Soest toen - Soest nu Aansluiting Stadhouderslaari op de Van Weedestraat NAAR EEN GEZONDE OUDE DAG f Mk: S.T.C. en P.V.0. presenteren zaterdag in sporthal hun majorettenkorps Dinsdag 7 april 1970 49e jaargang no. 26 Uitgave drukkerij Smit - Soest Burean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Betere verbinding met Baarn Expositie van grafische kunst en beeldhouwwerk in Arti Shockgebouw Meisje gewond bij ongeluk Stadhouderslaan s Open zitting samenwerkende christelijke partijen Bandrecorder uit ziekenhuis ontvreemd Kunst en commercie reiken elkaar de hand in „Neclenburgh" Eiermarkt Jaarvergadering V.V.V. Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Het oog gericht op transito-toerisme Moeilijkheden bij Boltini Truck met oplegger in fietspad weggezakt Extra vuilniszakken SOESTER (I OURANT Abonnement per kwartaal 3,75. Buiten Soest per kwartaal 6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Burgemeester en wethouders hebben de raad een krediet van 228.000,ge vraagd voor de doortrekking van de Onder de ziekten van de oude dag ne men aandoeningen van hart en bloed vaten de voornaamste plaats in. Vaat- verkalking en allerlei hartafwijkingen, die de arts veelvuldig bij mensen op gevorderde leeftijd vaststelt, zijn ziek ten die in veel gevallen te vermijden waren geweest. Wanneer we nog in de kracht van ons leven zijn. moeten we onze gezondheid niet opzettelijk verwaarlozen: dat kan voor later heel vervelende gevolgen hebben. Speciale aandacht in dit opzicht verdient allereerst de vetzucht. Corpulentie vormt een zeer zware be lasting voor de bloedcirculatie, daar over zijn de geleerden het wel eens. Juist mensen van middelbare leeftijd hebben neiging tot dikworden; in deze levensfase dient men daarom zijn maat regelen te nemen. V er mageringskuur Mensen met neiging tot dikworden moet daarom dringend worden aangeraden hun lichaamsgewicht op een voor hen normaal peil te houden. Soms zal het nodig zijn dat zij het lichaamsgewicht verminderen door het volgen van een vermageringskuur met een passend dieet. Dat is het parool: weinig vet, weinig meelkost, weinig zoetigheden. De mees te volwassenen eten helaas mer dan goed voor hen is: doordat zij daarvan te dik worden vergen zij teveel van li art en bloedvaten. Een andere belangrijke oorzaak voor het optreden van hartziekten kan gele gen zijn in het doormaken van reuma tiek in de jeugd. Bij deze ziekte wor den de hartkleppen immers dikwijls aangetast. Reumabestrijding Hier zijn we dus niet meer in de mid delbare leeftijd: reuma treedt vooral op bij jongere mensen, de tieners en de twens, dat wil zeggen die vorm van reuma waarbij vaak hartafwijkingen ontstaan. Na afloop van het ontstekingsproces gaan de hartkleppen vaak schrompelen, zodat zij niet meer in voldoende mate voor afsluiting van de verschillende delen van het hart kunnen zorgen. Dat de bloedsomloop daardoor ernstig wordt gestoord, ook in het latere leven, spreekt vanzelf. Een zeer nauwgezette behandeling van alle kinderen en jonge mensen die aan reuma lijden, is daarom dringend ge wenst. Door een intensieve, reumabe strijding is het mogelijk het aantal ou derdomskwalen belangrijk te vermin deren. Hier ligt nog een groot arbeids veld voor de medici. Pat hele rustige Maar meer in de persoonlijke sfeer en nu zijn we weer bij de mensen van middelbare leeftijd kan een ieder er voorts zelf het zijne toe bijdragen om het optreden van hart- en vaatziekten te voorkomen. Het leiden van een geregeld leven ver dient in dit verband alle aanbeveling. Overmatige geestelijke en lichamelijke inspanning dient te worden vermeden. We vermijden eveneens het misbruik van tabak en alcohol. Men hoede zich voor een al te bezig en bezet leven. We vermijden zo mogelijk al te grote emoties. Tenslotte zorgen we ervoor, dat we geregeld voldoende nachtrust krijgen. Niet voor niets wordt de slaap wel „de behoeder van de ge zondheid" genoemd. Te belangrijke baan Eigenlijk is het recept bijzonder een voudig. We dienen een matig en so ber leven te lijden willen we de beste voorwaarden scheppen om gezond oud te worden. Tal van mensen zullen daar wel het een en ander voor moeten gaarv nalaten! Voor de meest.en van ons houdt dit re cept in: minder emoties, minder tabak, minder verplichtingen, minder alcohol, minder eten, minder latertjes. Ongetwijfeld zijn er mensen die men?n daar om de een of andere reden niet aan te kunnen voldoen. De ene maal zal dat zijn omdat ze denken dat zij een belangrijke functie (moeten) bekleden, een andere keer vernemen we, dat zulk een sober leven voor hen geen le ven is. Enfin, dat zijn dingen die we (gelukkig) zelf mogen beslissen. Kwaardaardige gezwellen Behalve de hart- en bloedvaatafwijkin- gen verdienen de kwaadaardige gezwel len ook alle aandacht. Bij de bestrijding van de kwaadaardige gezwelsziekten is ook nog heel wat werk te verzetten. Om te beginnen dient bij het publiek de onjuiste voorstelling te verdwijnen „dat er aan kanker toch niets meer te doen is". Door deze gedachtengang ver zuimt men vaak (uit angst) om tijdig de dokter te raadplegen en juist in een vroeg stadium kan er aan kanker te genwoordig zoveel worden gedaan! Vele ouderdomsartsen ijveren er voor, dat alle mensen boven vijftig jaar zich eriodiek, bijvoorbeeld eenmaal per aar, van top tot teen laten onderzoe- Hier en daar heeft men in ons d ook een begin gemaakt met zulk onderzoek van „gezonde" mensen. Ie komende jaren zal hieraan vast eker uitbreiding worden gegeven. Stadhouderslaan via het terrein van het voormalige hotel Eemland naar de rijksweg. Deze werkzaamheden zullen in hoofdzaak bestaan uit het aanleggen van een rijweg van asfaltbeton met aan weerszijden liggende rijwielpaden. Bo vendien is langs de westzijde van de weg tussen de Korte Brinkweg en de Van Weedestraat een parkeerterrein ge projecteerd. De aansluiting op de Van Weedestraat zal geschieden met toepas sing van een verkeersgeleider. Voorts is rekening gehouden met een verkeers lichteninstallatie op het kruispunt bij de Van Weedestraat. In verband met deze van gemeentewege voorgenomen wegdoortrekking is in middels aan rijkswaterstaat om de noodzakelijke medewerking verzocht, voor zover de doortrekking betrekking heeft op voorzieningen aan de tot het rijk behorende Van Weedestraat. De kosten en afschrijving van dit werk zijn niet begroot in de gemeentebegro ting van dit jaar. Naar de mening van B. en W. kan hierin worden voorzien door dit jaar nog niet over te gaan tot het uitvoeren van de ten aanzien van de Oude Utrechtseweg geplande werken, waarvoor wel rente en af schrijvingen werden geraamd.. De vrij komende middelen kunnen dan voor de doortrekking van de Stadhouderslaan worden gebruikt. B. en W. zijn van oordeel, dat de door trekking van de Stadhouderslaan ur genter is. Bovendien kan het werk aan de Oude Utrechteweg beter geschieden in aansluiting op de reconstructie van de Nieweweg, Ossendamweg etc. Voor de doortrekking kan het op de hoek van de Stadhouderslaan en de Korte Brinkweg staande café blijven gehandhaafd, al komen wellicht alleen het rijwiel- en voetpad een beetje in het gedrang. Dit kan in een later sta dium echter aangepast worden. In aanwezigheid van een verrassend groot aantal belangstellenden, onder wie de wethouders mevr. Walter - v. d. Togt en de heer K. de Haan, is vrijdagavond in het Arti Shock-gebouw aan de Steen- hoffstraat een tentoonstelling geopend van grafische kunst van de Baarnse kunstenaar Maurits C. Escher en beeld houwwerken van Wessel Couzijn. Voorzitter Ben Joosten van Arti Shock zei bij de opening dat men heel wat moei te heeft moeten doen om een collectie van de beide kunstenaars bijeen te krijgen. De werken van Escher zijn afkomstig uit de particuliere verzameling van mevr. A. A. Dekking uit Groningen. Niettemin meende de heer Joosten, dat de geëxposeerde kunstwerken een goed en representatief overzicht bieden van het totale oeuvre van beide kunste naars. Tot de werken van Wessel Cozijn, die in het Arti Shock-gebouw, zijn te zien, behoren ook twee beelden in roestvrij staal van zeer recente datum. Van de aanwezigheid van enkele ver tegenwoordigers van het gemeentebe stuur maakte Ben Joosten gebruik door ce aanwezigen te wijzen op het feit, dat Arti Shock het gebouw tot dusver geheel voor eigen rekening heeft moe ten opknappen. „Arti Shock is de laat ste tijd nogal in het nieuws geweest", constateerde hij, en blijkbaar met po sitief resultaat, want hij memoreerde nog eens de eerste schreden, die zijn gezet op weg naar een wat betere cul tuurbeleving en -begrip in Soest. Dat daartoe echter werkgroepen moeten worden ingesteld, achtte hij onnodig en nodeloos ingewikkeld. „Als we aan cul tuur denken, dan denken we meestal aan musea of aan Rembrandt, maar we vergeten, dat we zelf deel van een cultuur zijn", zo zei de voorzitter van de Soester kunstenaarsvereniging. De futeroloog en studiesecretaris van de werkgroep 2000, Bart Steenbergen, ging nog in op de positie van de kunstenaar en de relatie van in het bijzonder Arti SlrS /S ™aatschaPPij- Hij consta teerde, dat de Soester kunstenaars niet alleen aan zichzelf denken en zichzelf van de maatschappij isoleren, maar ff de he" omringende gemeenschap ken creat,ef bezigzijn willen betrek- Sr=JenM°«StellÜlg aan de Steenhoff- straat blijft geopend tot 26 april. De expositie is dagelijks geopend van twee tien VuurUUF e" vrijdag van acllt tot Bij een verkeersongeluk op de Stadhou derslaan is vrijdagavond de 17-jarige scholiere M. S. gewond geraakt. Het meisje, dat over het rijwielpad op haar brommer reed, werd aangereden door een achteruit rijdende auto, bestuurd door de 21-jarige mej. J. A. uit Soest. De bromfietster moest met verschillende verwondingen naar Zonnegloren worden gebracht en daar worden opgenomen. r j v! v, *r De 68-jarige Nijmeegse kunstschilder- Glazenier. Alex Asperslagh is een van de drie exposanten. Zoals reeds eerder bekend gemaakt, hechten de samenwerkende christelijk partijen (K.V.P. - A.R. - C.H.U.) in hun eerste gezamenlijk gemeenteprogramma grote waarde aan o.a. goede voorlich ting. Ter bevordering hiervan hebben zij be sloten bijeenkomsten te organiseren, waar ieder die behoefte aan voorlich ting heeft met betrekking tot gemeente lijke problemen, plannen etc. van harte welkomis. Zaterdag 11 april a.s. zullen zij daar toe een open zitting houden in Beuken dal, Beukenlaan 47 (Soesterveen) van 10.30 uur tot 12.00 uur ('s morgens). Raadsleden en bestuursleden van bo vengenoemde partijen zullen daar aan wezig zijn ter uitwisseling van ge dachten en ter verstrekking van infor matie betreffende de gemeente Soest. Zondagavond is uit de kamer van een verpleegster van Zonnegloren een band recorder met voorzetapparaat ter waar de van enige honderden guldens gesto len. De benadeelde is de 20-jairge ver pleegster mej. M. H. v. d. L. De dader is door een bovenlicht naar binnen gekomen. Van hem ontbreekt nog elk spoor. Opder het motto „Kunst en commurcie reiken elkaar de hand" is zaterdag in de „Necklenburgh" het centrum van de 250 middelgrote industrieën omvattende Nederlandse Export combinatie (N.E.C,) een tentoonstelling geopend van drie Nederlandse kunstenaars, die er de voorkeur aan geven, zich zonder over heidssubsidie zelfstandig te handhaven. Het zijn de schilderessen Janny Jalving uit Odoorn (Drente) en Agnes de Poor ter uit den Haag en de glazenier Alex Asperslagh uit Nijmegen. Over dit voor een commerciële instel ling vrij unieke initiatief zegt de heer Lambert Fokkema, directeur van de Stichting Export Combinatie: „Wij kun nen lang en breed praiten over liet 'al of geen nut hebben van subsidies, con tra-prestaties en dergelijke, maar willen we werkelijk belangstelling kweken, dan moet de kunst ook „verkocht" worden. Met kunst, waarvan we mogen veron derstellen dat het publiek er sympa thiek tegenover kan staan, moet dat zeker mogelijkheden geven. Vooral wan neer de prijzen op een bereikbaar ni veau blijken te liggen. Is het vreemd, als ik als zakenman zo praat? In het verleden zijn het toch immers ook al tijd naast de vorsten kooplieden ge weest, die kunst geprotegeerd hebben. En waarom zouden wij onze deur niet wagenwijd openzetten voor het publiek, dat er plezier in heeft, met onze gas ten kennis te maken". Aldus de heer Fokkema, die zijn taak als kunstpromo tor nog ruimer heeft opgevat, want in de periode, dat de tentoonstelling van in totaal zestig werken in Necklenburgh Op de Amersfoortse Eiermarkt werden aangevoerd 60.000 stuks, in prijzen van ƒ10,50 tot ƒ11,50. Middenprijs ƒ11,15. Prijs per kg ƒ1,77. wordt gehouden, zal de heer Fokkema een aantal vergaderingen en bijeenkom sten in het gebouw van de NEC orga niseren. De internationaal befaamde glaskunste naar A. D. Copier zei bij de opening van de tentoonstelling, dat kunst en commercie altijd nauw met elkaar ver bonden zijn geweest. Vroeger bedreef de kunstenaar zelf ook commercie, om dat hij toen zijn eigen afzetgebied nog kende. Vandaag de dag is het voor de kunstenaar niet meer mogelijk om te bepalen, wat het publiek verlangt en hoe groot de behoefte is. „De kunste naar stelt de smaak van het publiek intuitief va9t en daarmede is de kunste naar steeds bezig, vooruit te denken", aldus de heer Copier. Hij constateerde, dat de afstand tussen de maker van een kunstwerk en de commercie veel groter is geworden. Volgens de heer Copier is de kunste naar echter ook vandaag de dag nog nauw bij het produktieproces betrokken. Hij draagt een belangrijk deel van de verantwoordelijkheid in het totale pro ces der vormgeving. De invloed van de kunstenaar op het dagelijks leven is daarmede onverminderd blijven bestaan, zo concludeerde de heer Copier, als is de individuele kunstenaar dan geen handelaar meer. De tentoonstelling in Huize Necklen burgh aan de Soesterbergsestraat is de komende zondag van 12.00 tot 16.00 uur en de zaterdagen 11 en 18 april van 11.00 tot 16.00 uur kosteloos voor het publiek toegankelijk. Donderdagavond a.s.. te 20 uur, houdt de Vereniging voor Vreemdelingen Soest haar jaarvergadering in restaurant „De Kleine Witte", Middelwijkstraat 2. Naast de meer algemene punten heeft een verkiezing van enkele bestuursle den plaats. Aftredend zijn de bestuursleden: L. J. F. v. d. Brink, A. G. Kok, H. G. Scholt- meijer, J. C. Brouwer en K. de Vries. De bestuursleden L. J. F. v. d. Brink en A. P. Kok stellen zich niet her kiesbaar, In de plaats van de aftredenende be stuursleden stelt het bestuur als kan didaten voor H. Verbeek (Horeca-sec- tor, als vervanger voor de heer v. d. Brink) en A. J. van Balkom (hoofd van een lagere school te Soesterberg). De andere aftredende bestuursleden stellen zich herkiesbaar. De balans per 31 december 1969 sluit met een bedrag van ƒ10.719.48; de re sultatenrekening over 1969 met 19.600.80 en de begroting voor 1970 met 19.970.00. Bij de ontwikkeling die Nederland door maakt is het een bekeken zaak dat wij in de toekomst niet meer tot de spe ciale toeristenlanden van Europa zullen behoren. Wij gaan duidelijk in de rich ting van meer industrialisatie, meer handel en meer verkeerscentrum. In dit licht gezien is het ook duidelijk dat onze toeristenbalans niet meer in even wicht zal komen. Naarmate de welvaart van onze stij gende bevolking door de industriële en commerciële economie groter wordt, zullen Nederlanders mobieler worden en daar recreatie zoeken waar natuur schoon en klimaat meer te bieden heb ben dan de eigen bodem. Voor de steeds verwender wordende buitenlandse toe risten geldt hetzelfde. Passend bij deze ontwikkeling is een afnemend bedrag of relatieve achter blijvende stijging van het bedrag aan vreemde valuta uit het vreemdelingen verkeer. Dit wordt reeds zichtbaar uit de saldi van 1969. Wij ontvingen toen ƒ1210 miljoen aan buitenlands geld uit toerisme en gaven 1950 miljoen voor dit doel uit. Een nadelig saldo derhalve van ruim ƒ700 miljoen. Nochtans is er geen reden om toeris tisch bij de pakken te gaan neerzitten. In het hart of aan de poort van Euro pa gelegen zullen wij de nadruk moeten leggen op het transito-toerisme. Bij ons stromen de vreemdelingen per schip of per vliegtuig binnen en het is onze op dracht via een goed toeristisch appa raat de buitenlanders te sorteren en door te transporteren naar die plekken binnen ons werelddeel waar zij willen toeven. Daar ligt een geweldige ser vice-opdracht in die winstgevender is dan het trachten om die stroom tegen wil en dank binnen onze grenzen te houden. Wij moeten kiezen of delen. Onze eco nomie kan niet van twee of meer wal len tegelijk eten bij de voortschrijdende internationale arbeidsverdeling. Laten wij die economische aktiviteiten kiezen welke voor ons het beste renderen. Uit de winsit kunnen wij dan op onze beurt weer het eigen toerisme bekostigen. Wie het onderste uit de kan der vreemde lingenindustrie wil hebben, krijgt het deksel op de neus als degene, die meent dat Nederland tegen wil en dank een agrarisch land kan blijven. KANTMAN Een woonwagenbewoner uit Amersfoort heeft zondagavond voor enige moeilijk heden bij Boltini gezorgd. Hij was ken nelijk niet gewenst in de dancing en werd door de portier dan ook op straat gezet. Dat nam hij echter niet en sloeg uit wraak een ruit in, waarbij hij zich zelf verwondde. De politie is onmiddel lijk op zoek gegaan naar de woonwa genbewoner. maar heeft hem tot op he den nog niet kunnen vinden. Bij het in aanbouw zijnde flatgebouw aan de Soesterbergsestraat tegenover hotel v. d. Brink is vrijdag een zware truck met oplegger, die op het fietspad stond geparkeerd, tot zijn assen in liet rijwielpad weggezakt, waardoor het rij- wielverkeer volkomen werd geblokkeerd. Een kraamvagen heeft de truck weer losgetrokken. De schade aan het pla veisel is door de aannemer hersteld. Indien op feestdagen geen vuil wordt opgehaald, worden tot nu toe in de ge meente aan de gebruikers van de vuil nisophaaldienst papieren zakken be schikbaar gesteld, waarin het vuil kan worden verzameld tot de eerstvolgende dag waarop het vuil van gemeentewege wordt opgehaald. In de praktijk komt het voor, dat gebruikers van de dienst ook op andere tijdstippen extra hoe veelheden vuil hebben aan te bieden wat niet als grof vuil beschouwd kan worden en waarvoor het toch niet de moeite loont, meerdere vuilnisemmers te nemen. Voor dergelijke gevallen wil len B. en W. voor de inwoners de zak ken verkrijgbaar stellen. De prijs zal ƒ0,50 bedragen. Aankoop van de zak en bet afvoeren van de inhoud zijn daarbij inbegrepen. De zakken zijn ver krijgbaar bij de kassier van de ge meente. De mogelijkheden van deze vorm van vuilafvoer zullen echter be perkt blijven. Komende zaterdag zullen de harmonie PVO en de Soester Turn Club voor het eerst hun gezamenlijke majorettekorps, waarvoor de STC de meisjes en PVO de uniformen heeft geleverd, presenteren aan het Soester publiek. Dat gebeurt tijdens een door de PVO, STC en het majorettekorps te verzorgen avond in snorthal Beukendal. De avond begint met een opmars van de beide verenigingen en hun majoret tekorps. Voor de pauze volgt daarna een optreden van de Soester Turn Club en een uitvoering door het leerlingen orkest van PVO. Het tweede deel van het programma wordt geheel verzorgd door PVO, met medewerking van het tambour- en ma jorettekorps. Op bet program.na staan onder meer „Die Lustige Witwe". ver schillende marsen, enkele ouvertures en een symphonie. Van 15 tot en met 18 april wordt aan de Talmalaan een lunapark gehouden. B en W. hebben hiervoor inmiddels ver gunning verleend. De opbrengst is be stemd voor de kas van PVO. Het ligt in de bedoeling om ieder jaar een der gelijke kermis te organiseren. De harmonie PVO zal op Koninginne dag weer de gebruikelijke aubade ver zorgen voor het gemeentehuis. Daarna zal men weer deelnemen aan het bloe- mendefilé voor paleis Soestdijk. 's Mid dags zal PVO zich presenteren aan de nieuwe inwoners van het Soester Veen. Op 5 mei zal PVO muzikale medewer king verlenen aan de kunstmarkt die door de kunstenaarsvereniging Art Shock aan de Parallelweg wordt ge houden. 's Avonds verzorgt PVO een taptoe op de Eng, waarbij ook enkele beatbands v/orden ingaschake1d.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1