nu soucis GAS riien 9 APRIL 1940DUITSE AANVAL OP DENEMARKEN EN NOORWEGEN Drukkerij Smit MENINGEN VAN LEZERS SOESTERBERG OFFICIËLE MEDEDELINGEN MET RAAD EN DAAD GELEIDE INK0MENSGR0FI L KUNT NIET ALLES WETEN Loodgieters- Verwarmingsbedrijf BERT v. d. DIJSSEL Kachels 30 jaren geleden Hitier was de geallieerden een slag voor Gebeurtenissen in Scandinavië deden in ons land de angst voor verraad toenemen Gebruik van parachutisten verhoogde onze waakzaamheid Het geboortekaartje Hulde aan een Soester inwoonster Gerda Rosman Extra subsidie voor Oranje Comité Soesterberg E.M.M. won in voorlaatste minuut Zaterdagelftal won van U.V.V.0-3 K.V.O.- jeugd verloor Kort nieuws VAN WEEK TOT WEEK IN SOEST VAN WEEK TOT WEEK IN SOESTERBERG Reconstructie rijksweg Utrecht - Amersfoort Alg. Politieverordening Lezing over tropische vogels voorVogelvrienden' Sanitair Dakwerk Geijsers Gespecialiseerd in verbouwingen Erkend gas- en waterfitter DINSDAG 7 APRIL 1970 Na de val van Polen stond de oorlog als het ware stil. Van een actief front kon niet meer worden gesproken. In het Westen had de Duitse legerleiding 42 divisies gelegerd, waarvan 14 actief. De Westwall ook wel Siegfriedlinie ge noemd moest het Derde rijk tegen geallieerde aanvallen beschermen. Maar de Franse troepen beperkten zich tot het bezetten van de Maginot-linie en het. voetje voor voetje, veroveren van (500 km2 vijandelijk terrein in het Saar- gebied. Vermoedelijk hebben de Fransen toen hun kans voorbij laten gaan. Er zijn militaire deskundigen, die beweren, dat de Duitse verdediging in het wes ten de Siegfriedlinie incluis in Een naam voor uw Kind behoeven wtj niet te bedenken I verzorgen wij wel. gjed en snel I Uitgebreide en moderne collectie ter inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 01195-2566-5154 1 Soest zo'n 60. 70 jaar geleden, een landelijke schoonheid, een parel in de kroon der Gooi- en Eemlandse dorpen. Soest in 1970 een afgrijselijkheid, een horreur, dat in geheel ons goede va derland zijn gelijke niet vindt, als er sprake is van moedwillige vernieling en vernietiging van landschappelijk schoon. Zie de Van Weedestraat, met haar door reclameplaten ontsierde „winkelpalei zen", wier architecturale afschuwelijk heid haar wederga niet vindt. Zie de Eng, waar de eens zo ruime ver gezichten en de wuivende roggevelden verpest (ik weet helaas geen nettere uitdrukking) zijn door het opeenstape len van bouwwerken, niet beter te kwalificeren dan als „pakhuizen voor mensenvlees". Zie Het Veen wandelt men daar rond. dan vervalt men van de ene nachtmerrie in de andere. Of men meent in een fabrieks- en kantorenwijk te lopen óf men waant zich verplaatst in een kolonie van sanatoria voor „open verpleging" van neurotici e.d.... Dit alles klint niet bijster vrolijk en het zou tot peilloze neerslachtigheid leiden als er niet hier en daar een klein licht puntje in het sombere duister zou be ginnen te gloren. We hebben onlangs kunnen lezen hoe in de omgeving der Oude Kerk ons Gemeentebestuur een bescheiden begin heeft gemaakt met het herstel van het goede Oude. En zo is er dan ook een tweede licht puntje, zeer bescheiden weliswaar, maar juist daarom zo bijzonder belangrijk, omdat hier een particulier, een doodge wone, maar daarom juist zo'n bijzonder huis- (zaken-) vrouw, een zeer ge slaagde poging tot redding heeft on dernomen. Zie in die oude dagen van weleer, toen Jacabus van Looy nog huisde op de hoek van de Korte Brink Van Weedestraat, die toen beide nog anders heetten, was er niet ver van daar een aardig winkeltje, bescheiden van bouw en met rieten puntdak. Dat winkeltje ging goed, het ging steeds beter en het werd een ware Winkel van Sinkel in vestzakformaat. Het ging niet langer, er moest worden uitgebreid en het kleine, vriendelijke gebouwtje werd ontsierd door een grote ..puist" met flinke etelageramen. Maar zoals aan alles een eind komt, zo ook aan het bloeiende bedrijfje van Mien Dorresteyn ik zal de naam nu maar verklappen, dat vindt ze best goed. Mien, mevr. Hoogenvorst-Dorresteyn, trok zich terug uit het zakenleven om van haar welverdiende rust te gaan ge nieten. Maar ze deed nog meer ze deed iets waardoor zij zich in mijn ogen (en ik weet 'zeker, ook in die van anderen) onsterfelijke verdiensten heeft verwor ven. Ze brak de lelijke „puist" af en het eenvoudige, eerlijke, landelijke huiske prijkt weer als vanouds, fris in de verf en met zijn frisse voortuintje, als een lust voor de ogen aan die saaie Grothe- straat, tot verheugenis van allen die het goed met Soest menen. Nogmaals: Hulde aan Mien! Braamhage, 2 april 1970. september 1939 een massale aanval niet had kunnen weerstaan. Toen Von Rund- stedt de Westwall voor het eerst zag, barstte hij In lachen uit. Doch ook in dit geval „blufte" Hitier met succes. De Fransen hadden er nog helemaal geen zin in. De Franse regering deed zelfs alles om de vijand niet te prikkelen. Zo stond zij niet toe, dat de R.A.F. de Engelse luchtmacht Duitse steden bombardeerde of mij nen legde in de Rijn en andere Duitse binnenwateren. Zodra de acties in Polen waren be ëindigd, werden met spoed Duitse di visies naar de Franse grens gedirigeerd, waardoor eind 1939 de Duitse Leger macht aldaar aangroeide tot 100 divisies. Maar ook de geallieerde strijdmacht groeide aan, n.1. tot 76 divisies: 66 Fran se en 10 Engelse. De luchtoorlog beperkte zich tot acties boven zee of het uitwerpen van pam fletten boven Duitsland. Hilter lanceerde hierbij zijn eerste geheime wapen: de magnetische mijn. Toen echter een exemplaar op een zandbank vóór de Engelse kunst terecht kwam en onbe schadigd in handen viel van de Engelse marine, was ook dat gevaar bezworen. Zo hadden beide partijen zich tegenover elkaar opgesteld. Min of meer tussen de oorlogvoerende mogendheden in la gen de neutrale landen: België, Neder land, Denemarken, en Noorwegen. De vraag in die landen was: Welke partij zal de volgende zet doen en zullen wij daarin betrokken worden? Geallieerde plannen. De Engelse minister van marine, Win- ston Churchill, wist uit de vorige we reldoorlog, dat het bezit van de 2000 km lange Noorse kust van groot strategisch belang was in de strijd om de heer schappij in de Atlantische oceaan. In de oorlog 1914-1918 had Engeland een bre de strook mijnen gelegd tussen Schot land en de Noorse territorale wateren, om zo de Duitse onderzeeboten te belet ten op de oceaan te komen. De tot Noorwegen behorende zeestrook was echter een gat waardoorheen de Duit sers konden ontsnappen, daar de Noren zelfgeen mijnen legden. Een herhaling van deze situatie wilde Churchill voor komen. De loop der gebeurtenissen speel de hem hierbij in de kaart. Op 30 no vember 1939 waren Russische troepen een aanval begonnen op Finland. Deze communistische agressie, als gevolg van het niet inwilligen der eisen van de Sowjet-Unie, verwekte zowel in Enge land alsin Frankrijk bij de bevolking grote beroering. De sympathie ging dui delijk uit naar het kleine Finland. De plannen der geallieerden weerspiegel den deze gevoelens. De Franse minister president, Daladier, wilde in maart 50.000 vrijwilligers en een 100-tal bom menwerpers naar Finland sturen. Enge land zou er nog 50 vliegtuigen bijvoe gen. Ongeveer terzelfdertij d overwoog de Engelse regering troepen aan land te zetten bij Narvik, Drontheim, Bergen en Sta vanger. De bezetting van deze Noor se havens zou tevens een grote beper king betekenen van de Zweedse ijzer erts-levering, welke 11 miljoen ton per jaar bedroeg, 's Zomers werd het erts via Lulea en de Botnische Golf naar Duitsland vervoerd. Maar in de 7 win termaanden kon, wegens het dichtvrie zen van de Botnische Golf, alleen tran sport via de Noorse haven Narvik ge- geschieden. Ten slotte bezat Noorwegen een watervalinstallatie voor het opwek ken van de nodige krachtige electrische energie, waarmee zgn. „zwaar water" kon worden geproduceerd voor het ma ken van de atoombom. Met de uitvoering van de geallieerde plannen werd echter lang geaarzeld en met het beëindigen van de Russisch- Finse oorlog op 8 maart 1940 werd een aanleiding tot die uitvoering weggeno men. Maar de belangstelling voor Noorwegen bleef uiteraard bestaan. Tenslotte werd toch besloten tot het leggen van mijnen in de Noorse territoriale wateren en het doen bezetten van Narvik, Stavanger, Bergen en Drontheim door Brits-Franse troepen. Op 8 april werden de mijnen gelegd en op 9 april scheepten de troe pen zich in voor de overtocht van En geland naar Noorwegen. Indien echter de Noren verzet zouden plegen, moch ten de troepen zelfs niet aan land gaan. Duitse plannen. Reeds kort na het uitbreken van de oorlog had admiraal Rader aan Hitier voorgesteld om Noorwegen te veroveren. De door hem aangevoerde argumenten waren precies dezelfde als die der te genstanders. Hitier voelde veel voor het voorstel en toen de Duitse „Altmark" in Noorse wateren door Britse mariniers werd geënterd zag de Führer hierin een bewijs, dat zijn vijand het met de neu traliteit van Noorwegen niet zo nauw zou nemen. Hij gaf daarom onverwijld bevel tot het opstellen van een aanvals plan. In tegenstelling tot de Engels- Franse houding was hier geen sprake van enige aarzeling. Met voortvarend heid werd door generaal Von Falken- horst gewerkt aan „Fall Wescrübung". Op 20 maart had de generaal alles uit gewerkt. Het plan had volledig het ka rakter van een overval. Snel moesten strategisch belangrijke punten, zoals: ha vens, vliegvelden, bruggen en hoofd wegen worden bezet. Hiertoe zouden, behalve de hele Duitse vloot, ook para chutisten en luchtlandingstroepen wor den ingezet. „En passant" zou ook De nemarken worden veroverd. Elke te genstand zou meedogenloos worden ge broken door de oppermachtige en agres sieve Duitse „Luftwaffe". Datum van aanval: 9 april. Dc gevechten. Denemarken werd vrijwel zonder slag of stoot genomen. Tn een daartoe af gemeerd schip te Kopenhagen bevond zich reeds een Duits bataljon infanterie. Parachutisten bezetten de brug tussen de eilanden Falstar cn Secland cn lucht landingstroepen namen het vliegveld Aalborg in bezit. 36 Deense soldaten werden gedood of gewond en van Duitse zijde waren het er niet meer dan 20. Maar ook in Noorwegen ging alles snel te werk. De havens van Oslo, Kristian- sand, Stavanger, Bergen, Drontheim en Narvik vielen in Duitse handen Para chutistenacties tegen forten en lucht- landingsgroepen op de vliegvelden had den snel succes. Het Noorse leger, dat niet eens was gemobiliseerd, bood te genstand onder leiding van koning Haakon en zijn regering, die overhaast naar het Noorden waren gevlucht. De inmiddels reeds ingescheepte Franse en Britse troepen werden haastig weer ontscheept en de Engelse vloot voer uit om slag te leveren tegen de Duit sers. In de gevechten voor de Noorse kust zijn door beide partijen grote ver liezen geleden. De geallieerden verlo ren: 1 vliegdekschip, 2 kruisers, 9 tor pedoboot jagers, 6 onderzeeboten, 4 tran sportschepen en 11 trawlers; 6 kruisers en 8 torpedoboot jagers werden bescha digd. De Duitsers verloren: 3 kruisers, 11 torpedoboot jagers, 8 onderzeeboten en 16 transportschepen; 1 vestzakslag schip, 2 slagkruisers, 2 kruisers en 2 transportschepen werden beschadigd. Eén van de Duitse transportschepen, de Rio de Janeiro, werd reeds op 8 april door de Poolse onderzeeboot Orzel ge torpedeerd. Te hulp gesnelde Noorse visserschepen redden daarbij vele Duitse soldaten van de verdrinkingsdood. De Duitsers vertelden hun redders, dat ze op weg waren naar Bergen om de Noren te helpen in de strijd tegen het Engelse invasieleger. Uiteindelijk, op 16 en 18 april, gingen de geallieerden toch in Noorwegen aan land: op drie plaatsen, n.1. ten noorden en ten zuiden van Drontheim en bij Narvik. Deze laatste plaats werd zelfs op de Duitsers heroverd. Hitier schrok van dit laatste zo erg, dat hij aan de Duitse commandant aldaar bevel gaf om zich met zijn troepen in Zweden te laten interneren. Dit bevel is, door sa botage van een Duits verbindingsoffi cier, nooit aangekomen en de Duitsers hielden stand. Zij opereerden o.m. vanaf de Duitse marinebasis „Nord", dicht bij Moermansk, welke basis in het kader van het Nonagressiepact, door Stalin welwillend aan Hitier was afgestaan. Het vervoer van oorlogsgoederen van Amerika uit naar Moermansk zou later, toen Rusland vertwijfeld pogin gen deed om de Duitse wals tot staan te brengen en elke wapenlevering in een sterke behoefte voorzag honderden geallieerde zeelieden het leven kostten. Aanvankelijk hielden ook de Engelsen en de Fransen in noord-Noorwegen stand. Toen echter, na de Duitse successen in Frankrijk, de algehele situatie voor de geallieerden verslechterde, werden de Brits-Franse troepen op 8 juni terugge haald naar Engeland, bij welke actie o.m. het Engelse vliegkampschip Glorious ten onder ging. Ook koning Haakon week met zijn re gering uit naar Engeland. Gevolgen. De Duitse overval op de beide Scandi navische landen heeft grote gevolgen gehad. Allereerst in Frankrijk en En geland, waar de publieke opine zich te gen de respectievelijke regeringen richt te. Daladier, die zelfs de Russische olie velden in de Kaukasus had willen la ten bombarderen, trad af als minister president en werd opgevolgd door het ministerie Reynaud. Het Engelse Lagerhuis kon maar niet verkroppen, dat er in de Noorse wateren van een „Rule Britannia, rule the waves" geen sprake was geweest. Hier moest Chamberlain het veld ruimen.Winston Churchill werd zijn opvolger; eindelijk „the right man on the right place". Ook in ons land maakten de gebeurte nissen van die dagen grote indruk op de bevolking. Dacht men aanvankelijk, dat ons land „er wel buiten" zou blijven, nó Denemarken en Noorwegen was men er niet zo zeker meer van. Vooral was men geschrokken van de grote snelheid, waarmee een land kon worden bezet. „Je gaat naar bed als Nederlander en staat op als Duitser", was een van de slagzinnen uit die dagen. Zo groeide de angst, ook de angst voor het verraad. „Want", zo redeneerde men, „het kan niet anders of de Duitsers moeten ge holpen zijn door Noorse landverraders." Dit gevoel werd sterk aangewakkerd door de rol die de Noorse Nazi-leider Vidkun Quisling bij de gebeurtenissen in zijn land speelde. Deze fascistenlei der bracht op 14 december 1939 een be zoek aan Berlijn. Quisling was oud-mi nister van oorlog. Hij stelde Hitier voor om met Duitse hulp een staatsgreep te doen. Hitier ging op diit aanbod niet in. Wel verstrekte Gruisling op 4 april 1940 te Kopenhagen inlichtingen over de Noorse verdedigingsinstallaties aan het hoofd, van de Duitse spionagedienst. Toen Oslo door de Duitse troepen was bezet greep Quisling toch naar de macht. Hij richtte zelfs, als minister-president van eigen maaksel, een radioboodschap tot het Noorse volk. Hitier liet hem echter niet langer dan 14 dagen „rege ren". Maar sinds april 1940 heette een landverrader een „Quisling". De angst voor een „vijfde colonne" uit de Spaanse burgeroorlog stammende uitdrukking voor een inwendige vijand groeide. Deze werd nog gesterkt door een reeks van vreesaanjagende gebeur tenissen, zoals: lichtkogels, die voor al in de omgeving van de Grebbelinie telkens werden gezien, uniformsmok kel, het arresteren van Duitse spionnen en herhaalde Duitse troepenconcentra ties aan onze grens. Maar ook de waakzaamheid bij onze militaire leiding groeide. Hierbij speel de een zeer merkwaardig toeval een belangrijke rol. De landing van de Duitse troepen op het vliegveld Fornebu bij Oslo werd o.m. met stijgende ver bazing gadegeslagen door de K.L.M.- piloot Evert van Dijk, die met zijn vliegtuig „Kemphaan" op 8 april aldaar was aangekomen. Hij zag hoe de Duitse toestellen bij 4 of 5 stuks tegelijk land den. Op het veel grotere Schiphol, zo concludeerde Van Dijk, zouden er elke minuut wel 40 toestellen kunnen dalen. Ook bemerkte de K.L.M.-piloot, dat de vertegenwoordiger van de Duitse, civie le luchtvaartmaatschappij „Lufthansa" als gids optrad en de Duitse troe pen naar het centrum van Oslo bege leidde. Terug in Nederland meldde Van Dijk zijn ervaringen uitvoerig an de Nederlandse autoriteiten. Generaal Win kelman trok uit Van Dijks verhaal de juiste conclusies. Hij liet het regerings centrum in Den Haag en de in gebruik zijnde vliegtuigen streng bewaken, hij liet versperringen aanbrengen op niet- operationele vliegvelden en later zelfs op onze autowegen, teneinde luchtlan dingen op die plaatsen te voorkomen. De generaal trok zelfs troepen uit het grensgebied terug naar het hart van Nederland. Niet voor niets had de Duitse parachu- (isicngpneraal Sludcnt bij Hiller tegen het gebruik van valschermtroepen in BADEN ADEN Gelaatsbehandeling met deze produkten door (Gedpl. schoonheidsspecialiste) Laanstraat 43 Telefoon 3803, b.g.g. na 18 uur. Scandinavië bezwaar gemaakt. Hij vrees de, dat hierdoor de Nederlandse leger leiding zou worden gewaarschuwd. Want na Noorwegen zou ons land aan de beurt komen. Burgemeester en wethouders van Soest hebben de gemeenteraad voorgesteld, het Oranje Comité Soesterberg een ex tra subsidie te verlenen van 3000. in verband met de op bevrijdingsda; en koninginnedag te organiseren fes tiviteiten. De hieraan verbonden kosten worden op ƒ3500,geraamd. Aan de 5 mei-viering zullen dit jaar alle Soesterbergse verenigingen in veler lei vormen deelnemen. Overtuigd van het winnende doelpunt in de voorlaatste minuut van de wed strijd SoesterbergEMM, rende scheids rechter R. v. d. Broek naar het midden veld, maar die overtuiging werd be slist niet gedeeld door aanvoerder J. Huisman, die zelf staande achter de doellijn de bal op het nippertje had weten weg te «verken. Een gelijk spel had de verhouding juist weergegeven, want EMM uit Hilversum kwam pas in de tweede helft tot be hoorlijk spel, toen de Soesterbergse ploeg met tien man speelde. Een van de beste spelers H. Smit ver dween twintig minuten na de rust van het veld met een hevig bloedende wond aan de hand. Na enige tijd mocht A. Bakker als reserve binnen de lijnen komen, nadat bestuursleden de arbiter hadden gewaarschuwd, dat Smit naar de dokter was gebracht. In de eerste helft was de thuisclub overwegend in de aanval. In de 32e minuut had doelman Van Doorn de bal niet goed onder controle en de attente G. Borg tikte de bal in het doel (0-1). De tweede helft begon met een drietal hoekschoppen, waarvan de eerste en tweede bij Soesterberg en de derde bij EMM gevaar brachten. Na ruim een kwartier kreeg Borg een mooie kans, terwijl even later Smit van het veld verdween. Vijf minuten later was de gelijkmaker een feit; de bal werd goed ingeschoten door Otten: (1-1). Het win- ende doelpunt vlak voor het einde werd gescoord door Kuyer ondanks pro test van Huisman (1-2). Het zaterdagelftal heeft thans uit zes tien wedstrijden een score bereikt van 79-9 doelpunten na de 0-3 zege op UW, in Utrecht. Een penalty wegens hands genomen door Jaarsma bracht de stand voor Soesterberg op 0-1. Na de rust was Soesterberg echter aanzienlijk sterker en midvoor Ruitenbeek benutte een misser in de defensie (0-2). Het verdedigen nam bij UW steeds panischer vormen aan, zodat zelfs een der backs in eigen doel school in plaats van er naast; met dit UW-presentje werd het 0-3 voor koploper Soesterberg. Zaterdag kunnen de Soeterberg-sup- porters getuige zijn van een thuiswed strijd van het zaterdagteam tegen Dol- derse Boys. De KVO-aspiranten bevinden zich nog steeds in een impasse. Ditmaal werd Sparta-A de grote winnaar, die KVO in eigen sportpark een 0-9 nederlaag toebracht. Pupillen 2 verloor slechts met 1-0 van Amersfoort 2 na een gelijkopgaande strijd, waarin de pupillen aan beide zijden goed snel lieten zien. In de 10e minuut werd reeds gescoord door Amersfoort. De afdeling Soesterberg van het katholiek vrouwengilde organiseert dinsdag 7 anril een bijeenkomst in het Dorpshuis. De fietsende journalist G. Honnik stapt op het Dorpsplein even af om de dames op eigen komische manier te komen vertellen over Spanje aan de hand van dia's. Bij het paas-judotoernooi voor scho lieren te Utrecht (initiatief van Anton Geesink) heeft Linda Poublon van „Laetitia" te Soesterberg in de sporthal „Catharijne" de eerste prijs behaald in de meisjesafdeling 14-15 jaar. De openbare kleuterschool .Kleu terswereld" bestaat dit jaar tien jaar. De feestcommissie vraagt de ouders behulpzaam te willen zijn bij de aan vulling van het feestbudget, door stor ting op de feestrekening „Kleuterwereld" bij de Coöp. Raiffeisenbank te Soes terberg. Het ligt in de bedoeling om ook oud-kleuter-leerlingen op het feest uit te nodigen! Akoesta de welbekende actiegroep van jongeren in Soesterberg, organiseert zondag 19 april een autopuzzeltocht van af het Dorpsplein (13.30 uur). Inschrij vingen ƒ4,50 per auto bij de sigaren magazijnen De Gier, Majoor en De Piloot. Onder auspiciën va het Oranjeco mité geeft Akoesia op Koninginnedag een cabaretvoorstelling voor beiaarden om 15.00 uur in de Hoeksteen. Kaarten zijn gratis verkrijgbaar op de adressen Piesmanstraat 82; Chr. Huygenslaan 10 en op de soos. Exposities: Luchtvaartmuseum. Vliegbasis Soester berg, elke zat. 10-16 uur. Dagelijks 2-5 uur en vrijdagavond 8-10 uur, Arti-Shockgebouw, Steenhoff- straat, expositie Maurits E. Escher (grafische kunst) en Wessel Couzijn (beeldhouwwerk). Laatste expositiedag 26 arpil. Film: Flora, Baarn: Dinsdag en woensdag uur: Hot girls - alleen voor mannen". 18 jaar. Vergaderingen: Dinsdag 9 april, rest. De Kleine Witte, Middelwijkstraat 2, algemene leden vergadering V.V.V., Soest. Diversen: Poppentejater, artishock-gebouw. Steen- hoffstraat, elke zondag 3-4.30 uur. Woensdag 8 april, 10.30 uur v.m., hotel De la Promenade, Baarn, koffie-och- tend Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Baarn-Soest. Woensdag 8 april: 8 uur, Bos en Duin, Bosstraat, Soester Vogelvrienden, le zing met dia's over tropische vogels. Donderdag 9 april: excursie naar Fa. v. d. Meer-Meubelen en Hema N.V. te Utrecht, door Ned. Vrouwen Elec- triciteits Vereniging. Donderdag 9 april: 8 uur, gebouw Mid- denwijk, P. de Hooghlaan, Klaverjas- avond „De Meteoren". Dinsdag 7 april: 10.30 uur, Dorpshuis, bejaardengymnastiek. Dinsdag 7 april: 20 uur, Dorpshuis, K.G.V. „Spanje". Dinsdag 7 april: 13.30 uur, (gebouw naast de kerk), soos „Piep-nog-stok". Woensdag 8 april: 10 uur, Dorpshuis, spreekuur bejaarden. Donderdag 9 april: 14 uur, De Hoek steen, jaarfeest Bejaardensoos, toneel door N.C.V.B. Donderdag 9 april: 14 uur, ,,'t Zwaantje" jaarvergadering Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., afd. Soesterberg. Vrijdag 10 april: 20 uur, Vios bingo avond. Plan van onteigening ten name van hel Rijk ten behoeve van de reconstruktie van gedeelten van de rijksweg Utrecht- Amersfoort gelegen in de gemeente Zeist, Soest en Amersfoort. De burgemeester der gemeente Soest maakt bekend: 1. dat de in het kader van bovenge noemd plan op 16 april 1970 te 10.00 uur in het Dorpshuis te Soes terberg te houden zitting voor het aanhoren, danwel voor het monde ling of schriftelijk indienen van be zwaren van/door belanghebbenden tegen bedoeld plan geen doorgang zal kunnen vinden en tot nadei-e datum waarvan tijdig aankondiging zal geschieden, is uitgesteld; 2. dat terzake reeds ingediende be zwaarschriften niet opnieuw behoe ven te worden ingediend. Burgemeester en wethouders van Soest brengen hierbij, ter openbare kennis, dat gedurende drie maanden te reke nen vanaf de dagtekening dezer bekend making, ter gemeentesecretarie, afd. Algemene Zaken, Stadsontwikkeling en Onderwijs, voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de raad der ge meente Soest d.d. 17 december 1969 waarbij de „A.P.V. Soest" met ingang van 10 april is gewijzigd. Met name werd aan genoemde veror dening artikel 167 a toegevoegd, hetwelk als volgt luidt: „Het is verboden enig middel tot voor koming van zwangerschap te verkopen of te verstrekken, voor zover zulk een handeling geschiedt door middel van markt- en sitraathandel en deze niet plaatsvindt in besloten ruimten" Soest, 7 april 1970. De Soester Vogelvrienden organiseert morgen in hotel „Bos en Duin" aan de Bosstraat weer een ledenavond, die grotendeels door de heer Dommerholt uit Den Haag zal worden verzorgd met een lezing over de huisvesting, verzor ging en voeding van tropische vogels en parkieten. Hij zal zijn betoog illus treren met een aantal dia's. Omdat het kweekseizoen vlak voor de deur staat, wordt een grote belangstel ling verwacht. De avond begint als ge woonlijk om acht uur. AANSPRAKELIJKHEID Moet een automobilist wettelijk verplicht verze ker zijn voor de mede-inzittenden? Geldt dit ook voor een motorrijder, bromfiet ser of fietser? Antwoord: Men is wel wettelijk ver plicht om een w.a.-verzekering te slui ten, maar die geldt niet voor schade, toegebracht aan inzittenden en mede rijders op een motorrijwiel, bromfiets of fiets) evenmin als de all risks ver zekering dit doet. Men is ook niet wet telijk aansprakelijk voor schade aan deze personen toegebracht; deze rijden voor eigen risiko mee. De A.N.W.B. deelde ons mee, zelfs een S.V.I. verzekering te verzorgen voor Londen and Lancashire, maar ook bij na alle andere maatschappijen doen aan schadeverzekering inzittende. Bo vengenoemde maatschappij berekent voor auto's met een waarde tot 10.00U een premie van 50 per jaar, boven 10.000 is dat 60 per jaar met een maxium uitkering van ƒ100.000 per ge beurtenis. Dit is de tijd van bewust-wording. On ze kinderen moeten wij al vroeg leren zelfstandig te denken en te handelen. Men leze er het voorontwerp op het ba sis-onderwijs maar op na. Ook ouderen eisen inspraak en medezeggenschap op elk niveau en bij elk maatschappelijk gebeuren. Alleen op het terrein van de inkomensbesteding wordt de eigen zeg genschap hoe langer hoe meer terugge drongen. Reeds nu eist vader staat in doorsnee ca. 30 °/o van ons inkomen op. Volgens prognoses uit Zwitserse bron zou door de groei van de collectieve behoeften, zoals het wegenverkeersnet, de ruimte lijke ordening en de luchtverontreini ging, de belastingdruk in Nederland binnen 15 jaar nog met ca. 13 °/o van het nationale inkomen omhoog gaan. Tot troost mogen wij daaraan toevoegen dat ons nationale inkomen dan 4.5 maal zo groot zou zij als in 1965. Nu hebben wij met name sinds de sta tenverkiezingen geleerd dat wij prog noses met een korreltje zout moeten nemen. Maar als wij nu lezen dat het volgend jaar de wegenbelasting weer omhoog zal moeten, dan mogen de voorspellingen in cijfers onjuist zijn, als algemene tendens neemt het belang van de collectieve inkomensbesteding steeds meer toe. Ook in deze zin dat er gesproken wordt over verplicht spaar loon, verplicht investeringsloon, een bijdrage naar inkomen voor de kerk, voor de school, voor de politieke par tij etc. etc. Het is verbazingwekkend te constateren dat steeds meer mensen ons menen te moeten vertellen welk deel van ons in komen wij aan het door hun aangewe zen doel moeten besteden. De voorspel lingen luiden dat ons netto-inkomen bij alle groei toch niet zal stijgen. Geen wonder, wanneer wij steeds minder zeg genschap krijgen over de vrucht van onze eigen inspanning. Maar ook daar-- tegen zal het protest wel toenemen, zo vermoeden wij. Maak het onbreekbaar. Glas en porew- lein worden onbreekbaar, als u het in koud water langzaam aan de kook brengt. Daarna langzaam en voorzich tig laten afkoelen. Messen, die worden afgewassen in ko kend water, zijn eerder bot. Schroeivlekken in niet of moeilijk was- bare stoffen kunnen verwijderd worden door de vlek vochtig te maken, waarna het kledingstuk in de zon gelegd wordt. Oppassen voor verschieten. Reinig de hoorn van uw telefoontoestel regelmatig met eau de cologne, vooral het gedeelte waarin uw spreekt. Ketelsteen verwijdert u door de ketel even op het vuur te zetten en er daar na koud water in te laten lopen, waar door de ketelsteen springt, zodat het uit de ketel gespoeld kan worden. Is uw paraplu lek, .was hem dan met een spons of lapje gedrenkt in een op lossing van 3 eetlepels aluin op 1 liter water. Open laten drogen.. Rubberoverschoenen bewaren. De kelder is hiervoor de allerbeste plaats. Rubber moet op een enigszins vochtige plaats worden bewaard daar het anders gaat springen en barsten. Gips wordt langzaam bard, indien u er wat spiritus aan toe voegt. Regenbakken, waarin drinkwater wordt verzameld, moeten één keer per jaar worden schoongemaakt (na de droge tijd). Eventuele resten op de bodem en aanslag aan de wanden moeten verwij derd worden met kokend water. Met ccn oplossing van 5 magnesium- chloride voorkomt u onkruid in het grint. Kringen welke ontstaan zijn na het schoonmaken van vlekken, kunnen door gaans verwijderd worden door snel dro gen of door strijken, terwijl een doek onder de vlek is gelegd. Zeer luchtig te werk gaan. Stationsweg 12, telefoon 6903 (huur) Uw adres voor knopen, gespen, garneerband. slof fen en modische artikelen Is Fa. HUISSTEDEN. Soesterbergsestraat 28. telefoon 34R0. Marmer en onyx SALON TAFELS op koper-, chroom- on smeedijzeren onderstellen. Staande onyx schemerlampen. Bosstraat 135, t.o. Bos en Duin. Alle dagen van 14.00 tot 22.00 uur. Schoorsteen eist op hoge toon. elektrisch vegen. altijd schoon TAK'S Rrandstoffenhandcl, Van Weedestraat 41. telefoon Kolen - Olie - Bulagas.

Soester Courant | 1970 | | pagina 5