Koninklijk huis koopt „De Hoge Vuursche'' Soest toen - Soest nu v.v.v. -nieuws SPECULATIES OVER IIET KREMLIN Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Burean voor redactie ei* administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Nieuwe residentie voor prinses Beatrix en prins Claus Trim propaganda-avond Soest neemt zaterdag afscheid van het artsenechtpaar Schutte Kandidatenlijst „Binding Rechts" Het oog gericht op Grieks verzet Feestelijk concert met 240 medewerkers Vrijdag 10 april 1970 49e Jaargang no. 27 Abonnement per kwartaal 3,75. Bulten Soest per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrfldag Z.K.H. prins Claus en h.k.h. prinses Beatrix schijnen geslaagd te zijn met een ruimere behuizing, nu het kleine kasteeltje met de wijdse naam „Groot Drakestein" niet genoeg ruimte meer biedt voor het prinselijk gezin. De keuze is blijkens betrouwbare bron nen te Baarn gevallen op het prachtige landgoed „De Hoog Vuursche", dat in de twintiger jaren werd gebouwd voor de schatrijke jhr. Van den Bosch. „De Hooge Vuursche" werd na de twee de wereldoorlog lange tijd als exclusief hotel geëxploiteerd en kreeg een beken de naam ln binnen- en buitenland. Het behoorde tot de hotelcombinatie waarin Een idyllisch kasteeltje, maar wel een beetje aan de krappe kant Een aantal griepgevallen maar is het wel griep? in 't Kremlin geeft aan leiding hernieuwd te speculeren over op handen zijnde grote machtsverschui vingen in het Kremlin. Tenslotte is het centraal comité van de partij ook al een paar keer onaangekondigd bijeengeko men en er is tenslotte een brief van Stelepin. Soeslow en anderen waarin de huidige leiding wordt aangevallen. Bovendien herinnert men zich dat nu net als voor de val van Chroesjtsjow, de afdeling prooaganda de eerste was die grondig werd gereorganiseerd. Welis waar is het hoofd van „agitprop" het centrum voor agitatie en propagan da van het centraal comité Stepakow benoemd tot ambassadeur in Peking, wat men toch niet kan zien als een degradatie, maar hij is dan toch maar weg uit de propaganda-afdeling. Het giswerk dat op niets kan berusten, maar evengoed een kern van waarheid in zich kan bergen, verandert niet veel aan de feitelijke toestand die van be lang is: het kan zijn dat Kosygin, Pod- gorny, Brezjnew en nog een paar top figuren afgelost worden. Tenslotte hebben ze nu zes jaar lang de kans, gehad om te bewijzen dat ze het beter konden dan Chroesjtsjow zon der daarin geslaagd te zijn. Er zijn slechts wat verschuivingen: Nikita kreeg vooral de jammerlijke mislukking van een aantal landbouwexperimenten op zijn brood, thans gaat het misnoegen vooral over het niet bereiken van de doelstellingen van enige vijfjarenplan nen voor de industrie. En beiden kan even sterk verweten worden dat ze geen kans gezien hebben de relatie met China te verbeteren, of afthans voor verslech tering te behoeden. Driemanschap Wat nu zowel als toen geldt is dat bin nenslands allerlei stemmingen zich voel baar maken waarin twijfel wordt geuit aan de wijsheid van alle beslissingen die in 't Kremlin genomen worden. Sta- lin had met dit soort zaken weinig mo®,~ te: hij onderdrukte ieder geluid dat hem niet zinde. Misschien dat Chroesj tsjow daartoe ook wel aanvechtingen heeft gehad, maar hij besefte dat het eenvoudig niet meer ging en poogde wat meer vrijheid toch nog binnen door de partij geduide banen te leiden. Het huidige driemanschap aan de top zoekt weer een middenweg tussen Sta- lin en Chroesjtsjow, met even weinig succes: men kan meningsvrijheid niet gedeeltelijk toestaan het is alles oi niets. Daar komt dan bij dat intern in het driemanschap nogal wat verschillen van inzicht bestaan. Kosygin is in de eerste plaats de manager, de industrie- mens. die alles zo zakelijk mogelijk tracht te regelen met het oog op het beste resultaat. Brezjnew daarentegen is meer de partij-apparatsjik die zich in de eerste plaats laat leiden door ide ologische .overwegingen. Wat ook gebeurt, zelfs als geen hoge functionarissen afgezet worden, het kan op zijn hoogst, betekenen dat anderen met geringe wijzigingen de oude koers voortzetten. Waarschijnlijk is het zelfs niet meer zo dat het Kremlin echt leidt, maar meer en meer ook zelf geleid wordt, door de ontkoombaarheid van de ontwikkelingen in de hoe langer hoe complexer wordende sowjet-samenle- ving. ook het vermaarde hotel Gooiland te Hilversum en het gerenommeerde hotel Hamdorf te Laren participeerden. In „De Hooge Vuursche" logeerden vaak gasten van het Koninklijk Huis, het is dus voor de koninklijke familie geen onbekend terrein. 15 hectaren De dochter van wijlen jhr. Van den Bosch heeft nu, na haar terugkeer uit Amerika, het kapitale gebouw met om ringend park met een oppervlakte van zeker vijftien hectaren, blijkens de be richten verkocht aan het Koninklijk Huis. Zelfs zal zij er niet meer gaan wonen. Voor haar zal een nieuwe bun galow worden gebouwd aan de over- wijde van de Hilversumseweg op grond, die eveneens tot de erfenis behoorde. De bungalow komt op de plaats van het koetshuis, dat wordt afgebroken. Dit koetshuis was afzonderlijk bewoond, maar de bosarbeider Meerveld die daar met vrouw en kinderen huisde, is de huur opgezegd. Zijn wergever heeft voor hem inmiddels een huisje gekocht aan de Eikenlaan 6 te Lage Vuursche. Speciale maatregelen moeten worden ge nomen voor de bewaking van het uitge strekte landgoed. Hierbij wordt ook de Koninklijke Marechaussee ingeschakeld. Er zijn echter meer mensen nodig dan thans bij het belangrijk kleinere kasteel tje in Lage Vuursche. Driekwart miljoen Niet bekend is nog, welk bedrag met de aankoop van „De Hooge Vuursche" gemoeid is, maar er zal naar raming van onze deskundige zeker driekwart miljoen gulden mee gemoeid zijn. Het kapitale pand zal bovendien een zekere verbouwing moeten ondergaan, omdat het prinselijk gezin nu eenmaal niet in een hotelgebouw zal willen wonen, maar een andere indeling zal wensen. Prins Claus en prinses Beatrix hebben al enige tijd gezocht naar een ruimere behuizing. Zij zullen ook wel verschil lende kastelen en vrijgekomen land goederen hebben bezichtigd. „De Hooge Een overvloed van vertrekken met een uitgestrekte tuin, een waar paleis Vuursche" biedt het paar echter vele voordelen. Het is vrij nieuw en vergt daardoor minder onderhoudskosten. Het ligt bovendien uiterst gunstig van paleis Soestdijk en de steden Utrecht, Hilver sum en Amsterdam. Het behoort boven dien tot de zelfde heerlijkheid als Lage Vuursche, zodat zij voor wandelingen enz. in de omgeving nog in de zelfde bossen terecht kunnen. Eén ding zal het kroonprinselijk paar hier missen en dat is het weggetje „bin nendoor" door de bossen naar de tuin van het paleis Soestdijk. Een gemakke lijk „achterdeurtje" in de gevallen, dat leden van het Koninklijk Huis de be langstelling voor de hekken wilden ont wijken. De atletiekvereniging BDC organiseert voor alle Soester trimmers een grote propaganda-avond op maandagavond 13 april om 8 uur in de grote zaal van de Openbare Leeszaal aan de Albert Cuyp- laan hoek Molenstraat. Op deze avond zal het woord worden gevoerd door de voorzitter van het Nationaal Trimcommité, de heer Ak kers, die samen met de bekende arts dr. De Jongste een lezing zal houden over het „Hoe en waarom trimmen ook goed voor u is". Door deze lezing krijgen de twijfelaars, die zich nog afvragen of trimmen nu ook werkelijk voor hen wel goed zal zijn, de gelegenheid om aan deze twijfel een eind te maken. Het trimmen zal door de heer Akkers worden belicht, terwijl dr. De Jongste de medische kant voor zijn rekening neemt. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarbij vooral de vragen die op medisch terein liggen, naar voren zullen komen, daar de or ganisatoren van het Soester trimmen met dergelijke vragen overspoeld zijn en tot haar spijt het bestuur een af doend en bevredigend antwoord schul dig moesten blijven. Het actieve bestuur van de afdeling atletiek van BDC, dat deze avond heeft georganiseerd, hoopt hiermede niet al leen de trimmers de gelegenheid te O A.s. zaterdagmiddag, van 3 tot 5 uur, in gebouw Credo aan de Julianalaan, wordt iedereen in de gelegenheid gesteld om, tijdens een hen aangeboden receptie, af scheid te nemen van het artsenechtpaar Schutte. Tijdens deze receptie zal het geschenk van de oud-patiënten worden aange boden, terwijl ook de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O., waarvan dokter Schutte tientallen jaren voorzitter en docent is geweest, van haar oud voorzitter afscheid zal nemen. Namens de leden zal ook een afscheidscadeau worden aangeboden. Namens het patiëntencomité, dat zich belastte met de inzameling van de fi nanciële giften voor het afscheidscadeau, delen wij nog het volgende mee. Door omstandigheden moest de datum van het afscheid enige weken vervroegd worden, waardoor het onmogelijk wordt de actie onder de patiënten van dokter geven hun vragen en problemen aan vakmensen te kunnen voorleggen, maar vooral een vloed van op- en aanmer kingen te krijgen, zodat men een duide lijk beeld krijgt van de wensen van de trimmers. De avond is gratis toegankelijk voor alle trimmers, trimsters en belangstel lenden, hoewel er wel op gewezen wordt, dat de zaal maximaal honderd personen kan bevatten. De zaal is geopend vanaf kwart voor acht. Toegang gratis. Schutte deze week geheel af te ronden. Verschillende envelopjes konden nog niet worden afgehaald. De commissieleden verzoeken diegenen, die om welke reden dan ook nog niet konden reageren, alsnog hun bijdrage te willen storten op de speciale reke ning bij de Algemene Bank Nederland te Soest, giro van de bank 186517, ten gunste van rekening nr. 55.35.20.385, onder vermelding van „Geschenk dokter Schutte". Ook de nog niet bezochte adressen kunnen nog iemand verwach ten om alsnog het bijdrage-envelopje af te halen. De speciale bankrekening blijft geopend tot eind april. Op de laatst gehouden vergadering van de kiesvereniging „Binding Rechts" te Soestwerd de volgende lijst van kan didaten vastgesteld ter deelname aan de op 3 juni a.s. te houden gemeente- ra a ds verkiezing. 1. M. de Groot. Pijnenburglaan 5, Soest. 2. D. Chr. Stam, Bilderdijklaan 44, Soest. 3. R. J. de Groot, Insingerstraat 68, Soest. 4. E. van Leyenhorst, Gen. Spoorstraat 43, Soesterberg. 5. P. C. Hilhorst, Nieuweweg 24, Soest. 6. H. Snel, Kampweg 2b, Soesterberg. 7. A. I. I. M. v. d. Breemer, Beuken laan 66, Soest. 8. E. Bakker, Nieuweweg 15a, Soest. 9. Joh. C. Westeneng, Waldeck Pyr- montlaan 13, Soest. 10. D. Lam, Birkstraat 125a, Soest. 11. E. E. van Schaïk, Wieksloterweg 35a, l'elikaamveg hoek Schrikslaan, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats, onlangs weer bijna teruggebracht In de oude staat Het Griekse kolonelsbewind heeft een Nationale Garde opgericht: gewapende eenheden die de orde moeten helpen handhaven, vooral als „communistische dreiging" geconstateerd wordt. Het is een tekenend besluit: het duidt erop dat de kolonels het Griekse verzet te gen hun regime serieuzer gaan nemen dan ze tot dusver deden - het wordt klaarblijkelijk nodig. Tegelijkertijd ziet men het regime ook afstand doen van de tot dusver kramp achtige pogingen tot camouflage, die trouwens ook zinloos worden na de merkwaardige vertoningen in de recht zaak tegen prof. Mangakis en enige an deren, die onthullingen deden over mar telingen tijdens hun arrest. Daarbij kan men zich niet aan de indruk onttrek ken dat de kolonels toch niet zo be kwaam zijn in de dictatuur als ze had den kunnen zijn na de lessen in hun eigen land uitgedeeld onder Metaxas, onder de Duitse bezetting, tijdens de burgeroorlog daarna... Het is een regiefout als dit soort zaken zelfs maar aan de orde komt in de rechtszaal. Prof. Magakis was overigens eerder aan de pers vertoond in niet al te florisante staat om te verklaren dat hij niet gemarteld was, een verklaring waartoe hij zei ook gedwongen te zijn geweest o.m. om zijn vrouw voor ar restatie te behoeden. Ze zit overigens nu ook in de cel - wegens het in op spraak brengen van het land, zoals dat heet: ze had verklaard dat haar man gemarteld was. De konsekwentie die de kolonels uit de voorvallen hebben ge trokken is dat ze geen waarnemers meer toelaten, nog slechts burgers en dat zullen dan wel betrouwbare aan hangers zijn: de anderen zullen terecht mogen vrezen dat ze hun nieuwsgie righeid te bezuren krijgen. Prof. Mangakis en de zijnen beweren niet dat ze onschuldig zijn: tenslotte zijn bij hen bommen e.d. aangetroffen, een feit dat niet ontkend wordt, zij bet dat ze loochenen de bedoeling gehad te hebben die nu al te gebruiken. Maar als zij hadden willen wachten, dan zijn er anderen die dit niet meer doen: regelmatig zijn er nu bomaansla gen en Illegale pamfletten roepen op tot verzet. Dat wil niet zeggen dat het re gime wankelt. Het wil zeggen dat d« eerste akte is begonnen van een moge lijk lang Grieks drama, dat men zich haast niet zonder nieuwe burgeroorlog kan denken. KANTMAN. Tijdens een gezamenlijk optreden vim P.V.O. en S.T.C. zullen de majorette# van de Soester Turn Club zich voor het eerst aan het Soester publiek presen teren. De uitvoering vindt plaats op zaterdag 11 april a.s. in de Sporthal Beukendal aan de Beukenlaan, de» avonds om 8 uur. Het concert van het grote, zowel al» van het jeugdorkest van P.V.O.. staat onder leiding van dirigent W. Wilderdijk. Het tambourcorps. wordt aangevoerd door instructeur Ten Hoedt terwijl de majorettes worden geleid door de heer Renooy. Een 20-tal S.T.C.-meisjes geeft, o.l.v. mevr. Egtberts. een demonstratie kast- pringen en turnen op de lange mat, ter wijl een 80-tal andere meisjes o.l.v. de heer De Boer grondgymnastiek uitvoert. Al met al een zeer gevariëerd program ma, dat om verschillende redenen een gang naar de Sporthal waard is. De or ganisatie is voornamelijk in handen van P.V.O.. mede in verband met het feit, dat het jaarlijks concert voor de dona teurs zal worden gegeven. Voorzover u geen donateur van P.V.O. of S.T.C. bent. bent u toch van harte welkom als belangstellende, uiteraard zolang er kaarten aan de zaal ver krijgbaar zijn. Het zal toch eindelijk wel lente worden, denkt u niet? De Stichting Gooisch Na tuurreservaat is ervan overtuigd, van daar het aantrekkelijke Lente-program ma, dat ons werd toegezonden. Er zijn weer wandel-excursies, foto- wandelir.gen. kinder-wandelingen. auto tochten en nog meer ondernemingen, die men op de gestencilde informatie-bladen kan lezen. Komt u ze even halen? Wij weten, dat er veel nieuwe wandel- enthousiasten in Soest zijn bijgekomen, want ook de Soester Natuurwacht beeft het de laatste tijd niet aan belangstel ling ontbroken. Bij deze Natuurwacht boort de naam van onze plaatsgenoot de heer P. M. Wijsmuller. Op bet ogenblik zult u hem niet tussen de stammen van de schone bomen van onze bossen vinden, maar in de expositie-zaal van de Leesbibliotheek te Laren, waar hij een prachtige ten toonstelling heeft ingericht van werken van zijn vader, de kunstschilder .T. H. Wijsmuller (1855-19251. Wie van de ro mantische sfeer van de Haags^he School houdt, vindt hier zóveel te bewonderen, dat, dit het ritje naar Laren zeker de moeite waard maakt. Wie het beter met de auto dan met de kunst kan vinden, heeft wellicht in teresse voor de Eerste Nederlandse Auto-Vierdaagse, die van 6-9 mei ge houden zal worden. Een boekje met in lichtingen, het programma en een in- schrijvings-formulier kunnen wij u aan bieden, zolang de vooraad strekt. Doe- tinchem is het centrum van dit feeste lijk gebeuren. En zo ziet u, dat er dit maal elk wat wils wordt geoffreerd, waaruit u gemakkelijk kunt kiezen. OURANT

Soester Courant | 1970 | | pagina 1