mmm 3 8 3. In Lme k de lente kammen 8 3 8 bremet uw mm aio ÜIIÜIÜIÜÜI!!!1 Middelman zegt, Aixaflex-mensen hebben een streepje vóór SOESTDIJK TE E AMERSFOORT TE ERLINGEN RAIFFEISENBANK SOEST ORANJE EN AMSTERDAM Fa, SPIJKER GEZONDE VOEDING EN MINDER KIESPIJN MENINGEN VAN LEZERS De Witte Pompen FIAN0HANDEL W. VAN TOL Soest WIJ VERGIFTIGEN ONSZELF MET LAWAAI woonhuis 1970/71 nei 1970 E.H.B.O. Soest neemt zaterdag afscheid van oud-voorzitter dokter Schutte FRANS BOSMAN .Natuurwandeling VIII Schuchtere bevrijding van de hoofdstad Wel verzet, maar geen verzetsbeweging FRANS BOSMAN 55® Reader staat klaar bij Ds Oauden Snaar" Toenemend verzet tegen de Franse overheersing FRANS BOSMAN Groeiend verlangen naar Oranje Een nieuwe service van uw warenhuis: U kunt nu zelf fotokopieën maken op ons hypermoderne fotokopieer-apparaat 25 ct. per kopie. Vraag niet hoe het kan, maar profiteer er van Koelkasten v.a. 199, Diepvriezers v.a. f 399.- TAK'S Brandstoffenhandel De stad AmsMain wordt niemandsland FRANS BOSMAN |l>o Garage ,DE SOESTER' Gerda Rosman Nieuwe en bespeelde kleine PIANO'S FRANS BOSMAN Verdwaalde kozakken FRANS BOSMAN VRIJDAG 10 APRIL 1970 hal, der, •te iete met n er- Royaal modern met schuur, garage en zonnige tuin. Vrij uit zicht. Ind.: royale woon- eetkamer, keuken, hal, kelderkast, verdieping: 3 royale slaapkamers, ruime douchekamer, vaste trap naar grote zolder met dakkapel en mogelijkheid voor 2 slaapkamers. Incl. ged. vloerbedekking. Koopsom ƒ69.500,k.k. n 21 A 44. telefoon 3379. is afspraak. uit van een gemeenschap van •ortgezet Wetenschappelijk On- IUS COLLEGE te Amersfoort erken in nauw contact samen, jorstromingsmogelijkheden, o.a. ploma's A en B in klas 4 blij- ïool kunnen worden toegelaten -t Corderius College te Amers- ng in dit leerjaar een gunstig raat 23 1249 ?ft doorstromingsmogelijkheden ;en Gymnasium, Atheneum en de in de gemeenschap samen- p één van de samenwerkende klas HAVO worden geplaatst, vies van de directeur van hun en bij de rector of directeur doofden der lagere scholen. naken NK EN ALLE BANKZAKEN Kerkplein 9 Soesterbergsesfracjf 14 Koninginnelaan 28 =N Smifsweg 2 Op de zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur te houden receptie in gebouw Credo aan I do Julianalaan bij gelegenheid van het I afscheid van het artsenechtpaar Schutte, zal ook de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. Eerste Hulp Bij Ongelukken afscheid nemen van haar oud-voorzitter. Dokter Schutte, die vorig jaar. in ver band met zijn gezondheidstoestand, het voorzitterschap beëindigde, is gedurende 16 jaar docent geweest van de afdeling Soest, terwiil hij tevens de laatste 12 jaar voorzitter van de afdeling v/as. Oo deze receptie zal ook een afscheids cadeau namens de leden van de E.H.B.O. i"orden aangeboden. Liet bestuur van de afdeling Soest ver wacht dat vele leden op deze receptie aanwezig zullen zijn om persoonlijk af scheid te nemen van de oud-voorzitter docent. AANLEG en REPARATIE licht- ,en krachtinstallaties P.U.Ë.M.-INSTALLATEUR 3367 - Na 6 uur 3674 of 4111 Bi.j redelijk weer organiseert de Na- tuurwacht „Eemland" a.s. zondag, 12 april, een wandeling van plm. 21/» 3 uur. Vertrek vanaf Garage Tensen om ong. 2 uur, direct na aankomst der bus sen uit Baarn en Soest. De wandeling gaat door de bossen en zandvlakten naar Birkhoven terwijl, in dien het weer zich daartoe leent, de terugweg via de Eem genomen zal wor den. Deelname is wederom geheel kos teloos. Êt M M Onon Frtf miWWön moi Won O nm»'o_mnrnait Open lot midden mei van 8 uur 's-morgens tol zonsondergang. Altijd plaats voor uw auto. Stoptreinen naar Lisse tijdens de weekends. 20 augustus 1799. Voor de kust van Noord-Holland verschijnt de Engelse vloot. Naast de Engelse vlag wappert ook de Princevlag aan de mast: Oranje- Blanche-Bleu. Het Hollandse eskader te Den Helder geeft zich snel over. Offi cieren en matrozen van de vloot zijn nooit erg Fransgezind geweest en van de Hollandse schepen wordt niet ge vuurd op de Engelse oorlogsbodems. Het gelukt de Engelsen dan ook vrij gemak kelijk om troepen aan land te zetten. In snel tempo wordt een groot gedeelte van Noord-Holland bezet. Met de landingstroepen is ook de zoon van Prins Willem V, de erfprins van Oranje, aan wal gegaan. Van Alkmaar uit tracht hij het Nederlandse volk tot opstand te bewegen. De Prins vaardigt een proclamatie uit, waarin wordt mee gedeeld, dat allen, die „zig geduurende KOELKASTEN (zeer lage prezen) Bosch, Zanussi, Indesit, Marijnen Telefoon 3367 En die kan het weten. Heeft als vakman - dealer dagelijks met mensen te maken die 'Luxaflex' jaloezieën kopen. Verstandige mensen, die kozen voor de duidelijke voordelen van'Luxaflex' jaloezieën, zoals: Het beroemde merk 'Luxaflex' op koordknopje en onderlat, bewijs van werkelijke kivaliteit, service en garantie. Het uitgekiende opmeten en zorgvuldig monteren. De onverwoestbaarheid, de Schoonheid, de kleurenkeuze. Het vertrouwen i de vriendelijke prijs. Vraag ook 'ns vrijblijvend prijs. Dan heeft u óók een streepje vóór. w«ll< gtdtpomrd hmdtUmeik JUWELIER - OPTICIEN HORLOGER Graveren klaar terwijl u wacht Gezonde voeding is een belangrijke pijler van onze gezondheid. Veel Nederlanders houden hiermee on voldoende rekening. Daarom doen veel mensen zich „te goed" aan lekker eten. Zij stellen zich daardoor bloot aan overvoeding en daarmee aan hart- en vaatziekten. Anderen doen zich „te kort' o.a. door voeding die niet zo goed is samenge steld en te weinig beschermende stof fen bevat. Keuze is er genoeg. Het komt er op aan goed te kiezen en dat betekent dat wij moeten weten wat voor goede en ge zonde voeding nodig is. Het tandbederf, vooral bij kinderen, heeft rechtstreeks te maken met wat zij eten en drinken. Wij kunnen de hin deren het snoepen niet geheel verbie den, maar veel zoet kan vervangen worden door gezonde traktaties. Dit zijn slechts enkele „grepen" uit het werk van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag, dat voorlichting geeft over gezonde voe ding aan iedereen - ook aan u - waar bij ook gelet wordt op de kosten van de voeding. In geen van de andere landen van West-Europa is er op dit gebied een zo wetenschappelijk verantwoorde en veel zijdige voorlichting. Op de huishoudvoorlichtingshow, die van 13 tot 18 april in de Markthallen in Amersfoort wordt gehouden, is een voorlichtingsstand van dit bureau waar iedereen: huisvrouwen, jonge mensen en ouderen, studenten en zij die nog op school gaan, alle gewenste inlichtin gen kunnen krijgen. De stand is o.a. duidelijk te herkennen aan de groot uitgevoerde „Schijf van de Vijf". U doet verstandig ook bij deze stand even aan te wippen. Deze voorlichting heeft geen commercieel doel maar Uw gezondheid en Uw welzijn. Ondertekende, voorzitter van de muziek vereniging PVO, deelt, aan de voor avond van de grote show- en muziek avond, mede, dat, naar aanleiding van een opmerking op de gehouden jaar vergadering ten aanzien van het bezoek aan Burgemeester en Wethouders, dit zeer zeker niet was bedoeld voor de Beshcermheer van PVO, Mr. S. P. Ba ron Bentinck. en wethouder K. de Haan. Naar aanleiding van het Majorette pe- leton nog het volgende: Het peleton is door de gezamenlijke inspanning van de Soester Turn Club en PVO gesticht, waarbij de STC de aankleding geheel verzorgde en PVO de instructie voor haai' rekening nam. Het is de bedoeling om a.s. zaterdag het peleton te presenteren. K. W. Jaarsveld, voorzitter PVO. de Revolutie" van 1795 wel te ver slaan „in eenige betrekking hebben laaten employeeren, of onder dezelve eenige verklaring hebben gedaan, die nende tot bevestiging van de Onwettige Regeering", zouden worden uitgesloten van welke overheidsfunctie dan ook. Dit zou in feite betekenen, dat er wel weinigen zouden overblijven, die vol doende „politiek betrouwbaar" zou den worden geacht om te regeren. Tegelijk met de invasie in Noord-Hol land viel, een legertje van uitgeweke nen, onder leiding van Prinsgezinde officieren, in het Oosten ons land bin nen. Dinxperloo en Westervoort werden „bevrijd", Arnhem werd bedreigd. Ook op de torens van Winterswijk, Breede- voort en Aalten werd de Oranjevlag gehesen. Maar nergens in het land kwam het tot opstand. De Nederlanders hadden geen behoefte aan de terugkeer van Oranje. Nog niet Voelde men zich dan zo gelukkig on der de Franse „bescherming"? Inderdaad ja, maar naarmate de verwachte vrij heid meer en meer aan banden werd gelegd, groeide het verzet. Er bestond in de Franse tijd wel geen georganiseerd verzet, zoals tijdens de Duitse bezetting, maar het volk kwam telkens spontaan in opstand, wanneer de Fransen overgingen tot het nemen van maatregelen, die bij het volk niet populair waren. Een van die maatrege len was het invoeren van de conscriptie, de dienstplicht. Blaupunkt vanaf 1 Dealer Blaupunkt. Philips. B O Telefoon 3367 Toen in Rotterdam ruim honderd wees jongens werden aangewezen om dienst te nemen in het Franse leger, kwam de burgerij in verzet. Het volk hielp de jongens vluchten. Soldaten, die de vluch telingen trachtten op te sporen werden gemolesteerd. In mei 1809 waren er in Rotterdam weer relletjes. Franse solda ten, die, als gevolg van de inlijving bij Frankrijk, in de stad werden ge legerd, werden door de mensen met stenen bekogeld. Op 9 april 1811 kwam Amsterdam in verzet. Aanleiding was een hernieuwd oproepen van jonge mannen voor het Franse armee. De slagvelden van Napo leon eisten steeds weer nieuwe aan vulling. Bij de Haarlemmerpoort ver zamelde zich een grote mensenmenigte. De reeds opgekomen „lotelingen", die, begeleid door gendarmes, werden weg gevoerd, werden bevrijd en gingen weer naar huis. Terzelfdetijd kwam ook Rot terdam weer in beweging. Toen Napoleon in 1812 een „Nationale Garde" oprichtte en hiervoor zelfs man nen tot 60 jaar opriep, liep het volk weer te hoop zowel in Amsterdam als in Rotterdam en in Den Haag. Het volksoproer werd bloedig onderdrukt. Voor het eerst werd „Oranje Boven" geroepen. Na 1812, het jaar van de mislukte tocht naar Rusland, aan het verzet tegen de Franse overheersing toe mét de hoop op bevrijding van de Keizer lijke dwingelandij. „Oranje Boven" werd meer en meer de leuze der op standelingen „Drie Schoft Oranje Bo ven" is dan ook de naam van ernstige opstandige bewegingen in de omgeving van Leiden. Voor het eerst was hier sprake van wat men zou kunnen noe men „georganiseerd verzet". Enkele mannen kwamen 's nachts bijeen om te overleggen, wat er te doen viel tegen de verdere pogingen van de Franse overheid om nieuwe troepen te werven. De samenzweerders besloten tot opstand. Zij putten moed uit de geruchten, dat de Russen al bij de Nederlandse grens stonden en dat een Engelse vloot voor de Hollandse kust kruiste. „Oranje werd het parool. Helaas waren de geruchten van Russische en Engelse troepen- en vlootbewegingen wat voor barig en de opstand, die rondom Lei den drie dagen duurde en Den Haag Dit fantastische apparaat levert voortreffelijke kopieën van diploma'6, waardepapieren, rekeningen enz. en u kunt zc zelf a Ia minute in uw warenhuis maken. VROOM DREESMANN AMERSFOORT Met volledige fabrieksgarantie Van Weedestraat 41. telefoon 2676 bedreigde, werd door een sterke Fran se troepenmacht onderdrukt. Er werden doodvonnissen geveld. Ook aan de woelingen in Zaandam werd met geweld een einde gemaakt. Nog wa ren de Fransen de baas, maar niet lang meer. En de nachtelijke bijeenkomst op de buitenplaats Weltevreden te Oudshoorn was niet de enige plaats, waar mannen complotteerden. In Den Haag beraad den mannen vooraanstaande perso nen zich over de komende gebeur tenissen. En ook te Amsterdam waren er invloedrijke lieden, die wetend, dat het rijk van Napoleon begon te wankelen zich bezighielden met de vragen: Wat moeten wij doen om ons land zijn zelfstandigheid te laten be houden? En wie moet ons land rege ren? Zowel in Den Haag als te Amsterdam was men het over het antwoord op de laatste vraag wel eens, Oranje moest terugkeren. Gijsbert Karei van Hogendorp was de man, die nimmer in eer. blijvende Fran se overheersing had geloofd. Toen Na poleons keizerrijk nog in grootte toe nam, werkte deze Oranjegezinde staats man al aan een gronwet voor een nieuw Nederland, naar het voorbeeld van Amerika en onder leiding van Oranje. Nimmer aanvaardde Van Ho gendorp een ambt uit handen van de Fransen. Geduldig wachtte hij zijn tijd af. In Amsterdam was het Anton Reinhard Falck, vanouds een democratisch Pa triot en aanvankelijk in dienst van de Bataafse en later zelfs minister van Lodewijk Napoleon die de leiding nam bij het smeden van plannen om, zodra de gelegenheid hiervoor zich voor deed, zich tegen de Fransen te ver zetten. Falck heeft sinds ons land was inge lijfd bij het Franse Imperium geen openbaar ambt meer willen bekleden. Pas op het laatste moment neemt hij toch nog een functie aan: hij wordt kapitein van de in het voorjaar van 1813 opgerichte Nationale Garde. Hij heeft daarmee een bedoeling. Want door deze functie aan te nemen, zo meent hij, beschikt hij over een krijgs macht, die hij straks kan gebruiken tegen de Fransen. Tijdens het oefenen zegt hij onomwonden tot zijn wat te genstribbelende soldaten. „Doet het maar; wie weet, hoe het u nog van pas zal komen". Ook hij kan het ge duld opbrengen om het gunstige tijdstip af te wachten. Hij treft inmiddels in het geheim de nodige voorbereidingen. Het spreekt haast vanzelf, dat hij in contact komt met Van Hogendorp. Ve le problemen worden doorgesproken. Volautomatische WASAUTOMATEN ƒ548,— (5 kg) Telefoon - 3367 Soms botsen de meningen, maar op één punt is men het dadelijk met elkaar eens. „Op dit punt", zo vertelt Falck zelf, „koesterden wij hetzelfde gevoelen het heil der natie zagen wij in de souvereiniteit van den Prins van Oran je". Toch is het niet Falck zelf, die de re volutie in Amsterdam ontketent. In de nacht van 14 op 15 november 1813 ver laten de Franse troepen, die zich, na de nederlaag van Napoleon te Leipzig, be dreigd voelen door de oprukkende Prui sen en Russen, Amsterdam. De Fran se bevelhebber, Molitor, draagt het Mi litair Gezag over aan de kolonel van de Nationale Garde, Van Brienen. Falck hoort hiervan en tracht de kolonel er van te overtuigen, dat thans het mo ment gekomen is voor de opstand. Van Brienen aarzelt. Maar na wat heen en weer praten wordt toch besloten tot het samenstellen van een nieuwe stads regering, die binnen een paar dagen het heft in handen zal kunnen nemen, zodra de geruchten, als zouden de bond genoten al aan de IJssel staan, juist blijken te zijn. Daarna begeeft ieder zich weer kalm huiswaarts. Falck gaat bij zijn vader eten; daarna bezoekt hij een routine-vergadering. Na afloop daar van bemerkt Falck, dat er in de stad iets gaande is. Samen met Van Hall en Van Lennep besluit hij een straatje om te gaan om te weten te komen, wat er eigenlijk gebeurt. De drie man nen behoeven niet lang te raden. Het is zwart van de mensen op straat. De menigte joelt en schreeuwt. „Oranje Boven" is het steeds weerkerende re frein. Franse douane-huisjes langs het IJ moeten het ontgelden. Het ene na het andere staat spoedig in lichter laaie. Oranjevlaggen worden uitgestoken. Ve len dragen Oranje. Alles gaat vrij orde lijk toe. Particuliere eigendommen wor den niet beschadigd. Falck ziet dit alles met vreugde, maar ook met schrik aan. Hoe vaak gebeurt het niet, dat een volksopstand aan vankelijk gericht tegen een bepaald iets uitliep op plundering en roof. Als kapitein van het enige gezagsapparaat, de Nationale Garde, weet hij wat hem te doen staat. Spoedig heeft, dan ook z'n compagnie verzameld en aan het hoofd van de colonne rukt hij op naar de buurt waar, in naam van Oranje, hel volk al zo veel keren tot betogingen kwam: Kattenburg. Falck beseft heel goed dat hij niet na mens het Franse gezag kan optreden. Dat wii hij ook niet. Hij wil duidelijk maken, dat de Nationale Garde dit keer aan de kant van de opstande lingen staat. Op een vraag van Falck, wat de plannen van de kattenburgers zijn, antwoord het volk, dat het te doen is om de Franse adelaar, die nog steeds boven de poort van de werf prijkt. „Goed", zegt Falck, „die mogen jullie nog verbranden, maar dan moet het afgelopen zijn". Het publiek gaat hiermee accoord. Het keizerlijke wapen wordt neergehaald en verbrand. Een fikse regenbui dooft tenslotte niet alleen het vuur. maar ook de opstand. Ieder vlucht voor het hemelwater en spoedig liggen de glin sterende straten weer verlaten. Hier en daar smeulen nog de resten van een douanehuisje. Het is vijf uur in de morgen. De twee de dag van de „omwenteling". Falck beeft kleur bekend. Hij kan niet meer terug. Dat is ook niet zijn bedoeling. Maar de notabelen, haastig bijeengeroe pen om kandidaten voor een voorlopig stadsbestuur aan te wijzen, aarzelen. Sommigen willen wel een bestuur vor men, uit naam vanNapoleon. Even ziet het er zelfs naar uit, dat dit nog zal gebeuren ookMaar dan neemt Falck het woord. „Stel als vanouds", zo zegt hij, „burge meesters aan: Zelf wil ik deze nieuwe regering wel aan het volk voorstellen, als het moet zelfs zonder gewapende begeleiding. U zult zien, de rust keert dan spoedig weer". rvanaf ƒ6595,incl. B.T.W. Oft. dealer voor Soest. Baarn en A'foórt Laanstraat - Telefoon 3865 - Soest gebeurtenissen", „toen alle toebereidse len voltooid waren, op het midden van de dag, bij helder herfstweer, trok men op naar de Dam, alwaar de proclamatie gelezen en onze vlag van de toren van het paleis gestoken werd Met innig genoegen marcheerde ik bij deze ge legenheid aan het hoofd van mijn com pagnie 24 November 1813. Amsterdam heelt zich voor Oranje verklaard. Lichaamsmassage Gelaatsbehandeling Epileren Make-up Electr. ontharen Bandmassage Inlichtingen Ged. schoonheidsspecialiste Laanstraat 43, telefoon 3803 Dep. San Soucis - Biodroger Prijzen vanaf 1200,— (pl.m. 25,p. mnd.) NIEUWEWEG 103 - TELEFOON 2968 Nu, dat is wel nodig ook, want de op stand is reeds „uit de hand gelopen". Plundering en brandstichting nemen toe, ook bij particulieren. Het voorstel van Falck wordt aange nomen. Vierentwintig geziene burgers worden uitgenodigd om zitting te nemen in de voorlopige stadsregering. Negen tien ervan verschijnen op het stadhuis. Hiervan worden er slechts zes meteen bereid gevonden om een ambt te aan vaarden en na lang praten doen de overige dertien mee. De eerste taak van het nieuwbakken stadsbestuur is: herstel van de orde. Maar hoe? ,1 n de geest van het volk, mijne heren'', antwoordt Job May, „de Oranjecocarde op de hoed, flambouwen en toortsen op gestoken; een deputatie uit deze vergadering, geëscorteerd door een de tachement Nationale Gardes met de boden voorop, moet zich ter plaatse begeven, waar het gevaar het grootst is en dan imponeren Aldus geschiedt. En met succes. De op stand luwt. En gelet op de kleur der cocardes wordt de regering door de stadsbevolking erkend. Na deze overwinningsroes komen ech ter vele „raadsleden" weer tot bezin ning. Zij schrikken van hun eigen flink heid. Het Oranje is voor de „een-dags vroedschap" een wel wat opzichtige kleur. Utrecht is dichtbij en daar zit ten nog de Franse troepen. Zo wordt dat dan Den Haag en niet Amsterdam de stad. waar geproclameerd wordt dat ..Holland weer vrij" is. Want in Den Haag is men al veel verder gegaan. Het driemanschap: Gijsbert Karei van Hogendorp, Leopold graaf van Limburg Stirum, Adam Francois Jules Armand van der Duyn van Maasdam, verklaart Holland in naam van Oranje vrij en zelfstandig. En Amsterdam blijft maar aarzelen. De pas opgerichte stadsregering neemt zelfs weer contact op met de Franse overheid in Utrecht. De opstand dreigt te verlopen. Falck is ten einde raad. Maar dan op het kritieke moment, komt er onverwachte hulp opdagen. TELEVISIE, houten kast, 59 cm 498,—. Dealer Blaupunkt,. Philips, B O Soësterbergsestraat 20a - Soest Telefoon 3367 Op 19 november 1813 trekken de eer ste kozakken over de IJssel. Zij rukken snel voorwaarts over de Veluwe en be zetten op de .2e november Nijkerk zon der slag of stoot, want de Fransen hebben zich snel teruggetrokken op Amersfoort. Zo snel, dat ze ongeveer 70.000 kg tabak achterlaten. Dat vin den ze toch wel jammer. Daarom be sluiten ze Nijkerk weer te heroveren om, zodoende, hun tabak in veiligheid te brengen. In de buurt van het stadje komt het tot een treffen me de ko zakken. De Russen worden uiteengedreven en verdwalen. Via de Zuiderzeedijk ko men ze, per ongeluk in Amsterdam terecht. Hun plotselinge verschijning in de hoofdstad brengt een ommekeer te weeg. De burgers vatten moed en niet alleen de burgers, ook de stadsbestuur ders krijgen courage. Alles verloopt nu zeer snel. Het voorlopige bestuur erkent het landsbestuur van het Driemanschap. „En eindelijk", zo beschrijft Falck de Een geluidstrilling vetegenwoordigt een zekere hoeveelheid energie. Deze wordt uitgedrukt in decibels. Een decibel is het tiende gedeelte van het geluid van een bel, zogenaamd naar Dr. Alexander Graham Bell. Decibels nemen logarit misch en niet rekenkundig toe: een Ver hoging met drie decibel betekent aan verdubbeling van de geluidssterkte. De hindergrens van de mens voor niet continu geluid ligt nabij de 85 decibel, terwijl de pijndrempel bij 120 decibel ligt. Een lawaaierige sportauto of een vracht auto brengt geluid van 90 dB voort, een pneumatische drilboor 94 dB en een opstijgend straalvliegtuig 150 dB. Mensen die in de omgeving van lucht havens wonen, weten aan welke la- waaigolven zij vrijwel doorlopend bloot staan. De voortdurende toename van rumoer vormt een enorme bedreiging voor de gezondheid van de mens. Een overzicht van de lawaaierige wereld, waarin de mens zijn bestaan vrijwel onmogelijk aan het maken is, is ronduit griezelig te noemen. Aan de hand van gegevens afkomstig van internationale onderzoekers blijkt wat auto's, vrachtwagens en bussen die door onze straten dreunen, teweegbren gen. Enkele van die effecten zijn: ver wijding van de pupillen, wegtrekken van kleur, samentrekking van been- buik en borstspieren, versnelde hartslag e.d. Wie denkt dat de mens wel aan het „moderne" lawaai zal wennen vergist zich. Proeven hebben aangetoond, dat het lichaam tijdens de slaap precies zo reageert als overdag. Wie dus dag en nacht in een rumoerige omgeving ver toeft komt dus eigenlijk nooit tot rust. Hierdoor zijn al tal van moordpartijen ontstaan. Er zijn ook hoopvolgevende resultaten. De industrie geeft op de vraag, of het lawaai niet kan worden verminderd het weinig originele antwoord, dat dit kostenverhogend werkt. Welnu, de indu striestad Dortmund werd tot voor en kele jaren geteisterd door een plaag van lawaai. Loco-burgemeester Helmut Hillman riep de hulp van deskundigen in, die, na het tekenen van een „la- waai-kaart", begonnen om de ergste wijken „stil" te maken. Fabrieksdirec teuren die weigerden om het lawaai van hun machines te dempen op grond van de kosten, kwamen onherroepelijk voor het gerecht. Hierbij maakten de rechters gebruik van het wetsartikel: „De volksgezondheid gaat boven elke economische overweging". Dortmund is thans stil en er is geen golf van fail lissementen uit voortgekomen. Het veroorzaken van hinderlijke gelui den is in feite acsociaal. De mens moet zijn lawaaibronnen tot zwijgen brengen voordat hij gedwongen wordt helemaal stokdoof door het leven te stappen. Door zijn eigen schuld. REPARATIE aan alle merken radio en televisie Speciale service-werkplaats Tel. 3367 - Na 7 uur 6256 r

Soester Courant | 1970 | | pagina 7