Soest toen - Soest nu P.V.O. en S.T.C. presenteerden majorettekorps Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rureaa voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Dinsdag 14 april 1970 49e jaargang no. 28 Soest nam afscheid van echtpaar Schutte Het oog gericht op HET SCHOT OP DE MAAN de Nordek Drs. H. M. Jonker lijstaanvoerder van D '66 Excursie Ned. Vrouwen Electr. Ver. Ronde van Soest op 7 juni Leerlingenuitvoering Muziekschool Amersfoort Regionale postzegel-ruilbeurs Abonnement per kwartaal 3,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag SOESTER ODRANT Ruim duizend mensen hebben zater dagmiddag in gebouw Credo afscheid genomen van het doktersechtpaar dr. W. J. Schutte en mevr. T. Schutte-Beek. Dokter Schutte heeft na twintig jaar zijn huisarsenpraktijk neergelegd en is thans benoemd tot schoolarts, welke functie hij in Gorssel gaat uitoefenen. Een tientallen meters lange rij mensen moest zich zaterdag door het van een richtingverkeer voorziene gangenstel sel van gebouw Credo wringen om bij het echtpaar Schutte te komen. Niet zonder moeite slaagde halverwege de afscheidsreceptie ook burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck erin, 2ich langs de honderden wachtenden te De 15.000 kg wegende McDonnell Doug- las S-IVB raket wordt tijdens de Apollo 13 vlucht doelbewust met een snelheid van bijna 10.000 km per uur op de maan te pletter gegooid. Deze spectaculaire ruimtelijke botsing van de 18,6 meter lange S-IVB en het daaraan verbonden instrumentgedeelte wordt tot stand gebracht teneinde de geleerden nadere inlichtingen te ver- verschaffen over de samenstelling en de ondergrondse structuur van het maanoppervlak. Het geweld van de bot sing staat gelijk met dat van de explosie van 11 ton TNT. Dit betekent dan het zinvolle einde van de S-IVB trap van de reusachtige Saturnus V raket, die de drie astro nauten naar de derde landing van de mens op de maan had moeten brengen. Sinds hedenmorgen half zes z\Jn er ech ter ernstige moeilijkheden in de zuur stofvoorziening waardoor besloten werd dat de astronauten niet op de maan zul len landen, maar zullen terugkeren naar de aarde. De „noodlanding" wordt ver wacht vrijdagavond te pl.m. 20.15 uur Ned. tijd. De S-IVB heeft daarvoor echter tijdens de vlucht al een belangrijke rol gespeeld. Als derde trap van de Saturnus werd nl. tweemaal zijn ontstekingsmechanisme in werking gesteld. Volgens de plannen moet de S-IVB te pletter slaan op een punt, ongeveer 370 km ten westen van de voor de Apollo 13 uitgekozen landingsplaats en 185 km ten wensten van de in november door de astronauten van de Apollo 12 ach tergelaten seismometer. De geleerden verwachten dat de botsing van de S-IVB een ongeveer tien maal zo groot effect zal produceren als die van het afgeworpen startgedeelte van de „Intrepid", het maanlandingsvoer- tuing van de Apollo 12 vlucht. De (geplande) botsing van dit gedeelte, dat 2Vs ton woog, met een snelheid van 6000' km per uur, veroorzaakte toen schokgolven die, naar de seismometer meldde, bijna een uur duurde en tot op een diepte van 9,6 km in de maan- bodem doordrongen. Door deze gegevens met die van de komende botsing te vergelijken, hopen rV geleerden o.a. meer Inzicht te ver- knigen in de dichtheid van de maan. De botsing vindt plaats ongeveer 78 uur na lancering. Tot nu toe paseerde de S-IVB na zijn navigatierol te hebben vervuld de maan op een af stand van 3200 km In een traject dat hem en de hieraan verbonden instru menten-unit in een baan om de zon bracht. Hoofdpunten van de voor de Apollo 13 geplande gewijzigde „dienstregeling" zijn: 11, april. 19.13 uur, lancering. 15 april, 0,57 uur, botsing van de S-IVB met het maan oppervlak. 15 april, retourvlucht naar aarde (onder waar schijnlijk zeer moeilijke omstandighe den). 17 april, 20.15 uur, „splashdown" in de Atlantische Oceaan Er zijn dan zes dagen verstreken. De Rocketdyne J-2 motor van de S-IVB "wordt ongeveer 9 minuten na lancering van de Saturnus ontstoken. De S-IVB de derde trap dus van de Saturnus *-» werkte gedurende ongeveer 2Vi mi nuut, teneinde met de eraan verbonden instrumenteneenheid en Apollo ruimte vaartuig in een cirkelvormige „parkeer"- baan te geraken, op een hoogte van 166 km boven dè aarde. De tweede, fase van de S-IVB voortstu wingsopdracht vond plaats ongeveer 2 uur en 35 minuten na lancering. Dan werd de door McDonnell Douglass ge bouwde trap voor ongeveer zes minuten ontstoken. Hierdoor werd de snelheid van de Apollo 13 opgevoerd van 28.1UU km per uur tot 39.0UU km per uur, met als gevolg dat het ruimtevaartuig de parkeerbaan verliet en in een baan naar de maan geraakt. Gedurende de daarop volgende 2Vs uur maakte de command module zich los van de S-IVB, draaide zich om en kop pelde vast aan het maanlandingsvoertuig, waarmee hij zich „uit de voeten maakt". De hulpraketjes van de achtergebleven S-IVB werkten toen ongeveer 80 se conden, waardoor de derde trap zich uit de Apollobaan verwijdert. De S-IVB wordt dan door de vlucht- controleleiders in Houston verder ge leid. De brandstofresten worden uitge stoten, en vervolgens wordt de raket- trap door middel van de hulpraketjes in de baan gebracht, die hem naar de plaats van botsing op de maan leidt. Sinds de eerste lancering van dc S-IVB in 1966 is dit type raket op zes be mande en zes onbemande Apollo vluch ten gfjbruikt, hetzij als tweede trap van de Saturnus I B of als derde trap van de krachtiger Saturnus V. wringen teneinde in de overvolle zaal de loftrompet over dokter Schutte te kunnen steken. „Nordek" is de naam van de geplande douane-unie tussen dc Skandinavische landen: Finland, Zweden, Noorwegen en Denemarken. De plannen waren al een eind gevor derd toen opeens de Finse regering er uit stapte. Dat betekent, dat nu in ieder geval Denemarken en Noorwegen sterker ge porteerd zullen zijn voor aansluiting bij de E.E.G. Het is een feit, dat men in Moskou niet gebrand is op de E.E.G. Men heeft zelf een soortgelijke markt geschapen in „Comecon", waarin Rusland aan alle touwtjes trekt. In het bijzonder was men er niet op gesteld, dat buurman Finland er aan meedeed. En ook de positie van Zweden is niet zo gemakkeliik. Dat zou, bij deelneming aan de E.E.G. wel eens bepaalde moei lijkheden met de Sovjet-Unie kunnen krijgen. Daarom was het een aardig plan om die E.E.G. heen te zeilen door de stichting van een douane-unie, waarin de vier landen zouden samenwerken. Helaas is dat plan getorpedeerd en wel door Finland, dat er toch veel belang bij zou hebben gehad. Maar in Finland zijn verkiezingen ge houden. De zittende coalitie-regering is •r smalletjes afgekomen en zal in ieder geval de medewerking van de commu nistische fractie nodig hebben om te kunnen blijven regeren. Van wie de communisten hun orders krijgen, mag bekend worden geacht. Ze voelden niets voor de E.E.G. en ook niets voor Nordek. En dus moest de Finse oremier de andere heren laten weten, dat het hem speet. Daarmee komt Zweden praktisch alleen te staan, want nu zullen Noorwegen en Denemarken pt wel menr voor voelen <->m in de E.E.G. te worden opgenomen. Ze hebben namelijk tevoren met Enge land in de E.V.A., de Europese Vrij handels Associatie, gezeten. Engeland rekende daarbij op de steun van zijn „dominions", maar die zorgden aller eerst voor zichzelf. En toen men In Londen bemerkte, dat het mis liep, klopte men aan de deur van de E.E.G., waar een barse portier, met name De Gaulle, die ..armoedzaaier" niet binnen wenste te laten. Toen Engeland zich bij de E.E.G. meld de. was het voor de anderen duidelijk, dat er voor de E.V.A. maar weinig perspectief was. Inmiddels echter kwam het Nordek-plan en daaraan wilde men terwille van de Skandinavische solidariteit dan wet meedoen. Maar nu dat óók van de baan is. wendt men opnieuw de blik naar de E.E.G. Vanzelfsprekend zal hierbij van groot belang zijn wat er met Engeland ge beurt. De bevolking daar voelt momen teel erg weinig voor de E.E.G. We brengt namelijk bepaalde directe lasten mee, terwijl de lusten nog in de schoot der toekomst verborgen liggen. De regering-Wilson wil in de E.E.G. En de Tories ook wel. Het is dus niet zo, dat bij de verkiezin gen de Tories kunnen SDeculeren op de onwil der bevolking. Want zouden ze winnen, dan zouden ze toch de reuzen zwaai moeten maken, en dat zou er dan wel erg dik op liggen! Maar de kans bestaat, dat Wilson. reeds in november de Britten naar de stem bus wil hebben omdat dat hem beter uitkomt. Dan behoeven we er niet op te rekenen, dat er de eerste maanden hard aan ge trokken zal worden. Wanneer Wilson inderdaad in november verkiezingen houdt én wint. dan heeft hij voorlopig alle tijd voor E.E.G.-onder- handelingen. Winnen de Tories, dan moeten die er ook aan. En ook Noonvegen en Denemarken zul len dan wel zo lang wachten. Maar in ieder geval zijn. door de mis lukking van het Nordek-project, de kansen op een vergroting van de E.E.G. weer beter. Hoe meer zielen hoe meer vreugd, want zoveel te kleiner de kans. dat dan één probeert op zijn eentje het orgel te trappen! KANTMAN D '66 heeft de navolgende definitieve kandidatenlijst voor de komende ge meenteraadsverkiezingen te Soest sa mengesteld: 1. Drs H. M. Jonker, Prins Hendrik- laan 11. 2. Mevr. T. R. Walma van der Molen, Ereprijsstraat 70. 3. J. Knippenberg, Veenbesstraat 688. 4. H. P. M. Simons. Alb. Hahnweg 27. 5. W. Bijl, P. C. Hooftlaan 27. 6. B. Joosten, Smitsweg 36a. 7. M. Gerth, Jan Steenlaan 3. 8. F. Houter, Veenbesstraat 380. 9. J. C. van Ek, Varenstraat 42. 10. C. M. J. van der Donk, Laan van Blusse van Oud Alblas 4, Soester- berg. 11. Mevr. P. J. Hoogendoorn, P. C. Hooftlaan 14. Het gemeenteprogramma van D'66 is voor iedereen verkrijgbaar aan de open bare leeszaal en Bibliotheek. Op maandag 20 april zal in het Arti- shock-gebouw aan de Steenhoffstraat weer een openbare bijeenkomst door de werkgroep gemeentepolitiek van D'66 worden georganiseerd. De bijeenkomst begint om acht uur. Op donderdag 23 april, om 20.00 uur, zullen de kandidaten van D'66 te Soes- terberg gorden gepresenteerd. Dat ge beurt tijdens een bijeen1-"*---' het Dorpshuis. Hij wees in de eerste plaats op de bij zondere positie, die een huisarts in de samenleving inneemt. „Van een huis arts wordt bijzonder veel gevraagd. Hij moet modern zijn, de nieuwe ontwikke lingen volgen, zich aan veranderende omstandigheden aanpassen. Dat eist bij zonder veel energie en doorzettingsver mogen. Maar tegelijkertijd moet een huisarts toch ook nog een beetje ou derwets zijn. Het is nog altijd een aan beveling, als de mensen zeggen: „dat is nog zo'n echte ouderwetse dokter". Dat duidt dan doorgaans op iemand, die het zakelijke niet laat prevaleren, maar de tijd neemt om de problemen met zijn patiënten te bespreken. U was modern en ouderwets tegelijk en als zo danig hebt u zeer veel van uzelf ge- eist, aldus de burgemeester, die dan ook meende, dat' dokter Schutte een wijs besluit had genomen, toen hij be sloot, zijn huisartsenpraktijk neer te leggen. „Uit de aanwezigheid van zo- velen hier zou kunnen blijken, dat ve len als het ware voelen, ten opzichte van u iets goed te maken te hebben, omdat zij teveel van uw tijd en leven hebben gevraagd en u te zwaar hebben belast", zo zei de burgemeester, maar dokter Schutte zelf meende dat te moeten be strijden Hij zei zijn werk altijd als een plicht te hebben beschouwd en niet als een opoffering. Van zijn (oud)patienten kreeg dokter Schutte een Perzisch tapijt en een cheque aangeboden. Zijn echtgenote werd namens de oud-patiënten een keu kenmachine aangeboden, bestemd voor het machinaal doen verrichten van al lerlei noodzakelijke huishoudelijke han delingen in de keuken. De heer H. E. J. Smit, voorzitter van de EHBO, herinnerde eraan, dat dok ter Schutte van de twintig jaar, dat hij in Soest werkzaam is geweest, negen tien jaar docent bij de EHBO geweest is en van die negentien jaar bovendien ook nog twaalf jaar voorzitter. „U hebt het voorzitterschap op eminente wijze vervuld en daarbij bleek u steeds tegen iedere situatie opgewassen". De heer Smit constateerde met enig genoegen, dat dr. Schutte de EHBO nog niet ver geten was, want op zijn revèr prijkte het gouden insigne behorende bij het erelidmaatschap, waarmede dokter Schut te door de EHBO bij het neerleggen van zijn funotie is onderscheiden. De heer Smit zei voorts, dat dokter Schutte zeer populair was onder de bevolking, ondanks zijn bescheidenheid. En die bescheidenheid bleek nog eens, toen de EHBO ging informeren, welk cadeau de scheidende arts nu eigenlijk van de afdeling bij zijn vertrek zou willen ont vangen. Het antwoord was: „een EHBO- koffertje voor in de auto". De afdeling heeft er toen een bureau voor zijn niéu we woning van gemaakt. Hij kreeg daarvoor althans een bedrag aangebo den, samen met het EHBO-koffertje, want, zo zei de heer Smit, wie in het veen zit, kijkt niet op een turfje. De heer Balke sprak tenslotte "als "oud patiënt en namens enkele oud(patiën- ten. Ook hij toonde zijn dankbaarheid jegens de arts en wees op de beschei denheid van de dokter, die hem ten slotte, de bijnaam van Willem de Zwij ger zou hebben bezorgd. Dokter Schutte heeft de laatste jaren ook zorg gedragen voor het lichamelijk welzijn van de bewoners van het rust en herstellingsoord „Prins Hendrikoord", namens welk bestuur' mej. C. E. Jolles het echtpaar Schutte een scheepslan taarn kwam aanbieden. Dokter Schutte heeft zich inmiddels reeds in Gorssel gevestigd. Voor zijn afscheidsreceptie in gebouw „Credo" had hij in Zonnegloren reeds afscheid genomen van zijn collega's, de. wijkver pleegsters, specialisten van het zieken huis en anderen, waarmede hij beroeps matig frequent contact had. Overigens blijven de. giften nog. steeds binnenko men. Over enkele weken zal de dokter nog een aanvullende cheque worden aangeboden. Met 2 touringcars gingen leden van de Ned. Vrouwen Electriciteitsver. afd. „Eemland" naar Utrecht. In. de morgen werd een bezoek gebracht aan meubel- stad van der Meer. De dames werd in de filmzaal een kop koffie aangeboden en men zag een film over meubelen met een causerie op de band. Er werd ook gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, die door 2 heren werden beantwoord. Tot slot volg de een rondgang door een groot deel van de showrooms. De collectie meube len in moderne, klassieke en andere stijlen is enorm. De felgekleurde meubelbekledingen en gordijnen doen prettig en vrolijk aan; en voor kinder- en tienerkamers is er genoeg te bewonderen. Na dit bezoek, volgde een lunch in „Al- bert Corner" en in de namiddag werd een bezoek gebracht aan het Centraal- magazijn van de Hema. Dit gebouw omvat de distributie en centraalmagazïjn en beslaat een opper vlakte van 44.000 vierkante meter, ver deeld in 5 hallen, gescheiden door brandmuren. De Hema werd in 1926 te Amsterdam opgericht. Spoedig bleek het eerste pand te klein en op verschillende plaatsen moest magazijnruimte gezocht worden. Dit bracht veel bezwaren met zich mee en in 1964 begon men met het centraal- magazijn en het distributiecentrum in één ruimte onder te brengen in Lage Weide te Utrecht. Langs de voorzijde van dit grote ge bouw vindt men de laad- en losperrons en een spoorwegaansluiting met een mogelijkheid om 5 wagons tegelijk te lossen. Ook worden goederen aange voerd per schip via de Ouden Rijn. In het gebouw bevinden zich parterre de ruimten voor alle goederen met daar boven de kantoren, het laboratorium en de kantine voor het personeel. De bestellingen gaan in containers, tvaarvan er 15 in een vrachtwagen gaan. De dames kregen onder het genot van koffie of thee - met versnaperingen een film te zien van dit bedrijf en nadat er een kijkje genomen was in dit enorme gebouw werd de aanwezigen nog een drankje met toebehoren aangeboden. Het hoogtepunt van deze geslaagde mid dag was een leuke show. Twee manne quins lieten mooie foundations, bad- In een overvolle sporthal „Beukendal" hebben de Soester Turnclub en de har monie PVO hun „majorettekorps-voor- gezamenlijk-gebruik" zaterdagavond ge presenteerd, zij het nog aan een beperkt aantal leden en donateurs van beide verenigingen. Op Koninginnedag zullen de 25 in blau we tenue's gestoken meisjes zich voor het eerst in het openbaar aan de be volking laten zien. Beide verenigingen hebben een groot aandeel gehad in de totstandkoming van dit majorettekorps, wat voor de voorzitters van de STC en de PVO aan leiding was om eikaars steunpilaren, de dames Casander en Jaarsveld en de he ren Veldkamp én Spruit te huldigén. De voorzitter van de Soester Turnclub, de heer Piet Ekel herinnerde eraan, hoe in 1969 de eerste voorbereidingen voor het majorettekorps werden getroffen in de vorm van een verloving. In 1969 kwam het huwelijk (op voorwaarden) tussen de beide verenigingen tot stand en nog geen jaar later werd een 25-ling in de vorm van het majorettekorps ge boren. Het doel van het majorettekorps is volgens de heer Ekel een gezamen lijk vlagvertoon voor beide verenigin gen te verzorgen en een bijdrage tot de plaatselijke sportcultuur te leveren. Na de gezamenlijke opmars van PVO, het majorettekorps en een aantal tur ners en turnsters van STC heeft het majorettekorps een eerste optreden ver zorgd. Het programma werd voor de pauze verder verzorgd door het jeugd orkest van PVO. Na de pauze volgde een optreden van de harmonie en tot slot nog een show door het majorette- en tamboerkorps. Onder de belangstellenden bevond zich onder meer Wethouder K. de Haan. pakken met toebehoren en nachtkleding zien. De presidente van de N.V.E.V. mevrouw Den Hollander, bracht mevrouw Oppen- heimer namens de aanwezigen dank voor het gebodene. In „Brandpunt" te Baarn, zal op don derdag 23 april a.s. voor de afd. „Eem land" van de N.V.E.V. een lezing over Israël gegeven worden. Het bestuur van „Tempo" organiseert zondag 7 juni weer een open wieler ronde van Soest voor nieuwelingen (60 km) en amateurs (100 km). Van de Ne derlandse Wieier Unie kreeg Tempo toe stemming om dit jaar 80 nieuwelingen en 100 amateurs te laten starten. De nieuwelingen starten om 13 uur, ter wijl om 15.00 uur de amateurs op gang komen. Er zal weer gereden worden met reclameploegen van 6 renners. Het bestuur hoopt, net als voorgaande jaren, te mogen rekenen op 't Soester zaken leven, zodat het ook dit jaar weer een succes kan worden. Voor de Soester sport wordt het ook een zeer aantrek kelijke sportgebeurtenis, daar „Tempo" momenteel over zeer goede renners be schikt. Op donderdag 16 april a.s. zal in het gebouw „De Rank", Soesterbergsestraat 18, weer een openbare leerlingenuit voering gegeven worden door Soester- ett Amersfoortse leerlingen van de Re gionale Muziekschool. De bedoeling van deze avond is, naast het bieden van een overzicht der vorde ringen van de leerlingen, bredere be langstelling te wekken voor het werk van de Muziekschool te Soest. Daarom zal de opzet van het program ma veelzijdiger zijn dan die van de normale voordrachtsoefening. Naast so listische presentaties zal ook in ruime mate het instrumentale groepsspel ge demonstreerd worden. In dit verband kunnen genoemdworden een optreden van het leerlingenorkest van de Soester Muziekvereniging „P.V.O." o.l.v. de heer Joop Overstegen en een eerste optre den van het accordeonorkest van de muziekschool, o.l.v. de heer E. J. A. Pels. Aan de bezetting van laatstgenoemd orkest wordt een „new Sound" gegeven door de medewerking van 2 gitaren en een contrabas. De toegang voor deze avond, die om 19.30 uur begint, is vrij. In de creatieve vorming van de jeugd, gaat de muziek (mede als vrijetijdsbe steding) een steeds belangrijker rol spelen. "Het programma van deze uit voering zal aantonen hoe veelzijdig de keuzemogelijkheden op dit gebied zijn. In de laatste tijd Is deze nog uitgebreid met het onderwijs op Japanse harp, melodica en electronisch toetseninstru- ment, die nu reeds te beluisteren zijn op onze leerlingenuitvoering. Bij voldoende deelname zal ook in Soest m.i.v. het volgende cursusjaar op deze instrumenten lesgegeven worden. Zaterdag 18 april a.s. organiseert de Postzegelvereniging „Eemland" weer een gezellige ruilmiddag van 12.00 - 18.00 uur. in alle zalen van het gebouw „De Rank". Soesterbergsestraat 18 te Soest. Voor hen die nog nimmer in „De Rank" zijn geweest, hangt er ter oriëntatie een groot spandoek vóór de ingang van de Gereformeerde Kerk, waar achter dus de zalen liggen voor de ruilbeurs. En nu als extra attraktie: gratis entree voor iedereen: gratis deelname voor iedereen aan een tombola met vele, leuke prijsjes; en bovendien ontvangt iedere 20e. 40e. 60e, enz. bezoeker(ster) 'n kleine filatelistische verrassing. Hieruit moge blijken dat het zo aktieve Bestuur van „Eemland" kosten noch moeite heeft gespaard om het de be zoekers zo gezellig mogelijk te maken. Houdt u deze middag vrij en bezoekt de ruilmiddag. Het Secretariaat van ..Eemland" is: mevrouw E. A. Spoelstra- Schröder, Stadhouderslaan 35, tel. 2039.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1