te SCHOTEN OP MAKARIOS Mfeuvfel/tndinh! Tinoccfïïo J.JUDORRESTEIJN MET RAAD EN DAAD Middelman zegt, Luxaflex-kanaries hebben éên streepje vóór S0ESTERBERG KOMT DE „ALLEM ANS-,SATELLIET" GAUW OMWENTELING VAN HET TRANSPORTWEZEN OFFICIËLE MEDEDELINGEN Drukkerij Smit SANDALEN gezondejorgenvrije JEUGDSCHOENEN voorde hééééle zomer I ÜRUYS&CO IRHSAGENTiN Lopen, fietsen, brommen op Koninginnedag Fietsend door Spanje Bromfietsrally Veel A.G.A.V.S.-activiteiten Bomlswandcldag Echtpaar Pieren 25 jaar getrouwd Prog ramma Laetitia-uitvoering SoesterbergKampong 2-0 SoesterbergDolderse Boys 5-0 Stratenloop V.V.H.-dames zeer succesvol Klaverjas-nieuws De Meteoren 0f is de toekomst aan de gemeenschappelijke antenne Ontvangen zonder voorkeuze D '66 hield openbare werkgroepvergadering Aanbesteding Documentatie weg over de Eng VERLOOFD. verlovingskaartjes DINSDAG 14 APRIL 1970 moordaanslag op aartsbisschop-president Makarios van Cyprus heeft de we- er nog steeds aan herinnerd, dat het op dit eiland nog steeds niet allemaal en vree is. cnlijk kreeg Makarios een koekje van eigen deeg. Want de daders van de aan- moeten niet worden gezocht onder de Turken van het eiland, maar onder de iekse aanhangers van ,,nosis" die indertijd door Makarios zélf zjjn opgewarmd! danks alle streven naar internatio- le samenwerking blijkt het nationalis- nog steeds een faktor, wamrmee ge- icht rekening dient te worden ge- uden, en die (wellicht als reaktie) rder toe- dan afneemt. Men kan er makkelijk mee uit de voeten, want berust op sentiment en daarop een ■Beroep te doen is vele malen eenvou diger dan een beroep op het gezond ■erstand. aartsbisschop Makarios, de patriarchale figuur, die desondanks (of juist daar door) bij velen, het wantrouwen op wekt, heeft zijn Cyprioten indertijd op gewarmd met de .leus „Enosis", dat wil Keggenéén met Griekenland. Cyprus ielt rond een half miljoen inwoners, van wie ongeveer één kwart Turken is - een minderheid weliswaar, maar Turken zijn (al volgens Prikkebeen) „niet mak". Daarbij ziet Ankara met argusogen toe en Washington met be duchte blikken. Want Turkije en Grie kenland zijn beide NAVO-partners en yeronderstel, dat die samen gingen Inokken. Geen schoner geschenk voor Aioskou! Makarios verrader? Èinds het daar in 1967 zo na aan toe Tras, is Makarios echter verstandig ge worden. Hij spreekt nog wel over Eno- maar dan meer 'als over een soort Remel, die op aarde toch nooit te berei- len zal zijn. Bat zint echter in genen dele die aan- nangers, die Indertijd het felst achter pem aanliepen en die hem nu min of ^eer beschouwen als een verrader, die Biet land aan de Turken uitlevert". De Turken zijn, niet voor niets, zéér Wantrouwend en willen in hun enclave zo'n beetje eigen baas zijn. Daarover nvordt nog altijd geredekaveld en nu is VOET- EN SCHOENSPECIALIST Korte Brinkweg 10 - Telefoon 3195 Toonetalage Van Weedestraat 47A 's Woensdagsmiddags gesloten. het wel waar, dat zolang men praat, men tenminste niet vecht, -maar de vechtlustige Enosis-aanhangers, de lie den van uiterst rechts, zouden niets liever doen dan vechten. Op het ogenblik is de diplomatieke Makarios het voor naamste struikelblok op de weg naar de heerlijke vechtroem en daarom moest hij verdwijnen. Wat doet Athene? Duister is de houding van het Griekse kolonelsbewind. Officieel heeft ook Athene het Enosis-ideaal afgezworen. Daarbij is de Griekse invloed op Cyprus groot genoeg. Men weet trouwens, dat er van een Grieks Cyprus geen sprake kan zijn. De Britten zitten nog altijd op het ei land, dat zij indertijd zelfstandigheid verleenden onder de uitdrukkelijke voor waarde, dat de Turkse Cyprioten nim mer Grieken zullen behoeven te wor den. Daarbij vormt de Britse „huur" een belangrijk bestanddeel van Maka rios' budget. Anderzijds verdenkt men Papadopou- los c.s. ervan, dat het niet onwelgeval lig zou zijn, als ze Cyprus Grieks zou den kunnen maken, omdat dit het ima go van het regime in eigen land zou kunnen vergroten. Dat kunnen zij na tuurlijk niet openlijk doen, om de reeds genoemde redenen, maar wat kunnen de Grieken er aan doen, als nationalis tische Cyprioten de leider van kant maken en Cyprus zich dan hulpzoekend naar Athene wendt? Succes wordt bedreiging Ofschoon Cyprus in naam een democra tie is en er over een maand of drie verkiezingen zullen worden gehouden, is het toch een land, dat een krachtige leider nodig heeft en Makarios heeft daartoe alle kwaliteiten. Maar zelfs als hij er in slaagt verdere bedreigingen van zijn voortbestaan te voorkomen of er aan te ontsnappen, kunnen die ver kiezingen hem de das om doen. Zoals hij eens zijn succes dankte aan zijn enosis-strijdkreet, zo kan straks die zelfde strijdkreet het tegendeel voor hem betekenen. Want het is niet ge makkelijk de hartstochten te beteuge len, die men zelf ontketend heeft, en Makarios ondervond dat bijna aan den lijve. De aanslag op Makarios heeft ongetwij feld een periode ingeluid, waarin Cy prus opnieuw voorpagina-nieuws wordt. En wat men van die verpolitiekte apos telfiguur ook moge denken, voor het heil van Cyprus en in het belang van de vrede in dit toch al zo roerige deel van de wereld lijkt het beter, als hij de baas blijft. NOTARISKOSTEN. Worden notaris- kosten in percentage genomen van de onroerende goederen en hoe hoog is dan het percentage of is er nog een mini maal bedrag voor bijzonder kleine over namen? Antwoord: Voor het transport van on roerende goederen hanteert de notaris een vast tarief, bestaande uit een aantal trappen. Het laagste tarief lijkt voor de leek vrij hoog, maar dat komt omdat het werk en bijvoorbeeld de overschrij- vingskosten bij het kadaster een bepaald minimum vergen. Als het om grote ob jecten gaat, is het tarief naar verhou ding bijzonder laag. Het zou onredelijk zijn, een percentage van waarde van het verhandelde on roerend goed te berekenen, want dan kwamen de transportkosten bij een complex van enige miljoenen guldens in de tienduizenden. SCHILDERS. Graag had ik wat bij zonderheden over de volgende schilders: 1- C. Verschuur, 2. I. J. Schiedges, 3. Hendrik dé (C)Koninck. Antwoord: Van de Antwerpse schilder Hendryck de Coninck kunnen wij al leen meedelen dat hij In 1581 Meester schilder werd. Peter Paul Schiedges werd op 7 juni 1812 in Den Haag t boren en overleed daar op 1 december 1876. Hij was een- leerling van Louis Meyer. Een andere schilder met deze namen werd ook in Den Haag, maar op 21 maart 1860 geboren. De naam van C. Verschuur (wel Wou ter) komt niet voor in het standaard werk op dit gebied, de Algemene Lexi con der beeldende kunstenaars van Thieme en Becker. Wilt u over hem en de anderen meer gedetailleerde in formatie wensen, dan verwijzen wi.i u naar het rijksbureau voor kunsthisto rische documentatie. Korte Vijverberg 7. Den Haag. tel. 070-183205. STUWDAMMEN. In welk Europees land zijn de meeste stuwdammen, stuw meren of -rauren gebouwd? Antwoord: Volgens ons beste weten staat Zwitserland in Europa wel aan de top met liet aantal stuwmeren, hetgeen te verklaren valt uit de hoogte van het gebergte met groot verval in de rivie ren. Er zijn ca. 30 stuwmeren met een oppervlakte van meer dan een halve vierkante kilometer, terwijl er nog vele kleinere zijn van alleen plaatselijk belang. CONVENT. Heeft bet kerkelijk Con vent van Wezel ca. 1600 echt bestaan? Waar kan ik er iets over vinden? Antwoord: In 1568 kwamen ongeveer 40 uitgeweken gereformeerde predikanten bijeen in Wezel, waar hoofdzakelijk de inrichting van de plaatselijke gemeen ten en hun kerkeraden onderwerp van gesprek vormden. Petrus Danhenus (1531-1588) bekend door zijn psalmbe rijming, was voorzitter van dit Convent Van Wezel, waar de grondslag gelegd Werd voor de Nederlandse kerkorde, die opgesteld werd op de Eerste Natio nale Synode te Emden. En wij kunnen het tenslotte weten als vakman dealer voorLuxaflexaluminium jaloezieën. Stellen zeU dagelijks vast, dat kanaries in huizen met 'Luxaflez'-jaloezieën vrolijke kanaries z\jn en zingen, wanneer u dat wenst. Kwestie van lichlregeling. Wij kunnen u trouwens meer voordelen van Luxaflex jaloezieën noemen.. Zoals: het merkLuxaflex op koordknopje en onderlat, bewijs van service, kwaliteit en garantie. Aanmeten en aanbrengen wordt uitsluitend door. onze vakmensen gedaan. En...1 Luxaflex' aluminium jaloezieën zijn niet duur. Dat kunt u zelf uitvinden als u 'ns komt pralen. Waarvoor u hierbij bent uitgenodigd. Steenhoffstraat 9a, tel. 6571 en 4905 In afwachting van het volledige pro gramma van het Oranje comité Soes- terberg voor de feestelijkheden en plechtigheden op 30 april, 4 en 5 mei wordt-medegedeeld, dat er op Koning innedag een fietspuzzeltocht zal worden gehouden voor jongens en meisje van 10 tot en met 12 jaar en van 13 tot en met 15 jaar. Meisjes en jongens rijden in verschillende groepen. Het inschrijf geld is vatgesteld op 0,50. Op boeiende en humoristische wijze heeft de heer G. Monnik, die bekend staat als de fietsende journalist, verteld over Spanje, dat hij al fietsende had verkend. Niet het Spanje van de toeristen met de verschillende Costa's hadden zijn be langstelling gehad op die fietstocht, maar meer het echte Spanje, met name Andalusië. Stierenvechters en flamenco-dansers be volkten via de mooie dai's het Dorps huis, waar slechts een gering aantal K.V.G.-sters een avondje-uit was. Sapuzo organiseert, behalve het Oranje- bal in de soos, op Koninginnedag een bromfietsrally. Startkosten 0,50. Aan melden bij de soosleden. Na herstel van hoofd- en eindredacteur van het verenigingsorgaan van AGAVS, de heer G. Hinderink, is het clubblad weer verschenen met als hoofdschotel een uitgebreid programma van wed strijden in het kader van het veertig jarig jubileum van AGAVS. Het jubileumcomité bestaat uit mevrouw Van Eek en de heren A. Preusser, Van Veen en Van Loveren. Zaterdag 31 oktober wordt de receptie1 gehouden in het Dorpshuis, terwijl de zelfde avond de grote uitvoering plaats vindt in het H. G. D.-gebouw. Zaterdag 24 oktober is er een kindermatinee voor de jeugdleden. Wedstrijdprogramma van mei-oktober: Bondswandelmarsen (7 mei): jeugdvoet bal toernooi om de AGAVS-beker (30 mei); drumbandfestival (6 juni); voet balwedstrijd van de v. v. Zeist tegen een combinatie Soest-Soesterberg (11 juni): jeugdwielerronde (13 juni): jeugd- atletiekdag (20 juni): tafeltenistoernool (5 september); volleybaltoernooi (19 sep tember); boks-demonstratie of demon stratie van een andere sport (8 oktober). De 22e K.N.G.V.-bondswandeldag zal donderdag 7 mei (Hemelvaartsdag) in Soesterberg gehouden worden onder auspiciën van AGAVS. De afstanden zijn: 10 km voor jeugdleden (8 tot en met 11" jaar). 15 km voor adspirantleden (12 tot'en met 15 jaar), 20 kilometer voor leden. 16 jaar en ouder. Inschrijvingen aan het secretariaat AGAVS: G. Kremer, Prof. Lorentzlaan .57 te Soesterberg. De voorinschrijving sluit, per 30 april. De deelname Is opengesteld A-oor indi- viduelen. burger-, school- en speeltuin verenigingen en semi-militaire groepen. In het Dorpshuis recipieerde zaterdag middag het echtpaar Pieren ter gelegen heid van het zilveren huwelijksfeest. Daar de heer P. C. Pieren grote be kendheid geniet in politieke en sociale kringen, kwamen velen het echtpaar gelukwensen. Onder hen bevond zich mr. S. P. Baron Bentinck, burgemeester van Soest. Het moet voor de heer en mevrouw Pieren een grote voldoening geweest zijnom juist in het Dorpshuis het 25- jarig huwelijkfeest te vieren, daar juist dit gebouw al een kroon is op het vele werk, wat pionier Pieren in Soesterberg hééft verricht en nog steeds tot stand weet te brengen. Dorpshuis, gemeenteraad Soest, het P.A.K., A.G.A.V.S. e.a., zijn voor de heer Pieren niet alleen zo maar namen, maar wel degelijk belangrijke begrippen ge worden, die een aanzienlijk deel van zijn druk en actief leven in Soesterberg hebben bepaald. Ditmaal was P. C. Pieren eens geen lid van een werkcomité, maar was hij, sa men met vrouw, kinderen en familie, het middelpunt van het zilveren feest, dat na het optreden van de A.G.A.V.S.- ürumband, nog geruime tijd gezellig werd voortgezet D Ter gelegenheid van het derde lustrum van de r.k. sportvereniging ..Laetitia" wordt zaterdag 18 april in de garni- zoens-ontspanningszaal aan de Kamp weg een jubileumuitvoering gegeven. Aanvang 19.30 uur. Het programma voor de jubilem-uit- voering werd als volgt samengesteld: Opmars van de vereniging met optreden van de drumband, onder leiding van H. Hulsdouw. Na het openingswoord door voorzitter F. J. Hagmeijer komen eerst, de kleuters aan bod. De afdeling treedt viermaal op onder artistieke lei ding van mevrouw Lazet. De jongens en meisjes zullen werken op de verschillende turntoestellen onder leiding van mevrouw Sebek en Jac v. d. Blij. De drumband zorgt voor pittige mars muziek bij deze feestelijke jubileumüit- voering. Op zaterdag 25 april worden om 14.00 en 19.30 uur de judokampioenschappen gehouden in het Dorpshuis. Na langdurige tegenstand van Soester berg tegen een feller opdringend Kam pong, lukte het vlak voor het einde nog om met 2-0 te winnen. De eerste helft was maar een matte vertoning, waarin scheidsrechter Lam- balgen uit Baarn niet erg opviel. In de achtste minuut schoot P. Geers in een verlaten doel na goed inleidend werk van B. van Doesburg (1-0). Zondernoemenswaardige hoogtepunten verliep de eerste helft. In de vierde minuut van de tweede speelhelft moest doelman Van de Berk reddend ingrijpen, toen een slecht weg gewerkte bal keihard werd ingeschoten. Na bijna een half uur belandde een ge vaarlijke terugspeelbal van Soesterberg tegen de paal en acht minuten later moest de Soesterberg-goalie weer red dend optreden hetgeen hem overigens bijzonder goed lukte. Twee minuten voor het eindsignaal wist P. Geers een tweede doelpunt te scoren, zodat de volle winst verzekerd was (2-0). Soesterberg speelt zondag 19 april uit tegen De Vesting te Naarden. Met elke wedstrijd, die het zaterdag elftal van de v. v. Soesterberg speelt, stijgen de kansen op een kampioenschap in de vierde klasse en een promotie naar de derde klasse. Ditmaal werd de mentaal aangeslagen ploeg uit Den Dolder, Dolderse Boys, het slachtoffer van de scorings-escapa- des van de geelzwarten. Toch misten de Soestenaren nog vele kansen in de aanvang van deze thuiswedstrijd, waar in Dolderse Boys aanvallend niet onge vaarlijk bleek. Aanvoerder Bouma scoor de het eerste doelpunt, waarop Jaarsma hem braaf volgde (2-0). Na de rust ontketende Soesterberg een zwaar offensief, waarbij Ruitenbeek scoorde (3-0). Een 20-meterschot van J. Leyhorst bracht de stand op 4-0. Een flitsende combinatie van Ruitenbeek en Jaarsma leverde de 5-0 eindstand op. Zaterdag 18 april speelt Soesterberg thuis tegen Loosdrecht. Ook de Soesterbergse stratenloop wordt op Koninginnedag weer georganiseerd door AGAVS van v. v. Soesterberg. Meisjes en jongens van .10 tot en met 12 jaar kunnen deelnemen. Kosten ƒ0,25. Van KVO, Laetitia, AGAVS en v. v. Soesterberg zullen een geselecteerde ploegen (6 personen) deelnemen voor de verenigingsprijs. Zowel het eerste dames- als het eerste herenteam van VVH hebben de kom petitie met prachtige resultaten afgeslo ten. Het damesteam werd na een span nende beslisingswedstrijd tegen SVV 4 kampioen van de derde klasse en pro moveerde daardoor naar de tweede klasse. Het eerste herenteam handhaafde zich door een 3-0 zege op Olympia 7 op de tweede plaats van de vierde klasse, daarmede promotie naar de derde klas se bewerkstellende. De dames van SVV namen aanvankelijk het initiatief en wisten van de WH- dames een 4-1 voorsprong te x'erkrijgen. Op dat moment echter paste de VVH- coach een wisel toe, waardoor de ploeg plotseling veel beter ging spelen. De Hees-dames beslisten de set met 15-4 in hun voordeel. In de tweede set ging het WH-offen- sief aanvankelijk onverminderd voort en werd een 8-2 voorsprong verkregen, maar de SVV-dames wisten de VVH- ploeg in te lopen en zelfs voorbij te streven tot 12-8. Via enkele time-outs en een gelukkige wissel slaagde VVH er echter in de SW-ploeg te verstoren en in een spannende slotfase alsnog de zege (15-13) in de wacht te slepen. On der daverende toejuichingen kon het kampioenschap worden begroet. Een uur tevoren behaalde het eerste herenteam een fraaie 3-0 zege op het altijd gevaarlijke Olympia 7. Deze 3-0 zege. met setstanden 15-4, 15-8 en 15-11, werd behaald na een weinig boeiend wedstrijdverloop. Voor dit re sultaat behielden de VVH-ers hun twee de plaats in de vierde klasse achter kampioen BG SV 2, waardoor pro motie naar de derde klasse een feit werd. Het tweede herenteam slaagde enn het Baarnse BG SV 4 met 3-0 te verslaan, waardoor zij voor een prachtig sluitstuk van dit seizoen- zorgde. Donderdag 9 april werd de achtste en tevens laatste Klaverjasavond van dit seizoen gespeeld. Winnares van deze avond werd mevr. C. v. Hornsveld met 4860 punten. 2. P. v. Remmerden, 4797 p. 3. L. v. Hornsveld, 4711 p. 4. W. Kraay, 4644 p, 5. v. d. Linde, 4622 p. De poedelprijs was voor de heer Evi met 2457 punten. Van de acht gespeelde avonden werd mevr. C. v. Hornsveld eerste met 35117 punten. 2. werd de heer P. v. Remmerden met 34958 p., 3. de heer B. de Rooy met 34510 p., 4. de heer L. v. Hornsveld met 34391 p. Het laagst speelde de heer Van Egdom met 20772 punten. In september hoopt men weer te star ten en men rekent dan weer op een goede opkomst. „Binnenkort halen we zelf de hele wereld In huis vla satellietontvangst". Dat ls de laatste kreet van de profeten van de snelle vooruitgang. Ze kónden wel eens gelijk hebben, maar om koortsvisioenen uit te sluiten, is het beter even de pols te voelen. Wie niet in wonderen gelooft, hoort in de t.v.-wereld niet goed thuis. Maar zelfs daar moet de kijker met de voeten op de grond blijven lopen. T.V. Is een wonder, kleuren-t.v. is een groter wonder, satelliet-t.v. is het grootste wonder van de drie. Maar zonder grenzen is ook dat kunnen niet. Wie nu „live"-uitzendingen van de „Early-Bird"-satelliet op z'n scherm ont- ontvangt, is zich niet altijd bewust dat een professioneel ontvangststation van het Joddrell Bank (Engeland)-type voor dit resultaat onmisbaar is. De stichting ervan heeft miljoenen gekost. Ieder land dat zich respecteert moet zo'n station bezitten ook Nederland denkt er over - maar voor de indivi duele kijker komt 't niet in aanmerking. Hij komt pas aan z'n trek als er een „allemans-satelliet-ontvanger" plus antenne op de markt komt. De vraag is komt die, zo ja, wanneer; zal hij te betalen zijn; en... zullen de stedelijke autoriteiten en/of de huisbazen goed vinden dat ze bij duizenden op de da ken verrijzen? Al dadelijk wijst hier een vinger in ae richting van het centrale antennesys teem, of andere vormen van gemeen- schappelijke ontvangst. Maar of dat ooit kan, zonder te gedogen, dat een ander een voorkeuze uit de programma- mogelijkheden voor de kijker maakt, is op z'n minst twijfelachtig. Zwaardere satelliet De sateliiet-ontvangt door iedere kijker voor zich, is dus een samengesteld pro „leem. waarbij kosten, ^?mn^Va^: digheid, stedenschoon Prlve f,_ meenschapsbelangen tegen ^tlZT^oT^t zo ver dat de komst van de „allemans-satelliet-ont vangst" voor de deur staat. Om dat te bereiken moet Jet "ïtge straalde vermogen van de satelliet, dat nu enkele tientallen watt s bedraagt, opgevoerd worden tot een vermogen in de orde van 10 kW. Dat betekent dat de satelliet zwaarder moet worden, dus meer inspanning vraagt om in een baan gebracht te worden; en uit die baan gekoerst naar een punt 36000 km boven de aarde. Daar boven zal de satelliet eigen energie moe ten ontlenen aan de warmtestralen van de zon. Haar zonnecellenwieken zullen dus grote afmetingen moeten hebben. Het is de vraag of hieraan kan worden voldaan; zodat het beter is de hoop te vestigen op de kernenergie. Warmte Maar deze is nog niet in een bruik bare vorm voor het doel beschikbaar. Dan is er nog het vraagstuk van de warmte.-afvoer. Er zal bij de omzetting van zonne- of kernenergie in elektrische energie, warmte vrij komen, die moet worden afgevoerd. Dit doen door koeling met lucht of wa ter zoals bij auto's kan daar boven niet, want er is evenmin lucht als wa ter. Er is geen dampkring. Overtollige warmte moet dus alleen door uitstraling irt het vacuum afvloeien. Kan dat snel genoeg?-Ook een probleem dat opgelost moet worden. it Kostbaar „Gewone" satellieten, dat wil zeggen: de goedkopere soort, die in een paar honderd kilometer baan hoog boven de aarde rondwentelen, zijn voor ons doel onbruikbaar, omdat dit soort satelliet langs de hemel bewéégt. Zij moet dus voortdurend door de kijker met zijn ontvang-antenne „gevolgd" worden om contact te houden. Dat gaat natuurlijk niet; ook al zou zo'n constructie voor de individuele kij ker- betaalbaar, zijn. Er moet dus voor allemansontvangst een kostbare, schijn baar stationnaire satelliet komen. Met een tot nu toe niet bereikt elektrisch vermogen. Hoever zijn we nu gevor- De werkgroep gemeentepolitiek van D'66 heeft verleden week een openbare vergadering gehouden. Aan de orde kwam het aanbod van de kunstenaarsvereniging Artishock om op de komende kunstmarkt een kraam te huren. Dit aanbod werd aanvaard, maar men moest vernemen, dat B. en W. be zwaar hadden gemaakt tegen elke vorm van politieke propaganda op de kunst markt. Middels een brief aan de raad heeft men geprobeerd alsnog toestem ming te krijgen voor dit initiatief. Op de werkgroep vergadering is steun toegezegd aan de Jongeren Aktie Groep Soest, die betere publicatiemogelijkhe den zoekt. Voorts heeft men zich uitvoerig bezig gehouden met de begeleiding van de toekomstige democraten In de Gemeen teraad. Deze zullen moeten worden ge zien als vertegenwoordigers van de openbare werkgroepen. Op de komende openbare vergadering van D'66, maandag in het gebouw van Artishock aan de Steenhoffstraat, zal dit systeem verder worden uitgewerkt. Tevens za) dan nader-worden ingegaan op het voor en tegen van fluoridering van het drinkwater. Het ziet er naar uit dat het hedendaag se beeld van het transport opmerkelijke wijzigingen zal ondergaan. Op dit punt worden thans over de gehele wereld butiengewoon interessante proeven ge- noemen. In het technisch centrum van General Motors in Detroit wordt gewerkt aan de Unicontrol auto. In dit voertuig ver vangt een knop naast de chauffeurs plaats het stuurwiel, de versnellings- handel, het gaspedaal en de rem. Een draai aan de knop zendt elektrische im pulsen naar een mini-computer in de achterbak van de wagen. Deze wagen zou moeten rijden over de zogenaamde „leiwegen". Dit zijn geau tomatiseerde snelwegen, waarin kabels in de weg zijn gegraven. Twee aftastspoe- len, die aan de wagen zijn bevestigd, zoeken de kabel op, die op zijn beurt impulsen afgeeft. Deze worden door dc spoelen opgevangen, welke elektrische signalen naar de stuurinrichting zenden om het voertuig automatisch in zijn koers te houden. De onderzoekers, die zich met derge lijke projecten bezig houden beantwoor den deze vraag ontkennend. Proeven zoals hierboven omschreven werden tien jaar geleden al gehouden. Mis schien doet dit onderwerp futuristisch aan, maar wie had het in gebruik ne men van gigantische jumbo-jets en mammoettankers tien, vijftien jaar ge leden voor mogelijk gehouden. Overal in de wereld wordt aan de nieuwe toekomst gewerkt. In Zweden heeft men al gigantische verkeersplei nen onder de grond, terwijl er boven, zonder door uitlaatgassen te worden ge kweld, mensen op zonnige terrasjes zitten. Ten noorden van Orléans „vliegt" op 4 milimeter hoogte de Aérotrain over een traject van 18 kilometer. Sinds de herfst 'van het "vorig jaar wordt op dit monorailtraject een regelmatige dienst onderhouden. Met dit voertuig kan een snelheid van 360 kilometer worden bereikt. Nederland heeft in teresse voor de aanleg van een derge lijke Aéro-baan voor de spoorwegver binding met Schiphol. Wij zullen zon der twijfel in de komende jaren met vele belangwekkende verniewingen op transportgebied worden geconfronteerd. derd? Niemand onder de deskundigen verwacht zo'n allemanssatelliet vóór 1975 in proefbedrijf. Dat jaar is aan grote elektronische fa brieken een offerte gevraagd voor een satelliet van bescheidener mogelijkheden. De „European Broadcasting" wil voor lopig de t.v.-voorzieningen in de geïso leerd gelegen aarde-gebieden mogelijk maken of verbeteren. Regio-satelliet Stel. men wil tv, brengen naar Groen land, of naar gebieden midden in het Amazonegebied van zuid-Amerika. Dan gaat dat niet, om de kosten van de aanleg van programma-aanvoerende straalverbindingen. Maar via een satel liet gaat dat wel. Vooropgesteld dat men als centraal ontvangstation geen duur Joddrell Bank nodig heeft. Er is dan slechts één centrale zender nodig of meerdere kleine om de, per satelliet aangevoerde, programma's te relayeren. Zo'n goedkoop ontvang station schijnt men te kunnen maken voor f3600, hetgeen door een gemeen schap te betalen is. Voor de individuele kijker is dit bedrag nog te hoog. Maar deze regio-satelliet kan nog maar een vermogen krijgen van 200 watt. Ze moet in staat zijn een kanalen-ca paciteit te leveren voor 10 t.v.-zenders óf voor 5 a 6000 gelijktijdig te houden telefoongeprekken. Men ziet hieruit hoe voornaam die t.v. toch is. om slechts genoegen te nemen met een „informatiecapaciteit" die ge lijk staat met die benodigd voor 5 a 6000 telefoongesprekken. Pas in 1975 Deze 200 watt voorlopige proefzender zou geen „allemansontvangst" veroor loven. Maar bij een goed georganiseerd centraal antennesysteem zou deze satel liet-ontvangst nieuwe stijl kunnen wor den bedreven door organisaties in grote woon-agglomeraties; afgezien van het grote voordeel van de mogelijkheid t.v. betaalbaar te maken in eenzame aard streken. Bij 10 t.v.-kanalen kan een brede varia tie in wereldprogramma's worden aan geboden. Deze vóórloper-satelliet wil men afvuren in 1970. Er zal om de „begane-grondtelevisie niet in de wielen te rijden gewerkt moe ien worden met zeer hoge frequenties. Dat betekent weer uitzonderlijke ont vangers en versterkers, afgezien van de parabool-antennes op dak. Alles wijst in de richting van centraal antenne ontvangst met frequentie-ver taling voor de kijker die geen soesa wil hebben. De echte „doe-het-zelfver" kan eveneens aan z'n trek komen met z'n zelfstandige ontvanger, vooropgesteld dat hij het ge duld kan opbrengen tot 1975 te wachten en het in dat jaar op een accoordje kan gooien met z'n huisbaas. W. VOGT Door de directeur van Gemeentewer ken werd gistermorgen publiek aanbe steed het bouwen van een dienstwoning aan de Soesterbergsestraat. Door 14 aannemers werd alsvolgt inge schreven: Fa. D. v. Zoelen en Zn., Utrecht ƒ91.633,—. N.V. Hobé, Hillegom 86.500,—. N.V. 't Gooi, Laren 79.300,—. Fa. Hienekamp. Amersfoort 79.000,—. Bouwbedrijf Wassenaar te Wassenaar ƒ78.000,—. Fa. F. Buter, Utrecht 77.910,Fa. Westerbeek. Zeist ƒ76.000,Fa. Burger, Zeist ƒ74.987, Sa. De Goede, Soesterberg 62.600, G. Reesink, Soest 62.100,H. Schuur, Soest 60.495.A. A. van Breukelen. Soest 58.600,Fa. I-Tibos, Soest ƒ56.200,—. Fa. van Rossum, Soest 51.92i,— De begroting was ƒ53.000, De gunning wordt later bekend gemaakt. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat een ieder die belang stelling heeft omtrent de motieven, die hebben geleid tot de vaststelling van het bestemmingsplan „Soestereng-Weg over de Eng", daarvan mededeling kun nen doen ter gemeentesecretarie, afde ling I. waarna hen de volledige docu mentatie zal worden toegezonden. Soest, 14 april 1970. Verhefd. Drukwerk voor Iedere gelegenheid, ook voor Uitgebreide collectie Kliniek es modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154

Soester Courant | 1970 | | pagina 5