T Soest toen - Soest nu Het oog gericht op de dertienmilioenste WIE DOET MEE AAN DE ZONNEBLOEMWEDSTRIJD STEUN VOOR DS '70 V.V.V.-nieuws Telefoonnummer ziekenauto 5§§0 Kermis ten bate van het jeugdorkest van P.V.0. Tijdens komende feestdagen post als op zondag Vrijdag 17 april 1970 49e jaargang no. 29 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Prins Maurits jarig r mm J De dertienmiljoenste Nederlander wordt dezer dagen ingeboekt en dat gebeurt zonder veel feestelijke fanfares: het besef is wel algemeen dat de wereld in het algemeen en ons land in het bij zonder weinig gebaat is bij een onge remde bevolkingsgroei. En we weten ook dat zelfs wanneer het geboorte cijfer opeens drastisch omlaag zou gaan. we de veertien miljoen ook nog wel spoedig halen. Terwijl het al zo vol is Maar is het wel zo vol? Dat aspect van de redenering is zeer aanvechtbaar. Het westen van het land is aanzienlijk dichter bevolkt dan de rest maar men vindt het er blijkbaar nog niet zo on leefbaar dat men in groten getale ver huist. En het zal nog heel wat jaren duren voor er zoveel Nederlanders zijn dat heel ons grondgebied zo dicht be volkt is als nu het westen. Diverse schijnbare problemen blijken weinig reëel te zijn. al worden ze voor de ge legenheid wel steeds opnieuw opge poetst. Is er wel werk voor al die Nederlanders? Dat vraagt men dan terwijl nog dapper arbeidskracht uit Spanje. Portugal. Ma rokko, Tunesië en Turkije wordt ge- importeerd. Plaats en werk zijn niet de grote zorgen. Veeleer is het nog het wonen: het stijgende bevolkingstal ver gemakkelijkt het oplossen van de wo ningnood natuurlijk niet. Maar dat is voornamelijk een kwestie van centen: als hetzij door reëlere huren, hetzij door overheidssubsidies, hetzij door een andere maatregel het aantrek kelijker werd gemaakt om te bouwen bestond die woningnood niet meer. Maar het is duidelijk dat de bereid heid in Nederland ontbreekt op dit punt te investeren. Voor auto's, kleurente levisie e.d. ligt dat anders. Dat, is ver moedelijk het kardinale punt. Een grote bevolking is een kostbare zaak. Er moeten voldoende babyklinieken ziin en later bewaarscholen. Dan het hele, steeds duurder wordende onderwijs tot en met de universiteiten ook al om dat men moet beseffen dat Nederland als land zijn brood moet verdienen door de béste hersens te hebben. Dat wil ook zeggen: nog meer toekom stige weggebruikers, nog meer mensen waarvoor sociale voorzieningen moeten bestaan en ziekenhuizen en plekken om recreatie te vinden. Het zijn juist al de kostbare algemene voorzieningen, waarvoor nu toch al veel te weinig geld beschikbaar is, die in een nog sneller tempo moeten groeien dan de bevolking. Waarbij men mag optellen dat net alleen daardoor de toekomst zeker een zwaardere belastingdruk zal moeten brengen, maar dat ook de ka pitalen bijeengebracht zullen moeten worden voor de industrieën waarin al deze mensen moeten werken. Ter gelegenheid van de Expo in Osaka is nogal wat aandacht gewijd aan de op bloei van Japan tot derde industriële mogendheid. Een van de redenen waar door dit Aziatische Wirtschaftswunder tot stand kon komen is dat een zeer hoog percentage van het nationaal in komen werd gespaard en zo voor in vestering beschikbaar kwam. Door zo af te zien van besteden van een flink deel van het beschikbare geld (en trou wens in de sector van algemene voor zieningen vrij wat te verwaarlozen, waarvoor de rekening nu komt wat de groei wel iets zal afremmen) heeft Ja pan kans gezien zijn welvaartspeil te verhogen. De boodschap die de dertienmilioenste voor Nederland meebrengt is dat we bereid zullen moeten zijn te betalen voor het met zovelen zijn. of in rela tieve welvaart achteruit te gaan. KANTMAN In de periode tussen 29 april en B mei komt kort na elkaar een aantal feest dagen voor, waarop de postdienst zal worden uitgevoerd als op zondag. Op donderdag 3(1 april (Koninginnedag), dinsdag 5 mei (Nationale Feestdag) en donderdag 7 mei (Hemelvaartsdag) zal er geen vervoer en geen bestelling van post plaatshebben. Hoewel verschillende bedrijven en In stanties op de tussenliggende werkda gen. namelijk op vrijdag 1 (eventueel zaterdag 2 mei), maandag 4, woensdag 6 en vrijdag fi mei (eventueel zaterdag 9 mei) de poorten sluiten, zodat hun personeel door het opnemen van snip perdagen vrij kan zijn. zal de P.T.T. op deze dagen enkele vervoersmaatrege- len nemen, waardoor de doorstroming van de zeker nog in ruime mate ter verzending aangenomen post zoveel mogelijk wordt bevorderd. Zo zal in de nachten van 29 op 3(1 anril. van 4 op 5 mei en van 6 op 7 mei (der halve in de nacht vóór de feestdagen) voor het vervoer van de post gebruik worden gemaakt van de nachtposttrei nen. Hierdoor kan alle correspondentie die op de dag vóór de feestdag ter post is bezorgd in de bestelling van de werkdag na de feestdag worden opge nomen. Dit is een afwijking van de normale regeling, waarbij in de nachten vóór en na een in de werkweek vallende feestdag geen postvervoer plaatsheeft. Omdat op de feestdagen geen bestelling wordt uitgevoerd, kunnen de werk zaamheden in de treinen tijdens het nachtvervoer, voorafgaand aan die da gen, worden beperkt. Tenslotte houdt deze regeling (nacht- posttreinen in de nacht vóór de feest dag) nog in, dat het vervoersnet in de vroege ochtend na de feestdag, bekend als het maandagochtoèidnet, niet be hoeft te worden ingelegd. SOESTER ÖURANT Abonnement per kwartaal f 3,75. Buiten Soest per kwartaal f 6,75 Verschjjnt Iedere dinsdag en vrijdag Reeds in voorafgaande jaren bleken volgens mededelingingen in de Soester Courant meerdere tuinierende Soester inwoners trots te kunnen zijn op bij zonder hoge of forse zonnebloemen. De afd. Soest e.o. van de ver. tot be vordering der bijenteelt in Ned. en de plaatselijke afdeling van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde hebben daarom de handen ineengeslagen, om de zonnebloemliefhebbers en alle overige tuinbezitters in staat te stellen mee te doen aan een wedstrijd in het kweken van de volgende drie categorieën: a. De hoogste zonnebloemplant, b. De breedste zonnebloem, c. De plant met het grootste aantal zonnebloemen. Men kan, behalve het plezier van het kweken zelf, hiermee ook nog mooie priizen verkrijgen, die beschikbaar ge steld zijn door de zaadhandelaar: Coöp- landbouwver., Torenstraat 16; Avicul- tura. G. .T. Blom, So°sterbergsestraat 49; Soruit, Beukenlaan 54; J. M. Hilhorst, St.eenhofstraat 34; J. V. Westeneng, Nieuweweg 40. In elk der drie genoemde categorieën worden toegekend 3 eerste prijzen, be staande uit waardebonnen groot ƒ20,00, 3 tweede prijzen van waardebonnen groot 10,00. De waardebonnen moeten bij genoemde znaclhandelaren worden ingeleverd. Bij deze is tevens een prima collectie zaden aanwezig voor een goede keuze bij het begin van het zaaiseizoen. De verrassingen aan Nederland's poli tieke hemel zijn nog altijd niet van de lucht. K.V.P.'s fractieleider drs. Schmel- zer heeft zo langs zijn neus weg de nnmerking gemaakt, dat hij samenwer king in- een regeringscoalitie met de nieuwe pardij Democratisch-socialisten '70 best mogelijk acht. Met deze opmerking geeft de heer Scbmelzer DS '70 een flinke politieke steun. Hierin verzamelen zich immers vele var, de socialisten, die het betreu ren dat de P.v.d.A. zichzelf uit de re geringsverantwoordelijkheid heeft ge rangeerd en door 't afwijzen van samen werking met zowel K.V.P. als V.V.D. ook reeds voor 1971 die kans tot mee- regeren uiterst miniem heeft gemaakt. Zij kunnen niet meegaan met de ideeën van Nieuw Links, die naar hun mening niet tot een alternatief voor een nieuw en vooruitstrevend kabinet leiden. De mede-opbouwende krachten van het democratisch-soclalisme willen zij daar in niet laten verzanden. Daartoe be staat voor de socialisten te minder aan leiding nu de confessionele partijen hun programma's ook een wat progressievere tint gaan geven, waardoor een gezamen- liik compromisprogram waarop het in Nederland toch altijd moet uitlopen gemakkelijker bereikbaar kan wor den. Sinds de Partij van de Arbeid steeds meer onder invloed van Nieuw Links is gekomen werd het voor constructief denkenden in deze partij duidelijk dat hun socialistische inzichten niet meer tot gelding konden komen en verloren zouden gaan indien er niet een eigen vorm voor werd gevonden. Men kan nu dus aannemen, dat de hui dige regeringspartijen een coalitiege sprek met DS '70 wel willen aangaan, een samenwerking met deze socialisti sche groep niet uitsluiten. Natuurlijk dient nog afgewacht of DS '70. waar van het programma ook nog niet vast- s*aat, een voldoende sterke partij wordt. Maar in elk ceval heeft zii steeds van ongedachte zijde een steuntje in de rug gekregen, want naar het constructief meewerken in het landsbestuur baken Ho weldenkende socialisten al lang. Met deze gang van zaken wordt de positie van D '06 moeilijker. Wat deze nartij wil bereiken trouwens ook. We lazen in Elseviers Magazine een inter view met enkele Zeister gemeenteraads kandidaten van D '66. Geen mens kan daaruit een vaste politieke denktrant afleiden. Men was het noch met elkaar geheel eens. noch met uitspraken van het hoofdbestuur of gedaan op het laat ste congres van de partij. In D '66 heerst bepaald geen gelijkge zindheid, noch over de politieke doel stelling en noch over de wijze hoe die te bereiken voor zover ze duidelijk ge maakt kunnen worden. Met „het allemaal anders dan het geweest Is komt men er niet. We weten daardoor niet of D '66 een partij is of wordt waarmee óf door de een óf door de ander een coalitiegesprek mogelijk is. Of ze dus ooit mee kan werken tot een constructief alternatief. Dat deze partij een machtspositie zou gaan bekleden waardoor zij kan bepalen naar welke kant de wip moet door slaan, lijkt twijfelachtig. Daarom te meer wil men weten waar men D 6b nu moet plaatsen, wat met de stemuit- brenging daarop nu eigenlijk m con structieve zin bereikt zal worden. We hebben nog een jaar voor de boeg eer de kamerverkiezing aan de orde is. Er zullen zich intussen nog wel meer verrassingen voordoen. Straks zullen er wel weer opiniepeilingen komen waar uit dan mogelijkheden voor een nieuwe coalitie worden gepeurd. Maar de voor de Statenverkiezingen gehouden enque- tes bleken uiteindelijk niet zo erg be trouwbaar. Ze hebben illusies gewekt, waaraan niet voldaan is door de kie zers. Zo goed als dat voor D '66 en teken aan de wand was, zo zullen wij ons straks ook hebben af te vragen of de peilingen wel tot de juiste politieke conclusies kunnen leiden. Zeker niet zo lang alles nog zo in beroering Is. Maar dit is nog niet alles. Elke eerste prijswinnaar ontvangt bovendien een zilveren theelepeltje, geschonken door het Dierenpark Amersfoort, en aan alle prijswinnaars wordt door de bijenteelt vereniging een pot echte bijenhoning aangeboden. Alles tesamen dus een aantrekkelijke prijzencollectie. Opgave voor deelneming is niet nodig, evenmin inleggeld. Elke Soester inwo- ner(ster) kan meedoen. In het najaar verschijnen in de Soester Courant, die hiervoor tenvolle medewerking ver leent, wekelijks nededelingen omtrent reeds bereikte afmetingen of aantallen. Aan de hand van deze gegevens kan iedereen zelf nagaan, of de gekweekte zonnebloemen deze evenaren of over treffen. Is dat zo; dan schrijft men een briefkaart of bericht met gegevens in centimeters of de aantallen bloemen aan het contactadres: Chr. Uiterwiik, Kerk- pad N.Z. 49. Een commissie uit de sa menwerkende verenigingen controleert daarna via een bezoek één of meermalen de opgegeven planten. Voor het meten of tellen der bloemen gelden de volgende regels: 1. De hoogste zonnebloem wordt oogemeter vanaf de aarde tot en met de in horizontale stand gehouden bloem of zaadkop; 2. De grootste bloem wordt gemeten door een schuifmaat te olaatsen dwars over het breedste gedeelte var. de bloem of zaad- kop en dan aan te schuiven tot de vaste kern van de bloem; 3. Het grootste aantal bloemen wordt geteld; 4. De bloemen moeten reeds in bloei staan, (die al zaacl gevormd hebben tellen ook mee): 5. De planten in alle drie cate gorieën behoren in goede staat te ver keren, dus niet geknakt of gebroken en nog ter plaatse vast te staan. Enige aanwijzigingen voor het kweken mogen hier nog volgen: Er zijn hoge en lagere soorten. Kies de beste en zaai een flink aantal planten, b.v. en rij. Meer planten, meer kansen. Zonnebloe men moeten vruchtbare grond hebben. Mesten is aan te bevelen. Ze houden van zon. liefst een zonnig plekje kiezen. De zaaitijd loopt van eind april tot ver in mei. De zaaiafstand is van 50 tot 60 cm. Leg b.v. telkens 3 zaden bijeen (een paar cm uit elkaar) en houd de beste plantjes over. De zaaidiepte is een paar centimeter. Vooral niet te diep. Zonnebloemkenners kunnen u mogelijk informatie verschaffen over de behan deling van de planten voor zo mogelijk nóg hoger, breder of meer. Het einde van de wedstrijd valt na de eerste nachtvorst. Het is aan te bevlen, deze krant met het reglement en de aanwijzingen te bewaren. Naast ons liggen de folders van Keu kenhof en van het bekende Bloemen corso, dat volgens dit drukwerkje op zaterdag 25 april zou moeten plaatsvin den. Terwijl wij ons op het ogenblik met dit evenement bezighouden, is de weersgesteldheid nog verre van voor jaarsachtig, maar, IJ weet het, niets is zo veranderlijk als het weer, dus best mogelijk, dat een warme lentezon ons het komende weekeinde gaat ver blijden en dan barsten meteen alle knoppen open. Misschien dat de reeds zo lang tevoren gemaakte plannen kun nen doorgaan en dat ook de firma Ten- sen, die ritjes naar Hollands lentetuin Keukenhof en het bijwonen van het Corso nog eerder op het programma kan zetten dan verwacht werd. Wij zullen tijdig het reclame-bord bij de ingang van ons kantoortje plaatsen, zodat U op de hoogte bent van wat er gaat gebeuren. Dus misschien om streeks 25 april of een week later kunt U deze georganiseerde uitstapjes ver wachten. Folders over Keukenhof en over de route van het Bloemencorso kunt U al bij ons afhalen. Voor Waddenreizigers, speciaal voor hen die de eilanden Ameland en Schier monnikoog willen bezoeken, hebben wij (slechts in kleine hoeveelheid) een dienstregeling- en tarievenboekje bin nen gekregen, waarvan de kosten per stuk maar ƒ0,10 bedragen. Dit boekje is geldig van 31 mei 1970 tot 23 mei 1971. U zult zeggen: dat heeft nog even de tijd! Natuurlijk, maar wie zijn plan nen al klaar heeft, kan beter meteen al spijkers met koppen slaan en een goed tijdscshema vaststellen. Ook dit hulpvaardige drukwerkje ligt op U te wachten. Over de Wadden-cilclanden hebben wij trouwens dit jaar aardig wat materiaal binnen gekregen, waar onder zelfs het een en ander van Ter schelling, het eiland, dat over het al gemeen niet veel informatie doorgaf. Op het voor een kermis ideale terrein, gelegen tussen de Dalweg en de Talmalaan aan de zijde van de Soester Engweg, draait vanaf woensdag middag een aantrekkelijke kermis ten bate van het jeugdorkest van P.V.O. Tot en met zaterdag blijven de autootjes en vliegtuigjes en de vele andere specifieke kermisvermaken hun rondjes draaien en schallen de van radio en televisie bekende tophits over de Eng, als een oproep aan de inwoners van Soest om toch vooral een bezoek aan het kermisterrein te brengen, en daarmee dan tevens een goed doel te steunen. Dezelfde plaats vijftig jaar later Torenstraat hoek Stationsweg, met een van de eerste „café-restaurants" in de Kerkebuurt Vandaag wordt prins Maurits, de oudste zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven twee jaar. Pas terug uit de Franse wintersport plaats Megève, en gebruind door de zon, zal hij deze dag zeker in het mid delpunt van de belangstelling staan.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1