iSlMCA - Van KEULEN NV 5 WEKEN üllülülüllül!' TAXI C.B v.SCTTEN PIANOHANDEL W. VAN TOL - Soest Tak voor uw Westberlijnse kinderen rekenen op ons Ledenvergadering E.H.B.0. Soest Ned. Ver. van Huisvrouwen Matige belangstelling bij Trim-causerie Afwezigen kregen nu ook weer ongelijk Luchtverdedigingsoefening Vliegbasis Soesterberg INLICHTINGEN: WERKGROEP W. BERLIJNSE KINDEREN Nieuwe en bespeelde kleine PIANO'S „Operatie" lindenboom redelijk verlopen Renault-show bij Garage Stam Lezing over Israël VRIJDAG 17 APRIL 1970 PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 '- Tel. 2792. Marlteri cosmetica De maandagavond in de zaal van de Openbare bibliotheek georganiseerde „Trim-propaganda-avond", heeft niet de belangstelling gekregen die het ver diende. Slechts veertig personen waren aanwezig op deze informatieve avond, die georganiseerd was door het aktieve bestuur van de jonge Soester atletiek vereniging. Dr. de Jongste, medicus van de Ne derlandse Sportfederatie, vertelde op boeiende wijze over de functionering van het menselijk lichaam, zijn voeding en vele andere bijkomende facetten, die vooral door zijn volkomen nieuwe benadering, bijzonder leerzaam waren. De vele onderzoekingen die zowel in binnen- als in buitenland plaats von den hebben een groot aantal verras sende resultaten opgeleverd. Als één van de meest verassende kwam naar voren dat wanneer wij het aantal hartinfracten bij niet-rokers op 1 stel len, dat zich onder de personen die tien sigaretten per dag roken er 2 met een kans op een hartinfarct zijn, ter wijl de kans op een hartinfarct bij hen die een pakje of meer sigaretten per dag roken 3 maal zo groot is dan bij niet-rokers. Voor overmatige eters, stugge rokers, en in-aktieve personen een duidelijke voorbeeld voor het di- Telefoon 2636 Dag en nacht reet aanwezig kunnen zijn van een hartinfarct. Vooral de laatste jaren is er een on rustbarende toename van het aantal ge vallen van hart- en vaatziekten, niet alleen in de groep veertigjarigen en ou der. De grens komt steeds dichter bij de dertig-jarige leeftijd te liggen. Het onrustbarende ligt opgesloten in de 400% stijging in de laatste vijf jaren. Na deze harde feiten vervolgde dr. De Jongste zijn causerie waarbij hij die per inging op de verschillende aan wijsbare oorzaJcen. a. verkeerde voedingsgewoonten, te veel en te vet. b. veel te weinig beweging. c. gebruik van te veel genotmiddelen, roken, snoep e.d. Dr. De jongste, die sinds zijn werk bij de N.S.F. niet meer als huisarts op treedt, verklaarde zelf geconfronteerd te zijn met een te weinig aan lichaams beweging wat hem opviel toen hij bij het traplopen tijdens het afleggen van zijn „visites" een belangrijke gewichts toename, gepaard met een slechtere conditie, constateerde. Nadat hij, nu ongeveer drie jaar ge leden, een artikel over de nadelen van het roken had gelezen, stopte hij direct, vooral toen uit onderzoekingen bleek, dat een „roker" het roken van siga retten vijf jaar geheel moet laten om zijn hart in dezelfde conditie te krijgen als iemand die nog nooit heeft gerookt. Uit een ander onderzoek kwam naar voren dat bij het roken van slechts één sigaret de kleine slagader in de grote teen voor een minuut „dicht" sloeg. De ervaring leerde dr. De Jongste dat die personen, die gaan trimmen, het roken ongemerkt belangrijk gaan be perken, een ervaring die onderstreept AMSTERDAMSEWEG 29 AMERSFOORT - TEL.: 03490-14243 Wanneer dinsdag 7 juli a.s. weer een grote groep West-Berlijnse kinderen in ons land zal aankomen voor vijf weken „echte" vakantie, dan is dat te danken aan een groep Nederlanders, die al jaren begrijpen dat vakantie voor kin deren iets is wat velen van hen slechts van naam kennen. Ten onrechte wordt soms de indruk gewekt dat het hier gaat om kinderen die uit financieel behoeftige gezinnen komen, maar in de meeste gevallen gaat het om kinderen die uit sociale nood naar de „vrije" wereld komen. Hoewel de televisie ons meestal alleen beelden laat zien van het West-Berlijn anno 1970, met pracht en praal, schuilt er achter het vele licht en de neon-re- clames een geheel ander West-Berlijn. Een aantal wijken van grauw beton en stenen, zonder enige vorm van speel- mogelijkheid voor de ontelbare kin deren. In een wereldstad, slechts door één bijna tweehonderd kilometers lange weg verbonden met het westen, leven twee miljoen mensen, waaronder bijna 250.000 kinderen, die, wanneer zij va kantie hebben, zich met zijn allen naar de meren en de bossen in het westen van de stad begeven, om daar de grauw heid en beklemming van de ingesloten stad te ontvluchten. Niet alleen Nederland ontvangt kinde ren uit West-Berlijn, West-Duitsland en de Skandinavische landen gingen ons al voor in de jaren vijftig. Verdeeld over de kerst- en zomervakantie komen regel matig bijna tweeduizend kinderen naar Nederland, verdeeld over verschillende plaatsen, waarbij ook Soest een groep voor zijn rekening neemt. Een groep die door het werk van de zich volledig inzettende heer G. J. van de Linden, Een afbeelding van liet affische waar mede men nog een aantal gezinnen pro beert te „werven". nog elk jaar groter wordt, en die, naar het zich laat aanzien, dit jaar een record aantal kinderen gaat bereiken. „Ik ben natuurlijk niet ontevreden, maar wanneer je een paar keer per jaar wordt geconfronteerd met het kinderleed, kan en mag je eigelijk nooit tevreden zijn". Het is bijna met geen pen te beschrij ven. Armoede valt te beschrijven, de bijna tastbare geestelijke beknotting die die kinderen in West-Berlijn, geheel buiten hun schuld, wordt opgedrongen, laat zich niet op papier zetten. De blijdschap van de kinderen, die zich in de Nederlandse gezinnen zien opgeno men. spreekt duidelijke taal. De groep kinderen, die door deze actie wordt opgevangen, varieert in leeftijd van 5 tot 12 jaar. De kosten van de pleeg gezinnen blijven in de meeste geval len beperkt tot de verblijfkosten, an dere onkosten bij ziekte, ongeval of schade aan anderen, veroorzaakt door de kleine gast, worden gedekt door de verzekering. Het doel van de Werkgroep „West-Ber lijnse kinderen" is het leggen van con tact tussen het pleeggezin en het kind, met als inzet, een regelmatig bezoek, waardoor een binding met het in de meeste gevallen bijzonder onafhankelijk optredende kind, en zijn pleegouders ontstaat, een binding, die vaak vormend werkt voor de rest van het leven van het kind. Door middel van raambiljetten en cir culaires die onder andere via de scholen zijn verspreid, is men op zoek naar pleeggezinnen die een „kind van de rekening" vijf weken per jaar een „ech te" vakantie willen bezorgen. De heer G. J. van der Linden, Beatrix- laan 12, telefoon 2451, geeft u graag alle inlichtingen. In verband met de tijd van voorbereiding is het wel ge wenst dat uw aanvraag voor 2 mei op bovengenoemd adres binnen is. werd door enkele aanwezigen. Aan het slot van zijn bijdrage aan de ze avond adviseerde hij dat iedereen jong en oud, moet gaan „bewegen". Het belang van beweging wordt door ie dereen wel ingezien, velen hebben een smoesje waar zij vooral zich zelf mee in de maling nemen. De inwoners van Soest mogen van ge luk spreken dat zij de mogelijkheid hebben om op vier verschillende tijd stippen in de week onder leiding kunnen trimmen, en dat alles voor het onbe nullige bedrag van ƒ3,50 per maand. Nadat twee filmpjes werden gedraaid, die het trimmen tot onderwerp hadden, sprak de heer Akkers over het onder werp „Het hoe en waarom van trim men". „Het is een bekend feit dat de vrije tijd jaarlijks groter wordt, maar het aantal hobby's daalt. Er verdwijnt steeds meer aktie; men wil het liefst maar „zitten". Alles wordt gemechaniseerd en de tijd dat we ons niet meer in hoeven te spannen nadert met rasse schreden. Het leven wordt vereenvoudigd door een dagelijks drukken op knoppen. De tech niek wordt één van de vijanden van onze gezondheid. Gelukkig, en zeker door toedoen van de „Trim-aktie" van het N.S.F., overwin nen steeds meer mensen de valse schaamte om met een traningspak aan, of in een oude trui met gymschoenen, de straat op te gaan om het lichaam die beweging te geven die het zo no dig heeft. Bij het georganiseerde sportverenigings leven komen we pas tot werkelijke sport en de aandacht van de bevoegde trainers en insitructeurs, wanneer wordt deelgenomen aan de wedstrijden. Juist om deze leemte op te vangen is het trimmen opgezet en BDC-atletiek heeft op energieke wijze het landelijk gepropageerde trimmen aangepakt. Het is algemeen bekend hoe moeilijk het is om kinderen, maar ook ouderen Voor een bepaalde sport „warm", te krijgen wanneer die sport niet in wed strijdverband beoefend kan worden. Het vergt zeer veel initiatief van de trim- organisatoren terwijl het toch eigenlijk een dwaze vertoning is dat zij zich uit moeten sloven voor hen die het eigen lijk zelf moeten doen, het is voor hun gezondheid. Maar juist door de groep kweekt men een bijzonder groot enthou siasme onder de deelnemers, alleen trimmen is maar voor enkele zeer moe digen weggelegd. Hoewel er wat dat betreft voor Soest een gunstige uitzon dering gemaakt kan worden is het jam mer dat veel mensen na de eerste keer weer thuis op de stoel blijven zitten, Want juist voor hen is het zo belang rijk. Volgens de heer Akkers moet het voor Soest mogelijk zijn om het aantal hui dige trimmers, ongeveer driehonderd vijftig, uit te laten groeien tot een twee- a drieduizend personen. Na het vertonen van een filmpje waar in duidelijk tot uiting kwam dat veel mensen zichzelf verontschuldigen door een „leugentje, maar niet om bestwil", ging de heer Akkers nog wat dieper in op enkele aspecten van het trimmen. In Nederland zijn vorig jaar meer dan 27.000 mensen, mannen en vrouwen ge storven aan een hartinfarct. Zweden, dat voorop loopt in de rij van de lan den waar men „trimt", toont een dui delijke dalende lijn waar het hart-in- farct als doodsoorzaak betreft. Neder land zit nu in de beginfase. Wij zijn al blij als de mensen een uur per week trimmen, maar de meest ideale oplos sing zou natuurlijk zijn, wanneer dat kon worden uitgebreid tot twee of meer uren. Van belang is, dat men kalm aan begint; overdaad schaadt. Wanneer u na een trimming bekaf bent, schroom dan niet om een groep lager te gaan oefenen en besef vooral dat bepaalde spanningen op fabriek of kan toor uw conditie in niet geringe mate kunnen aantasten, zodat u inderdaad de ene keer beter „mee" kunt komen dan de andere keer. Regelmatigheid is een van de belang rijkste voorwaarden om tot een betere conditie te komen. De heer Akkers keek vooral met een bezorgd hart naar de jeugd. De meeste kinderen die de lagere school verlaten en niet naar andere scholen gaan waar lichamelijke oefening wordt gedoceerd, beoefenen bijna geen gymnastiek meer, zodat zij als het ware vergeten zich te .bewegen". Eigenlijk zouden de ouders van de kinderen die geen gymnastiek onderwijs ontvangen, of niet regelma tig aktief sporten, hun kinderen moe ten verplichten één maal per week te gaan trimmen. Zonder de goede scholen ook maar iets te kort willen doen, wil len wij toch stellen dat het gymnastiek onderwijs vaak onvoldoende is, wat nog eens duidelijk wordt onderstreept door het tekort aan zalen: 3300. Vooral door de bosloopjes in de om bezwangerde zuurstof en de verantwoor de gymnastische oefeningen, krijgen de hartspieren eindelijk weer kans gezond te worden. De theorie van vroeger dat het hart gespaard moest worden, be hoort tot het verleden. Deze theorie maakte in de achter ons liggende ja ren van onze hartspier een klein, slap en zwak geworden orgaan. Daarom is het zo belangrijk dat iedereen nu in beweging komt voor het te laat is. Donderdagsmorgens van half tien tot half elf kunnen de huisvrouwen met kinderen, waarvoor een chrèche aanwe zig is, trimmen. „Nergens in ons land is het zo georganiseerd als in Soest". De omgeving en de ligging van het BDC-complex aan de Bosstraat maken het trimmen tot een groot plezier. Als u van de zomer nog met uw kinderen in bos en hei of langs het strand wil spelen zonder ammechtig hijgend op de grond te moeten gaan zitten, wacht dan niet, en begin nu. Zaterdagmorgen of zondagmorgen van 9 tot 10 uur, of op woensdagavond van 7 tot 8 uur, een uurtje wat men spe ciaal op verzoek van de „middenstan ders" heeft gecreëerd. Dr. De Jongste kon volledig meegaan met de stelling van zijn Engelse colle ga,- dr. Kenneth Cooper, die stelde, dat liet' hart moe gemaakt moest worden, waardoor het weer leert ópde juiste wijze te functioneren. Tot slot van zijn betoog memoreerde de heer Akkers, dat iets, wat tien jaar geleden door velen als overdreven werd beschouwd, heden ten dage helaas een noodzaak is geworden, en nog steeds erger wordt. De heer W. Oude Reimer dankte de beide heren aan het slot voor hun dui delijke uiteenzetting en sprak de wens uit dat op de volgende avond, die in het najaar wordt georganiseerd, als veel trimmers een jaar „ervaring" heb ben, meer trimmers en trimsters en be langstellenden van hun belangstelling blijk zullen geven. Dat er alom in den lande belangstelling is voor het trimmen zoals dat in Soest wordt beoefend, blijkt wel uit de be langstelling die verschillende grote tijd schriften hebben voor de vorm en de wijze waarop een en ander zich in Soest afspeelt. De afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. „Eerste Hulp Bij Ongelukken" houdt dinsdagavond om acht uur, in de grote zaal van het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat haar algemene ledenvergadering. Verslag zal worden gedaan door de secretaresse, de penningmeesteresse, de administratice van de ziekenauto en door de kascontrole-commissie. Aftredend doch herkiesbaar zijn de be stuursleden mej. M. van Herwaarden, mevr. C. van Kooten-De Zoete en de heer W. J. Hilhorst. De leden zullen o.m. ook moeten be slissen over een contributieverhoging. Tijdens deze jaarvergadering zullen ook de voorlopige diploma's worden uitge reikt aan 48 candidaten die deze week voor het Eenheidsdiploma slaagden. De Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Baarn, Soest en omstreken heeft de vol gende aktiviteiten vastgesteld: Woensdag 13 mei koffie-ochtend in hotel v. d. Brink, Soesterbergsestraat 122, Soest. Aanvang half elf. Donderdag 21 mei solotoneel van Nel Kars in het Brandpunt te Baarn. Woensdag 10 juni koffie-ochtend in Hotel Promenade, Amalialaan 1 Baarn, Aanvang half elf. Jammcrgenocg te weinig belangstelling voor trim-causerie van BDC-atletiek. Van 27 tot en met 29 april a.s. wordt boven West-Europa de jaarlijkse lucht verdedigingsoefening van de 2e en de 4e Geallieerde Tactische Luchtmachten gehouden. De oefening beoogt het onderscheppen van hoog- en laagvliegende toestellen zowel bij dag als bij avond tot ca. 22.00 uur. Voor Nederland doen mee: 4 Starfighters van de Vliegbasis Leeuwarden en 4 Phantoms van het 32 Squadron van de Amerikaanse Luchtmacht op Soester berg. De voorbereidingen voor deze oefenin gen brengen met zich mede dat ook andere avonden vanaf Soesterberg meer gevlogen zal worden dan anders. Dit zal zijn op de maandagen, dinsdagen en donderdagen resp. 13, 14, 16, 20, 21 en 23 april a.s. Hoewel er zoveel mogelijk naar ge streefd wordt de geluidshinder tot een minimum te beperken, zal enkele ma len supersoon moeten worden gevlogen, waarbij knallen kunnen voorkomen. Onderscheppingsvluchten op lage hoogte en ook tijdens duisternis zullen niet met supersone snelheden worden gevlogen. Prijzen vanaf 1200,-^ (pl.m. f 25,— p. mnd.) NIEUWEWEG 103 - TELEFOON 2968 De dubbele rij lindenbomen, die de Beetzlaan sierden, heeft plaats moeten maken voor aldaar aangelegde parkeer havens. Vooral in de avonduren, wan neer aan twee zijden van de Beetzlaan een lange rij auto's geparkeerd stonden, werd de situatie voor het doorgaande verkeer bijzonder gevaarlijk. Door het aanleggen van de parkeer havens komt aan deze situatie een eind. In naburige gemeenten is het in het ver leden nog al eens voorgekomen dat men met in de weg staande bomen geen raad wist. Voor Soest heeft de aanwe zigheid van een aantal fraaie lindebo men geen enkel probleem opgeleverd. De helft van de op het brede trottoir staande bomen werd met behulp van een kraanwagen verplaatst naar het plantoentje op de hoek Hellingweg- Beetzlaan, terwijl de andere helft door tuinlieden van de gemeente „even" wer den verzet, naar een plaatsje iets dich ter bij de huizenrij. De operatie, die misschien beter in het najaar uitgevoerd had kunnen worden, werd terdege voorbereid, en door des kundigheid van het personeel is zelfs van de wonden nu al weinig meer te zien. Ter gelegenheid van de introductie van een nieuw model, de R 12, aan de reeds beslaande lijn van Renault-modeller^, houdt Garage Stam aan het Nieuwer- hoekplein een shew, om iedereen in de gelegenheid te stellen de verschillen de modellen geheel vrijblijvend te be zichtigen. Tijdens de openingsuren, die in de ad vertentie in deze courant staan ver meld. bestaat uiteraard gelegenheid om proefritten te maken in alle bestaande modellen, waarbij vooral de onlangs op de televisie besproken R 12. een bijzon der sportief Renault-buitenbeentje, bij zonder in de belangstelling zal staan. Donderdag 23 april 1970, om 2.30 uur 's middags houdt de N.V.E.V een le zing over Israël, in de bovenzaal van „Brandpunt" in Baarn. Wel een zeer aktueel onderwerp in deze tijd. Ondanks de ongunstige situatie in Is raël, kwamen in het jaar 1969 onge veer 250.000 toeristen naar dit land. Met verbazing kan men constateren, hoe in een vlug tempo landbouw, in dustrie, wetenschap en toerisme zich in dit boeiende, dynamische land ontwik kelde. Overal in Israël speelt het ver leden een rol; men vindt er sfeer en romantiek. Nieuwe kibboets ziet men niet meer. wel zeer mooie tuinen. De Negevwoestijn, zeer beroemd, moet vol gens kenners een der mooiste woestij nen ter wereld zijn. Het land beeft mooie stranden, die vooral op de Sab- bath, zaterdag druk bevolkt zijn. De typische souvenirs van het land zijn; keramiek, borduurwerk sieraden met groene Elatstenen. De bevolking is gast vrij. De stad Haifa is gebouwd op de berg Carmel; een prachtige autostrada loopt van deze stad naar Tel Aviv. REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 Coiflurs»

Soester Courant | 1970 | | pagina 3