Soest toen - Soest nu HO t dam Dinsdag 21 april 1970 49e jaargang no. 30 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2506 - Postgiro 12615G Soest Nederland en Soest Duitsland gaan sportuitwisseling in ere herstellen HET BELANGRIJKSTE GESPREK VAN DE EEUW Matroos aangehouden na poging tot verkrachting van 9-jarig meisje Nationale Vliegrally en Formatievliegen op Soesterberg op 25 april Dronken automobilist over de kop Natuurwandeling Vrouwengilden Leerlingen van de Regionale Muziekschool musiceerden in „De Rank" Het oog gericht op de gifgasramp Wit-Gele Kruis aan begin van moeilijke financiële periode Bromfietsdieven wisten aan achtervolgende politie te ontkomen SOESTERMJOURANT Abonnement per kwartaal f3,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Na vijftien jaar wordt een oude tradi- t:e, een sportuitwisseling tussen Soest Nederland en Soest Duitsland in ere hersteld. Officieel is er de laatste vijf tien jaar qua uitwisseling weinig meer gebeurd. Alleen de Soesterbergse turn vereniging AGAVS en de zwemvereni ging Duinkikkers waren incidenteel nog aktief op dit gebied. Van verschillende :zijden is de laatste jaren echter weer ^aangedrongen om de traditie weer in ere te herstellen en dit jaar zal het ivoor het eerst weer tot een sportuit- wisseling komen tussen de beide plaat- sen Soest. De gemeenteraad heeft daar voor inmiddels de nodige financiële medewerking verleend. In Wenen zijn nu - na de voorberei ding in Helsinki - de wellicht belang rijkste onderhandelingen van deze eeuw begonnen, zij het dat de kan$ ook be slaat dat het alleen maar de langdurig ste en vruchtelooste gesprekken zullen worden. Het gaat om de SALT - de be sprekingen over beperking van de stra tegische bewapening tussen de Verenig de Staten en de Sowjet-unie, de twee bezitters van gigantische arsenalen aan dood en verderf brengende raketsy stemen. Het gaat hier niet om het aloude ideaal van ontwapening, dat is nog een hoofd stuk apart. Het gaat om de praktische moeilijkheid dat de ontwikkeling van nucleaire ladingen en hun transport middelen ervoor enerzijds zulke ijzing wekkende bedragen gaat verslinden dat de economie van de twee reuzen in gevaar komt en anderzijds bij een der partijen de idee wakker kan roe pen dat het mogelijk is de definitieve slag aan de ander toe te brengen. De wankele basis van de vrede nu - als men het vrede wil noemen - is dat de twee reuzen hun kernwapens niet durven gebruiken omdat ze weten dat de eerste slag nooit alle potentieel van de tegenstander kan vernietigen zodat er een verschrikkelijke vergelding te rugkomt die niet geheel en al is af te weren. Niet durven is een angst die al leen maar toevallig hetzelfde effect heeft als beslist niet willen. Tegen die angst werken beide partijen door antiraketsystemen te ontwikkelen waardoor de vergelding onmogelijk wordt en misschien zelfs de eerste, on verwachte aanval. Bovendien werkt men op een soort tweede front aan geraffineerde raketten met vele koppen en ingewikkelde banen die niet voor honderd procent onschadelijk zijn te maken voor ze doel hebben getroffen. Een en ander ten koste van schrikwek kende bedragen, die in beide landen nuttiger besteed zouden kunnen worden. Niet zozeer overtuiging dan wel ge zond verstand beveelt aan, dergelijke ongezonde krachtinspanning maar na te laten, wat zou kunnen als men daar over onderling overeenstemming be reikt. In principe is die overeenstem ming bereikt. In principe is die over eenstemming er ook wel, maar het gaat om zaken van opperste nationale vei ligheid voor beiden en dan wil men niet alleen de overtuiging hebben dat de ander niet stiekem toch doorgaat met onweerstaanbare aanvalssystemen op te bouwen maar een klinkend be wijs. Dat wordt dan de grote moeilijkheid: hoe moet dat zonder bijvoorbeeld een internationale inspectie die de Russen zeker nooit zullen tolereren? Trouwens hoe maakt men een dergelijke inspec tie volkomen, maar dan ook volkomen waterdicht? Niemand die het antwoord weet en men hoeft niet te verwachten dat de SALT-delegaties het spoedig zullen vinden. Al mag men dat natuur lijk wel krachtig hopen. In samenwerking met de Koninklijke Marechaussee heeft de Soester politie in het marinékamp te Hilversum de 16-jarige matroos A. J. G. K. uit Eist aangehouden. De jongen werd ervan verdacht, geprobeerd te hebben, het ne genjarige meisje B. uit Soest te ver krachten. De matroos had het meisje op de kermis ontmoet. Hij nam het meisje mee naar een plaats achter een woning aan de Molenstraat, waar hij het meisje onder bedreiging probeerde te verkrachten. Hij bedreigde het meis je met een luchtdrukpistool en zei de politie te zullen halen, als zij zou gaan schreeuwen. Gezien het feit, dat het meisje achter af een vrij nauwkeurig signalement van de matroos kon opgeven, kon de dader worden achterhaald via de ma rechaussee, de .spoorwegrecherche en enkele kermisexploitanten, bij wie de matroos had gewerkt. De jongen, die aan een minderwaardig heidscomplex leed, heeft een bekente nis afgelegd. Hij zal voor de krijgsraad moeten verschijnen. Op vrijdag 1 mei komen 120 sportlie den uit het Duitse Soest naar Neder land om hun krachten met de plaatse lijke groten in de sport te meten. Het ligt in de bedoeling om over twee jaar met een sportploeg naar het Duitse Soest te gaan. De voornaamste aktiviteiten in het ka der van deze uitwisseling vinden plaats op zaterdag 2 mei. Er zal die dag een krachtmeting plaatsvinden op de gebie den van turnen, zwemmen, basketbal, handbal, volleybal en badminton. Inmiddels zijn reeds enkele vertegen woordigers van de Duitse ploeg in Ne derland geweest om de accomodatie ter plaatse te bekijken en om tot een in ventarisering van de gemeenschappe lijk beoefende takken van sport te ko men. Ook heeft reeds een gesprek plaats gevonden met vertegenwoordi gers van de deelnemende verenigingen. De 120 sportlieden, voor het merendeel niet ouder dan 20 jaar, zullen vrijdag middag 1 mei in het restaurant van het Soester Natuurbad worden ontvangen door Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck. Die zelfde avond vindt in de sporthal een turnwedstrijd plaats, ge volgd door een basketbalwedstrijd tus sen Soest en Soest. Zaterdagmorgen (2 mei) zijn er zwem wedstrijden in het verwarmde water van het natuurbad. Vier zwemvereni gingen uit de omgeving zijn uitgenodigd om de wedstrijden wat meer cachet te geven. Zaterdagmiddag worden in de sporthal badminton-, handbal-, basketbal-, en volleybalwedstrijden gehouden, die tot ongeveer kwart voor zeven zullen du ren. 's Avonds begint om half negen een feestavond voor alle deelnemers, ge nodigden en belangstellenden. Voor de muziek zorgen een band en 'n drive-in diskotheek. De toegang tot de verschillende sport wedstrijden is gratis. Voor de bijwoning van de feestavond zal men een gulden moeten betalen. In Soest is een com missie al geruime tijd bezig met de voorbereiding van dit grootste sport evenement. Vertegenwoordigers van het gemeente bestuur van het Duitse Soest, onder wie loco-burgemeester, zullen zaterdagavond de prijsuitreiking bijwonen. Ter gelegenheid van de bevrijding van Nederland 25 jaar geleden en het grote aandeel dat de luchtvaart in het alge meen voor onze bevrijding leverde, zal op zaterdag 25 april a.s. een nationale vliegrally worden georganiseerd onder auspiciën van het „ISACAR Comité Ne derland" (ISACAR Inter Service and Civil Air Rally). Deelnemers zijn alle privé- en zakenvliegers, maar ook vlie gers van de Marine Luchtvaart Dienst, de Koninklijke Luchtmacht, de Rijks Luchtvaartschool en de Nationale Lucht vaart School, onder wie Mr. P. van Vol lenhoven; totaal aantal deelnemende toestellen ca. 70. De wedstrijd vangt aan op het vlieg veld Hilversum, start le toestel om 10.30 uur. De vliegtocht leidt over plaatsen die belangrijk zijn geweest voor de bevrijding van ons land. De rally beoogt de juiste navigatie, ver bindingsprocedures, aangegeven vlieg hoogten enz. Na de binnenkomst van alle toestellen wordt omstreeks 17.00 uur een demon stratie formatievliegen gegeven door een zestal deelnemende vliegers in hun sportvliegtuigen. Als daverend sluitstuk van het vlieg- feest volgt om 18.00 uur formatievliegen door het wereldberoemde stuntteam van de Royal Air Force, The Red Arrows, die in gesloten formatie van 9 toestel len optreden met hun GNAT straal vliegtuigen. De prijsuitreiking geschiedt om om streeks 19.00 uur door Z.K.H. Prins Eernhard in het Officierscasino aan de Kampweg te Soesterberg. De feestelijke vlucht zal worden be sloten met een koud buffet en een in formeel bal, terwijl ook nog een tom bola wordt gehouden met als hoofd prijs een automobiel. Het merendeel der sportvliegtuigen keert des zaterdags terug; de overige alsook de GNATS van de RAF vertrek ken zondag, de GNATS om 12.15 uur. De Air Rally, het formatievliegen en het stuntvliegen is op de Vliegbasis Soesterberg niet toegankelijk voor het publiek. Ook het Luchitmachtmuseum op de Vliegbasis Soesterberg zal op 25 april a.s. gesloten zijn. Op de Koningsweg is zaterdag de 25- jarige W. N. W. uit Soest met zijn au to over de kop geslagen. De wagen werd zwaar beschadigd langs de weg gevonden, maar van de bestuurder was geen spoor te bekennen. Later trof men de man aan op de Belvedèreweg. Hij bleek onder invloed van sterke drank te zijn. Aanvankelijk ontkende hij, de auto bestuurd te hebben, maar later gaf hij toch toe. Drie getuigen hebben bevestigd, dat W. de wagen bestuurde en daar toe niet in staat was. De maandelijkse wandeling zal bij re delijk weer plaatsvinden op woensdag 22 april of bij regen op donderdag 23 april. Vertrek vanaf de ingang „Zonne gloren" om kwart óver negen. In combinatie met een aantal leerlingen van de afdeling Amersfoort, hebben een aantal gevorderde leerlingen van de Soester dependance van de Regionale Muziekschool vrijdagavond hun ouders en medeleerlingen kennis laten maken met hun muzikale prestaties. Voor de pauze lag het accent vooral op het op treden van het leerlingenorkest van de Soester harmonie P.V.O., waarvan ver schillende leerlingen hun opleiding krij gen via de Muziekschool. Rik Jaarsveld en Erik Bijl speelden di rect daarna twee duetten voor hoorn, waarbij duidelijk naar voren kwam dat het volgen van de muzieklessen ook op vrij korte termijn al goede resultaten kan hebben. „De trumpet tune" gebla zen door Rob Blom op de piano begeleidt door Carolien Pluvier, kwam er jam- er genoeg niet helemaal vlekkeloos uit, wat echter geweten moet worden aan de kort daarvoor danig meegeblazen partij in het leerlingenorkest. In de amusements-sector mogen we ook het optreden van de melodica's noemen. Dit blaasinstrument met klavier heeft vooral de belangstelling van de direc teur van de Muziekschool, de heer Herckenrath. die met zijn drie melodica leerlingen al op verschillende plaatsen heeft gedemonstreerd. Veel bewondering van het talrijke pu bliek oogstte een 8-jarige Amersfoortse leerlinge die op verbluffende wijze het elektronisch orgel bepeelde. De arrange menten voor de Anatevka-selectie die zij speelde, waren geschreven door haar leraar de heer E. J. A. Pels. Nadat op de dwarsfluit nog eens was aangetoond dat dit instrument niet tenonrechte op de Muziekschool werd onderwezen, speelden twee meisjes en een jongen op harp de suite irelandaise, waarmede zij grote bewondering van het publiek oogsten. Na de pauze kwam al enkele weken met grote belangstelling tegemoet gezien optreden van he^ amusementsor kest. Onder leiding van hun dirigent, de heer Pels, speelden het hoofdzakelijk uit accordeons bestaande orkest, aan gevuld met twee gitaren en een con trabas, een grote selectie prettig in het gehoor liggende stukken. De solo die door de uit Soesterberg afkomstige Eddy Hes gespeeld zou worden, moest, door plotselinge opname in het zieken huis van de solist, door een ander wor den gespeeld, wat de heer Pels slechts even in moeilijkheden heeft gebracht, want de solo werd door de plaatsver vanger bijzonder goed overgenomen. Het succes van dit jonge orkest kwam duidelijk tot uiting in het langdurige applaus. Met nog enkele presentaties van verschillende leerlingen, waaronder een voor een dergelijke uitvoering veel te lange piano-vertolking, kwam het einde aan een gezellige avond van ont luikend muziekgenot,die door een kla rinet-kwartet naar het einde werd ge blazen. Op de muziekschool aan de Middelwijk straat wordt tot heden toe lesgegeven in viool, piano, gitaar, accordeon, blaasin strumenten waaronder de blokfluit, ter wijl op drie verschillende plaatsen in de gemeente, Soest-Soestdijk en Soes terberg algemeen vormend muziekon derwijs wordt gegeven. Vrijdagavond wordt deze avond, in de Amersfoortse Johanneskerk, Westsingel 30. herhaald. Voor nadere inlichtingen omtrent de activiteiten van de Regionale muziek- school-Amersfoort kan men dagelijks terecht bij de school in Amersfoort, Muurhuizen 1, waar men u ook zonodig telefonisch inlichtingen verstrekt. Het drama met het trio van de Apollo 13 was zo intens dat voor allerlei aardse zaken de belangstelling wel moest slin ken, hoewel daar toch ook wel iets ge schiedde dat enige aandacht waard wev Zo is bijvoorbeeld de brand in de kunstmestfabriek ENCK in Vlaardingtn een beetje naar de achtergond gedron gen. Niet helemaal terecht overigens. Tenslotte is het voor de tweede keer binnen nog geen zeven jaar dat in dit bedrijf door 'n brand chemische reacties teweeg werden gebracht die een wolk van gifgas lieten drijven over pen stuk van de Riinmond. waar vele tien duizenden mensen tussen de fabrieken leven. Net als in november 1963 had nv*n het geluk dat de wind toevallig eens krach tig uit de goede hoek kwam. zodat de giftige gassen snel waren verdwenen, maar het is v/el zeer roekeloos al te zeer op dergelijk toeval te vertrouwen, ook voor de toekomst. Het was in beide ge vallen een brand bij hetzelfde bedrijf dat ertoe leidde dat een compleet ram penalarm .gegeven moest worden. We mogen aannemen dat na het eerste on geluk zowel door de industrie als door de overheid wel degeliik gekeken is naar maatregelen om herhaling te ^oor- komen. En dan toch Kennelijk is de marge tussen wat produktieterhnisch verantwoord genoemd mag worden en wat in overeenstemming beschouwd kan worden met de eisen van veiligheid voor de omwonenden tamelijk groot. En er is geen reden om aan te nemen dat het hier om een toevallige slecht ge organiseerd bedrijf gaat bet zal daar niet onveiliger zijn dan in de tientallen andere chemische bedrijven rondom, die dan alleen maar wat meer geluk heb ben gehad. Vooral uit Rotterdam is in dertijd nog al wat kritiek gekomen om dat Amsterdam bedankte voor de eer van de Proeilvestiging iinct o^dat een ongeluk in dit bedrijf makkelijk ramp zalige gevolgen zou kunnen hebben voor voor vele tienduizenden mensen. Een wettelijke norm was toen niet aan te voeren tegen die vestiging die voor namelijk niet doorging door de ver ontruste acties vanuit de burgerij. Ach teraf gezien zou men zeggen: terecht. Wat ook wel duidelijk lijkt is dat de huidige wetgeving op dit gebied valt on der een hinderwet die nog akelig ach- teroploopt met ideeën uit de tijd dat de stroommachine nog een technisch mi rakel was. Zeker voor het westen van het land waar de ene industrie de an dere aanlokt temidden van 'n dicht be volkt gebied, zou het geen overbodige luxe zijn als behalve op de „normale" luchtvervuiling ook wat strenger werd gelet op de mogelijkheid van ongeluk ken met rampzalige gevolgen. De wind zit tenslotte niet altijd in de goede hoek. KANTMAN De afdeling Soest van het Wit Gele Kruis staat aan het begin van een moei lijke financiële periode. Volgend jaar zal men voor het eerst sinds vele jaren een flink verlies lijden in de orde van grootte van rond 5.500,Ofschoon de laatste jaren steeds een tekort is begroot, bleken de resultaten achteraf toch altijd weer mee te vallen. Penning meester G. Mirck van het Wit-Gele Kruis zei donderdag op de jaarvergade ring van de vereniging, dat ditmaal echter onmogelijk op een positief re sultaat gerekend kan worden. De voor naamste oorzaak van het tekort is het wegvallen van de inkomsten, verkregen uit de verhuur van het gebouw aan de polikliniek te Amersfoort. Het tekort zal worden gedekt door te beschikken over een deel van de reser ve, „maar we zullen niet kunnen ac cepteren, dat we jaar in, jaar uit met een tekort gaan werken. Als de tekor ten een gevolg zijn van structurele wij zigingen, dan zullen we maatregelen moeten nemen", aldus de heer Mirck. Daartoe kwam z.i. in de eerste plaats in aanmerking het proberen om de sub sidies van rijk en gemeente nietmeer alleen afhankelijk te doen zijn van de personeelskosten, maar tevens bijvoor beeld van de bureaukosten. Een andere mogelijkheid zou kunnen zijn het aan vragen van subsidie bij het ziekenfonds of de organen in het kader van de al gemene wet bijzondere ziekekosten. En als dat ook niet lukt is er altijd nog het middel van de contributieverhoging, zo zei de heer Mirck. want met 15. per jaar zit het Wit Gele Kruis nog lang niet aan de top. vergeleken met andere kruisverenigingen. Voorzitter dr. B. C. A. Nicolas achtte een contributieverhoging ih dit opzicht minder gewenst, omdat in de nabije toekomst zeker opnieuw een verhoging van de contributie nodig zal zijn voor de dekking van de exploitatietekorten van bet gezamenlijke wijkgebouw in het Soesterveen. Dit tekort wordt de eerste jaren op zestig- tot zeventigdui zend gulden geraamd. Dit wijkgebouw, dat in de toekomst door de Stichting Gezondheidsbevorde ring als overkoepelend orgaan gecploi- teerd gaat worden, is op papier al klaar, maar de gemeente vindt de grond, waarop de plannen gerealiseerd moeten worden, te klein. Derhalve worden thans pogingen ondernomen om meer grond ie verwerven. In verband met de snel le bevolkingstoename werd in het Soes terveen al een noodwijkgebouwtje ge plaatst aan de Smitsweg. Blijkens het jaarverslag van mevr. M. van der Ende-Swinkels kreeg het Wit- Gele Kruis er het afgelopen jaar 217 trek. overlijden of bedanken 105 leden moesten worden afgeschreven. Het to taal aantal leden kwam daarmede op 2067. In Soesterberg steeg het aantal leden met 25. Daar stonden aan het eind van het afgelopen jaar 454 leden geregistreerd. Het totaal aantal afgelegde bezoeken van de zusters bedroeg 15.147. waarvan 9049 voor verpleging en 6098 preven tieve bezoeken. Van verplegingsartike- len werd het afgelopen jaar in Soest 783 maal en in Soesterberg 215 maal gebruik gemaakt. Kosten (bijna ƒ110.000,—) en algemene kosten 13.300,Aan subsidie en con tributie stond daar tegenover resp. ƒ84.000,— en 36.600,—. Bovendien leverde de verhuur van het gebouw nog ruim ƒ10.000.— op. Het afgelopen jaar werd afgesloten met een batig saldo van ƒ370,— tegen ƒ122,— in 1968. Voorzitter dr. B. C. A. Nicolas meende, dat de vereniging ook het afgelopen jaar weer gbed heeft gedraaid, wat vooral de verdienste is van de vijf zusters. De stabiliteit van de vereniging werd in de financiële en administratieve sector tevens verzorgd door mevr. Van Hal. „Misschien voelen we ons af en toe in onze taak wel een beetje tekort schieten en dat is dan ook wel terecht, gezien de mate en het tempo, waarin de ver anderingen in de wijkverpleging zich voltrekken. Ik geloof, dat we hierop niet een dusdanig antwoord kunnen geven, dat bewijst, dat we volledig meekun nen", aldus dr. Nicolas. Morgen zal het bestuur van de ver eniging met de wijkverpleegsters ergens in Soest gaan dineren ter viering van enkele jubilea. Twee jongens, die in Amersfoort een bromfiets hadden gesloten ten nadele van mej. V3n W. uit Soest, zijn vrijdag middag aan de hen op de hielen zitten de politie ontkomen. Bij de Soester- bergsestraat werden de jongens aange troffen. maar toen zij de politie zagen gooiden zij ter hoogte van hotel Van de Brink de bromfiets in de berm en namen de benen. In samenwerking met de Amersfoortse politie is de omgeving afgezocht maar zonder resultaat. Op het. moment dat de bromfiets bi; de eigenaresse werd terugbezorgd, had zij nieuwe leden bij, terwijl er door ver- het voertuig nog niet ge:rist.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1