OOM i Burg" De bizarre creaties van Marnix von Freyburg De kruisvereniging is er óók voor u! Waarheden over huwelijkstrouw 15- mm terwijl U wacht! genwoordig ook 14. Verder geven 18. :lef. 02155-4174 Doelstelling GETIPT VOOR ZACHTE HANDEN Kast heeft een litenkant: vol ui stootvrlj. De vanaluminium uden en „lucht ken voor boter b, zowel in de 2792 587 st - Telefoon 3256 ierstation SSEN ƒ8,50. Er wordt wel gezegd: een-fout aanwij zen is haar verbeteren. Ongetwijfeld is het eerst nodige een fout te constate ren of op te sporen om aan de slag te kunnen gaan, maar tusseyi aanwijzen en het gunstige resultaat is toch ook nog iets nodig, iets van willen, aanpak ken en doorzetten. Hoeveel dikkerds weten heel goed dat ze teveel eten, te genover een tekort aan beweging. Maar is dit aanwijzenvoldoende om de nodige kilo's kwijt te raken? Was het maar waar, zal menigeen verzuch ten. Neen ook om iets te „laten" kan een grote portie energie nodig zijn, méér vaak nog dan om iets uit te voe ren, waar we nu niet direct zo erg veel zin in hebben. Zo kunnen we ook vinden dat er aan ons leven maar een heleboel ontbreekt; we zien mensen die mooier zijn of rijker, die een leuker huis hebben, een interessanter echtge noot, knappere kinderen. Sommigen zouden wel alles erbij neer willen gooi en en „opnieuw beginnen". Dan zouden ze wel zorgen zo'n ideale echtgenoot aan de haak te slaan, een leuk, mo dern huis te krijgen, kortom alles „an ders" en natuurlijk beter te hebben. Het is al even onvruchtbaar als de „wereld" die maar in één klap anders en beter gemaakt zou moeten worden. Zeker, alles zou inderdaad beter gaan als we alle egoisme en divaasheid met één streek konden wegvagen. Maar als we deze overtuigingen in praktijk wil len gaan brengen blijkt de onmogelijk heid, komen er verschillen van inzicht naar voren; blijkt maar al te vaak de wens de vader van de gedachte te zijn en blijkt dat dat wat we zo graag met één slag tot stand zouden xoillen bren gen, nu eenmaal een langere en moei- zo.mer weg vereist. Daarom doen toe wijzer onze doelstellingen aoat dichter bij te kiezen, zó dichtbij, dat ze, zij het met de nodige inspanning, inderdaad te verwezenlijken zijn. Dan kunnen we 'n stap vooruit komen; dan verdoen we onze tijd niet met ontevreden geklaag, maar voélen voldoening over het be reikte resultaat en beramen met goede moed onze vólgende mogelijkheid. Na tuurlijk kunnen we beter werk doen, naarmate we onze „mogelijkheden" ook aan anderen ten goede laten ko men. Een zekere „richting" in ons han delen zal ons verder brengen dan het kris-kras met onze plannen omsprin gen. Doch karakters verschillen nu eenmaal, de ene mens heeft meer be hoefte aan afwisseling dan de ander, doch het leven met een doel voor ogen inhoud en glans aan onze dagen. JETTY In grootmoeders tijd was het gebruik van glycerine „het" wondermiddel om handen bij het wérk In de keuken zacht en soepel te houden. Het Is helemaal onze bedoeling niet u nu te gaan vertellen dat deze bewering een baker sprookje was. Glycerine kèn inderdaad wonderen doen voor dö huid van handen, die veel met wa ter en synthetische zeep In aanraking komen. Maar u moet er wèl rekening mee houden dat glycerine de huid slechts „onder Cfot - 'V\.' illen vanaf 319 De mouwen en kraag zijn vervaardigd van smalle stroken kant en doen denken aan de uitrusting van de flamenco-dansers. Een doorkijk'broekpak van witgele kant. In mei van dit jaar zal de Europese finale van het Eurofashion Festival in Nederland plaatsvinden. De 19-jarige Marnix von Freyburg uit Arnhem was een van de vijf finalisten, die op 15 ja nuari jl. te Loenen aan de Vecht mee dong naar uitzending naar de nationale finale. Hij had pech, want de een jaar oudere Peter Poyck werd winnaar. Zo als bekend was het in maart vorig jaar de Arnhemse akademieleerling Martein van der Jagt, die tijdens de Europafi nale te Helsinki met de eer ging strij- bepaalde voorwaarden" soepel kan houden. De experts In de cosme tische fabrieken hebben namelijk ontdekt, dat zui vere glycerine vocht aan de huid onttrekt en de huid dus droog maakt. En een droge huid heeft de neiging te gaan schilferen. Men kan dus gerust (en met goed gevolg) glyce rine gebruiken, als men dat doet meteen na het wassen van de handen, als de huid nog vochtig is. Het verdient dus aanbe veling de handen n't droog te wrijven vóór de glycerine-behandeling. ken winnaar te worden in de Europafi nale te Helsinki. En of u het nu gewel dig vindt of niet, het bewijs werd in ieder geval geleverd, dat Nederland óók op het gebied van de mode duidelijk van zich doet spreken. Marnix von Freyburg werd, omdat zijn vader een staffunctie bekleedt bij de Nederlandse Heide Maatschappij en daardoor veel in Zuid-Amerika ver toeft^, geboren in Paramaribo (Surina me) op 27 nov. 1950, De kleuterschool en gedeeltelijk ook de lagere school werden bezocht in Paramaribo en Quito in Ecuador; de rest van de la gere school en de HBS werden in Ne derland afgemaakt. Daarna volgde Marnix 1 jaar beeldhouwen op de afde ling Bel Las Artis van de universiteit van Los Angeles en vervolgens mode- ontwerpen aan de Arnhemse akademie voor beeldende kunsten. De liefste wens van Marnix is eens een eigen couture- huis te bezitten. De creaties waarmee Marnix von Frey burg de Europese finale van het Euro fashion Festival had willen bestormen zijn wat bizar, maar niet van origina liteit ontbloot. Dat „ontbloot" slaat ook op een van zijn drie couture-modellen, een japon met ontblote maag/buik. Men zou kunnen zeggen dat hij de daar aan overgehouden stof heeft benut om een van zijn andere modellen (midden) een soort kloosterzusterachtige kap mee te geven. Negen van de tien Amerikaanse vrouwen zijn van mening, dat een vrouw die trouwt met de gedachte dat ze haar man kan „hervormen" als het ware om moeilijkheden vraagt. Volgens een enquête van het Amerikaanse damesblad La- dies Home Journal wordt deze fou tieve gedachtengang zelfs als eer ste oorzaak van een mogelijke echtscheiding vermeld. Verder waren acht van de tien vrouwen van mening, dat huwelij ken in het algemeen veel langer stand zouden houden als de echte lieden elkaar net zo hoffelijk ble ven behandelen als in de tijd vóór hun huwelijk. De vrouwen geven wel toe dat ook bij hen in dit op zicht schuld ligt. Maar ze zijn wel van mening dat bij de mannen de zo noodzakelijke „franje" er eer der af is. Wat de „avontuurtjes van meneer" betreft, zijn de Amerikaanse vrou wen over het algemeen toleranter dan wij hier in Europa. Zij zijn van mening dat men zijn echtge noot minstens één buitenechtelijk avontuurtje moet vergeven, voor dat over een echtscheiding moet worden gedacht. Voorts zouden de mannen veel kunnen doen om een breuk te voorkomen, door op sek sueel terrein meer begrip te tonen voor hun echtgenoten, door die niet louter als „seksuele objecten" te behandelen. TWEE KILO PEENTJES EN EEN PRUIK U weet het wel: de tijden verande ren, de jeugd verandert, gewoon ten en zeden veranderen en wij doen allemaal, vaak zonder dat we er erg in hebben, mee. Want wie had er een jaar of tien geleden over gepiekerd in het openbaar 'n pruik op te zetten omdat het haar wat dun of altijd zo onhandelbaar •was, of alleen maar omdat we er gewoon eens anders dan anders wilden uitzien? En toch is het nu al heel gewoon als u mèt pruik in het openbaar verschijnt. Nog een paar jaar en het is misschien wél gek als u met uw eigen haar naar een feestje gaat. Ja, echt, ik ben ervan overtuigd dat het niet lang meer zal duren of de vrouw haalt in de zelfbedie ningszaak twee kilo peentjes, een bus schuurpoeder, een fles afwas- middél èn een pruik. Misschien koopt ze nu al vóór Pinksteren 'n hoofdtooi die precies bij haar nieu we jurk past, wie weet. Sommigen beweren dat de pruik een onderdeel is van de emancipa tie van de vrouw, maar daar wil len we nog niet aan. Wél is het zo dat van het jaar 1600 tot be gin 1800 de pruik dè modedracht voor heren was. Onder „heren" wordt dan verstaan „de gezeten burgers en de mannen uit de ho gere standen". Die pruiken wer den vaak met poeder bestrooid om het vet worden tegen te gaan èn omdat de witachtige glans de def tigheid verhoogde. In Engeland dragen de rechters tijdens de uit oefening van hun ambt nog een pruik, zoals u wel weet. DE PRUIK IS NU BETAALBAAR Toch geloven wij van dat „eman- cipatiegeklets" niet veel. De pruik is de laatste tijd zo populair ge worden omdat zo'n hoofdtooi be taalbaar is geworden. Enkele ja ren geleden moest u er zo'n vier- tot zeshonderd gulden voor neer tellen en vandaag kunt u er ge rust een nulletje aflaten. Boven dien zijn we allen minder klein burgerlijk geworden. Niemand be gint verstolen te lachen als de se cretaresse op woensdag met kort blond, op donderdag met halflang kastanje en op vrijdag met lang bruin haar op kantoor verschijnt. Leuke pruik" denken de collega's hoogstens, en drinken knikkend hun kopje koffie leeg. Maar de secretaresse is ermee uit de brand. Zij zit tenminste niet meer met de problemen „wat zit mijn haar weer rot", of „zal ik 't nou laten groeien of afknippen"? We hoorden juist dat „Carmen" net een nieuwe collectie heeft ge ïntroduceerd, met in totaal 82 keuzemogelijkhedendie de vrouw een kwartaal lang elke dag een ander gezicht kunnen geven. De pruiken zijn op elastische basis vervaardigd en als zodanig ge schikt voor iedere hoofdmaat. Curvy Bird is een kort pruikje van 59 gulden; verder heb je o.a. nog Modél Bird, de korte pony pruik, Super Birdde half-lange, en de naar buiten gekrulde Charm Bird. Alle drie zijn ze in maar liefst 12 kleuren te koop van nog geen zeventig gulden. Om de col lectie compleet te maken is er dan nog de schouderlange, driedelige Magie Bird en de tot op de rug lange Dreamy Bird, die beide on geveer 80 gulden kosten. VEEL VOORDELEN Al deze pruiken hebben nauwelijks onderhoud nodig: ze zijn gemak kelijk met de hand te xvassen, zon der dat ze uit het modél gaan. Bo vendien kunt u ze zonder enige moeite zelf opkammen. Ze zijn te zien op de Internationale Huis houdbeurs, die van 2if april tot en met S mei in de RAI te Amster dam wordt gehouden. En wilt u er meer van weten, informeer dan bij uto kapper. Hij zal er ongetwij feld alles van weten. Links: de Charm Bird, de naar buiten gekrulde pruik, en rechts: de half-lange Super Bird. De kruisverenigingen zijn al erg oud. In het laatste kwart van de vorige eeuw kwamen zij tot ontwikkeling. Zij werden toen opgericht om vooral besmettelijke ziekten te bestrijden door de mensen hy giëne te leren en zieken te verplegen. Want u zult het zich nu nau welijks kunnen voorstellen, maar in die tijd kwamen pest en cho lera nog In ons land voor en t.b.c. was een gevaarlijke volksziekte. Nu zijn pest en cholera onbekende ziekten in ons land en ook t.b.c. is haast een „zeldzame kwaal" geworden. Dat komt niet in de laat ste plaats door het werk van de kruisverenigingen. Toen die gevaarlijke ziekten praktisch overwonnen waren, gingen de kruis verenigingen zich geleidelijk meer richten op andere taken: ziekenver pleging thuis en de kinderhygiëne. Daarom heeft tegenwoordig zelfs de kleinste plaatselijke kruisvereniging een wijkverpleegster in dienst en daarom valt zelfs het kleinste dorp onder de werking van een kraamcen- trum, vanwaaruit de deskundig opge leide kraamverzorgsters uitzwermen om in de gezinnen te helpen bij de be valling en jonge moeders met hun baby tien dagen verantwoorde kraam zorg te geven. Ook zijn er in elke plaats consultatiebureaus voor zuige lingen en kleuters. Kraamzorg en con sultatiebureaus zijn bekende diensten van de kruisverenigingen. Maar het zijn niet de enige...! NIET ALLEEN VOOR BEJAARDEN EN BABY'S Nog veel te veel mensen denken dat de kruisvereniging er alleen is voor baby's en bejaarden. Zij weten niet dat de kruisvereniging juist tot doel heeft de mensen In hun gezin hun he le leven lang te helpen gezond te wor den of te blijven. De kruisvereniging is er voor gezonden èn zieken. Wan neer er in uw gezin iemand ernstig ziek is, kunt u van de kruisvereniging erg veel profijt hebben. Moeten er in jecties gegeven worden, verbanden dagelijks worden vernieuwd, moet de patiënt gewassen worden of behan deld tegen „doorliggen" kortom: moet de zieke deskundig verpleegd worden, dan komt de wijkverpleeg ster zo nodig dagelijks op visite, des noods een jaar of nog langer. richt op haar adviserende taak in de gezinnen. De meeste mensen denken dat de kruisvereniging bestaat uit de wijk verpleegster. Zij weten niet dat de drie kruisverenigingen landelijk zo'n tienduizend mensen in dienst hebben, onder wie artsen, psychologen socio logen, pedagogen, diëtisten, gespecia liseerde districtsverpleegsters voor kankerbestrijding, reumabestrijding, t.b.-bestrijding, revalidatie, kinderhy giëne, geslachtsziektebestrijding en geestelijke gezondheidszorg. Wij spraken hierboven van drie kruis verenigingen. Die drie kruisverenigin gen zijn: Het Groene Kruis (algemeen); Het Wit-Gele Kruis (rooms-katho- liek) Het Oranje-Groene Kruis (protes tants christelijk). Dat is historisch zo gegroeid en nog steeds blijken vele mensen, juist wan neer het gaat om ziekte en gezond heidszorg, prijs te stellen op een aan gepaste zorgverlening. De drie kruin verenigingen zien elkaar echter niet als concurrentie, integendeel. De sa menwerking wordt steeds hechter ea komt overal tot uiting: in gezamen lijke wijkgebouwen, in het voor el kaar waarnemen van weekend- en va kantiediensten, in allerlei stichtingea en federatieve instellingen met geza menlijk personeel. MACHTIGE ORGANISATIE Het kruiswerk is een machtige orga nisatie. Rond 75% van het Nederland se volk is er bij aangesloten, d.w.z. 7f van elke 100 Nederlanders. Alleen al het Wit-Gele Kruis heeft samen met En zijn er bij de verpleging dingen nodig die duur zijn in aanschaf, dan kunt u die lenen bij het magazijn van de kruisverenigingen. Bedzeilen, on dersteken, weegschalen, kruiken, clo- setstoelen, ledikanten, inhalatietoe stellen, nierbekkens, rolstoelen, de- kenbogen en nog veel meer dingen be vat zo'n magazijn. Alles wordt gra tis uitgeleend aan de leden. Ook wan neer iemand uit een ziekenhuis komt en thuis nog enige tijd moet „naku- ren", komt de wijkverpleegster hel pen wanneer dit nodig is. Dat helpen kan betrekking hebben op eenvoudige revalidatie-oefeningen, maar het kan ook een advies zijn over de juiste wij ze van medicijnen innemen, dieet hou den of iets anders. DE WIJKVERPLEEGSTER DOET VEEL MEER Natuurlijk doet een wijkverpleegster haar verpleegkundig werk altijd in nauw overleg met de huisarts. Maar zij doet veel méér dan verplegen. Een wijkverpleegster is namelijk meer dan een ziekenhuisverpleegster. Na haar opleiding in een ziekenhuis heeft zij een speciale opleiding voor wijk verpleegster gevolgd op een Sociale Academie. Die opleiding is o.a. ge- het Limburgse Groene Kruis 629 plaatselijke afdelingen met bijna een miljoen leden-gezinnen. Er werken bij het Wit-Gele Kruis ruim 1400 wijkver pleegsters en bijna 2400 kraamver zorgsters. In de 740 wijkgebouwen worden per jaar 251'9 cursussen van allerlei soort gegeven. De 81 kraamcentra van het Wit-Gele en Limburgse Groene Kruis geven per jaar aan 51.000 jonge moe ders 503.890 dagen deskundige kraam zorg. Die hele organisatie is steen voor steen opgebouwd door de leden, door particulier initiatief. Tienduizen den vrijwillige, onbezoldigde bestuurs leden werken over het hele land mee. Tienduizend deskundigen werken als beroepskracht bij de kruisverenigin gen. Daarom is het kruiswerk méér dan de wijkverpleegster die u 20 ijverig door uw straat ziet jak keren op weg naar weer een an dere patiënt. Daarom kunt u uw kruisvereniging raadplegen over alles wat met uw gezondheid te maken heeft of met die van uw gezin. Uw leven lang!

Soester Courant | 1970 | | pagina 17