Soest nu Soest toen - Vrijdag 21 april 1970 49e jaargang no, 31 Uitgave drukkerij Siuit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het complete feestprogramma voor Koninginnedag. Dodenherdenking en Bevrijdingsdag vindt u in deze krant Het oog gericht op maanreizen Rode Kruis Colonne Koningin Jnliana belangstelling NIXONS MOEIZAAM LOSMAKEN VAN VIETNAM zal bij voldoende rijtoer maken Bromfietser kreeg geen voorrang Opnieuw actie van WIS0 winkeliers Brandweerkazerne bijna uit isolement V.V.V.-nieuws Prins Willem-Alexander verjaart SOESTERd )QURANT Abonnement per kwartaal f 3,75. Bulten Soest per kwartaal 6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Op één van de volgende pagina's in deze Soesler Courant treft u het gespecificeerde programma aan van het Soester Oranje Comité voor dc komende feestdagen. Het programma voor Koninginnedag bevat o.m. zanghulde, hockev-toernooi, bloemendefilé, filmvoorstelling, puzzelrit, mars dcor drumbands, jeugdwielerwedstrijdcn, muzikale show, kin dermiddag in het openluchttheater, quizmiddag en een toneeluitvoe ring. Voor de bevrijdingsdag staan op het programma een stermars door Soest, een muzikale show, dropping van parachutisten, jeugd- sportwedstrijden, een kunstmarkt, een taptoe, het afschieten van vuur pijlen op de Eng en een feestavond in het Verenigingsgebouw. Dc dodenherdenking op 4 mei omvat stille tochten te Soest en Soester- berg en een herdenkingsbijeenkomst in de Julianakerk. Een bevrijdingstentoonstelling, te houden van 29 april tot cn met 6 mei m de zaal van de openbare bibliotheek aan de Molenstraat, zal op 29 april 's middags om 5 uur, door onze burgemeester officieel worden geopend. Wij raden onze lezers aan dit complete programma uit te knippen en hij de hand te houden. Psychologen kunnen hun hart ophalen aan nabeschouwingen over de toch nog gelukkig verlopen ongelukstocht van de Apollo 13. Zolang alles ging zoals ge bruikelijk is geworden, was de belang stelling miniem. Maar zodra het gevaar beseft werd dat de drie astronauten wel eens fataal verongelukken konden, was er opeens grote aandacht. De behoefte om te bewonderen werd even bevredigd door de kalme wijze waarop Lovell, Haise en Swigert rea geerden. Hoewel wellicht een nog gro tere prestatie werd geleverd door de anonieme mannen in Houston, die als meesters over de ingewikkeldste reken- apparatuur de aanwijzing gaven waar door de Apollo 13 toch nog op aarde terugkeerde. Dat aan de ruimtevaart geweldige ri sico's kleven was van stonde af aan bekend en het is ietewat hypocriet om juist naar aanleiding van deze maar net voor komen ramp de discusie weer op pang te brengen of men er wel mee door moet gaan. Een simpele berekening toont aan dat als men zelfs het onge hoord hoge percentage van 99,99 °'n be trouwbaarheid kan garanderen van de twee miljoen onderdelen er per tocht altijd een tweeduizend kunnen bezwij ken; vroeger of later moest een ongeluk gebeuren. De vraag is alleen of het dit waard is. En daarom herleven de discussies die al bij het begin van het maanreispro- gramma zijn verzand in een massa woorden. De geboorte van bet Apollo- progrjmma is zuiver politiek geweest. De Ver. Staten hadden een psycholo gische prestatie nodig om te bekomen van een paar gevoelige schokken, zoals de eerste tocht van een ruimtevaarder die de Rus Gagarin was en de nederlaag in de Varkensbaai op Cuba. Sindsdien is de Amerikaanse superioriteit op ruim tevaart rebied duidelijk bewezen wie nog twijfelde moet na dit avontuur van de Apollo 13 wel bekeerd zijn. En prompt zijn allerlei redenen van andere aard aangevoerd om als het ware het voortzetten van de maanreizen te recht vaardigen. De laatste reis werd ondernomen onder het motto: wetenschap. Een ietwat aan vechtbaar motto, want zo grote vruch ten voor de wetenschap hebben de ex pedities niet opgeleverd. En wellicht zullen ze dat ook nooit, tenzij voor de zuivere wetenschap, zoals de sterren kunde, maar daarvoor hoeven niet zo zeer mensen de ruimte in. Herleefd is ook de discussie of het geld er wel aan besteed mag worden, nu voor de sanering van de steden, de strijd tegen de luchtvervuiling, de op heffing van de schrijnendste armoe in de Ver. Staten zelf veel geld nodig is. Waarbij men dan vergeet dat Apollo op dit moment minder kost per jaar dan de Amerikanen besteden aan het op sieren van hun auto's. Een goede verklaring waarom men zo nodig naar de maan moet reizen is eigenlijk nooit gegeven, maar wellicht dat. astronaut Armstrong er indertijd het dichtste bij kwam toen hij opmerkte dat. hij en zijn collega's het deden net zoals een zalm tegen de stroom opzwemt. Het is gewoon iets menselijks om uitda gingen dat iets niet gedaan kan worden tegen te gaan en te bewijzen dat het wel kan. Dat is ook de basis van iedere vooruit gang: iets durven. En als symbool daar van wellicht ook als voorbeeld voor de politici die op de aardbodem blijven is het Apolloprogram waarschijnlijk meer waard dan in dollars valt te be rekenen. KANTMAN Afgelopen zaterdag slaagden in Den Haag de colonneleden C. Groot en A. Mensink voor het aldaar gehouden examen van plaatsvervangend afdelings commandant van het Rode Kruis Korps afd. Soest/Soesterberg. Woensdagavond werd in „Zonnegloren" door dokter P. H. Walter, collonnecom- mandant van bovengenoemde colonne, het eenheidsdiploma voor Eerste Hulp Bij Ongelukken uitgereikt aan de dames H. Allers, F. H. Lechte-van Wijhe, L. R. J. van Rhijn-Kok, G. R. Roggeveen- Koopmans, A. Schimmel-van de Beek, H. Schimmel en M. M. H. Schotel-Neder- lof. Koningin Juliana heeft zich bereid ver klaard op haar verjaardag op 30 april na afloop van het bloemendefilé een rijtoer over de Amsterdamsestraatweg voor het paleis te maken als er een gro te publieke belangstelling voor het de- filé bestaat. De beoordeling van de helangstelling is aan de organiserende Oranjeverenigingen overgelaten. Men verwacht overigens een wat minder grote belangstelling dan in andere jaren in verband met de aaneenschakeling van een aantal feest- en vrije dagen. Het bloemendefilé, dat door de NOS- televisie in kleur zal worden uitgezon den, begint om half elf en zal ruim een Binnen twaalf maanden gaan weer 150.000 Amerikaanse militairen uit Viet nam naar huis terug, waarmee presi dent Nixon dan de troepensterkte daar zal hebben teruggebracht tot de helft van die ten tijde van zijn ambtsaan vaarding. Dat kwam een beetje verrassend men had gedacht aan vijftigduizend in de komende vier maanden, juist omdat het in zuidoost-Azië nu niet zo goed gaat dat men al op zo lange termijn veel kan beslissen. Maar dit is mis schien Nixons handigheid hij heeft zich nu de vrijheid gelaten zelf het tempo van de terugtrekking te bepalen, misschien weinig in de eerste tijd, zoals zijn generaals willen, en de meesten aan het eind van dit jaar. Tenslotte heeft hij zijn vertrouwen gesteld in het vermogen van de Zuidvietnamese mili taire en burgerlijke leiders om snel zelfstandig volledig de last te dragen van de strijd. En voor een deel lijkt die opvatting ook wel juist. Beter dan ooit tevoren in de lange Vietnamese oorlog zijn de troepen van Saigon in staat slag te leveren het zijn niet langer de Amerikanen die het spits moeten afbijten. uur duren. Aan het défilé zullen onge veer vijftig groepen met in totaal 3500 personen deelnemen. Daarnaast kunnen ook nog een kleine duizend individu ele burgers aan het défilé deelnemen. Het is dan wel zaak om vroeg voor het hek te staan, want de belangstel ling is doorgaans veel groter dan het aantal mensen, dat uiteindelijk naar binnen kan. Op het gazon voor het bordes zullen aktiviteiten plaats vinden door 550 padvinders in het kader van zestig jaar scouting Nederland. Men zal hier gedurende enkele uren de da gelijkse en iets minder dagelijkse werk zaamheden van padvinders, welpen, ka bouters e.d. laten zien. Aan het défilé zelf nemen onder meer deel een deputatie van het Van Arkel- instituut, een groep schoolkinderen uit Soesterberg en de Officers Wives Club uit Soesterberg (echtgenoten van lucht machtofficieren). Het koninklijk huis heeft de koninklijke marechaussee meer mogelijkheden ge geven om met wat meer succes te kun nen optreden in geval mensen voor het bordes blijven staan om foto's van de koninklijke familie te nemen. Tot dus ver was geen onderscheid te maken tussen deze fotograferende burgers en de beroepshalve aanwezige fotografen. Het gevolg was, dat de stoet vaak werd opgehouden en de verkeerde mensen tot doorlopen werden gemaand. De RVD zal dit jaar echter aan alle vertegenwoor- digers van communicatiemedia een her kenningsteken uitreiken, opdat de ma rechaussee wat doeltreffender kan op treden. Op de hpek van de Van Weedestraat en het. Nassauplantsoen is woensdag de 19-jarige bromfietser J. van S. uit Soest gewond geraakt toen hij geen voorrang kreeg van een afslaande automobilist, de 33-jarige F. J. van A. uit Soest. De ze reed vanaf de Van Weedestraat het Nassauplantsoen op zonder de door gang van de bromfietser vrij te laten, Van S. moest met heupverwondingen naar Zonnegloren worden gebracht. Na het grandioze succes van de voor gaande acties waar het ging om de sla gers en de kruideniers, vindt morgen opnieuw een 9-uurs-aktie plaats, met als middelpunt de bij WISO aangesloten banketbakkers. Voor elke met gratis zegels volgeplakte Wiso-zegelkaart, levert elke WlSO-ban- ketbakker u gebak, koekjes e.d. voor een waarde van ƒ5,Voor de WISO- zegelspaarders 'n spaarwinst van 100 Met de wetenschap dat de slagers voor sluitingstijd door hun hele voorraad heen waren, zal het zaterdagmorgen voor de banketbakkers wel extra aan pakken worden. Voor nadere gegevens verwijzen wij naar de advertentie in deze courant. Zonder dat er van een werkelijke nood-situatie sprake was, kon er echter toch wel van een bepaald minder gunstige ligging van de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg gesproken worden, wanneer het ging om het snel bereiken van de „grote weg". Te veel bochten en te smalle wegen bemoeilijkten het uitrijden van het materieel. Met het slopen van het pal voor de kazerne staande oude huisje werd enkele maanden geleden een begin gemaakt met „de ontsluiting" van de kazerne en binnen afzienbare tijd zal men via de nieuwe uitgang, en de aan te leggen weg over het Kerkplein de Dalweg kunnen bereiken, zodat men in voorkomende ge vallen in record-tijd de Eng, maar ook het Soesterveen kan bereiken. Het kruispunt met de Steenhoffstraat zal in die gevallen geen moeilijkheden op leveren, daar bij uitrukken in die richting vanuit de centrale de op dat kruispunt te plaatsen stoplichten bediend kunnen worden. Dat de ontsluiting misschien minder snel tot stand is gekomen dan wenselijk werd geacht, ligt beslist niet aan minder efficiënt werk van de zijde van de gemeente, maar moet meer gezocht worden in de voorbereiding die Rijkswaterstaat nodig heeft om tot realisering te komen. Dit grotere Zuidvietnamese elan echter -oft nol: zijn kwalijke kanten. Hoewel de Ver. Staten zich het liefst buiten de troebelen in het aan Vietnam grenzen de Cambodja houden in de hoop dat een of ander regime daar weet terug te keren tot de neutraliteit die de afgezette prins Sihanouk zo goed en zo kwaad het ging in acht wist te nemen, mengen de Zuidvietnamese troepen zich daar opge wekt in de strijd. Dat wil zeggen dat ze hun energie moeten gaan besteden over een nog veel groter terrein, terwijl ze nog maar ten dele in staat zijn bin nen eigen grenzen de Vietcong te be dwingen. Dit is haast vragen om een afschaffing en als die komt, wat kan Nixon dan doen? Toch maar terugtrekken en de re-ering van Saigon op de blaren laten zitten? Dat wordt een moeilijke be slissing. Dreigt in Cambodja door acties van bondgenoten dat de V.S. dieper in het oorlogsmoeras raken, in Laos is het hun eigen ambassadeur die blijkens een onderzoek door de senaat in Wash ington de rol van veldheer vervult en de luchtmacht acties uit laat voeren op grotere schaal en al veel langer dan men in Amerika vermoed had. Ook hier een situatie die het zich volle dig losmaken uit de strijd door een onverwachte ontwikkeling heel moeilijk kan maken voor Nixon. W Waar Is toch dat leuke Automobiel- Museum? Deze vraag hebben we al vaak gehoord en het antwoord is al sinds enige tijd: van Driebergen verhuisd naar Leid- schendam! Maar nu kunnen we dit antwoord aanvullen met een alleraar digst foldertje. Een kaartje geeft aan, waar u precies dit museum kunt vin den. In de nabijheid ligt ook het Die renpark Wassenaar, zodat, er een ge combineerd dagtochtje valt te maken. De grappige modellen van die oude autootjes zijn zó artistiek, daarbij ge ven ze de indruk gezellige speelgoed wagentjes te zijn, waarmee je graag eens een rondje zou willen rijden. U krijgt door genoemd foldertje al enig idee. wat u daar in Leidschendam zult vinden. We gaan nog even terug naar het bol- lengebied. waarover we al eerder schre ven. U zult het inmiddels al via de ad vertentie van de firma Tensen gelezen hebben, dat op zaterdag 25 april het Bloemen-Corso toch doorgang vindt. Wij hopen, dat u zult genieten van het moois dat u geboden wordt. Bent u ge ïnteresseerd iii meerdere mogelijkheden in verband met het kweken van bloe men enz., .houdt u dan de Rondvaart- trip in gedachten, die u vanuit Aalsmeer kunt maken en wel 5 x daags. Alle in lichtingen geeft u de folder Rondvaart Aalsmeer, die wij u kunnen verstrek ken. En tot slot: doet u mee, kwekers in eigen tuin, aan dt Zonnebloemwedstrijd? U moet er, behalve het zaad, ook een duimstok voor aanschaffen om straks die kanjers te kunnen meten. Veel succes! Maandag a.s. is het drie jaar geleden dat Nederland werd verblijd met de geboorte van onze toekomstige kroon prins Willem-Alexander. Tijdens zijn nog korte leven heeft de kleine prins zich al laten kennen als een goedge humeurd vriendelijk ventje, dat altijd bereid is tot lachen. Hij heeft dit van geen vreemde; wordt zijn moeder niet „prinses glimlach" genoemd?? Omdat hij er tijdens zijn derde levens jaar weer een broertje heeft bijgekre- gen is zijn tegenwoordig thuis, het kleine „Groot Drakenstein", wel wat klein voor hem geworden. Huis ten Halve, aan de Rademakcrstraat te Soesterberg, 50 jaar geleden

Soester Courant | 1970 | | pagina 1