Soest toen - Soest nu Dinsdag 28 april 1970 49e jaargang' no. 32 Uitgave drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 WETENSCHAP EN POLITIEK Ned. Vrouwen Elektr. Ver. Natuurbad bijna klaar om zijn bezoekers te ontvangen V.V.V.-nieuws Dr. M. Kerkbosch 90 jaar Tussentijdse Natuurwandeling Wijziging marktdagen Atletiekvereniging gaat 260 km lopen Het oog gericht op verschraling van opinie-uiting Eiermarkt Rectificatie Herdenkingsbijeenkomst op maandag 4 mei in de Julianakerk Correspondentie r. .iVQi .A SOESTER C OURANT Abonnement per kwartaal f3,75. Bulten Soest per kwartaal f 6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrij g We sturen mensen In een bijzonder in gewikkelde apparatuur naar de maan. We zijn ons echter bewust, dat al wat menselijk is falen kan. En er gaat ook inderdaad iets mis met die apparatuur, daar ergens in het oneidige. Maar we hebben er op gerekend, er zijn reserves mee gestuurd die „in geval van" in werking gesteld kunnen worden, waar door de mensen in het apparaat de kans behouden om weer de aarde te berei ken. Dankzij dit vernuft en deze veilig heidsmarge lukt dat dan ook. Het brengt enorme spanning mee in de uren dat afgewacht moet worden of de terugkeer naar de aarde slagen zal. En als het moment daar is, dan ziet men ook weer kans ons daarvan ooggetuige te laten zijn op het zelfde moment dat dit gebeurt, al zijn wij tienduizenden kilometers van de plaats van aankomst verwijderd. Wij zien de raket door de wolken bre ken, zien hoe de parachutes zich ont plooien, hoe het apparaat langzaam op zee neerkomt, hoe de astronauten er uit kruipen in een rubberboot en naar het grote bergingsschip worden overge bracht. Enorme afstanden worden door de camera's, zenders en weergevers overbrugd en we aanschouwen dat op het zelfde moment, alsof het zich aan onze kust afspeelde. Wat zijn we toch ontzettend knap. Miljarden is er aan gespendeerd om die mensen naar de maan te krijgen, om ze na het ongeluk weer op aarde terug te krijgen, om er ons allemaal ooggetuige van te laten zijn. Pat kan en dat doet de mens van deze gen die de mensheid op een of ander gebied ten goede komen, die de visie, de mogelijkheden, het welzijn van de mensen zullen verbreden en verbeteren. Wellicht zelfs bereiden zij daarmee de lange weg voor, die de mensheid tot vrede kan brengen. Zouden die miljarden gestopt worden in een apparaat als de Verenigde Naties of wat men er verder voor zou willen oprichten, dan kwamen ze in de poli tieke sfeer, in dat rommelige, onweten schappelijke denken waarin het eigen belang de boventoon voert en tot corro- zie, tot vernietiging leidt. Als we ons allemaal minder voor de politiek maar meer voor de wetenschap, voor het we tenschappelijk denken interesseerden, dan zou de samenleving in de wereld er bepaald beter gaan uitzien. De we tenschapsmensen zijn voortdurend bezig dingen uit te vinden, te ontwerpen, te doen die de mensheid ten goede komen. Dat denken is gelijkgericht. Op en met één doel. De politici ménen dat ook te doen, maar hun doel is verschillend en hun denkwijze nog meer. Daarom zal de wereldvrede nooit door politieke midde len bereikt worden, doch zal ze mis schien eens uit wetenschappelijke uit vindingen ontstaan, zoals een centraal antennesysteem voor de televisie vanuit één apparaat de kijkens gelijkelijk be dient. Het zal nog wel even duren. - t. A. *"i' 'i De N.V.E.V. afd. „Eemland" hield in zaal Brandpunt in Baarn een lezing voor haar leden over Israël. De presidente, mevrouw Den Hollander, verwelkomde de aanwezigen; in het bij zonder de heren Hübscher en Heinz van het Israëlisch Verkeersbureau. Door middel van mooie dia's, met com- lukken zal. De redding van drie men sen. Op hetzelfde moment waarop we dat aanschouwen komen er ergens in Viet nam of in Cambodja driehonderd of misschien drieduizend mensen om door oorlogshandelingen. Op hetzelfde mo ment bombarderen Israëlische of Egyp tische straaljagers doelen van de vij and, waarbij ook mensen de dood vin den. Dat verwekt bij ons al geen spanning meer. Dat bij die aardse handelingen honderden en duizenden mensen vrij zinloos omkomen, dat weten we met al onze wetenschappelijke knapheid nog altijd niet te voorkomen. We hebben nog geen apparaat, met een voldoende veiligheidsmarge, uitge vonden waarmee een twistpunt tussen volken zonder oorlogshandelingen kan worden opgelost. "We wilden soms wel. We hebben het geprobeerd met een Volkenbond, later met een Verenigde Naties. Maar we zagen geen kans er het nationalistisch denken bij uit te schakelen een ook niet het eigenbelang, evenmin het wantrouwen en de angst. We hebben dat apparaat niet op weten schappelijke basis weten te ontwikkelen. Wc meenden het met emotionaliteit en politiek te moeten laden, ingrediënten che aan ieder staats- en wereldlijk ap paraat alleen maar corozie. vernieling veroorzaken. We zien dat in eigen land zo goed als elders en het apparaat van de Verenigde Naties is erdoor als een autowrak geworden, ergens langs de straat neergezet, verroest en onmachtig om nog tot daden te komen. Denk nu niet dat die aan het maanpro- ject gespendeerde miljarden voor niets zijn uitgegeven. Dat er iets zmnigers mee had kunnen worden gedaan, bij voorbeeld de vrede bevorderen. Neen, de koele, emotieloze wetenscnap formeert uit deze pogingen allerlei dm- üd. En een groot ™ntaar van de heer Hübscher, kregen looft mee in de spanning of de redding dames een indruk van dit mooie land, dat plm. 500 km lang is en slechts 60 km breed. De jongste stad Tel Aviv werd in 1909 gebouwd. Een heel oude stad, Caesara wercl al in de Romeinse tijd gebruikt als zeehaven. Nog ziet men daar de Romeinse zuilen, die later door de kruisvaarders werden gebruikt als ver sterkingen. Haifa is wel de mooiste stad, gelegen aan de Middelandse zee, evenals de plaatsen Akko, Caesara met mooie stranden. De bekende stad Elat aan de Rode Zee heeft voor de ruwe olie uit Midden- Azië pijpleidingen naar Haifa en heeft daarvoor zuiverinstallaties. In de omge ving van Elat wordt erts gewonnen. Het is bekend om de sieraden en heeft in de winter een heerlijk klimaat. Er is veel toerisme en men kan genieten van de kleurige vissen door ze te be kijken door de glazen bodems van de bootjes. De plaats Akko is steeds onbelangrijk geweest; het was slechts een vesting voor de kruisvaarders, maar is nu een romantisch plaatsje aan zee. De omge ving van Galilea, een vriendelijk stadje aan het meer van Galilea, is heuvelach tig en men vindt er veel bananenbo men. Tiberias is een oude stad aan het meer van Tiberias, bekend om de war me bronnen en haar visserij. Een bekende plaats is ook Kapèrnaum, waar volgens de overlevering Jezus in de Synagoge predikte. Deze synagoge werd door de Romeinen verwoest, doch later weer herbouwd. Nazareth is geen mooie stad maar wel belangrijk door het bezoek van pelgrims. Aan de hand van dia's liet de heer Hübscher ook nog de Negev woestijn zien, bewoond door Bedouïnen, die hun schrale opbrengsten op de markt ruilen met de Israëli. Uit 82 landen zijn de joden naar Israël gekomen. De jeugd leert één taal, het Hebreeuws. In 1948 werd de staat Is raël erkend. De oude hoofdstad Jeruza lem heet de stad van de vrede en heeft een ideaal 'klimaat. Hier is een monu ment verrezen voor alle vermoorde en gesneuvelde joden uit alle landen. Na de pauze werd nog een film ver toond, waarop de aanwezigen de flora van Israël zagen, de mooie wegen, oude rüines, vruchtbaar gemaakte gronden en een kibboets-landbouwonderneming, waarin het leven goed is en idealistisch. Het openbaar vervoer is in het gehele land goed geregeld en niet duur. Een krachtig applaus van de dames be wees wel, dat deze causerie in de smaak viel. Het dankwoord van de presidente met de gebruikelijke attentie was hier dan ook wel op zijn plaats. Vele leden van de N.V.E.V. uit het ge hele land maken op 12 mei een excur sie naar Dronten (met een landelijke vergadering). Donderdag 21 mei is er voor de af deling „Eemland" een lezing met films van „Unilever" in de zaal van de Huishoudelijke Voorlichting te Soest. Dr. M. Kerbosch (pharmac.) wonende Heideweg 47, wordt 18 mei a.s. 90 jaar. Hij is tot 1938 in het voormalig Ned. Indië directeur geweest van de gouver nementskina-onderneming (Tjiniroean) in West-Java, op de berg de Malabar. Onder zijn leiding werd de kina (99 °/o van de wereldhandel) wat deze was voor de oorlog. Hij ontving alle groten der aarde uit die tijd (koning Leopold van België o.a.) en werd zelf de koning van de Malabar genoemd. Hij is een pur sang nederlander (afkomstig uit Venlo). Zijn positie destijds deed nauwelijks onder voor die van de G.G. Hij is nu in rust en werk aan een stan daardwerk over kina. Hij is weliswaar vrijwel doof, maar met een leitje is een zinnig gesprek te voeren. Geestelijk is hij nog even scherpzinnig als 30 jaar geleden. Op Koninginnedag, mits het redelijk weer is, vertrekt de natuurwacht „Eem land" om 10 uur van het parkeerterrein achter de Oude Kerk in Soest om het balsen en vechten der kemphanen aan de Eemoever gade te slaan. Duur der wandeling 1 Va a 2 uur. Liefst verre kijker medenemer. In verband met Koninginnedag en He melvaartsdag zal de wekelijkse markt deze en volgende week niet op donder dag worden gehouden, doch op de woensdagen 29 april en 6 mei en dan niet des morgens, maar des middags van 2 tot 5 uur. Terwijl wij dit schrijven wordt door verschillende mensen de laatste hand ge legd aan werkzaamheden die het Soester Natuurbad donderdag 30 april, koningin nedag, kant en klaar moeten maken om de eerste zwemlustigen te ontvangen. Hoewel de temperatuur het. niet aan trekkelijk maakt zal de wetenschap, dat het water verwarmd is, toch nog wel wat moedigen naar de Van Weerden Poelmanweg lokken. De gazons, verleden jaar door een re cord-aantal bezoekers wat gehavend uit de strijd gekomen, lijken vanuit de verte op een biljartlaken, terwijl ook de klc dgelegenheid en garderobe weer piekfijn in orde, op de eerste bezoekers wachten. Zonder de overige mensen iets tekort te willen doen willen wij toch even stilstaan bij het werk dat in het na tuurbad is verricht door het Soester schoonmaak- en reinigingsbedrijf Koper Zonen, dat met gebruikmaking van de allernieuwste apparatuur op het ge bied van dieptereiniging, niet alleen het inwendige van het bad met duidelijk resultaat onderhanden heeft genomen, maar ook de perrons, die door weers invloeden waren „aangeslagen", als nieuw te voorschijn heeft getoverd. Ondanks de geruchten dat men het voor lopig zonder restaurant en kiosk zou moeten stellen blijkt het tegendeel ech ter waar. Het restaurant, dat het sinds enkele maanden zonder pachter moest stellen, is nu overgegaan in handen van de Coca-Cola, met als pachter de heer Van Reems, die ook de leiding heeft van het sporthal-restaurant. Nadat het restaurant een grondige schoonmaak beurt heeft ondergaan, zal gelijktijdig met de opening van het bad, de deur van het restaurant, onder leiding van bedrijfsleider de heer Zijlstra, opengaan. „Mijn grootste ideaal zou zijn, wanneer ik de mensen zo ver zou kunnen krij gen dat zij het gesleep met meege brachte verfrissingen en versnaperingen vergaten, en dat zij die zaken bij de kiosk of in het restaurant kwamen ko pen. Ik van mijn kant ga er op wer ken dat de prijzen op het zelfde niveau komen te liggen als in de winkels, zij het dat ik er wel vanuit ga dat er voor het gemak naar boven wordt afge rond." „78 wordt bij mij 80, ik kan me niet voorstellen dat de mensen voor die paar centen hun verfrissingen nog zul len gaan meebrengen". Met deze woor den geeft de heer Van Reems duidelijk zijn bedoeling aan. Succes lijkt, met de ervaring in de sporthal, dan ook wel verzekerd. Aan de sportuitwisseling tussen het is aangewezen op uit Nederland mee- Juist terwijl de machtige Bond van Adverteerders constateert dat de bedrij ven door teleurstellingen minder inte resse krijgen voor de tv-reclame, maken de twee kranten Algemeen Handelsblad en Nieuwe Rotterdamse Courant, beide niet een grote traditie, bekend dat ze samengaan omdat door de tv-reclame hun advertentieomzet is gedaald en hun economische basis te wankel dreig de te worden. In de aankondiging van deze fusie constateerden de hoofdre- dakties en direkties dat ongetwijfeld hierdoor ook de verscheidenheid in de opinies zal verminderen, waarmee - naar men aanneemt - een groot demo cratisch goed in gevaar komt. 'In zekere zin is dit waar. Maar slechts in zoverre de hoofdartikelen in kran ten invloed hebben en dat is zonder meer maar een bescheiden deel van de opinie-uiting. Misschien zelfs niet het voornaamste meer, want daarmee wordt toch altijd maar een beperkt publiek bereikt: de eigen lezerskring en even tueel bij toeval ook dat van een krant die zich geroepen acht de andere te citeren. Daarentegen ziet men verscheidene groe pen die niet beschikken over eigen pu bliciteitsmedia een geheel andere weg inslaan om massaal hu opinie bekend te maken. Bewegingen als Dolle Mina, de kabou- terstaten in diverse steden, passen de techniek toe om opzien te baren en daardoor nieuws te worden. Maar dan niet alleen door de merkwaardige hap pening die ze op touw hebben gezet: het waarom van het gebeuren dringt evenzeer door. Zoals in politieke zaken allerhand bui tenparlementaire akties meer effect blij ken te sorteren vaak dan de brave be zigheden van de officiële volksvertegen woordigers - het weren van Progil uit Amsterdam is er een voorbeeld van - zo zijn ook voor het doeltreffend ver spreiden van opvattingen over alle mo gelijke zaken nieuwe methoden gaan bloeien. Waarbij komt dat juist me dia als televisie zich uitstekend lenen om voor- en tegenstanders over aller lei zaken aan het woord te laten ko men, zodat over belangrijke zaken de natie meer en beter over pro en con tra is ingelicht dan ooit door kranten tot stand gebracht is voor er televisie was. Het argument van de verschraling van de opinie-uiting is daarom niet on voorwaardelijk waar als het wordt aan- ,'evoerd tegen het verdwijnen van kran ten. Een andere zaak is dat tal van geva rieerde functies bestaan waarvoor het geschreven woord geschikter is dan ge sproken teksten, al dan niet visueel begeleid en er is voorhands geen reden om het verdwijnen van kranten te be jubelen. Zeker niet als daardoor het aantal mogelijkheden tot de verbrei ding van nieuws - en de selectie er van - en tot het uiten van opinies daalt en in handen komt van een steedf kleinere groep. Daarin schuilt een mogelijkheid tot cen suur (niet vanwege de overheid, maar vanwege de toevallige bezitters of be heerders van de media) die wel degelijk verschralend kan werken. Duitse Soest en onze eigen plaats geeft de jonge atletiekvereniging de komende dagen een bijzonder cachet door de af stand van 260 kilometer in maraton-es- tafette te overbruggen. De Duitse burgemeester had voor deze sportieve reuze-prestatie bijzonder veel waardering en verleende dan ook alle mogelijke medewerking. In precies 24 uur hoopt men de afstand Soest-Soest te overbruggen. Al enige weken is men met de om vangrijke organisatie bezig, want voor al in de nachtelijke uren is de voed selvoorziening een groot probleem, want zware kost en koolzuurhoudende dran ken moeten uiteraard vermeden wor den, zodat men tijdens de tocht geheel U heeft er misschien nooit zo over- gedacht Uw vakantie op Noord Beve land te gaan doorbrengen. Wellicht leeft er bij U zelfs het idee, dat U daar bij storm kans loopt, overstroomd te worden. Nu, daar is, sinds wij onze fameuze Deltawerken bezitten, gelukkig niet veel kans meer op. Er is veel veranderd gaat U eens een kijkje nemen! De uit gebreide brochure Noord Beveland, voorzien van een duidelijke kaart van het eiland, kunnen wij U aanbevelen. Deze is bij ons verkrijgbaar. Voor hen, die buitenlandse gasten verwachten in de komende periode, is het vermoedelijk wel leuk te weten, dat in Spakenburg de poppententoonstelling (oude klederdracht) weer geopend is. Want natuurlijk neemt U deze logees mee naar die oorden, waar nog iets te vinden is van de de echte Neder landse folklore. Ook het openluchtmuseum te Arn hem is dan een attraktie en U pikt er meteen de brullende leeuwen in de Wjld-west van Burgers Dierenpark bij. Ppn kunt u zeggen: dat hebben wij lek- kjlr ook! -411 Een speciaal foldertje over excur- sres in Amsterdam kunnen wij U ook overhandigen. Hierin vindt U wel 21 mogelijkheden, allicht dat hieronder iets van Uw gading te vinden is. 1Voor Den Haag bestaan er onge veer 14 suggesties, die ondergebracht zijn in zeer orginele folder onder de titel: Daagje Haagje, een werkelijk uniek vouwblad. En zo is er weer het een en ander dat voor inwoners en gasten aardig kan wezen voor de te maken plannen. En nu komt Tensen met zijn bol- lentochten, nl. op 1 mei. Op 3, 5 en 10 mei bezoek aan de Keukenhof en Ma- durodam, U kunt weer bij ons bespre ken. genomen voedsel, De lopers zullen om veiligheidsredenen op de vouwfiets begeleid worden. Vermeldenswaardig is het dat verschil- lnde middenstanders steun hebben toe gezegd, zodat de kosten, die een der gelijk evenement met zich meebrengt, voor de atletiekvereniging wat verlicht kon worden. Op koninginnedag, direct na de aubade op het gemeentehuis, vertrekken de atleten naar het Duitse Soest, nadat zij door de burgemeester zijn toegesproken en weggeschoten. Onder de feestelijke klanken van P.V.O. zullen de eerste tientallen meters te voet worden afge legd waarna men in de auto's stapt om naar Duitsland te rijden waar men om 1 uur een lunch op het gemeentehuis krijgt aangeboden. Het startschot zal precies om twee uur gegeven worden cloor de loco-burge- mecster Hr. Koch, die de burgemeester vervangt. Nadat hij het vaandel heeft overhandigd, gaan de atleten op weg, om via binnenwegen 's nachts om 1 uur de grens bij Winterswijk te passeren. Wan neer zich onderweg geen moeilijkheden voordoen, bereiken de atleten 's mid dags om twee uur het restaurant van het Soester Natuurbad waar de burge meester om half drie de Duitse vlag in ontvangst zal nemen, waar onder tussen ook de Duitse gasten zijn ge arriveerd. De organisatoren hopen dat veel be langstellenden de atleten die in club tenue lopen, maar bij slecht weer een rood trainigspak zullen dragen, de laat ste meters van hun tocht komen toe juichen. Na deze organisatie gaat men bij de atletiekvereniging direct weer aan het werk om de organisatie voor de sport- vaardigheidsdag voor de gehele Soester jeugd voor te bereiden. In de courant van a.s. vrijdag komen wij op deze dag nader terug. KANTMAN. Op de Amorsfoortse eiermarkt werden aangevoerd 70.000 stuks in prijzen van ƒ9,tot ƒ10,25. Middenprijs ƒ1,50. In onze krant van j.1. vrijdag stond in de mededelingen van de balletvereniging „Soest" vermeld, dat de openbare les voor ouders en belangstellenden op 29 en 30 juli zou worden gehouden. Dit moet zijn 29 en 30 juni. Medewerkenden van deze herdenkings bijeenkomst zijn de solisten; Martien Dorresteyn, bariton. Anne Hol- trop, declamatie, Gert Muts, orgel en piano, terwijl tevens medewerken de Soester koren het „Paleiskoor" en het Gemengd koor „Sursum Corda", o.l.v. L. J. Meyer en 't Mannenokor „Apollo", 0.1.v. G. van de Schepop. Het programma omvat de navolgende punten: 1. Openingswoord door de voorzitter van het Oranje Comité Soest. 2. Orgel, Preludium in G van F. Mendelsohn Bartholdy. 3. Paleiskoor „Wilt heden nu treden" van P. Hartog en „Het lied van de zee" van P. Hartog. 4. Herden kingsrede uitgesproken door mevr. J. Grandia-Smits. 5. Mannenkoor „Apollo" met „Heilig" van Franz Schubert en „Landerkennung (met bariton solo) van E. Grieg. 6. Orgel, „Fantasie in F moll" van W. A. Mozart. 7. „Sursum Corda" met „Rule Brittania van Th. A. Arne en „Nederland en Oranje" van E. Elgar. 8. Toespraak. 9. Declamatie door Anne Holtrop van „Achttien Doden" van Jan Kampert en „De balade van de ter dood veroordeelden'' van Ye Foppema. 10. Samenzang. „Het Wilhelmus" (couplet ten 1 en 6). De aanvang is bepaald op 21 uur, na afloop van de Dodenherdenking bij het monument in „Braamhage". Door een misverstand vervielen naam en adres van de inzender onder een ingezonden schrijven, in ons blad van vrijdag j.1., waarin gereageerd werd tegen een nogal ongebruikelijke adver tentie in ons blad van vrijdag 17 april, waarin geadviseerd werd bij de Ge meenteraadsverkiezing in geen geval te stemmen op één der partijen die voor het Engplan stemden, n.1. de K.V.P., de P.v.d.A., de C.H.U. en de A.R.P. Om de inzender niet te kort te doen berichten wij, dat bedoeld schrijven werd ingezonden door de heer J. van Ek, Varenstraat 42, namens de Werk groep Gemeentepolitiek D'#6 Soest. Red. S. Crt.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1