Soest toen - Soest nu Warm onthaal voor Vorstin op koude Koninginnedag GESCHIEDENIS IS NIET ONS STERKSTE VAK Als gevolg van Bevrijdingsdag en Hemelvaartsdag verschijnt ons blad in de komende week slechts eenmaal en we! op WOENSDAG. Uitgave Drnhkerij Smit - Soest linroan voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 25fifi - Postgiro 12(5150 Vele aktiviteiten op bevrijdingsmarkt Kennismaken met V.V.D.-kandidaten Dodenherdenking Het oog gericht op China's supermacht Coöperatie door wisseltruc voor f 3600,— opgelicht Vier jubilaressen in Nieuw Mariënburg Vrijdag 1 ine! 1970 49o jaargang no. 33 Abonnement per kwartaal f3,75. Buiten Soest per kwartaal f6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Voor het eerst sinds vele jaren is het dit jaar qua klimatologische omstandig heden weinig aangenaam geweest om Koninginnedag te vieren. De publieke belangstelling voor het gistermorgen voor de complete koninklijke familie gehouden défilé, hoewel zeer behoor lijk, was toch beduidend minder dan in voorgaande jaren. De wat mindere belangstelling en het slechte weer (schaarse momenten met zonneschijn en regen- en hagelbuien wisselden elkaar snel af) waren er dan ook de oorzaak van, dat de Koningin na afloop van het défilé afzag van de onder voorbehoud aangekondigde rijtoer langs de belang stellenden op de rijksweg. De koninklijke familie, van jaar tot jaar in omvang toenemend en dit jaar al bestaand uit vijftien personen, van wie de allerjongsten na de eerste re gendruppels haastig met hun moeders het hazepad kozen, had nog maar nauvvelijks het bordes betreden (de ko ningin n een korenblauw mantel-ensem ble), of een fikse hagelbui deed de paar duizend deelnemers aan het défilé Wat is het anders geworden dan we ons zo'n 25 a 27 jaar geleden hadden gedacht. Nederland in nood. En nood leert bidden. Nood leert ook: je moet één voelen, elkaar helpen, Alle gedach ten zijn er op gericht in leven te blij ven. Te blijven leven omdat heel in de verte toch iets gloort van een weer mo gelijke vrijheid. Dat hoopt iedereen nog mee te maken, die vreugde weer te smaken. Geen gehakketak op elkaar. Niet kijken naar iemands geloof of wel stand of politieke kleur. We hebben al len dezelfde zorg: in leven te blijven, de vrijheid zien te halen. En waar er nog aandacht overblijft voor de tijd na de bevrijding, daar zegt men: niet meer dat van vóór de oorlog, met èl die politieke partijtjes, het zo gescheiden zijn door godsdienst en stand, het te grote verschil tussen rijken en armen. We willen het na de oorlog allemaal beter doen. Als we het mogen beleven. Daarvoor eerst gezorgd. In het gijzelaarskamp ln St. Michiels gestel zitten honderden Nederlanders bijeen, vogels van diverse pluimage, ook vooroorlogse politici, ook zij die juist door oorlog en gevangenschap politieke belangstelling hebben gekre gen. Minder gekweld door eigen zorg voor het dagelijks hapje - waar men weinig aan toe of aan kan doen - heeft men daar wel tijd om aandacht te schenken aan een nieuwe politieke con ceptie voor 't Nederland na de bevrijding. In S.D.A.P.-kringen wil men af van het arbeiderspartij zijn en hoopt men te groeien naar een bredere volkspartij op socialistische grondslag. De protestan ten zouden wel één partij willen gaan vormen. Daarnaast dan nog een katho lieke en een liberale partij. En al wil men de communisten niet bij voorbaat uitsluiten, zo zou het toch mogelijk zijn om tot een veel eenvoudiger en over zichtelijker partijsysteem te komen, waaruit een duidelijke, wilskrachtige regering kan voortkomen. Zo was het ruim vijfentwintig jaar ge leden. Op uitgelaten wijze hebben we de bevrijding gevierd. Onze bevrijders: Amerikanen, Canadezen, Engelsen met uitzinnige vreugde begroet, de Duitsers met haat en hoon overladen zien af trekken uit ons weer vrije Nederland. Toen konden we onze hoop en verwach tingen in daden gaan omzetten. Nog kon natuurlijk niet direct alles naar be horen functioneren. Er moest eerst weer worden opgebouwd, het verkeer weer mogelijk gemaakt. Ook de democratie kon niet onmiddellijk weer in werking treden. Na een korte periode van mili tair gezag eerst een benoemde en nog geen gekozen gemeenteraad en parle ment. Maar daarna konden we toch de in de oorlog geboren gedachten over onze samenleving gaan uitwerken en in praktijk brengen. Ja.dat konden we. Maar we hebben het niet gedaan. Toen de nood was overwonnen, zijn we de saamhorigheid maar 'n beetje gaan vergeten. We split sen ons weer op in groepen en groep jes naar politieke en godsdienstige en standsoverwegingen. We gingen zorgen voor het heil van onze groep en lieten het algemeen belang maar over aan de regering of wie er zich verder voor interesseerde. Neen, we hebben de les uit de bezet tingsjaren niet in praktrijk kunnen brengen. De saamhorigheid hebben we laten varen om ons druk te gaan maken in de eigen groepjes. We hebben wel gezorgd voor meer welvaart voor de meesten van ons, al hebben we ook bij de verdeling daar van het eigenbelang niet uit het oog verloren en de zaken wel eens wat scheef laten groeien. Is er dan wel zoveel aanleiding om nu na vijfentwintig jaar de herdenking van de bevrijding vreugdevol te vieren? Voor ons zelf niet, maar wel voor de gedachte er van. De idee van de vrij heid en de blijheid daarover is van alle tijden, eeuwig. Over de toepassing zou wat minder verschil van mening dienen te bestaan, zou men liefdevoller en saamhoriger moeten denken. Maar we hebben tenminste nog altijd de kèns om dat van onze samenleving te maken. De kans om de les van de ge schiedenis te leren. En waar de kans is blijft de hoop dat het eens zal luk ken. en de leden van de koninklijke famili huiveren. Nadat de koningin een ge schenk kreeg van een vertegenwoordig ster van de Surinaamse groep „Kotomis sies" in ontvangst had genomen, trok zij zich op de drempel van het paleis en onder een kleurrijke paraplui terug. De bruine gelaatskleur van de prins - overgehouden aan zijn reis naar In donesië - en de koningin waren wel in tegenspraak met het kille weer, dat vooral de 550 volgelingen van Baden Powel op het gazon voor het bordes tijdens hun demonstrates van padvinder- lijk kunnen nogal eens parten speelde. De padvinders verzorgden urenlang 'n de- montratie van sport en spel, creativiteit, volksdansen e.d. Een deel van de pad vinders verzorgde om klokslag half elf een muzikaal welkom voor de jarige vorstin. De bonte stoet defilanten werd als ge bruikelijk weer geopend door deputaties studenten uit Leiden, Utrecht en De venter. Na hen kwam de zeer geva rieerde groep van jubilerende sportver enigingen, lichamelijk en geestelijk ge handicapten, muziekkorpsen, buurtver enigingen, buitenlandse werknemers, huisvrouwenorganisaties, carnavallers, scholieren en burgers. Voor honderden was dit nu eindelijk eens de gelegen heid om de koninklijke familie zelf op de fotografische plaat vast te leggen, maar voor zover het weer al toeliet, daarvan iets behoorlijk te maken, kre gen de burgers er van de vele mare chaussees nauwelijks de gelegenheid voor. Zij maanden voortdurend tot doorlopen, zowel in het belang van de genen op het bordes als de verdere volgelingen in de stoet. En waar dan nog een fotootje kon worden gemaakt, zal de grote haast waarmede dat moest geschieden, wellicht niet tot de kwa liteit hebben bijgedragen. In nog geen anderhalf uur zag de koningin zo'n kleine zesduizend zeer uiteenlopende uit gedoste mensen aan zch voorbijtrekken. De burgemeesters van Baam en Soest waren uiteraard ook aanwezig, evenals de harmonie PVO, dat op het gazon zo af en toe voor de begeleidende muziek zorgde, wanneer althans niet een an dere harmonie of fanfare er doorheen kwam blazen of trommelen. Er hebben zich dit jaar tijdens het de- filé geen incidenten voorgedaan. Ver leden jaar werd vlak voor het bordes wel een groepje demonstranten met een spandoek uit de stoet gehaald. Dat bleek aanleiding om de preventieve controle aanmerkelijk te verscherpen. Zowel binnen als buiten de paleishek ken werd het doen en laten van even tueel voor wanordelijkheden in aan merking komende personen nauwlettend in de gaten gehouden. Er behoefde ech ter niet opgetreden te worden. Na afloop van het défilé begaven ko ningin Juliana, Prins Bernhard en en kele prinsessen zich naar het gazon voor het paleis, waar zij de aktiviteiten van de 550 padvinders gade sloegen. Rond twaalf uur was alles achter de rug en kon de Amsterdamse straatweg weer voor het verkeer worden vrijgege ven. Op 5 mei, Bevrijdingsdag, organiseert Artishock op de Parallelweg (langs de spoorlijn, lussen de Molenstraat en de Dal weg, achter het Artishockgebouw) in Soest voor de 5e keer een kunstmarkt waaraan ruirr 60 kunstenaars uit alle windstreken zullen deelnemen. Van 10 uur tot zonsondergang. De aankoop-sub sidieregeling is van toepassing. 's Middags van 2 tot 5 uur is er op de Kunstmarkt een doe-middag voor kin deren. Een kans om creatief bezig te zijn met hout, stenen, verf, papier, klei en touw. Algemene leiding: Wil Wil- lemsen. Er worden dan Rammelstokken gemaakt met Mia v. d. Abbeele en Kleding met Marie-José van der Mieden. Ella Wild schut schildert met de kinderen en Wim Peters maakt koppenpalen. Frouke van Zuilen en Jan Spiering hebben de lei ding bij de kleiarbeid en „ome" Aart Rommort metselt. Ank Faassen pn haar toneelclub van „Ateliers Artishock" maakt maskers en bloemen en Marja Spiering leidt het touwknopen. In verband met het thema „Vrijheid Ook Voor De Ander" van Bevrijdings dag heeft Artishock aan de volgende groeperingen die iets met Vrijheid te maken hebben een kraam aangeboden. Ze komen allen. 1. Het Griekenland-comité, afd. Amers foort. 2. De. Werkgroep ..Honger" (Coördinatie Centrum S.W.F.C. Nederland). 3. Amnesty Internationaal. 4. Dolle Mina, afd. Utrecht, met een slavinnenmarkt, 5. Gerard Esser uit A'dam (strijd tegen uitroeiing zeehonden). 6. Vier Kabouters van de Oranje Vrij staat met biologies dienamies voedsel. 7. Black Panther Solidariteitscomité. 8. Jongeren Aktiegroep Soest (JAS) met straattoneel en discussies. 9. De politieke partijen in Soest die propaganda maken die dag voor de Gemeenteraadsverkiezingen. Verder concerteert 's morgens de Brass band „Concordia" uit Vinkeveen en 's middags de Soester Harmonie P.V.O. De Bijenvereniging heeft een kraam (Chr. Uiterlijk), er is een stoelenmatter, en een drank- en fruitkraam. Otto van de Mieden organiseert een ko ker-poppentheater. Rinke Tolman praat over de vrijheid in de natuur. De dich ters Ton Luiting en Jan Visser schrijven wegwern-poëzie over het Leven en de Dood. Herman Joosten maakt een beeld, 's avonds is er in het Artishock-ge- bouw een jazz-avond met „Black Music". Om 9 uur. Met de Amerikaanse musici: Glen Helstone, bass. Frankje Douclas. guitar. Rob Rockee, flute. Wallace Boshop, drums. Slytcrjj-Wijnhandel v. d. Linden aan de Burg. Grothcstraat van 1910-1930 Café „Tramhalte" Dezelfde plaats nu Voor kennismaking met de V.V.D.-kan diaten voor de op 3 juni a.s. te ver kiezen gemeenteraad van Soest heeft het bestuur van de afd. Soest-Soesterberg van de V.V.D. drie avonden vastgesteld, die gehouden zullen worden op maandag 11 mei in de Emmakerk. Regentesselaan, Soestdijk; maandag 25 mei in de sport hal „Beukendal", Beukenlaan, Soest en donderdag 28 mei in „De Rank", Soes- terbergsestraat, Soest-Zuid. Alle avonden vangen aan te 8 uur. Op deze avonden zal er gelegenheid zijn tot het houden van persoonlijke ge sprekken met de V.V.D.-kandidaten. Ter gelegenheid van de 25e dodenher denking wordt te Baarn op 4 mei. om 20.30 uur, in de Nicolaaskerk een oecu menische herdenkingsdienst gehouden, waarvan de toegang gratis is. De muzikale hoofdschotel is de uitvoe ring van het Requiem KV 626 van W. A. Mozart o.l.v. Louis Mol. Dit requiem wordt gezongen door een combinatie van Baarnse oratorium- en kerkzangers, tenvijl ook het orkest gro tendeels is samengesteld uit Baarnse musici. Met zijn 175 kilo is de eerste Chinese aardsatelliet zonder meer een opmerke lijk debuut in de ruimte - aanzienlijk zwaarder dan de eerste Russische en Amerikaanse. En dat is dan het ver- ontrustendste aspect van de „Het oos ten is rood" zingende kunstmaan: de Chinezen moeten een zeer behoorlijke raket hebben om een dergelijke lading in een aardomloop te brengen. Diezelfde raket is daarom in staat om eer niet geringe lading kernkoppen naar iedere hoek van de aarde te brengen, Ook al staan die bewapende raketten bepaald nog niet in driegende rijen gereed kunnen we stellen dat Pckinr, met zijn kunstmaan demonstratief over de drempel is gestapt, de club van su permachten binnen, zij het dat China in die club niet wordt erkend. Dit nu juist maakt de in Wenen be gonnen Salt-gesprekken tussen de Rus sen en Amerikanen over beperking van het strategische raketarsenaal een beet je onwerkelijk. China laat duidelijk weten dat dit geen zaak meer is tussen de twee supèr- machten maar dat het als derde par tij ook erbij betrokken behoort te zijn. Dit temeer omdat zowel de Amerikaan se als de Russische strategen bij hun beschouwingen eenvoudig niet over het hoofd kunnen zien dat voor beiden de Chinese raket-kernmacht een mogelij ke tegenstander zal kunnen zijn: een afspraak tussen twee van de drie is eenvoudig niet meer genoeg. Het is een aspect temeer in de kwestie of het nog zin heeft de Chinese volks republiek volkomen in isolement, te la ten. Of we het leuk vinden of niet: het enorme land is bezig zich 1e ont wikkelen tot een supermacht zowel in omvang als in technisch kunnen en in de toekomst evenzeer in economisch potentieel, mogen we aannemen. Dat wil ook zeggen dat de rest van de we reld deze faktor niet kan blijven ver waarlozen. Wat gebeurt door het bui ten de Ver. Naties te houden buiten vrijwel alle internationale organisaties waarvan het een hoe weinig gewaar deerd ook, lid behoort te zijn. We moeten nu rekening houden met de Chinezen en dit zal in de komende ja ren alleen meer en zeker niet minder het geval worden. We kunnen dan wel het binnenhalen van China in de we reldgemeenschap nog even uitstellen, maar niet tot het oneindige. En hoe langer we wachten hoe moeilijker het wordt. KANTMAN, Een tot nu toe onbekende man heeft dinsdag, om ongeveer half één, d® Coöperatieve Landbouwvercnigng voor ƒ3600,opgelicht door middel van een wisseltruc. De man, die tussen de veer tig en vijftig jaar oud was, een licht grijs costuum droeg en een lichte over jas, wilde bij de boekhoudster een brief je van duizend gulden wisselen. Zij kwam even later met tien bankbiljetten van honderd gulder terug maar dat was de zich van een onherkenbare taal bedienende man niet naar de zin. De boekhoudster liep weer even weg. van welke gelegenheid de man gebruik maakte om zelf maar even in de kassa te gaan kijken. Hij nam een handjevol geld uit de la, dat hem even later weer werd afgenomen door een al verbleken de boekhoudster. Zij gaf hem uiteindelijk negen briefjes van honderd en tien van tien gulden, waarmee de man volkomen tevreden was. Breed lachend en wuivend verliet hij de Coöperatie, maar toen men even later de kassa ging nakeken, miste men wel ƒ3600.—. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd. die in de omgeving een man aanhield die aan het opgegeven signale ment voldeed, maar uiteindelijk niets met de zaak uitstaande bleek te hebben. In Bilthoven werd 'n trein naar Utrecht nog stopgezet en ook daarin werd een man aangetroffen, die aan het signale ment beantwoordde, maar ook hij had niets met de wisseltruc te maken. On danks een tevens begonnen grootscheep se speurtocht in de omgeving is de dader tot op heden onvindbaar geble ven. Morgen, zaterdag, zullen 4 zusters, ver blijvende in Nieuw Marionburg. gelijk tijdig de dag herdenken, dat zij resp. 50 jaar, 40 jaar en 25 jaar geleden wer den geprofest. Dit zijn zuster Placida (in de wereld mej. J. C. Bosboom, afkomstig uit Soest), 50 jaar; zuster Ludgera. 50 jaar; zuster Augustina 40 jaar en zuster Plavia 25 jaar. SOESTER OURANT

Soester Courant | 1970 | | pagina 1