Wat Soest tijdens de vijf lange oorlogsjaren beleefde 1940 1945 25 j£ ven «HUP 1941 1942 1943 1944 Veriet en Komt u eens kijken in de speciale 5 mei etalage vaiidel Op 5 mei 1945 ga zich over aan d Bevri jding van ons Opvallende pu de gebeurtei Merkw gelijfc VRIJDAG 1 MEI 1970 10-14 MEI 1940. Zonder oorlogsverklaring hebben Duitsche troepen de Neder- landsche grenzen overschreden. Bom menwerpers, jagers en transportvliegtui gen zwermen over Soest. De radio meldt landingen van parachutisten. Soest geeft te 3.45 luchtalarm. Er storten twee Duitsche vliegtuigen neer in het bosch van de Paltz. Te 9 uur 50 wordt ten gemeentehuize het telegram ontvangen „Evacuatie van de burgerbevolking vangt heden aan". Aan aanplakborden en boomen ver schijnen de bekendmakingen van den Voorzitter van den Raad van Ministers en van den Luchtbeschermingsdienst „Richtlijnen voor burgerbevolking". De Luchtbeschermingsdienst, de brandweer, de vereeniging E.H.B.O. zijn op oorlogs sterkte opgekomen. Wijk X, van den heer Van der Plas, bereidt zich als eerste voor op de evacuatie. Des avonds te 22.55 vertrekt de eerste trein vanaf het station Baarn naar het vluchtoord Venhuizen. Op 11 mei volgen de wijken 2, 11 en 0, op 12 Mei de overige 7 wijken. De laatste trein vertrekt te 16.55. De bevol king van de vluchtoorden ontvangt de ruim 9000 Soesters met groote hartelijk heid. In Soest zelf zijn inmiddels op last der militaire overheid een groot aantal leden der N.S.B. en andere ver dachte personen in arrest gesteld en ver zameld in het St. Jozefgebouw aan de Steenhoffstraat. Vandaar worden zij overgebracht naar Amsterdam. Militai ren bewaken de wegen met de bajonet op het geweer. Er is een verbod na 8 uur des avonds buiten te zijn. Er heerscht een zeer zenuwachtige stem ming. Aan het Kerkpad wordt de straat verlichting uitgeschoten. In den nacht van maandag op dinsdag trekt het leger uit de stellingen. Amersfoort is geheel geëvacueerd, de gasfabriek heeft de vuren gedoofd. Er ontstaat voedsel- schaarschte. Voor de achtergebleven ambtenaren, L.B.D., brandweer, P.T.T. enz. wordt centraal gekookt. De radio berichten worden onrustbarend. Op 14 MEI wordt rond het middaguur te Soest een strooibiljet gevonden, waarin Utrecht tot onmiddellijke overgave wordt gesommeerd, daar de stad anders zal worden gebombardeerd. Rotterdam heeft dan reeds de vuurdoop ondergaan. Des avonds tegen 7 uur brengt de radio het ontroerend bericht: „Nederland heeft gecapituleerd. De ongelijke strijd is ge staakt om verder bloedvergieten te voor komen. Maar aan het einde van den oorlog zal Nederland weer als vrije natie opstaan. Leve Hare Majesteit de Koningin." De bezetting neemt een aan vang. 15 MEI. De eerste geëvacueerden keeren terug op eigen gelegenheid. Soest geeft noodgeld uit in coupure's van ƒ1,en ƒ2.50. De eerste Duitschers op motoren rukken Soest binnen. 16 MEI. De geheele dag trekt een groote troepenmacht van Amsterdam in de richting Amersfoort langs den hoofdweg. Honderden auto's, afweergeschut en motoren. De vijand begint de bezetting van het vliegveld. Vele geëvacueerden keeren terug. Te 12 uur wordt de trei nenloop op de lijn Utrecht-Baarn op beperkte wijze hervat. 19 MEI. Aan heA station Baarn arri- veeren den geheelen dag door treinen met geëvacueerden. 22-26 MEI. Er worden beperkingen af gekondigd van den verkoop van klee ding en brandstoffen. De distributie van schoenen is een feit. Talrijke bur gers worden gevorderd voor het ver richten van wachtdiensten voor den L.B.D. in den commandokelder en op den toren. Op initiatief van den burge meester wordt een plaatselijk comité opgericht voor de hulpverleening aan de door den oorlog getroffen gebieden. Dit comité vangt aan met de inzameling van kleeding en meubilair, daarbij ge holpen door verkenners, die de goederen met auto's aar. de huizen afhalen. De burgemeester benoemt een gemachtigde voor Soesterberg. JUNI. Een distributieregeling voor ben zine wordt ingevoerd. Aanvankelijk ge schiedt beoordeeling en toewijzing plaatselijk. Met ingang van 1 Juli wordt dit overgenomen door de Rijksverkeers inspectie. 17 JUNI. Distributie van brood, tarwe bloem en zelfrijzend bakmeel. De leden der N.S.B. beginnen luide lucht te geven aan hun gevoelens van wraak wegens hun interneering. De Rijkscommissaris heeft verklaard de politieke ontwikkeling van het Ne- derlandsche volk niet in een bepaalde richting te willen dwingen. 6 en 7 JULI. Groote collecte van het Nationaal Hulpcomité 1940. Opbrengst ƒ6000,De bezetter organiseert een uitzending van Nederlandsche kinderen naar de Ostmarkt. Tegelijk verbiedt hij het luisteren naar vreemde zenders, teneinde de bevolking te „beschermen" tegen valsche berichtgeving. 28 JULI. Aanvang van de distributie vén boter en vet. Uitreiking boter- en vetkaarten. 31 JULI. Aan de vurige wensch van velen is voldaan: De Nederlandsche Unie wordt opgericht. 2 AUGUSTUS. Het uitsteken van vlag gen en het drager, van oraniebloemen en witte anjers op de gedenkdagen van het Koninkliik Huis wordt verboden. 5 AUGUSTUS. De Banningstraat, die zich in een opmerkelijke belangstelling mocht verheugen in verband met de enorme uitbreiding van het vliegveld, wordt voor het verkeer afgesloten. Dui zenden vierkante meters graszoden zijn gevorderd ten behoeve van de „Flieger- horst". 15 AUGUSTUS. Er vallen enkele bom men aan de Beukenlaan, waardoor één huis ernstig wordt beschadigd. 31 AUGUSTUS. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Op vele plaatsen ziet men oranje. De bezetter heeft een eigen feestgave: Distributie van zeep e.d. 1 SEPTEMBER. De gemeente Amers foort annexeert 120 H.A. Soester ge bied, te weten de Buurtschap Isselt met de historische kapel. 16 SEPTEMBER. Distributie van vleesch en vleeschwaren. 1 OCTOBER. Alle personen moeten in het bezit zijn van een legitimatiebewijs met foto. Dit wordt in een groot aantal schoollokalen e.d. uitgereikt. Vóór 11 October moeten alle vereeni- gingen en stichtingen zonder econo misch doel zich melden in Den Haag. Een inlevering van kleedingstukken wordt georganiseerd. Een ieder, die één oude winterjas o.d. inlevert, ontvangt Onderstaande kroniek namen wtf woordelijk over uit ons bevrijdingsnummer, dat wij uitgaven op 5 mei 1945, 's middags te 1 uur, op welk uur Soest door de bezetter werd vrijgegeven. vergunning voor den aankoop van een nieuwe. De eerste bonnen worden aangewezen voor den aankoop van brandstoffen. 23 OCTOBER. Distributie van kaas. 1 NOVEMBER. Invoering van den „sper"-tijd van 12-4 uur. Oprichting van Winterhulp Nederland. 6 NOVEMBER. Distributie van peul vruchten, bakkerijproducten (bloem kaart)) en eieren. 15 NOVEMBER. Er vallen bommen aan den Lange Brinkweg en het Kerkpad. Het perceel Lange Brinkweg 44 krijgt een voltreffer, waardoor 3 personen worden gedood. 16 NOVEMBER. 2 uur v.m. luchtaanval op Soestduinen. De spoorlijn Amers- foort-Utrecht krijgt een voltreffer. Veel schade aan woningen. 16 NOVEMBER. 20.30 uur. Luchtaanval op Soesterberg. Bommen vallen aan den Schoolweg, waardoor veel schade wordt aangericht. Perceel Postweg 39 krijgt een voltreffer, 1 doode. 23 NOVEMBER. Opening Unie-secre tariaat, Driehoeksweg. 29 NOVEMBER. Eerste collecte van Winterhulp. DECEMBER. Op Soesterberg wordt ten behoeve van de uitbreiding van het vliegveld een groot aantal woningen afgebroken alsmede Theehuis Soester- dal. In Soest worden vele honderden manschappen van 'n cavalerieregiment bij burgers ingekwartierd. Zij blijven hier tot Mei 1941 en gaan dan op weg naar het Oostfront. JANUARI. Het aantal treinen op de lijn Utrécht-Baam wordt sterk beperkt. De bezetter begint zijn ware gezicht te toonen: de Joden zijn zijn eerste slacht offers. Alle Joden moeten zich voor 24 Februari melden ter secretarie op spe ciale fo.rmulieren. Reeds eerder was het benoemen van Joodsche ambtenaren verboden. 1 MAART. Distributie van rijwielbanden. In Maart worden enkele weermachts borden vernield. Als represaillemaat regel moet door de inwoners worden gepost bij borden en aanplakgelegen- heden. Verschillende N.S.B.-ruiten sneu velen. In Amsterdam breekt een op roer uit, dat in bloed wordt gesmoord. De bezetter beweert, dat de Joden hier in vooral de hand hebben gehad. Daar vermoed wordt, dat zij naar de omlig gende provincies zullen vluchten, ver biedt de Commissaris der Provincie, Ir. Muller, hen daar op te nemen. APRIL. Alle padvindersvereenigingen worden ontbonden, de goederen in be slag genomen. Distributie - van -melk en aardappelen.- Het Departement van Opvoeding, We tenschap en Kulturbescherming vaar digt een nieuwe regeling uit, waarbij het benoemen van onderwijzers in den vervolge van zijn goedkeuring afhanke lijk zal zijn. De Chr. Scholen weigeren zich daaraan te onderwerpen. 18 APRIL. Des namiddags te 1 uur breekt brand uit op de Leusder heide, waar groote voorraden munitie liggen opgeslagen. Een reeks geweldige ont ploffingen houdt aan tot des avonds 8 uur. Brandweren uit alle deelen van het land snellen toe. De Stichtsche mar- garinefabriek te Soesterberg, de car- rosseriefabriek van L. de Haan en een villa branden af. Groote schade aan honderden woonhuizen, vooral aan het complex van Ons Belang. 25 APRIL. Het eerste nieuwe persoons bewijs S55/000001 wordt aan den Bur gemeester uitgereikt. 30 APRIL. Het vervaardigen, verkoopen en uitstallen van beeltenissen van leden van het Koninklijk Huis wordt verboden, uitgezaagde geldstukken inbegrepen. 1 MEI. De gemeentelijke arbeidsbeurs wordt opgeheven. Arbeidsbemiddeling wordt Rijkszaak. Dit zal de tewerk stelling in Duitsland moeten bevorderen. De vrijwilligers van den L.B.D. wor den vervangen door vaste piketten voor toren- en kelderwacht, een brandweer piket en een opruimpiket. 13 MEI. In de omgeving van het vlieg veld Soesterberg wordt op vele plaat sen begin van brand ontdekt. De Sicherheitsdienst neemt veiligheids maatregelen. Van 15 Mei tot 15 Juni zal des nachts wacht gehouden moeten worden langs de spoorlijn Amersfoort-Soestduinen. Er komt een verscherpt uitgaansverbod voor Soesterberg. Allen, die daar niet woonachtig zijn, moeten het betrokken gebied voor zonsondergang verlaten. Alle hakhout moet worden gekapt. JUNI. Vanaf 23 Juni zal de centrale keuken ook te Soest eten verstrekken. Er bestaat direct vrij groote belangstel ling. 17 JUNI. Alle Oranjevereenigingen worden geschor- JULI. In verband met de oorlogverkla ring van Duitschland aan Rusland wor den op 4 Juli alle politieke partijen ontbonden verklaard en de gelden en bescheiden in beslag genomen. Als te genmaatregel tegen de Engelsche V-actie wordt een Duitsche V.-actie onderno men: V is Viktorie, Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Ten be wijze van Duitschlands „overvloed" aan oorlogsmateriaal en grondstoffen vangt op 17 Juli de inlevering van metalen aan. Parapluiebakken en vogelkooien zullen in granaten worden veranderd. Opnieuw wordt alles geweten aan onze Joodsche landgenooten. Hen wordt het bezoek aan badplaatsen e.d. verboden en hun bewegingsvrijheid beperkt. Ook aan de ingangen van de gemeente Soest verschijnen de bordjes „Beperkte be wegingsvrijheid voor Joden". Op 26 Juli wordt het dragen van Unie-speld jes verboden, alsmede het aanplakken van biljetten en het verspreiden van Unie-geschriften. De distributie van jam, stroop en honing begint. 25 JULI. Op Nieuwerhoek wordt des avonds te 11.15 uur een N.S.B.-ruit in gegooid. Enkele Duitschers schieten na het alarmgeroep op wegvluchtende jon gens. Daarbij wordt Geradus Dorresteijn door een schot in het hoofd gedood. Hij is het eerste Soester slachtoffer van de Duitsche terreur. AUGUSTUS. Verordening 152/1941 be paalt o.m., dat de gemeenteraden met ingang van 1 September zullen gaan „rusten". Op 29 Augustus komen de leden voor de laatste maal bijeen in een niet-officieele vergadering in „De Soester Kring", waar hartelijke af- schadswoorden worden gewisseld en het volle vertrouwen in den Burge meester wordt uitgesproken. 3 SEPTEMBER. De Molenweg, waaraan sedert lang stellingen voor afweerge schut waren gebouwd, wordt thans de finitief voor het verkeer gesloten. OCTOBER. Het vermogen van het Huis van Oranje wordt verbeurd verklaard. Met Ingang van 1 October wordt aan Joden het bèzoek aan openbare inrich tingen voor ontspanning, voorlichting c:r tijdverdrijf verboden. Zij mogen even eens niet langer deelnemen aan open bare bijeenkomsten. Op 9 October wordt brigadier P. de Vries op het bureau van politie ge arresteerd en naar Utrecht, later naar Den Haag, overgebracht. Hij keert op 12 November terug. Op 20 October wordt vervolgens gear resteerd inspecteur van politie Aris Fre- derik Schreuder. Men voert hem weg; wij hebben hem niet weergezien. Het bericht van zijn overlijden was geda teerd 6 december 1942 en vermeldde zijn dood op 4 November 1942, 15 uur 25 te Hamburg-Neuengamme. In October valt ook de aanmeldings plicht voor handel en ambacht. De winter 1941-1942 is zeer streng. Vol gens de bezetter, mede ten dienste van de Oostfrontpropaganda, de strengste in 140 jaar. De sneeuw ligt decimeters dik, de Eem is weken lang berijdbaar. Er is gebrek aan brandstof en voedsel. JANUARI. De maatregelen tegen de Joden worden voortgezet. In alle café's verschijnen kaarten „Voor Joden ver boden". MAART. De straatnamen Wilhelmina- laan, Julianalaan en -plein en Prins Bernhardlaan zijn niet langer toege laten. Met ingang van 6 Maart bezit Soest een Mecklenburglaan en een Wil lem de Zwijgerlaan en met ingang van 23 Maart een Louise de Colignylaan en -plein, nadat de naam Juliana van Stolberglaan, die de burgemeester had voorgesteld, geen genade heeft kunnen vinden. In den avond van 6 Maart stort een brandend Duitsch vliegtuig omlaag aan de Talmalaan. Drie woningen gaan geheel in vlammen op, gnkele andere huizen worden zwaar beschadigd. Er zijn 6 dooden onder de burgerbevolking. 15 Maart. Distributie van rijwielen. 1 MEI. Oprichting van het Nederlands Arbeidsfront. Het succes van deze in stelling, is slechts roet dat,van W.H.N. en N.V.D. te vergelijken! 15 MEI. De officieren van het Neder landsche leger zijn opgeroepen tot een 2e verplichte controle-bijeenkomst. De publicatie in de bladen vermeldt tevens de treinen, waarmede zij zullen kunnen terugkeeren. Vrij vervoer is gewaar borgd. Zij. worden echter zonder meer in krijgsgevangenschap teruggevoerd. 17 MEI. Distributie van rookartikelen en versnaperingen. JUNI. Het dragen van een ster, waar voor 1 textielpunt moet worden inge leverd, wordt verplicht voor de Joden. De verdeeling van groenten heeft reeds meerdere malen aanleiding gegeven tot gerechtvaardigde klachten. De groente handelaren steken nu de hoofden bij elkaar en reiken aan hun klanten groe- tenkaarten uit. Het systeem is prachtig maar werkt in de practijk niet erg be vredigend, omdat niet iedereen zich er aan houdt. 9 JULI. Te 6 uur 06 wordt het dood vonnis voltrokken aan Hendrik Marina Emanuel Maertens, wonende te Soest, Eikenhorstweg 10. 20 JULI. De Duitsche weermacht gelast een onmiddellijke rijwielvordering. Het door Soest te leveren aandeel bedraagt 166 stuks. Het geheel ademt een geest van grootste spoed. De rijwielen staan reeds denzelfden dag ter beschikking. De Weermacht komt ze halen op 1 September! 22 JULI. De geheele jeugdbeweging op Gereformeerde grondslag wordt ver boden. 24 JULI. Aan den Lange Brinkweg wordt een vrouw door scherven van het af weergeschut, die door het rieten dak slaan, ernstig aan het hoofd gewond. 17 AUGUSTUS. Het doodvonnis wordt te 14 uur 35 voltrokken aan den oud secretaris van den Nederlandsche Unie, Johannes Frans Goedhart, wonende te Soest, Kerkpad Z.Z. 114. Alle R.K. Jeugdorganisaties worden ont bonden verklaard. SEPTEMBER. Distributie van taptemelk. OCTOBER. Nadat in 1940 de Opbouw- dienst was vervangen door een vrij willige arbeidsdienst, die een groot fiasco is geworden, vangt thans de ar beidsdienstplicht aan voor allen, die na 1 October 1924 geboren zijn. NOVEMBER. 1500 Kinderen worden kosteloos ingeënt tegen roodvonk en diphtherie. De expresse postbestelling wordt afgeschaft. In het westen van het land begint de groote evacuatie, allereerst van De Haag. Honderden eva- cuees stroomen Soest binnen. Hun aan tal bedraagt na 6 maanden 1000. 17 NOVEMBER. Verplichte honden keuring aan den Lange Brinkweg ten gunste van de Weermacht. 18 NOVEMBER. Het groot aantal hui zen, dat reeds door de Weermacht is gevorderd, wordt opnieuw uitgebreid met huizen aan de Soesterbergsestraat. 13 DECEMBER. Een waarlijk historische dag. Anton Mussert wordt bij gratie van zijn Führer benoemd tot leider van het Nederlandsche volk. De internationale situatie is voor Duitschland belangrijk ongunstiger ge worden. De debacle van Stalingrad is zich aan het voltrekken en in Noord- Afrika wordt Rommel tot Tunis terug gedreven. Duitschland ligt week na week onder zware bombardementen. Het daghet in den Oosten. MAART. De distributiedienst verhuist naar het Kerkpad Z.Z., na zich jaren lang te hebben beholpen in de woning Steenhoffstraat 12a. Er wordt overge gaan tot de vordering van klokken. Op 8 Maart verdwijnen de kerkklokken, op 9 Maart die uit den gemeentetoren. Op 23 Maart worden ook enkele kleinere klokken weggehaald, zoomede de brand- bel aan het raadhuis. 15 APRIL. 3 met pistolen bewapende mannen overvallen het perceel Noor- derweg 21, bewoond door den heer Honings, makelaar. 17 APRIL. Winterhulp en Ned. Volks- dienst organiseeren een inzameling voor de slachtoffers van een bombardement te Rotterdam. De gemeente-ambtenaren weigeren medewerking aan de collecte te verleenen, hetgeen aan de pers hef tige commentaren ontlokt. De bankbiljetten van 500,en 1000, worden waardeloos verklaard. 19 APRIL. 5 personen, voorzien van revolvers, overvallen omstreeks 9 uur des avonds het Kasteeltje van den heer F. H. F. Pas van Groot Oosterland. Zij doorzoeken het geheele perceel, snijden telefoonverbindingen af en verdwijnen met eenige rookartikelen en een aantal bescheiden uit de respectievelijke klui zen. 20 APRIL. De angst voor een invasie is den bezetter waarschijnlijk te zwaar geworden. Hij publiceert het voorne men, de leden van de Nederl. Weer macht in krijgsgevangenschap terug te voeren. Er ontstaat onmiddellijk 'n spon tane volksbeweging, die zich krachtig tegen dezen maatregel keert. De Re geering adviseert tot onderduiken. Er wordt gestaakt, het verzet wordt vooral in de Noordelijke provincies bloedig gebroken. Vele doodvonnissen worden geveld. De sperrtijd wordt tot 8 uur vervroegd. 23 APRIL. Met ingang van dezen dag wordt den Joden het verblijf in de pro vincie Utrecht ontzegd. Het grootste aantal van de hier woonachtige Israë- aantal van de hier woonachtige Israë lieten heeft zich reeds door onderduiken aan de dwingelandij onttrokken. Enkele van hen begeven zich echter naar Vught. De dwingelandij openbaart zich van nu af in feller vorm. De arbeidsinzet blijkt geen bevredigende resultaten te heb ben opgeleverd. Dies worden de lich tingen 1920 tot en met 1924 in haar ge heel opgeroepen voor arbeid bij de' Oosterburen. Het onderduiken wordt 'n noodzakelijkheid voor duizenden. Ook de studenten hebben zich moeten melden. De groene politie begint haar razzia's. Het wordt bittere nood zaak de beschikking te krijgen over bevolkingsregisters en bonkaarten. Tal rijke distributiekantoren en gemeente huizen worden overvallen. Soest blijft niet achter bij dit actief verzet. In den nacht van 21 op 22 Mei 1943 wordt het bevolkingsregister van 't gemeentehuis gestolen. 31 MEI. Aanvang van de inlevering van radio-toestellen. Het aantal eigenbouw-apparaten is niet te tellen. Ook kisten met een lamp, een paar draadjes en een schakelaar worden als radiotoestel aangeboden en geboekt. De toestellen worden opgeslagen in Colenzo, Vredehofstraat. Ook de vischdistributie heeft tot klach ten aanleiding gegeven. Thans wordt overgegaan tot de uitgifte van visch- knipkaarten. 18 JUNI. Soest wordt reeds enkele zomers overstroomd door trekkers uit Amsterdam. Deze slapen in hooibergen, bij boerderijen en in allerlei geïmprovi seerde gelegenheden. Er zijn meerdere misverstanden. Een verordening ver biedt het verstrekken van nachtverblijf aan minderjarigen door inrichtingen, die niet zijn aangesloten bij Rijkshoreca, een centrale instantie, die ook kamp huizen controleert. 2 JULI 1943. Te Soest wordt de 20.000e inwoners geboren. Zijn naam is Hendrik Johan van Altena, zijn adres is Pijnen burglaan 3. AUGUSTUS. De groene politie houdt razzia's te Soest en vindt daarbij ge legenheid om spek, ham en appels mede te nemen. Hier en daar wordt een radiotoestel gevonden, meerdere bugers worden in hechtenis genomen. In den nacht van 29 op 30 Augustus worden op groote schaal bulletins ver spreid van den Raad van Verzet. Op postkantoor en station leest men „Vecht mee met de R.V.V.". Het aantal onder duikers neemt nog dagelijks toe. In den nacht van 11 op 12 November 1943 wordt een overval gepleegd op 't politiebureau te Soest. De buit bestaat uit revolvers en honderden patronen. De dienstdoen de agenten A. de Liefde en A. J. Kraa worden op 14 Februari in hechtenis ge nomen. Kraa weet daarbij te ontsnappen en is sedert spoorloos. A. de Liefde wordt na eenigen tijd vrijgelaten. Dit wordt het jaar van de groote be slissingen. Het kan niet anders. Afrika is gezuiverd, Sicilië gevallen, het Oost front trekt elastisch terug, in Italië ruk ken de troepen op naar Rome. Dit wordt het jaar van de invasie. Voor Nederland wordt het echter tegelijk een zeer moei lijk jaar. 10 JANUARI. De SS-post Birkstraat houdt twee Soester ingezetenen aan, die in het bezit blijken te zijn van ver schillende legeruniformen. Zij weten in het duister te ontkomen, maar hun per soonsbewijzen zijn gecontroleerd en de SS herinnert zich den naam Hoogen- boom, Van Weedestraat. Aldaar wordt een huiszoeking gedaan en enkele huls- genooten worden gearresteerd. Bij een nader ingesteld onderzoek komen twee SS-mannen in den vroegen morgen van 11 Januari op den Vinkenweg te Soest drie mannen tegen, die zij als verdach ten willen aanhouden. Een der mannen lost een pistoolschot, waardoor een SS- man niet gevaarlijk in de borst wordt getroffen. De SS acht deze gebeurtenis zoo ernstig, dat tot ingrijpende vergeldingsmaat regelen wordt overgegaan. Men zal nu in Soest eens flink ingrijpen; men heeft reeds lang het oog on deze gemeente. In den avond van 13 Januari wordt toe geslagen. Hollandsche SS in burger rijdt in auto's rond en neemt 25 gijzelaars in arrest. 2 hunner worden verraderlijk neergeschoten. De moorden worden ge motiveerd met een simpele verklaring, dat de slachtoffers wilden vluchten. Willem Cornelis van Goor, directeur van Gemeentewerken en Johan Hen- drikus Houtman, leeraar handenarbeid, vallen aan deze willekeur ten offer. De andere gijzelaars worden naar Amers foort overgebracht. De heeren S.H. Speerstra, Jhr. C, H. van den Brandeler, mr. J. H. van Doorne en W. C. Tensen worden na maanden, vervroegd vrijge laten. De heer H. A. Z. van Knobelsdorf komt wegens ziekte reeds op 17 Januari thuis. De heeren J. C. en P. Swager, W. Kerkhoff, F. Ruitenbeek, P. Reeringh, W. A. Hilhorst, A. Brugman, J. W. J. Kaal, A. Heijnekamp. P. Kramer, G. Kruvff. J. Vonk, E. A. Rademaker, H. J. Dolfin, D. J. Visser en H. J. Ver heven worden op 19 September 1944 ontslagen. De heeren K. Oosten en B. J. Veeze blijven achter in 't kamp. Met twee moorden niet tevreden keert de SS op 14 Januari terug, vermoordt den heer Klaas Brons en pleegt moordaan slagen op "Johannes Anthonius Schalkx en Andries Hendrik Koehof, die bei den zeer zwaar worden gewond. Tegelijk wordt het uitgaansuur tot 9 uur ver vroegd. Dit duurt tot 1 Mei. Er heerscht groote verslagenheid in het dorp. Het georganiseerd verzet vecht echter door met grooter verbetenheid. Op 13 Februari volgt opnieuw een op zienbarende gebeurtenis. In het perceel Van Lenneplaan 70 heeft de Sicherheits dienst een val opgesteld, die door twee Hollandsche handlangers wordt be waakt. Op dien Zondagmiddag komt er een bezoeker, die vlugger is met zijn revolver dan de beide anderen. Een der SD-mannen wordt gedood, de ander zwaar gewond. De dader ontkomt. Men vreest opnieuw vergeldingsmaatregelen en geruchten omtrent verschrikkelijke dingen, die pp komst zijn, doen de ronde, als bekend wordt, dat het Polizei- standgericht op 1-5 Fèbruarl een zitting zal houden in de raadzaal ten gemeente huize. Deze zitting blijkt naderhand o.m. verband te houden met den aanslag, die in November 1943 op Baarnsch grondgebied is gepleegd op 'n controleur van den C.C.D. In de motiveering van het vonnis, waarbij Cornelis Burger, Cornelis Karman en Rut Veenendaal ter dood worden veroordeeld, wordt althans o.m. dit feit genoemd. De oorlog woedt nu met grooter felheid. Op 8 Maart doen 20 vliegtuigen te 11 uur 10 een aanval op het vliegveld Soesterberg. In den middag keeren 80 vliegtuigen terug en bestoken vliegveld en omgeving met splinterbommen. Een 0-tal huizen brandt af; er vallen bij beide aanvallen 9 dooden. Groote schade wordt aangericht. Op 25 Maart is volgens een verklaring van de militaire overheid een telefoon kabel doorgesneden. Ter bestraffing moet van 5 April tot 3 Mei deze kabel van Soesterbergschestraat tot Helling- weg door de burgerij bewaakt worden. Inmiddels is een aanvang gemaakt met de uitreiking van de Tweede Distributie stamkaart. Tengevolge van een uitla ting ten overstaan van een lid der N.S.B. moet wachtmeester J. W. Kaspers van de gemeentepolitie op 19 April onder duiken. Hij verdwijnt spoorloos met vrouw, kind en meubilair. Op 20 April doen 3 onbekende mannen een poging de dochter van een postbode, van welke terugtocht te verhaasten. Honderden rii wielen, bakfietsen, kinderwagers, kn?u wagens en naaimachines worden meege! voerd. De Beauftragte begint eveneens te ram- melen met de sabel en dreigt alle huizen van Soest te zullen verbranden, als de sabotage niet ophoudt. Hij doelt daarbij op de scherven en kopspijkers die langs alle wegen zijn gestrooid en hun werk prima doen. Mannen van ge meentewerken met bezems en wittê banden krijgen spijkerwacht, die ach tereenvolgens aan de gemeente-ambte naren en de onderwijzers wordt toever. trouwd. Op 11 September wordt te 19 u. 'n trein op het baanvak Baarn-Amersfoort bui. ten gevecht gesteld in de omgeving van de Groote Melm. Er rijden overigens nog slechts enkele treinen. De heer J A. Lock, die met een vrachtauto is uit getogen om boter voor de gemeente te halen, wordt beschoten en overlijdt aan zijn verwondingen. Gemeentewerken haalt met paard en wagen zout en suiker in Utrecht, de brandweerauto rijdt naar Zaandam en brengt voedsel terug. Op 16 SEPTEMBER beschiet een jager een Duitsche auto op den Utreehtsche- weg. Op 17 September, de dag van de groote luchtlandingen, doorkruisen tal rijke jagers het luchtruim ter bescher ming van de operaties in Gelderland en beschieten ook in Soest hier en daar een object. Enkele benzinetanks worden uitgeworpen, die brand veroorzaken aan de Molenstraat. Op 18 Ser>tember breekt de algemeene spoorwegstaking uit. Met de uitreiking van noodkaarten wordt een aanvang gemaakt. Op 19 September keert het grootste deel der Soester gijzelaars in goeden wel stand naar huis terug, terwijl ook huln wordt verleend aan ontslagenen uit het concentratiekamp te Amersfoort. De luchtlandingen bij Arnhem, die aan vankelijk groot succes beloofden, stuiten op steeds heftiger tegenstand. Arnhem, dat reeds voor een belangrijk deel in geallieerde handen was. moest weer worden prijsgegeven. Beide partijen vechten om ieder huis en lederen steen van Oosterbeek en Wolfheze. De burger, bevolking, die midden tusschen de strijdenden is geraakt, begint een goed heenkomen te zoeken, Arnhem wordt verplicht geëvacueerd. Ook Soest is aangewezen als vluchtoord. Het heeft op dit terrein een eereschuld: heeft men het in Mei 1940 niet gul ont vangen toen het zelf moest evacueeren? Men begint de schuld in te lossen. Het Roode Kruis richt een hulppost in aan de Birktstraat, waar vele honderden een warme dronk en eten vinden. De gemeente organiseert hulnbureaux in Eemland en St. Ludgardis. Een zeer groote staf van geleiders, ordonnansen, koks, helpsters komt in het geweer. organisatie klopt misschien niet altüd evengoed, er is wel eens een tikje ijdel- heid hier en een vleugje onwil elders, maar daarvan worden de geëvacueerden tenminste niet de dupe. In tegende°l: de Roode Kruis zusters en geleiders, die de groote transporten met boerenwagens naar Barneveld vergezellen en met ge ëvacueerden telkens opnieuw terug keeren" vinden, volle waardeering van de zijde der oorlogsslachtoffers, bij wien zoomin bitter leed als merk waardige humor ontbreken. Er worden centrale kraamkamers ge sticht. en een centrale reiniging voor ongedierte. Toen de bezetter zijn nederlaag nog enkele maanden uitgesteld zag, heeft hij geen gelegenheid voorbij laten gaan, om den chaos, die zijn eigen land be dreigde, ook over ons gebied te brengen. Omvangrijke vernielingen werden uit gevoerd en een massale deportatie be gon. De dreiging van razzia's hing iede- ren man tusschen 16 en 60 jaar ieder oogenblik van iedereen dag boven het hoofd. Talloozen zijn opgepakt, maar ook dikwijls op zeer handige wijze weer ontsnapt. Wij in Soest zagen de grauwe collonnes uit Hilversum en het Gooi langs mar- cheeren en Soesterberg verleende hulp aan den eindeloozen stoet van gevan genen uit Rotterdam. Soest zelf beleefde zijn eerste groote razzia op 9 November. Het resultaat was poover hoewel de moffen genoeg schreeuwden, dreigden en schoten. Zij vonden later handiger methoden, waar bij de Landwacht hand- en spandiensten verrichtte door meerdere permanente vallen open te stellen. De mannen. c"e zich vrijwillig meldden voor arbeid in Hoevelaken en elders, waarbij hun gouden bergen werden beloofd en waar toe in roerende woorden door den waar nemend burgemeester op hun gemoed werd gewerkt, waren zoo gering in aan tal, dat de ortskommandant tot krasse maatregelen overging. Zoogenaamd wegens sabotage, gepeeld aan en telefoonkabel, werd op 25 Octo- Naast een uitgebreide collectie oorlogsromans en -documentatie met betrekking tot de tweede wereld oorlog, vindt u bij ons een unieke collectie boeken met de bezetting, het verzet en de bevrijding tot onderwerp. BOEKHANDEL I a.J. WESSEIS Soertwb«^«flra., S3.let.2419 SOEST Wordt; _beweerd, dat zij ^hajir ^moedor ber de boerderij var de wed. Kok aan den Korte Brinkweg en op 26 Octobf"- de sociëteit „De Soester Kring" in brand gestoken. heeft verraden, kaal te knippen. Daar enkele bureaux van het lucht- wapen naar Soest worden verplaatst, neemt ook het aantal gevorderde huizen zeer toe. Dan komt den zesde Juni met zijn invasie. Wij weten nu, dat het gaat ko men. En het komt. Op Dinsdag 15 Augustus doen 120 vliegtuigen te 11 uur 35 een geconcentreerde aanval op het vliegveld Soesterberg. 1 toestel wordt neergeschoten. In den nacht van 26 op 27 Augustus stort een toestel neer op den Eng, waar het uitbrandt zonder de nationaliteit met zekerheid kan worden vastgesteld. Op Zondag 3 September volgt opnieuw een groote aanval. Te 17 uur 30 ver schijnen 100 a 150 toestellen boven Soes terberg en bombardeeren het vliegveld kort en klein. Er is in het dorp zelf veel schade en er zijn onder de burger bevolking 3 dooden te betreuren. Daarna gaat het sneller. De Duitsche tegenstand in België wordt onder den voet geloopen. Op 3 September is Doornik gevallen, op 4 September heet het reeds dat de Britten en Amerikanen onze grens heb ben bereikt, op 5 September zou Breda gevallen zijn, tegelijk met Roermond. Een koortsachtige opgewondenheid maakt zich van ons allen meester. De bevrijding is in zicht, sneller dan wij hadden durven hopen. Wij zien colon- ne's terugtrekken, die een verslagen in druk maken; de uittocht van de N.S.B. begint en geen vervoermiddel wordt te gering geacht: er zijn huurrijtuigjes en bokkenwagens in gebruik. Het valt ons dan zwaar te bemerken, dat het gerucht, volgens hetwelk de troepen bij Vianen zouden staan, ja zelfs dat de spits van de pantsercolon nes Utrecht had bereikt, inderdaad uit de lucht gegrepen blijkt te zijn. Zoo goedkoop komen wij niet van den be zetter af. Er dreigt voedselnood, gastekort. We moeten zuinig worden met brandstoffen, met licht en water. Een aantal soldaten op voettocht vordert in den nacht van 6 of 7 Sepember ieder voorwerp, dat van een wiel is voorzien, teneinde den De menschenjacht is sedert den alge- ™.eenen arbeidsdienstplicht van Januari 1945 nog eens in verscherpten vorm voortgezet. Het ondergrondsche verzet werkte echter rustig door. ondanks de offers, die het ook in Soest nog te brengen had. Wij herdenken hierbij met name den heer H. van Breukelen. die voor het vaderland is gevallen en herinneren aan <^e roh°urtenissen van van laatste weken, waardoor een deel van de verzetsbeweging dreigde te wor den opgerold en waarbij de heer J. Smit in handen van den vijand viel. JNaast de reeds genoemde personen vie len nog als slachtoffers der Duitsche ter reur de navolgende gemeentenaren: D. Kroon, G. Schuilenburg, Ir. Menko. J. van den Brink, Ir. Bos en G. van An- geren. De laatste was te Soesterberg woonachtig. 24 MAART. De legergroep Montgomery steekt den Rijn over. Ongelooflijk snel u -?e troePen ln Duitschland op en bereiken ook de Ned. grens. Onze hoop herleeft. Paschen nadert! Paschen, net feest van opstanding en herrijzenis. ,aschen ook de herrijzenis en vrij- making van ons land voltooien? Wij volgen de berichten met ingehouden adem. Wij hooren de eerste Nederland sche plaatsnamen. Mechelen en Dinx- perlo bevrijd. Het is Paschen. De lucht is grauw en stormvlagen jagen donkere wolken over ons geteisterd land. De Duitschers trekken weg en bommen regenen op hun in oostelijke richting jagende collonnes. Tweede Paaschdag. Enschede bevrijd. Hengelo bereikt, 'n Nieuw offensief in •uP uwe' ®nel volgen de goede be richten elkander op. »t Oosten van 't land is vrij. Zouden ze over den IJsel H1.: ,^a» ZÜ komen! Zij komen nu wer kelijk! Apeldoorn Amersfoort en danJa, ook Soest is vrij. n Nieuwe lente doet de oude takken botten. Nederland herrijst! En met Nederland Soest Wageningen. 5 mei 1945. Het i evenals in 1940, op de route va dende partijen heeft gelegen, vele plaatsen de sporen daarv vrij vefl verwoestingen aam het centrum staat hotel „Dt He' gebouw heeft veel van i handelingen van de laatste d don Dc W van het opschrn is van de muur geschoten. 1 zwaar beschadigd en vrijwel zijn versplinterd. Voor het r de activiteit van hoge gealln De Canadese generaal Foulki met zijn stafofficieren en vel prins Bemhard. Even late Duitse militaire auto's. Zij brt raai Blaskowitz, het type vai siseh militair. In 1939 vocht Polen. Pas in april was Bla. op het nippertje, via de afsl land binnengekomen. Hu t Oberbefehlshaber" van de land, generaal Christtanaea. geleden was hij met tot net een wapenstilstand bereid, dat zelfs Seyss-Inquart toe was. Op 28 april praatte de generaal Bedell-Smith, che Eisenhower, met de chef sta raai Montgomery, generaal d met prins Bemhard en me sche generaal te Achterve) uitvoeren van „voedseldropp het hongerige, bezette gebi nam generaal Blaskowitz d' van de Poolse strijdkrach vangst. Nu zijn de rollen on generaal zal nu misschien b< ben wat het voor een milu zich te moeten overgeven. Ir Blaskowitz geprotesteerd tej de optreden van de Duits< Hij is toen door Hitier voo geplaatst. Wellicht heeft hij Führer in 1945 weer goed v want onder zijn commando onnodig, een paar dagen v tulatie, de Wieringermeerj water gezet. Maar nu hebt van Blaskowitz zelfmoord zich overgegeven. En op te 16.30 uur, tekent de Du zijn capitulatie. Voor Nede oorlogsjaren, begonnen met strijd van enkele dagen, \v< volgd door een donkere bei afgesloten met een bloedigs tende bevrijding, voorgoed één der laatste bezette heel Nederland dan einde Op 19 mei 1940 verlieten i derlandse soldaten via grens met Zeeuws-Vlaandi op 20 september 1944oy eerste Nederlandse soldat Prinses Irene Brigade waard eveneens de Belgisc grens. Het is zelfs mogelij. soldaten, die in 1940 als land verlieten, behoorden pen, die 4 jaren later binnen kwamen om deel het verjagen van de be^ grondgebied. Dit is niet het enige merl van overeenkomst tussen delingen in 1940 en die ii Er zijn vele gelijkenissen, wel de vijand als de bevi getale uit de lucht op o beide gevallen met het aanmerkelijk te verkorten "Was het in 1940 de Duits het in bezit nemen van gangen bij Moerdijk, Dol terdam en tevens tot h van het regeringscentrun tijdens de grootscheepse ket Garden" landden Ar gelse en Poolse luchtlegt in bezit nemen van br Wilhelminakanaal en de mei. Dinkel, Maas en Ri vallen moest de weg wor voor het uitvoeren van e sende doorstoot. In 1940 9e pantserdivisie via Dordrecht en Rotterdam land binnendringen. In 11e Engelse leger, onde: neraal Dempsy, door langs de lijn Valkenswi Grave, Nijmegen, Arnhe over de Veluwe, de IJ: reiken. Snelle acties leic niek bij de tegenstander der ons herinneren zi angst voor de „vijfde in het binnenland werki de meidagen van 1940, september 1944, beter t Dinsdag", toen Duitser collaborateurs in panie men en de bevolking zowel in het zuiden al: naar de stadsrand toog te verwelkomen. In 1940 verloren de om de Residentie en de geallieerden de slaj beide gevallen warer ver van het doel c3 tegenstander werd ve Zouden de Duitse actit succes hebben gehad, derlandse verzet in broken. Zouden de dingen bij Arnhem hebben opgeleverd, gepasseerd zijn. Van gehoofden over de dan óm de Westwall verdedigingslinie, die zich uitstrekte tot N: zijn gedaan door de Hierdoor zou het. Ru sfngeld en Berlijn oj geval zou de oorlog geëindigd zijn.

Soester Courant | 1970 | | pagina 4