25 jaar geleden 30 jaar geleden NEDERLAND WERD OVERWELDIGD IN STRIJD MET HET OORLOGSRECHT Op 5 mei 1945 gal de Duitse generaal Blaskowitz zieli over aan de Canadese generaal Foulkes. Bevri jding van ons land vergde veel meer tijd dan de bezetting. Opvallende punten van overeenkomst tussen de gebeurtenissen in 1940 en in 1944/'45 Merkwaardige gelijkenissen Invasie en bevrijding uit het oosten Snelle verovering, langzame bevrijding De „meidagen van veertig", een bewogen stukje vaderlandse geschiedenis Waarde van 't Nederlandse verzet wordt vaak onderschat Hitler's opzet in feite mislukt Strijd in Zeeland duurde nog tot 27 mei liet aanvalsplan Overwinning en nederlaag Capitulatie Flagrante schendingen terugtocht te verhaasten. Honderden wielen, bakfietsen, kinderwagers kn< wagens en naaimachines worden Lp voerd. De Beauftragte begint eveneens te ram melen met de sabel en dreigt alle hui» van Soest te zullen verbranden n/1 de sabotage niet ophoudt. Hij 'd0 daarbij op de scherven en kopspijk®'1 die langs alle wegen zijn gestrooid 1 hun werk prima doen. Mannen van e meentewerken met bezems en wttt banden krijgen spijkerwacht, die ach tereenvolgens aan de gemeente-ambte naren en de onderwijzers wordt toevA» trouwd. r~ Op 11 September wordt te 19 u. 'n trel op het baanvak Baarn-Amersfoort bui ten gevecht gesteld in de omgevine Jl" de Groote Melm. Er rijden overieen* nog slechts enkele treinen. De heer t A. Lock, die met een vrachtauto is uit' getogen om boter voor de gemeente të halen, wordt heschoten en overlijdt aan zijn verwondingen. Gemeentewerken haalt met paard en wagen zout en suiker in Utrecht, de brandweerauto rijdt naar Zaandam en brengt voedsel terug. 1 Op 16 SEPTEMBER beschiet een jager een Duitsche auto op den Utrechtsche weg. Op 17 September, de dag van dë groote luchtlandingen, doorkruisen tal rijke jagers het luchtruim ter bescherë ming van de operaties in Gelderland en beschieten ook in Soest hier en daar con object. Enkele benzinetanks worden uit,geworpen, die brand veroorzaken aan de Molenstraat. Op 18 September breekt de algemeene spoorwegstaking uit Met de uitreiking van noodkaarten wordt een aanvang gemaakt. Op 10 September keert het grootste deel der Soester gijzelaars in goeden wel stand naar huis terug, terwijl ook hulp wordt verleend aan ontslagenen uit het concentratiekamp te Amersfoort. De luchtlandingen bij Arnhem, die aan vankelijk groot succes beloofden, stuiten an steeds heftiger tegenstand. Arnhem, dat reeds voor een belangrijk deel iri geallieerde handen was. moest weer -vorden prijsgegeven. Belde partijen /echten om leder huis en lederen steen /an Oosterbeek en Wolfheze. De burger- >evolking, die midden tusschen de itrijdenden is geraakt, begint een goed ïeenkomen te zoeken, Arnhem wordt 'erplicht geëvacueerd. w i?0',s ^"ftewezen als vluchtoord f. tP. terrein een eeresrhuM- man het in Mei 1940 niet gul 0nt- angen toen het zelf moest evacueeren"' len bezint de schuld in te lossen. Het toode Kruis richt een hulppost in aan Birktstraat. waar vele honderden en warme dronk en eten vinden 'e gemeente organiseert hulnbureaux Eemland en St. Ludgardis. Een zeer van, geleiders, ordonnansen, 3ks, helpsters komt in het geweer. De "ganlsatie klopt misschien niet altüd •engoed. er is wel eens een tikje ijdei- ;ia hier on een vleugje onwil elders aar daarvan worden de geëvacueerden' "püSr -i?"! dupe' In tegendeel: Hoode Kruis zusters en geleiders, die groote transporten met boerenwagens ar Barneveld vergezellen en met ge- 'acu eerden telkens opnieuw terug- eren vinden. volle waardeering de zijde der oorlogsslachtoffers wien zoomin bitter leed als merk- lardige humor ontbreken, worden centrale kraamkamers ge- een centrale reiniging voor VRIJDAG 1 MEI 1970 cht gedierte. en de bezetter zijn nederlaag nog maanden uitgesteld zag, heeft hij n gelegenheid voorbij laten gaan, den chaos, die zijn eigen land be- gde, ook over ons gebied te brengen, i angnjke vernielingen werden uit- oera en een massale deportatie be- i- De dreiging van razzia's hing iede- JShl. tussch/n an 60 jaar ieder enblik van iedereen dag boven het au, - en zijn ingepakt, maar snap"1"°P ZMr handi®e wiJze weer in Soest zagen de grauwe collonnes Hilversum en het Gooi langs mar- aL ®°fsterberg verleende hulp m ,?iteDn(jf ozen stoet van eevan- -n uit Rotterdam. la 0beleTefde ziJ'n eerste groote n. P November. Het resultaat poover hoewel de moffen gence* lenUTaten'hdreigden en schoten- Zij en later handiger methoden, waar- ichtf3"^dwacht hand- en spandiensten entte door meerdere permaner+e v ,Pe",e stellen. De mannen, ch'e rpio'i!W meldden voor arbeid in 'elaken en elders, waarbij hun ersen werden beloofd en waar- "roe.rende woorden door den waar- L ,?emeester °P hun gemoed gewerkt waren zoo gering in aan- i ort5k°mmandant tot krasse regelen overging. maamd wegens sabotage, gepeeld -n telefoonkabel, werd op 25 Octo- ^°eïe.r" var de wed. Kok aan niSS* Brinkweg en op 26 October cteteit „De Soester Kring" in brand ®nnSarhJji3?r* 'S seder* den alge- nof l dl,enstp,!cht van Januari 'ezet m verscherpten vorm e lrht? ondergrondsche verzet J" ^tig door. ondanks de ón hai1 ,n Soest nog te lamp H. herdenken hierbij 5or fw jer H" van Breukelen, IPr. vaderland is gevallen en aatsb» nPu rnhn"'rtenissen v»n vpr» ♦"u Waardoor een deel ipeeroM Weging dre,*de te wor- n hënw 8n waarb'i de heer J. de rpp/c" Van den vband viel. u als sl^f?,°emde Personen vie- e nnï ?ers der duitsche ter- r c. !ge.? e £emeentenaren: D. >n RrfnVUT nburgl Ir" Menko. J. Dp 1 1 Bos en G- van An- :htig. Was te Soesterberg iRnTp^ iegergroep Montgomerv uen Rijn over. Ongelooflijk snel eikpn epe" ,n Duitschland op erWff °r> dLe Ned' ?rens. Onze Paschen nadert! Paschen, ?chpn°.pst,anding en herrijzenis. valï ?e herrijzenis en vrij- „yan. °"s 'and voltooien? een de benchten met ingehouden wij hooren de eerste Nederland- wrijdamen' Mechelen en Dinx- Ba^ch'en> De lucht is grauw en j3^en donkere wolken over eisterd land. ^pner'l trekken weg en bommen collonnes 00steIi'ke richting Daaschdag. Enschede bevrijd, bereikt 'n Nieuw offensief in piw volgen de goede be- eikander 0p. 't Oosten van 't vrij. zouden ze over den IJsel zij komen! Zij komen nu wer- ?V Amersfoort en dan... Ja, 't is vrij. VNoiinfe ?oet de oude takken Nederland herrijst'. En met d ooest. 'ageningen, 5 mei 1945. Het stadje, dat, 'enals in 1940, op de route van de strij- •nde partijen heeft gelegen, toont op ele plaatsen de sporen daarvan. Er zijn veel verwoestingen aangericht. In centrum staat hotel „De Wereld", [et gebouw heeft veel van de oorlogs- ndeMngen van de laatste dagen gele- n. De „W" van het opschrift „Wereld" van dc muur geschoten. Het dak is waar beschadigd en vrijwel alle ruiten ijn versplinterd. Voor het hotel neemt activiteit van hoge geallieerde mili- ren toe. Canadese generaal Foulkes arriveert ?t zijn stafofficieren en vergezeld van rins Bernhard. Even later naderen )uitse militaire auto's. Zij brengen gene- •aal Blaskowitz, het type van een Prui- lisch militair. In 1939 vocht hij reeds in >olen. Pas ln april was Blaskowitz, net ip het nippertje, via de afsluitdijk, ons and binnengekomen. Hij verving, als Obe.-befehlshaber" van de Vesting Hol- and, generaal Christiansen. Enige dagen eleden was hij niet tot het sluiten van en wapenstilstand bereid. Het bleek, Jat zelfs Seyss-Inquart toeschietelijker vas. Op 28 april praatte deze nazi met eneraal Bedell-Smith, chef staf van Cisenhower, met de chef staf van gene raal Montgomery, generaal de Guingand, net prins Bernhard en met een Russi- ;che generaal te Achterveld over het aitvoeren van „voedseldroppings" boven iet hongerige, bezette gebied. In 1939 iam generaal Blaskowitz de capitulatie /an de Poolse strijdkrachten in ont- -angst. Nu zijn de rollen omgekeerd. De jeneraal zal nu misschien begrepen heb ben wat het voor een militair betekent zich te moeten overgeven. In Polen heeft Blaskowitz geprotesteerd tegen het wre de optreden van de Duitse SS aldaar. Hij is toen door Hitier voor straf over geplaatst. Wellicht heeft hij het bij zijn Führer in 1945 weer goed willen maken, want onder zijn commando werd, geheel onnodig, een paar dagen voor de capi tulatie, de Wieringermeerpolder onder water gezet. Maar nu hebben de bazen van Blaskowitz zelfmoord gepleegd of zich overgegeven. En op deze 5e mei, te 16.30 uur, tekent de Duitse generaal zijn capitulatie. Voor Nederland zijn de oorlogsjaren, begonnen met een ongelijke I strijd van enkele dagen, welke werd ge volgd door een donkere bezettingstijd en afgesloten met een bloedige en verwoes tende bevrijding, voorgoed voorbij. Als één der laatste bezette gebieden zou heel Nederland dan eindelijk vrij zijn. Op 19 mei 1940 verlieten de laatste Ne derlandse soldaten via de Belgische grens met Zeeuws-Vlaanderen ons land; op 20 september 1944 overschreden de eerste Nederlandse soldaten van de Prinses Irene Brigade bij Valkens- waard eveneens de Belgisch-Nederlandse grens. Het is zelfs mogelijk, dat dezelfde soldaten, die in 1940 als laatsten ons I land verlieten, behoorden bij de troe- I pen, die 4 jaren later ons land weer I binnen kwamen om deel te nemen aan 1 het verjagen van de bezetter van ons I grondgebied. Dit is niet het enige merkwaardige punt I van overeenkomst tussen de oorlogshan delingen in 1940 en die in 1944 en 1945. I Er zijn vele gelijkenissen. Zo daalde zo- I wel de vijand als de bevrijder in groten I getale uit de lucht op ons neer. En in I beide gevallen met het doel de oorlog aanmerkelijk te verkorten. Was het in 1940 de Duitsers te doen om I het in bezit nemen van de rivier-over- gangen bij Moerdijk. Dordrecht en Rot terdam en tevens tot het uitschakelen van het regeringscentrum te Den Haag, l tijdens de grootscheepse operatie „Mar- I ket Garden" landden Amerikaanse, En gelse en Poolse luchtlegers om het snel in bezit nemen van bruggen over het Wilhelminakanaal en de rivieren Dom mel, Dinkel, Maas en Rijn. In beide ge vallen moest de weg worden vrijgemaakt voor het uitvoeren van een snelle beslis- sende doorstoot. In 1940 moest de Duitse 9e pantserdivisie via Noord-Brabant, Dordrecht en Rotterdam de Vesting Hol land binnendringen. In 1944 moest het 11e Engelse leger, onder bevel van ge neraal Dempsy, door Noord-Brabant, langs de lijn Valkenswaard, Eindhoven, Grave, Nijmegen, Arnhem en vervolgens over de Veluwe. de IJsselmeerkust be reiken. Snelle acties leiden altijd tot pa niek bij de tegenstander. De ouderen on der ons herinneren zich nog wel de angst voor de „vijfde colonne" een in het binnenland werkende vijand in de meidagen van 1940, maar ook de 5e september 1944, beter bekend als „Dolle Dinsdag", toen Duitsers, N.S.B.-ers en collaborateurs in paniek de vlucht na men en de bevolking van vele steden, zowel in het zuiden als in het noorden, naar de stadsrand toog om de bevrijders te verwelkomen. In 1940 verlorën de Duitsers de slag om de Residentie en in 1944 verloren de geallieerden de slag bij Arnhem. In beide gevallen waren de troepen te ver van het doel dat spoedig bij de tegenstander werd vermoed geland. Zouden de Duitse acties rond Den Haag succes hebben gehad, dan zou het Ne derlandse verzet in één dag zijn ge broken. Zouden de Engelse luchtlan dingen bij Arnhem een overwinning hebben opgeleverd, dan zou de Rijn gepasseerd zijn. Van geallieerde brug- gehoofden over de I.Tssel uit zouden dan öm de Westwall heen, (dc Duitse verdedigingslinie, die langs onze grens zich uitstrekte tot Nijmegen) aanvallen zijn gedaan door de Duitse laagvlakte. Hierdoor zou het Ruhrgebied zijn om singeld en Berlijn open liggen. In dat geva'. zou de oorlog wellicht in 1944 geëindigd zijn. Leverde in 1940 de 9e Duitse tankdivisie in Noord-Brandant slag bij Mill Peel- Raam-stelling), in 1944 woedde even eens een zware tankslag in onze zuide lijke provincie en wel bij Overloon. In 1940 werd Zuid-Limburg onder de voet gelopen door het 6e leger, dat tot doel had België te veroveren, en in de morgen van de 10e mei was Maastricht al in Duitse handen. Begin september 1944 werd Zuid-Limburg veroverd door troepen van het le Amerikaanse leger, dat niet veel tegenstand ontmoette. De soldaten van generaal Hodges bevrij den Maastricht als de eerste Neder landse stad. Het eigenlijke doel van de Amerikanen was de Westwall. Ook in 1944 werd Zeeland weer oorlogs toneel en evenals in 1940 leden Walche ren en Zeeuws-Vlaanderen de meeste schade. Wegens de sterke verdediging van de Sloe-dam tussen Walcheren en Zuid Beveland braken de Duit sers het verzet door het bombarderen van Middelburg. In 1944 werden door de geallieerden om dezelfde reden de dijken van Walcheren gebombardeerd, waardoor het eiland onder water kwam te staan. Het merkwaardigste is echter wel, dat in 1945 voor wat de bevrijding van het Midden en Westen van ons land betreft, de bevrijders, evenals 5 jaren geleden de veroveraars, uit het Oosten kwamen en via Arnhem en de Veluwe de Greb- belinie naderden. In het laatste geval was deze verdedigingslijn door de Duit sers bezet. En dezelfde generaal, die in 1940 het commando had bij de Duitse luchtlandingsoperaties in Nederland, de parachutisten-generaal Student, leidde in het voorjaar van 1945 de verdediging tegen de geallieerde invasie in ons land. Op 6 april verliet hij echter ons land om de Duitse tegenstand aan de Weser te organiseren. In april 1945 was Friesland bevrijd en stonden de geallieerden, evenals de Duitsers 5 jaren tevoren, voor de ver dedigingswerken bij Kornwerderzand. In beide gevallen werd de afsluitdijk niet veroverd. Tenslotte begon de oorlog op 10 mei en eindigde de strijd in ons land op 5 mei. Op beide dagen was het weer zonnig, maar vrij fris. Duurde de strijd in 1940 t.a.v. de Vesting Holland 5 dagen en gold voor ons hele land hiervoor een termijn van 17 da gen, met de bevrijding van ons land zijn ruim 8 maanden gemoeid geweest. Dit opvallende verschil tussen ver overing en bevrijding in tegenstel ling tot de hierboven beschreven vele punten van overeenkomst heeft di verse oorzaken. In 1940 vielen verse troepen ons land binnen, rechtstreeks van uit eigen land opererend. De ge allieerde legers hadden, vóór ze ons land naderden, al een lange, moeizame weg afgelegd. Was in 1940 ons land het eerste aanvals doel, in 1944 vormde de bevrijding van ons land de afsluiting van een fase van de geallieerde invasie. In 1940 maakte ons land de afsluiting van een fase van de geallieerde invasie. In 1940 maakte ons land sinds 1830 op nieuw kennis met de oorlog en dan nog wel in een vorm, die wij niet hadden verwacht. Onze soldaten hadden veel tijd nodig om de vuurdoop te doorstaan. In 1944 werd ons land verdedigd door Duitse oorlogsveteranen, voor wie oor logvoeren dagelijks werk was gewor den. Dit had tot gevolg, dat, in tegen stelling tot onze soldaten, de Duitsers, ook al geraakten ze bij snelle geallieer de acties soms in paniek, zich gauw herstelden en doeltreffende tegenacties ondernamen. De door de geallieerden gevoerde taktiek van het uitvoeren van tangbewegingen met snel oprukkende tanks was de Duitsers heel goed be kend. Het was hun eigen strijdmethode, die zij in 1940 met groot succes hadden toegepast. Bevond generaal Guderian, bijgenaamd „snelle Heinz", zich bij de voorste tanks tijdens de toch wel riskante, smalle doorstoot van Sedan, dwars door Noord- Frankrijk via Abbeville naar Calais, In 1944 leidde generaal Horrocks, die de bijnaam „the hurricane" de orkaan had, aan de spits van het 30e leger korps de eveneens gewaagde en even smalle doorstoot van de Belgisch-Ne derlandse grens naar Nijmegen. In tegenstelling tot de Franse- en Engelse troepen, die in 1940, door hun linies langs de Frans-Belgische grens te verlaten om hun noordelijke bond genoten te hulp te snellen, de vijand volledig in de kaart speelden, wisten de Duitsers in 1944, door vakkundig te rug te trekken en tijdig nieuwe stellin gen te betrekken, het resultaat van een doorstoot zo veel mogelijk te verklei nen. Zij toonden zich taaiere tegenstan ders dan de Fransen. Hierbij speelde hun angst voor represailles bij overgave een grote rol. Na de aanslag op Hitier op 20 juli 1944 werd het hoofd van de SS de beruchte Heinrich Himmler commandant van de troepen die „die Heimat" moesten verdedigen. Op 3 sep tember gaf hij een dagorder uit, waar in hij stelde, dat iedere soldaat, die zich overgaf, later gestraft zou worden. Nu waren er talloze Duitse soldaten, dit niet meer in eigen overwinning ge loofden, doch ernstiger was Himmlers dreigement, geuit in dezelfde dagorder, waarbij alvast de familieleden van de gecapituleerde soldaat voor zijn gedrag verantwoordelijk zou worden gesteld. Door middel van allerlei duivelse ma nieren wisten de Nazi-leiders hun greep op het Duitse volk tot op de laatste oorlogsdag ten volle te behouden. Dat de Duitsers de verdediging moesten staken vond zijn oorzaak in een zelfde omstandigheid, die een beslissende rol speelde bij hun eigen „Blitzkrieg" in de eerste oorlogsjaren: absolute over macht in de lucht. Braken Duitse bom menwerpers in 1940 elk verzet, de over weldigende luchtsteun, die de geallieer de troepen bij de bevrijding van ons land ondervonden, besliste de eindstrijd. Toch moest er vaak om elke meter grond hevig worden gevochten. Aan de bevrijding van ons land werd deelgenomen door troepen van ver schillende nationaliteit, voornamelijk Canadezen, Engelsen en Polen, maar ook Amerikanen, Fransen, Belgen, No ren en Nederlanders. Tijdens de meidagen van 1940 sneuvel den bijna 2200 Nederlandse militairen. Alleen al bij de verovering van Zeeland telden de geallieerden 13.000 man aan doden en vermisten, terwijl op het Air- bornekerhof bij Oosterbeek 1500 geal lieerde parachutisten begraven zijn. Nederland, begin mei 1940. Het eerste half jaar mobilisatie is voorbij. Behalve de Fins-Russische oorlog heeft de eer ste oorlogswinter niet veel strijdtoneel opgeleverd. In april is er echter weer volledig beweging in de oorlog geko men, met Skandinavië als inzet. Het lijkt wel of de oorlog in afzonderlijke hoofdstukken kan worden verdeeld: Hoofdstuk I Polen, Hoofdstuk II Dene marken en Noorwegen. En nog steeds zijn de echte vijanden, Duitsland tegen Engeland en Frankrijk nieit rechtstreeks met elkaar in kontakt geweest. De afgelopen winter is streng geweest, maart toch ook weer snel geëindigd en de meimaand kondigt zich echt aan als de bloeimaand. Ondanks de onrust, die er in Neder land heerst over de toekomst, verheu gen de mensen zich op de komende Pinksterdagen: 12 en 13 mei. Prinses Juliana en prins Bernhard be zoeken het bloemenfeest te Noordwijk en na de kleurrijke bloembollen komen de bloeiende vruchtbomen. De kranten schrijven er over in lyrische stijl: „De appel viert nu hoogtij. De overweldi gende witte bloesem tijdens Hemel- vaartdag van peren, kersen en pruimen, werd hier en daar onderbroken door de rose, op springen staande appel knoppen. Den dag daarna waren de vroegbloeiers al open. Het leek wel of zij den achterstand met geweld wil den inhalen. In het komende week einde zullen kleurschakeeringen van heel zacht dieprose den boomgaarden dat feestelijke aanzien geven, dat zoo echt bij de meimaand past. Het Amsterdams Joods koor geeft een' uitvoering in de Hollandse Schouwburg. De belangstelling is groot en het en thousiaste publiek geeft bloemen aan de dirigent Englander. De lufthansa mag niet meer op Schip hol vliegen. De Duitse luchtvaartmaat schappij zal nu Eelde als landingsplaats kiezen. Van Eelde zal de K.L.M. de lijn doortrekken naar Schiphol, vooral om de bloemenexport naar Duitsland niet te verstoren, want deze bedraagt zo'n 1000 kg per dag. De gemobiliseerde soldaten zullen geen voordeel hebben van een Pinksterverlof. Op 7 mei acht de regering het nodig alle verloven in te trekken. Er keren daardoor vele soldaten naar hun on derdelen terug. De N.S. moeten een beperkte dienstregeling instellen. „Maar," zo wordt meegedeeld, „met Pinksteren zullen althans de elektrische treinen weer normaal rijden." Ook de avondbladen van 9 mei geven geruststellende berichten. „De autori teiten te Berlijn," zo meldt United Press, „verklaren dat van een voorgenomen inval in Nederland geen woord waar is. In feite heeft een grote Duitse leger macht zich langs onze gehele oostgrens geconcentreerd en generaal Winkelman laat het volgende telexbericht uitgaan: „Van de grens komen zeer verontrus tende berichten binnen. Weest dus zeer op uw hoede." De verovering van ons land was een onderdeel van „Fall Gelb", dat een „Blitzkrieg" tegen Frankrijk ten doel had. De grote aanvalsstoot zou zich richten naar Noord-Frankrijk. Dwars door de Ardennen, bij Sedan, moest daarbij de middelste speerpunt van Duitse tanks de geallieerde verdedi gingslinie doorbreken en de kanaalkust bereiken. Oorspronkelijk lag het niet eens in de bedoeling om geheel ons land te veroveren. De noordelijke vleu gel van het Duitse aanvalsleger zou over Roermond en Venlo naar België trek ken. Later werden deze plannen gewijzigd en wel om twee redenen. Op 10 ja nuari 1940 moest een Duits vliegtuig een noodlanding maken in Oost-België. Op een der inzittenden werden papie ren gevonden, die betrekking hadden op Hitiers aanvalsplan. De Führer werd toen bang, dat het hele plan verraden was en gelastte een algehele wijziging. Daar de Duitse legerleiding het boven dien te riskant vond om een nummerie sterk Nederlands leger in de flank te hebben werd hierbij tevens besloten tot algehele bezetting van ons land. Dit deel van de strijd diende zo snel mo gelijk te worden afgewerkt. Het 18e leger zou de aanval inzetten, waarbij een cavaleriedivisie door Drenthe, Gro ningen en Friesland moest oprukken om via de afsluitdijk Noord-Holland binnen te trekken. Tegen IJssellinie en Greb- belinie zouden 2 infanteriedivisies en 2 ss- regimenten, „Der Führer" en „Adolf Hit- Ier" benevens 3 pantsertreinen worden ingezet. Ten zuiden van de grote ri vieren zouden nog twee infanteriedivi sies en één tankdivisie door Noord-Bra bant westwaarts oprukken. Tenslotte zou het 6e leger, bestaande uit 17 di visies, waaronder 2 tankdivisies, door Limburg naar België trekken. Afgezien van dit alles moest in het hart van Ne derland een Duits leger uit de lucht neerdalen. Dit leger bestond uit de 7e landingsdivisie, troepen die per vlieg- landngsdivise, troepen de per vlieg tuig werden aangevoerd. Hierbij wer den niet minder dan de gehele Duitse transportvloot van 430 toestellen, een 246-tal jachtvliegtuigen, 240 Heinkel- bomenwerpers, een groep Junker-88 ge vechtsvliegtuigen en Stuka duikbom menwerpers gebruikt, totaal 900 vlieg tuigen. Nimmer in de Tweede wereld oorlog zijn zoveel Duitse vliegtuigen tegen zo'n klein gebied ingezet. Com mandant van de parachutisten was Graf von Sponeck. De gevechtsvliegtuigen stonden onder leiding van generaal Put- zier en de algehele leiding berustte bij generaal Student. De opdracht van dit leger was het veroveren van de brug gen bij Moerdijk, Dordrecht en Rotter dam om zo de 9e tankdivisie, die door Noord-Brabant zou trekken, de gele genheid te geven om snel de vesting Holland binnen te dringen. Het tweede doel was door Hitier zelf bedacht: Aan val op 's-Gravenhage, met de opzet de koningin, de regering en de legerleiding gevangen te nemen om daarmee alle weerstand te breken. Tenslotte hoopte Hitier zelfs, dat koningin Wilhelmina dezelfde beslissing zou nemen als de Deense koning, n.1. capitulatie zonder verzet. Een speciale afgezant. Werner Kiewitz, een ambtenaar van het Duit se ministerie van Buitenlandse Zaken, moest naar Den Haag reizen om, ter wijl de bommen boven de Residentie zou den worden afgeworpen, met deze ach tergrondmuziek, zijn eisen aan H. M. voor te lezen. Over de duur van de oorlog in Neder land rekenden de Duitsers 4 mogelijk heden: 1. Nederland verzet zich niet, 2 De luchtlandingstroepen bezetten de Residentie en nemen de koningin, re gering en legerleiding gevangen; in dat geval zou de oorlog één dag duren. 3. In Nederlandse uniformen gestoken Ne derlanders en Duitsers bezetten enkele Maasbruggen in Limburg, parachutisten veroveren de Moerdijkbruggen, de brug gen bij Dordrecht en de Maasbruggen te Rotterdam en de 9e pantserdivisie rukt snel op naar Den Haag; de oor log zou dan in ten hoogste 5 dagen worden beslist. Zouden echter de twee genoemde akties niet het gewenste re sultaat opleveren dan zou de strijd in Nederland langer duren. Een lange stoet van alles wat maar ryden kon, getooid met de witte vlag als teken van overgave, op weg met ge desillusioneerde Duitsers. In de nacht van 9 op 10 mei werden in Limburg de Maasbruggen overvallen. Slechts bij Gennep gelukte dit. Even la ter overschreden Duitse troepen op vele plaatsen de oostgrens. De Duitse lucht vloot passeerde eerst ons land om zo de indruk te wekken, dat men te doen zou hebben met een grootscheepse aanval op Engeland. De vliegtuigen draaiden ech ter boven de Noordzee, bombardeerden de Haagse kazernes en de vliegvelden Ypenburg, Valkenburg en Ockenburg rond Den Haag en wierpen daar para chutisten af. Alles ging volgens Hitiers boekje. Misleiding, schrik en overrompeling wa ren de kenmerken van de luchtacties. Von Sponeck was tot in details geïnstru eerd en bezat plattegronden van Den Haag, adressen van koningin, regering, opperbevelhebbers en openbare gebou wen, adressen van Duitsers, die zouden helpen, en van mensen, die moesten worden gearresteerd, zelfs van garages waar auto's konden worden gevorderd. Von Sponeck verwachtte niet veel te genstand. Zijn dagorder begon met de woorden „Grote en eervolle taken wach ten ons", en eindigde met: „Nu voor waarts met God, voor Führer en Rijk." (Op 20 juli 1944 werd de generaal, op bevel van Hitier, zonder vorm van pro ces gefusilleerd.) We willen in dit artikel niet verder in details treden voor wat betreft de oor logshandelingen in de meidagen. Wie hiervan meer wil weten kan verschil lende publicaties in boek en geschrift doorlezen. De lezer zal gewaar worden, dat de missie Kiewitz mislukte, de ge zant kwam niet verder dan de grens. De pantserdivisie rukte snel op, dwars door de Peelraam stelling heen en ver volgens over de door de parachutisten veroverde bruggen bij Moerdijk en Dor drecht. Hitiers persoonlijke plan mislukte echter volkomen; ja, hier leed de agressor een nederlaag, die hij nooit geheel te boven is gekomen. Er wordt wel eens gezegd, dat Hitier zich in de tweede wereldoorlog heeft doodgezegevierd, en dat elke overwin ning hem wat dichter bij zijn ondergang heeft gebracht. Verloor hij bij zijn ac ties tegen Scandinavië een groot ge deelte van zijn toch al te kleine vloot, rond Den Haag verloor Hitier niet alleen een groot deel van zijn transportvlieg tuigen doch ook een groot aantal waar devolle, langdurig getrainde, voorname lijk kaderleden van zijn pas opgerichte, geheel nieuwe leger-onderdelen: para chutisten en luchtlandingstroepen. Ruim 300 machines werden neergeschoteip. Rondom Den Haag werden 2735 Duitse militairen uitgeschakeld, waarvan er 1200 via IJmuiden naar Engeland werden af gevoerd. De aanvankelijk overblufte Ne derlandse troepen, die rond 's-Graven hage waren gelegerd, meest jonge, pas in dienst getreden soldaten en oudere lichtingen zagen en dat is uniek in de tweede wereldoorlog zelfs kans om de 3 bezette vliegvelden te heroveren en Von Sponeck volledig te isoleren. Van een binnenrukken in Den Haag was geen sprake. Hitier werd ongeduldig en vrees de zelfs, dat de strijd langer dan de in 2e instantie geplande 5 dagen zou duren, daar de Duitse tanks vóór Rotterdam bleven steken. Een ander Duits strijd middel, de terreur, werd aangegrepen om het verzet te breken: Bombarderen van bevolkingscentra. Het hart van Rotter dam ging op in vlammen. Utrecht, Den Haag, Amsterdam en Haar lem werden met eenzelfde lot als Rot terdam bedreigd. De koningin, de ko ninklijke familie en de regering hadden het land reeds verlaten. De nuchtere en vooral moedige generaal Winkelman be sloot verder naar zijn mening nutte loos bloedvergieten te voorkomen. Op 14 mei 1940 capituleerde de Vesting Holland. In Zeeland werd de strijd voort gezet. Middelburg werd daar de Sloe- dam-stelling zich niet gauw genoeg over gaf vernietigend gebombardeerd. Op 27 mei werd het laatste stukje Neder lands grondgebied door de Duitsers ver overd. De aanwezigheid van Engelse troepen bij Hoek van Holland, Amster dam en Vlissingen, alsmede van Franse troepen in Zeeland en Noord-Brabant heeft geen wezenlijke invloed gehad op de duur van de oorlog. Een kleine 5 ja ren later zou Nederland weer gevechts terrein worden. Veel langzamer dan de bezetting zou de bevrijding van ons land zich voltrekken. Wanneer wy op 5 mei a.s. voor de zesde en laatste maal officieel onze nationale feestdag herdenken, doen wü er goed aan, ons de gebeurtenissen van mei 1940 die de inleiding vormden tot de vyf jaren van leed en ellende, nog eens duidelijk voor ogen te stellen. Het is altijd verstandig de lessen der geschiedenis ter hart« te nemen en deze nooit te vergeten, want de ervaring kan ons pantseren tegen mogelijke soortgelijke gebeurtenissen in de toekomst. Wat wij kunnen leren van de verschrikkelijke meidagen van 1940 Ten eerste dat wij nooit meer zo dom mogen zijn om ons leger, onze vloot en luchtmacht te ver waarlozen. En ten tweede, dat wij er rekening mee zullen moeten houden, dat een eventuele vijand zich niet zal ontzien het oorlogsrecht met voeten te treden, om op die manier tot een sneller succes te komen. Dit eist van ons allen een ver hoogde paraatheid. dood en een sergeant zwaar gewond, waarbij de laatste zag dat een der spoorwegarbeiders onder zijn overall een Duits militair uniform droeg. Toen de Duitsers de spoorbrug oprenden werd deze door de Nederlandse troepen aan de westzijde opgeblazen, waarbij alle overvallers de dood vonden. De brug tussen Gennep en Oefelt viel helaas in Duitse handen door een sooi't- gelijke overval, waarbij de aanvallers op misleidende wijze gekleed waren in uniformen die veel geleken op die der Koninklijke Marechaussee. Hierdoor konden even over vieren ongehinderd een pantsertrein en een goederentrein de brug passeren met als gevolg, dat de Nederlandse troepen in de rug konden worden aangevallen. Later is gebleken, dat een aantal in Duitsland wonende Nederlanders met Nationaal-socialisti- sche sympathieën zich als een „vijfde colonne" voor Hitiers karretje had laten spannen en daadwerkelijk landverraad pleegde. Rotterdam Het bombardement van Rotterdam is wel een van de ergerlijkste schendingen van het oorlogsrecht geweest. Een aan de commandant van Rotterdam gezon den ultimatum van 10.30 uur, waarin de stad twee uur tijd kreeg tot overga ve, moest vóór 12.30 uur worden beant woord. Te 12.15 verscheen de Neder landse parlementair voor de Duitse commandant met een verzoek om na dere inlichtingen. Hierna volgde een nieuw ultimatum van de Duitsers op 13.20, waarbij men drie uur tijd kreeg tot overgave. Doch reeds tien minuten later, ongeveer 13.30 uur vielen de eer ste bommen op Rotterdam. De gevolgen waren ontzettend. Onge veer 900 personen werden gedood, circa 25.000 woningen werden verwoest. 24 kerken, 2350 winkels en magazijnen, 550 café's en hotels. 2000 fabrieken, pak huizen en werkplaatsen, 62 scholen, 2 schouwburgen, 12 bioscopen, een gebied van omstreeks 260 hectaren werd to taal verwoest. Tot dergelijke misdaden is een tegen stander in staat, ook al is bij numeriek en materieel superieur. Het doel hei ligt de middelen is de stelregel van to talitair geregeerde landen. Men moet dus op alles voorbereid zijn, wanneer het tot een treffen komt. Dat is de les van 1940, die wij ter harte dienen te nemen en waartegenover wij slechts kunnen stellen een zo hoog mogelijk op voeren van onze paraatheid. Met welke mogelijkheden van schending van het oorlogsrecht wij rekening die nen te houden, leren ons de gebeurte nissen in de meidagen van 1940 wel zeer duidelijk. Op 10 mei, kort na 3.30 utp kwamen bij het algemeen hoofdkwartier de eer ste berichten binnen van grensover schrijdingen bij Kerkrade en Vaals en te 4.00 uur cirkelden reeds vele Duitse vliegtuigen boven Den Haag. Ze wier pen pamfletten uit, waarin op de over gave werd aangedrongen. Officieel wist Nederland nog van niets. Nauwelijks waren de eerste schoten in deze oor log gevallen of de Duitsers bombar deerden de Alexanderkazerne in Den Haag alsmede enige doelen in de naas te omgvig. Ondanks de Duitse belofte onze neutra liteit te zullen ontzien en ons ernstig streven deze neutraliteit ten koste van wat ook te handhaven, werden deze wandaden bedreven zonder voorafgaan de oorlogsverklaring of het stellen van een ultimatum. Pas te 6.00 uur overhan digde de Duitse gazant aan onze mi nister van buitenlandse zaken een ver klaring, waarin de inzet van Duitse troepen werd aangekondigd. Wij waren op een gemene manier overrompeld. Bedriegelijke uniformen Omstreeks kwart voor twee in de nacht had de eerste schermutseling plaats in de Kapellerlaan te Roermond, waar een Nederlands groepje militairen zich bij toeval geplaatst zag tegenover een groep in bedriegelijke uniformen geklede fi guren, die Duitsers bleken te zijn en opdracht hadden te trachten de voet brug over de Maas onbeschadigd in handen te krijgen. Na een korte scher mutseling mislukte de overval en de Nederlanders konden de brug tijdig opblazen. Soortgelijke overvallen von den bij vele bruggen in Limburg plaats. Even na drie uur in de nacht naderde een aantal mannen in blauwe overalls de wacht, die dc bewaking had over de Maasbrug bij Buggenum. De mannen waren voorzien van pikhouwelen en schoppen. Bij aanhouding deelden zij in het Nederlands mee, wegwerkers van de N.S. te zijn. Ze toonden legitimatie papieren van de spoorwegen. De dienst doende sergeant vertrouwde de zaak niet en stelde zich telefonisch in ver binding met zijn commandant. Tijdens dit gesprek overvielen de ongeveer der tig „spoorwegarbeiders" dc Nederlan ders, waarbij een korporaal werd ge-

Soester Courant | 1970 | | pagina 5