u 3 MOEDERS DAG VAN HET JAAR Woensdag 6 mei 1970 49e jaargang uo. 31 Uitgave Drnkkerïj Smit - Soest Rnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2560 - Postgiro 126156 Aanstootgevende kijkgaten, afgedreven parachutisten, weggooi-poëzie, muziek, kunst en slavinnen op Soester bevrijdingsfeest Bromfietser maakte salto Geslaagd Met de WISO naar Slagharen Auto velde lichtmast Duhbele beenbreuk voor bromfietser M ai -' (1.V Soest herdacht zijn doden Succesvolle sportuitwisseling door Nederlandse Soest gewonnen Het oog gericht op Israëlische kritiek op Israël VVD stelt zich voor SOESTER IOURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,75. Bulten Soest per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De viering van de bevrijding is in Soest een zeer gevarieerd en ludiek ge beuren geworden, dat duizenden mensen op de been heeft gebracht en waarvan het succes voor een zeer belangrijk deel is te danken aan de kunstenaars vereniging Artishock. Het idee, om de traditionele kunstmarkt dit jaar een wat ruimere opzet te ge ven en allerlei groeperingen, die op enigerlei wijze met de handhaving en de verkrijging van de vrijheid te ma ken hebben, voor deelname uit te nodigen. Daartoe behoorden ook de politieke partijen in Soest, maar dat initiatief werd aanvankelijk door B. en W. niet zo erg op prijs gesteld. Uiteindelijk gaf de gemeenteraad een subsidie voor de kunst en niet voor politiek. Maar de in de raad verenigde poltieke partijen zelf dachten er anders over en spraken zich middels hun vertegenwoordigers in de raad wel uit voor een ruimere opzet. En juist hieraan is wellicht het grote succes van deze bevrijdingsmarkt te danken geweest: politiek, dolle mina's, allerlei vormen van kunst en muziek en andere vormen van meer of minder onschuldig vermaak hebben duizenden mensen naar de Parallelweg getrokken. De politieke partijen hebben er zelf ook iets van gemaakt. D'66 liet de burgerij gezond (een appel) snoepen en een bur gemeester kiezen, de VVD deelde balonnen en kandidatenlijsten uit, het Progressief Akkoord gaf de mensen al vast een (rode) ballpoint mee om de stembiljetten straks in te vullen en de confessionele concentratie liet de be zoekers kennis maken met zijn kan didaten en programma. Zondag 10 mei is het weer moederdag. We zullen het de dagen er voor best kunnen merken. Aan vaders hand, of als het maar even kan alleen, zullen we de kleuters die dag langs de bloe- menzaken en lekkernijenwinkels zien flaneren. Met de spaarcentjes stevig in het knuisje, misschien druk debilerend met vriendje of vriendinnetje, zal na hoogst ernstig wikken en wegen de keus worden bepaald. Aan de kleuters zal het ook dit jaar niet liggen om moeder dag weer tot een hoogtijdag te maken in ons gezonde gezinsleven. Niet allemaal zullen ze iets gaan kopen. De wat grotere, handige kinderen weten heus wel waar zij erg blij mee is. Ook kan een eenvoudig klein cadeautje op een heel leuke manier versierd of ver pakt worden. Zelfs een gewoon huis houdelijk cadeautje wordt een apart presentje als er een fleurige, bloemrij ke versiering aan wordt bevestigd. Een kop en schotel kunnen heel gemakkelijk met bloemetjes worden opgevuld. Ook een klein schaaltje wordt met een bloemprikker, een paar voorjaars bloempjes en wat takjes groen een feestelijk cadeautje. Ze willen allemaal iets voor moeder doen op die moederdag. En wat moet moeder doen? Zou het ook niet leuk zijn om moeder die dag eens helemaal niets te laten doen? Dat moeder de dag mag begin nen met ontbijt op bed en dat ze daar na volop de tijd krijgt zich helemaal op haar gemak te kleden. Tegen de tijd dat ze beneden komt is de koffie kiaar en zijn de kamers netjes opge ruimd. Met hulp van vader kan er vast wel een gezellige dag van worden gemaakt. Als het helemaal niet anders kan, zou moeder kunnen koken en de anderen tafeldekken en later afwassen. Met al deze goede zorgen zijn moeders blij, want heus, om moederdag te vie ren hoeven er geen luxe en vreselijk dure cadeaus te worden gegeven. Een moeder begrijpt de goede bedoeling van Jan, als hij met een grammafoonplaat aankomt, die hij eigenlijk zelf zo graag wil hebben. Ze heeft toch dadelijk een erontschuldiging klaar voor het kind, dat het eigengemaakte cadeautje niet klaar kreeg? Degenen die zeggen: „Och moederdag dat is een instelling van de winkeliers, daar doe ik niet aan mee", die hebben ze ker ongelijk. Natuurlijk spant de za kenman zich in deze tijd in. In verschil lende branches is een belangrijk stuk aktiviteit gericht op een goed verloop van deze jaardag. Maar dat is met Sin terklaas en Kerstmis toch ook zo? Maak er voor moeder een gezellige dag van. Laat het haar dag zijn. Verwen en verzorg haar eens goed, de kans dat ze dat laat doen is er alleen die 10e mei. Doordat een stuk van zijn spatscherm losraakte en tussen de spaken van een der wielen terecht kwam maakte de bromfietser M. uit Hoogland zondag op de Steenhoffstraat nabij het Kerkplein een salto, waardoor hij zo ongelukkig terecht kwam. dat hij met diverse ver wondingen naar zonnegloren moest worden overgebracht. Onze plaatsgenoot de heer E. T. Scholten slaagde aan de vrije universiteit te Am sterdam voor het tweede gedeelte van het kandidaats-examen geneeskunde. De Jongeren Aktiegroep Soest trachtte de marktbezoekers duidelijk te maken, waarom de weg over de Eng weg moet en Jan Visser en Ton Luiting probeer den voor een luttel bedrag wegwerp- poezie aan de man te brengen, terwijl twee kraampjes verder een kunstenaar op een mondharp lag te spelen en Utrechtse Dolle Mina's een slavinnen- markt uitbeeldden als symbool van de onvrijheid van de vrouw. Overigens werd een paar maal een openbare ver koping van slavinnen gehouden, nadat zi; eerst luid weeklagend en geketend over de markt werden gevoerd. De ad- spirant-kopers moesten echter wel aan bepaalde voorwaarden voldoen. Zij kon den de slavin niet zonder meer kopen. De vrijheid van de aan te kopen Dolle Mina moest wel degelijk gegarandeerd wor den. En dat bleek de kooplust nu niet direct te bevorderen. En als er dan eens een al te Dolle Mina werd verkocht, bleek ze nauwelijks mans genoeg om de eenmaal verworven vrijheid met succes te verdedigen, want enkele ogen blikken later was zij opnieuw geketend en begon het spelletje opnieuw. Of het aanzien van de vrouw door deze groep op een (nog) hoger niveau is gekomen, mag op z'n minst betwijfeld worden. De belangstelling voor de slavinnen bleek ook niet van dien aard. dat de Dolle Mina's een verblijf op de markt tot de afloop van de festiviteiten ver antwoord achtten. Halverwege de dag bleken zij met onbekende bestemming te zijn vertrokken. Veel nieuwsgierige belangstelling be stond ook voor een aanstootgevend kijk gat. Ofschoon maar betrekkelijk weinig mensen een blik door het gat durfden te werpen. De meesten bleven schuch ter om zich heen kijkend voor het gat staan, hun nieuwsgierigheid voor wat ongetwijfeld niets anders kon zijn dan een in een schaarse hoeveelheid textiel gehulde juffrouw verbergend. Maar de enkelen, die toch maar de proef op de som namen, zagen een parodie op het aanvankelijk voornemen van het Oranje Comité om door Soest een paar tanks te laten rijden ter gelegenheid van bevrij dingsdag. 'Veel succes oogstte ook de brass band Concordia uit Vinkeveen en het op treden van PVO met de majorettes. De Soester harmonie had het deze dag overigens bijzonder druk, want 's mor gens was men al vroeg uit de veren om met het Groot Gaesbeker Gilde en de drumband van Olympia mee te werken aan een stermars door Soest. Later op de morgen gaf de harmonie met het majorettekorps een fraaie en kleur- en muziekriike show weg op de speelweide bii de Eng, waar omstreeks kwart voor elf een paar parachutisten hadden moeten landen. De parachutisten kwamen op het afgesproken mo ment wel uit de lucht zakken, maar landden niet op de verwachte plaats. De eerste valschermspringer kwam nog tamelijk goed terecht in een klein wei landje naast de Witte Boerderij aan de Soester Engweg. zeker honderd meter van de plaats waar hii werd verwacht. Maar de beide volgende springers^ wer den helemaal een prooi van de vrij ster ke wind. Beiden kwamen terecht in het zandgat achter de boerderij, temidden van allerhande afval. Tenslotte kwa men ook nog twee parachutisten goed terecht, maar dat was voor het zeer talrijke publiek op dat moment nauwe lijks interessant en amusant meer. of schoon wel kunstig, gezien de voor afgaande mislukkingen. Aan de festiviteiten op de speelweide verleende ook het Groot Gaesbeker Gilde met een demonstratie vendelzwaaien en een folkloristische boerendansgroep hun medewerking. Onder bijzonder sfeervolle omstandig heden is gisteravond bij de Oude Kerk, sinds kort weer fraai verlicht, een tap toe gehouden door PVO en de drum-, bands van Crescendo en Olympia. Ook hiervoor bijzonder veel publiek. En tot besluit van alle festiviteiten werd op de Eng nog letterlijk voor het nodige vuurwerk gezorgd. Evenals vorig jaar, toen de reis naar „De Efteling" ging, organiseert het ak- tieve bestuur van de „WISO" opnieuw een kinderreis. Ditmaal gaat de reis naar het Shetland Ponypark in Slag haren op zaterdag 23 mei. Via verschillende advertenties en aan trekkelijke raambiljetten, die men op de ramen vindt bij de 80 WlSO-winke- liers, kan men kennis nemen van de talloze recreatiemogelijkheden in het uitgestrekte park. Bij elk van de aange sloten winkeliers zijn deelname-formu lieren verkrijgbaar met een aangehechte reserveringsbon, die voor 15 mei a.s. ingezonden moet worden. Door een misverstand is als afhaaldatum voor de gereserveerde kaarten maan dagavond 18 mei genoemd. Daar dit tweede pinksterdag is, en veel mensen niet in de gelegenheid zullen zijn Om dan hun kaarten af te halen, wordt deze afhaalavond verschoven naar dinsdag avond 19 mei. Voor ieder kind tussen acht en veertien jaar dat met deze kinderreis mee wil moet een aparte reserveringsbon worden ingestuurd. Bij het afhalen van de deel nemerskaarten dienen twee volgeplakte WISO-zegelkaarten per deelnemertje te worden ingeleverd. Bij het ronden van de verkeersheuvel op de hoek van Koninginnelaan en de Nieuwstraat raakte de 37-jarige Soes ter B. met zijn auto aan het slingeren en verloor de macht over zijn stuur. Een plotseling in de weg staande licht mast, alsmede een ongewild bezoek met de auto in een aangrenzende tuin wa ren de oorzaak van de zware schade aan de auto. Bij een ontwijkingsmanouvre op de kruising Soesterbergsestraat-Eikenlaan kwam de Soester bromfietser K. uit Soest op koninginnedag in botsing met de auto van de heer Van K., die tijdig voor het fietspad was gestopt om de bromfietser de vereiste voorrang te ver lenen. Het ging allemaal anders als be doeld was met het gevolg, dat K. met een dubbele beenbreuk naar het zie kenhuis Zonnegloren moest worden overgebracht. Slechts ccn paar parachutisten belanden op de afgesproken plaats, de anderen onder groot gejuich, op plaatsen net buiten de speelweide. i>«m: Op verschillende wijzen en plaatsen zijn maandag in Soest de gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdacht. Op Soesterberg werd maandagmorgen een plechtigheid gehouden ter herden king van de omgekomen luchtmacht militairen. Namens de koningin en de prins werd door dc admdant van de prins hier een krans gelegd. Maandagmiddag vond op de fusillade plaats op het vliegveld voor de 25ste maal het Dodenappel plaats. De heer G. J. Pasman las de namen voor van 33 Nederlanders, die daar in de oorlog zijn terechtgesteld. Medewerking ver leende hier het Gemengd Koor uit Soesterberg. Maandagavond is een stille tocht door Soest gehouden naar het Monument voor de gevallenen bij Braamhage. Hier zorgde het mannenkoor Apollo voor een passende muzikale omlijsting. Hier werden kransen gelegd door de burgemeester namens het gemeentebe stuur, door de heren Reehorst en De Haan namens 't Voormalig Verzet, door de heren Giebel en Veldhuizen namens 't Oranjecomité, door de heren Scholt- meijer en Butsclaar namens het oor- logsgravencomité en door het Veteranen- legioen Nederland. Na afloop van de plechtigheid werd in de Julianakerk een sfeervolle, drukbe zochte herdenkingsbijeenkomst gehouden waaraan medewerkten het Mannenkoor Apollo onder leiding van de heer G. van de Schepop, het paleiskoor onder leiding van de heer L. J. Meijer en het gemend koor Sursum Corda, eveneens onder leiding van de heer Meijer. De voor het eerst sinds veertien jaar weer georganiseerde sportuitwisseling tussen het Duitse en Nederlandse Soest is, mede dankzij de medewerking van het weer, een groot succes geworden. Ongeveer 120 Duitse sportlieden hebben hun krachten gemeten met die van hun Nederlandse collega's op het gebied van het zwemmen, turnen, basketbal, badminton, handbal en volleybal. De Nederlanders wonnen uiteindelijk, maar dat was niet het voornaamste resultaat van deze uitwisseling. Belangrijker was de totstandkoming van menselijke con tacten op sportief en in de toekomst wellicht ook nog eens cultureel gebied. Men trof het bijzonder, dat de eerste lentedag van dit jaar vrijdag precies samenviel met het begin van de wed strijden. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck heette de Duitse gasten in het restaurant van het Soester natuurbad welkom. Hij sprak de hoop uit, dat de sport tot betere intermenselijke verhoudingen zou mogen bijdragen, ondanks het feit. dat de uitwisseling maar van betrekkelijk korte duur was. Ook burgemeester Koch van het Duitse Soest gaf bliik van zijn waardering voor het initiatief om na veertien jaar de traditionele uitwisseling te herstellen. Voor de feitelijke opening werd de Duitse vlag door een aantal atleten binnen 24 uur in estafettevorm van het Duitse naar het Nederlandse Soest ge bracht en in het restaurant van het Soester Natuurbad' aan de gastheren aangeboden. Na de openingsceremonie, het hijsen van de vlag en de toespraken door de beide burgemeesters werd de bijeen komst op wat minder formele wijze voortgezet. De estafettelopers, die aan merkelijk eerder waren gearriveerd dan was voorzien, vertelden van hun erva ringen en de Duitse sportlieden werden ter beschikking gesteld van hun tijde lijke Nederlandse pleegouders. Tevens werden over en weer de nodige ge schenken uitgewisseld. Onder grote pu blieke belangstelling werd vrijdag avond meteen aan de sportwedstrijden begonnen. Ook zaterdag was de pu blieke belangstelling voor de wedstrij den zeer groot. Op zeven onderdelen bleven de Neder landers hun Duitse gasten de baas. Het Nederlandse Soest zegevierde bij het basketbal, het volleybal, de handbal- wedstriiden voor dames en heren en bii de onderdelen basketbal, volleybal en turnen voor dames. De Duitsers waren de sterkeren bij het zwemmen voor dames en heren, het turnen voor heren en het badminton. Aan de zwemwedstrijden werd overigens ook nog door een tweetal andere ver enigingen deelgenomen, zulks om dc wedstrijden voor het publiek een beetje aantrekkelijker te maken. Met een gezamenlijke maaltijd in het restaurant van het natuurbad werd zaterdagavond het feest officieel alweer besloten. Opnieuw werden geschenken uitgewisseld en lovende woorden ge sproken. Burgemeester Bentinck kreeg van zijn Duitse collega daarbij een gravure van de Duitse stad Soest aangeboden. De Duitse burgervader was zeer dank baar voor het gastvrije onthaal in Ne derland en liet dat ook herhaaldelijk blijken. Namens de sportraad van het Duitse Soest werd een fraaie schaal aange boden. Burgemeester Baron Bentinck liet zich ook niet onbetuigd en schonk de Duitsers een vlag van het Neder landse Soest, terwijl hij tevens de be zoekers een partij tulpenbollen in het vooruitzicht stelde. De feesteliikheden werden besloten met een groot feest in de sporthal, dat door zo'n 1200 meer en minder sportieve mensen werd bezocht. De muziek werd verzorgd door de popgroep Froggs Limi ted en grammofoonplaten, terwijl de dis jockeys Iemke Roos en Ray Cooper voor de verbindende teksten zorgden. Tijdens de feestavond reikte burgemees ter Bentinck de door het provinciaal bestuur beschikbaar gestelde plaquette voor de winnende gemeente uit aan de heer W. Paans namens het Nederlandse Soest. De feestavond, georganiseerd door de heer Paans, heeft tot diep in de nacht geduurd. De organisatie van de gehele sportuit wisseling was in handen van een werk- commissie, bestaande uit vertegenwoor digers van de sportstichting en de deel nemende takken van sport en werd ge vormd door de heren H. A. Butzelaar, P. J. van Doorn, .T. Hilhorst, mevr. M. A. Kolthof-van Belois en de heren W. Paans. Th. M. Peet, J. Steenbakkers, R. Valk, J. Wabeke en J. Esmeijer. Ook tijdens de bitterste momenten in Israëls historie hebben de partijen zich de luxe gepermitteerd het over diverse zaken oneens te zijn iets wat we een gezond stuk democratie zouden kunnen noemen. Belangrijker echter was het dat er zeker geen tweedracht bestond over een aantal kardinale punten, zoals de sirijd tegen de Arabische buren. Die toestand is allengs aan het veranderen. In Israël klinkt vooral de laatste tijd steeds sterkere kritiek op juist het rege ringsbeleid ten aanzien van bezette ge bieden. Premier mevrouw Golda Meir ziet als eerste prioriteit de bestaande coalitie bijeen te houden en heeft daarvoor al een aantal zaken geslikt die menige Israëli in het verkeerde keelgat schie ten, zoals de bepaling over het joodzijn die wel de mening van het orthodoxe rabinaat vertegenwoordigt maar zeker niet die van vooral de jongere burgers. Maar mevrouw Meir heeft nu eenmaal de zeer conservatieve Gahal-partij in de coalitie nodig. Met diezelfde orthodoxe groepering zit ook een grote moeilijkheid over de be zette gebieden. De Gahal wil zelfs niet dat in regeringsverklaringen hoe voor zichtig ook gerept wordt over terug trekken - zelfs een verzachting daarvan door te zeggen dat dit niet automatisch betekende tot de grenzen van voor 1967 accepeert die partij niet. Het verschijn sel van een kleine partij die doordat ze op de wip een invloed kan lal en gelden die ver boven haar belangrijk heid uitgaat. Maar voor het eerst zijn hiertegen ook reacties. Zo is op het ogenblik een strijdpunt of nu zo nodig in Hebron- - op de bezette Jordaanoever - een Is raëlische kolonie gebouwd moet worden, alleen omdat tot 1929, toen hier een moordpartij plaats vond, op deze plek joodse kolonisten hebben gewoond. Vooral jonge Israëli's zien geen enkele noodzaak voor deze kolonisatie waarvan ze wel vrezen dat de Arabieren hier uit terecht kunnen opmaken dat Israël gewoon geen zin heeft ooit nog de be zette gebieden weer terug te geven. En juist onder de jeugd leeft sterk de idee dat het niet mogelijk is tot in eeuwig heid alleen op kracht vertrouwend, in een vijandige islamietische wereld op been te blijven, maar dat men tot een akkoord moet komen dat niet alleen maar de Arabieren tot concessies dwingt. Het tamelijk botte weigeren van een gesprek tussen Goldmann en Nasser wordt in diezelfde kring de regering ook kwalijk genomen. Trouwens niet alleen om redenen van billijkheid: men heeft ook het gevoel dat dit soort fa natieke maatregelen Israëls naam in het buitenland evenmin goed doet. terwijl de Joodse staat het zeker niet kan stel len zonder de morele en verder finan ciële steun van het westerse buiten land. Die steun is volgens deze groe pen vooral afhankelijk van de mate waarin dat westen Israël gezien wordt als een werkelijk serieus naar vrede strevend land. KANTMAN. Het Bestuur van de afdeling Soest-Soes- terberg van de VVD heeft een aantal ontmoetings-avonden georganiseerd, om alle kiezers, die daarvoor belangstelling hebben, in de gelegenheid te stellen, kennis te maken met de VVD-kan- didaten voor de op 3 juni a.s .te ver kiezen gemeenteraad van Soest. Alle Soestenaren, die er prijs op stel len om in persoonlijke gesprekken met de VVD-kandidaten. een eigen oordeel in te brengen en bij te dragen aan de meningsvorming over belangrijke ge meentelijke problemen, zijn van harte welkom, aldus het bestuur afd. Soest- De ontmoetingen vinden plaats op maandag, 11 mei, te 20 uur. in de Em- makerk, Regentesselaan; op maandag 25 mei om 20 uur in de Sporthal Beu kendal, Beukenlaan en op donderdag 28 mei om 20 uur in De Rank, Soester- bergsestraat.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1