Soest toen - Soest nu Dinsdag 12 moi 1970 49e jaargang no. 35 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rurean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Gemeente trekt hoger beroep tegen Gemar Soest in VIETNAMESE OORLOG IS NU IMMMJIINF.SE OORLOG GEWORDEN Nederlands Astma Fonds Hedenavond lezing van Soester Vogelvrienden Wie helpt Vleesverkoop Seizoen-sluitingsavond „De Narre Knol" Unieke kinderdagtocht naar Shetland Ponypark Jeugdsportmiddag op bevrijdingsdag bijzonder geslaagd Het oog gericht op sergeant Meijer Prinses Beatrix en Prins Claus bezochten Arti Shock tentoonstelling Ned. Vrouwen Elektr. Ver. SOESTER «OURANT Abonnement per kwartaal f 3,75. Buiten Soest per kwartaal f 6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Burgemeester en wethouders hebben de raad voorgesteld, af te zien van het instellen van hoger beroep tegen een door de rechtbank te Utrecht uitgewe zen vonnis inzake de groothandelsmarkt Gemar aan de Stecnhoffstraat te Soest. Tegen deze vestiging bestonden van de zijde van het gemeentebestuur bezwa ren die zich richtten tegen het hebben van een in- en uitrit van dit bedrijf op de drukke rijksweg. Het intensieve gebruik van deze in- en uitrit door de bezoekende automobilisten verhoogde in aanzienlijke mate de plaatselijke onvei ligheid. Het is geen Vietnamese oorlog meer maar een Indochinese oorlog, gevoerd in drie landen tegelijk: Vietnam, Laos en Cambodja. Dat is de consequentie van president Nixons besluit om Ameri kaanse eenheden over de grens met Cambodja te sturen. Tn plaats van een geleidelijke vermindering van de strijd \w*dt die uitgebreid in gebied en inten siteit. A"pliswaar argumenteerde president Nixon dat dit noodzakelijk was om de door hem beloofde terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Viëtnam niet in gevaar te brengen, maar in zijn betoog klonken ook allerlei ideeën door die we net zo uit de mond van zijn voorganger Johnson hoorden, de man die op zijn Viëtnambeleid zijn politieke nek heeft gebroken. Dat waren opmerkingen waaruit we konden horen dat Nixon niet de eerste president wenste te zijn die een oorlog verloor, de trots op de eigen sterkte enzovoort. Volgens een opiniepeiling van C.B.S.- televisie is die boodschap van Nixon tamelijk aangeslagen bij de Ameri kaanse burgerij al zijn prompt de de monstraties gekomen. Protesten Maar ook onder Johnson is de massale afkeer geleidelijk gegroeid en wat in Nixons geval te hachelijker is, is dat met name in de Senaat de protesten fel en hevig zijn, niet alleen van de van oi ds bekende tegenstanders als Mans- field en Fulbright maar ook van zuide lijke Democraten die tevoren juist nog de betrouwbaarste ondersteuners van Johnsons acties waren en die ook meer voor de Republikein Nixon met zijn wat conservatieve opvattingen waren dan ook hun eigen kandidaat Humphrey. Het begin van het wegvallen van poli tieke steun binnenslands is er voor Nixon en die zal ongetwijfeld versneld worden als hij niet kan waarmaken dat de actie in Cambodja, de intensivering van de strijd in Laos en. het hervatten van de bombardementen op Noordviët- nam inderdaad de mogelijkheid ver snellen om de bemoeienissen der Ver. Staten met zuidoost-Azië te beëindigen. En in dit opzicht past weinig optimsme. Noodsituatie In Cambodja ervaren de regerings troepen al meer en meer dat onder hun tegenstanders ook Cambodjanen zijn niet zo'n wonder als we de populariteit van de afgezette Sihanouk in aanmer king nemen. Maar daardoor wordt die strijd ook minder een verzet tegen een Viëtcong-inval dan wel een burgeroor log. We moeten wel zeer optimistisch zijn als denken dat zo'n burgeroorlog in de jungle even voorkomen kan wor den door een vrij groot offensief. Wat lot dusver is bereikt door Nixon is dat hij zich in de Indochir.ese strijd nog verder verwikkeld heeft dan zijn voorgangers wier fouten hij bezig was weer goed te maken. Met als gevolg dat bet afstevent op een noodsituatie waarin bij onder nog pijnlijker omstandigheden en met nog meer prestigeverlies zich toch los moet maken uit deze strijd. Nu nog schijnen zijn woorden de meeste Amerikanen overtuigd te hebben. Maar dan komen de overlijdensadvertenties met plaatsnamen die niemand zo een twee drie op de kaart kan aanwijzen en waarvan niemand op een gegeven moment nog zo duidelijk kan verklaren waarom daar Amerikanen moesten sneu velen. Zoals Johnson gaat Nixon zijn oorlog verliezen, meer in de Amerikaan se steden dan in de Aziatische jungle. Bovendien werd echter de Vestiging van het Cash-and-carry bedrijf door B. en W. in strijd geacht met de bepa lingen van het bestemmingsplan. De Gemar werd door B. en W. aangemerkt als een winkel en niet als een bedrijf. De eigenaar werd dan ook gelast, zijn zaak te sluiten, maar hij spande een kort geding aan tegen de gemeente Soest en won. De rechtbank bepaalde dat de wijze van verkoop van artike len en de inrichting van het pand zo danig waren, dat daaruit geconcludeerd moest worden, dat het hier geen win kel, doch een bedrijf, als bedoeld in het bestemmingsplan, betrof. Tegen dit vonnis werd door de gemeen te beroep aangetekend maar op advies van de x*echtskundig adviseur van de gemeente zijn tevens onderhandelingen met de Gemar gevoerd om te komen tot een overeenkomst van dading, waar bij tegenover het door de gemeente in te trekken hoger beroep het nemen van zodanige maatregelen zou moeten staan, dat de bestaande verkeerstech nische bezwaren zouden worden wegge nomen. De onderhandelingen hebben inmiddels tot overeenstemming geleid. De N.V. Gemar heeft de in- en uitrit aan de zijde van de Steenhoffstraat reeds af gesloten. Om die reden stellen B. en W. thans. Om die rden stellen B. en W. hoger beroep in te trekken en to* het aangaan van de overeenkomst te be sluiten. De nationale collecte voor het Neder lands Astma Fonds, die in Soest de mooie som van 2886,80 heeft opge bracht, krijgt dit jaar een bestemming in het kader van drie der specifieke taken van de astmabestrijding. De netto-opbrengst zal geheel worden besteed aan de hulp aan en de zorg voor de patiënt, die op dit ogenblik ervaart, dat er veel behandelings- en hulpmoge lijkheden zijn, maar ook dat er nog zeer veel zal moeten gebeuren vóór de wetenschap de astmaproblematiek onder de knie heeft. De collectegelden zijn in 1970 bestemd voor: a. de steun aan de astmacentra (verbe tering, modernisering b. de sociaal-medische zorg groepen en individuele patiënten c. de therapeutische kampen voor ast matische jongeren. Het Nederlands Astma Fonds raamt, dat er voor deze drie sectoren alleen reeds 9 ton in dit jaar nodig is. Onder de sociaal-medische zorg vallen onder meer fysiotherapeutische pro jecten en de nazorg van uit astmacentra ontslagen patiënten. Wat de therapeutische kampen betreft: ook dit jaar is er weer plaats voor 276 kinderen, die uitsluitend op advies van huisarts of specialist kunnen deelnemen aan een der kampen, die alle in Neder land worden gehouden. In hotel Bos en Duin aan de Bosstraat houdt De Soèster Vogelvrienden heden avond weer een vergadering. Naast en kele huishoudelijke punten als medede lingen en volièrekeuringen zal een le zing met dia's worden gehouden door de heer Wilhelm, rentmeester van het landgoed Pijnenburg. De heer Wilhelm zal spreken over vogels in de natuur en wat verder in de natuur te beleven is. Hij zal zijn lezing met dia's illu streren. Het comité „West-Berlijnsc kinderen", waarover wij enkele weken geleden reeds schreven, met als resultaat een aantal nieuwe gezinnen dat voor een of meerdere Westberlijnse kinderen als pleeggezin wil dienen voor een zomer vakantie van ongeveer vijf weken en/ of de kerstvakantie, doet nu nogmaals een beroep op een aantal gezinnen dat als reserve-pleeggezin zou willen die nen. Naast deze pleeggezinnen die alleen in noodgevallen beschikbaar moeten zijn bij bijv. ziekte of andere omstan digheden bij het officiële pleeggezin, zoekt het actieve comité, dat in Soest een vurig propagandist vindt in de heer Van den Linden, Bcatrixlaan 12, Soest, telefoon 2451, nog enkele gezin nen die ingezet kunnen worden voor die gevallen waarbij het pleeggezin op de aankomst van de zomergroep, 7 juli, bijvoorbeeld door vakantie de eerste dagen niet thuis kan zijn. De heer Van den Linden geeft, desgevraagd geheel vrijblijvend alle inlichtingen. Morgenmiddag, 2 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten, genum merd van 51 tot 175. „Rijden op een echter pony", maar er is nog veel meer te beleven in het Shetland Pony Park in het Overijsselse Slagharen. Op het moment dat deze courant gedrukt wordt zijn er al pas sagiers genoeg om 8 autobussen te „vullen". Carnavalsvereniging „De Narre Knol" heeft het seizoen 1969/1970 op zaterdag 2 mei j.1. afgesloten met een fantastische feestavond in het verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat. Op deze avond, die toegankelijk was voor niet-leden zowel als leden der vereniging, hebben alle bezoekers zich bijzonder geamu seerd bij de uitstekende muziek van de Skyliners uit Amsterdam. Een hoogtepunt in de avond was de entree van de Carnavalsvereniging De Biemeeuwes uit Breda, voorafgegaan door hun blaaskapel en gevolgd door Prins, Vorst, Adjudanten en de voltallige Raad van Elf uit Soest. Na de korte toespraak van Prins Leut X, zette de blaaskapel gezellige carnavals muziek in, die regelmatig afgewisseld werd door muziek van de reeds eerder genoemde Skyliners. Met het stijgen van de gezelligheid steeg uiteraard ook de temperatuur en ging menigeen verkoeling zoeken op de voor deze gelegenheid, geheel overdek te binnenplaats. Ook daar kwam echter niet veel van rust, want de muziek van de Wizards eveneens uit Amsterdam was van dusdanig goed gehalte dat men er niet bij stil kon blijven zitten. Het feest mag dan ook in alle opzichten geslaagd worden genoemd. Voor de eerste feestavond van bet nieuwe seizoen zal men moeten wachten tot november, wanneer het traditionele Prinsenbal zal worden ge organiseerd. Er is echter de gehele zo mer de gelegenheid zich als lid voor het a.s. seizoen te laten inschrijven bij de bestuursleden van de vereniging. Voordelen, verbonden aan het lidmaat schap, zijn: le. voorkeur bij kaartver koop, 2e. reductie op entreeprijs, 3e. schriftelijk bericht van de te houden feestavonden, 4e. een plaatje in frisse kleuren met het embleem van de car navalsvereniging „De Narre Knol" te Soest. Nog maar enkele dagen dan is de in zendingstermijn voor de reserverings bon voor een plaats in een van de ve ie bussen die naar het Shetland Pony park in Slagharen gaan definitief voorbij. Zaterdag 23 mei gaat de Wiso met een nader te bepalen aantal bussen van Tensen voor de tweede keer in haar bestaan een kinderdagtocht maken. Ditmaal gaat de reis naar het Overijs selse Slagharen, waar een vakantie- en recreatiedrop van 3 ha. ligt, met de in Nederland en zelfs daarbuiten bekende naam „Shetland Pony Park". De organisatie van deze tocht wijkt niet af van die welke ook gold voor de reis naar „De Efteling", wat als garan tie voor een geslaagde tocht mag wor- gezien. Evenals verleden jaar gaan ook dit maal weer een aantal begeleidsters mee, die de kinderen van het instappen tot het uitstappen begeleiden. Om misverstand te voorkomen worden ook de begeleidsters van vorig jaar, wanneer zij ook nu weer mee willen, verzocht zich op te geven bij de heer Kruiswijk, Driehoekswég 10, telefoon 2532, waarna zij nog nadere instruc ties zullen krijgen. Volwassenen die de ze tocht als leider of leidster mee wil len maken kunnen zich eveneens opge ven bij de heer Kruiswijk. De volgorde van binnenkomst van de aanmelding wordt gebruikt wanneer men meer aan meldingen binnenkrijgt dan nodig is. In de bussen hebben de leidsters de beschikking over verschillende prepa raten waarmede eventuele wagenziekte bestreden kan worden. Iedereen die aan de tocht deelneemt is verzekerd, van het moment van instappen tot het uitstappen op dezelfde plaats, 's avonds om 6 uur. Op verzoek van het Wiso-bestuur ver melden wij nog even de procedure voor het in bezit krijgen van de deelnemers kaarten. Na het inzenden van de re serveringsbon die op het formulier zit dat bij iedere Wiso-winkelier verkrijg baar is, en waarop de gegevens duide lijk moeten worden ingevuld en waar op men ook zelf een van de opgege ven. adressen moet invullen waar men zijn kaart zal afhalen, dient men zijn kaart of kaarten dinsdagavond 19 mei, dus niet zoals op de kaart staat maan dag 18 mei, op het ingevulde adres af te halen. Voor iedere kaart dienen twee volgeplakte Wiso zegelkaarten ingele verd te worden. Voor nadere bijzondere verwijzen wij naar de advertentie in deze courant. De door het Oranje-comité in samen werking met de atletiekvereniging op de bevrijdingsdag georganiseerde sport middag voor de gehele Soester jeugd is, ondanks enkele kleine schoonheids foutjes, een groot succes geworden. Meer dan achthonderd kinderen waren die middag op het sportcomplex van BDC aan de Bosstraat aanwezig, om door het meedoen aan verschillende wedstrijden te proberen een aantrekke lijke prijs in de wacht te slepen. De organisatoren hadden al dagen te voren verschillende uren besteed aan het verwerken van het verrassend grote aantal deelnemers. Door het ontbreken van de onmisbare ervaring voor een dergelijk spektakel en door het niet voldoende opletten van de jongere groe- pen, kwam de middag te langzaam van start, waardoor men in tijdnood kwam en twee onderdelen van het programma moesten vervallen. Naast hardlopen en hoogspringen, dat vooral grote belangstelling van de vele ouders ondervond, waren er wedstrijden in kruipen, doel werpen en balwerpen. Vooral bij het hardlopen kwamen ver schillen tot uitdrukking. Fraaie prestaties van hen, die als bet ware voor hard lopen in de wieg zijn gelegd, maar ook veel teleurstellende verrichtingen, die over het algemeen aan een slechte con ditie van de kinderen te wijten is. Door het grote enthousiasme van de deelnemertjes en de vele blijken van waardering van de aanwezige ouders, overweegt het bestuur van de atletiek vereniging om deze „open-jeugd-wed- strijden" twee maal per jaar te gaan organiseren om daarmede iets bij te dragen aan een betere lichamelijke con ditie van de Soester jeugd. Met deze opzet beoogt men niet het aantrekken van nieuwe leden voor de eigen vereniging, maar wil men tevens wijzen op de vele verenigingen die op sportgebied in Soest bestaan. Natuurlijk ziet men het liefst dat jon gens en meisjes, die zich bijzonder tot de atletiek voelen aangetrokken, zich als lid van die vereniging op zullen geven. De trainingen op woensdagmid dag, van 5 tot 6 uur. en zaterdagmor gen van 9-10 uur. vormen daartoe een ideale gelegenheid. Al de aetiviteiten van de atletiekvereniging vinden plaats op het sportcomplex aan de Bosstraat. De totaal uitslag van de wedstrijden moest door de organisatie in een kwar tier worden samengesteld, waarna de heer Giebel als afgevaardigde van het Oranje-comité door de heer G. Hey- kamp, voorzitter van de atletiekvereni ging. werd uitgenodigd om de prijzen uit te reiken. In zijn korte speech prees hij bet vele werk' dat door de atletiekvereniging was verzet, in het bijzonder door de secre taris de heer Hilhorst, mejuffrouw A. van Wijngaarden en de heer J. Pauw. De prijzen werden behaald door: Jon gens 6-7 jaar: 1. Peter Dorrestein. 2. Maurlcc Huart. 3. Peter Hilhorst. 4. Hennv Houtveen. 5. Paul van Manen. Meisjes: 1. Ellen Dorrestein, 2. Anette Appelhof. 3. Marian Hom. 4. Astrid Linschoten, 5. Loes de Bree. Jongens 8-9 jaar: 1. Marcel Klaaren- bcek. 2. Cor de Bruin. 3. Harry Hart, 4. Harry Bruil, 5. Rudi Dorst. Meisjes: 1. Annemieke Hasselbach, 2. Anneke Romer, 3. Agnes Kruitbos, 4. Marie de Geus, 5. Nelleke Uyland. Een curieuze hoofdfiguur speelt een op merkelijke rol in de herdenkingen waarvoor deze maand zoveel reden is. Dertig jaar na zijn dood voor het vuur- peleton kent ieder opeens de sergeant Meijer, de enige Nederlandse militair die in de korte mei-oorlog van 1940 als deserteur door een krijgsraad ter dood werd veroordeeld. Een klein drama dat anoniem was ge bleven en zo goed als vergeten als Jan F. A. Boer zich niet geroepen had ge voeld de hele historie uit te pluizen in het boek „De zaak van sergeant Meijer", een eigenlijk intens zielig relaas. Een sergeant die bij gebrek aan de goede granaten met zijn stuk pantser- afweergeschut niets zinnigs meer kan doen op de hem toegewezen post en dus kalm opbreekt, niet eens in paniek vlucht als zoveel anderen. Een gene raal die hysterisch wordt (en een paar dagen later deswegen ook van zijn commando ontheven moet worden) we gens de „lamlendigheid" van zijn troe pen. En die een voorbeeld wil stellen, waarvoor sergeant Meijer toevallig pas klaar schijnt te zijn. Een barse rede tot een krijgsraad. Een in onreglementaire haast uitgevoerd doodvonnis. Wat een afschrikwekkend voorbeeld had moeten zijn werd het dat niet eens omdat men vergat van de fusillering melding te maken - zelfs de ouders wisten eerst niet beter dan dat hun zoon was gesneuveld. Een verdrietig verhaal van menselijk falen onder omstandigheden waarmee men geen raad meer wist, nog aange dikt door het televisie-optreden van de 86-jarige generaal Harbets die het kennelijk allemaal bij nader inzien nog volkomen juist vindt. Boze oud-strijders, die zich beledigd voelen en een krans op Meijers graf leggen. Dan weer het bericht, na zoveel tijd, dat in Breda twee deserteurs - echtere weliswaar dan Meijer - zonder proces zijn neergeschoten in die verwarde tijd. De vraag is waarom dit alles opeens zoveel mensen innig aanspreekt. Na die vijf dagen oorlog tot ver na het formele einde van de tweede wereld oorlog heeft men toch ruimschoots de ervaring kunnen opdoen dat oorlog een absurd bedrijf is waarin van recht en rede niet veel terecht komt, zelfs bij de partij die daaraan nog enige aan dacht poogt te schenken. Het geval van die ene sergeant Meijer en die ene generaal Harbets. dat zo boordevol zinloosheid is, treft waar schijnlijk des te meer omdat dit in zijn tragiek zo overzienbaar is, compleet met namen en data en plaatsen. Maar niettemin een goede illustratie: die zin loze affaire is maar een onderdeeltje van dat grote abstracte begrip van oorlog dat de gelegenheid biedt tot zul ke absurditeiten. Juist dit roemloze, nie tige geval is daarom wellicht beter ge schikt om de krijg te veroordelen dan de bloedigste beschrijvingen van de verschrikkelijkste slachtingen die in die oorlog zijn voorgevallen en die door hun massaliteit en hun anonimiteit de veelzeggendheid en de overtuigings kracht zijn gaan missen die dit kleine drama zo overzichtelijk biedt. Juist daarom is het wel zinvol dat dit snip pertje oorlogsmisère juist rond deze herdenkingsdagen wordt onthuld. KANTMAN. O Prinses Beatrix en Prins Claus hebben afgelopen zaterdag onverwacht een be zoek gebracht aan de expositie, die Artishock momenteel organiseert van werken van de Baarnse graficus Mau- rits C. Escher en de beeldhouwer Wes- sel Couzijn in het Arlishock-gebouw aan de Steenhoffstraat. Het koninklijk paar werd welkom ge heten en rondgeleid door bestuursleden van de kunstenaarsvereniging Artishock. Uiteraard was men zeer trots op dit bezoek. De Ned. Vrouwen-Elektr. Vereniging afd. „Eemland" heeft de volgende acti viteiten vastgesteld: Dinsdag 12 mei algemene jaarvergade ring met excursie naar Dronten. Donderdag 21 mei de Unilever N.V. brengt prachtige films. Woensdag 3 juni plaatsbespreking voor de Zeelandtocht. Maandag 8 juni het Zuivelbureau brengt een gezellige middag in zaal Brandpunt te Baarn. Donderdag 11 juni tocht door Zeeland. Jongens 10-11 jaar: 1. J. Ruiter. 2. W. Hofman. 3. R. van Elferen, 4. A. Tol boom, 5. J. Riethoorn. Meisjes: 1. Margo van Dijssel. 2. Betty van Rootselaar. 3. Astrid van Rreukelen, 4. Karin Mulders, 5. Aletta Jak. Jongens 12-13 jaar: 1. p. Spijker. 2. P. Wildenburg, 3. F. Vuel. 4. J. Mulders. 5. R. Berghuis. Meisjes: T. Snijdelaar. 2. Nanda Hey- kamp, 3. Mariene de Jager, 4. Jolanda de Jager. 5. Ilse Knulman. Jongens 14-15 jaar: 1. E. Feiken, 2. H. Wijnands. Meisjes: 1. S. Hilhorst, 2. E. Koch. Meisjes 16-17 jaar: 1. C. Baarns, 2. R. Koch. Door de snelheid van het. samenstellen van de uitslag zijn er enkele vergissin gen gemaakt, die ondertussen reeds zijn „hersteld". Prijzen die nog niet zijn afgehaald kunnen zondag 17 mei, om 10 uur, worden afgeWaald in de BDC-kan- tine aan de Bosstraat.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1