ook als u ƒ2000- ofƒ10000.- wilt lenen! Vervolg; Sportvaria Kijk uw ogen uit. "Ton Beuken ga metuw tijd mee-ga naardenmb! S.E.C. won voorlaatste competitieduel tegen L.V.V. met 3-2 SOESTERBERG Met 7-0 zege kampioen Soesterberg speelde gelijk Opbrengst Astma-collecte Hees behield laatste kampioenskans door winst op C.S.W. Wed-'Wbt vanaf St. Kath. Wavre Trouwcirculaires Rouwkaarten Drukkerij Smit Nederlagen voor alle actieve B.D.C.-elftallen 30 JAREN GELEDEN Slag aan de Rio de la Plata herstelde Engelands prestige ter zee Duitse vestzakslagschepen al voor de oorlog op rooftocht Laatste „klassieke" zeegevecht in de 2e Wereldoorlog U KUNT NIET ALLES WETEN SEC heeft zondag de voorlaatste com petitiewedstrijd tegen LVV met 3-2 gewonnen. Daardoor blijft SEC op de tweede plaats staan, achter het Gooi, dat verleden week kampioen is ge worden door een zege op 's-Graveland. In de uitwedstrijd tegen LVV stond SEC overigens al na tien minuten met 1-0 achter, toen Van Hattum verkeerd uit liep en linksbuiten Majoor van LVV ongehnderd kon scoren: 1-0. In de vijftiende minuut moest doelman Roet- m '.n van LVV echter al zijn talenten tonen om Struik het scoren te beletten. SEC had even later ook weer geluk, toen een schot van een van de LW-ers tegen de paal belandde. Een misser van Woudenberg luidde bijna het tweede doelpunt in voor de Laarders, maar men schrok kennelijk zo van deze kans, dat de bal aan de voor LVV verkeerde kant van de paal verdween. In de 26e minuut kreeg LVV van de arbiter een strafschop toegewezen. Doel man Van Hattum, die zeer zwakke mo menten afwisselde met goede reddingen, was de bal kwijt geraakt, waarna G. Bongers van LVV maar voor het in schieten had. Hij schoot in de richting van het lege doel, maar Woudenberg Op de kunstnijverheidafdeling van Ton Beuken wel te verstaan. Want die staat vol begeerlijke kunststukjes. U kunt ze vaak tegen lachwekkend lage prijsjes bemachtigen. Stap maar eens binnen. Bij Ton Beuken, tegenover het busstation in Soest-Zuid. Met een 7-0 overwining op hekkeslui- ter FAK uit Bilthoven werd het za terdagelftal van de v.v. Soesterberg kampioen van de vierde klasse. Slechts één seizoen hebben de Soesterbergers in deze nieuwe klasse doorgebracht, 's Avonds tussen zeven en acht uur maakte het elftal een luidruchtige triomftocht door het dorp op een open wagen van P. van Groningen, voorafge gaan door de drumband van AGAVS. De wedstrijd was nog geen acht minu ten oud, toen Ruitenbeek de score open de door de van de doelman terugsprin gende bal in te schieten. Nog geen vier minuten later verhoogde rechtsbuiten Wiligenburg met een zacht tikje de stand (2-0). De ver opgerukte achter- speler Klip scoorde in de 18e minuut het derde doelpunt en toen aanvoerder Bouma er 4-0 van maakte in de 20e minuut, begon men echt aan het hon derdste doelpunt te denken. Voor rust werd echter niet meer in geschoten en de reserve-doelman van I-AK bleek het beter te doen dan de echte keeper, die geblesseerd raakte. In de tweede helft kregen de kampioe nen legio scoringskansen, maar het steeds zelf willen scoren en het goede reddingswerk van de FAK-doelman deed het befaamde honderdste doelpunt uitblijven. Binnen een kwartier werd het eindelijk door Jaarsma 5-0, terwijl Leyenhorst een penalty mocht benutten (6-0). De twee adspiranten B-elftallen van Soesterberg hebben samen de prijs be haald in het „Van Plateringen-toernooi" van Amsvorde te Amersfoort. CJVV werd eerste en toernooi winnaar, met 12 punten; 2. Soesterberg (12 pnt.); 3. Amsvorde (8 pnt.); Cobu Boys (5 pnt.); 6. Quick (2 pnt.). Soesterberg, dat nogal wat overtuiging miste in de uitwedstrijd tegen Amers- foortse Boys, moest na twee keer de leiding genomen te hebben, toch ge noegen nemen met een 2-2 gelijk spel. Een beslissingwedstrijd tegen het Utrechtse Kampong ligt nu in het ver schiet, teneinde uit te maken wie de volgende beslissingswedstrijd zal moeten spelen tegen de voorlaatste van de le klasse B. Reeds in de eerste minuut namen de Soesterbergers de leiding door het goed benutten van een voorzet van Geers door Appeldoorn. Nadat nog twee doelpunten van Soes terberg waren afgekeurd, wist aanvoer der Van Leuveren de gelijkmaker te scoren, vier minuten voor de rust. De tweede helft leverde al spoedig het tweede doelpunt voor de geelzwarten op, toen rechtsbuiten Esmeijer een goe de hoekschop gaf en Appeldoorn inkopte langs de geblesseerde doelman Janssen, die later vervangen werd door Van Zoeren (1-2). Fen minuut later echter maakte links buiten Van Ooyen de gelijkmaker (2-2). Esmeijer moest het veld ruimen voor Voulon en grensrechter De Ruyter gaf er de brui aan en werd opgevolgd door de heer Jorna. Op krampachtige wijze probeerde Soes terberg nog tot scoren te komen, maar ondanks het vele goede werk van Borg, wilde het niet lukken. In de 30e minuut had doelman Van de Berk geluk tooi de bal tegen de lat werd geschoten en een nederlaag uit bleef. Jeugduitslagen: Junioren: Soesterberg A-Bunnik A 1-1. Soesterberg C-Jonathan D 6-0. Adspiranten: DEV b-Soesterberg c 3-1. De onlangs in Soest en Soesterberg gehouden collecte voor de Astma-be- strijding heeft ƒ2886,80 opgebracht. Het comité brengt aan alle gevers, als mede aan de collectanten hartelijk dank. wist zijn doelman nog juist op de doel lijn te vervangen. Hij gebruikte daarbij echter zijn handen, wat door de arbiter werd gestraft met een penalty. De grens rechter van SEC had eerder echter al gevlagd voor het feit, dat de bal de doellijn reeds was gepasseerd. De De scheidsrechter herzag zijn beslissing en kende alleen maar een doelschop toe voor SEC. De Soestenaren hadden even later pech, toen een doelpunt van Struik op appel van de LVV-grensrechter werd afge keurd. Tenslotte was het Krijt, die na een paar mislukte pogingen van Struik, toch eindelijk gelijk maakte. Kort voor rust kwam Struik nog een keer alleen voor de LVV-doelman, maar hij schoot naast. Even later had hij dan eindelijk wel succes: 2-1. *Kort na de hervatting was Struik dicht bij zijn tweede doelpunt, maar op het laatste moment wist de LW-keeper nog in te grijpen. Dankzij een blunder van Van Hattum kwam LVV geheel on verwacht en goedkoop aan de gelijk maker, maar in de slotfase zorgde Struik na een fraai boogballetje over de uit gelopen doelman toch nog voor de volle winst voor SEC: 2-3. Beste speler was deze middag SEC rechtshalf Peter van Boeijen. SEC 2, dat zich reeds veilig heeft gesteld voor een plaats in de nieuw te vormen afdeling, verloor zondag op eigen terrein met 1-0 van het Hilver- sumse De Zebra's. De Soestenaren moesten het opnieuw stellen zonder Pureveen en Burgman. Een veel sterker SEC zag opnieuw geen kans om enkele van de vele kansen te benutten. Een kwartier voor het einde kreeg Zebra's een wegens hands toe gekende strafschop toegewezen, waarvan men dankbaar gebruik maakte om de stand op 0-1 te brengen. SEC bleek niet bij machte om deze achterstand nog in te lopen. Komende zaterdag speelt het eerste elftal zijn laatste wedstrijd van deze competitie tegen het Hilversumse Donar. De strijd begint om vier uur. Hees heeft zaterdag met succes zijn laatste kansje voor een eventueel kam pioenschap behouden door thuis met 2-0 van CSW te winnen. Hees is een groot deel van de wedstrijd sterker geweest, zonder dat dit in vol doende mate in doelpunten tot uitdruk king werd gebracht. In de eerste hplft wist De Jong zijn oloeg aan een kleine 1-0 voorsprong te heioen. maar verder kwam Hees voor- loD'g niet. In de tweede helft hetzelfde spelbeeld: een vrijwel voortdurend aan vallend Hees. dat er echter niet in slaag de, tot doeloimten te komen. In de tweede heUt moest Van Es worden vervangen door Posman en deze slaagde er zowaar nog in om een doclnunt te maken en de zege veilig te stellen. Door de ever, onverwachte als verras sende nederlaag van leider Mentfoort tegen het reeds gedegradeerde Eemnes, zijn er olotseling weer kansen voor Hees ontstaan, al heeft men in de res terende drie wedstriiden nog wel een achterstand te overbniwen. Aang°eaam voor Hees is. dat beide leiders Mont- foort en Vitesse elkaar nog moeten ont moeten. Zondag had een. wedvlucht plaats vanaf St. Kath. Wavre in België. De afstand bedroeg 136 kilometer. De duiven werden gelost te 8.00 uur met zuid-oosten wind. De vereniging ..De Zwaluw" nam aan deze wedvlucht deel met 609 duiven. De eerste duif arriveerde te Soest te 10.06.11 uur. De laatste t>rijsduif kwam aan te 10.37.48. De snelste duif vloog met 'n snelheid van ruim 64 kilometer per uur gemiddeld. H. Rauch 1 52. C. Diikman 2 35 57 61 78 120. G. Riiksen 3 5 7 8 12 19 25 37 41 46 56 79 81 83 105 112 114 115 121. E. de Goede 4 6 10 73. L. v. 't Klooster 9 43. H. Gorissen 11 64 87 93. R. Vos kuilen 13 16 50 53 106. H. den Dekker 14 42 62 117. P. Rauch 15 G. Visser 17 58. A. v. Dorrestein 18 20 26 27 49 103 107 109. P. Duvst 21 90 94 100. C. v. d. Hoek 22 30 59 118. W. de Pree 23 77. B. Roest 24 34 36 39 40. W. Grift 28 45 104 111. H. Voskuilen 29 60 65. Jac. Wiinarids 31 48. .T. de Pruvn 32. G. Zeyp- veld 33 75. M. de Ruiter 38 95. J. v. d. Brakel 44 84 99. J. v. d. Belt 47. Oebr. v. Dijk 51 85. Ja^ Stalenhoef 54 55 72. O. Zimmermann 63 82 88 101. T. Wigt- man 66 76 86. J. Knoops 67. H. v. Henestum 68 70 92. C. v. Brummelen 69. C. v. d. Lu et 71. Sj. Blokland 74. A. Hooyer 80. M. v. cl. Wielen 89. C. Bosboom 91 A. de Bes 96 98. H. Bosman 97 113 H. Woudstra 102. A. v. Riet 108 119. J. Brouwer 110 116. F. Reyerse 122. De vereniging „De Vriendschao nam aen bovengenoemde wedvlucht deel met 421 duiven, waaraan de eerste duif ar riveerde te 10.13.24 uur, terwijl de laat ste Drijsduif aan kwam om 10.33.02 uur. C. Bokma 1 6 24 44 53. J. Wijnands 2 23 35 39 49 71 78. J. Rijksen 3 11. D. de Zoete 4 5 20 50 73 74. H. Verkerk 7 26 28 41 42 58. C. Vaessen 8 79. P. v. Klooster 9. F. Groenestein 10 57. S.K.B. 12 27 33 40. C. Jak 13 32 83. J. Rutten- berg 14 16 61 63 65. E. Veerman 15 69. J. Kamerbeek 17 13 19 25 31 36 72. Altenaar-Reijerse 21 29 38 45 55 56 68 70. C. Groen 22. G. v. d. Broek 30 60 82. Z. K. H. 34 64. A Meesters 37 66. J. v. Groningen 43 47. H. Strumpel 46. H. Ketelaar 48. J. Kruseman 51. R. Koster 52 77 84. P. Taalman 54. H. v. d. Broek 59 67. W. Roest 62 75. J. Brouwer 76 80. R. Westerveld 81. en Snelle en correcte levering en tot In depijntjes verzorgd I «lil r it> Uitgebreide collectie Klassiek en modern Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 Hees 2 staat op de rand van degra datie na en 7-3 nederlaag tegen Jonathan 3 uit Zeist. Bij de rust stond Hees al met 3-1 achter. In de tweede helft zag men weliswaar kans om de achterstand geheel in te lopen, maar daarna stelde Jonathan de zege veilig. Hees zal nu de ongeldig verklaarde wed strijd tegen Cobu Boys 3 moeten over spelen. Als deze wedstrijd in een neder laag voor Hees eindigt, zullen de Soes tenaren moeten degraderen. Bij een ge lijk spel kan men zich middels een be slissingswedstrijd misschien nog in vei ligheid stellen. Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,— in handen, betaling in 18 x ƒ125,19. Of 10.000,- in handen, betaling in 36 x ƒ340,79. Ook voor andere bedragen kunt u prettig te recht bij elk NMB-kantoor. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Het vierde elftal moest zaterdag genoegen nemen met een 5-2 nederlaag tegen het Baarnse TOV 4. Het vierde, dat met drie juniorenspelers (Steende- laar, v. d. Veer en Kamphorst) uit kwam, wist tot 2-2 stand te houden. Weliswaar nam TOV in de eerste helft de leiding, maar Bakkum zorgde voor de gelijkmaker. Door een fout in de defensie nam TOV opnieuw een voor sprong, die even later echter weer door v. d. Veer teniet werd gedaan. Na dit doelpunt liep Hees echter weg van zijn tegenstander. Ook het vierde is gede gradeerd. De voorlaatste competitiedag heeft BDC weinig succes opgeleverd. De drie elf tallen, die in het veld kwamen, ver loren alle drie. Er werden niet minder dan zeventien doelpunten tegen BDC gescoord. Het eerste moest met 4-1 het on derspit delven tegen het reeds kam pioen zijnde Hoogland. Dankzij een mis greep in de achterhoede kwam Hoog land al vrij snel en gemakkelijk aan een 1-0 voorsprong. Al na vijf minu ten moest J. van Fulpen na een bot sing het veld gebleseerd verlaten, waardoor de aanval van BDC nog meer in kracht verloor. Toch kwam BDC na een half uur door J. v. d. Lugt op 1-1. Een tweede fout in de defensie stelde Hoogland in staat om met een 2-1 voor sprong te gaan rusten. Na de thee is het een zeer matige par tij voetbal geworden, mede door het warme weer. Twee fraaie doelpunten brachten Hoogland tenslotte een ver diende maar wel wat geflatteerde overwining. Het vijfde elftal verloor in Hamers- veld met niet minder dan 6-1 van Roda 3. G. Beijer wist in de tweede helft te gen de kampioenskandidaten de eer te redden. Het achtste elftal deed het tegen Hoogland 5 al niet veel beter. De Soes tenaren verloren met 7-0, ook al van een kampioenskandidaat overigens. Gezien het feit, dat het vijfde van Hoogland voornamelijk bestaat uit oud- eerste elftalspelers, behoeft men zich voor de nederlaag niet al te veel te schamen. Tenslotte speelde het bijna kam pioen zijnde negende elftal een vriend schappelijke, wedstrijd tegen BDC 3. Het negende won verrassend met 3-0. Voor komende maandag (tweede Pinksterdag) staat alleen een wedstrijd voor het vierde op het programma en wel om twaalf uur thuis tegen VVZA 3 uit Amersfoort. A AA* Toen op 3 september 1939 Engeland en Frankrijk aan Duitsland de oorlog verklaarden, was dat een daad van grote moed, want beide geallieerden wisten, dat zij tezamen èn te land èn in de lucht veel zwakker waren dan de sterke en moderne bewapende vijand. Van enige effectieve steun aan het Pool se front kon dan ook geen sprake zijn. Alleen ter zee was Duitsland de min dere, zowel van Engeland als van Frankrijk. Het tragische was echter, dat juist ter zee met name Engeland de eerste klappen kreeg. De Duitse onder zeeboten waren vrijwel allemaal aktief buitengaats. Op 17 september bracht een Duitse U- boot in het kanaal van Bristol het Engelse vliegkampschip Courageous tot zinken en op 14 oktober werd het slag schip Royal Oak op zijn schijnbaar veilige plaats te Scapa Flow getorpe deerd. 65 Britse koopvaardijschepen gingen tengevolge van Duitse onderzeebootak- tiviteiten verloren, terwijl de Duitse luchtmacht er nog eens 11 voor haar rekening nam. Tenslotte was de Britse marine er niet in geslaagd te voorko men, dat de Duitse vestzakslagschepen „Deutschland" en „Graf Spee" de Atlan tische oceaan onopgemerkt konden berei ken. De Deutschland had het noorde lijke zeegebied tot operatieterrein en de Graf Spee de oceaan tussen Afrika en Zuid-Amerika, eventueel de Indische Oceaan. Onder die omstandigheden en in een oorlogsperiode, waarin verder weinig gebeurde, had de slag aan de Rio de la Plata plaats. Deze zeeslag wordt wel eens het laatste „ouderwetse" zeege vecht genoemd, want hij was nog ge heel in de „Nelson-stijl", d.w.z. van schip tegen schip, zonder gebruikma king van radar, vliegtuigen of duik boten. Zeemanschap en marinetraditie zouden hierbij een doorslaggevende rol spelen. Wat is een vestzakslagschip? Bij het horen naar de naam vestzak slagschip denkt men onwillekeurig aan een klein scheepje. Nieits is minder waar. De tonnage was 12.000 ton. De lengte 200 meter. De zes 28 cm kanonnen hadden een draagwijdte van 27 km. Verder stonden er 8 stukken geschut van 15 cm en 6 van 10 cm aan boord. Het schip kon torpedo's lanceren en had 2 vliegtuigen voor verkenningsdoel einden op het dek staan. Bovengenoem de getallen golden voor het nieuwste Duitse vestzakslagschip „Graf Spee". De naam „vestzak" is ontstaan doordat de Duitsers, gebonden aan de „maten van Versailles", van de overwinnaars van 1918 geen grotere oorlogsschepen mochten bouwen. En al waren de Duit se vestzakslagschepcn in tonnage al 2000 ton „zwaarder" dan de maxium toegestane 10.000 ton, in vergelijking met de Britse slagschepen voor 35.000 ton waren ze maar klein. Hun snel heid, 28 mijl per uur, lag echter zeer hoog en de actieradius was groot. Bij het uitbreken van de Tweede We reldoorlog had Duitsland - ondanks het opzeggen van het verdrag van Versail les in 1935 - slechts 3 vestzakslagsche pen: de „Deutschland", de „Admiral Scheer" en de „Admiral Graf Spee". In vergelijking met Engeland, dat 12 grotere slagschepen en met Frankrijk, dat 8 grotere slagschepen had, was Duitsland - trouwens ook wat betreft de kleinere oorlogschepen - zoals hier voor reeds gezegd - verre de mindere van zijn tegenstanders. Toch werd de Duitse vloot van meet af aan - ja zelfs vóór de fatale datum 1 september 1939 - de aanval op Polen - al ingezet. Zo kreeg kapitein Heinrich Dau, die met zijn tanker „Altmark" in de Ame rikaanse wateren voer, op 27 juli 1939 van de „Seekriegsleitung" - De Duitse Marinestaf - opdracht om voorraden en olie in te nemen en een „later vast te stellen koers" te volgen. Op 1 augustus begaf de Altmark zich volgens de aan wijzingen naar een sector ten Z.W. van de Kanarische eilanden. En één van de 3 vestzakslagschepen, de Graf Spee, be gon op 21 augustus zijn „oorlogsreis". Het schip vertrok 's nachts uit Wil helmshaven en voer op volle kracht met een wijde boog om Engeland heen, dicht langs de Deense en Noorse kust, ten zuiden langs IJsland en daarna richting zuid, steeds het „midden" van de Atlantische Oceaan houden. Gedu rende de hele tocht was vrijwel geen schip te gezien. Trouwens, zodra maar een rookpluim zichtbaar werd, veran derde de Graf Spee onmiddellijk van koers. Onopgemerkt werd de tocht voortgezet. Op 1 september werd op de afgesproken plaats en tijd, midden op de oceaan, tussen Afrika en Zuid-Ame rika, contact gemaakt met de Altmark. Deze tanker zou het oorlogschip regel matig ontmoeten en van olie en andere behoeften voorzien. De oorlogstaak van de Graf Spee was begonnen. Negen schepen, geen enkele dode. De commandant van de Graf Spee, met zo'n kleine 1000 man aan boord, was de kapitein ter zee Hans Langsdorff. Hij was 42 jaar en had nog bij de Kei zerlijke Marine gediend. Hans Langs dorff was een nazi en een rasechte Duitser, die met grote getrouwheid el ke opdracht van zijn superieuren zou uitvoeren. Hij kende zijn taak als „rai der": het zo veel mogelijk tot zinken brengen van vijandelijke schepen om daardoor de aanvoer over zee naar de vijand te ontwrichten. Ook zouden vij andelijke oorlogsschepen worden gebon den en uit andere gebieden worden weg gelokt. Hans Langsdorff trachtte met alle mid delen, die hem ten dienste stonden, de vijand te misleiden en in verwarring te brengen. Zodra hij een vijandelijke koopvaarder in zicht kreeg, hees hij de Franse vlag. Hij zorgde ervoor, dat hij niet langszij kwam te liggen, zodat de vijand het schip niet aan de opbouw kon herkennen. Hij gaf zijn schip ook andere namen, zoals „Admiral Scheer" of „Deutschland". Ook de Altmark voer onder valse naam en vlag, n.1. de „Sog- ne" uit Oslo. Langsdorff veranderde de opbouw van zijn schip voortdurend door het plaatsen van namaak-schoorstenen en geschutskoepels. Nu eens dook hij te voorschijn ten zuiden van Madagas- car, helemaal rond Zuid-Afrika, dan weer voor de Zuidamerikaanse kust, dan weer ten zuiden van de Kanarische Eilanden. Negen schepen werden door de Graf Spee tot zinken gebracht. De meeste vijandelijke officieren en ma trozen nam hij gevangen. Deze zee lieden werden op de Altmark vastge houden. Daar Langsdorff wist, dat ka pitein Dau de Engelsen haatte, liet hij op de tanker een van z'n officieren achter om er op te letten, dat de ge vangenen goed werden verzorgd. Maar hij nam geen enkel risico. Bij het naderen van een vijandelijk koopvaar dijschip verwisselde hij op het laatste moment de Franse vlag voor het Ha kenkruis en seinde: „Draai bij, ik stuur boot, gebruik geen radio of ik open vuur." Het is aan het moedige gedrag van de Engelse telegrafisten te danken, dat de Graf Spee werd opgespoord en aangevallen. Want zij seinden, ondanks de dreigementen, toch de afgesproken de nodige „lintjes uitgereikt. Geen en- ons aan." Prompt werd het seinende schip dan beschoten en de telegrafist William Comber van de „Doric Star" moest plat op de grond gaan liggen om zich te beschermen tegen 3,7 cm granaten, die de radiohut troffen. Toch bleef hij doorseinen: „RRR 19.15 Z.B, 5.5 O.L. Doric Star beschoten stop slagschip stop." Na de slag aan de Rio de la Plata zijn de nodige „lintjes" uitgereikt. Gen en kele van de negen tot zinken gebrachte schepen heeft echter van de Engelse re gering ooit een onderscheiding ontvan gen. De zeeslag In de vroege morgen van de 13e sep tember 1939 ziet de uitkijk, hoog in de mast van de Graf Spee, plotseling twee heel dunne speldenstreepjes boven de horizon uit komen. Zijn kreet: „Twee masten in zicht!" doet kapitein Langs dorff onmiddellijk reageren met: „Koers en vaart zo houden... Alarm!" Spoedig komen er nog meer masten in zicht en 't blijkt, dat het gepeilde schip de Engelse kruiser Exeter moet zijn, her kenbaar aan het vage silhouet aan de horizon: twee erg hoge masten en zes 20-cm kanonnen. De twee andere En gelse oorlogsschepen worden aanvanke lijk gehouden voor torpedojagers, ter bescherming van de kruiser tegen on derzeeërs. Dit doet Langsdorff vermoe den, dat de oorlogsschepen een kon vooi begeleiden en zijn besluit staat vast. Hij zal de drie vijandelijke oor logsschepen aanvallen en vernietigen en daarna met het konvooi afrekenen. Dan meldt een officier aan Langsdorff: „Die twee andere schepen zijn geen torpedojagers, maar kruisers 'van de Ajax-klasse. Commodore Harwood - aan boord van de Ajax - had reeds een taktiek uit gestippeld en besproken met de com mandanten van de drie kruisers: com mandant Woodhouse van de Ajax, ka pitein ter zee, Bell van de Exeter en kolonel Parry, commandant van de Nieuw-Zeelandse Archilles. De com modore wist heel goed, dat een vest zakslagschip in bewapening verre de meerdere was van de drie kruisers. Hij besloot daarom, indien de strijd bij daglicht zou worden gevoerd, de Ajax en de Archilles tezamen de tegenstan der aan één kant en de zwaardere Ex eter alléén het slagschip aan de an dere kant te laten aanvallen. Zodoen de zou de vijand zijn aandacht moe ten verdelen en zijn vuur moeten spreiden. Niettemin weet de Graf Spee, die om 6.17 uur zijn eerste salvo afgeeft, de En gelse kruisers zware verliezen toe te brengen. Vooral de Exeter krijgt de volle laag: 5 officieren en ruim 50 manschappen worden gedood en 60 man gewond. Ook de Ajax en de Archilles krijgen zware schade en verliezen te lijden. Doch - en dit mag ook wel een resul taat worden genoemd van Engelse zee manskunst en gevechtstaktiek - ook de Graf Spee moet harde klappen ont vangen: 37 doden en 57 gewonden. En ook de materiële schade van het vest zakslagschip is groot Verscheidene En gelse granaten zijn door de horizontale bepantsering heen gedrongen. Nadat om 7 uur 40 het gevecht wordt afgebroken, maakt commandant Langs dorff een rondgang door het schip. Hij is zeer getroffen door de toestand van schip cn bemanning. „We zullen een haven moeten binnenlopen," zegt hij, „We kunnen zo niet de Noordelijke At lantische Oceaan oversteken." Gescha duwd door de Ajax en de Archilles - de te zwaar gehavende Exeter. waar van nog maar één kanon kan schieten, keert huiswaarts - wordt opgestoomd naar de Uruguese havenstad Monte video, aan de Rio de la Plata. Friomf van Engelse bluf. De kardinale vraag voor vriend en vij and is nu: hoe lang wil het neutrale Uruguay de Graf Spee herbergen? De- strijd wordt nu naar diplomatiek terrein verlegd. De Duitse ambassadeur poogt enerzijds het schip zo lang mogelijk in de haven te houden, anderzijds mogen de Engelsen er niet achter komen hóe lang. Het blijkt, dat een periode van 14 dagen nodig is om het schip afdoende te repareren. De Engelse gazant probeert de Uruguese regering te bewegen het schip weer weg te zenden, doch weer niet té snel, want de in allerijl naar Rio de la Plata ge dirigeerde Engelse oorlogsschepen zijn nog ver weg. Alleen de kruiser Cum- berland komt de Archilles en de Ajax versterken. De Engelsen laten echter overal het gerucht verspreiden, dat het vliegdekschip Ark Royal en het slag schip Renown op de rede van Monte video zijn aangekomen. In werkelijk heid zijn beide nog 5 dagen varen van het strijdgebied verwijderd. De Uruguese autoriteiten staan de Graf Spee toe 72 uren te blijven. De Engel sen protesteren officiéél heftig tegen de ze termijn, doch laten van tijd tot tijd een Engelse koopvaarder uit de haven van Montevideo zee kiezen, waardoor ingevolge de Haagse Conventie - het vijandelijke oorlogsschip weer 24 uren moet wachten met uitvaren. Kapitein ter zee Langsdorff begrijpt, dat hij ln de val is gelopen, en be sluit toestemming te vragen de Graf Spee op te blazen. Berlijn stemt toe. Het einde van schip cn kapitein Op zondag 17 december 1939 verlaat de Graf Spee in de namiddag de haven van Montevideo. Aan de kade zijn dui zenden mensen samengedromd. De ka den, pieren en havenhoofden zijn vol opgewonden toeschouwers. Tientallen journalisten en radioverslaggevers uit vele landen zijn naar de Uruguese ha venstad gereisd en verschillende radio stations geven een ooggetuigeverslag van de gebeurtenissen. Het is een indrukwekkend gezicht het grote slagschip te zien draaien tot de voorsteven naar het zeegat is gericht. Slecht een uiterst klein deel van de bemanning - 43 mensen - is aan boord. Plotseling wijzigt de Graf Spee vah koers. Toch naar Buenos Aires? Maar dan vermindert het schip vaart en ligt stil. Het vliegtuig van de Ajax cirkelt bo ven de zeereus. De Engelsen wachten... Het is 20.40 uur. De laatste bemannings leden verlaten het schip. En te 20.54 uur - als de zon achter de kim verdwijnt - schieten geweldige vlammen omhoog en dreunen zware ex plosies over het water. Dikke zwarte rookwolken golven naar boven. Wrak stukken vliegen in het rond. Brandend zinkt de Graf Spee in de diepte. De bemanning van de Graf Spee wordt geïnterneerd. Kapitein Langsdorff regelt nog vele zaken in het. belang v.an zijn zeelieden. In de avond' van de 19e december schrijft hij een brief aan de Duitse ge zant te Buenos Aires. Daarin schrijft hij: „Voor een commandant, die een man van eer is, spreekt het vanzelf, dat zijn persoonlijk lot niet te scheiden is van dat van zijn schip...." Daarna spreidt hij de oude keizer lijke marinevlag op de vloer uit, gaat er op liggen en trekt zijn revolver... Bij zijn begrafenis, de volgende dag, is ook een Engelse gezagvoerder aan wezig namens de gevangen genomen Engelse zeelieden, die aan boord van de Graf Spee de zeeslag hebben mee gemaakt. Kapitein Langsdorff had hen op de veiligste plaats van zijn schip gebracht vóór de slag begon. Hier Is de Navy Het was kapitein Dau van de Altmark duidelijk, dat, met de ondergang van de Graf Spee, zijn taak op de Atlantische Oceaan was afgelopen. Met meer dan 300 gevangenen aan boord zette hij koers naar de thuishaven in Duitsland. Hij slaagde er in de Engelsen, die in middels van zijn aanwezigheid op de hoogte waren, te ontlopen. Veilig be reikte hij de Noorse kust. Daar werd hij - bij toeval - ontdekt door de En gelse jager „Cossack", die mijnen veeg de voor de kust van Noorwegen. De Altmark zocht een goed heenkomen bin nen de Noorse territoriale wateren.. Engeland verzocht Noorwegen de ge vangenen van de Altmark vrij te laten. Toen de Noorse regering daartoe geen medewerking verleende werd op 16 februari 1940, de Altmark binnen de Noorse wateren door de Cossack geën terd. De Engelse matrozen sprongen aan boord en riepen hun gevangen landgenoten toe: „Here is the Navy...!" Dit incident versterkte Hitier in zijn mening, dat Engeland de neutraliteit van Noorwegen niet zou eerbiedigen. Het Altmark-incident was voor de Führer een welkom motief voor het bezetten van Noorwegen, hetgeen be gin april geschiedde. Het water in een aquarium, waarin sub-tropische vissen en/of tropische vis sen verblijven, moet in de winter een warme hebben van 20 tot 25 graden C. Als deze vissen het te koud hebben, gaan ze „schommelen" en sterwen ze. Een te hoge temperatuur is ook ver keerd. Gebarsten porcelein kunt u weer bruik baar maken door dit mee te koken met. de melk. De barsten zullen dan meestal vanzelf weer dicht gaan. Het is niet waar dat bij verhuizing al hetgeen spijkervast zit in uw huurhuis door u niet mag worden meegenomen. Alles wat u zelf extra hebt laten aan brengen, mag u meenemen, maar u mag het huis niet beschadigen. Zorg er dus voor dat beschadigingen achterwe- blijven of herstel ze onzichtbaar. Moet u voor uw vakantiebagage een nieuwe koffer kopen, houdt dan reke ning met lengte enz. van japonnen, he renkostuums enz. Een jurk of heren kostuum, toegevouwen, vraagt veelal een lengte van 75 a 20 cm. Koop dus geen te kleine koffer. F^jn gemalen cierdopp^i kunnen wc zeer goed gebruiken als meststoi voe; potplanten.

Soester Courant | 1970 | | pagina 5