Middelman zegt, Luxaflex- mensen hebben een streepje vóór Ernstig tekort aan Gezinsverzorgsters en Bejaardenhelpsters in Soest KOPPEL KOOPAVOND TWEEHONDERD JAAR GELEDEN OOK DOLLE MINA'S VERKOOPSTER Ö»- EB..SETTEN REGERING EN CONGRES ZICHTRARE INFLATIERR0N Telefoonnummer ziekenauto 5980 VESPA CIA0 De Witte Pompen FRANS BOSMAN salon i pBRlBSSIHssBHfeJ FRANS BOSMAN Ned. Ver. van Huisvrouwen Voor de verkrijging van een Visakte naar het politieb ureau FRANS BOSMAN Wie komt ons helpen als Door de verbouwing en liet uitbreiden van ons assortiment bezoeken steeds meer klanten onze zaak. Daar hebben wij goede medewerksters voor nodig die in staat zijn onze klanten goed te adviseren. Ook voor zaterdaghulpen is er weer plaats. Leeftijd tot 25 jaar. Bel voor een afspraak 3473, b.g.g. 5889 SCHOENEN -• TASSEN FRANS BOSMAN Samenwerking Bondsspaar bank voor Midden-Nederl. en Stichting Nutsspaarbank Zwolle Bouwvakker betrapt bij koperdiefstal in Soesterveen FRANS BOSMAN Elly Petra Hylkema exposeert in de Openbare Bibliotheek Interkerkelijke Pinksterdienst Open zitting samen werkende christelijke partijen W. A. Blaauw kandidaat VVD-lijst gemeenteraadsverkiezingen U stemt op 3 juni toch ook WD? FRANS BOSMAN VRIJDAG 15 MEI 1970 Als de moeder van een gezin ziek wordt, zijn er direkt moeilijkheden in de dage lijkse gang van het gezinsleven. De kin deren moeten verzorgd, eten koken, boodschappen doen, enz. Deze werk zaamheden moeten doorgang vinden. Het is niet gemakkelijk om in de familie- of kennissenkring iemand te vinden die de moeder kan of wil vervangen om de moeilijkheden op te vangen en het ge zinsleven draaiende te houden. In dergelijke moeilijke situaties doet men dan een beroep op een instelling voor gezinsverzorging in de hoop dat hier een gezinsverzorgster beschikbaar is, die de taak van de zieke huisvrouw kan overnemen. Hier echter zit het grote knelpunt. Bij vrijwel al deze instellingen bestaat n.1. een nijpend tekort aan personeel, zodat men „nee" moet zeggen in gevallen waarin het niet zou mogen. Volautomatische WASAUTOMATEN ƒ548,— (5 kg) Telefoon 3367 Dit is altijd een teleurstellende situatie, zowel voor de instellingen als voor de g07.inr.en waar de hulp zo dringend no- j dig is. Ook bij de door instellingen voor gezins verzorging uitgevoerde bejaardenzorg doen zich dergelijke moeilijkheden voor. Er zijn vele bejaarden, die graag zolang mogelijk zelfstandig in hun eigen huis bl ven wonen en hiertoe ook zeker nog wel in staat geacht mogen worden, maar de verzorging van hun huis, boodschap pen doen. enz., wordt soms teveel voor hen. zodat ze (te vroeg soms) het be sluit nemen om maar naar een bejaar denhuis te gaan, wat echter altijd het opgeven van een stuk zelfstandigheid met zich mee brengt. Met enkele morgens per week hulp zou dit besluit nog lange tijd uitgesteld kun nen worden. Maar ook bij deze tak van werk, die uitstekend door gehuwde da mes verricht kan worden, bestaat een tekort aan krachten. Oorzaken kunnen zijn: de benaming r-^zinsverzorgster of bejaardenhelpster wekt te sterke associaties met het be- "-in „werkster". Huishoudelijk werk staat in laag aan zien, het „beroep" van huisvrouw wordt ondergewaardeerd. Wie echter het beroep van 'n gezinsver zorgster of bejaardenhelpster gelijkscha kel met het werk van een werkster, overziet niet de eigenlijke inhoud van deze werkzaamheden. Het is zeker zo, dat een gezinsverzorg ster of bejaardenhelpster het huis moet onderhouden, de was moet doen, enz. Daarnaast zijn er echter belangrijke so ciale aspecten. Het helpen van gezinnen die in nood verkeren is een dankbare, verantwoordelijke taak voor vrouwen en meisjes, die hiervoor hun specifiek vrou welijke eigenschappen willen inzetten. Het schepen van een gezellige sfeer in huis, het verzorgen van de kinderen, eten koken en meeëten met het gezin, het gezin, het zijn allemaal werkzaam heden, die aan de vrouwen en meisjes so6sterbergs0str.44 tel 2045 - soest die dit werk doen, een sterke persoon lijke vorming en een voortreffelijke training geven, die hen in hun hele ver dere leven van pas zal komen. Voor meisjes bestaat de mogelijkheid om opleiding tot gezinsverzorgster te volgen, welke opleiding een dieper in zicht in het werk geeft. Deze opleiding duurt IV* jaar en gedurende deze perio de wordt het salaris doorbetaald. Ook voor bejaardenhelpsters zijn er moge lijkheden om cursussen te volgen. Ook in Soest bestaat een tekort aan krachten, die zich voor dit werk willen inzetten. Door de sterke uitbreiding van de ge meente stijgt het aantal Inwoners en stijgt tevens het aantal gezinnen dat om hulp vraagt. Maar nieuwe krachten mel den zich sporadisch aan en advertenties leveren niets op. Daardoor zijn er wacht lijsten, waardoor gezinnen en bejaarden soms (te) lang op hulp moeten wachten. In andere gevallen moet de hulp te vlug uit een gezin worden weggehaald, zodat de nauwelijks herstelde moeder, die eigenlijk nog een paar weken hulp nodig had om weer geheel op krachten te ko men. toch weer alleen het werk in huis moet doen, met het risico, dat zij het na een paar weken niet blijkt aan te kun nen en opnieuw ziek wordt, met alle narigheden van dien. In Soest ziin 4 instelling voor gezinsver zorging, gebaseerd op levensbeschouwe lijke grondwet: een Rooms Kath., een Ned. Herv., een Geref. instelling en „Het Groene Kruis". Men werkt dit jaar hog als aparte instellingen, maar er zijn be sprekingen gaande in overleg met ge meente om per 1 januari 1971 te komen tot één gezamenlijke instelling, waar door efficiënter en economischer werken mogelijk wordt. TELEVISIE, houten kast, 59 cm 498,—. Dealer Blaupunkt,.Philips, B O Soes terbergsest raat 20a - Soest Telefoon 3367 Bij alle 4 instelling bestaat een tekort aan krachten en men kan zich te allen tijde tot hen wenden om nadere inlich tingen. Door dit gezamenlijke schrijven hopen de instellingen, dat meer vrouwen en meisjes zich tot dit werk aangetrokken zullen voelen en hun krachten hiervoor zullen geven. De salariëring, waarvoor een Rijkssubsidieregeling geldt, is in de laatste jaren steeds gunstiger geworden, zodat ook dit punt geen groot bezwaar hoef te vormen. De Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Baarn, Soest en omstreken heeft de vol gende aktiviteiten vastgesteld: Donderdag 14 mei jaarvergadering in Den Haag. Donderdag 21 mei Solo-toneel van de actrice Nel Kars in de grote zaal van het Brandpunt, Baarn. Aanvang kwart over 2. Dinsdag 26 mei bezoek aan de Coca-Cola fabriek in Soest. Woensdag 10 juni koffie-ochtend in Hotel Promennade, Baarn. Aanvang ongeveer half 11. daf dekwtakel" luitfngsweVterzaie worden aangepast aan de koopgewoonten van vandaag. Er is een adviesaanvraag door cie regering bij de S.E.R. ingedien regering suggereert dat er eenmaal pe maand een koopavond zou mogen wo elen gehouden zonder een besluit van de gemeenteraad. Voor meerdere koop avonden zou de gemeente een besluit moeten nemen. Halvedagsluitmg verplicht moeten blijven maar naar«eu- ze van de ondernemer. Voorts wordt gepleit voor langzame afschaffing va cie verplichte vakantiesluiting. Met deze voorstellen constateren wij het piei e voor meer vrijheid voor de ondernemer me betrekking tot het sluiten van zijn zaak. In de verte ligt de eindbeslissing over de verandering van de winkelslui ting bij de Tweede Kamer. Voor de sluiting van winkels spelen o.i. de verlangens van de consumenten een grote rol. Een groot aantal van die con sumenten verlangt naar meer open win kels gedurende de avonduren. De hoge arbeidskosten verhinderen velen overdag hun inkopen te doen. Met name voor een aantal duurzame gebruiksgoederen en luxe artikelen zou de verkoop he ter zijn als men 's avonds zou kunnen kopen. Een aantal winkeliers, vooral zelfstandigen, zou best aan die wens te gemoet willen komen. Bovendien zou dit voor een aantal kleine zakenmensen nieuwe dienstverleningskansen bieden, niet het minst in de toeristenstreken. Wij hopen dat e- geen grotere sprei ding komt in de openstelling van win kels. Laat men toch binnen de tijds ruimte van 8 uuv 's ochtends en ne gen uur 's avonds aan ondernemers zelf de keuze laten om hun zaken e- du ren de een bepaalde tijd open te stel len. Er ontwikkelt zich dan vanzelf een Patroon dat is aangepast aan de wen sen van de consument. Een doelmati ger gebruik van de in vele gevallen dur» winkelruimte zal tevens aan de kostenbeheersing in het winkelbedrijf een bijdrage leveren. De hoofdinspecteur van politie te Soest maakt bekend, dat visakten en bijdrage- bewijzen voor het seizoen 1970/71 ver krijgbaar zijn aan het bureau van politie te Soest, afdeling administratie (bijge- bouw), op werkdagen tussen 9.00 en 12.00 uur en 14.00en 17.00 uur, 's zaterdags al leen tussen 9.00 en 12.00 uur, alsmede aan de politiepost te Soesterberg. Verkrijgbaar zijn: bijdragebewijzen a ƒ3,ƒ1,ge meenteleges) voor het vissen met 1 ge wone hengel in de binnenwateren (niet vereist voor personen die de leeftijd van 15 jaar nog niet hebben bereikt). Kleine visakten a 7,75 ƒ1,ge meenteleges) voor het vissen met een speciale hengel, hetzij met 2 gewone hengels, hetzij met een peur, in de bin nenwateren. Grote visakten a ƒ21,(4- ƒ1,ge. meenteleges) voor het vissen met alle geoorloofde vistuig, in de binnenwateren. En die kan het weten. Heeft als vakman - dealer dagelijks met mensen te maken die Luxaflexjaloezieën kopen. Verstandige mensen, die kozen voor de duidelijke voordelen van'Luxaflex' jaloezieën, zoals: Het beroemde merk 'Luxaflex' op koordknopje en onderlat, bewijs van werkelijke kwaliteit, service en garantie. Het uitgekiende opmeten en zorgvuldig J monteren. De onverwoestbaarheid, de schoonheid, de kleurenkeuze. Het vertrouwen En de vriendelijke prijs. Vraag ook '?is vrijblijvend prijsDan heeft u óók een streepje vóór De „Dolle Mina's" noemen zich naar de feministe Mina Kruseman en herleiden haar afkomst tot de suffragetten of „kiesrechtvrouwen" in het begin dezer eeuw. Maar het is niet te verwonderen, dat ook tijdens de alles ondersteboven kerende Franse revolutie „Dolle Mina's" opkwamen voor de rechten der vrouw. Alleen hebben ze die toen niet gekregen. Vóór de Franse Revolutie had de vrouw helemaal niets in te brengen. De enigen, die een (soms belangrijke) rol speelden, waren de vriendinnen en maitressen van hooggeplaatste personen en met name van de diverse Lodewijken, voor wie buitenechtelijke verhoudingen zo normaal waren, dat men zelfs het insti tuut kende der „maitresse-en-titre", wier kinderen deelden in alle voorrech ten van koningskinderen, al liep er dan een (bastaard) balk door hun wapen. Dames zoals Montespan, Maintenon, Pompadour en anderen maakten ge schiedenis, maar hun minder gelukki ge zusteren waren totaal onmondig. AANLEG en REPARATIE licht- en krachtinstallaties P.U.E.M.-INSTALLATEUR Tel. 3367 - Na 6 uur 3674 of 4111 De breisters Het sprak haast vanzelf, dat de Revo lutie nieuwe ideeën bracht. Het was echter wel tekenend, dat er alleen werd gesproken van „broederschap" naast de vrijheid en gelijkheid. Er zat dan ook niet één vrouw in het parlement, niet één vrouw bekleedde een officiële positie. De revolutie was een mannenrevolutie. Lang niet alle vrouwen namen daar mee genoegen en die moesten dus (even als nu) haar toevlucht nemen tot „bui ten-parlementaire akties". Te verwaar lozen was daarbij het aandeel van de „tricoteuses", de vrouwen, die met haar breiwerk iedere dag aan de voet van het schavot zaten te genieten wanneer aristocraten (of in ongenade geraakte volksmenners, zoals Danton en Desmou- lins) „in de mand niesden". Etta Palm Een der vooraanstaande feministen van die tijd was een Nederlandse, Etta Palm geheten, die eerst onder de naam Baronesse d'Aelders, later al „burgeres d'Aelders intrigeerde. Zij richtte zelf een met pieken bewapend vrouwenkorps cp en verdiende er een centje bij door te spioneren, nota bene voor de Hol landse Oranjepartij! Zij kwam uit Gro ningen, was na haar echtscheiding niet „fatsoenlijk meer en trok naar Parijs, waar ze haar welsprekendheid en or ganisatietalent korte tijd kon uitleven. Een andere leidster was Throigne de Méricourt, een zeer mooi maar zeer on evenwichtig jong meisje, dat met een rode muts en een grote sabel rondliep, maar later in het krankzinnigengesticht verzeilde. Ook Rose la Combe, een to neelspeelster, roerde, zowel letterlijk als figuurlijk, de trom om de vrouwen op te roepen, die met name in de beruchte Jacobijnenclub bijzonder veel praats hadden en soms doordrongen tot in de Conventie, waar ze altijd zéér hoffelijk Zij die interesse hebben, ook die welke in het verleden bij ons solliciteerden, verzoeken wij contact met ons op te nemen. Naam torenstraat 5 soest tel. 3473 (02155) werden ontvangen, maar die niets klaar maakten. Dc deugdzame Vooral Robespierre heeft er het zijne toe bijgedragen om aan dit soort ak tiviteiten een einde te maken. Hij, de ..Deugdzame", als jonkman reeds be jaard, verloofd met een zeer stijf bur germeisje, dochter van zijn hospita, haatte al dat vrouwengedoe. Tijdens zijn régime hoorde of zag men de da mes vrijwel niet meer. Maar ook Robespierre moest de trap pen van het schavot bestijgen en toen met hem zijn terreur-régime ten grave daalde, leefde het vrouwelijk bedrijf naar aloude trant weer op in de „sa lons". Dames zoals Therèse Cabarrus, „Notre Dame de Thermidor", vrouw van de terrorist Tallien, geliefde van de speculant Ouvrard, lichtzinnig, maar zeer schoon en ook zeer genereus, oe fenden veel invloed uit. Een andere vrouw-met-een-salon was Joséphine Tacher de la Pagerie, weduwe Beauhar- nais. Zij was het, die door haar minnaar Barras werd afgeschoven naar 'n gene raal met de wonderlijke naam Buona- parte. De Keizer Toen de generaal met de wonderlijke naam Keizer Napoleon I was geworden, hadden de vrouwen zich helemaal koest te houden. De energieke, schrandere en invloedrijke Madame de Stael werd het land uitgestuurd, de rest werd uit- gehuwelijk aan maarschalken, op be vel des keizers. Napoleon, zelf niet afkerig van buiten echtelijke manoeuvres, was, zoals dat zo heel vaak voorkomt, naar buiten toe de Deugd zelve en eiste van de vrouwen, dat zij zich bemoeiden met de kinderen en de keuken, en dat zij het haar mannen naar de zin maakten. Hij veroorloofde zich jegens het schone geslacht platte aardigheden, oefende in het openbaar kritiek uit op haar uiter lijk en maakte eens en vooral duide lijk, dat het tijdperk waarin Frankrijk Dolle Mina's voortbracht, voorgoed was afgesloten. KOELKASTEN (zèer lage prijzen) Bosch, Zanussi, Indesit, Marijnen Telefoon 3367 De Stichting „Bondsspaarbank voor Mid den Nederland" waaronder ook de Bondsspaarbank in Soest ressorteert en de Stichting Nutsspaarbank Zwolle heb ben tot nauwe samenwerking besloten, teneinde op korte termijn tot een fusie te komen. Doel hiervan is de service aan de spaar ders m de werkgebieden van de beide spaarbanken te vergroten. De uitbreiding van het werkterrein brengt met zich mede, dat o.a. de toe komstmogelijkheden van het personeel belangrijk kunnen worden verbeterd. Het inleggerstegoed van beide spaarban ken bedraagt tezamen circa ƒ400.000.000; het gezamenlijk aantal vestigingspunten VIRLOVINGS - JUWELIER HORLOGER REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 De Soester politie heeft maandag de 31- jarige bouwvakarbeider J. A. P. uit Den Haag aangehouden in verband met een koperdiefstal. Men kreeg een tip dat in een VW-busje een doos met koperen pijpen was geladen. De politie is bij het busje gaan posten en zag er op een ge geven moment vijf bouwvakkers uit Den Haag mee wegrijden. Vier hunner bleken met de diefstal niets te maken te hebben. P. gaf echter onmiddellijk toe. Ook bij een huiszoeking is nog het een en ander gevonden. De bouwvakkers waren door een uit zendbureau te Rijswijk uitgeleend aan Van Gent's Bouwbedrijf, dat in het Soes terveen de Eurowoningen bouwt. REPARATIE aan alle merken radio en televisie Speciale sërvice-werkplaats Tei. 3367 - Na 7 uur 6256 Zondag 10 mei, des middags te drie uur, zal drs. B. van der Haer de opening ver richten van de tentoonstelling van teke ningen, pentekeningen en aquarellen van Elly Petra Hylkema. Deze expositie op geopend van 10 tot 25 mei, dagelijks van 10 tot 12 uur en op maandag, woensdag en vrijdag tevens van 7.00 tot 9.00 uur en wordt gehouden in de Openbare Bi bliotheek, Albert Cuyplaan 202 te Soest. Elly Hylkema werd op 13 mei 1949 te Den Haag geboren. Zo zolgde daar het IVO-onderwijs en viel op door haar ge voel voor vormgeving en kleur. Zij is nu derdejaars op de Academie Artibus te Utrecht. Op tweede Pinksterdag, om half tien, Wordt in de Ichthuskerk een bijzondere dienst gehouden, waarin zal spreken ds. W. G. Glashouwer uit Driebergen. Medewerking verleend door het Gos peltrio uit Hilversum. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Enige weken geleden zijn in het Soes terveen en Soestdijk open zittingen ge houden door de K.V.P., C.H.U. en A.R. Voor zaterdag 16 mei a.s. staat Soest- Zuid op het programma. Wie informa tie betreffende de gemeente wenst, of behoefte heeft aan overleg omtrent ge meentelijke problemen, is van harte welkom. Bestuursleden en fraktieleden van K.V.P., A.R. en C.H.U. zullen aan wezig zijn in „De Rank", Soesterberg- sestraat 18, Soest, 's morgens van 10.30 tot 12 uur. de bijval van vele kiezers, die het niet kan schelen hoe, als het maar lukt. En die kiezers die kiezen óók Senatoren en Congresmannen, straks in november1. Men moet dan oppassen, dat men niet „onvaderlandslievend" wordt bestempeld. En dat zit er in, want Nixon gooit het nu over de boeg, dat Amerika zich niet kan veroorloven „Zijn eerste oor log te verliezen!" Puur prestige dus. De rechtsvraag is niet meer aan de or de. Zij, die in Vietnam vechten, zijn de goede vaderlanders, zij, die tegen Viet nam en Cambodja protesteren, de land verraders. Zo zegt het Nixons luidspre ker Agnew, en Nixon staat daar achter. De afloop van de strijd in Cambodja zal ver-reikende gevolgen kunnen heb ben: daarginds, in heel Amerika, in heel de wereld! Het ingrypen door de Verenigde Staten In Cambodja heeft wijdverbreide gevol gen in binnen- en buitenland. Ze zijn nog niet te overzien, maar wel wordt duidelijk, dat er tussen de regerlng- Nixon en het Congres een controverse bestaat over het voeren van een oorlog zonder dat het Congres daartoe volmacht heeft gegeven. De president der Verenigde Staten is een machtig man. Hij is het staatshoofd, hij is ook zijn eigen minister-president en hij benoemt en ontslaat zijn eigen regering. Hij kan een heel Republikeins kabinet benoemen terwijl de Senaat en/ oi het Congres een Democratische meer derheid bezitten. Maar misschien juist wel omdat zich zoveel macht in de handen van het staatshoofd ophoopt, dat het gevaarlijk kan worden, staat de Senaat op zijn rechten en dat gaat dwars door de par tijen heen, zoals onlangs bij de benoe ming van Caldwell voor het Hoogge rechtshof is gebleken. Daardoor zijn de betrekkingen tussen regering en Senaat niet verbeterd. Escalatie Nu is indertijd de Amerikaanse inmen ging in Vietnam min of meer „inciden teel" geweest, maar zij nam toe in de vorm van het zenden van materiaal en „adviseurs" (die merkwaardige krijgers van geen-vlees-en-geen-vis) en escaleer de tenslotte in het zenden van Ameri kaanse troepen en nog méér troepen, tot er een volledige oorlog aan de gang was; een oorlog die niet, zoals de mili tairen hoopten, door eer. geweldige ma teriële overmacht binnen korte tijd zou worden gewonnen, maar die zich bleef voortslepen en Amerika biljoenen guldens en vele duizenden mensenle vens, benevens de politieke rust bin nenslands kostte. Grotendeels hierdoor verspeelde John son het vertrouwen en daarna hoopte men, dat de nieuwe bezem (Nixon) schoon zou vegen en hóe dan ook, een eind aan deze situatie zou maken. Nu Cambodja Daar is tot nu toe niet veel van geko men. Evenmin kwam er een eind aan de oorlogshandelingen in Vietnam, En nu zet de escalatie, de vergroting, zich voort door de inval in Cambodja. Blijk baar menen de militairen, dat zij in Cambodja de Vietcong dodelijk kunnen treffen en dat men zo met een kromme stok (want Cambodja had het maar te némen!) een rechte slag zou slaan. INuxon, de doorgewinterde politicus, die weet dat, wanneer een onderneming eenmaal met succes is bekroond, wei nigen meer vragen naar het hoe en waarom, en die daarenboven dit succes broodnodig heeft, begint hiermee aan een formidabele gok. Hij trotseert tal van moeilijkheden, die uit dit Cambod- jaans avontuur kunnen voortkomen, in de hoop, dat dit avontuur op korte ter mijn succes zal opleveren. Zou hij er daardoor in slagen, al is het maar met volledig behoud van de krijgseer, een eind te maken aan de Vietnamese el lende, nu, dan zit hij op rozen. Dan is hij de man, die gewaagd heeft en ge wonnen, en dat spreekt de Amerikanen sterk aan. Op eigen houtje Maar niettemin blijft het feit, dat de ze inval in Cambodja door de regering helemaal op eigen houtje is onderno men. De oorlog is zonder oorlogsver klaring en zonder de formele goedkeu ring van het Congres, (dat is: Senaat en Huis van Agevaardigden) begonnen, omdat het er niet naar uitzag als een oorlog, maar meer als een soort straf expeditie „ter bescherming van Ame rikaanse belangen". Daarna werd het een „strijd voor de vrijheid van Viet nam", nu is het ook al een „strijd voor de vrijheid van Combodja" en dat kan allemaal maar! Het Congres is daarover ongerust, voor al de Senaat, die nog in meerderheid Democratisch is. Al zegt dat weinig, want de kwestie-Vietnam begon onder de Democraat Jonhson. Maar, zoals ge zegd: de Senaat laat niet over zich lo pen! Om het prestige Voorlopig zal er geen openlijk conflict komen. Want zou Nixon inderdaad goed gegokt hebben, dan kan hij rekenen op rw Houdt er niet van om te kijken wie het hardst kan schreeuwen. Is wars van ru zies, onverstaanbaar kabaal en het el kaar afvangen van vliegen. Openstaan en verdraagzaam zijn jegens anderen, wil deze WD-er, Commandant van het Vliegveiligheids- Oefen- en Test centrum Soesterberg, vertrouwensman van velen. Als goed liberaal willen luisteren en vooral ook willen verstaan, wat je buur man te zeggen heeft. Niet agTessief en onverzoenlijk alleen maar proberen om anderen beentje te lichten, zo zegt nuch tere Groninger W. A. Blaauw. Iedereen zyn rechten gunnen. Willen, dat er naar U geluisterd wordt. Duide- lijkheid en openheid. Ook in Soest en Soesterberg. Kies dan WD. Omdat U weet wat U aan WD-er Blaauw hebt. Omdat U weet wat U aan de WD hebt. (Adv.) Het vraagstuk van de hoogte van de te treffen belastingen houdt de gemoede ren bezig van onze overheid en van de monetaire autoriteiten. In beide krin gen is men tot de slotsom gekomen dat de belastingdruk in ons land zijn hoogtegrenzen is genaderd. Gaat men meer indirecte belastingen heffen dan verhogen deze de prijzen. De prijzen worden afgewenteld op de consumen ten en deze kaatsen de bal terug door via loonindexering hoger loon te eisen. Verhoogt men de directe belastingen dan worden deze ook via doorberekin- gen telkens weer aan andere groepen doorgegeven. Zo redenerend is het dui delijk dat de belastingheffing ook een faktor vormt in het Inflatieproces. De president van de Nederlandse Bank heeft in zijn jaarverslag daarom gecon cludeerd dat de uit progressie in de loon- en inkomstenbelasting voortvloei ende belastingverhoging het maximaal haalbare zal zijn voor de naaste toe komst. Als wij het bovenstaande uitgangspunt voor de staatsinkomsten combineren met de door Dr. Zijlstrat geconstateerde inflatoire overheidsfinanciering dan is het duidelijk dat er met ernst gestreefd moet worden naar beperking van de staatsuitgaven. In deze uitgaven ligt een duidelijk zichtbare inflatiebron, die moet worden weggenomen. De noodzaak daartoe klemt temeer waar een deel van de staatsinkomsten in de komende jaren nodig zal zijn om te komen tot vermindering van de spanningen op de kapitaalmarkt. Er moet dus minder ge leend worden door de overheid. Wij hopen dat de fracties van de po litieke partijen bovenstaande opmerkin gen van de bankpresident ter harte zullen nemen. Alleen door matiging van de eisen voor allerlei collectieve voorzieningen kan deze inflatiebron worden drooggelegd. Wij zullen terug moeten naar een grotere individuele verantwoordelijkheid voor de diensten die men van de overheid of van an deren vraagt. KLEURENTELEVISIE I Blaupunkt vanaf 1.698, Dealer Blaupunkt, Philips, B Telefoon 3367

Soester Courant | 1970 | | pagina 13