m Na pinksteren eenrichting-circuit tussen Anna Paulownalaan en Dalweg Soest toen - Soest nu a S^ifÉ Vrijdag 15 mei 1970 19e jaargang no. 36 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rureau voor redactie en administratie Van Woed es trant 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 DEMOKRATIE BEWAREN Tweede winkelbeurs zal iets groots worden ■BRÉS Het oog gericht op het nabije oosten Dinsdag geen Soester Courant Inwoner van Soesterbersr schoot vuurpijl af op straaljager SOESTER (IQURANT Abonnement per kwartaal f3,75. VersehRnt Iedere dinsdag en vrijdag Via een officiële mededeling maakten Burgemeester en Wethouders bekend, dat zij, gelet op het bepaalde in artikel 133 van het Reglement Verkeersregels en -tekens, hebben besloten tot het invoeren van een cénrichtingscircuit voor alle motorvoertuigen in de wijken „Achter Dammers" (Nassauplantsoen en omgeving) en wijk Eng I (Talmalaan en omgeving). Ongetwijfeld is deze nieuwe verkeers regeling noodzakelijk gebleken uit o.a. de diverse moeilijkheden die herhaalde lijk ontstaan bij onoverzichtelijke hoe ken, de smalle straten, het op de rijweg parkeren van de vele voertuigen enz. Natuurlijk zullen er inwoners van deze wijken tot de conclussie komen dat het er voor hen niet eenvoudiger op zal worden om b.v. per auto de woning te bereiken, daar zij tot nu toe gewend waren via de kortste route naar de be stemming te rijden. In vele gevallen zal dan cok na Pinksteren een omweg ge- We hebben het de laatste tijd weer enorm druk met protesteren en vragen stellen aan de minister. En dan niet te vergeten al het discussiëren, in ver gaderingen en zo maar een groepje. On gelooflijk veel energie wordt er voor al deze dingen opgebracht, enorm veel tijd er aan besteed. Gezien het effect van al deze activi teiten zouden we kunnen zeggen, dat het vrijwel onbenut bestede tijd en energie is. Maar dat zijn de beoefena ren van deze moderne vrijetijdsbeste ding natuurlijk helemaal niet met je eens. Zij toch hebben met hun protes ten en discussies uiting gegeven aan hun verontrusting over een bepaalde gang van zaken. Zij kunnen het van wege hun politieke of ethisch getinte opvatting niet laten om hun bezwaren openlijk kenbaar te maken. Hun veront rusting is te groot, te ernstig om het maar zijn gang te laten gaan en niet luidkeels te protesteren. Dat geldt al thans voor de oprechten, de eerlijk ver onrusten, die uit zuiver menselijke overwegingen tot hun demonstraties ko men. Zij weten, dat het demokratisch bestel wat wij aanhangen hen de gelegenheid geeft, ja moet geven, om te demonstre ren, te protesteren, vragen te stellen. Des te verwonderlijker is het, dat die ware oprechten zich vaak laten onder steunen en aan de lijn nemen door lie den die de gelegenheid te baat nemen om dat demokratisch bestel tegelijker tijd te' ondermijnen, er tegen te schop pen en communistische leiders en hun systeem te verheerlijken. Wat dat be treft is onze demokratie vaak te tole rant. Het laat zich ondergraven, ter- wille van het democratisch principe. Ze zijn bang om hard op te treden uit vrees om door de ondemocratisten voor ondemocratisch te worden uitgemaakt. En met die angst bevordert men dat het democratisch principe verandert in een principieel beleid, dat naar iedere kant kan omvallen, al naar de druk die op haar wordt uitgeoefend. Tegen al wat gezag is en dat gezag laat gelden, wordt tegenwoordig door vele jongeren geschopt en gescholden. Het lijkt alsof zelfs principiële demo craten de maatregelen voor gezagshand- having willen uitbannen, ze als ondemo cratisch willen bestempelen. Wanneer de Amsterdamse politie een t.v.-camera op een onbereikbare plek op de Dam inschakelt om daar de si tuatie bij relletjes in de gaten te kun nen houden, dan verstout een P.S.P. raadslid zich om daarover vragen te stellen als zou dit een inbreuk beteke nen op de individuele vrijheid. Als de politie hetzelfde doet om een verkeers situatie bij een druk punt voortdurend te kunnen observeren, clan worden daar geen vragen over gesteld, dan is dat geen inbreuk op de individuele vrijheid, clan komt die P.S.P-er niet in het ge weer. Dit simpele feit toont aan, dat het bij die Dam-camera er zuiver om gaat de mogelijkheden van gezagshandhaving te ondermijnen. En waarschijnlijk gebeurt dat alleen uit zuiver partijpolitieke overwegingen. Om in het zicht van de raadsverkiezingen wat stemmen te wer ven van die op rellen beluste jongeren, die tot hun spijt niet bij die camera kunnen komen om hem te vernielen. Dit is één van die facetten waarmee de democratie wordt ondergraven. Er zijn in de loop van een jaar tallozen op te merken. Men wil zich maar mooi voor doen, men wil het beter weten dan el ke bewindsman. Zie b.v. de uit zuiver politieke overwegingen gestelde vragen over het geen regeringssteun willen ver lenen aan een onhoudbaar bedrijf als van Becker en Beckering in Brabant. Met al dat zich mooi willen voordoen, in feite om er politieke winst uit te halen, zijn de brave democraten bezig de steunpilaren van ons bestel te be schadigen. En dat gaat net zo lang door tot de pilaren het gaan begeven. Maar dan ligt het systeem, het principe ook in duigen. Het valt zich kapot. Het kan alleen vervangen worden door een an der systeem. Een systeem dat dan ech ter, althans voorlopig, niet democratisch zal zijn maar dictoriaal. Daarom zouden de ware democraten eens wat minder op eigen belang uit moeten zijn of dat van hun partij. Men kan ook vragen en demonstreren in op bouwende zin. Ook en misschien juist ten voordele van een oppositie. Dat vereist slechts een wat hoogstaander, beschaafder en altruïstischer inzicht dan velen nu ten toon spreiden. maakt moeten worden om het gestelde doei te bereiken. Hoe ingewikkeld het ontwerp van een plan tot verkeersregeling soms kan zijn, moge blijken uit de hierbij afgedrukte tekening. Een vergelijking met de nu nog bestaande toestand zal velen ver bazen. Daar in deze tekening niet alle straatnamen zijn ingetekend, vindt u naast de tekening een verklaring van de cijfers 1 tot en met 17 die wel ingete kend zijn. Ter completering laten wij hieronder nogmaals volgen een deel uit de officiële mededeling van Burgemeester en Wet houders van Soest betreffende de geslo ten verklaring in één richting van de wegen in de beide genoemde wijken, door plaatsing van borden 20 van bijlage II van het Reglement Ver keersregels en -tekens de navol gende wegen of gedeelten van we gen gesloten te verklaren voor alle motorvoertuigen gaande in de daar bij aangegeven richting: a. het gedeelte van de Anna Paulownalaan gelegen tussen de Beatrixlaan en Burg. Grothe- straat in de richting van de Burg. Grothestraat; b. het gedeelte van de Beatrixlaan gelegen tussen de Anna Paulow nalaan en Nassauplantsoen (OZ) in de richting van de Anna Pau lownalaan; c. het gedeelte vari de Beatrixlaan gelegen tussen het Nassauplant soen (OZ) en Prins Bernhard- laan ii- de richting van de Prins Bernhardlaan; d. de Frans Halslaan in de richting van de Talmalaan; e. het gedeelte van de Van Goyen- laan gelegen tussen de Talma laan en Dalweg in de richting van de Talmalaan; f. de Hobbemalaan in de richting van de Jan Steenlaan; g. het gedeelte van de Irenelaan gelegen tussen de Anna Pau lownalaan en Nassauplantsoen (WZ) in de richting van het plantsoen; h. het gedeelte van de Irenelaan gelegen tussen het Nassauplant soen (OZ) en Prins Bernhardlaan in de richting van het Nassau plantsoen; i. de Jac, van Loo.ylaan in de richting van de Dalweg; j. de Jan Steenlaan in de richting van de Dalweg; k. de Lindenlaan in de richting van de Van Weedestraat; 1. de Margrietlaan in de richting van de Prins Bernhardlaan; m. het gedeelte van het Nassau plantsoen (WZ) gelegen tussen de Van Weedestraat en Irene laan in de richting van de Van Weede' traat; n. het gedeelte van de Pieter de Hooghlaan gelegen tussen de Paulus Potterlaan en Talmalaan in de richting van de Prins Bernhardlaan; o. het gedeelte van de Paulus Pot terlaan gelegen tussen de Ru benslaan en de Pieter de Hoogh laan in de richting van de Al- bert Cuyplaan; p. de Rembrandtlaan in de richting van de Talmalaan; q. het gedeelte van de Rubenslaan, gelegen tussen de Talmalaan en Dalweg in de richting van de Talmalaan; r. de Ruijsdaellaan in de richting van de Jan Steenlaan; s. het gedeelte van de Talmalaan gelegen tussen de Rembrandtlaan en Steenhoffstraat in de rich ting van de Steenhoffstraat; t. de Vermeerlaan in de richting van de Jan Steenlaan; (OZ) is oostelijke zijde (rijbaan) (WZ) is westelijke zijde (rijbaan) POORSTP 1. Anna Paulownalaan 2. Beatrixlaan 3. Irenelaan 4. Nassauplantsoen 5. Margrietlaan 6. Lindenlaan 7. Rembrandtlaan 8. Pieter de Hooghlaan 9. Paulus Potterlaan 10. Frans Halslaan 11. Jac. van Looylaan 12. Van Goyenlaan 13. Jan Steenlaan 14. Ruysdaellaan 15. Hobbemalaan 16. Vermeeriaan 17. Rubenslaan Tijdens de jaarvergadering van de Win keliersvereniging Soest, die dinsdagavond in hotel „De Kleine Witte" werd ge houden, deed de voorzitter, de heer H. Smit enige belangrijke mededelingen. De tweede winkelbeurs die in septem ber van start zal gaan, mag zich in een grote belangstelling van de zijde der De Bosstraat vanaf de Nicuweweg, vyftig jaar geleden Dezelfde plaats nn winkeliers verheugen. De aanvraag voor standruimte is enorm en het bestuur heeft besloten de beurs 100 m2 groter te maken dan in 1968. Enige winkeliers moeten hun inschrijf- biljet nog inzenden, hetgeen ze deze week nog kunnen doen. Wanneer vol gende week bet biljet niet is ingezonden, moeten ze helaas van deelname worden uitgesloten. Vervolgens besprak de voorzitter het „Smitshof", dat eind oktober van dit jaar gereed zal komen, zodat de winke liers nog juist voor de Kerstdagen hun klanten zullen kunnen bedienen. Er zijn plannen gemaakt voor een City, waar verschillende grote zaken zullen worden gevestigd. „Men moet daar niet bang voor zijn, want wanneer het daar regent, vallen bij ons de druppels", aldus de voorzitter. Het bestuur van de Winkeliersvereniging Soest heeft ook plannen om te komen tot een middenstands-warenhuis, dat ook in het City-plan moet komen. Een der gelijk warenhuis hebben de winkeliers in Driebergen en de resultaten zijn uit stekend. Het bestuur zal een maquette laten ver vaardigen en die zal dan worden ge toond op de wintervergadering. Wil men er meer van weten, dan kan men zich vervoegen bij de voorzitter, de heer H. Smit. De winkeliersvereniging beeft een druk jaar achter zich, o.a. met besprekingen met de plaatselijke overheid, met de middenstandsvereniging, met de WISO en met het bezoeken van jubilea's. De besprekingen met de plaatselijke overheid, waren gebaseerd op de nieuwe Engweg. De raad heeft het plan goedge keurd, maar de nieuwe raad. die in sep tember zitting zal nemen, moet over het verder verloop beslissen en uiteindelijk moeten Gedeputeerde Staten hun goed keuring verlenen. „Wij hebben bez.waren ingediend bij burgemeester en wethouders en bij de raadsleden. Ook hebben wij bezwaren ingediend tegen het grootbedrijf „Ge- mar". Uit de Soester krant vernamen wij, dat het gemeentebestuur niet in hoger beroep gaat. mits de uitgang naar de rijksweg wordt afgesloten, hetgeen inmiddels is geschied. M.i. pleegt de ge meente in deze zaak koehandel", aldus de voorzitter. Uit het op schrift gestelde jaarverslag van de penningmeester, de heer F. J. v. d. Hulst, ontlenen wij het volgende: Balans per 1 februari 1969 f 3.649,30. Balans per 1 februari 1970 ƒ3.807,29. Een voordelig verschil van 157,99. De aftredende heren B. Baar en J. A. Meeder werden bij de bestuursverkiezing bij acclamatie herkozen. Voor een koopavond heeft het bestuur een enquete onder de leden gehouden. Er zijn 93 formulieren verzonden en er kwamen er 62 van terug, met slechts een tiental dat afwijzend reageerde. Volgens de voorzitter wil de regering een landelijke regeling in het leven roe pen voor koopavonden. Het ligt in de bedoeling om op iedere laatste vrijdag van elke maand, een koopavond te hou den. Men is natuurlijk vrij om de zaalc gesloten te houden. In verband met de vele werkzaamheden die er voor het bestuur kleven aan de afwikkeling van ingekomen en uitgaan de stukken, heeft men enige tijd geleden bestloten, om een administrateur aan te stellen. Er kwamen geen gegadigden, vermoedelijk was het vastgestelde sala ris (f1500.— per jaar) te gering. Het bestuur heeft toen een beroep ge daan op de voorzitter, die zich binnen kort uit zijn zaak terugtrekt. De heer Smit was bereid deze functie op zich te nemen, maar wilde er geen vergoeding voor hebben. Een en ander was weer niet naar de zin van het bestuur, maar men kwam toch tot overeenstemming. De heer Smit werd met algemene stem men benoemd tot administrateur voor de tijd van één jaar. een z.g. proefjaar. Hij zal alle stukken betreffende de winke liersvereniging behandelen en voor in lichtingen kan men ook bij hem terecht. Israël vierde zijn tweeëntwintigste ver jaardag als staat voornamelijk met een forse strafexpeditie op Libanees grond gebied, een niet onverwacht antwoord op de beschietingen door guerilla's met raketten van Israëlische nederzettingen. Een begin is zo gemaakt met het drei gement van minister Dajan dat Libanon erop moet rekenen net als Jordanië en Egypte zijn grens gemarkeerd te krij gen met verwoeste plaatsen als de aan vallen niet ophouden. Het lijkt allemaal het oude liedje, maar er is een verschil. Pijnlijk voor Israël is in de eerste plaats dat dergelijke vergeldingsaanvallen nog steeds nodig zijn. In Arabische kring weet men langzamerhand wel dat Is raël van terugslaan weet, maar niette min blijven de guerilla's-akties voort duren waarvan Israël toch beoogt ver lost te raken. Wellicht zal de Libanese regering liever rust aan de grens zien heersen, maar ze blijkt zomin als an dere Arabische regeringen opgewassen tegen de macht en de aanhang van de diverse „bevrijdingslegertjes". Het constant vergelden lijkt dus geen al te effectieve politiek, maar boven dien is het er een die hoe langer hoe moeilijker gaat worden. Tegen Egypte zal Israël dergelijke expedities minder en minder kunnen gaan uitvoeren, al thans diep het binnenland in, zoals ge bruik was geworden. In Tel Aviv mag men dan wel verontwaardigd zijn over de aanwezigheid van Russische piloten, van Russische S.A.M.-raketten, maar ze zijn daarmee niet te verwijderen. En men zal zich wel tweemaal bedenken om in regelrecht conflict te komen met de sowjet-strijdkrachten. Wat dan te vens inhoudt dat Nassers legeioenen aan het Suezkanaal een aardige paraplu hebben gekregen, waaronder ze zich beter met hun Israëlische tegenstanders kunnen meten dan voorheen. In dit opzicht verslechterd de Israëli sche positie. Maar ook in ander opzicht. De guerilla-aanvallen van vroeger wa ren expedities van een groep mannen met wat simpele wapens. Nu komen van ver achter de grens- of bestands lijn tamelijk ingewikkelde raketten - het materieel van de suikeroorlog is stukken moderner geworden. En effec tiever en minder gemakkelijk te be strijden. Eensdeels geeft dit de Ara bische toeschouwers grote voldoening, anderdeels geven krachtige vergeldingen aan deze guerilla-acties nieuw voedsel, temeer daar de weliswaar zwijgende maar niet weg te denken Russische steun de Arabische massa's in ieder ge val verlost van de akelige gedachte al leen te staan in een tamelijk uitzicht loze situatie. Wie hieruit eep logisch argument kan destilleren, waarom dan de bereidheid om de geschillen uit te praten zou toe nemen, is wel overdreven optimistisch. Temeer daar de Russen zich meer en meer in een positie manouvreren die hun de sleutel geeft, voor de verdere ontwikkelingen. Ze zullen waarschijnlijk geen belang hechten aan een groot scheepse oorlog, maar des te meer aan een voortzetting van do huidige slijta geslag die Israël schaadt en de in sow- jet-ogen reactionaire Arabische regi mes evenzeer, maar die de invloed van de Russen in deze streek des te beter bevordert, zonder noemenswaardige in spanning. KANTMAN In verband met Pinksteren is het ons niet mogelijk ons blad voor a.s. dinsdag tüdig gereed te hebben. Hierdoor zal het nummer van a.s. dinsdag (daags na Pinksteren) niet verschijnen. Onze eerstvolgende uitgave ver schijnt daardoor op vrijdag 22 mei O De koninklijke marechaussee te Soester- berg is een onderzoek begonnen naar de Soesterberger G. H. K„ die op de avond van de 28e april een vuurpijl zou hebben afgeschoten op een landende straaljager. Het toestel bevond zich toen op zeer geringe hoogte. Waarschijnlijk omdat de piloot, de kapitein-vlieger v. d. Berg ziin landingslichten reeds had ontstoken, zijn er geen ongelukken gebeurd, al heeft de piloot wel hinder van de vuurbal onder vonden. Hij heeft het gebeurde dan ook gerapporteerd via de verkeersleiding. Volgens de marechaussee zouden er ze ker ongelukken zijn gebeurd, wanneer de vuurpijl iets eerder was afgeschoten en de vlieger verblind zou zijn geweest, waardoor hij ongetwijfeld de landings baan zou hebben gemist. De heer K.. die tegenover anderen dan de marechaussee onomwonden heeft ver teld, dat hij de vuurpijl heeft, afgescho ten. woont in het verlengde van de startbaan. Hij is er ruim een jaar ge leden uit. eigen vrije wil gaan wonen, nadat hij eerst woonachtig was in de kom van Soesterberg. De marechaussee heeft de pijl inmiddels teruggevonden. Het opmaken van een proces verbaal wordt bemoeilijkt, door 't feit, dat men over vrijwel geen bewijzen beschikt. „We zullen de in*m op heter daad moeten betrappen", a1#!us de mare chaussee.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1