ZOMER Mantels van98,- tot 249,- Complets 219,- - 289,- - 319,- Mantelcostumes v. 79-, tot 275,- J. Hoppenbrouwers REIMAII11 Garage Stam RAAD KLAAGT OVER TE WEINIG VOORLICHTING INZAKE GEMAR-KWESTIE MARCHAL - HAARMODE SOESTERBERG OOK VOOR CONTACTLENZEN Officiële RODE KRUIS EN BEZIGHEIDS THERAPIE Soester Berlrijfs Sport Competitie 1970 Volleybal donderdag 21 mei Is uw Sioot af caravan al verzekerd J. L M, van Haf-londerfflp Nationale topzwemmers te gast bi j S.Z.V. „De Duinkikkers" Verkeersongevallen bij Pinksterdrukte Vleesverkoop Harry Mulisch vanavond in Artishockgebouw VAN WEEDESTRAAT 80-82 SOESTDIJK Ds. J. I. van Schaik overleden FOTO OPTIEK Opvoering „Die Sehopfung" door Juliana Kerkkoor Weer uitvoering van „Het Veenmasker" Kratten met glas in brand [RUYS&CO MGENTEIM en Beckeringhstraat tijdelijk gesloten Gedeelte Kerkstraat tijdelijk gesloten W ederopbou wwet VRIJDAG 22 MEI 1970 De Soester gemeenteraad heeft woens-, dagavond een overeenkomst van de ge meente met de eigenaar van de groot- verbruikersmarkt Gemar goedgekeurd. Krachtens deze overeenkomst zal de gemeente afzien van hoger beroep tegen het vonnis van de rechtbank. Zoals be kend heeft de rechter bepaald, dat de Gemar geen winkel is, doch als bedrijf kan worden aangemerkt en derhalve niet in strijd met het bestemminesplan is gevestigd aan de Parallelweg/Steen- hoffstraat. In ruil voor het afzien van hoger beroep door de gemeente, diende de Gemar voor afsluiting van de in- en uitrit aan de Steenhoffstraat zorg te dragen. Dat is inmiddels geschied. De heer J. R- van Poppelen (K.V.P.) stel de. dat het te verwachten was dat de gemeente in beroep zou gaan tegen de uitspraak van de rechter. Hij kon zich voorstellen, dat buitenstaanders het een vreemde zaak vinden en dat de winke liersvereniging met ontstemming had kennisgenomen van de gang van zaken. Hii had het juister gevonden, hierover contact op te nemen met de contactper soon van de winkeliersvereniging. „Nu bestaat er ontevredenheid door onjuiste voorlichting", zo zei de heer Van Pop- pelen. De heer G. H. Oldenboom tarof. chr.) rnerkte ot>, dat hij zich niet altijd geluk kig voelde met de acties van het ge meentebestuur. mede door de wat on gelukkige motieven. Hij vond het on juist.. de middenstand te betrekken bij r'p besluitvorming van de raad inzake vestiging van het grootwinkelbedrijf. ttM had het gevoel, dat de Gemar in een behoefte voorziet. Bovendien misstaat de markt niet op de plaats, waar hij gevestigd is, zo constateerde de heer mdpnboom. De heer P. L. J. M. Storimans (K.V.P.) sorak van een rommelig voorstel. Hij had liever gelezen: we hebben geen been om on te staan, daarom hebben we een overeenkomst van dading gesloten, we v-obben er voor de gemeente nog het uitgesleept en daarmee basta. Te- g-n de middenstanders had de gemeen te volgens de heer Storimans hoogstens k"nnen zeggen: had zelf beter ongelet en was zoiets niet begonnen. Overigens was hij van mening, dat de voorlichting ook hier te wensen had overgelaten. Hij drong aan op het aanstellen van een voorlichtingsambtenaar, desnoods in sa- vanaf ƒ6595,incl. B.T.W Het pechduiveltje begon op de volley bal-avond met de geluidsinstallatie in de sporthal „Beukendal" onklaar te ma ken, waardoor de wedstrijdleiding luid keels roepend over de ballustrade de teams opriep. Gelukkig werd later een oplossing gevonden, aangeboden door Fa. Bosman, een noodvoorziening te verzorgen. De publieke belangstelling was enorm goed, mede doordat de weersomstandig heden geen invloed konden hebben; er werd prettig volleybal gespeeld met goede resultaten en enkele opvallende situaties zoals Mercurius als verpak kingsindustrie had haar damesteams naar veler mening te goed verpakt door iets te maxi gekleed te gaan. Het team van Coca Cola zag zijn kans het thema van de bedrijfssport Competitie „het is belangrijker mee te doen dan te winnen" waar te maken, door dan ook met uiterste cijfers te verliezen, in ieder geval kon men er wel bij lachen. De organisatie was prima verzorgd door de Volleybalvereniging SW. Toch waren er ook heden avond weer bepaalde be drijven, die spelers in gingen zetten in andere teams. Dit komt het sportieve element, dat voorop moet gaan, in de bedrijfssport, niet ten goede en zal dan ook later bij de bedrijfsprijzen-bepaling door de speciale commissie wel tot ui ting komen. Er werden 39 wedstrijden gesoeeld van 19.15 tot 22.30 en deze werden mogelijk gemaakt door de goe de ookomst van goede scheidsrechters- fsters). Uitsla een per twee sets: SP.S.V. - Gemeente 2 2-0 lindner 1 - Avia 1-1 Redemaker - Howson C. 1-1 Van Kooy 1 - Interlas 2-0 d'Huv - Coca Cola 2-0 S.P.S.V. - Dalco 2 2-0 Lindner 1 - Rademaker 0-2 Avia - Howson C. 0-2 Van Kooy 1 - d'Huy 0-2 Interlas - Coca Cola 2-0 Foxboro - Lindner 2 2-0 Branson - Houdijk 2-0 Dalco 1 - Van Kooy 2 2-0 Arco - Progness 0-2 Bosman - Gemeente 2 0-2 Foxboro 1 - Branson 1 2-0 Lindner 2 - Houdijk 1-1 Dalco 2 - Bosman 2-0 Dalco 1 - Arco 2-0 Van Kooy 2 - Progness 0-2 P.T.T. - Foxboro 2 2-0 Tr. Suik - Branson 0-2 Stam - Mercurius 2-0 Pribor - S. Timmer F. 2-0 Van Wijk - v. d. Dijssel 2-0 P.T.T. - Tr. Suik 2-0 Foxboro 2 - Branson 2 2-0 Stam - Pribor 2-0 Mercurius - S. Timmer F. 0-2 Branson 2 - P.T.T. 0-2 Dames wedstrijden: Foxboro 1 -Pribor 1 2-0 Lindner/Arco - Mercurius 2-0 Stam - Pribor 2 2-0 Van Kooy - Foxboro 2 0-2 Interlas - Foxboro 1 0-2 Prtbor 1 - Lindner/Arco 2-0 Gemeente - Van Kooy 0-2 Pribor 2 - Van Kooy 0-2 Mercurius - Interlas 0-2 Foxboro 1 - Lindner/Arco 2-0 Hedenavond vinden de eerste handbai- v/edstrijden plaats. Vanaf 18.30 uur op het terrein van BDC aan de Bosstraat. menwerking met de gemeente Baarn. De voorzitter merkte op, dat de vesti ging van de Gemar aanvankelijk was aangekondigd als een grootverbruikers- markt. Daarom had het college er geen bezwaar tegen. Toen het een winkel bleek te zijn, kwamen de winkeliers in het geweer. Bewoners van de Eng daar entegen zeiden, dat zij blij waren met dit voordeel. „Overigens hadden wij daar niets mee te maken. Wij moesten alleen maar objectief beoordelen of de Gemar daar als winkel mocht blijven bestaan. Een winkel bleek in strijd met de ter plaatse geldende voorschriften te zijn, daarom hebben we bevel tot sluiting gegeven", aldus de burgemeester. Een kort geding, aangespannen door de Gemar was het gevolg en het bedrijf werd in het gelijk gesteld. Na de uit spraak ging de gemeente in eerste in stantie in beroep. Hangende het beroep kwam echter de overeenkomst in prin cipe tot stand. „Als wij in hoger beroep zouden hebben gewonnen, zou de in- en uitrit blijven bestaan en daarmede het gevaar voor het verkeer op de Steen hoffstraat, omdat er dan toch een ander bedrijf zou komen", aldus de voorzitter. GEEN GRONDVERKOOP VOOR UITBREIDING BEDBIJF. Een voorstel van B. en W. om de heer W. J. Sukel een stukje gemeentegrond van 500 m2 nabij de Laanstraat te ver kopen voor uitbreiding van zijn stuca- doorsbedrijf, is door de raad met zestien tegen vijf stemmen verworpen. Tegen waren behalve de drie wethouders, mevr. Oranje en de heer Westra, beiden V.V.D. Mevr. S. M. Polet-Musler (P.v.d.A.) had in de commissie openbare werken aan vankelijk ingestemd met het voorstel omdat zij meende, dat er een bedrijfs- bestemming op de grond lag. maar dit bleek niet het eval. De grond is aange geven als tuin. De heer J. R. van Poppelen (K.V.P.) vond dat de bewoners zich over de uitbrei ding van het bedrijf terecht zorgen heb ben gemaakt en bezwaren inbrachten. Hij was van mening, dat in woonkernen geen bedrijven thuis horen, die hinder veroorzaken. Hij wees erop, dat een van de eensgezinde bewoners van de Albert Hahnweg in augustus van het vorig jaar reeds had gevraagd, een stuk van de grond te mogen kopen. Bijna vijf maan den later antwoordden B. en W., dat aan de verkoop van het gehele perceel de voorkeur moest worden gegeven. Spreker wilde het stuk door het college laten terugnemen. Ook de heer J. W. D. Berkelbach van der Sprenkel (prot. chr.) ging niet met het voorstel accoord, om dezelfde redenen als mevr. Polet. Hij voelde er bovendien niets voor dat het college het voorstel zou terugnemen. De heer A. S. Westra (V.V.D.) consta teerde, dat de omgeving om sanering roept. Namens Binding Rechts zei de heer M. de Groot, dat de bewoners van de Albert Hahnweg .de. grond .hadden willen kopen met de bedoeling die bii hun kleine ach tertuinen te voegen. Hij betreurde het voorstel van B. en W. De heer Elbertse (K.V.P.) deed de sug gestie om in volgende voorstellen van deze aard aan te geven of de doeleinden die tot de verkoop leiden, in overeen stemming zijn met het vigerende be stemmingsplan. Wethouder mevr. M. C. P. Walter-v. d. Togt had de indruk, dat er over de grond enig misverstand heerste. Er zijn meer van zulke binnenterreintjes in Soest. Daarop zijn vaak bedrijfjes ge vestigd, die niet op het industrieterrein onder te brengen zijn. „Deze terreinties lenen zich ervoor, do omwonenden heb ben er bovendien geen last van", zei de wethouder. Oorspronkelijk was het terrein ook aan gewezen als bedrijfsterrein, zij het al leen voor bedrijven die geen hinder zou den veroorzaken. Die bepaling werd door gedeputeerde staten overigens niet aan vaard. Het terrein aan de Laanstraat heeft in het nieuwe plan Soestdijk (dat nog ter vaststelling aan de raad moet worden voorgelegd, ook een bedrijfs- bestemming. Daarop vooruitlopend meen de het college de grond alvast te kun nen verkonen, zo zei de wethouder. Zij meende, dat de bewoners pas op het idee waren gekomen om de grond te konen, toen zij hoorden, dat Sukel er belangstelling voor had. De raad bleek echter allerminst van gedachten te zijn veranderd. Het voorstel werd dan ook met zestien tegen vijf stemmen verwor pen. ACTH3 NIET ROKEN 1970. Dr. Bnrkelbp"h van der Snrenkel de^d woensdag alvast een beroen on de nieuwe raadsleden om de brief in ge dachten te houden, die zijn colleea dr. Meinsma in het kader van de AkBe niet roken 1970 aan de raad en aan die van alle andere gemeenten had gezonden. Daarin wordt gewezen op de mogelijk te treffen maatregelen om het roken in PRUIKENBOETIEK BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK TELEFOON 3990 de vergaderingen te beperken. „Ik kan niet zomaar meegaar met uw voorstel de brief voor kennisgeving aan te nemen. Overigens had dr. Meinsma er beter aan gedaan de brief aan de nieuwe raad te sturen. Het publiek is vaak veront rust over luchtverontreiniging, maar het vergeet dat hoe kleiner de ruimte is, hoe groter het gevaar van luchtveront reiniging tevens is. Maar roken is nu eenmaal een stuk vergadertechniek", zo consttateerde de heer Berkelbach. Hij gaf de nieuwe raadsleden het advies ook te denken aan de niet-rokers. GEEN KERMIS OP ZONDAG. De gemeenteraad ging woensdag accoord met de inhoud van de brief, die B. en W. hebben geschreven aan de bond van kermisbedrijfhouders inzake het open stellen van kermissen on zondag. Mevr. S. M. Polet (P.v.d.A.) had overi gens graag gezien, dat het college een andere motiverine had gebruikt voor de sluiting op zondagen dan de overlast door lawaai. Dat geldt voor iedere ande re dag ook. zo constateerde mevr. Polet. De heer M. de Groot (Binding Rechts) waardeerde het standDunt van B. en W. en zei, dat hij zich in de vorige verga dering ten onrechte ongerust had ge maakt over deze kwestie. Ook de heren Oldenboom en Van Poppelen waren het met het college eens, dat kermissen op zondagen gesloten dienen te zijn. De heer Westra (V.V.D.1 informeerde, of de raad niet moet beslissen als het om een kermis in kwestie gaat. De burge meester zei, dat de gemeente alleen maar een lunapark kent, dat gemakshalve kermis wordt genoemd. B. en W. beslis sen hieromtrent. Hij gaf toe. dat lawaai voor de omwonenden e*>n belasting bete kent op elke dag van die week, maar in het bijzonder op de zondag, die toch een rustdag is, een dag met een eigen karak ter. „Dat geldt dan in het zuiden zeker niet", merkte mevr. Polet tenslotte op met "erwhzing na0'* de carnaval «feesten daar. De heren F'bertse (K.V.P.), Westra V.V.D. en D"kstra tarot, dir.) vroeeen woensdag tiidens de raadsvergadering om meer subsidie in de kosten van de nubileumactivif®iten van de gvmnastiek- vereniging A.G.A.V.S. te Soesterberg, z'^ks conform het voorstel van de finan- Hële commissie. De burgemeester raadde echter af om meer te geven dan het voorgestelde be drag van 1850.„anders raken we de draad kwijt". Hij handhaafde het standpunt van het college. Niettemin verleende de raad ƒ150,meer subsidie dan door B. en W. was voorgesteld. Met viiftien tegen zes stemmen werd beslo ten A.G.A.V.S. 2000,te geven. OOK MEER SUBSIDIE VOOR PADVINDERS JUBILEUM. De St. Michaelgroep in Soesterberg kan zijn zilveren padvindersjubileum met nog meer vreugde gaan vieren, want in plaats van de voorgestelde ƒ200,ver leende de raad de groep een subsidie van 500,conform het voorstel van de financiële commissie. Dit voorstel werd overigens wel door B. en W. over genomen. On een vraag van de heer De Groot (Binding Rechts) antwoordde wethouder De Haan, dat nadvindersgroe- pen niet worden gesubsidieerd, maar in de vorm van goedkope terreinhuren en renteloze voorschotten toch een finan ciële tegemoetkoming van de gemeente krijgen. Over subsidie zlin wel eens vra gen gesteld, maar er is nog nooit een officiële aanvraag gedaan, zei de heer De Haan tenslotte. NTETJWE SCHOOL AAN DE MOLENSTRAAT. Mevr. Oranie (V.V.D.) vroeg zich af, of het verstandig is, een nieuwe school te gaan bouwen aan de Molenstraat, die in verband met de te verwachting toename van het lawaai wegens 'n grotere fre quentie van passerende treinen in de nabiie toekomst. Voorts vroeg zij zich af. of de vorm van „ajour'-school wel iuist was. Zij wilde weten of er over leg was geweest met het schoolhoofd en de ouders van de leerlingen. Hoeveel leerlingen krijgt de school? Kunnen de ouders straks de maquette bekijken? zo wilde zij weten. De heer C. Verheus (Prot. Chr.) infor meerde of het krediet van ƒ673.000. tot eind 1971 wel voldoende zou zijn. Zoniet, komt èr dan een kleinere school of wordt er een aanvullend krediet ge vraagd, wat lang kan duren? wilde hij weten. Wethouder De Haan antwoordde, dat er meer scholen bü een spoorlijn staan en dat zij weinig last hebben van lawaai. Er is overleg geweest met het schooi- hoof d> maar niet met de toen onbereik bare oudercommissip. Over het aantal loprlipn-en maakt» de wp+^ou^er /icb peen zorgen omdat, de school grenst pan l->ot nlan Vorckenlandt. Met. „wee- Worn»cnb«ion zijn de gemeenten niet best af, vond hij. De prijzen zijn dermate hoog. dat zulke scholen mij pi°t, hehhen aangesproken, nm bet voorzichtig to zegp°n, zo be toogde de heer De Haan. Ten aanzien van het eventueel aanvrager, van een aanvullend krediet zag de wethouder geen problemen. Op de vraag Van de heer Westra, over de gunning van de bouw antwoordde de wethouder, dat de opdracht pas verstrekt zal worden te gen de tijd, dat er gebouwd kan wor den (eind 1971). De heer J. G. Hilhorst is woensdag bij de aanvang van de raadsvergadering (bijgewoond door leerlingen van de po litieschool te Leusden) beëdigd als raads lid. Hii volgt de heer J. C. v. d. Berg voor de K.V.P. op. De raad stond woensdag even voor een verrassing, toen niet meer de hele V.V.D.-fractie tegen de aankoop van een woning aan de Wilhelminalaan ten behoeve van de aanleg van de Engweg was. Alleen mevr. Oranje wenste aante kening, te hebben tegengestemd. De raad heeft woensdag drie nieuwe ambtenaren van de burgerlijke stand be noemd te weten mevr. Polet en de heren J. v. d. Arend en G. J. J. Pama. Per abuis kennelijk werd ook nog een stem uitgebracht op mevr. v. d. Arend. Inlichtingen hierover bij Bilderdijklaan I, Soest, telefoon 3029 Op zwemsportgebied staat er voor het komende weekend weer het nodige op het programma. Op zaterdag 23 mei wordt er een jeugdwaterpolo-toernooi georganiseerd, waaraan zal worden deelgenomen door de jeugd-teams (ion- gens en meisjes) van Laga (Zeist), B.Z. P.C. (Bodegraven), de Robben (Hil versum, Wilskracht (Utrecht) en de Duinkikkers uit Soest. Er zal op twee velden gespeeld worden. De Kring Mid den van Nederland heeft verzocht dit toernooi aan haar beschikbaar gesteld te krijgen om de nodige scheidsrechters te beoordelen. Het toernooi vangt om 17.00 uur aan en zal om plm. 20.30 uur eindigen. Zondag 24 mei zal er door 25 leden deelgenomen worden aan recreatieve wedstrijden te Zeist, die worden georga niseerd door de K.Z.V. „Laga". Deze wedstrijden vangen om 19.00 uur aan. Voor maandag 25 mei staat er limiet- zwemmen op het programma, waaraan topzwemsters op nationaal niveau deel nemen. Ingeschreven werd o.a. door Linda de Boer, Annemarie Groen, Ma- rian van Strijland, Ton van Klooster en Anke Rijnders. Eerdergenoemde zwem mers zullen tegen de klok moeten zwem. men om in aanmerking te komen voor de Nationale Kampioenschappen te Leeuwarden. Via de K.N.Z.B. werd even eens verzocht de topzwemster Henny Pen terman 4 x 100 meter wisselslag te laten zwemmen i.v.m. haar voorberei dingen op internationaal zwemgebied. Door deze wedstrijden komt de nor male training op deze avond te verval len. De aanvang van het limiet-zwem men is gesteld op 19.30 uur. Dinsdag 26 mei zal het meisjes-adsp. b team een competitiewedstrijd spelen tegen A.Z. P.C. b uit Amersfoort. Aanvang 19.55 uur in het zwembad te Leusden. De volgende speelsters zijn voor deze wedstrijd geselecteerd: Sandra de Ruig. Yollie Verwoerd, Barbara van Wegen, Yolanda van Doorn, Mieke van Ooijen, Meta Vreeken, Annie van Veen, Aleida Majoor en Vera van Doorn. Tijdens het Pinksterweekeinde deden zich enkele verkeersongevallen voor. Zaterdagmiddag, om kwart over twee, verleende de 49-jarige J. L. C. uit Soest met zijn auto geen voorrang op de Paltzerweg bij het Soester Hoogt aan de 13-jarige scholier R. V. uit Soesterberg. Daar h'et bovenbeen van R. V. op twee plaatsen gebroken was, werd hij uit naar De Lichtenberg over gebracht. Op Pinkstermogen, om 5 uur, ver leende de 51-jarige G. J. R., bloemist uit Abbenes (Haarlemmermeer) geen voorrang bij de kruising Van Weerden Poelmanweg-Amersfoortsestraat aan een andere automobilist J. v. 't H. een 23- jarige schilder uit Amersfoort, die met een snelheid van ongeveer 100 km uit de richting Amersfoort kwam. Beide auto's werden totaal vernield. J. v. 't H. en een passagier werden met een hersenschudding naar De Lichtenberg overgebracht, evenals de 51-jarige me vrouw G. B. S. uit Heemstede, mede- inzittende bij de bloemist, die met in wendige verwondingen moest worden opgenomen. Om kwart over vijf in de namid dag kwam de 17-jarige scholiere H. G. C S. uit Utrecht met haar bromfiets in botsing met de personenauto van N. J. K. (25 jr.), Opperman uit Luttelgeest (N.O.-polder), die op de hoek Radema- kerstraat-Kampweg geen voorrang vér- leende, bij het inrijden van de Kamp weg. Het meisje kwam zodanig te val len, dat zij een gebroken sleutelbeen en gebroken bovenarm opliep. Zij werd naar De Lichtenberg overgebracht. Om half zes deed zich een kop- staart-botsing voor, toen J. A. (33 jr.) uit Utrecht voor het verkeerslicht bij de kruising bij Het Zwaantje moest wachten en uit de richting Amersfoort F. H. van R. (59 jr.) uit Harderwijk met zijn auto niet tijdig meer kon stop pen, vanwege he natte wegdek. Na de ze botsing werd de auto van Van R. nog aangereden door de personenauto van M. P. (29 jr.) uit Apeldoorn, die ook te Iaat afremde voor de wachten de file. Ook om kwart voor zes deed zich alleen materiële schade voor bij een dergelijke botsing, waarbij de middel ste auto van H. A. B. (39 jr.) uit Gie- senburg er het ergste aan toe was. Ook deze kettingbotsing gebeurde bij de verkeerslichten. De bekende Amsterdamse schrijver Har ry Mulisch zal vanavond in het Arti shockgebouw aan de Steenhofstraat een lezing komen houden. Deze wordt geor ganiseerd door Artishock, in samenwer king met 't Nut en de boekhandelaren Adriaansen en v. d. Ven. Het is de tweede literaire avond, die dit jaar wordt georganiseerd. De eerste met Jan Wol kers was een zeer groot succes. Voor de pauze zal Mulisch over eigen werk ver tellen, terwijl na de pauze gelegenheid bestaat tot het stellen van vragen. In verband met het inmiddels al weer iets theater, om 'n voorstelling in het open- weer het Poppentheater van Otto van der Mieden voorlopig op zondag geslo ten. Inmiddels heeft, men een verzoek perieht aan de Stichting Openlucht theater, om voorstelling in het open luchttheater te mogen geven op de zon dagmiddag. Zodra die toestemming wordt verkregen, zal Otto van der Mieden daar een kinderprogramma gaan verzorgen. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten genummerd van 176 tot 360 en grijze kaarten ge nummerd van 1 tot en met 20. Ds. J. I. van Schaik, die van 1927 tot 1946 predikant was van de hervormde gemeente alhier, is na een langdurige ziekte op 78-jarige leeftijd in Nijeber- koop (Friesland) overleden. Hij werd in Boyl begraven. van Essen b« stoplichten. Het Juliana Kerkkoor zal op vrijdag 29 mei in de Julianakerk te Soestdijk een uitvoering geven van „Die Sehop fung van Haydn. Behalve het Ned. Begeleidingsorkest wordt medewerking verleend door de Sopraan Maria Suchel, de tenor Reinier Schraeppe, de bas Cor Miessen en Goby Spigt, Clavecimbel. Het geheel staat onder leiding van Chris Gastel. De Toneelgroep „Het Veenmasker" zal op dinsdag 2 en woensdag 3 juni weer een uitvoering verzorgen in De Rank en wel van de comedie „Met een beetje fanta sie" van Philip King en Kalkman L. Cary. De regie is in handen van D. Kampinga. De medespelenden zijn Janny Kampinga, Liesbeth Keizer, Marga v. d. Lans, Meta v. d. Straten, Marijke Snel, Dick Kampinga, Co de Haan, Cok Snel en Frans van Hooydonk. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij het VVV-kantoor, bij De Rank, Sigarenma gazijn H. J. Meijering, Soesterbergse- straat 11 en P. J. van Buuren, Nieuwe- weg 19, alsmede aan de Veenbesstraat op de nrs. 770, 774, 668, 466 en 56. Niet minder dan 18 kratten, gevuld met glasruiten, die bestemd waren voor de inbouw zijnde galerijwoningen aan de Koningsweg, werden door de 10-jarige Van D. in brand gestoken. De brandweer liet de kratten uiteen rukken, waarna het vuur met 3 stralen van de nevelspuit werd gedoofd. Alle ruiten gingen verloren waardoor de schade zeer groot is. Steenhoffstraat 9a, Telefoon 6571 en 4905 Burgemeester en wethouders van Soest brengen hierbij ter openbare kennis, dat vanaf heden tot nader orde de Beckeringhstraat, alhier, en wel het ge deelte tussen de Koninginnelaan en Nieuwstraat in verband met de uitvoe ring van reconstruotiewerkzaamheden voor het verkeer zal zijn gesloten. In aansluiting hierop zal eveneens in verband met het uitvoeren van recon structiewerkzaamheden de Laanstraat, alhier, en wel het gedeelte tussen de Beckeringhstraat en de Beetzlaan, voor het verkeer worden afgesloten. Soest, 19 mei 1970. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat vanaf 19 mei tot 12 juni 1970 of tot zoveel langer nodig blijkt te zijn, de Kerk straat te Soest, en wel het gedeelte tus sen de Olijkeweg en de Torenstraat, in verband met de uitvoering van diverse werkzaamheden voor al het verkeer zal zijn afgesloten. Soest, 19 mei 1970. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan de heer P. C. van Schadewijk, Korte Brinkweg 35 te Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de We- deropbouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een dubbel woon huis met garages op het perceel, gelegen aan de Birkstraat, kadestraal bekend gemeente Soest C, nrs 2246 en 3292 beide ged., zulks in afwijking van het bestem mingsplan Soest-Zuid. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouw aanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter inzage. Soest, 22 mei 1970. Bij het Nederlandsche Roode Kruis zijn op het ogenblik 132 bezigheids therapeu te-welfareleidsters en 80 bezigheidsthe rapeute-welfarewerksters in dienst, die werkzaam zijn in ongeveer 120 zieken huizen, revalidatiecentra, verpleeg- en verzorgingsinrichtingen. Daarnaast ver richten nog eens 5500 vrijwilligsters het welfare-werk bij langdurig zieken en in kleine bejaardencentra. Cijfers, die aantonen dat dit werk, dat pas na de oorlog op gang is gekomen, zich sterk heeft ontwikkelend. De bezigheidstherapie heeft zich ontwik keld uit het begrip „welfare", dat in de oorlogsjaren in Engeland en Amerika ontstond. Het eerste doel was om ge wonde, zieke of invalide militairen af leiding te bezorgen en een bezigheid te verschaffen waardoor hun gedachten werden afgeleid van hun ziekte of han dicap en het genezingsproces werd be vorderd. Na de oorlog werd dit werk ook bij gewonde militairen in Nederlandse hos pitalen bedreven en werden ook ande ren ermee geconfronteerd: medici, para medici, verpleegsters enz. Al spoedig ontstond de behoefte om dit werk op vakkundige wijze uit te breiden. Ge wenst waren een meerdere kennis van de talloze handvaardigheidstechnieken (om beter te kunnen variëren), een ruimer inzicht in de verschillende ziek tebeelden (om de technieken daarop af te stemmen) en een grotere kennis op sociaal-maatschappelijk gebied (om op verantwoorde wijze met de patiënt te kunnen spreken en samenwerken). Het gevolg was dat in Nederland twee scholen ontstonden, waar bezigheidsthe rapeuten konden worden opgeleid: één van het Nederlandsche Roode Kruis (te Epe) en één van de Katholieke Stich ting de Zonnebloem (te Breda). Deze scholen bestaan nog steeds, maar het leerpakket is in de loop der jaren sterk uitgebreid. De opleiding valt onder de Wet on het Voortgezet Onderwijs, afde ling Sociaal Pedagogisch Onderwijs en wordt gesteund door het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen. De oplei ding tot bezigheidstherapeute-welfare werkster duurt ongeveer anderhalf jaar, met daarna nog een vervolgopleiding van een half jaar tot bezigheidsthera peute-welfareleidster. De beroepskrachten worden regelmatig bijgeschoold, opdat zij vertrouwd zijn met de nieuwste technieken en de ont wikkelingen in het ziekenhuiswezen. De welfare-vrijwilligers worden geschoold door middel van cursussen, die door zeven bezigheidstheraneuten van het Ne derlandsche Roode Kruis in het gehele land worden gegeven. Zo'n cursus duurt twaalf middagen of avonden. De gunstige uitwerking van de bezig heidstherapie is reeds bij duizenden pa tiënten gebleken. Het voornaamste effect ligt in de bevrijdende werking. De be zigheidstherapie richt zich immers op de creatieve mogelijkheden, die bij ieder mens aanwezig zijn. Naast de vele han delingen die een patiënt verplicht is te doen of te ondergaan, wordt hij door dit werk gestimuleerd op vrijwillige ba sis zelf iets te ondernemen. Hij is vrij om ermee te beginnen en ermee op te houden, hij mag zelf bepalen wat hij eventueel wil doen en hij ervaart door zelf iets te scheppen zijn vrijheid on danks zijn gebondenheid door ziekte, in validiteit of ouderdom. Primair houdt de bezigheidstherapie zich bezig met het gezonde deel van de patiënt. Het is dan ook een belangrijk stuk positief werk. waaraan het Nederlandsche Roode Krr' meer dan één steentje bijdraagt.

Soester Courant | 1970 | | pagina 9