Soest toen - Soest nn Dinsdag' 26 inci 1970 49e jaargang no. 38 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 VAKANTIE EN ZIEKTEKOSTEN Zweefvliegtuig maakt noodlanding op de Eng WlSO-kinderdagtocht opnieuw groot succes Mej. Mr. Anneke Goudsmit sprak voor D' 66 Prinses Beatrix opende jachthaven in Spakenburg Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Toch nog geslaagde puzzeltocht Bromfietser geslipt Meisje aangereden Het oog gericht op sluikhandel in verdovende middelen Commissie gaat funktie cultureel centrum na Filmclub Artishock Katholiek Vrouwengilde SOESTERI OURANT Abonnement per kwartaal f3,75. Bulten Soest per kwartaal f 6,75 Verschynt Iedere dinsdag en vrijdag Tienduizenden Nederlanders overschrijden de komende maanden weer de lands grenzen. Hun hnop: mooi zonnig weer en een aantal dagen zonder zorgen en be slommcringen. Niet altijd gaat deze hoop in vervulling. Zo kan men ook in het buitenland bijvoorbeeld ziek worden en de hulp van een arts nodig hebben. Het is in elk geval zaak om hiermee rekening te houden. Te meer. omdat in het buitenland een doktersrekening soms hoog kan oplopen. Daarom is het raadzaam om uw ziekenfonds hierover eens te raadplegen Er ziin ziekenfondsen die in hun aanvulllngsfonds ai een dekking geven tegen ziektekosten in bet buitenland. Voorts bestaat de mogelijkheid een tijdelijke verzekering af te sluiten. Verplicht verzekerden (en dat is nog altijd een zeer groot deel van deze bevolking) hebben in een aantal landen recht op geneeskundige verzorging over eenkomstig de wetgeving van het betrokken land. Maar ook daaraan zijn enkele „maars" verbonden. u 1 Nederlanders, die hun vakantie binnen de landsgrenzen maar buiten hun woon plaats doorbrengen, hebben weinig moeilijkheden wat geneeskundige hulp betreft. Als zij zich als ziekenfondsver zekerde kunnen legitimeren bij een huisarts of specialist, die aan een zie kenfonds is verbonden, dan worden zij doorgaans zonder betaling geholpen. Be rekent de arts wel een met de ziekenfond sen overeengekomen tarief, dan kan men dit van het ziekenfonds weer terug krijgen.. Het enige waar men voor moet zorgen ls, dat men zijn zieken fondspapieren meeneemt. Voor degenen, die naar het buitenland trekken, liggen de zaken heel wat ge compliceerder. In het buitenland geldt de normale ziekenfondsverzekering niet. Wel zijn cr ten behoeve van de verze- kerden bepaalde faciliteiten geschapen. Deze vloeien voort uit verdragen, die de Nederlandse regering met andere landen heeft gesloten. Dientengevolge hebben verplicht ver zekerden, die hun vakantie doorbrengen in België, Luxemburg, Frankrijk, west- Duitsland, Italië, Joego-Slavië, Spanje, Portugal en Turkije recht op genees kundige verzorging, overeenkomstig de wetgeving van het betrokken land. Maar men moet hierbij wel bedenken, dat de rechten in deze landen doorgaans min- Zaterdagmiddag, om 15 uur, maakte een zweefvliegtuig, de P H 356, bestuurd door de 54-jarige J. C. A. Siliacus uit Naarden, een noodlanding op een wei land op de Zuidelijke Eng. Het vliegtuig werd nagenoeg vernield, hoewel de bestuurder er gelukkig onge deerd kon uitstappen. Het vliegtuig, In eigendom toebehorende aan de Gooise Vliegclub te Hilversum, is verzekerd. De bestuurder kreeg boven Soe9tdijk gebrek aan termiek, nadat hij in Hil versum was opgestegen. Hij wist de woningen van de Wald. Pyrmontlaan, die van de Verlengde Talmalaan en van de Molenstraat nog te ontwijken, maar pïofte even later neer in een weiland, waarin een aantal koeien liepen. Het vliegtuig lag vleugellam tegen een bos rand. In de middag zijn de overblijfse len bijeen geraapt en op een aanhang wagen naar Hilversum gebracht. der ver gaan dan in ons land. Men kan dus toch nog voor belangrijke uitgaven komen te staan. Alleen in west-Duits- land ligt de situatie wat dat betreft heel gunstig. Alleen werknemers Omdat men dus toch in verschillende landen een niet onbelangrijk deel van de ziektekosten zelf zal moeten dragen, kan het raadzaam zijn een tijdelijke verzekering voor die kosten af te sluiten. Angetekend moet ook worden dat be jaardenverzekerden niet onder de bo vengenoemde regeling vallen. In west- Duitsland en Joego-Slavië kunnen zij wèl profiteren van de regeling, in alle andere landen niet. Dit gegeven kan erg belangrijk zijn, nu een steeds groter aantal bejaarden nog en reisje naar het buitenland waagt. Wij hebben dus een aantal landen ge noegd. waar voor verplicht verzekerden tamelijk gunstige regelingen gelden. Maar er zitten toch wel enkele adder tjes onder het gras. In de meeste van de genoemde landen geldt de regeling voor alle verplicht verzekerden, dus ook voor de gezinsleden, maar in enkele landen hebben alleen de verplicht verzekerde werknemers de hierboven aangeduide rechten. Deze landen zijn Spanje, Por tugal en Turkije. Degenen die uit andere hoofde onder de verplichte verzekering vallen, zijn in deze drie landen van de aangeduide rechten uitgesloten. Vrijwillig verzekerden niet Wie het lijstje van landen, waarmee Ne derland overeenkomsten heeft gesloten, goed bekijkt zal het opvallen dat enkele belangrijke toeristenlanden als Oosten rijk en Zwitserland daar niet oo voor komen. Verplicht verzekerden, die naar deze landen trekken, moeten daarom worden aangeraden een tijdelijke ver zekering af te sluiten. Wie naar Engeland gaat. moet er niet op rekenen dat hij door de Nationale Ge zondheidsdienst gratis wordt geholpen. Doorgaans worden de kosten daar tegen particulier tarief berekend. Rest nog te vermelden dat vrijwillig ver zekerden In geen enkel land rechten aan de gesloten verdragen kunnen ontlenen (uitgesloten west-Duitsland). Zij zullen dus een tijdelijke verzekering moeten afsluiten. Wie voor niet langer dan twee dagen de grens overgaat naar een van de E.E.G.-landen kan eventuele ziekte kosten vergoed kriigen bij het zieken fonds. Maar dat geldt alleen voor huis artsenhulp en medicijnen. Onder ideale weersomstandigheden begon zaterdagmorgen vroeg voor 900 kinderen de tweede VVISO-kinderdagtocht, met ditmaal het Shetland Ponypark te Slag haren als reisdoel. Voor een uitvoerig verslag verwijzen w« naar een der volgende pagina's. Met het doorvaren van een lint waar aan honderden kleurige balonnen waren bevestigd, verrichtte Prinses Beatrix in gezelschap van Prins Claus en de drie kleine prinsjes, zaterdagmiddag de of ficiële opening van de nieuwe jachtha ven. Het complete prinselijk gezin, de twee oudste prinsjes in heioranje zwem- vestjes, dc jongste prinselijke telg on der de hoede van zijn verzorgster, kwam m^t hun jacht „De Groene Draak" naar Spakenburg. Met het realiseren van deze nieuwe jachthaven, die door het ontstaan van het Gooimeer zijn bestaansrecht zeker rechtvaardigt, heeft het Gooi er een be langrijke recreatie voor varend Neder land bijgekregen. Steeds meer komt Spakenburg, niet al leen door zijn klederdracht in de be langstelling, maar ook als één der aan legplaatsen van de boten van de Am sterdamse rederij Koppe, die tijdens het seizoen van mei tot en met september, iedere zaterdag Spakenburg aandoet met zijn comfortabele passagierssche pen, die Amsterdam als thuishaven heb ben. Met de verschillende schepen van deze rederij zijn vele verschillende toch ten te maken. Voor belangstellenden verwijzen wij naar het VW-kantoor, waar folders klaarliggen en men niet alleen uw passage boekt, maar u ook alle gewenste inlichtingen voor een „dagje varen" verstrekt. Donderdag 21 mei hield de afdeling Baarn/Soest van D'66 een openbare le denvergadering en propaganda-avond in de Openbare Bibliotheek. In de leden vergadering werden het jaarverslag en het financiële overzicht goedgekeurd. De voorzitter dankte de verkiezingscommis sie voor het vele werk, dat zij heeft verzet bij het samenstellen van de kan- didaatlijsten voor de gemeenteraadver kiezingen in Baarn en Soest. Voornaamste punt in deze ledenverga dering was. de verkiezing van een nieuw afdelingsbestuur. Na stemming werd het nieuwe bestuur als volgt samengesteld: uit Soest de heren J. van Ek (voorzit ter), J. Knippenberg, H. Gerth en mej. A. de Langen en uit Baarn de heren J. Steenmeijer en P. van Winden. Nadat achter de bestuurstafel het oude bestuur zijn plaats had ingeruimd voor het nieuwe bestuur nam de voorzitter, de heer J. van Ek, het woord. Hij dankte de leden voor het vertrou wen dat de nieuwe bestuursleden kre gen. Tevens richtte hij een dankwoord aan de afgetreden bestuursleden die, als werkers van het eerste uur, de afdeling hébben opgebouwd. Speciaal dankte hij de afgetreden voorzitter, de heer K. Dokter en de scheidende secretaresse, mevr. J. Bakker van Wieringen, voor het vele baanbrekende werk dat zij hebben gedaan. De afgetreden bestuurs leden Jonker en Bestman wenste hij veel succes bij de taak, die hun wacht, n.1. als voorzitters van de fracties in de nieuwe gemeenteraden in Soest en Baarn. Voor deze avond was als spreekster uitgenodigd mej. Mr. Anneke Goudsmit, tweede kamerlid van D'66. Mej. Goudsmit ging in haar betoog in op de veel voorkomende vraag: D'66 is in 1966 gestart met veel nieuwe ideeën, maar wat is er van terecht gekomen? Bedenkt U wel, aldus mej. Goudsmit, dat wij maar met 7 leden in de Tweede Kamer vertegenwoordigd zijn. Wij zijn dus nog maar klein en kunnen dus nog niet zoveel gewicht in de schaal leggen. En toch is reeds het nodige bereikt. Als U tegenwoordig de programma's van diverse andere partijen bekijkt zult U hierin vele punten aantreffen, waarmee D'66 in 1966 startte. En dit op zich is reeds een succes. De openheid van be stuur, de openbaarheid van de commis sievergaderingen, de inspraak van de burgers, de burgers veel meer bij het bestuur betrekken, dit zijn slechts en kele punten. Aanvankelijk werden zij door D'66 gelanceerd, nu komt men ze tegen in de programma's van vele par tijen. Toch kan, aldus mej. Goudsmit, ook een kleine fractie veel doen. En dit geldt nog meer voor een gemeeniteraads- fractie. Al is het dan maar om steeds 1e signaleren als er iets fout gaat in het bestuurlijk apparaat. Uitvoerig ging mej. Goudsmit in op de laatste congressen van D'66 in Rotter dam en Haarlem en op de negatieve publciteit, die deze congressen oplever den. Begrijpelijk vond zij dit. In D'66 is de ledenvergadering het hoogste be sluitvormende orgaan. In deze vergade ringen kan ieder zeggen wat bij denkt. Er is inspraak en uitspraak. Wij volgen een ander patroon dan dat, wat men tot nu toe gewend was. Wij maken niet alles tevoren in kleine kamertjes klaar en vragen dan de leden om alleen ja of neen te zeggen. En wat betreft de onduidelijkheid van D'66 waar nogal eens over gesproken wordt: alle anderen hebben ons graag in een bepaald hokje, maar wij laten ons niet in een hokje dwingen, wij willen vrij blijven. Na de pauze werd een forum gevormd door de eerste vier Soe9ter kandidaten en mej. Goudsmit. De lijstaanvoerder in Soest, Drs. H. Jonker, haakte in op het geen eerder gezegd was door mej. Goudsmit. Ook in Soest signaleerde hij veel over eenkomst tussen de programma's van de partijen. Maar ook hij stelde de vraag in hoeverre maakt men waar wat men belooft. Ook bij andere partijen treft men als programmapunt aan de openbaarheid van commissievergaderin gen. Toen echter, naar aanleiding van een schriftelijk verzoek van D'66, over dit onderwerp in de gemeenteraad- ge stemd moest worden, was de meerder heid van de raad tegen dit voorstel. Geen verkeersweg door de bebouwde kom is een andere kreet, die men in diverse programma's aantreft. Toen echter nog kort geleden het bestem mingsplan Weg over de Eng in de raad behandeld werd, werd het plan met grote meerderheid aangenomen. Zeer Interessant waren de vragen, die hierna nog door het publiek aan het forum werden gesteld. O.m. kwamen de structuur- en bestemmingsplannen van Soest ter sprake, de onmogelijkheid om een raadsvergadering te volgen door het ontbreken van geluidsinstallatie, terwijl mej. Goudsmit nog uitgebreid inging op het woningbouwbeleid en subsidiebeleid van Minister Schut. Ondanks de grote uittocht naar Slag haren kwam er toch een groot aantal jonge fietsers naar de Molenstraat om een puzzeltocht te rijden. Het paard bleek moeilijk te vinden te zijn, velen hebben namelijk in veel wei landen gezocht naar deze viervoeter, maar het bedoelde paard was op het dak als windwijzer te vinden. Een 20- tal zag op hun route een zweefvliegtuig laag overvliegen en werden hierdoor zo in beslag genomen dat ze met hun startkaarten bij de brokken-piloot te recht kwamen. Al met al was er toch voldoende be langstelling om volgend jaar weer zo'n tocht te houden. De reakties van de jeugd waren erg enthousiast. Bij een slippartij op de Peter van de Breemerweg, nabij de spoorwegover gang, is vrijdag de 63-jarige J. D. uit Amersfooft met zijn bromfiets geslipt en in botsing gekomen met een andere bromfietser. De heer D. liep daarbij lichte verwon dingen op en moest worden overge bracht naar het ziekenhuis De Lichten berg in Amersfoort. Bij het oversteken van de Van Weede straat is vrijdag het 11-jarige meisje A F. V. uit Soest aangereden. De 54- jarige automobilist P. G. uit Soest kon haar niet meer ontwijken. Het meisje, dat als klaarover op weg was naar haar post, moest met lichte verwondingen naar Zonnegloren wor den gebracht. In 1969 brachten smokkelaars een stroom van naar schatting driehonderd ton verdovende middelen naar de Ver enigde Staten. Dit is een toename van ruim vijfhonderd procent in drie iaar. Marihuana, heroïne, cocaïne, amfeta minen en barbituraten werden door de lucht, per schip en over land vervoerd. Dit gebeurde met behulp van uitgeholde waterski's, koffers met een dubbele bo dem en zelfs in luiers. De sluikhande laars in ellende verdienen er goed aan. Toen het spul eenmaal aan de man was gebracht konden zij in totaal drieëneen half miljard gulden incasseren. De douane wacht vrijwel dagelijks de onmogelijke taak de regematige stroom van verdovende middelen over de Ame rikaanse grens tot staan te brengen. Wie zijn de tegenstanders? Uiteraard voelen de Mafia-bazen zich in deze „werkkring" bijzonder thuis. Maar zij staan niet alleen. Ook respectabele diplomaten en Europese bankiers doen hun uiterste best om een graantje van deze sluikhandel, die zoveel oplevert, mee te pikken. De moeilijkheid voor de douane en po- litie-autoriteiten is. dat de handel in verdovende middelen uitermate goed is georganiseerd. Doodarme indianen verbouwen coca- struiken op de hellingen van de Andes, de bladeren worden voor een grijp- stuiver verkocht. Zuidamerikaanse bon den kopen de bladeren op. vermalen deze, en zorgen er verder voor dat het poeder de Verenigde Staten wordt bin nengesmokkeld. Wanneer de eocaïnebla- den voor de zoveelste maal zijn versne den, brengt een kilo cocaïne meer dan een miljoen gulden op. De Amerikaanse straatverkoop van heroïne wordt geschat op 51/? miljard gulden per jaar. Hiervan steekt onder meer de beruchte Cosa Nostra bende zo'n slordige driehonderdvijftig miljoen gulden per jaar op. KANTMAN Binnenkort zal een werkgroep in het leven worden geroepen, die de wensen en verlangens zal gaan bestuderen ten aanzien van een cultureel centrum in de city van het toekomstige Soest. Dit is vrijdag medegedeeld op 'n bijeen komst van het PAK Soest. De heer K. de Haan meende, dat het verstandig zou zijn om bij de werkzaamheden van deze werkgroep alle belanghebbenden en geïntresseerden te betrekken. Op de vraag „Cultureel centrum in Soest? Waan of werkelijkheid" tracht ten ir. A. de Bie uit Gorinchem en wethouder K. de Haan vervolgens een antwoord te geven. De heer De Bie, ontwerper van de tot sport- en recreatiecentrum verbouwde veilinghal te Barneveld en van de sporthal Beukendal te Soest, liet aan de hand van een maquette zien, welke mogelijkheden een oude pluimveehandel toch nog kan bieden. Artishock-voorzitter Ben Joosten kwam bij het aanhoren van al die mogelijkhe den echter wel tot de slotsom, dat de kunstenaar in de verdrukking was ge komen en de sport een superieure plaats had gekregen. De heer De Haan zei, dat de gemeente er niettemin in geïnteresseerd is te vernemen, hoe de burgerij over deze en andere plannen voor een cultureel centrum denkt. Tien mensen zullen daartoe een rapport samenstellen, waar in de leden van de groep hun ideeën omtrent de inrichting van een dergelijk centrum zullen neerleggen. Hun denk beelden zullen vervolgens worden voor gelegd aan een grotere en meer repre sentatieve groep ingezetenen. Vrijdag 29 mei a.s. organiseert de Film club Artishock haar derde filmavond in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46 in Soest, om 8.15 uur. Deze pas opgerichte filmclub is een besloten vereniging, die elke laatste vrij dag van de maand een „goede" film brengt. De eerste avond vertoonde men de Griekse film „Z", de tweede avond zag men de film „Persona" van de gro te cineast Ingmar Bergman. Vrijdagavond zal men een recente film te zien krijgen van geheel ander gengre. die, in tegenstelling tot de Bergmanfilm, vol vaart en actie zit. De filmrecencent van ..Het Vrije Volk" zei er destijds van: „De toeschouwers verlaten dc bioscopen als uitgewrongen dweilen". Als we hierbij de andere perskritieken nog in ogenschouw nemen, belooft het in elk g:va". weer een ple zierige avond te worden. Temeer daar de kwaliteit van het geluid verbeterd zal zijn en de zaal nu voorzien is van verduisteringsgordijnen. De titel van de film mag helaas niet. genoemd worden in verband met het besloten karakter. Als uw belangstelling gewekt is. kunt U inlichtingen verkrijgen bij: Gerard Aerts, Smitsweg 229; Marjr.. van der Veen, Rubenslaan 158. tel. 7310. Henny Visser, Dr. Rupertlaan 34, tel. 428C Donderdag 28 mei, om 19.30 uur; houdt het Katholiek Vrouwengilde een eucha- nistie-viering in de Petrus cn Paulus- kerk. Daarna wordt de jaarlijkse leden vergadering gehouden in het Vereni gingsgebouw. Na afwerking van de agenda zal de heer W. van Elmpt een causerie hou den over natuurverontreiniging,

Soester Courant | 1970 | | pagina 1