Shetland Ponypark Slagharen was voor een dag Soester enclave Negenhonderd jeugdige Soesters beleefden dankzij de WISO grandioze feestdag DINSDAG 26 MEI 1970 jSHustMNrsm mum al de Tensen-chauffeurs ware reisleiders te zijn. Zij wezen de kinderen tijdens de rit herhaaldelijk op interessante toeris tische dingen. Het IJsselmeer met zijn verschillende recreatie-stranden, de nieuwe brug over de IJssel, die vele tientallen meters buiten zijn oevers stro mend een spectaculaire aanblik vormde enz. Al direct na de start begon de W.I.S.O. met tracteren en met in hun knuisjes een grote rol Mentos kondigden de eerste solisten zich aan, die, via de geluidsin stallatie, met hun vocale prestaties hun medepassagiers in feeststemming wilden houden. Het wat lange wachten bij het vertrek uit Soest was al gauw vergeten en na dat ter hoogte van Zwolle de inwendige mens met een grote banaan was ver sterkt, werd het moment dat voor de eerste keer het woord Slagharen op de borden voorkwam, begroet met de tophit ..daar moet op gedronken worden", wat door de leidsters werd aangegrepen om tot het uitdelen van Cola en Fanta over te gaan, wat in record-tempo, met be hulp van het onmisbare rietje, verdween, om toch vooral maar klaar te zijn als het Ponypark in het vizier kwam. Om klokslag elf uur, na een voorspoedige reis zonder een enkel oponthoud, stonden ze dan voor de ingang van het park, dat voor deze ene dag een Soester encla ve zou zijn. Met een grote geluidswagen werden de Soester W.I.S.O. kinderen door de eigenaar van het park verwel komd, die hun tevens meedeelde dat de driehonderd ponies vol ongeduld stonden te trappelen om de kinderen uit Soest op hun rug te laten rijden. Bij de ingang van het park stond het complete W.I.S.O.-bestuur aangetreden om de negenhonderd kinderen in ijl tempo elk een bon voor ijs en patat uit te reiken. En terwijl de moedigsten di rect richting pony's liepen, nadat zij hun jassen en eventuele tassen in een spe ciaal voor de W.I.S.O. gereserveerde hal hadden neergelegd, vloog een groot aan tal richting toiletten, een gang die zeker verklaarbaar is wanneer men beseft dat veel van de kinderen 's morgens om half zeven de deur al uit waren gegaan, en men onderweg geen redelijke stopplaats in kon lassen, voor eenentwintig bussen. De tot op dat moment nog maar nauwe lijks in beweging zijnde talloze attracties, konden de stormloop maar nauwelijks verwerken, de speeltuin bleef voorals nog maar zeer matig bezet, bij de at tracties waar men na overhandiging van het aan de deelnemerskaart gehechte bonnetje in mocht vormde zich daaren tegen lange rijen wachtenden. De trappelende pony's „driehonderd" was er nog kort daarvoor in de kinder oren geschald bleken er slechts een De pony's sukkelden langzaam hun vast omlijnde route. De ingang van het park kreeg het zwaar te verduren. tiental te zijn, die zich niets vermoe dend van de grote Soester belangstelling, een paardehoedje schrokken, en met hangende koppen en knikkende knieën en daardoor met sloffende poten, aan hun eerste sukkelende baantje begonnen. Maar het kon de pret allemaal werkelijk niet meer drukken, er was meer dan ze in eerste instantie konden verwerken. En terwijl met een scheef oog gekeken werd naar het naastliggende zwembad dat onder geen enkel beding door een van de Soester deelnemertjes betreden mocht worden, volgden na de eerste kennismaking een oriënterende wande ling om toch vooral in de loop van de dag maar niets te missen. Was het trampoline-springen voor de meeste kinderen nog een bezigheid die zij al elders hadden beoefend, het bots. boten-bassin was voor de meesten een attractie, die zij vóór hun bezoek aan Slagharen nog niet eerder hadden ge zien en nadat zij de eerste moedigen hun rondjes hadden zien varen en met mindere of meerdere handigheid de an dere boten in hun vaart hadden zien belemmeren, werden de boten bemand met Soester kinderen, die na afloop van hun rondvaart slecht met veel moeite uit de boten te krijgen waren, want waar vindt je zo iets machtigs? „Als ik het aan mijn vader vraag gaan we eer zelf ook misschien nog wel eens naar toe" was niet van de lucht. Vooral van de hoge luchtbrug had men een prachtig overzicht op het park met zijn attracties, die door de zon over goten, een fantastische aanblik boden. Nadat amper de patat-bon was ingewis seld voor een zakje frites, werd via de wond in een bovenbeen van een van de deelneemstertjes, die zich ernstiger aan- liet zien dan het in werkelijkheid was, terwijl vlak voor het einde van het Slag- harenfeest, een van de kleinere deel neemstertjes zo ongelukkig struikelde, dat zij haar arm brak. Nadat direct „Eerste Hulp" was verleend, waarbij het letsel overigens al werd vastgesteld, con stateerde een gewaarschuwde arts het zelfde en adviseerde uiteraard de gang naar het ziekenhuis. De voor dat soort gevallen mee naar Slagharen gereden luxe auto's bleken nu ook weer niet voor niets te zijn meegegaan, en begeleid door twee leden van de E.H.B.O. ging het richting Zonnegloren, vlak voordat de eenentwintig bussen de terugreis zou den aanvangen. De calypso-molen leverde ook nog enke- le „patiënten" af die echter na het spreken van enige „lange woorden" weer snel helemaal de oude waren en weer vlot met de „ongedeerden" meedraafden. Ze voelden het naderende einde van het feest en met hernieuwde kracht werd het hele park door velen nog eenmaal ..genomen", waarbij de „bonnetjes at tracties", al was er niemand met een bonnetje meer ook nog maar even wer den gepakt. Er was voor de controleurs geen houden meer aan. Om half vier brak het moment van de terugreis aan. De kinderen uit Soest, die kort daarvoor gezelschap hadden ge kregen van een gezelschapje uit Hen gelo, werden verzocht om naar hun leid ster of leider te gaan, om na het „kop pen tellen" af te marcheren naar de bus sen op het parkeerterrein, die kort daar voor weer van nieuwe proviand waren voorzien. Bij het appèl houden in de bussen werd niemand gemist wat niet alleen een compliment voor de organisatie en de leid(st)ers was: maar ook voor de kinde ren, die zonder uitzondering aan de oproep gevolg hadden gegeven. Met een aantal fikse bulten op verschillende hoof den, en legio aantal schrammen en ont vellingen, een verloren gegane jas die door de verzekering wordt vergoed, en een ongelofelijke ervaring, werd de te rugreis om kwart over vier aanvaard. Er heerste rust in de bussen. De radio bracht slechts nog wat leven in de brouwerij, maar hoe dichter men Soest naderde, des te meer leefden ze weer op. Een verstandig gesnoepte appel, een na dorst verdrijvende fles „fris", een gevul de koek en nog verschillende lunchpak ketten vonden weer afnemers. De terugreis verliep, evenals de heen reis, weer zonder oponthoud. Files bleven uit en de karavaan arriveer de precies om tien over zes bij de Van Weerden Poelmanweg, waar de Soester Politie te wachten om met de blauwe zwaailamp de stoet naar het busstation te begeleiden, waar honderden ouders stonden te wachten om hun W.I.S.O— reizigertjes af te halen. Terwijl de kinderen uit het raam keken om hun ouders te zoeken, kregen zij nog een rol snoep in de handen gedrukt als laatste tractatie op een dag die kinderen nog dagenlang stof tot praten heeft ge geven. De vreemde bussen gingen met hun chauffeurs naar huis, de bussen van Tensen werden direct weer gereed ge maakt voor hun volgende tocht. Het busstation dat rond half zeven „zwart" zag van de mensen, was een kwartier na aankomst weer net zo ver laten als rond elke normale zaterdag namiddag. De organisatoren hebben thuis nog wat zitten nakaarten en hebben zich onge twijfeld afgevraagd wat cr wel of niet moet veranderen bij een volgende reis. Wij beperken ons slechts tot het geven Het Bestuur van de „WISO" ver zoekt de ouders van de deelnemer tjes, die, op welke wijze dan ook, schade hebben opgelopen tijdens de kinderdagtocht, b.v. verlies van voorwerpen of kleding, dit schrif telijk, met opgave van het betref fende artikel en de waarde die het vertegenwoordigt, te melden aan het secretariaat, Soesterbergsestraat 28 te Soest. van een groot compliment aan het W.I.S.O.-bestuur. dat met deze reis weer precies middenin de roos mikte. Een woord van dank aan de chauffeurs van Tensen, die zonder uitzondering be grepen dat het een kinderreis was en een grote pluim voor de leden van de afd. Soest van de E.H.B.O., die precies datgene deden, wat men van een E.H.B.O.(st)er mag verwachten. We vergeten nu natuurlijk verschillende mensen, al waren het maar de negen honderd ouders, die door het kopen in Soest, waarvoor zij de W.I.S.O.-zegels krijgen, deze reis mogelijk maakten voor hun kinderen. Er staan nog meer reizen op het pro gramma, die organisatorisch steeds moei lijker gaan worden, maar met deze er varing achter de rug staat het W.I.S.O.- bestuur nu nergens meer voor. Wij zijn net als de kinderen benieuwd naar de volgende stunt, die ongetwijfeld weer vooraf zal worden gegaan door enkele acties voor het hele gezin. Ontvellingen werden deskundig behan deld door de E.H.B.O.-crs. „Top-ovcrleg", wel of geen pony's vry door het hele park. Dag meneer Bem- boom, links op de foto, veel beloven, weinig geven geluidinstallatie medegedeeld, dat de lunchpakketten werden uitgereikt. Voor zover er nog iemand geweest mocht zijn, die dacht, dat de kinderen na het nutti gen van een zak patat en ijs beslist geen behoefte aan brood zouden hebben, moet het een ontnuchtering zijn geweest om de honderden kinderen naar de plaats van uitgifte te zien rennen, om toch vooral maar de eerste te zijn. Hierbij leerde men, dat bij de volgende tocht het uitdelen van de lunchpaketten per groep moet gebeuren wil men een herhaling van deze stormloop waarbij de aller kleinsten bijna ten onder gingen ver mijden. Deze klein'e schoonheidsfoutjes, werden het bestuur door de kinderen graag ver geven nadat zij met hun lunchpakket, twee broodjes en een krentenbol, een reep chocolade en weer een hele fles li monade, even konden gaan zitten om op verhaal te komen. Na de lunchpauze kreeg de speeltuin het wat drukker omdat een groot deel zijn bonnetjes voor de overige attracties al had verbruikt. Vooral de wat passievere attracties als onderwaterland, speelauto maten, waterorgel e.d., kregen wat meer belangstelling. Dat de Soester „heldjes" wat moe werden na het intensief ge nieten in de eerste uren, kwam vooral tot uiting in het werk dat de E.H.B.O.- (st)ers kregen. De eerste schaafwonden aan knieën en handen meldden zich, en met grote deskundigheid werden de „pa tiënten" behandeld. Was het vorig jaar al bij het begin van de dag dat een van de deelneemstertjes ïiasr been brak op de glijbaan, ditmaal kwam de E.H.B.O. In actie bij een vlees- IIct programma was bekend, het resultaat moest men afwachten. „Doe tachtig aktieve winkeliers en negenhonderd enthousiaste kinderen bjj elkaar, voeg daarbij wat mooi weer en men krijgt een dag om nooit te vergeten". 19 mei, tegen inlevering van twee vol geplakte WISO-spaarkaarten, hun deel nemerskaartjes af zouden halen. Binnen één week was het aantal deel nemertjes dat van de „Efteling-reis" al gepasseerd en begon men reeds met het „vullen" van de elfde bus, een aantal dat na de definitieve sluiting van de inzendtermijn, op was gelopen tot een entwintig, een aantal dat zelfs de groot ste optimist niet had durven voorspellen. Niet alleen de organisatoren kwamen hierdoor in haast onoverkoombare moei lijkheden, ook de Firma Tensen, die net als vorig jaar ook nu weer voor ver voer zorgde zat met problemen. Met tien „eigen" bussen en elf vreemde van o.a. „Pluck den dagh" uit Maarssen, V.A.G.U. uit Oudewater, W.A.B.O. uit Wijk bij Duurstede en Nefkens uit Amersfoort kwam het vervoersprobleem rond. Dat ook de ouderen grote belangstelling voor deze reis hadden bleek wel uit het feit, dat na een enkele oproep in ons blad ruim voldoende leidsters en leiders bereid waren de bijna negenhonderd kinderen te begeleiden. Woensdagavond 20 mei werden de leid sters en leiders, plus een tiental leden van de afd. Soest van de Kon. Ned. Ver eniging „Eerste Hulp Bij Ongelukken", die op een daartoe door de W.I.S.O. in gediend verzoek door het E.H.B.O.-be- stuur ter beschikking waren gesteld, door de organisatie geheel vertrouwd gemaakt met de problemen, die hen op de reis en het verblijf in Slagharen zouden bezig houden. Onder het genot van een kopje koffie met gebak werd de busindeling bekend gemaakt, zodat men zaterdag morgen zonder veel moeilijkheden de bussen kon „bemannen". Met het organiseren van dit toch wel unieke gebeuren op één dag ging een zesendertigste gedeelte van de Soes ter bevolking met elkaar op staD liet men niets aan het toeval over. De kinde ren en de begeleiders, volledig verze kerd, in de bussen waren tabletten te gen wagenziekte, water en spons, em mers en ook plasticzakken waren in vol doende mate aanwezig om aan alle zich voordoende „nood"gevallen het hoofd te kunnen bieden. Voor het vervoer van proviand, lunch paketten en ravitaillering voor de terug reis had men de beschikking over een kleine vrachtauto van de firma Roest, waarvan de chauffeur zich ontpopte als een complete in de WISO-organisatie passende schakel. Terwijl de zon zijn eerste schuchtere stralen door het wolkendek probeerde te prikken, begonnen de W.I.S.O.-bestuur- ders met het provianderen van de een entwintig bussen. Voor de heenreis hield dat in voor iedere bus vijftig flesjes Cola of Fanta, vijftig bananen en vijftig rollen snoep. De grote glimmende bussen, die op hun passagiertjes stonden te wachten, wer den door de leiders en leidsters voorzien van stroken met als opdruk „Met de W.I.E.O. ponyrijden in Slagharen", zodat voor het passerende verkeer het reisdoel van de karavaan geen geheimen op zou roepen. Twintig minuten later dan men had ge dacht vertrok het grootste gedeelte van de karavaan voor de „ophaalroute" door Soest, terwijl vier bussen regelrecht naar het busstation reden om de daar wach tende kinderen op te halen. Hoewel er politie-begeleiding vanaf het busstation tot aan de gemeentegrens aanwezig was, is 't voor een vlotte gang van zaken misschien een volgende keer toch beter, dat de politie ook tijdens de tocht door het dorp volledig assisteert. Het instappen duurde over het geheel genomen ook langer dan men had ge schat en met een aanzienlijke achter stand op het tijdschema werd onder gro te belangstelling van de ouders en be langstellenden tien voor half negen met de tocht begonnen. De politie legde op het kruispunt Van Weerden Poelmanweg-Rijksweg het ver keer stil, zodat de karavaan althans het eerste deel van de reis aaneengesloten kon afleggen. Via Hoevelaken reed men richting Zwolle, snelste weg naar Slag haren nemend. Hoewel de „vreemde" chauffeurs ken nelijk nog niet veel ervaring met het reizen met kinderen hadden bleken voor- Al direct na het grote succes van de op zaterdag 20 september 1969 gehouden sprookjesreis naar de „Efteling", onge twijfeld Nederlands grootste recreatie park, stond het voor het bestuur van de WISO vast, dat ook in 1970 een kinder dagtocht moest worden georganiseerd. Reisdoel en dag vormden maar enige tijd een klein probleem. Unaniem besloot men de volgende reis te organiseren in het voorjaar, met als doel het bekende Shetland Ponypark in Slagharen. De keus was groot, en daarom ook moeilijk. Deze reis zou echter, evenals die naar de Efteling, geen origineel WlSO-denk- beeld zijn, want ook nu bleek dat de DOKA Amstelveen eveneens een ze gelorganisatie vorig jaar ook een be zoek aan Slagharen had gebracht, zodat men qua opzet enigermate terug kon vallen op de ln Amstelveen opgedane ervaring, die de reis met achttien tou ringcars had gemaakt. Na enkele vergaderingen en een infor matief bezoek bleek men het organisa torisch volledig ln de hand te hebben, wat dat betrof dus geen enkel probleem. Het enige vraagteken dat men niet in hand had zouden de weersomstandig heden zijn. Met de reacties van de vorige reis als basis nlande men voor deze tweede kinderdagtocht een aantal deelnemertjes rond de zeshonderd, wat inhield twaalf tot 14 bussen, een aantal dat men hoop te te bereiken mede door het feit dat de leeftijdsgrens met twee jaar was ver ruimd tot veertien jaar, zodat een groep hinderen die verleden jaar net buiten de limiet viel, ook nu de reis mee zou kun nen maken. Direct na de eerste publicaties in ons blad werd het secretariaat en het WISO- contactadres overspoeld met telefoontjes, een vloed die ophield na de eerste ad vertentie in ons blad, omdat daarin volledig uiteengezet werd wat de bedoe ling van deze kinderdagtocht was. De 80 WISO-zaken herkenbaar aan het ir "«burgerde roodwitte embleem op de etalageruiten, maar voor deze actie bo vendien nog eens extra gesierd met een b:-zonder aantrekkelijk affische van het Ponypark, kregen een enorme toeloop v -n kinderen, die bij hen hun reserve ringsbon moesten, ophalen, die zij, na invulling en ondertekening door een der ouders, op moesten sturen naar het WISO-secretariaat, nadat zij bovendien een van de vijf vermelde adressen had den ingevuld waar zij op dinsdagavond De attractie, de botsboten, een unieke ervaring.

Soester Courant | 1970 | | pagina 3