Zo komt WEG MET DE KALE NEUZEN! Wat IJ aak draagt set eest zomers geziekt! INVLOED Modekleding motivatie KLAAR-TERWIJL-U- WACHT-ONTBIJT GORDIJNEN WASSEN IS EEN KUNST Wie geer oud wordt, ondervindt dat veel hem of haar ontvalt en meerma len hoort men de klacht dat men uit eindelijk met lege handen komt te staan. Vaak gaat een gevoel overheer sen dat alles nutteloos en vergeefs is geweest. Dan wordt wel eens de ver gelijking gemaakt dat onze levensda gen als dorre bladeren verwaaien. Toch hoeft dit niet waar te zijn. Wie twintig jaar is meent de wijsheid in pacht te hebben. Nu zullen zeker tussen deze „wijsheid" heel wat heldere inzichten en juiste gedachten schuilen, maar spreken we dezelfde persoon na tien jaren weer eens, dan zal de dertigja rige waarschijnlijk toegeven in die pe riode nog wel wat geleerd te hebben. En in de volgende tientallen jaren tot werkelijk de achteruitgang door ouderdom inzet gaat het al net zo: Bteeds denken we er wél te zijn, maar toch blijkt er telkens nog wel wat bij te schaven. Het zijn de ervaringen aan den lijve, de dingen die we van dicht bij meemaken, de woorden die op een of andere wijze ons hart werkelijk ra ken, die ons rijper maken, rijper niet alleen in gedachten, maar ook in ons handelen. En als het goed is, leren we met vallen en opstaan egoisme en agressie te boven te komen en onszelf en anderen gélukkiger te maken door 'n soepeler levenshouding, die veel weet te begrijpen en te aanvaarden; die be reidwilligheid en inschikkelijkheid kan opbrengen. Dat zijn de „prettige" men sen in onze samenleving, de mensen tot wie we ons durven wenden in tijd van nood, de mensen met wie we niet gauw ruzie zullen krijgen. Juist door de eenvoud en bescheidenheid van hun optreden vallen ze niet zo zeer op en toch gaat er een gestadige invloed ten goede van ze uit. Ongemerkt wekken ze in bepaalde gevallen een kleine, stil le verwondering op bij anderenf die op hun plaats anders gereageerd zouden hébben, maar in hun hart toch voélen dat dit niet „beter" zou zijn geweest. Onbedoeld en ongewild, zonder zich op te dringen zijn ze anderen tot voorbeeld omdat hun leven zélf het bewijs is dat het werkelijke menselijk geluk meer ligt in het „zijn" dan in het „hebben". De eigen innerlijke groei is niet ver geefs omdat ze ook de uitstraling op onze omgeving niet missen zal. JETTY Van de hand van dr. Q. A. de Wit is een Interessant boek verschenen over het verschijnsel modekleding „Modekleding Motivatie". Modekleding wordt nog maar al te vaak als te frivool gezien om ais onderwerp te dienen van een ernstig wetenschappelljk-psychologisch onderzoek. Daarom is het ook toe te Juichen dat dr. De Wit dit onderwerp In zijn boek wetenschappelijk en levens echt heeft benaderd. Modekleding functioneert als een maatschappelijke, symbolische expressie van het op mannelijke of vrouwelijke wijze bestaan. Het vrouwelijke wordt symbolisch beleefd In aspecten als lichamelijke aantrekkelijkheid, huiselijk heid, frivoliteit en erotiek; de mannelijke wijze van bestaan ervaart men als flink, moedig, technisch bekwaam en rationeel. Op grond van meer dan vier Jaar studie, toegepaste research en experimen teren Is het de auteur gelukt een boek samen te stellen voor de algemeen ontwikkelde lezer die zich voor de modekledlng-motivatie Interesseert. Het Is een werk dat waard Is In brede kring gelezen te worden. Tientallen foto's verfraaien de tekst (Uitgave van Uitgeverij De Toorts, Haarlem. Prijs f 17.50) We zullen u een nieuw trucje leren om op weekeind of vakantiedagen of gewoon als Niet alleen de mannen zijn tegenwoordig als het ware „bezeten" van het voetballen, maar ook voor de jeugd is het trappen te gen een bal zo ongeveer het mooiste spel dat er bestaat. Alleen zien ze op straat in ieder groenteblikje en in elke steen een bal, waar duchtig tegen geschopt moet worden. Nu zou elke moeder haar bengel dat ple ziertje graag gunnen, als het schoeisel van de spruiten maar ongeschotiden te voor schijn kwam uit dit wilde spel. En dat is nu juist niet het geval. Na één zo'n Euro pa-Cupop straat komt „meneer" natuur lijk met kale (schoen)neuzen thuis. Op de jongste Huishoudbeurs In het Amster damse RAI-gebouw (24 april t.m. 3 mei) wordt met een nieuwe Zwitserse schoencrè me gedemonstreerd, speciaal bestemd voor het wegwerken van kale neuzen. Deze spe ciale schoencrème heet Woly Color en vol gens de fabrikanten kan ze door de kinderen zelf door middel van een handige depper op de schoenen worden aangebracht. En dat zelfs zonder vuile handen te krijgen, naar men zegt. De nieuwe schoencrème zal best een prima remedie tegen kale neuzen zijn, maar wie zijn kinderen aan het poetsen wil proberen te krijgen, zal ze wel op een andere manier moeten toespreken, en dat „zonder vuile handen te krijgen" trekken we in twijfel. Een ieder die zijn kinderen al eens heeft ga degeslagen bij het poetsen van schoenen zal die twijfel gerechtvaardigd vinden. Onze mannen gaan steeds meer verdienen, maar dat meerdere wordt op de een of andere manier nog sneller door de stijging van de levensstandaard opgeslokt dan het wordt verdiend. We hebben wel eens een gevoel dat we bestolen worden, wanneer we in onze por temonnee kijken. Ten dele is dit echter ook onze eigen schuld, voor zover men van gehuld" kan spre ken. We zitten zo vastgeroest in een zekere gang van zaken, dat we ons vaak blindstaren op onze eigen situatie in plaats van élke gulden met overleg uit te geven. En toch is het zo broodnodig onze uitgaven te plannen, want ondanks de welvaart waarin wij leven kan elke gulden maar eenmaal worden uitgegeven. Het Gezins-Begrotings-Instituut van de Bondsspaarbanken heeft onlangs een geheel herschreven editie van het boekje „Zo komt u er" uitgegeven, waaruit u kunt le ren hoe u met dezelfde hoeveel heid geld méér Tcunf doen. Beknib belen op het eten is er echt niet bij en het gaat ook niet om een een voudiger vakantie of een japonne tje minder per jaar. Hoe dan welf Dat kunt u lezen in deze waarde volle brochure, die voor 75 cent bij alle Bondsspaarbanken verkrijg baar is. De brochure kan ook wor den besteld bij het GBI (Gezins- Begrotings-Instituut), postbus 1046 in Rotterdam, door storting van één gulden op girorekening 602787 of door dit bedrag aan ex tra postzegels op te sturen. Een eenvoudig mouwiooi mini-jurkje van zwart witte katoen met grote omgestikte sakken. Een jurkje van blauwe tule, afgezet aan de rok en mouwen met felgekleurde stof van wit-geel-oranje bloemen. Was u ook alle koude en ellen de van de afgelopen winter op slag vergeten bij de eerste zon nige lentedag? Die dag hebben we alweer lang achter de rug en nu hopen we allemaal maar op een heleboel stralende zo merdagen. Wat we wel eens vergetenis dat hoe fleurig onze japon of het deux-pièces ook mag zijn, we er alleen maar honderd procent aantrekkelijk en gezellig kunnen uitzien met een zonnig gezicht. En daarom begonnen we met te zeggen: Wat u ook draagt, zet een zomers gezicht! En waarom zouden we niet blij zijn? De stoelen staan uitnodigend op de terrasjes en de licht en vrolijk gekleurde pakjes en jurken van de winkelende da mes geven de grauwe steden weer een fleurig aanzien. Natuurlijk hebt u ook weer de nodige (en niet zo heel erg nodige) nieuwe toestanden aan geschaft en wat u ook hebt ge kocht, u hebt dat helemaal naar uw eigen smaak en inzicht kunnen doen. De mantelpakjes zijn er nog en voor het bood schappen doen bij wat kil weer kunt u ze de hele zomer door dragen. U hebt uit zoveel ver schillende modellen en kleuren en stoffen een keus kunnen doen, dat die keus alleen daar om moeilijk zal zijn gevallen. De maxi-kleding hebt u wel licht, net als wij, aan de voor uitstrevende jongeren over gelaten en zelf hebt u al sol er nooit een modelengte-revol n tie had gewoed een minirok met lang jasje of zonder lang jasje gekozen. XJ doet maar en de hoofdzaak is dat u zich prettig voelt in de kleren die u hebt gekozen. En 'dat u er een zonnig gezicht bij zet. Maar dat hadden we al gezegd. u zo maar eens geen zin hebt om 's mor gens vroeg al als een duveltje uit een doos je rond te springen In een handomdraai een lekker en voedzaam ontbijt op tafel te zetten. Het is een ontbijt dat uw huisgeno ten of gasten kunnen nuttigen „wanneer het hun past". Dit ontbijt bestaat uit een glas sinaasappelsap, dat u opdient in een gla zen kan, die in een ondiepe kom staat waar in stukjes ijs zijn opgestapeld. Vul daarna afzonderlijke koppen of schaaltjes met Corn Flakes en zet een kan melk en een potje suiker op tafel. Voorzie een kaasschotel met verschillende soorten, reeds in stukjes ge sneden zachte kaas (Gruyère, Edam) en 'n flink stuk salami of leverpastei (of nog een andere vleessoort). Hierbij wordt dan brood gegeten, dat u van tevoren klaarzet ln een mandje. Kies verschillende soorten brood: knapperig vers, niet gesuikerde broodjes, maanzaadbroodjes, krentenbollen enz. Dan nog een pot koffie, die u warm houdt op 'n lichtje en u bent klaar. Dit menu bevat alles wat we nodig hebben om ons de hele och tend fit te voelen. Een kunst, hoor ik u vragen. Is dat niet overdreven? Je hebt tegenwoordig zulk goed en. makkelijk te behandelen mate riaal, zulke uitstekende wasmiddelen en machines waarmee letterlijk „een kind de was kan doen". Dat is allemaal waar, mevrouw, daar is niets tegenin te brengen. Maar tèch blijft gordijnen wassen een kunst. Let u er bij het wassen van synthetisch materiaal altijd goed op, dat waswater en spoelwater een verschillende tempe ratuur hebben. Wanneer u de gordijnen in lauwwarm water wast d.w.z. dra- Ion bij ten hoogste 30* C., trevira en dioléh biT hoogstens 40-50° C. moe ten ze met koud water worden nage spoeld, en omgekeerd. Hierdoor ver mijdt u onnodige vouwen en plooien in uw (schone) gordijnen. Het is maar 'n weet, dus zorg dat u het niet vergeet I Een zijden mini-jas in wit-zwart-geel, gedragen op een zwarte minirok (links). Japon met jasje van zijde ln wlt-zwart en geel zwart* jersey.

Soester Courant | 1970 | | pagina 7