KOPPEL VERKOOPSTER Harry Mulisch op Artishock-avond salon Burgerlijke stand Kerste Soester Begrafenis-Onderneming Woningbouw - Leefbaarheid Samenwerking Inspraak - Jeugd Boordpredikant Marijke Linschoten grootste pechvogel op WISO-reis Berucht inbreker aangehouden MENINGEN VAN LEZERS Bijeenkomst Staatkundig Gereformeerde Partij Mevr. P. J. Oranje-Entink WD gemeenteraadslid U stemt op 3 juni toch ook WD? Spreekuur burgemeester dag later Voor de eerste maal Soester judo-kampioenschappen Wie komt ons helpen als Door de verbouwing en het uitbreiden van ons assortiment bezoeken steeds meer klanten onze zaak. Daar hebben wij goede medewerksters voor nodig die in staat zijn onze klanten goed te adviseren. Leeftijd tot 25 jaar. Bel voor een afspraak 3473, b.g.g. 5889 SCHOENEN - TASSEN Krabbels van Knelis M\ m EG v.SETTEN Artishock organiseert discussie over leefbaarheid van Soest DINSDAG 26 MEI 1970 De Amsterdamse auteur Harry Mulisch, wiens Cubaanse sympathieën met geen mogelijkheid waren af te leiden uit zijn kleding en zijn snelle sportwagen, heeft vrijdagavond in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstaaat een causerie ge houden over het schrijverschap. Het onderwerp van zijn causerie ver nam hij overigens pas bij aankomst van Artishock-secretaris Jan Visser. De gevolgen waren ook tamelijk waarneem baar. Bovendien toonde Mulisch zich ook aanmerkelijk minder welbespraakt dan onlangs zijn stadgenoot en collega jan Wolkers. Op nogal omslachtige wijze presenteerde Mulisch zijn (meest jeugdige) toehoor ders een filosofie over het schrijvers schap, die bij nadere informatie door enkele belangstellenden aan het wanke len werd gebracht. Een schrijver is volgens Mulisch een normaal mens met een gebrek en bijna te vangen in een eenvoudige wiskun dige formule: pas tijdens het schrijven gaat de schrijver zijn (normaal) mens zijn ervaren. Een auteur brengt geen verslag uit van de werkelijkheid, zoals hij die ervaart, maar komt al schrij vende tot de werkelijkheid. De schrij ver is volgens Mulisch een soort ont dekkingsreiziger en uitvinder, die bij zijn creatieve werk pas de werkelijk heid ervaart. „De schrijver is het pro- dukt van zijn werk" luidde dan ook zijn conclusie. „Shakespeare is door hamlet geschapen en niet omgekeerd", zo herhaalde hij een vele jaren gele den gedane uitspraak. „Een schrijver geeft geen uiting aan zijn gevoelens, maar moet juist gevoe lens weten op te roepen bij de lezer. De schrijver is groter, naarmate hij meer gevoelens weet los te maken. Het gaat er daarom ook niet om, wat de schrij ver met zijn werk heeft bedoeld, maar v/at zijn boek bedoeld. Hoe meer mo gelijkheden een boek biedt, hoe beter het is. De lezer moet er zelf1 iets van kunnen maken", aldus Harry Mulisch. „Met de slechtste bedoelingen zijn op deze wijze toch de grootste meester werken gemaakt en omgekeerd". In het miskende talent geloofde Mulisch niet. Wel in het tegenovergestelde: „Er zijn verschillende schrijvers, die worden erkend, maar in feite op erkennig he lemaal geen aanspraak kunnen maken". Ook in Simon Vestdijk geloofde Mulisch niet: „Hij staat daar maar als een ap pelboom, die zijn vruchten laat vallen". Mulisch' theorie omtrent het schrijvers schap werd aan het wankelen gebracht, toen een paar nieuwsgierige fans wil den weten, waarom hij eigenlijk naar 1 Dresden was geweest om zijn boek „Het stenen bruidsbed" voor te bereiden, als hij zelf niet gelooft in ervaringen voor af. Maar over het boek „Bericht aan de rattenkoning" - handelend over het j verschijnsel provo - zei Mulisch, dat I hij toch al schrijvende tot de waarheid was gekomen en aldus een inzicht in j dit verschijnsel had gekregen en het aldus ook had leren begrijpen. soesterberg8estr.44 - tel 2045 - soest GEBORENGerardus Theodorus Gijs- bertus, zoon van J. J. N. van Dijk en C. M. Hilhorst, Aagje Dekenlaan 17. Thomas Johannes Franciscus, zoon van C. P. M. Egelie en M. R. E. Smulders, Acacialaan 3. Maikel Anthony, zoon van J. B. Vlugt en I. M. Bothof, Speen kruidstraat 19. Patrick, zoon van W. J. van Roest en J. B. W. Veerman, Beu kenlaan 64. Matthijs Franciscus Lau- rens, zoon van M. T. Vriend en H. E. T. van den Nieuwboer, Koninginnelaan 13. Jeroen Hendrik, zoon van H. Eijs- ten en M. C. L. Vlieger, Ereprijsstraat 195. Sandra Willemina, dochter van A. de Mik en A. Oosterom, Prof. Lo- rentzlaan 106, Soesterberg. Natalie Marie, dochter van J. V. de Leede en G. C. M. Huurdeman, Valeriaanstraat 59. Ronald, zoon van P. C. de Vlaming en E. B. Paddenburg, Veldm. Montgome- ryweg 41, Soesterberg. Remco Mare, zoon van R. H. van Dalen en C. T. Bruijne, Eigendomweg 32. Maria Augusta. dochter van B. van Dijk en A. E. van Asch, Noorderweg 81. Pe- ter-Paul Christian, zoon van H. J. G. M. Scheper en M. E. van Nugteren, Veen besstraat 256. David Michaël, zoon van C. Brouwers en G. A. H. Altena, Plesmanstraat 173, Soesterberg. Mo nique Petra Wilma, dochter van H. de Voer en S. M. Schneymann, Smitsweg 373. Angela, dochter van C. J. de Winter en L. H. Rijntalder, Eikenlaan 47. Nathalie Jeannine, dochter van H. S. G. van Dongen en E, A. A. M. Pols, Veenbesstraat 84. Mona, dochter van P. T. Majoor en A. H. van Zuilen, Schrikslaan 27. Robbert, zoon van A. Brons en W. Bunt, Parklaan 41. ONDERTROUWDJohan Cornelis van Rijswijk, Azaleastraat 4, Papendrecht en Anneke Helena Veldhuizen, Kostverlo- renweg 5. GEHUWDJohan Marcus de Koning, Van Swietenlaan 20, Eindhoven en Pe- tronella Johanna van Buuren, Pasteur laan 68, Eindhoven. Henricus Gerar dus Andreas Mathias Raemaekers, Bil- derdijkkade 23IV, Amsterdam en Wil- helmina Maria Rutje Fokken, Korte Brinkweg 59. Hilbrand Venhuizen, Ruis de Beerenbroekstraat 153II, Am sterdam en Marja de Jong, Hazelaarlaan I. Hilversum. Johannes Ferdinand Fennema. Weteringstraat 19D, Baarn en Janna Herremijntje Koelewijn, Saenre- damplantsoen 39. Adrianus Johannes van Angelen, Helling 8, Vreeswijk en I-ïendrika Gijsberta Maria van den Bree- mer, Hartmanlaan 26. Rudy Johan von Arnoldi, Hengelolaan 267. 's-Gra- venhage en Margy Sebek, Plesmanstraat 54. Johan Christiaan Harreveld, Eisen- houwerstraat 7, Egmond aan Zee en Flo rence Joan Hedwig Nesvadba, Plesman straat 74. Cornelis Johannes Amoldus van Doornik, Stationsweg 18 en Elisa- beth Cornelia Boltjes, Staringlaan 28. Robert Jan Willem Bruineman, Albert Cuyplaan 25 en Adrie van der Meer, Prins Bernhardlaan 60. OVERLEDEN Gerard van de Haar, 76 jaar. gehuwd met G. den Hartog, Vaar- dehoogtweg 5. Jozua Victor Kruys- wijk, 4 jaar, Kolonieweg 5. Donald Oscar Wilhelm Karl Schleij, 10 dagen, Weegbreestraat 397. nir H W. VEIXINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Korte Brlnkxveg 28 - Soestdjjk Telefoon 2731 Over bovengenoemde onderwerpen (en ook andere) wordt hedenavond in het Dorpshuis te Soesterberg (Dorpsplein) gediscussiëeerd, nadat de 2 lijsttrek kers van de K.V.P. en de Prot. Chr. Partijen, de heren J. R. van Poppelen en D. Hoekstra, eerst in 10-minuten- speech deze punten aangesneden heb ben. Wilt U met de zittende raadsleden in discussie? Wilt u inspraak? Wilt u iets van de „politiek" in Soest proeven? Dan is hier uw kans. Hedenavond dus in Soesterberg, Dorps huis, Dorpsplein, aanvang 8 uur, óf a.s. donderdagavond in Soest, Openb. Lees zaal, Albert Cuyplaan 202, hoek Molen straat, eveneens aanvang 8 uur. Ieder belangstellende is hartelijk welkom! Op verzoek van de Interkerkelijke Commissie voor de Geestelijke verzor ging op Passagiersschepen zal ds. L. de Ru, pastor der Zonneglorengemeen- schap, optreden als predikant aan boord van de „Nieuw Amsterdam" op een tocht naar de V.S. De Nieuw Amster dam zal passagiers en emigranten ver voeren. Ds. de Ru is derhalve van 10-29 juni niet in Soest aanwezig. De negenjarige Marijke Linschoten, Kas tanjelaan 15, is van de negenhonderd kinderen die deelnamen aan de Wiso- kinderdagtocht naar het Shetland Pony Park in Slagharen, een van de weini gen, zo niet de enige, die letterlijk en figuurlijk met tranen in haar ogen aan de reis zal terug denken. Vlak voordat het „verzamelen" werd geblazen kwam Marijke zo ongelukkig te vallen dat zij haar linkerarmpje brak. Niet alleen de Soester E.H.B.O.- ers, maar ook een dokter uit Slagharen kwam er aan te pas, en met een van de dames van de E.H.B.O. naast haar en nog een deelneemstertje met een vleeswond aan het bovenbeen, werd de tocht naar Soest gemaakt in een hier voor speciaal meegegane luxe auto. Direct na aankomst in Soest werd Ma rijke naar Zonnegloren gebracht, waar haar arm in het gips werd gezet en zij voorlopig enige dagen moet blijven. Be stuursleden van de Wiso hebben haar al een spannend leesboek gebracht, waarmee Marijke de komende tijd kan doden. Zonder enige twijfel zal Marijke het erg op prijs stellen om nog wat van de andere Wiso-kinderdagtocht-deel- nemertjes te horen. Om allemaal op be zoek te gaan is natuurlijk niet mogelijk. Welk kunnen de kinderen Marijke na tuurlijk een kaart sturen. Het beste is misschien wel om die te sturen naar haar huisadres, Kastanjelaan 15. Haar moeder zal er dan wel voor zorgen dat de kaarten bij Marijke komen. In de nacht van 1 op 2 april jl. werd in de Kerkstraat alhier in een viertal wo ningen ingebroken en bij een vijfde woning werd een poging tot inbraak ge daan. Diezelfde nacht werd ook inge broken in de Coöp. Landbouwvereniging aan de Torenstraat, waar het kantoor werd doorzocht. De gehele buit bedroeg ongeveer vier honderd gulden. De toe gang tot de woningen werd verschaft door middel van een valse sleutel. In de coöp. werd een ruit stukgeslagen om binnen te komen. Het politieonderzoek had aanvankelijk resultaat. Dat kwam enige tijd later, toen op dezelfde wijze werd ingebroken in Amstelveen, waar een persoon werd aangehouden, nadat een bewoner alarm had geslagen. Deze man was van Franse nationaliteit. Ook uit 's Hertogenbosch kwamen ge lijke meldingen van inbraken. In samenwerking met de politie uit Am stelveen en Den Bosch, kwam men tot de overtuiging, dat men met dezelfde man te doen had. Het afgelopen weekend werd de man, de 37-jarige H. M. B., geboren in Frankrijk, maar zonder vaste woon- of verblijfplaats, naar Soest overgebracht. Uit de verstrekte gegevens bleek, dat men te doen heeft met een internatio nale inbreker, juwelendief en bankrover, zodat de politie een goede vangst heeft gedaan, De man is intussen voorgeleid aan de officier justitie te Utrecht. Marijke wat droevig in het grote zie kenhuisbed, al lezend in haar nieuwe boek. Geachte redaktie, Wij mochten mee naar Slagharen, dat was erg leuk. In de bussen hebben we gezongen, gejoeld en allerlei lekkers gehad. Toen we onderweg waren zag je een hele sliert bussen vóór je, allemaal van Tensen en na het uitstappen bij het ponykamp kregen we consumptiebonnen en mochten we overal gratis in. De pony's liepen nogal langzaam maar verder was er nog van alles te beleven in de speeltuin, bij de botsboten, in de miniatuurtrein en de draaimolen en nog andere leuke dingen, dat de tijd haast te kort was. Je zag er zóveel dat je telkens je vrien dinnen kwijt was. Met lekkere broodjes en limonade kon den we onze magen ook nog vullen! Toen ze ons om half vier weer voor de terugreis bij elkaar riepen, vonden we het allemaal jammer dat er weggaan geblazen was. We bedanken de leidsters, de voorzitters, de E.H.B.O. en alle mensen die er aan meegewerkt hebben voor dit heerlijke uitstapje. ANGèLE NEDERLOF (Een van de 900.) De afdeling Soest/Baarn van de Staat kundig Gereformeerde Partij houdt vrij dagavond, om 7.30 uur, in verband met de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, een bijeenkomst in de kerk van de Gere formeerde Gemeente, Dalweg 44 hoek Beukenlaan. De heer A. de Redelijkheid uit den Hulst (Ov.) zal een tijdrede houden. Voor U en voor de WD nu 4 jaar ge meenteraadservaring. Haar bijzondere belangstelling: Onder wijs en Bejaardenzorg. Erg tegen „het elkaar steeds maar willen betuttelen". Natuurlijk kent U haar al. U kan me vrouw Oranje zo vaak tegenkomen. Als •lid van het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, van de Stichting Huishoudelijke- en Gezins voorlichting, van de WD-Vrouwengroep Soest/Soesterberg en van de Vereniging Openbaar Onderwijs. Verder kent U haar nog als organisa trice van de bloemen- en fruitdienst voor de zieken en verpleegden in Zon negloren. „Raadsleden moeten bedenken, dat ze gewone mensen blijven en niet onfeil baar zijn", zegt zij. Mevrouw Oranje is een van ons. (Adv.) Het wekelijkse spreekuur van de bur gemeester van Soest van woensdag 27 mei, is verplaatst naar donderdagoch tend 28 mei van 9.00 tot 10.00 uur. Ondanks het feit dat er in Soest al ve le jaren judo-onderricht wordt gegeven, is men nog nooit gekomen tot het or ganiseren van een wedstrijd met als inzet de officiële titel „Judo kampioen van Soest." Zondag 31 mei a.s, gaat daar verande ring in komen, want dan worden door de judo-afdeling van de Soesterbergse gymnastiekvereniging Leatitia, de afd. Soest van de Amersfoortse judoschool Boersma en de Soester judoschool Pouw, in Sporthal Beukendal, voor de eerste maal de officiële Soester judo- kampioenschappen gehouden. De organisatie van deze kampioenschap- is in handen van een commissie van drie, samengesteld uit vertegenwoordi gers van de drie deelnemende vereni gingen: voor Soesterberg de heer v. d. Vlugt, voor Amersfoort de heer H. Boersma en voor Soest de heer N. J. Stalenhoef. Hoewel de grootste belangstelling zal uitgaan naar de senioren-wedstrijden, die 's middags om 2 uur zullen begin nen, wordt er ook door de jeugd ge streden om de verschillende titels, ver deeld over de diverse gewichtklassen. Bij de senioren, die strijd zullen leve ren in verschillende gewichtklassen, komt naast de „gewichtskampioen" ook de kampioen alle categorieën" naar vo ren, waarvoor verschillende kanshebbers zijn aan te wijzen. In de korte pauzes tussen de verschil lende wedstrijden zullen er demonstra ties plaatsvinden, waarvan de meest in teressante ongetwijfeld zullen zijn de Genosen no kata (overname techniek) door de gebroeders Boersma uit Amers foort en de Naga no kata door leerlin gen van sportschool Pouw. Er zal ge werkt worden op twee matten. Naast een indrukwekkende rij bekers en medailles, ontvangt iedere deelne mer aan dit kampioenschap een herin neringsvaantje. De toegangsprijzen voor dit judo-feest zijn bijzonder laag gehouden, zodat kin deren tot 14 jaar voor ƒ1,—, en vol wassenen voor slechts ƒ1.50 getuige van deze wedstrijden kunnen zijn. Zij die Interesse hebben, ook die welke in het verleden bij ons solliciteerden, verzoeken wij contact met ons op te nemen. Naam torenstraat 5 soest tel. 3473 (02155) Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak nie zo bar greig in herhaolinge vaal, maor ik ken vaan- daog nie voorbie gaon an de uut- gaangsdaag vaan haos duuzend Soes- derkingders die, vol- luguns un bar goeije bekende vaan Gart, heul meraokuls is geslaog. Ut waas jammur dak nie in de gelegehied waas om as kingd mee te gaon, waant om zoon daag te kenne be- leve as kingd mojje eigeluk heulemaol in ut vel vaan zoon ongderdeur kruupe. Waat ming wel opviel waas dattut alle- maol nie zo vlot vurliep as eigeluk wel 7ouw motte. De kingders moste veul te laang waachte op de plek waor zullie moste opstappe. Daat zattur ok wel in, waant op hullie deelnemerskaort sting, daat zullie om krek zeuve uur op de opstaapplaots moste weze. Maor daat hoef naor ming mening ok nie meer, waant ut magge daan bar vlugge luu weze bie Wiezo, maor om bie Tense om zeuve uur weg te rieje en om daan ok weer om zeuve uit bie de drogisterie vaan Kok op de Nieuweweg te weze, kenne zullie zellufs nie. Noeng zalle die geslaogde zaokeluu vaan de Wieso wel zeige: waor bemeujt die boer zun eige mee, maor latoe zullie der eige maor nie druk ovur maoke, waant ut maag daan kretiek weze maor voor op staot daat ut opbouwend is; daat motte zullie nie vurgete. Der maag bes un bietje kretiek weze waant voorlopug kriege zullie toch allenug maor heul veul lof toegezwaoid. Nie allenug vaan de kinders, maor ok vaan hullie ouwe- luu. Volleguns Gart waore der vaoders en moeders, die aal hullie kingders haad- de meejegeve, en zo saome un mooie vrieje daag haade. Noeng begriep ik wel daat die Wiezo- minse zelluf ok wel un liest mit klaachtê en wense hebbe anneleit, maor as buute- staander hek ok nog waat dinge, die messchien voor vuraandering in anmer- reking kenne komme. As zullie weer us gaon zeuke naor mlnse die mee wille as oppaassur, motte zullie gaon prebere der allenug maor jonge minse voor bie mekaor te kriege. Daan hoeve die ouwere minse, die naork hoorde graog meegonge, der eige nie meer zo bar te arregere aan de vrieheid vaan de teugeswoordugge jongeluu. Op- passe op de ouwerwetse menier ovur zoon kwak kingders vaalt noeng een- maol nie mee. Ut ophaole vaan de kinders, die mee motte, ken veul betur in un paor groepe beure, daan allemaol tegeliek, ut effek vaan de ruklaome gaot daan messchien in de oge vaan de Wiezowers vurlore. maor zullie movte nie vurgete daat waachte ok noeng nog bar laang duurt. In hullie winkuls prebere zullie ut waachte op alle mogelukke meniere te voorkomme of te bekorte, dus waorom nie aster un kwak kingders op ries gaon. Der waore minse die ut allemaol veult te veer vongde om ut in één keer of te leige, omdatter messchien wel kingders bie waore die nie zo laang aachtur mekaor kongde zitte, omdaat zullie uut de boks zouwe motte, maor zoon tochie mot te doeng weze in één keer. Waat ok nie heulemaol uut de varruf kwaam waas de ijzingwekkende kwak pakkies brood. Ut was bar lekkur en goed vurzorrug, maor ut viel un heule kwak kingders toch allemaol wel un bietje kouwd op de maog. Om daan nog nie t» praote ovur de toestand die der ontstong biet ophaole vaant „twaolluf uurtje". De kleine kingders en de nie zo bie de haante, stinge in de kouw. Noeng binne der nog wel un paor aore kleine dinge die un kraanteschriever anduud ai schoonhiedsfoute, maor daor wouk ut noeng nie meer ovur hebbe. Voork der mee ophouw wilk effe in de rie vaan minse gaon staon die de Wiezo- naore in alle toonaorde lof toezwaaien. Waant daat hebbe die zegelgevers wel vurdiend. Ut is vooraal voor de minse die aal un tiedje in Soest woene un gevleuguld ge- zeigde geworde datter in Soest nooit is waat ken, maor aster noeng iemaand is die ming ken zeige of zoon reisie voor kingders in net zoon darrup ast ongze, zellufs nog wel waat grotur, hep plaots- gevongde, daan motte zullie ut ming maor schrieve, daan kenk daor ok ming oor is te luustere leige. Voor ming mag ge die luu de darrupsmedalje kriege voor beweze dienste, astie der is. Boekeman mit toetur, broekeman mit cente, stoffeman mit optimisme, jurreke- man die zo bar druk haad, loodgieternde Wiezower as weganwiezer en nie te vurgete de Wiezocontakmaan, die allus zo bar voor de bakkur haad, en alle minse diek noeng vurgeet, naomes de kingders, diet jullie messchien zelluf nie zeige, bedaank. Ik bin blie dak in Soest woen. WEKKERS EN JUWELIER HORLOGER REI5WEKKER5 REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 De Soester kunstenaarsvereniging Arti shock organiseert, met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen, op maandag 1 juni een discussiebijeenkomst over het onderwerp „De leefbaarheid in Soest". Het wordt een bijeenkomst zonder po litieke kleur, maar waarop wel een ie der zijn mening over dit onderwerp kenbaar kan maken. De gedachten gaan hierbij in het bij zonder uit naar zaken als woonwijken, jeugdwerk, kerkelijk leven, culturele manifestaties, speelplaatsen voor kin deren, het zakenleven, de sport, de na tuur, de bejaarden, de werkgelegen heid, het wegenplan (De Soester Eng- weg, het Kerkpad e.d.), het onderwijs, drinkwater etc. Een groot aantal instellingen, vereni gingen, organisaties en partijen zal worden aangeschreven. De bijeenkomst, waarvoor ook theologen, jeugdleiders, verenigingsmensen, leer krachten, zakenlieden e.d. zijn aange schreven, wordt gehouden in het Arti shockgebouw aan de Steenhoffstraat en begint om acht uur.

Soester Courant | 1970 | | pagina 9