Soest toen Soest nu „HET GAAT NIET GOED IN NEDERLAND" be gn Helpt uw Rode Kruis HELPEN!! Vrijdag 29 mei 1970 49e jaargang no. 39 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Burean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2506 - Postgiro 120150 Directeur Nederlandse Export Combinatie te Soest waarschuwt y.V.V.-nieuws Dame achter het stuur Kleine oorzaak, met bijzonder vervelende gevolgen Marokkaan verleende geen voorrang Canadees reed tegen boom Het oog gericht op en zorg Speelweck 70 van 20 t.e.in. 27 juni ^HPHPW PHHHWHHiVII S0ESTER((OURANT Abonnement per kwartaal Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag „Wanneer niemand minder dan de mi nister-president en zijn minister voor C.R.M. in de tuin van het Catshuis rond dollen met de Europacup, is zoiets na tuurlijk fantastisch voor de streling van onze nationale voetbaltrots. Toch zou het voor onze gemeenschappelijke wel vaart nuttiger zijn geweest, wanneer de voetbalminnende excellenties op dat mo ment de barometer van de nationale economie hadden bestudeerd. En na drukkelijk de uitkomst van die studie hadden doen weten. Het spreekt vanzelf, dat ik mij, evenals iedereen, heb verheugd over de fenome nale prestatie van Nederlandse sport mensen in Milaan", aldus NEC-directeur Lambert Fokkema. ..maar zelfs hun vol ledige inzet kan het nuchtere feit niet maskeren, dat heel hun van geen woor den maar daden begeesterde beeldbuis- aanhang de niet minder fenomenale prestatie heeft geleverd om in tien jaar tiids een hoger ziekteverzuim te scoren van 4B procent. ,Jk wil geen zwartkijker ziin", zo besloot de heer Fokkema, maar als ik deze en andere ontwikkelingen overzie kan ik be laas niet anders dan concluderen: het gaat niet goed in Nederland! Mevrouw Klompé en premier De Jong hadden beter een rode stormbal mogen hösen, dan zich te vermeien in de aan blik van de zilverglanzende cup." In zijn hedenmiddag voor de ledenver gadering van de Nederlandse Export Combinatie NEC te Soest gehouden jaar rede heeft directeur Fokkema het in alle lagen (van eestejaars student tot minis ter-president) getoonde gebrek aan wer kelijkheidszin scherp gehekeld. Toch zou het voor ieder een teken aan de wand moeten zijn, nu bijvoorbeeld een bedrijf met een bewonderenswaardig jong ma nagement als Albert Heijn, dat boven dien nog volop profiteert van een bloei ende consumptiemaatschappij, de note ring voor zijn aandelen binnen een jaar met 50 procent ziet teruglopen. Datzelfde kan gezegd worden van het koersverloop aan de Amsterdamse ef fectenbeurs. Terwijl alle daar genoteerde fondsen een jaar geleden nog een waar de vertegenwoordigden van 50 miljard gulden, is dit bedrag thans tot nog geen 40 miljard gedaald. Gepaard aan een in- flflatieverlies van V!z procent is de reële daling met 25 procent méér dan rond. j Nog enkele van die jaren, en ons land staat er voor als het verre achterland 'van een van die ontwikkelingsgebieden waarheen wij volgens een aantal potver- terende politieke figuren binnenkort elk jaar twee miljard van ons goede geld zouden moeten sturen, terwijl de kwali teit van het geld dat overblijft, en waarmee wij onder meer onze sociale voorzieningen moeten financieren, steeds slechter wordt. De heer Fokkema noemde het in dit verband des te opmerkelijker, dat bij opzienbare massa-ontslagen en bedrijfs sluitingen zoals wij die thans nagenoeg elke week beleven, vrijwel niemand het riskeert zijn populariteit te verliezen, door ronduit in het openbaar te zeggen hoe in ons land de zaken er werkelijk voor staan. Gebeurde dit wel, dan zou ook de een voudigste werknemer spoedig tot de ontdekking komen, dat wij leven als in een maatschappij van mieren. Mieren hebben de naam ijverig te zijn, maar zij bouwen alleen aan hun eigen nest, aan hun eigen welstand. Produceren doen zij echter niet, want wat ze maken eten ze direct weer op. Als directeur van de Nederlandse Export Combinatie NEC achtte de heer Fokke ma het verheugend, dat minister Nelis- sen kort na zijn ambtsaanvaarding de uitvoer essentieel heeft genoemd voor het handhaven van de werkgelegenheid. Exporteren is ons liever dan afhankelijk zijn van overheidshulp, en daarom heeft de NEC recentelijk bewusaangestuurd op uitbreiding van het aantal van zijn wereldreizigers die het Nederlandse be drijfsleven in alle werelddelen vertegen woordigen. Voor iemand die niet dage lijks met managementproblemen wordt geconfronteerd, klinkt het wellicht wat vreemd, wanneer wij er zo nadrukkelijk op aansturen dat de homo ludens, de spelende mens, die het zo ontzaglijk druk met zijn vrijetijdsbesteding heeft, meer een homo economicus wordt. Een mens die beseft, dat elke door verhoog de bedrijfslasten afgedwongen prijsstij ging in wezen omgekeerde inflatie is. Wat dit laatste betreft staat Nederland, evenals zijn voetballers, duidelijk aan de Europese top. Met Portugal als enige uitzondering. In landen als Zwitserland, Griekenland, Duitsland en Zweden be droeg de gemiddelde prijsstijging in 1969 respectievelijk 2,2, 2.4, 2.9 en 2,9 procent. Voor Nederland is het officiële percentage ruim driemaal zo hoog als voor het eerstgenoemde land. Indien wij bedenken, dat tegenover de eveneens gestegen bedrijfslasten een da lende animo staat voor het leveren van een optimale arbeidsprestatie, kan het duidelijk zijn dat onze waarschuwing meer omvat dan louter een werkgevers, belang, aldus de heer Fokkema. Op een moment dat wij meer willen uitgeven dan wij produceren, is de welvaart van iedere landgenoot twijfelachtig gewor den. Er is weer zóveel te vertellen, dat we niet goed weten, waarmee we zullen be ginnen, want het is allemaal echt gezel, lig. Laten we in Soest zelf blijven. U hoeft alleen maar naar het gebouw De Rank te gaan op dinsdag, 2 juni of woensdag. 3 juni, waar 's avonds (aan. vang 20.00 precies) de toneelgroep „Het Veenmasker" uw aandacht vraagt voor een vrolijke komedie, getiteld „Met een beetje fantasie". U hoeft maar drie gul dentjes neer te tellen voor een toegangs kaartje, inclusief programma. Gezien het succes dat het debuut van deze vereni ging al heeft geboekt, geloven we wel, dat u iets goeds wordt geboden. Wilt u zich tijdig van kaarten voorzien, komt u ze dan bij ons halen. Wij kunnen u hiermee, zover de voorraad strekt, hel pen. De Soester afdeling van het NUT heeft ook een evenement voor u in petto. Hieraan kunnen leden en ook niet-leden deelnemen. Het is de jaarlijkse excursie, die op zaterdag. 13 juni is vastgesteld. Het doel zal zijn een bezoek aan het witte stadje Thorn, waarover u zeker al eens iets ge lezen of gehoord heeft. Deelnemerskaarten zijn bij ons in de verkoop op donderdag (4 juni), vrijdag (5 juni) en zaterdag (6 juni). U kunt hiervoor tussen 9 en 17 uur bij ens te recht, op zaterdag tussen 9 en 12 uur. Kosten per persoon (ook voor niet-leden) bedragen ƒ15.—. Wilt u over de tocht heen en terug nog wat meer weten, komt u dan even de routebeschijving lezen, die wij op ons kantoor hebben klaar lig gen. Dat alles de moeite waard is, kun nen wij u verzekeren. En dan is nu het folder-materiaal bin nengekomen van Rederij Koppe te Am sterdam. Men heeft voor u veel leuke uitstapjes in elkaar gezet, hetzij per soonlijk of in groepsverband, ook unieke gelegenheden voor het „dagje-uit" met uw sport-, bridge- of personeelsvereni ging. Desgewenst kan men dan in Spa kenburg al aanboord gaan. Alle in lichtingen verstrekken wij u graag en voor de meeste uitstapjes kunt u bij ons boeken. Met deze boeking is het zelfs zo gesteld, dat. indien u plotseling op de door u vastgestelde dag niet kunt reizen, A u op een andere datum kunt overgaan. 1 Uw kaart is dus aan geen bepaalde dag gebonden. Gemakkelijker kan niet! Tenslottehoera voor het busboek je streekvervoer van de N.B.M., waar onder ook onze firma Tensen. De prijs is ƒ0,70. Echt weer een gidsje, dat in ieder gezin aanwezig moet zijn. Busreizigers kunnen dus de juiste vertrektijden uit Soest weer op de minuut af nazien, want deze week is het boekje officieel in de verkoop gekomen. Aanschaffen dus! Mevrouw M. F. L. J.-M. alhier reed als bestuurster van een personenauto op de Burg. Grothestraat. Zij hoorde ies vallen in de auto, en keek achterom, verloor daardoor de macht over het stuur en botste tegen twee geparkeerde auto's. Alle drie auto's liepen schade op. jitSMft.-V- Terwijl men dinsdagavond bij het Wa terleidingsbedrijf Midden Nederland al volledig op de hoogte was van een storing in het waterleidingsnet in Soest, zou het nog tot woensdagmorgen duren voordat de inwoners van Soest last zou den krijgen van deze storing, die een bijzonder onsmakelijke kleur en smaak van het leidingwater tot gevolg had. Honderden telefoontjes naar Utrecht en Hilversum waren het gevolg. Veel wijzer kon men de verontruste cliëntèle niet maken, vast stond in ieder geval dat het onsmakelijke kleurtje niet werd ver oorzaakt door zand of verontreiniging van buitenaf. Hoewel het euvel inmiddels weer ver holpen is, is het misschien toch wel interessant om de achtergrond van deze narigheid even te belichten, waarbij dan duidelijk zal worden dat de mensen van de W.M.N. weinig hadden kunnen doen om het te voorkomen. De Marrokaan E. Ch. B., 30 jaar reed met een door hem bestuurde auto over de Burg. Grothestraat naar het parkeer- terrrein bij de R. K. kerk en sloeg daarvoor rechtsaf. Hij verleende aan de 17-jarige bromfietser J. O. H. uit Soest geen voorrang. De jongen botste tegen de rechterzijde van de auto. kwam ten val en werd met verwondingen door een politieauto naar Zonnegloren vervoerd. Beide voer tuigen werden beschadigd. Dinsdagavond, om 22.30 uur, bótste de 35-jarige Canadees, woonachtig te Utrecht, met de door hem bestuurde auto tegen een rechts van de Soester- bergsestraat, nabij de van Beuningen- laan, staande boom. Het bleek dat de Canadees onder invloed van alkohol verkeerde. Hij liep ernstige verwondin gen op en is naar Zonnegloren ver voerd. De auto was zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Het drinkwater voor Soest komt voor het grootste deel uit het pompstation „Blieklaan", met een aanvulling van het station Soestduinen, dat echter in hoofd zaak dienst doet voor de stad Utrecht, en Soest slechts in voorkomende geval len bijspringt. Het opgepompte water gaat via drie fil ters naar het reservoir, de watertoren. Zonder in te gaan op de technische de tails, is het duidelijk dat het opgepomp te water gereinigd en gefilterd moet worden, voordat het wordt opgeborgen. Daartoe passeert het een dikke laag fil- tergrint, voordat het in een opvangreser voir terecht komt. Uiteraard moeten de filters regelmatig Zeven van de vele honderden filtcrdop- pen die met elkaar de oorzaak vormden van het onsmakelijke drinkwater dat deze week uit de kranen kwam. doorstroomopening ondervond het naar boven geperste water zóveel weerstand, dat de vloer waarin enkele honderden doppen bevestigd waren op enkele plaat sen schrourrio en buitenwerking gesteld moest worden. Doordat Soestduinen hierdoor belangrijk moest gaan bijspi'ingen, wat gepaard gaat met een snellere toevoer, raakte door die verhoogde druk in het buizen net een aanslag los. die het drinkwater in de eerste uren de onsmakelijke bij smaak en zijn „gore" aanblik gaf. Met man en macht werkte men aan de herstelwerkzaamheden, die ondermeer inhielden het uitpompen van het filter— tergrint, waardoor de vloer bereikbaar werd. gereinigd worden en daartoe wordt van onder af water door het filter geperst. Daar begon echter de narigheid. In de loop der tijd waren de op de foto afge beelde filterkoppen zogoed als dichtge slibd met mangaan, dat als laatste uit ons drinkwater wordt gezuiverd. Door dat belangrijk nauwer worden van de Dat er van uit dc W.M.N. alles aan ge daan wordt om dit soort ongemakken te voorkomen blijkt wel uit het periodiek „spuien", waarmee men het vuil uit de leiding probeert te spoelen. Dit „spuien gebeurde ook deze week nog door heel Soest, en stond geheel los van de storing. Premies De Jong heeft wel begrip voor buitenparlementaire acties, bekende hij in de loop van een interview voor de televisie. De minister-president preci seerde dit door op te merken dat het nu eenmaal beter werkt als iets hard tegen een regering wordt gezegd dan wanneer dat zachtjes gebeurt, iets wat hij nu eenmaal een feit achtte al zou het :nis- schien anders moeten wezen. Dat was vooral naar aanleiding van het huizen- kraken, zoals dit met name tijdens de vijfmeivieringen is bedreven. Het is onloochenbaar dat dit tamelijk massale en feitelijk illegale iptreden van huizenzoekers, die dan maar leegstaande panden innemen als ze niet toegewezen worden, in ieder geval bij regeerders op verschillend niveau het besef weer heeft wakkergeschud dat ir. een kwart eeuw de woningnood niet is opgelost, ook al is in alle mogelijke regeringsverklarin gen steeds een mooie zinsnede aan het vraagstuk besteed. De buitenparlementaire actie heeft, nok al verricht zii geen wonderen, kennoliik wel effect. Eigenlijk het effect dat de stem van de partijen zou moeten hebben, maar kennelijk zelden heeft. En waar schijnlijk te minder heeft naarmate het aantal partijen groeit en daarmee het gewicht van de afzonderlijke parlijen slinkt. De vijftien groeperingen die nu de tweede kamer bevolken, bezag de premier met zorg. Duidelijk is wel dat een toeneming van het aantal partijen, waartussen het ver schil vaak maar gering is in de inter pretatie van enkele detailpunten, de mogelijkheid van elk om een zo krachtig geluid te laten horen dat wel geluisterd moet worden, laat afnemen. Waarmee tevens het geloof van de kiezer dat hij iets bereikt door zijn stem aan zo'n par tij te geven wel moet slinken, ïn die zin werkt het vermeerderen van het aantal partijen juist in de hand dat wie iets wil dan maar zijn toevlucht neemt tot buitenparlementaire acties voor een bepaald doel, waar aan allerlei lieden kunnen deelnemen die over an dere zaken misschien wel honderd op vattingen zijn toegedaan. Premier De Jong meent dat we bezig zijn toe te groeien naar een geheel nieuw maar w:l parlementair politiek bestel. Dat is heel wel mogelijk. Maar we mo gen ons afvragen of intussen niet iets gedaan behoort te worden waardoor de bestaande partijen als het ware gedwon gen worden hun werk te doen dat meer en meer door buitenparlementaire acties wordt overgenomen. Een vaker gedane suggestie is het eenvoudig onmogelijk maken dat al te kleine groepering zetels veroveren in vertegenwoordigende licha men. Daarvoor is niet veel animo, al was het maar omdat nieuwe groeperin gen nu eenmaal de kans moeten hebben om klein te beginnen en uit tc groeien, een kans die men hun zo zou ontnemen. Een antwoord daarop, dat echter ook niet iedereen bevredigt, is dat men die ontwikkeling van klein naar groot na tuurlijk zou kunnen terugwijzen naar de partijen zelf, waarbinnen tenslotte vleu gels 't tegen elkaar op mogen nemen. An dere, een beetje zinvolle suggesties hoort men weinig, terwijl het toch een pro bleem is dat urgent is, al was het al leen maar om te voorkomen dat een land geleidelijk aan de onregeerbaarheid afglijdt. Het probleem is meer actie waard dan alleen maar wat zorg en begrip. KANTMAN Bakkerij Schothorst aan dc Van Wccdcslraat, 50 jaar geleden Dezelfde plaats nu Onder de nieuwe naam Speelweek 70 wordt van 20 tot en met 27 juni 1970 voor de vierde achtereenvolgende maal de nationale speelgoedweek gehouden. De Speelweek 70, die onder auspiciën van de Kommissie Speelgoedweek wordt georganiseerd, heeft tot doel de voor lichting over en de kwaliteit van het speelgoed te verbeteren. De Speelweek 70 is een op het kind ge richte aktie, met als achtergrond het kind tot meer eigen aktiviteilen te be wegen. Een van de belangrijkste akti- viteiten die de te Den Haag gevestigde Kommissie Speelgoedweek organiseert, is de grote landelijke Speel- weekpuzzel, waaraan alle kinderen tot en met veertien jaar kunnen meedoen Hoofdprijs in deze puzzel (die ook als werkelijke legpuzzel is opgezet) zijn hon derd vliegtochten boven Nederland. De prijswinnaars kunnen kiezen uit een rondvaart vanaf een van dc Nederlandse vliegvelden, of uit een retourbiljet van de Nederlandse Luchtvaartmaatschappij. Behalve verbetering van voorlichting en kwaliteit van het speelgoed wil de Kom missie Speelgoedweek trachten te be reiken dat aan kinderen in het alge meen het juiste speelgoed wordl gege ven, op bet ogenblik dat het kind daar aan toe is. inplaats van het kind op en kele hoogtijdagen, zoals verjaardag en Sinterklaas met sneelgoed te overladen. Tijdens de Speelweck 70 geven alle speelgoedwinkeliers en de speelgoedaf delingen van grote warenhuizen een Speelweek-geschenk: een modern uitge voerde Jeugdagenda, die doorloopt tot juni 1971. In dit praktische Speelweek- geschenk staan spelmogeli.ikhcdcn voor de verschillende jaargetijden, er is ruimte voor allerhande informaties die voor kinderen van belang zijn. k

Soester Courant | 1970 | | pagina 1