Fa. HUISSTEDEN f 15,95 Fa. Huissteden - Soest Z. K.V.P. LIJST 1 PROT. CHR. LIJST DOLLE MINA'S tegen achterstelling van de vrouw FINANCIËLE WERELD IS ONRUSTIG PARTIJEN (A.R.P. en C.H.U.) SOESTERBERG Meningen van lezers FLl beslist lek LAATS L00NW( 3^2 JAAR BAARN - 3Yz JAAR SOEST 7 JAAR BESTAAN lieden tot feest en feestelijke aanbiedingen RIEDINGER JERSEY Let op Leuke katoentjes, 90 br., nu f 3,95 p. meter 3 PAAR GEKLEURDE PANTY'S (naar keuze) van f 9,- voor ƒ5,95 Voordeliger en beter Vergadering Raad van Kerken Koersdaling in New York „Waar dat nodig is" en „Rode Kruis" J. R. VAN PQPPELEN Gemeenteraads verkiezing Soest en Soesterberg D. HOEKSTRA Gemeenteraads verkiezing Soest en Soesterberg Races op fiets en step Soesterberg 3 kampioen S.D.0. wint A.G.A.V.S.-trofee Aspiranten tweede in De Meern 10 jaar Kleuterwereld K.V.G. startte actie „Hij wel" D.A.F. neemt deel aan de verkiezing VAN WEEK TOT WEEK IN SOEST VAN WEEK TOT WEEK IN SOESTERBERG Zomerkamp op de Paltz MET RAAD EN DAAD ïÜeierbe DINSDAG 2 JUNI 1970 Tot en met vrijdag (u kent ze wel uit de Burda) in uni, 160 breed, van ƒ25,95, nu tijdelijk deze feestdagen voor slechte EN ALS KLAP OP DE VUURPIJL PROFITEER HIERVAN De Dolle Mina's vormen een actiegroep, die zich in een grote publiciteit kan verheugen. De groep bestaat hoofdzake lijk uit vrouwen, die door middel van wonderlijke en opzienbarende acties de aandacht willen vestigen op het feit, dat de vrouw in onze samenleving nog steeds een tweederangspositie inneemt. De meningen over de Dolle Mina's zijn scherp verdeeld, maar het effekt van hun acties is in elk geval dat de posi tie van de vrouw in al zijn facetten weer eens nadrukkelijk aan de orde wordt gesteld. Kunnen we kritiek hebben op de wflze waarop de Dolle Minas hun ideeen soms aan de man en aan de brengen, vast staat dat de vrouw mon ze samenleving nog steeds wordt achter gesteld. In zekere zm kunnen we zelts van discriminatie spreken, hoewel er slechts weinig mannen en vrouwen zijn, die zich hiervan rekenschap geven. Hierbij doet zich het wonderlijke feit voor dat de Dolle Mina's vaak de min ste sympathie genieten van die vrouwen die het méést onder de achterstelling te lijden hebben, maar die zich zozeer vereenzelvigd hebben met de rol, die hen door de maatschappij is opgedron gen dat zij een verdere emancipatie in strijd achten met hun vrouw-zijn. Vrouwen moeten beantwoorden aan bepaalde rol Wij gedragen ons to+ op zekere hoogte allemaal zoals verwacht wordt, dat wij ons gedragen. Onze maatschappij is zo Geconstrueerd dat mannen en vrouwen haast automatisch in de rol glijden, die hen door de maatschappij wordt gedic teerd. Het kost moeite en energie uit deze rol te stappen, tegen de verwachting in te gaan die de ander van je heeft. Van de man wordt verwacht dat hij leiding geeft, carrière maakt en als het even kan zijn nuchter verstand boven zijn gevoel laat prefereren. De vrouw, zeker de gehuwde vrouw, behoeft geen carrière te maken, zij is er primair om kinderen ter wereld te brengen en die op te voeden, zij moet het huishouden doen en zij dient er voor te zorgen, dat zij er zo lang moge lijk jong en aantrekkelijk uitziet, zulks niet in de laatste plaats ten gerieve van cïe man. Zij dient geen „Dolle Mina" te zijn, maar een „Snoezepoes", dat wordt van haar verwacht. Het is daarom ze ker niet toevallig dat de acties van de Dolle Mina's juist bij vele huismoeders op sterk verzet stuiten. Zij hebben door de jaren heen een rol gespeeld, die de omgeving hen dicteerde. Zij menen dat de betekenis van hun vrouw-zijn juist in deze rol het best tot uiting komt en zij moeten daarom niets hebben van de Dolle Mina's, die hen uit deze rol wil len lospeuteren. Onderzoek En toch heeft de rol, die de doorsnee' vrouw in onze maatschappij vervult en blijkbaar moet vervullen, veel minder te maken met „het wezen van de vrouw" dan de meeste mannen en vrou wen geloven. Toen de beroemde Ameri- l^aanse psychologe Margaret Mead een cfnderzoek instelde op enkele eilanden in de Stille Zuidzee, deed zij de merk waardige ontdekking dat in die samen leving de vrouwen de boventoon voer den. Zij droegen de grootste verantwoor delijkheid, zij waren de leiders van de groep, zij namen het initiatief tot alle erotische handelingen, kortom de vrou wen speelden daar de rol, die de man in onze samenleving speelt. Dit onderzoek toonde duidelijk aan dat de rol, die de mannen en vrouwen in de samenleving spelen, niet wordt be paald door de z.g. manlijke en vrouwe lijke aard, maar door rolverwachtin- gen, die door de maatschappij worden geconstrueerd en waaraan de beide sek sen dan maar moeten beantwoorden. De eerste vergadering van de opgerichte Raad van Kerken in Soest, gehouden op 28 mei, stond in het teken van het re gelen van allerlei zaken, nodig om te kunnen gaan werken. Gekozen werd een dagelijks bestuur op grond van de vol gende uitgangsounten: 1. een zo breed mogelijke samenstelling d.w.z. zoveel mogelijk deelnemende Kerken hierin vertegenwoordigd; 2. vanwege de behoefte zo snel moge lijk van de grond te komen, het eerste jaar een van de pastoors als voorzitter, gezien de ervaring in lei dinggeven en teamvorming. Dit leidde tot de volgende samenstel ling: voorzitter pastoor G. -T. Metternich, secretaresse mevr. M. J. Gordeau-Rlom, 2e secretans/nenningmeester J. B. Rem- kes. lid H. Schram, vice-voorzitter ds. M. Wilschut. Het secretariaat is gevestigd Schrikslaan 35, Soest. tel. 4276. De vergaderingen van de Raad zijn openbaar. Inbreng van agendapunten moet geschieden bij het secretariaat en bij de Kerk (en). De Raad is immers een Raad van Kerken moet ook als zodanig funktioneren. Dit houdt in dat de inbreng vanuit en via de Kerken moet plaats vinden, teneinde de betrokkenheid van de Kerken duide lijk uit te laten komen. Alle Kerken óók de net aangesloten zullen de statuten, de ledenlijst en de verslagen van de vergaderingen ont vangen. Een verslag van elke vergade ring zal ook worden gezonden naar de redaktie van de kerkbladen en van de plaatselijk verschijnende streekbladen. De vergadering de Raad vergadert tenminste 4 maal per jaar en de agenda zullen tijdig worden aangekon digd. De eerstvolgende vergadering ls donder dag 27 augustus, om HM.s uur. in de •Tulianakerk. Nadere ••-»<■» volgt te zijner tijd. Achterstelling Met hun soms trefzekere, soms nogal ongelukkige acties willen de Dolle Mi na's de vrouwen bewust doen worden van het feit, dat zij door de maatschap pij in 'n bepaalde rol worden gemanipu leerd, een rol die ten onrechte als „vrouwelijk" wordt bestempeld, want wat is vrouwelijk? Dat is een zeer re latief begrip, een begrip met een be perkte betekenis. De term „vrouwelijke aard" wordt maar al te vaak gebruikt om de vrouwen te verzoenen met de zeer ondergeschikte rol, die zij in onze mannenmaatschap pij vervullen. En de meeste vrouwen trappen daar nog in ook. Toch wordt de vrouw in onze maatschappij nog altijd achtergesteld en de feiten liegen er niet om. De achterstelling manifesteert zich o.m. bij het onderwijs. Niemand zou durven beweren dat mannen intelli genter zijn dan vrouwen. Maar van de 16-jarige jongens volgt 60% volledig dagonderwijs, van de 16-jarige meisjes slechts 45 Het aantal meisjes met een diploma middelbare school neemt weliswaar toe, maar deze toeneming be treft voornamelijk het M.M.S.-diploma, dat geen toegang geeft tot de univer siteit. Sind 1930 is vrijwel geen veran dering gekomen in het percentage af gestudeerde meisjes van h.b.s. en gym nasium; het bleef constant op 25%. Dan is er de achterstelling van de ge trouwde vrouw, voor wie het principe van de volledige werkgelegenheid blijk baar niet geldt. Aan part-time functies is groot gebrek en de overheid voert hier bepaald geen stimulerend beleid. Maar achterstelling van de vrouw ma nifesteert zich ook in versluierde vorm. Toen kortgeleden werd gesteld dat er een tekort aan vrouwen is in het bi bliotheekwezen en dit tekort met man nen moest worden aangevuld, werd te vens aangekondigd dat het beroep aan trekkelijker zou worden gemaakt. Kort om, nu men mannen moet aantrekken, kan de beloning wel beter worden! Steeds weer zien we dat als een beroep in aanzien daalt, er opeens vrouwen ko men. Dat doet zich momenteel voor in Iedere inwoner geeft volgende week wellicht met plezier en met een gul ge baar voor het werk van de Soester af deling EERSTE HULP BIJ ONGELUK KEN, in de hoop de hulp van deze Soes ter E.H.B.O. nooit nodig te hebben Ongevallen (ook ernstige) gebeuren er echter helaas dagelijks de horeca-sector. Een serveerster wordt lager aangeslagen (en betaald) dan een kellner, maar doet ze dan niet hetzelf de werk? Wanneer een vrouw bij sollicitaties als de beste kandidaat naar voren komt, maar ze blijkt zwanger te zijn, dan gaat de baan meestal niet door. Alsof een zwangerschap 6 jaar duurt inplaats van negen maanden, waarvan dan nog 7Vs maand gewerkt kan worden. Dit is dan slechts een opsomming van bekende en minder bekende feiten, die met vele tientallen andere zou kunnen worden aangevuld. Toch lijkt de werkelijke emancipatie van de vrouw nog ver weg. Een ver wezenlijking van deze emancipatie wordt niet alleen geblokkeerd door de mannen, maar ook door de vrouwen zelf, die zich veelal slaafs aanpassen aan de rollen, die hen door de maat schappij worden opgedrongen. De Dolle Mina's - en dat is veelbetekenend - vinden hun felste tegenstanders in de eenvoudige milieus, waar de vrouwen de minste kans op volledige ontplooiing hebben. Toch zijn de activiteiten van de Dolle Mina's de voortekenen van een nieuwe maatschappij-ontwikkling. Wat de Mi na's in de eerste plaats beogen is een bewustwordingsproces. De vrouwen moeten zich meer bewust worden van hun eigen minderheidsgroepstatus. Zij moeten leren zien dat de rol die zij spelen in de samenleving een rol is, die niet uit innerlijke drang voortkomt, maar veeleer het resultaat is van „maatschappelijke dwang". Een dergelijk bewustzijnsproces, zo leert de geschiede nis, begint meestal in de hogere milieus en dringt van daaruit tot alle lagen van de maatschappij door. Ondanks al hun grollen en soms kin derlijk lijkende provocaties moeten we de Dolle Mina's zien als een groepering, die zich inzet voor de werkelijke eman cipatie van de vrouw en wier activi teiten waarschijnlijk niet zonder vrucht zullen blijven. Twee belangrijke gebeurtenissen in de financiële wereld hebben de laatste weken menigeen aan het denken gebracht. In de eerste plaats de crisis in het Investors Overseas Service-concern. Dit financieringsinstituut heeft zich via een aantal dochters gespecialiseerd in het beleggen van spaargelden van de kleine man in aandelen. Men kocht een deelneming in een fonds dat op zjjn beurt het geld weer belegde in een aantal maatschappijen. Men kreeg zo een behoorlijke risico-sprei ding. Met het oog op de voortgaande inflatie, zo spiegelde men de klanten voor, kon men langs deze weg zijn geld waardevast sparen. Aan de hand van cijfers kon men aantonen dat de waarde van aandelen steeds steeg. Het evangelie van de waardevastheid maakte zo'n indruk dat I.O.S. één miljoen klanten had in meer dan vijftig landen. Die klanten waren letterlijk geworven want de verkooppolitiek van het fonds was zo agressief dat men huis aan huis colporteerde. Wanneer de situatie bij de grote con cerns is zoals geschetst, dan kunnen we daaruit de situatie bij het middenbe drijf afleiden. Zij kunnen reeds lan ger de produktiviteitsstijging niet meer bijhouden, waardoor de winstmarges al enige jaren langer onder druk staan. Die druk neemt nog toe nu de aande lenmarkt een dalend verloop toont. Het leidt ertoe dat de middenbedrijven te gen een stijgende rente al hun investe ringsmiddelen moeten lenen tegen het daarvoor geldende tarief. Men kon een hoger tarief echter best betalen zo lang men flinke winsten maakte. Nu die winst krimpt mag men wel honderd maal beweren dat hoge interest aftrekbaar is voor de belasting, maar dan moet er eerst winst zijn voordat men kan aftrekken.. Gaat die winst ontbreken dan lopen de verliessaldi spoedig op. Er zijn voorbeelden van be drijfssluitingen die het bewijzen. De geschetste ontwikkeling wordt ver sterkt door het handhaven in ons land van de prijsstop. Een derde factor is dat het tekort aan investeringsmidde len wordt versterkt door de stijging van de grondstof fenprijzen. Wil men de maat volmaken dan houden wij ook nog rekening met de toenemende personeels- schaarste die extra verstorend werkt. Het is deze ontwikkling, die er toe kan leiden dat een bedrijf van het ene jaar op het andere van koploper bij de di videnduitkering tot zorgenkind van de nationale economie kan raken. Het ri sico van falen en misrekenen is groter geworden en dit versterkt de tendens tot het zoeken van een partner in de strijd, die het fusieheil moet brengen, hetgeen lang niet gebeurd. Aanpassing Juist de laatste weken is de fusiekoorts in Nederland weer opgeleefd. Zij leidde tot hoge biedingen voor locale fondsen op de Amsterdamse effectenbeurs. Die zijn wel weer weggeëbd, maar wie zal zeggen voor hoe lang. Vredestein zal niet het laatste fonds zijn dat beursstof doet opwaaien. Vele werknemers in dit land zullen bij kunnen niet meer in rusit hun werk gever hebben dan zij vermoeden. Zij kunnen niet meer in rust hun werdk doen. Dit vermeerdert de spanningen en het ziekteverzuim. Hoogconjuctuur is in de meeste geval len een teken van zorgeloosheid. In een inflatieklimaat ligt dat anders. Dan be slist niet meer de rendabiliteit van het vermogen maar de kans op onmogelijk snelle aanpassing aan veranderingen. Die laatste zullen er in overvloed zijn. Het is onze wens en het belang van onze werknemers dat grote en middel grote bedrijven een voldoende marge hebben bij hun prijsstelling om plotse linge tegenvallers op te vangen. Als de regering daarvoor via fiscale- en prijspolitiek niet de gelegenheid schept, zal de onrust in het bedrijfs leven binnen niet al te lange tijd nog oneindig toenemen en de we*'-«"tegen heid worden geschaad. Plotseling kwam er de klad in de zaak. T.n de V.S, heerst een recessie, die het vertrouwen in aandelenbezit aan het wankelen bracht. Men verkocht en mas sa zijn kleine aandelenbezit en de fond sen moesten hun aandelen weer verko pen om aan contanten te komen. Er wordt gefluisterd dat de tweede op zienbarende gebeurtenis, de geweldige koersdaling in New York, een gevolg was van de eerste. De koersen in Wall Street daalden onder invloed van pes simistische verwachtingen en de ongun stige indruk van de Cambodja-oorlog tot een abnormaal laag niveau. Hun waarde-inkrimping viel samen met de gebeurtenissen met de I.O.S. en werd erdoor versterkt. Om aan geld te komer verkocht dit be langrijke fonds vele goede aandelen, die nog het meeste geld opbrachten en op deze wijze kwam de gehele internatio nale aandelenmarkt onder druk te staan. Gelukkig is deze druk nu omge bogen in een herstel maar niemand kan voorspellen of deze oplossing lang zal duren. Geen enkele redenering kan uitwissen dat de winstcijfers van vooraanstaande concerns de laatste tijd scherp daalden. Bij de Amerikanen waren het Chrysler Corporation en andere groten, bij ons waren het A.K.Z.O. en Kon. Olie en ook Unilever die-lagere resultaten meld den over het eerste kwartaal. Daarmee werd aangetoond dat niet lan ger alleen de kleine zaken worden on dermijnd door de voortdurende kosten stijging maar dat ook de groten geen kans meer zien onophoudelijk efficien cyverbeteringen door te voeren om de niet te stillen honger naar meer loon op te vangen. Deze gang van zaken kan alleen maar de inflatie verscherpen, want dit betekent dat toekomstige loons verhogingen te spoediger door een prijs stijging zullen worden gevolgd. Het is niet onmogelijk dat het eindigen van de haast vanzelfsprekende ononder broken opgang bij de grote concerns een nieuw tijdperk inluidt waarvan de gevolgen nog niet kunnen worden over zien. In de eerste plaats heeft het pu bliek ontdekt dat ook de koplopers in het zakenleven geen garantie bieden voor forse koersdalingen. Dat was reeds lang bekend, maar men moet dat eerst zelf ervaren. Dit zal de weerstand tegen de aankoop van beleg- gmsmateriaal in aandelen voor de kleine man versterken. De verzekerings maatschappijen zullen er zijde bij spin nen van grote ondernemingen zullen moe- nog moeilijker te krijgen zijn. Dit is een factor die renteverhogend zal kunnen uitwerken. Er is toch al een gebrek aan voldoende risicodragend vermogen, zodat het niet onmogelijk is dat reeds ontvangen forse expansieplan nen van grote onderneminge zulle moe ten worden herzien. Een zodanige gang van zaken is een factor die de econo mische groei zal vertragen. Dit was de titel van de T.V. film van gisteravond, die uiteindelijk een half uur later werd vertoond in het „Socu- tera-programma", dan was gepland. In ieder geval is bij de verschillende beelden wel heel duidelijk naar voren gekomen, dat het Rode Kruis iedereen helpt, overal en altijd, waar dat maar nodig is. Voor hen, die geen gelegenheid hebben gehad het verlate programma te zien, moge nog even worden meegedeeld, dat als eerste beeld werd getoond een van de acht ambulance-auto's, waarmede het Rode Kruis in de weekeinden dienst doet op de drukke verkeerswegen. Wist u. dat een dergelijke auto compleet met inhoud een bedrag vordert van bijna ƒ80.000,00? Hoe groter dus de jaarlijkse inzameling is, hoe meer verkeerswegen en knooppunten bezet kunnen worden, om de wegslachtoffers zo snel mogelijk te kunnen vervoeren. Om de patiënten, na een lang ziekbed, weer wat afleiding te geven maakte u kennis met een van de andere taken nl. de „Bezigheidstherapie". Op de T.V. zag u handenarbeid verrichten. Als derde beeld kon u kennis maken met de „Radio Medische Dienst", waar bij een patiënt per helicopter vervoerd werd vanuit zee naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag. En dat de ge geven hulp vaak onder slechte weers omstandigheden moet plaats vinden, moge blijken uit het feit, dat deze „red ding" plaats vond bij „windkracht acht". Ten slotte maakte u tussen de ver schillende bedrijven door nog kennis met een andere taak, nl. de „Jongeren Hulpdienst". Deze dienst wordt in stand gehouden door jonge mensen, die de kinderen op prettige wijze kunnen en willen bezig houden wanneer vader of moeder een bezoek moet brengen aan een ziekenhuis, waar een van de fami lieleden of een goede kennis verpleegd wordt. Door de instelling van deze dienst voorkomt men, dat het kind al op jeu- dige leeftijd kennis zou moeten maken met het vaak grote leed in de zieken huizen. Uit deze beelden heeft u hope lijk iets kunnen „proeven" van de be tekenis van het Rode-Kruis-werk, maar ook kunnen zien, dat iedereen van groot tot klein geholpen wordt, overal en al tijd, waar dat maar nodig is. Geef daarom nog spontaan uw bijdrage en zeg niet tegen de inzamelaars: „ik maak het wel over per giro", want dit wordt maar al te vaak vergeten. Wilt u echter geen ingevuld girobiljet meegeven en is u zeker van plan om het over te maken, dan gaarne op rekening 466784 t.n.v. het Ned. Roode Kruis te Soest, want daarna kunt u pas met recht zeggen: „Ook ik sta achter het Roode Kruis". En dat het weer zeer goed besteed zal worden, zult u In de komende weken wel weer ervaren uit de zeker te verwachten hulp aan de slachtoffers van de geweldige aardbe vingsramp in Peru. In het kader van de jubileumfestivitei ten van AGAVS zullen er op zaterdag 20 juni een jeugdwielerronde (op gewone fietsen) een autopedraces worden ge houden op het Dorpsplein. De wielerronde is bestemd voor jongens in de leeftijden van 9 tot en met 15 jaar. Kinderen van 5 tot en met 8 jaar mogen deelnemen aan de autopedraces. Vanaf heden kunnen de liefhebbers van hardrijden op fiets of autoped zich op geven bij J. C. Klinkenberg, Ant. van Leeuwenhoeklaan 77 of bij C. Kremer, Prof. Lorentzlaan 57. Het derde elftal van de v. v. Soester berg werd zondagmiddag kampioen in de reserveklasse door een 3-1 overwin ning op Roda '46. De ruststand ging met 2-0 in door tref fers van midvoor Van Ee, die in de tweede helft de hattrick op zijn naam bracht (3-0). In de laatste verdedigende fase van Soesterberg werd doelman Winter toch nog gepasseerd (3-1). De AGAVS-jubileumbeker is zaterdag middag gewonnen door de pupillen van SDO. De Soesterbergse pupillen eindig den in de totaal score op de tweede plaats. Uitslag: SDO (16 pnt), winnaar van de AGAVS-trofee; 2. Soesterberg 1 en 3 (8 pnt.); 3. De Meern (6 pnt.); 4. Soester berg 2 en 4 (5 pnt.); 5. Amsvorde (5 pnt.). Pas in de derde serie strafschoppen na de finale De Meern-Soesterberg werden de a-aspiranten van Soesterberg uitge schakeld in het jeugdtoernooi van gast heer De Meern. De finale was bereikt door vier overwinningen te behalen op Sportlust - Woerden (1-0); MSV '19 - Montfoort (4-0); Maarssen (2-0 en Ever- stein - Hagestein (6-0). De openbare kleuterschool „Kleuterwe reld" viert woensdag 3 juni (9.30 uur) 't tweede lustrum met een kinderoptocht met als einddoel het Dorpshuis, waar een feestprogramma wordt gepresen teerd voor de kleuters en de leerlingen van de eerste en tweede klas van de Openbare school. De feestmiddag is be stemd voor de leerlingen van de derde en hogere klassen. Het katholiek vrouwengilde besloot het seizoen met een gezellige avond in het Dorpshuis. De heer Smit sprak over het Melaniawerk en pater H. van Burgsteden vertelde over India en zijn toekomstig werkterrein in Nieuw-Guinea. Zaterdag 30 mei j.1. was er in Soest, in het kader van het zestig jarig bestaan van de Padvinderij, een zgn. „Scouting middag". Op het terrein aan het eind van de Sparrenlaan toonden alle in onze ge meente bestaande padvindersgroepen hun kennen en kunnen. Wat moet het voor al die jongere en oudere leiders van deze groepen, die zich werkelijk geen moeite hadden ge spaard om ons te laten zien wat de Padvinderij nu eigenlijk wil en doet, een teleurstelling zijn geweest dat de belangstelling werkelijk bedroevend was. Nu was dit voor een deel te wijten aan het feit dat men pas op het laatste mo ment, door de tegenwerking van offi ciële zijde, een geïmproviseerde recla mecampagne moest organiseren. Voor een ander deel aan het niet geïnteres seerd zijn van de ouders. Daarom wil ik vanaf deze plaats mijn dank en waardering uitspreken voor het die middag gebodene en voor al het werk dat alle leiders en leidsters van alle groepen hebben moeten verzetten. Hulde voor dit initiatief. En laat vele lezers beseffen dat het in deze tijd be langrijker is dat hun kind een gerichte en zinnige bezigheid heeft en (dit voor hen die de padvinderij militaristisch vinden) dat zij beter netjes in de hou ding een saluut kunnen brengen aan onze Nederlandse vlag dan dat zij, niet in de houding, met een zakje „patat met" aan een frites-kraam hangen. J. H. EEN OUDER. Naast 9 politieke partijen, die reeds eerder aan verkiezingen deelnamen, neemt morgen voor het eerst aan de verkiezingen van de Soester gemeente raad deel „Democratisch Agrarisch Front (D.A.F Lijstaanvoerder is J. H. Wantewaar. Exposities! Luchtvaartmuseum, Vliegbasis Soester berg. elke zat., geopend van 10-16 uur. Arti Shockgebouw, Steenhoffstraat 46, kleuretsen en objecten van de graficus Jan Verburg. Exp. geopend dag. 14-17 uur en vrijd. 20-22 uur. Laatste expo sitiedag 7 juni. Film: Flora Baarn. Dinsdag tot en met vrijdag geen voor stellingen. Diversen: Poppentejater, artishock-gebouw, Steen hoffstraat, elke zondag 3-4.30 uur. Woensdag 3 juni, 20 uur, bovenzaal Ho tel-café-rest. Van den Brink, Soester- bergsestraat, „Open Huis", V.V.D. Donderdag 4 juni, K.V.O.-sportpark. 9.00 lot 15.30 uur, schoolkorfbaltoernooi. Vrijdag 5 juni, De Hoeksteen 20.15 uur, De kinderen van Eduard (Utile Dulci). Zaterdag 6 juni, Dorpsplein, Drumband- festival A.G.A.V.S. Zaterdag 6 juni, terrein Kampweg, Vliegtuigtoernooi A3 (B en C-junioren). Zondag 7 juni, Terrein Kampweg, Vlieg tuigtoernooi. Van zaterdag 27 juni tot en met zater dag 4 juli a.s, wordt er op het buiten centrum „De Paltz" te Soestduinen (naast het Soester Natuurbad) een ten tenkamp georganiseerd voor jongens van 12-14 jaar. Sinds 1965 kamperen daar jaarlijks in de eerste week van de vakantie een aantal le klassers van mavo en lts uit Roelofarendsveen. Reeds 35 jongens uit die plaats hebben zich voor het komende kamp aangemeld. De kampleiding wil dit jaar het kamp ook openstellen voor jongens uit Soest en omgeving. Dit om te zien hoeveel belangstelling daarvoor in Soest bestaat. Er zijn namelijk plannen om het vol gend jaar speciaal vanuit Soest een jongenskamp te organiseren. En dan natuurlijk niet in Soestduinen maar een eind verder weg. Jongens uit Soest en omgeving, die dit jaar het kamp op De Paltz willen meemaken, zullen het misschien wel jammer vinden, dat het „zo viak bij huis" lijkt. Ze kennen het terrein en de omgeving natuurlijk be ter dan de andere deelnemers. Maar in de praktijk valt dat toch wel mee. Het kampprogramma biedt voldoende ver rassingen. Het kamp wordt opgebouwd als een uitgebreid tentendorp. De tenten liggen ruim verspreid tussen de bomen en elke tent wordt bewoond door 5 of fi jongens. De groepen worden door de deelnemers zelf gevormd. Soestenaren kunnen dus bij elkaar blijven. De jongens uit Soest en omgeving, die aan dit kamp willen deenemen, moeten op dit moment in de le klas zitten van de school die ze kozen na de lage re school. De deelnemers moeten schriftelijke toe stemming van hun ouders hebben. Dat gebeurt door invulling van een in schriifformuHer, dat zij kunnen afhalen bij Sjef de Groot, Dorresteinweg 23 te Soest. RIJBEWIJS Iemand die enige maan den in Zwitserland verblijft en daar een geldig bewijs van rijvaardigheid haalt, kan die automatisch ook in Ne- derland daarop blijven rijden, ook al gaat hij niet meer terug of moet hij hier weer rijexamen doen en bij het vervallen krijgt hij dan automatisch een nieuw geldig rijbewijs? Antwoord: Als een Nederlander in Zwit- hehaait rf8" t™"1! van Vaardigheid behaalt, dan kan hij dit bij terugkeer in Nederland inwisselen tegen een Ne derlands rijbewijs. e PARELS HOED ZILVER POES. - Hoe kan ik een paarlen collier (geen echte) van goede kwaliteit sehoonkrijgen?2 ml ei8n donkerbIauwe dames hoed (fijn stro) weer helder en fris van kleur krijgen? 3. Is er een vlugge goSe manier om zilver weer mooi gfanzend te krijgen zonder langdurig toetsen* 4 Mijn poes ,s goed gezond maar ver! haart enorm. Hoe is dit te bestrijden? Antwoord: LU kunt het snoer schoon Sr^°r*heJ ïn lauw Wat<* te leggen, enige tijd te laten weken en het dan m zaagsel laten drogen. 2 Als rta Vir%o<s van echt stro is gemaakt 4nt u haar reinigen met zachte zeep en water Deze hoeden zijn er niet veel meer, ze wor den tegenwoordig meestal van svnthe llf t materiaal vervaardigd en dan uit het er maar aan van welke Prrmlw fen. Het beste is dus "e hoed even tê rfaa? m Z3ak waar u ze bocht en daar advies te vragen. 3. Er is pasta in de handel, dat u met een vochtig spinst je op het zilver aanbrengt. Hiernakunt ën het8*:"™ Tder de kraan afspoelen en het zilver glanst weer prachtig voor minstens 6 weken, zonder veëlmoëite Bij een juwelierszaak kunt u deze pasta kopen. 4 Een poes verhaart altUd enigï zins, ook buiten de twee periodm voor- en najaar, waarin fe zeer sterk optreedt. Het beste kunt^u ëu.tPa0S ?agel'iks borstelen. Helpt dit niet dan kan de verharing ook een in terne oorzaak hebben en kunt u hetdto derzoekem di8r8narta ktaï De laatste tijd omgeving het z.g van zich spreken, vrij er over te di aangezien reeds d men de bevolking lei zogenaamd w menten die op L loofwaardig klink terzakekundigen a achterhaald óf onj meer dan logisch duidelijk te stellei gen er niet om. Uit wetenschappen gebieden met een in het natuurlijke vast te staan dat 1 centratie een opt ontstaat, waarbij werking op de bol geoefend. Het bleek dat: Bij tratie in het drinkv ter) de gebitselemer weerstand tegen tar wijl volgens recenlt botstructuren gunsti het laatste vooral v; leeftiid. Op die plas het drinkwater veel vat. lijkt het dus log tratie iets te verhop gehalte. Experiment rioden gaven zonder resultaten en rechtv; len in het groot. In met bij deze concor nooit enige schadelji gevonden op welk t terwijl ook in gebie waar de fluorconcenl lflke drinkwater ve mgr/liter de mensen, even gezond zijn d fhioronderzoekingen kan gezegd worden i sc^e wetenschap gee ook maar bij benadc vpM-.jidi,, en on grotf behaald is verricht. ~n gelpden aanlei r"Vl"ezondheidsoreani ter fiuoridering te pi Men heeft nu ervarin v«mrtig jaar en naar (honderdtien miljoen! nu drinkwater waarv halte op het „ideale" Nogmaals: van enige kingen is nooit, iets standpunt van de ver zondheidsinstanties ov MM f -mei vraag nu met Het centrale overleg tus werknemers en de over langrijk smeermiddel v< mie. Door onderling bei overleg de inflatie effec dit is broodnodig. Door van art. 8 van de loon en N.K.U. uit dit centr treden en dit dreigt schc gen aan onze economi* president van de Neder heeft nu voorgesteld om loonwet voorlopig te b in de praktijk niet toe te Wij zijn evenals dr. Zijls dat herstel van het centr groot belang is. Wij me het niet op de weg van d de circulatiebank ligt on gedaan in het openbaar Deze suggestie had dr. 1 hands aan de regering Nu probeert hij de re dwangpositie te brengen publiek geheim, is dat d zelf geen politieke veran wil dragen. De loonwet ls langs dem aangenomen met inbegri Het past noch de heer Z redering de volkswil buitei door bevriezing van een v zou in feite een ondermijr I van ons democratisch be l niet minder funest dan 1 het in een ander vlak. Wij betreuren de openbare dr. Zijlstra zoals ook de twee grote vakcentrales tair en dus ondemocratisc bonden, die in de oorlog spreken, omdat zij gekr willen nu niet spreken. Wij prefereren de eens dwingelandij boven een overleg. Daarvoor mag buigen. De oplossing van 1 ligt misschien opgesloten van de werkgeversverbor Duits voorbeeld een oper te houden tussen het geor tirijfsleven en de overheb economische kernvraagstuk fing behoudt daarbij het en zo hoort het. Aan haa •ls de inflatie doorvreet, eer derhalve het laatste spreken.

Soester Courant | 1970 | | pagina 10