Verkiezings Vervoer Dienst VVD I 6267 fci/O* a(Li^C Ac MlAt A&a* Pasfoto's SWAGER FLUOR. DRINKWATER EN ONZE GEZONDHEID leierbeschuit LAATSTE L00NW00RD LIJST 1 LIJST 2 ÉÉN PROGRAM -ypmcf Oermce IN 1980 GEEN RESERVEBANDEN MEER MENINGEN VAN LEZERS beslist lekkerder! 10/o- Soester Bedrijfssport competitie 1970 Eiermarkt Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Prot. Chr. partijen FULL T8WJE - PART TIME (02155) De V.V.D.-enquete een antwoord aan de heer Nijstad De laatste tijd doet ook in Soest en omgeving het z.g. antifluorcomité weer van zich spreken. Uiteraard is een ieder vrij er over te denken zo hij wil, doch aangezien reeds dikwijls is gebleken dat men de bevolking te lijf gaat met aller lei zogenaamd wetenschappelijke argu menten die op het eerste gezicht ge loofwaardig klinken, maar waarvan de terzakekundigen allang weten dat ze óf achterhaald óf onjuist zijn, lijkt het niet meer dan logisch de feiten nog eens duidelijk te stellen. En deze feiten lie gen er niet om. Uit wetenschappelijke onderzoeken in gebieden met een hoog fluoride gehalte in het natuurlijke drinkwater is komen vast te staan dat bij een bepaalde con centratie een optimale gebitskwaliteit ontstaat, waarbij tevens een gunstige werking op de botstructuur wordt uit geoefend. Het bleek dat: Bij een ideale concen tratie in het drinkwater (plm. 1 mgr/li- ter) de gebitselementen aanzienlijk meer weerstand tegen tandbederf hebben, ter wijl volgens recente onderzoekingen de botstructuren gunstig worden beïnvloed, het laatste vooral van belang op oudere leeftiid. Op die plaatsen op aarde waar het drinkwater veel minder fluoride be vat, lijkt het dus logisch de fluorconcen- tratie iets te verhogen tot het optimale gehalte. Experimenten over lange pe rioden gaven zonder meer zeer positieve resultaten en rechtvaardigden maatrege len in het groot. In feite is het zo dat met bij deze concentratie hoe dan ook nooit enige schadelijke bijwerking heeft gevonden op welk organisme dan ook, terwijl ook in gebieden van de wereld waar de fluorconcentratie in het natuur lijke drinkwater veel hoger is dan 1 mgr/liter de mensen, dieren en nlanten even gezond zijn dan elders. Van de fiuoronderzoekingen in het drinkwaar ken gezegd worden dat en in de medi sche wetenschap geen enkel onderzoek ook maar bij benadering zo uitgebreid, ve«1".jidig en op grote schaal en dikwijls behaald is verricht. Dit alles was reeds j*n geleden aanleiding voor de we- r^VWezondheidsorganisatie de drinkwa ter fluoridering te propageren. ]\f(m heeft nu ervaringen over meer dan ■«'«nrfig jaar en naar schatting 110.000 000 (honderdtien miljoen!) mensen drinken nu drinkwater waarvan het fluoridege halte op het „ideale" peil is gebracht. Nogmaals: van enige schadelijke bijwer kingen is nooit iets gebleken en het standpunt van de verantwoordelijke ge zondheidsinstanties over de hele wereld met fraaie bussen gratis- vraag ze uw bakker Het centrale overleg tussen werkgevers, werknemers en de overheid is een be langrijk smeermiddel voor onze econo mie. Door onderling begrip kan in dit overleg de inflatie effectief worden en dit is broodnodig. Door het handhaven van art. 8 van de loonwet zijn N.V.V. en N.K.U. uit dit centrale overleg ge treden en dit dreigt schade toe te bren gen aan onze economie. Dr. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank, heeft nu voorgesteld om art. 8 van de loonwet voorlopig te bevriezen, d.w.z. in de praktijk niet toe te passen. Wij zijn evenals dr. Zijlstra van mening dat herstel van het centrale overleg van groot belang is. Wij menen echter dat het niet op de weg van de president van de circulatiebank ligt om suggesties als gedaan in het openbaar uit te spreken. Deze suggestie had dr. Zijlstra onders hands aan de regering moeten doen. Nu probeert hij de regering in een dwangpositie te brengen terwijl het een publiek geheim, is dat de heer Zijlstra zelf geen politieke verantwoordelijkheid wil dragen. De loonwet is langs democratische wee aangenomen met inbegrip van art. 8. Het past noch de heer Zijlstra noch de regering de volkswil buiten snel te zetten door bevriezing van een wetsartikel. Dit zou in feite een ondermijning betekenen van ons democratisch bestel en dit is niet minder funest dan inflatie al ligt het in een ander vlak. Wij betreuren de openbare uitspraak van dr. Zijlstra zoals ook de houding van twee grote vakcentrales anti-parlemen- tair en dus ondemocratisch is. De vak bonden, die in de oorlog niet konden spreken, omdat zij geknecht werden, willen nu niet spreken. Wij prefereren de eens zo verfoeide dwingelandij boven een beslissing door overleg. Daarvoor mag geen regering buigen. De oplossing van het loonoverleg ligt. misschien opgesloten in het voorstel van de werkgeversverbonden om naar Duits voorbeeld een open samenspraak te houden tussen het georganiseerde be drijfsleven en de overheid over sociaal- economische kernvraagstukken. De rege ring behoudt daarbij het laatste woord en zo hoort het. Aan haar de verwijten de inflatie doorvreet. Aan haar de eer derhalve het laatste loonwoord te spreken. heeft zich sindsdien niet gewijzigd, in tegendeel men propageert de drinkwa- terfluoridering met kracht. Toch komen er dan zoals altijd, een aantal mensen in het geweer die allerlei argumenten aanvoeren om vermeende schadelijkheid te bewijzen. Daar het voor de leek be paald niet eenvoudig is wetenschappe lijke onderzoekingen of zogenaamde we tenschappelijke onderzoekingen te be oordelen is het niet moeilijk een groot aantal mensen te beïnvloeden door on juiste interpretatie, verdraaien van ge gevens, resultaten e.d., temeer als over heidsbemoeiing en dat soort zaken er ook nog eens op emotionele wijze in worden betrokken: Zoals de zaken nu staan is het verhogen van het fluoride gehalte van het drinkwater tot 1 mgr/ liter een maatregel die zonder meer gunstig is voor onze gezondheid, waar van hoe dan ook geen enkel gevaar is te duchten. De tegenstanders weten dat zeer goed, doch onder leiding van enke le fanatici blijft men hardnekking door gaan. Met oogkleppen op en verblind door vooroordeel en verstokte eigen overtuiging trekken zij ten strijde, angst en twijfel om zich heen zaaiend, daarbij de agressieve verkoop van hun „waar" niet schuwend zoals al vele Soester in gezetenen aan den lijve hebben onder vonden. Niet genoeg kan ik er de na druk op leggen dat elk door hun ge bruikt argument is onderzocht, achter haald en niet houdbaar is gebleken. Aan ieder strohalmpje grijpt men zich echter vast, zelfs het sproeiwater op de tuin, mongooltjes, jonge hondjes en aqua riumliefhebberij worden er met de ha ren bijgesleept. Voor ieder weldenkend mens zal het echter duidelijk zijn, dat in Nederland onze maatschappij niet zo corrupt in elkaar zit dat de verantwoor delijke instanties en personen op het ge bied van de gezondheidszorg willens en wetens ons volk zouden willen vergif tigen. Zelf zouden zij trouwens eveneens de dune worden. Enig financieel of commercieel voordeel heeft niemand. De hoeveelheid fluor en alles wat er bij komt sneelt economisch geen enkele rol. Tplfs de m^est verstokte communist kan hier het grootkapitaal of de industrie niet op do achtergrond ontdekken. Een andere driifveer van b°t belang van de vniksCTezondheid is h'erbii eenvoudig niet. denkbaar. Dat juist het drinkwater hierbij de voornaamste factor vormt komt omdat de drinkwaterfluoridering de eenvoudigste, veruit goedkoopste en de enige zekere methode is, om een ieder gelijkelijk van de gunstige wer king te kunnen laten profiteren, terwijl dit tevens de meest veilige methode is. Uit onderzoekingen in gebieden in de U.S.A. waar de fluoridering is gestopt is komen vast te staan dat dan het gun stige effect ophoud na 5 jaar, zodat de voordelen slechts tot hun recht kun nen komen als men zijn gehele leven ge fluorideerd water drinkt. Dit is één van de redenen waarom alle andere methoden van toedienen behalve via het drink water eigenlijk- nauwelijks fn -aanmer king- komen, nog afgezien van de veel hogere kosten. Enkele misvattingen, waarop door te genstanders vaak emotioneel wordt ge speculeerd wil ik graag nog even recht zetten. 1. Men spreekt vaak over natuurlijk drinkwater, waaraan dan vooral niets veranderd mag worden, daarbij dan meestal aannemend dat alles wat de natuur levert, zonder meer goed is. Dat is bepaald onjuist, denkt u maar aan meer of minder ijzerhoudend water, het voorkomen van vrij grote concentraties fluor hier en daar etc. In de natuur va rieert het water sterk waarbij allerlei bestanddelen kunnen voorkomen. 2. Vaak spreekt men over drinkwater fluoridering als het toevoegen van me dicijn, waardoor ieder gedwongen zou worden al of niet noodzakelijk via de waterleiding medicijnen te slikken. Dit is misleiding, er wordt niets nieuws toe gevoegd, aangezien fluor in vrijwel ieder drinkwater voorkomt en tot de natuurlijke bestanddelen behoort. Slechts de concentratie wordt iets ver hoogd tot de meest gunstige concentra tie voor onze gezondheid. 3. Fluor zou slechts een gunstige wer king hebben op het melkgebit, en de gebitsvorming bij kinderen en zo slechts Stelt u er prjjs op morgen, woensdag 3 juni, (de verkiezingen voor de Gemeenteraad) naar het stembureau vervoerd te worden, dan kunt u dit ook vanavond nog, tot 23.00 uur, laten weten aan ons secretariaat, telefoonnummer Soest 4815. Morgenavond, vanaf 20.00 uur, is u hartelijk welkom om de verkiezings resultaten zelf, zoals die via de televisie bekend worden, samen met ons, te bespreken. De VVD houdt dan met bestuursleden en fractieleden open huis voor iedereen, in de bovenzaal van Hotel-Café-Restaurant Van den Brink, Soesterbergsestraat 122. r een uitstel van tandbederf betekenen. Ook dit is onjuist. De gunstige werking op het gebit zet zich voort gedurende het gehele leven terwijl zoals reeds ge zegd de botverkalking eveneens gunstig wordt beïnvloed. Desondanks speelt het melkgebit bij de vorming van het blijvend gebit en zó belangrijke rol, dat alleen hiervoor al de fluoridering ruimschoots gerecht vaardigd zou zijn. Ofschoon te gecompliceerd om er hier op in te gaan, zal het bekend zijn dat op middelbare leeftijd veruit dc meeste gebitselementen ten prooi vallen aan de tang door ziekte van het steun weefsel (kaak, tandvlees) en niet door tandbe derf. Iedere tandarts zal u duidelijk kunnen maken hoe er juist op middel bare leeftijd wordt gevochten voor het behoud van de „laatste restjes" en hoe hard de klap aankomst als het totale kunstgebit een onontkoombare noodzaak wordt. Dit is voor een belangrijk deel terug te voeren op een onregelmatige tanstand, vaak veroorzaakt door te vroeg verloren gaan van melkelementen waardoor op schuivingen en ruimtegebrek in het blij vend gebit ontstaan. Niet voor niets richt de moderne tandheelkunde zich tot dit deel van de jeugd en Is de ver zorging van het melkgebit een belang rijke factor geworden. 4. Iedereen zou worden gedwongen iets te slikken waar hij niet om vraagt, d.w.z. een vrijheidsbeperking. Dit'is een argument waar men zeer ze ker rekening mee zal moeten houden en men doet dit ook, getuige alleen het feit dat de gemeenten zelf hun beslis sing moeten nemen. Tevens wordt, niet gefluorideerd water verkrijgbaar ge steld. Men kan ook het fluor verwijde ren d.m.v. een technische installatie. Overigens valt het met die vrijheids beperking nogal mee, een absolute vrij heid is nu eenmaal nergens mogelijk en men moet toch wel heel star op zijn principes gebonden zitten om blijvende bezwaren te hebben tegen een maatregel die slechts onze gezondheid kan bevor deren. Als de nuttigheid en onschade lijkheid vaststaat mag men toch van redelijk denkende mensen verwachten dat zij hieraan dan hun medewerking zullen verlenen. 5. Bij bepaalde ziekten zou fluor scha delijk zijn. Hiervan is niets bekend, doch mocht het ooit blijken dan is het natuurlijk in deze uitzonderingsgevallen altijd mogelijk niet gefluorideerd water ter verkrijgen. 6. Men zou een ziekte bestrijden, dus een gedwongen medicatie. Ook hier een onjuiste interpretatie. Men bestrijdt met drinkwaterfluoridering geen ziekte, doch men verkrijgt een situatie waarbij de gebits- en de botvorming zo gunstig- en kwalitatief zo goed mogelijk verlopen. Men kan zo doorgaan, doch het zou hier ZELFSTANDIG. Een 50-jarige heeft een eigen zaak en is niet onbemiddeld. Van wie kan hij een uitkering ver wachten als hij op doktersadvies halve dagen moet werken voor een hartziekte? Ik ben als lagere ambtenaar 10 jaar werkzaam bij het rijk. Mijn leeftijd is 64 jaar. Hoeveel vakantiedagen moet men mij per jaar geven? Antwoord: De ziektewet die de verzeke- kering beoogt tegen de geldelijke gevol gen van ziekte is bedoeld voor werkne mers, en daarvoor wordt dan ook door de werkgever 'n premie van gemiddeld 5% betaald en door de werknemer van Maar hoe uw kennis als zelfstandige een uitkering kan verwachten, zonder ooit 'n verzekeringspremie daarvoor betaald te hebben, is ons niet duidelijk. Gelukkig is hij niet onbemiddeld, maar mochten zijn middelen in de toekomst te kort schieten, dan is daarvoor de Algemene Bijstandswet, waarvoor men zich dient te wenden tot de afd. sociale zaken van het gemeentebestuur. Voor een ambtenaar, die een salaris ge niet tot en met 877 bruto per maand bedraagt het aantal vakantie-dienstda- gen 16, vermeerderd vanaf de 60-jarige leeftijd met 6 dagen. Ligt het salaris tussen ƒ897 en ƒ1104 per maand dan komt er een dag bij. KWARTJE. Eens kreeg ik tussen mijn wisselgeld een kwartje met de beeltenis van koningin Wilhelmina met hangend haar. Aan de voorkant het randschrift: Wilhelmina koningin der Nederlanden. Maar op de andere kant staat de waar de van 25 centen en het jaartal 1897. Maar Wilhelmina werd pas op 6 sep tember 1898 tot koningin gekroond. Weet u hoe dit in elkaar zit? Antwoord: Koningin Wilhelmina werd koningin in 1890, na het overlijden van Willem II. Tot 1898 was zij minderjarig en onder regentschap van koningin Emma. Vandaar dat zij eerst in 1898 werd gekroond. Van 1890 tot 1898 kwam volgens de muntwet haar beeltenis ech ter ook reeds op de munt: het bekende kinderkopje met hangend haar. Na de kroning was dat de beeltenis, gemaakt door Pier Pander, met opgestoken haar. HUGO CLAUS. Gaarne zou ik iets willen weten over de dichter Hugo Claus. Antwoord: De Vlaamse schrijver Hugo Claus werd op 5 april 1929 te Brugge geboren. Hij behoort tot de meest voor aanstaande jongere Vlaamse dichters en romanschrijvers, wiens werken behoren tot wat genoemd wordt „de experimen tele literatuur der vijftigers". Hierbij wordt gestreefd naar uiting van het ab solute in de kunst, met verwaarlozing van onbelangrijke elementen als rijm, metrum, interpunctie en syntaxis en gebruikmaking van een irrationele uit drukkingswijze, hetgeen wonderlijk snel door het publiek geaccepteerd en tot op zekere hoogte zelfs gewaardeerd is. Van rijn gedichten noemen we: „Registeren" en De Oostakkerse gedichten. Bekend zijn de romans: De Metsiers, De Koele Minnaar en De Hondsdagen. Als toneel schrijver trok hij aandacht in binnen- en buitenland met Een kruid in de morgen, en Het lied van de moordenaar. te ver voeren. De tijd zal de tegen standers zeker in het ongelijk stellen, zij zijn door de tijd allang in het ongelijk gesteld. Zij zullen u echter blijven bom barderen met stapels „wetenschappelijke rapporten" en ander „bewijsmateriaal" op het eerste gezicht vaak geloofwaar dig doch bij nadere beschouwing mees tal gemakkelijk te doorzien. Hoe fana tieker men wordt, hoe groter de stapel papieren en hoe gezochter de argumen ten. De „blut und bodentheorie" en de germaanse rassenwaan zijn ook als zeer wetenschappelijk de wereld ingeslingerd met maar al te bekende desastreuze re sultaten. De gemeenteraadsleden, die de beslissingen moeten nemen kunnen dit doen met het volste vertrouwen in onze nationale gezondheidsorganen en allen die verantwoordelijkheid dragen voor ^nze volksgezondheid. Tk hoop dan ook van harte dat er in Soest genoeg redelijk denkende mensen wonen die z'>h hun verantwoordelijk heid ook in dit opzicht bewust zijn en die zich niet laten intimideren of door schijnargumenten om de tuin laten lei den. De gezondhe'd van ons en onze kinderen is een- te belangrijke zaak voor een emotionele beslissing op lichtvaardige gronden. En laat u zich vooral niet ver leiden bij de komende verkiezingen een voorkeurstem uit te brengen alleen om dat de kandidaat vóór of tégen de drinkwaterfluoridering zou zijn. Wij hebben, mensen nodig met capaciteiten waarvan wij verwachten dat zij de vele bestuurlijke problemen in de gemeente op de juiste wijze zullen aanpakken. En als wij werkelijk capabele mensen zul len kiezen, dan zullen zij ook wat de drinkwaterfluoridering betreft wel tot juiste beslissing kunnen komen. H. ABBRING De E.H.B.O. vindt het jammer dat zij (buiten haar schuld), zó kort na de Rode Kruis-colleete, om uw financiële steun moet komen vragen. Uw SOESTER E.H.B.O. hoopt volgende week toch op uw geldelijk offer te mogen rekenen. (Vorig jaar bracht de E.H.B.O.-collecte ruim duizend gulden minder op Vrijdag 29 mei Voetbal III Op vrijdag 29 mei startte de derde voetbal-avond onder leiding van te wei nig scheidsrechters. Er kwam op deze avond ook een eerste strafschop-beslis sing in een poule. Dit viel niet mee. Er was goede belangstelling ondanks het dampige weer ook van directiezijde, o.a. Super Cleaner, Van Kooy, Bosman, Van Hengstum, Klomp, Fréjo, Pribor en Stork en de contactpersoon van de pu- blic-relation de heer L. Falch en de se cretaris van de Soester Zakenkring de heer J. Post. Er werd bijzonder sportief gespeeld en dat is mede te danken aan de vakkun dige leiding van het kwartet scheids rechters de heren Westerveld, v. Duin kerken, Steendelaar en Dorrestein, die onafgebroken van halfzeven tot negen uur in touw zijn geweest. De resultaten waren: Dalco 2-S. Cleaner G-2. Gemeente 2-v. Hengstum 1-0. How- son C.-Coca-Cola 0-0. Arco-Avia 0-0. Van Kooy 2-Arma 0-1. S.P.S.V.-Raiff N.M.B. 2-0. Zonnegloren-Rademaker 1-1. Klomp 2-Brandweer 1 0-0 (in overleg). Dalco-Interlas 7-0. Atlas-Brandweer II 4-0 (in overleg). Halve finale wedstrijden: Arma-S.P.S.V. 0-0. Arma-Arco 0-0. S. Cleaner-Klomp 1 4-0. Dalco-v. Asch II 0-0. Fréjo/Munt- Dalco I 0-1. Fréjo/Munt-v. Asch II 0-1. Lindner I-Howson C 2-0. Atlas-Lindner I 0-1. Atlas-Howson C 1-2. S.P.S.V.- Arco 0-0. Een normale strijd bracht de volgende finalisten: Dalcol, Lindner I, Super Cleaner. De strijd om de vierde finalist: S.P.S.V. Arma of Arco, werd door strafschoppen beslist met Arma als winnaar. De finales worden gespeeld op vrijdag 5 juni, waarbij de indeling plaats heeft door loting door de heer Van Hengstum (indien gewenst klaar terwijl u wacht) Voor rijbewijs paspoort kampeerkaart identiteitsbewijs enz. enz. Burg. Grothestraat 45 - Tel. 3917 Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 70.000 eieren van ƒ8,— tot 10,Midden prijs 8,70. Prijs per kg 1,38. Het vanouds bekende uitzendbureau voor Soest en omstreken kan nog een groot aantal dames onmiddellijk plaatsen als TYPISTES - FAKTURISTES - DIKTAFONISTES en ADMINISTRATIEVE KRACHTEN èn de beste sociale voorzieningen Belt u even voor nadere inlichtingen Ons nummer Is Veenbesstraat 462 - Soest Personenwagenbanden met een levensduur van 160.000 km Geen reservebanden meer Elke autoband gegarandeerd voor snelheden tot 320 km/u Treinen die op rubberbanden rijden met een snelheid van 800 km/u. ZieÉier enkele interessante voorstellin gen waaraan Fred J. Kovac, research- directeur van de Goodyear Tire Rub ber Company (V.S.), zich waagde tij dens een in Washington gehouden ver gadering van de American Chemical Sociëty. Deze voorspellingen van dingen die in de Amerikaanse bandenwereld wellicht te gebeuren staan, baseerde Kovac mede op een groot aantal gesprekken met vooraanstaande experts uit de banden en rubberindustrie. Volgens deze experts zullen omtreeks 1980 nieuwe wagens niet meer van een reserve band worden voorzien. Banden zullen worden gega randeerd voor snelheden tot 240 km/u. Tegen 1984 zal de autoband volledig be stand zijn tegen inrijdingen en bescha digingen door scherpe voorwerpen. Het fabriceren van banden zal geheel auto matisch geschieden. In 1985 zal de snel heidsgarantie worden verhoogd tot 320 km/u en treinen zullen op rubber ban den rijden. In 1987, alweer volgens de deskundige toekomstkijkers, zal de bandenfabricage zich gaan bewegen in de richting van massaproduktie door middel van een giet- of spuitprocédé en zullen Ameri kaanse auto's met 20-inch velgen wor den uitgerust in plaats van de thans ge bruikelijke 14- en 15-inch velgen. Rond 1990 zal de levensduur van personenwagenbanden voor 160.000 km worden gegarandeerd. Twee jaar later zullen rubber banden worden toegepast voor massatransportmiddelen die met een snelheid van 800 km/u. door het land zullen flitsen. Kova's toekomstvisie wijst ook op be langrijke veranderingen in de transport methoden, maar volgens hem zullen rubber banden bij uitstek geschikt blij ven voor de meeste vervoersystemen, zoals: metrotreinen en monorails; voer tuigen die zich op speciale wegen en via een in het wegdek ingebouwd electro- nisch geleidesysteem met snelheden tot 320 km/u. voortbewegen; treinen die personenwagens over zeer lange afstan den vervoeren; luchtkussenvoertuigen. Al deze vervoersystemen zullen rubber banden nodig hebben, en voor het luchtkussenvoertuig zullen banden ont worpen worden in de vorm van een voetbal aldus Kovac. Rubber zal zich ook handhaven op het gebied van personenvervoersystemen zo als bewegende trottoirs volgens het lo- pende-band principe. Een ander voor beeld is een nieuw en door Goodyear ontwikkeld personenvervoersysteem, dat continu circuleert op die plaatsen waar een snelle verwerking van grote concen traties mensen wordt verlangd, zoals in de binnenstad, op vliegvelden, bij win kelcentra enz. Dit nieuwe systeem kreeg de naam „Carveyor" en zal reeds binnen enkele jaren in de Californische stad San Jose en wellicht ook in de binnenstad van New York worden toegepast. Dat een deskundige als de heer Nijstad reageert op onze enquête juichen wij toe. Dat hij dit, naar eigen zeggen, doet op grond van zulke eerbare motieven als het verantwoord bestuur van onze gemeente stemt ons extra verheugd. Jammer is dat de heer Nijstad over onze enquête ontevreden is. De mensen, die hebben geantwoord, zijn wellicht niet representatief voor de bevolking; misschien waren zij niet eens op de hoogte van de onderwerpen, waarover vragen werden gesteld. Vragen, die on zorgvuldig, ja zelfs tendentieus gefor muleerd waren. Ernstige beschuldigin gen, welke een antwoord verdienen. Dit zelfde geldt voor de conclusies, welke de 'heer Nijstad trekt. Natuurlijk werd vooral geantwoord door „diegenen, die in het onderwerp zijn geïnterresseerd". Gelukkig maar. het zijn immers deze inwoners, die als het ware de stoottroepen van de publieke opinie zijn. Heeft, afgezien van deze interesse, een representatief deel van de bevolking ge antwoord? Nee en juist daarom werden de contrölevragen over geslacht, leeftijd en politieke gezindheid gesteld. Andere kenmerken van meer socio-economische aard waren hier niet van belang. Wij willen geen waspoeder verkopen, wij zijn geïnterresseerd in de mening over het gemeentebeleid. De antwoorden op deze vragen hadden uitsluitend tot doel eventuele correcties aan te brengen, in de woorden van de heer Nijstad statisti sche herwegingen. Maar, en dat weet de heer Nijstad kennelijk niet. hoewel het opvallend was. deze herwegingen bleken niet nodig. Er bleek dwars door alle verdelingen heen een opvallende een stemmigheid te bestaan, zodat herwe ging geen zin had. Een derde bezwaar van de heer Nijstad is, dat de antwoorden wellicht gegeven zijn door mensen, die niet wisten waar rtj. het over hadden. Dit bezwaar wijzen wij met nadruk af. De bevolking van onze gemeente is volwassen, zeker ten aanzien van zaken waar zij ten nauwste bij is betrokken. De geringe percentages „geen antwoord" wijzen overduidelijk in deze richting. Overigens is dit bezwaar van de heer Nijstad in strijd met zijn eerste opmerking dat vooral' geïnterres- seerden zullen hebben geantwoord. Daarnaast de „kleinere" bezwaren tegen de formulering van de vragen. Bij de vraag over de Engweg werden geen zes vragen tegelijk gesteld. Wij wezen op vijf aspecten, die naar onze mening wei nig in de discussie tot hun recht waren gekomen en stelden toen onze vraag over de Engweg. Uit de wijze waarop onze vragenlijsten werden ingevuld blijkt dat iedereen dit heel goed heeft begrepen. Jammer, dat de heer Nijstad er zo een moeite mee heeft. Wij hebben niet de indruk, dat men zich in de antwoordmogelijkheden be perkt heeft gevoeld. Waar een ander antwoord dan ja of nee van toepassing was, heeft men niet geschroomd aanvul lend commentaar te geven. Waren de vragen tendentieus, met an dere woorden leidden zij in een bepaal de richting? Wij hebben er naar ge streefd bij alle vragen in het kort zowel het voor als het tegen aan te geven. Dit om niet het verwijt te krijgen, dat zo vaak tot politieke partijen wordt ge richt, namelijk alles tegelijk te willen zeggen zonder dat daar in de praktijk iets van terecht komt. Tenslotte de conclusie. Zouden wij met de enquête helemaal niets kunnen be ginnen en daarom maar liever zonder enige kennis omtrent dat wat onder de bevolking leeft, de nieuwe zittingsperio de van de raad in moeten gaan? Dat is wat de heer Nijstad ons aanraadt, nog sterker wij zouden zelfs beter niets kunnen weten dan dit „halve ei". Wij waren en blijven gelukkig, dat onze toe komstige fractie, op allerlei punten van praktisch beleid weet, in welke richting onze bevolking denkt en in welke rich ting de oplossingen dus moeten worden gezocht. Wij begonnen ons antwoord met de mo tieven, die de heer Niistad voor zijn kri tisch commentaar aanvoert. Wij zouden hem enkele vragen willen stellen. De heer Nijstad is inwoner van onze ge meente. zoals het telefoonboek ons leer de, hoewel de ondertekening jets anders suggereerde. Hij heeft dus al maanden geleden geweten hoe onze enouête in elkaar zat en welk belang wij eraan hechten. Waarom heeft hij dan zo lang gewacht met zijn kritiek of bevallen de uitkomsten hem nieb Mogelijk is na tuurlijk dat de heer Nijstad on bef laat ste moment invloed op de verkiezings uitslag heeft willen uitoefenen, maar ten gunste van wie dan wel? Wij willen dit antwoord beëindigen met een citaat uit het rapnort van de enquê te: „Wij zijn verheugd dat dit initiatief een succes geweest is. Wij hopen dat dit. initiatief een eerste stap is geweest op een weg, die in de toekomst door ons gemeentebestuur bewandeld gaat wor den". Het bestuur van de Afdeling Soest/Soesterberg van de "V.V.D. WAWI u/ccncCTDAAT R9 VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTRA,

Soester Courant | 1970 | | pagina 11