Soest toen - Soest nu Dinsdag 2 juni 1970 49 jaargang no. 40 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en admiii istratie Van Weedestraat 29a. S oest Tel. 2506 - Postgiro 126156 Soester „Kabouters" vragen peperbussen (aanplakgelegenheid) PRIVÉ-BEZIT EN WERK GELEGENHEID Arubaan zwaar gewond na botsing tegen lichtmast Vergadering Ned. Kath. Vakverbond, afd. Soest Softball-team competitie '70 werd grote sof Vragen over de Soester Engweg Torentje van „Middelwijk" (Kerkpad) viel niet „zomaar" naar beneden Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 HOE MEER PARTIJEN, HOE SLECHTER WERKEN SÉÉ3T" Het oog gericht op Indo-China en Wallstreet Kerkdienst Geref. Gemeente Inbraken in Mariaschool SOESTERI OURANT Abonnement per kwartaal 3,75. Buiten Soest per kwartaal 6,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De Soester „Kabouters" (JAS), maar ook vertegenwoordigers van Artishock, D'66 en het PAK waren aanwezig bij de openbare verkiezingsbijeenkomst van de 3 Partijen K.V.P., A.R.P. en C.H.U. in de Openbare Leeszaal op donderdag 28 mei j.1. De Kabouters vertoonden zich met kof fertjes waarvan de inhoud onbekend is gebleven. Hun vragen tijdens het discussie-uurtje beperkten zich voorna melijk tot het verwezenlijken van een jeugdcentrum onder de gewelven van het Artishock-gebouw en de zo gewilde aanplakborden of peperbussen om hun activiteiten aan de burgerij kenbaar te kunnen maken. Mevrouw Walter (ge meenteraadslid voor de K.V.P. en te vens wethouder) vroeg de „kabouters" suggesties maar wees er op dat dit soort aanplakmogelijkheden wèl in het straatbeeld zouden moeten passen. Over de kelders van het Artishock-gebouw zal binnen korte tijd een commissie van beheer van dit gebouw moet gaan be slissen. Artishock's vertegenwoordiger vroeg de 3 partijen medewerking bij de afwikke ling om het gebouw zijn nieuwe be stemming van Cultureel Centrum te kunnen geven. Het Forum, bestaande uit zittende Raadsleden van K.V.P., C.H.U. en de A.R.P. beantwoordde deze en andere vragen: Cultuur móet gehuisvest wor- Dit is het tijdperk van de fusies. En toevallig zijn er gelijktijdig twee zaken, waarbij deze bundeling van economische macht in het spel is. De ene op econo misch en financiëel hoog niveau: de Shell komt opeens voor de dag met het plan om de Bilitonmaatschappij over te nemen, een transactie waarmee enige honderden miljoenen guldens zijn ge moeid. De voor overneming uitgezochte firma, die bepaald ook zelfstandig geen zwak keling is, schrikt hiervan amper en werkt mee om de aaneensluiting te rea liseren. In het besef ongetwijfeld dat de betrekkelijke grootte van het bestaande bedrijf ingeruild kan worden voor een nog steviger positie als onderdeel van een industriële kolos. De filosofie die er achter steekt is dat er geen eer ligt in het simpele feit van zelfstandigheid, maar dat alles wat de onderneming sterker kan maken goed is voor die onderneming. Geheel anders ligt het in het geval van de Tilburgse Spandon, als wollenstof- fenfabriek onderdeel van een bedrijfstak d'e het niet al te gemakkelijk heeft. En die het als geheel zeker niet makke lijker zal krijgen wanneer ze blijft be staan uit een vrij groot aantal stuk voor stuk niet al te sterke bedrijven. Hier doet zich het merkwaardige feit voor dat een door de gezamenlijke be drijfstak uitgenodigde expert fusieplan nen ontwikkeld heeft om door bunde ling van fabrieken de weerstand van de We wollenstoffenindustrie te vergroten. Daartegenin speelt dan opeens een klei ne revolte binnen de familiekring der eigenaren, die plotseling ontdekken dat door zo'n fusie ook een eind zal komen aan de volkomen zelfstandigheid dat wil zeggen dat buitenstaanders ook wat te zeggen krijgen en de vroegere eige naars niet meer zonder meer bepalen wat gebeurt. Hun plan is die zelfstan digheid liever niet op te geven, ook al zal dit dan het ontslag betekenen van een vierhonderd man. Op het laatste moment is althans voor lopig dit massale ontslag van de baan, maar er zit een griezelige gedachte in dat het in principe mogelijk is dat een privé-ruzie uitgevochten kan worden op zo'n schaal dat het bestaan van honder den mensen ermee in de waagschaal ge steld kan worden. Het is een van de consequenties van het huidige vennootschapsrecht en het is begrijpelijk dat door de Spandon-af- faire de stemmen weer luider zijn ge worden van degenen die zoiets een schandaal achten dat onmogelijk ge maakt zou behoren te worden door een nieuwe wettelijke structuur voor alle bedrijven die door hun omvang een zo danige maatschappelijke betekenis heb ben gekregen dat die niet langer alleen maar toevertrouwd kan worden aan de toevallige interessen van een beperkte groep als een familie. Het is een moeilijk punt. want men raakt hiermee aan heilige begrippen als eigendomsrecht. Maar 't is ook moeilijk te verdedigen dat voor het privé belang van enkelen, grote maatschappijbelan- jj gen als de werkgelegenheid opgeofferd zouden kunnen worden. Bij een ongeluk op de Burgemeester Grothestraat is zondagmorgen vroeg de 27-jarige Arubaan J. E. de C. ernstig gewond geraakt, toen hij in de bocht bij de Korte Brinkweg de macht over het stuur verloor en met zijn wagen tegen een links van de weg staande licht mast botste. De wagen kwam eerst in botsing met een boom, reed vervolgens tegen een bushaltepaaltje en kwam toen aan de overkant van de weg ter hoogte van de Anna Palownalaan tegen een lichtmast tot stilstand. De bestuurder moest ernstig gewond in het ziekenhuis worden opgenomen. Zijn wagen werd totaal vernield. den, dat is een uitgemaakte zaak. In de Raad is er al veel over gesproken. En dat het Artishock-gebouw zijn nieuwe bestemming krijgt, is duidelijk, maar het blijft een overgangssituatie - het eigenlijke Cultureel Centrum is gepland in het nieuwe Stadscentrum. Er is inderdaad nogal eens kortsluiting geweest tussen gemeente en burgerij, ook ten aanzien van Artishock. Dit soort onderwerpen, maar ook vele an dere, vragen dringend om een betere voorlichting en coördinatie. Alle politieke partijen in Soest en met name de K.V.P. en de Prot. Chr. Par tijen, schijnen ervan doordrongen te zijn dat de gemeente Soest dringend behoefte heeft aan een voorlichtings ambtenaar of voorlichtingsapparaat. Er zal voldoende arbeidsterrein voor dit nieuwe apparaat in de Soester gemeen schap zijn. Ook het gemeentebestuur zelf schijnt hier van overtuigd te zijn. De vele punten van het gezamenlijk program van de K.V.P. en de Prot. Chr. Partijen werden in 10-minuten speeches nader toegelicht door de resp. lijsttrek kers J. R. van Poppelen en D. Hoekstra. De sprekers legden daarbij de nadruk op een beter woningbouwbeleid voor Soesterberg en Soest (meer variatie in de woningbouw, meer plantsoenen, meer kinderspeelplaatsen (2 jaar of langer hierop te moeten wachten is voor een ,kind' heel erg lang!), meer en betere algemene voorzieningen bij mas sale woningbouw). Ook behandelden de sprekers in dit verband de „leefbaar heid" in Soest, de politieke samenwer king in de Raad, de voorzieningen voor de jeugd, zoals 'n instructiebad, meer sport- en spelaccomodatie, meer jeugd huizen (zoals bijv. de Vangrail aan de Beetzlaan). Tenslotte werd er door bei de sprekers aandacht besteed aan de .inspraak': men sprak ook liever over .samenspraak'. Volgens hoofdonderwijzer Hoekstra was de beste vorm van inspraak, die op zeer korte termijn beslissend kon worden genomen, namelijk door gebruik te ma ken van het stemrecht - en niet thuis te blijven! Hij besloot zijn toespraak met de eerste drie cijfers van het ,tel- raam' namelijk om te onthouden lijst 1 K.V.P., lijst 2 Prot. Chr. Partijen en woensdag 3 juni de verkiezingsdag voor de gemeenteraad 1970-1974. Tijdens een j.1. vrijdag gehouden ver gadering werd het bestuur als volgt sa mengesteld: H. G. J. Wansleden, Lange Brinkweg 74 (waarnemend voorzitter), E. D. Kersten, Vossevldlaan 29 (secre taris), G. J. Overgoor, Oude Utrechtse- weg 33 (penningmeester), terwijl de be stuursleden P. H. Versteyne, N. P. van Leeuwen, H. Spijker en J. C. Korte be last zijn met verschillende in- en exter ne functies. Al voordat de competitie begon was men er bij de Softbal-afd. van over tuigd, dat wanneer niet alle ingeschre ven dames bij een te spelen wedstrijd aanwezig waren, men met een incom pleet team het veld in zou moeten, met alle gevolgen van dien. In een vriendschappelijke wedstrijd te gen Actief verschenen slechts 4 dames op het veld, reden voor het bestuur, dat tot het laatste moment, heeft ge tracht een oplossing te vinden, om de vereniging op te heffen. Het is jammer voor sportminnend Soest, dat deze S.E.C.-afdeling in Soest geen kans kreeg om weer op hetzelfde niveau van enkele jaren geleden terug te ko men. De heer K. de Wilde, lid van provinciale staten van Utrecht en woonachtig in Soest, heeft gedeputeerde staten de vol gende, onder meer op de weg over ds Eng betrekking hebbende vragen ge steld 1. Heeft uw college kennisgenomen van de Voordracht door prof. dr. ir. F. M. Maas, hoogleraar landschapskunde aan de technische hogeschool te Delft, op 21 april 1970 te Utrecht gehouden tijdens de algemene vergadering van de Neder landse Vereniging tegen water-, bo dem- en luchtverontreiniging, in welke voordracht Professor Maas de noodzaak van groenstroken tussen woongebieden en industriegebieden bepleitte alsmede de noodzaak van goed opgebouwde groenstroken langs autowegen? 2. Onderschrijft uw college dat het voor een goed milieubeheer noodzakelijk is, dat er tussen grote basisindustrie- en woongebieden een groenstrook van ten minste 3Vs km open blijft? Wordt die norm bij het ontwerpen van streekplannen door uw college gehan teerd en geschiedt dit ook bij uw goed- keuringsbeleid terzake gemeentelijke structuur- en bestemmingsplannen? In dien dit niet het geval is, wil uw col lege dan zijn beleid terzake nader uit eenzetten? 3. Wordt bij de scheiding tuscen woon- en industriegebieden in de praktijk van het planologisch beleid in deze provin cie naar het inzicht van uw college vol doende aandacht gegeven aan de mul tifunctionele betekenis van groenzones in de strijd tegen luchtverontreiniging (absorberen en filteren van stof, ver minderen van geluidshinder) nog afge dacht van de overweging dat groenstro ken niet alleen visueel maar ook psy chologisch afstand scheppen? 4. Is uw college bereid bij uw stand- nuntbèpaling terzake het tracé van de Rijksweg door Nieuwegein, alsmede bij uw goedkeuringsbeleid terzake de weg over de Eng, zoals oDgenomen in het bestemmingsplan van de gemeente Soest „Soester Eng Weg over de Eng" de overwegingen in de onder punt 1 be doelde uiteenzetting naar voren ge bracht mede te betrekken? Met donderend geraas stortte donder dagavond het pitoreske torentje van „Huize Middelwijk" naar beneden, daar mee de omwonenden de schrik van hun leven bezorgend. Reeds vele jaren was het een doorn in het oog van de omwonenden en begreep niemand, waarom de ruïne, die er nog van het voormalige distributiekantoor aan het Kerkpad Z.Z. over was, niet gesloopt werd. Door weer en wind aan getast is dit pand levensgevaarlijk ge worden voor ieder, die de moed had het te betreden. Sinds enige weken was de bouwval ook een punt van bespreking bij ons ge- mêèntebestuur om op zo kort mogelijke termijn tot het slopen te kunnen gelas ten. Nadat donderdag de toren van het dak rolde, waarbij men aannam dat ,.de tand des tijds" hiervoor verantwoor delijk was, kwam men vrijdag echter achter de waarheid. De jeugd heeft waarschijnlijk gemeend de te verwachten maatregelen van B. en W. alvast wat te gaan onderstrepen door heimelijk met de sloop te beginnen. Daarbij is men op het lumineuze idee gekomen om allereerst de toren „ten val" te brengen. Het gebrek aan bouwkundig inzicht werd de jongelui bijna noodlottig, want nadat ze met hun zeer bescheiden en primitieve sloopwerktuigen de laatste steen onder het torentje hadden losge wrikt, werden zij opgeschrikt door een hevig gekraak, waarop zij ijlings de be nen namen. Later beseften zij dat het een ren voor hun leven was, want am per waren ze in veiligheid of daar kwam de toren met donderend geraas naar beneden, daarbij een groot deel van het pand vernielend. Zijmuren enz. die de puinlawine nog hadden overleefd, stonden als een direct dreigend gevaar nog overeind, waarom omwonenden de politie waarschuwden. Vrijdagochtend hebben ambtenaren van politie, gemeente en gemeentewerken, in afwachting van de beslissing van het gemeentebestuur, van de eigenaar*, de heer Swager. toestemming gekregen om muren enz., die een direkt gevaar vorm den op te ruimen. Vrijdagmiddag hebben politie en ge meentewerken, met behulp van een po- litiejeep en een staalkabel, de gevaar lijke resten omver gehaald. Enorm is het aantal partijen en groepen dat een kandidatenlijst heeft ingediend voor de raadsverkiezingen in de ver schillende gemeente van ons land. Dat beperkt zich niet tot de geregistreerde landelijke partijen, daarnaast zijn er nog in talloze gemeenten plaatselijke groepe ringen, die onder de naam van „Ge meentebelang" of iets dergelijks ook ze tels trachten te veroveren. Want zo verschillend we kunnen ook zeggen: verscheurd denkt ons volk, dat het voor de plaatselijke belangen niet eens meer genoeg heeft aan het reeds te grote aantal minstens vijftien grote en kleine partijen. In vele, en vooral de kleinere gemeenten zijn er mensen die menen dat de plaat selijke belangen of eigen belangen door de vertegenwoordigers van de officiële partijen maar slecht of matig worden behartigd en dat zij dat dus beter zullen doen. In Amsterdam meldden zich nog enkele extreme groepen aan. o.a. Kabouters, die ook al niets zien in de verschillende kleine progressieve partijen die zijn ont staan en ook eigen mensen naar voren schuiven. Bij al deze verdeeldheid moeten we ons dan verheugd tonen, dat onze demo cratie al die geledingen in ons volk. tot de vreemdste toe. de kans biedt om zich in de raad te doen vertegenwoordigen, zijn stem te laten horen, zijn ideeën uit te dragen. Dat die raad daardoor een des te ondes kundiger instrument wordt, dat hindert kennelijk niet zodra het om een plaats voor de eigen groep gaat. De democratie immers maakt dat mogelijk en spelen derwijs maken we daar gebruik van. Men foetert er in vele plaatsen welis waar op, dat de gemeenteraadsleden zich door B. en W. maar alles laten voorschotelen, er enkele opmerkingen aan wijden om zich toch vooral te laten gelden, maar de voorstellen dan toch meest onveranderd aannemen. De meeste raadsleden zijn tegenover de door des kundige ambtenaren op B. en W. over gedragen kennis immers zelf niet des kundig genoeg om alternatieve plannen te berde te kunnen brengen of deze vol doende zwaarte te kunnen geven. Maar hoe meer partijtjes een gemeente raad of een Kamer telt, meest dan van één of twee man, hoe moei lijker het voor deze alleenstaanden wordt om zich een deskundig oordeel te kunnen aanmeten over de gemeentelijke zaken, want ook dit wordt steeds meer werk van specialisten, op diverse ge bieden. Een grote fractie kan zich veroorloven specialisten op te nemen, waarvan de een dit en de ander dat gebied van de gemeentelijke bemoeiing op zich kan nemen om grondig te bestuderen wat het college op dat gebied voorstelt. Het is voor één of twee man onmogelijk om zich op alle gebieden zo in de materie in te werken, dat zij er iets zinnigs over kunnen zeggen. Toch willen en doen zij dat, maar daar door worden er in de vertegenwoordi gende lichamen zoveel onnutte woorden gebruikt, algemeenheden gezegd die evengoed nagelaten hadden kunnen wor den, waarna men in de meeste gevallen met het voorstel van B. en W. accoord gaat of tegenstemt zonder er een bruik. baar alternatief tegenover te kunnen stellen. Het zal er met die grote verdeeldheid dus niet IS ter op worden. Ket vervelen de is namelijk, dat bij ieder voorstel van De economische leerboeken staan - sinds Keynes - vol met recepten hoe een re gering door allerlei maatregelen een in het slop geraakte economie weer op gang kan helpen. Op gang kan dwingen zelfs. Vandaar dat economen in de droevige koersval op Wallstreet niet ogenblikkelijk een herhaling van de grote crisis van 1929 herkennen. Maar Wallstreet is niet alleen een ther mometer van het economische, maar evenzeer van het politieke leven en dat is op het ogenblik de moeilijkheid. Vrij wel alle grote bedrijven lijden op het ogenblik aan de kwaal dat hun winsten niet overeenstemmig de omzetten stijgen en er zou een behoorlijke logica in zit ten als daardoor de prijs die beleggers voor een aandeel willen betalen wat lager werd dan voorheen. Maar die prijzen zijn steeds lager ge zakt, zo diep dat er op zuiver finan ciële gronden geen verklaring voor te geven valt die steek houdt. De ergste slachtoffers zijn de zogenaamde conglo- merates, grote concerns die door fusies van zeer verschillende soorten bedrijven bliksemsnel zijn gegroeid. L.T.V. bijvoorbeeld, hoewel bepaald geen zwakke broeder, zag de beurskoers van zijn aandelen in een jaar tijds ongeveer tot een tiende dalen - de belegger had de schrik te pakken voor het geval dat de grote schulden L.T.V. eens in be nardheid zouden kunnen brengen. Wat dan zou moeten gebeuren doordat de bedrijven niet meer zouden kunnen flo reren, waarvoor men allerhande aanwij zingen meende te kunnen zien. Daar onder inflatie, die nog verhevigd zou moeten worden doordat de regering met een tekort van een drie miljard op zijn budget zit. Het zijn allemaal geen opwekkende ver schijnselen, maar wat het meest tot het pessimisme bijdraagt is dat de Ameri kanen kennnelijk weinig vertrouwen hebben dat de toestand beter wordt. Meer dan echte economische overwegin gen geven psychologisch de doorslag. Men ziet het somber in wat Indo-China betreft, in het nabije oosten zit het ook niet lekker, binnenslands zijn er al weer forse rellen, de prijzen stijgen maar steeds en er zullen dus wel weer flinke looneisen komen en wat doet de rege ring er nu aan - een heel complex van twijfels die zich dan uiten in de be hoefte om aandelen te verkopen en geen nieuwe ervoor in de plaats te ne men. Juist omdat de achtergrond voor namelijk ligt in het psychologische vlak zijn er geen redelijke maatregelen te nemen om de moed er weer in te bren gen. President Nixon doet daarom zijn best de financiers, maar vooral de burgerij nieuwe moed in te spreken door opti mistische uitlatingen, dinertjes met fi guren uit de zakentop en dergelijke. En door ijverig te zoeken naar een politiek succes. Hij zal zich herinneren hoe in oktober 1962 president Kennedy de spannende crisis over de Russische ra ketten op Cuba wist op te lossen. Za kelijk was er niets verbeterd, maar de moed herleefde en de beurskoersen ste gen snel. Als hij bijvoorbeeld in Indo-China iets opmerkelijks bereikt, is de economische misère in de V.S. waarschijnlijk ook snel zo niet opgeheven dan toch aan zienlijk verminderd. In elk geval is op nieuw getoond dat de Indochinese oor log niet alleen aan de fronten ter plaat se maar evenzeer in de V.S. zelf wordt uitgevochten. KANTMAN. enig belang minstens een vertegenwoor diger van iedere groep er iets over wil zeggen, alleen al om aan de achterban te laten blijken dat hij het niet zomaar heeft laten passeren, doch er óók vrese lijk blij mee was of er ernstig tegen ge waarschuwd heeft. Het aantal spraak watervallen zal dus vermeerderen. Vooral de behandeling van de gemeen- tegroting waarbij altijd iedere fractie zich enige keren wil laten horen, zal een eindeloos debat gaan opleveren, zon der dat daaruit veel concreets zal voort komen. Tenslotte weten burgemeester en wethouders en hun deskundige ambte naren toch altijd beter wat wel en niet mogelijk is en kunnen slechts enkele gemeenteraadsleden op sommig gebied een werkeliik deskundig oordeel er te genover stellen. Nee. met al die gevarieerdheid in onze democratische samenleving behoeven we bepaald niet zo blii noch trots on te zijn. Het werken voor de gemeenschap zal er des te ingewikkelder en tijdrovender door worden en daardoor zal er het te genovergestelde mee bereikt worden dan men eigenlijk wilde. ..In de beperking toont zich de meester" is een gezegde dat de Nederlander zich althans op poli tiek gebied bepaald niet eigen heeft ge maakt. De teleurstelling erdoor zal niet uitblijven. Hedenavond hoopt in de kerk der Ge reformeerde Gemeente aan de Dalweg, hoek Beukenlaan, voor te gaan Ds. Schipaanboord van Rotterdam-Zuid. In dc nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in de Mariaschool. Door het opentrekken van een raam heeft men zich toegang tot de school verschaft. Er werd een bedrag van 150,ont vreemd. Ook in de kleuterschool werd ingebroken. Hier kwam men door ver nieling van een raam binnen. Er ver dween een bedrag van elf gulden. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1