ING erband 1.28 1.12 65 ENGEL 2.95 De romantiek in de mode In Japan ligt een groot werkterrein voor Dolle Mina's II HORLOGE HEEFT ZIJN TRUCK- JRS ii chauffeurs, ame of jorcgeman mm mm* maatschappij eloos Nederland N.V. et) lengte 3.75 mtr. 2155-7469 ZEDEPREKEN „Suiker maakt nog sterker dan spinazie" Vaardige handen enkele lijk bij ons bedrijf, tussen n Coca-Cola, Fanta en Sprite). 'eteringpad, Soest. oest, d e, ;zorging aan supers en waren- kantoorwerkzaamheden en ïning, kunnende typen. ;1 per telefoon 02155-7644. 0°/o Cons. prijs 5.9l )ONDERDAG ialf negen tot half zes VRIJDAG ïalf negen tot half zes :aterdag >m vijf uur gesloten voorraad strekt lingen voorbehouden. Onze opvoeding-wordt gerekend tot ons éénentwintigste jaar te lo-pen, ■wanneer we volwassenworden be schouwd. Gewoonlijk vinden we vóór die merkwaardige overgang dat we al lang volwassen waren en bemerken we jaren erna dat we schijnbaar zónder opvoeding er toch telkens nog weer wat bijgeleerd hebben, ja, dat dit pro ces zelfs nog steeds voortgaat. En toch, telkens weer, vergissen we ons en den ken er „te zijn". Natuurlijk zijn we zelf niet de enigen die dit doormaken, alleen zijn de lijnen waarlangs, het tempo waarin en de bereikte resultaten voor ieder verschillend. In sommige mensen leeft een zekere dankbaarheid voor zulke verkregen lessen, een dank baarheid die de neiging heeft ervan uit te delen en er anderen mee te hel pen. En het is dan soms een teleurstel ling te ondervinden dat anderen niet zo erg gediend zijn van deze „dienst", en dat ze het alleen maar aanvoelen als een ongepast en vervelend zedepre- ken. Dit is geen wonder als we beden ken dat ieder zo z'n eigen punt van „rijpheid" bereikt heeft. Het kan zijn dat de ongevraagde raad of waarschu wing voor ons reeds zó vanzelfspre kend is, dat we het aanvoelen als het intrappen van een open deur} ófwel als we er zélf innerlijk nog niet aan toe zijn zal de uiting gesteld dat ze op zichzelf juist is ons toch als ver keerd of overdreven of iets dergelijks voorkomen. We kunnen het zedepreken maar beter achterwege laten en het overlaten aan de werkelijke levensles sen, de drang tot zelfopvoeding en ont wikkeling en een eenvoudig goed voor beeld. Iets anders is het natuurlijk wanneer iemand werkelijk tot ons komt om zich in moeilijkheden eens uit te spreken, om ons raad te vragen in een verwarde situatie, om wat steun of bemoediging. Dan kunnen we ie mand misschien werkelijk van dienst zijn met onze eigen ondervindingver worden inzicht en overwonnen moei lijkheden. Maar inderdaad, het moet „gevraagd" worden. Vrezen we dat dit vragen moeilijk kan zijn, dan kunnen we een sfeer scheppen die dit verge makkelijkt: het alleen-zijn op een wan- deling, 'n gezellig-huiselijke ontvangst. Doch opdringen van wat misschien goed bedoeld Is kunnen we beter ver mijden. JETTX Naast de ridder uit de tijd van Karei de Stoute is de hedendaagse romantische vrouw afgebeeld, mèt maxi-jas en een hoed met doorzich tige rand die doet denken aan het open vizier van de middeleeuwse strijders. Romantiek is in feite de romantische richting in de Europese letterkunde in het laatst der 18de en de eerste helft van de 19de eeuw, waarbij gevoel en verbeelding op de voorgrond traden. In onze tijd weet ltdereen wat met romantiek wordt bedoeld, maar ieder heeft er zijn eigen uitleg voor: de een vindt het een soort ideale toestand, een paradijs, de ander noemt het maar een zwijmelachtig tijdverdrijf. Een leraar op een meisjesschool liet de leerlingen eens trefwoorden van de romantiek opschrijven. Alle leerlingen mochten schrijven wat in hun gedachten opkwam. Het werd een romantische waslijst van: maan, •rreslee, winterlandschap, rozen, haardvuur, handkussen en verliefde Jongelingen. Helemaal in de stijl van rozegeur en maneschijn. Niemand associeerde de romantiek met de mode, iets wat toch juist voor de hand had gelegen. In deze tijd van de maxi-mode en pruikdragende vrouwen en mannen ontbreekt alleen nog maar de durfal onder de mode-ontwerpers, die ons een aanvaardbare projectie van de hoepelrok biedt. Zodra dit zou gebeuren, zouden we meteen.verzeild g3raakl.zijn in de romantische middeleeuwen met zijn stoere ridders en gracieuze jonkvrouwen, waarom meestal gevochten moest worden. Ofschoon dat laatste helemaal niet in het emancipatie-patroon zou passen. Al is de hoepelrok nog op de achtergrond gebleven, de mode-ontwerpers hebben de romantiek toch al aardig in de mode naar voren geschoven. Eerst hebben zij de avondjaponnen opgesierd met glinsterende pailletten, daarna kwam de „rammel-collectie", kleding van ijzer of plastic in de meest vreemdsoortige, vaak harde kleuren. En door dit allemaal voet stoots te accepteren leverden zelfs de grootste schreeuwerds het bewijs, dat de romantiek ook in onze harde tijd niet doods is maar leeft! Een maliënkolderachtige jurk in poncho-stijl, vervaardigd uit orange lurexdraadwaarop in verschillende kleuren plastic pailletten zijn gebracht. In Nippon (Japan), land van de rijzende zon, was de vrouw tot voor kort nog volkomen ondergeschikt aan de man. Nederig, beleefd en gehoorzaam klaagde zij nooit: het zou toch niets hebben geholpen en het zou haar waarschijnlijk wèl lelijk zijn opgebroken. Hoe slecht haar man zich ook tegenover haar gedroeg, ze moest wel bij hem blijven. Voor een vrouw die haar man verliet was de schande zo groot, dat ze zelfs bij haar ouders niet meer kon aankloppen. En daar er voor haar geen mogelijkheid was om haar eigen brood te verdienen tenzij ze er iets voor voelde als prostituee de straat op te gaan - moest ze wel bij haar man blijven, gelukkig of ongelukkig. De Japanse vrouw ging echter niet zo diep gebukt onder de heerschappij van de man als dit met ons het geval zou zijn geweest. Ze was vanaf haar jeugd gewend aan de feodale toestand. Als kind stond ze onder het absolute gezag van haar vader en haar broers, als echtgenote onder „supervisie" van haar man en als bejaarde hadden haar zoons alles over haar te zeggen. Vóór de Tweede Wereldoorlog hadden de Ja panse vrouwen geen rechten, alleen maar plichten. LIJDEND VOORWERP Het huwelyk had voor de Japanse vrouw weinig geestelijke inhoud; het werd door de familieleden van beide zÜden geregeld, meestal reeds in de jaren, dat de kinderen nog jong waren. Eerst bij het bekendmaken van de ver loving kwamen zij tot persoonlijk con tact met de voor hen uitgezochte echt genoot, die misschien al enkele vrou welijke pretendenten had afgewezen omdat ze volgens hem niet goed kon den koken, te eigenzinnig waren of naar zijn smaak niet mooi genoeg. Hoe zijn toekomstige vrouw vond dat hij er uit zag, was zelfs geen punt van over weging. Hoewel in 1946 man en vrouw bij de grondwet gelijk werden gesteld, zijn de tradities van oud-Japan nog lang niet uitgestorven. Wel wordt de moderne jeugd niet weer geleerd dat jongens superieur zijn aan meisjes; wel hebben televisie en Amerikaanse films het denkpatroon van de Japanse vrouw flink gewijzigd, maar toch lopen de vrouwen op het platteland nog steeds drie passen achter hun echtgenoot aan, net als de baboe's vroeger in Neder- lands-Indië achter hun meesteres lie pen. Maar de helft van alle Japanse vrouwen werkt nu buitenshuis, waar door een zekere financiële onafhanke lijkheid wordt verkregen. Onder Wes terse invloed zal de positie van de Ja panse vrouw in de toekomst beslist nog meer verbeteren. Wat niet wegneemt dat er voorlopig nog een uitgestrekt ter rein braak ligt voor activiteiten van Dolle Mina's. Van spinazie-eten word je sterk. Dat heeft Popey wel In ons hoofd geha merd. U weet wel, Popey the sailor- man, het grappige kereltje dat in moei lijke tijden een heel blik spinazie naar binnen werkte. Je zag daarna zijn spier ballen opzwellen en na even diep adem te hebben gehaald klaarde hij de moei lijkste karweitjes alsof het kinderwerk was. In Zuld-Afrlka woont echter een man, die het bewijs levert dat je van suiker nóg sterker wordt dan van spinazie. Elke sportbeoefenaar weet, dat na zware lichamelijke inspanning een klontje suiker wonderen doet voor het -herstel.van de. energie,.. Van dit feit maakt Alexander Banya, een bruine reus uit Salisbury, gebruik om de ver koop van suiker een flinke duw omhoog te geven. Ter verduidelijking moet even worden verteld, dat Banya bij 'n suikermaatschappij werkt. Verder is hij amateur-kampioen-gewichtsheffen in de klasse zwaargewicht. Bovendien is hij nog een onofficiële kampioen onder de standwerkers. Wat zijn reclamecampagne voor suiker betreft: Alexander verschijnt als stand werker op de markt en kan, als zijn „voorstelling" begint een bepaald ge wicht niet tillen. Hij neemt dan een mondvol suiker en wat hem een paar minuten tevoren niet lukte blijkt thans kinderwerk te zijn: vlot tilt hij het ge wicht boven zijn macht. „Het is de sui ker het 'm doet!" roept hij overtuigend uit. En de toeschouwers kopen allemaal suiker. Laat de voorstelling van Alexander „nep" zijn, het is geen bedrog dat een klontje suiker wonderen kan verrichten bij vermoeidheid. —O— In „Vaardige handen", de bekende se rie boekjes voor het zelf maken van allerlei leuke, gezellige en aparte din gen, zijn zo juist weer drie deeltjes verschenen: „Eenvoudige keramiek", „Dieren van hout" en „Schellekoorden als kruissteek". Er wordt in deze serie een grote verscheidenheid van onder werpen geboden op het gebied van de creatieve handvaardigheid. Aantrekke lijke modellen zijn steeds voorzien van duidelijke werktekeningen, beschrijvin gen en foto's. Vooral het boekje „Schellekoorden als kruissteek" trok ons erg aan. In oude huizen vindt men nog wel eens een an tiek schellekoord, zonder uitzondering alle prachtig bewerkt. Het diende om het snoer waar de bel aan hing te be dekken, en niet om eraan te trekken, zoals meestal wordt aangenomen. Het boekje bevat verscheidene voorbeelden van eenvoudige en meer gecompliceer de schellekoorden in kruis- en stiksteek. Aantrekkelijke en dankbare borduur werkjes voor vaardige handen. (Uitga ve Gebr. Zomer Keunings, Wagenin- gen Prijs f 3.85) Voor de jongeren dit totaal andersZwitserse horloge Een voorbeeld van geraffineerde élegantie voor een betaal- j met rode wijzers. De wijzerplaat is letterlijk in de kast bare prijs. Dit Zwitserse, juweeluurwerk is uitgevoerd in 1 gehouwen. Het geheel ligt beschut achter een doorschij- rhodium, en de wijzerplaat met Breguet-cijfers is omkranst —nende synthetische klok. (Sindacoj - met simili-paarlen. (Hema) Dat óók de horlogerie aan de mode meedoet is de laatste jaren bekend genoeg en het zal dan ook niemand verba zen dat de „horloge-coutu riers" op de onlangs (van 11 tot 21 april) gehouden Bazel- se uurwerkbeurs met nieuwe modellen op de proppen kwamen. Wat Parijs is voor de damesmode, is Bazel voor de horlogerie-nouveautés: Zwitserland is nu eenmaal de bakermat van de uurwerkin dustrie. Men verwachtte te Bazel in de serie-versies, in de kant-en-klaar modellen, de stijl terug te vinden van de „samengestelde lijn", die vo rige herfst op de „haute-cou- ture-tentoonstelling" Mon- tres Bijoux te Genève werd gelanceerd, want deze stijl een combinatie van rechte en afgeronde lijnen deed het goed. Maar tot ie ders verbazing was er in de nieuwe modellen op de Ba- zelse uurwerkbeurs niet veei van de herfststijl terug te vin den. Niets is moeilijker dan een reden te geven voor de modesprongen en ik zal me er dan ook niet aan wagen. Laten we maar aannemen dat de Zwitserse fabrikanten even op adem willen komen, alvo rens resoluut de nieuwe stijl uit te voeren. Maar om feiten te noemen kan gezegd wor den, dat men in Bazel is te ruggekeerd tot de klassieke opvatting en tot de individu aliteit, twee op het eerste ge zicht totaal uiteenlopende Dit prachtige witgouden juweeïhorloge werd op de Jaar beurs te Bazel tentoongesteld. Het is sober van lijn en heeft een brede wijzerplaat. Het fond reproduceert een mo tief vati oude tapisserie. De uren worden aangegeven door diamanten en de wijzers zijn belegd met briljanten (Aude- mars Piguet) richtingen, die precies al de charme uitmaken van deze lente-collectie. Net als met de mode (maxi-midi-minl) kan men met de tendenzen voor de nieuwe horloges ook alle kanten op, hoewel ovaal toch wel de klassieke basislijn is geworden. Verder bijzonder heden: nog steeds veel kleu ren: armbanden met brede schakels wijzerplaten zonder cijfers en in plaats daarvan indexen of een soort van email met Romeinse cijfers; gegraveerde wijzerplaten; veel wijzerplaten met edel stenen; email voor horloge- kast, armband of wijzerplaat. Een uitschieter van de lente mode is de doorbraak van 't automatische dameshorloge, dat bovendien schokvrij en waterdicht is en vaak ook dag en datum aangeeft. Wat de herenhorloges betreft vielen op de uurwerken met lichtge bogen wijzerplaten, waar men zonder de pols te draaien de tijd van kan aflezen; uur werken waarvan de traditio- nelen wijzers vervangen zijn door wijzerplaten met schij ven; modellen met één grote centrale wijzer die de uren aangeeft terwijl één wit punt op de buitenrand de minu ten aftelt, en andere kleine maar daarom niet minder praktische en aparte nieuwig heden. Het wordt dus hoog tijd dat u zich. óók wat uw uurwerk betreft volledig aan de mode aanpastl

Soester Courant | 1970 | | pagina 7