SIMCA... ALEX van KEULEN n.v. u weet het niet meer.. - of wel - stem 3 juni op het pak K.V.P. LIJST 1 2 STEM 3 JUNI (blijf NIET thuis) Prot. Chr. partijen ÉÉN PROGRAM Burgerlijke stand Kerste Soester r>egriitenis-On<!erneming IEDERE ZATERDAG SHOW Leefbaarheid van Soesterberg niet alleen afhankelijk van inwonertal Pruiken Service SALON KOPPEL Krabbels van Knel is Goede uitvoering van Juliana Kerkkoor progressief akkoord l soest kijk verder dan uw neus lang en soest groot is u steun de vorming van deze koncentratie progressief p.v.d.a. p, Bezwaar van D'66 t< ikkoord soest s.p. p.p.r. :gen plan Klaarwater Scouting Nederland vierde jubileum U KUNT NIET ALLES WETEN Ondanks het feit, dat Soesterberg door' allerlei externe factoren in zijn uitbrei dingsmogelijkheden tamelijk beperkt is, zijn er nog wel toekomstmogelijkheden voor dit deel van Soest. Dat is althans de mening van de heer Brummelkamp, ambtenaar van de Pro vinciale Planologische Dienst te Utrecht. Hij zei, dat de leefbaarheid van een gemeenschap niet uitsluitend wordt be paald door het inwonertal en de uit breidingsmogelijkheden. Een factor, die de leefbaarheid in een kleine gemeen schap als Soesterberg zeer ten goede is gekomen, is naar zijn mening het dorps huls. Ook wanneer straks de huidige rijksweg door Soesterberg om de be bouwde kom heen geleid zal worden, zal een belangrijke bijdrage tot de gro tere leefbaarheid van Soesterberg zijn verkregen. De heer Brummelkamp zei een en an der op een bijeenkomst van het P.A.K. in Soesterberg. De aan de orde gestelde vraag, of Soesterberg nog toekomst heeft, moest de heer Brummelkamp der halve niet priori ontkennend beant woorden. Overigens erkende hij wel, dat de uit breidingsmogelijkheden van Soesterberg door de op natuurbehoud gerichte be palingen van het Streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug, de nabijheid van militaire terreinen en het vliegveld en de in de onmiddellijke omgeving lopen de gemeentegrenzen zeer beperkt zijn. De heer Brummelkamp zei echter, dat over een paar jaar de nieuwe verbin ding van Amersfoort met Utrecht, zui delijk langs Soesterberg gereed zal zijn. De weg zal wellicht gedeeltelijk worden ingegraven. De heer Brummelkamp voelde zich bij deze mededeling wel verplicht, een na dere verklaring te geven van de plan nen, die rijkswaterstaat heeft ten aan zien van de verlegging van de huidige rijksweg door Soesterberg, noordelijk om de bebouwde kom. De ervaring wijst immers uit, dat bij de aanleg van een vervangende weg het verkeer op de oorspronkelijke weg na een paar jaar weer het oude niveau heeft bereikt. Derhalve blijft een tweede verbinding tussen Utrecht en Amersfoort z.i. nood zakelijk. De P.P.D.-ambtenaar wees de weinige belangstellenden erop, dat zij nog bezwaren konden aantekenen te gen de wegverlegging, „al zijn het wel bezwaren achteraf, omdat alles in feite Een goed georganiseerde EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN op de Soester we gen heeft een levensreddende taak Een goede opleiding en training alsook een goede organisatie moet bijna geheel uit onze E.H.B.O.-collecte van volgende week worden gefinancierd. Dat is niet meer mogelijkUw eigen Soester E.H.B.O.-ers hopen op uw financiële steun U helpt daarmee wellicht u zelf GEBOREN: Peter, zoon van G. van den Bosch en M. Gerritse, Laanstraat 94. Elizabeth Geertruida Jacoba, dochter van C. A. J. Boomgaard en M. A. F. ter Linden, Vondellaan 4. Benjamin, zoon van H. Nap en D. van Schaik, Wieksloterweg W.Z. 5. Lars Doede, zoon van D. Alkema en T. H. W. Mar- tens. Dalweg 36. Sander Everardus Gijsbertus, zoon van J. E. Kuijer en M. B. M. Ruijter. Koninginnelaan 26. Te Hilversum: Brigittte Maria, dochter van G. J. M. van Eijden en M. J. P. Altorf, Veenbesstraat 554. DorSne Louise Dominica Claire Jacobine, doch ter van A. L. M. Schoonenberg en T. H. E. M. Krepel, Stadhouderslaan 66. Margaretha Maria, dochter van J. P. Bekker en G. M. Schaap, Weegbree straat 237. Patrick-Paul Benjamin, zoon van G. Kwint en A. Bakker, Sin- nemaülein 3. Renske Aagje, dochter van E. W. W. te Witt en E. M. Nouwens, Da Costalaan 19. Caroline Monique, dochter van E. N. van de Beek wonen de tc Hoogland en G. G. E. Onwezen, Korte Hart weg 1. ONDERTROUWD: Hendrik Zetzema, Waldeck Pyrmontlaan 7 en Jeltje Bonk je Brandsma, Ivastanielaan 19. Jo- hannes Hermannes Boonk, Oude En- schedeseweg E 343. Haaksbergen en Agnes Cicilia Roelofsen. Stationsweg 2. Arno Bernd Klaus, Molenstraat 92 en Dini Nijland, Surinamelaan 15. Hilver sum. Eduard Rijnja. Jac. Catslaan 23 en Martina Alida van Hornsveld, Ko ninginnelaan 110. GEHUWD: Robert Berkhout. Weegbree straat 98 en Ylona Marion Meijer, Weeg- breestraat 98. Willem Johannes Kok. Beukenlaan 9 en Cornelia Gerarda Nirolina Duwel. .Tan Steenlaan 17. Ri'rhard Allan Salwedel. Birkstraat 85 en Sandra Jean Anderson, Birkstraat 85. OVERLEDEN: Johannes Jelle Luijben, 36 jaar, gehuwd met H. J. van Homve- lingen. Hartweg 45a. Antonie Johan nes Hartman. 76 .iaar, gehuwd met P. J. R Linnpman. Insp. Schreuderlaan 8. Heinrich Coenraad Holdtgrefe, 68 iaar. gehuwd met J. L. Krabbenbos. Julianalaan 94. Cornelia Wilhelmina Anton'a Gappers, 76 jaar, weduwe van J. A. E. Menting, TJiterwaardenstraat 4 T. Amsterdam. Gerrit Westerveld. 65 .iaar. gehuwd met G. van Agterveld. Ferd. Huijcklaan 6. nir H W VEI.LINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Korte Biinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 AMSTERDAMSEWEG 29 AMERSFOORT TEL. 03490-14243 Uw 2c kapsel is een kostbaar bezit Voor het wassen en opmaken bicden wy u onze service aan Soesterbergsestraat 44, telcf. 2045 te komen niet tot enigerlei vertraging bij de uitvoering aanleiding te geven. Hoogachtend. Werkgroep Gemeentepolitiek D '66 Drs. H. M. JONKER, Voorzitter. Evorreme. Nie dak aord zouw laote noe- waat teugeovur zouw zette, waant as daat zouw beure, daan staot vaast dak op daat mement bar gul mit fruut zal worde. Waant voor daat soort zaoke hek un heule sortering vruchte. Naor ge- laang de grote vaan de beleduging be- gink mit un bar mooije oorvijg, daornao hek nog un praacht vaan un muilpeer in voorraod. Maor zoveer zaait wel nie komme, waant ik schaat datter nie zo bar veul minse zalle weze die der eige zoveer daote gaon daat zullie allenug nog mit derluu vuuste geliek kenne kriege. Ut beurt ming nog wellis ak arruguns bin, daat minse die nog nie zo bar laang in ongs darrup woene, mit vraoge an- komme draoge. waoraon duudeluk te marreke is daat zullie de klok wel hebbe hore luuje, maor daat zullie nie wete waor de klepul haangt. Kiek. ik wil noeng nie gaon bewere dat ter vreuger in Soest niks beurde, daan zouk motte liege, waant waor gebeurde vreugur noeng nooit is waat. Maor watter door de overleveringe voor vur- haole ovur Soest binne blieve voortleve, magge wullie mit un gerus haart bar starreke vurhaole noeme. De tied is vuraanderd. en Soest mit zun inwonurs netuurluk ok. Noeng ist heu- lemaol geen meujte om meteen door te slaon naor de aore kaant en gaon be were datter int heule laand geen lievere minse woene as in Soest, maor daat laok maor ovur an de minse die niks geen kwaod vaan ongs darrup kenne hore. Om noeng effe ovur die haardhaandug- hied trug te komme. Un mins mag zun eige dan bar kwaod kenne maoke asteT iets is waat teuge zun geveul vaan eer- lukhied indruus en der ast waore graog effe bove op wille timmere. Ajje der nie vaan ovurtuug bin dajje as ovurwin- naor uut de stried komp. daan kejje der betur nie an beginne. Maor ajje noeng wel as winnaor uut de bus komp, maor jie hep de mooiste blauwe kiekers en de grootste bulte op je kop, daan kejje ok betur tuus blieve. Ming vaodur had ut ming aal bar vaok gezeit. maor as kingd begriep jie daat nie zo bes, maor ik gloof daat hie der zelluf ok nie uut hep kenne komme, waant hie zee altied, je mot nooit mit vechte beginne, maor je motter wel vaanuut gaon daat de eerste klaap un daolder waord is. Maor zoas ik aal zeej ik bin vaan neture nie zoon vechtursbaos, dus ik hep ming der ok nie zo bar in verdiep. Maor vaan de week ist eigeluk allemaol effe aors as aors gegaon. Voor de eerste keer int bestaon vaan Soest is un kampioenschaap gehouwe om uut te maoke wie de sterkste zellufvur- dedugger vaan ongs darrup is. En allus waat voor de eerste keer in Soest ge beurt hep ming grote belaangstelllng. Daan geef ut nie oft te maoke hep mit huushouwe of aore dinge. Daorom bink zondaag naor de sporthaal gegaon om te gaon kieke hoe of daat allemaol in zun warruk gong. Ik waas de enugge nie, waant mit ming zaote der nog un paor hongderd minse naort gooi- en smietwarruk te kieke. Ut magge daan Soesder jongens weze die nie lieke op die vriejer uut Utrecht, die vaan daat warruk zun vaak hep ge- maok, en der un bar goeie snee brood an vurdiend, maor zongder dak der ok maor waat vaan begriep, hek toch wel genote, waant zullie vochte der voor as leeuwe om te prebere der eige voor un jaor de starkste maan vaan Soest te magge noeme. Daat ut zullie barre ernst waas, bleek wel uut ut feit daat zullie. om daat te berieke, mekaor de klere vaant lief trokke. Daat moch heulegaor nie van de maan die de touwtjes in haande haad, waant daan gaftie un schreeuw, en daan moste die twee jon- ges eers hullie klere weer un bietje rechtrekke. Der wier nog wel meer geschreeuwd wak heulegaor nie kon vurstaon, maor daat was volluguns un maan die naost ming zaat nie te wijte an ming gehoor, maor daat kwaam omdak vurzuump haad om Jaapaans te lere toengk ojö school zaat. Maor das heulemaol nie be- laangriek meer, waant de starkste maan vaan Soest ister aal uut gekomme. Waat ik wel begrepe hep is daat je, ajje der niks vaan weet, mit die manne heul nie hoef te gaon stoeie. Ut enugge wajje mit die luu nog ken doen is ete, maor daan mojje wel vaan te vore of- spreke wie ofler zaal betaole, waant ajje daor herrie om krieg, daan bijje nog de segaor, ondaaks daat ut un sport Is in de rie vaan zelfvurdeduging. Voor een zo goed als uitverkochte Julianakerk bracht vrijdagavond het Juliana Kerkkoor de uitvoering van J. Haydn's „Die Schöpfung". Met als solisten Maria Suchcl, sopraan, Gerard Honig, tenor en Cor Niessen, bas. Coby Spigt op het clavesimbel en het Nederlands Begeleidingsorkest gaf het koor een sublieme uit voering, onder leiding van de dirigent Chris Gastel. 33333333333333 333333333333 u w w w 3 vooruitstrevende partyen sloten zich aaneen in het w M U kunt ook thuisblijven zoals op 18 maart, dan beslissen anderen m voor u (en anders dan u eigcnlyk zou willen) Ter gelegenheid van het jubileum van de gezamenlijke jeugdorganisaties, pad vinders, verkenners, welpen, gidsen, ka bouters, zeeverkenners enz., die nu zijn ondergebracht in één organisatie, die optreedt onder de naam Scouting Ne derland vond zaterdag een allesomvat tende demonstratie plaats. Ook Soest met zijn verschillende actieve groepen heeft die middag laten zien waartoe het in staat is en de vele toe schouwers die het terrein aan de Spar renlaan hebben bezocht konden consta teren dat dat heel wat was. Een geheel ln stijl opgetrokken toe- ganrsnoort met onsrhrift vormde de entree tot diverse zeer spectaculaire de monstraties. De verschillende groepen lieten duidelijk zien wat hun bezigheden op de groeps- avonden en -middagen zijn. Het pio nierswerk van de ouderen stond daarbij vooral in de belangstelling, terwijl ook de kermis met een echte griezelbaan en met de allerkleinsten als kermisbazen, grote belangstelling trok. Dat de gidsen nog niet direct de slag van het barbequen te pakken hadden en de padvinders het houtvuur, ondanks ideale weersomstandigheden, niet hele maal voor elkaar kregen, deed aan het slagen van deze middag in zijn geheel, nWs af. n n 33333333333333 Namens de werkgroep gemeentepolitiek van D '66 heeft drs. H. M. Jonker, lijst trekker van de Democraten '66, een be zwaarschrift bij de gemeenteraad inge diend tegen het bestemmingsplan Klaar- water. De inhoud van het schrijven luidt Na kennis te hebben genomen van het ter visie liggende bestemmingsplan „Klaarwater" maakt de werkgroep ge meentepolitiek Soest van de politieke partij D '66 gaarne gebruik van de mo gelijkheid een bezwaarschrift tegen dit plan in te dienen. Vooropgesteld zij, dat wij het streven om bij dit plan in de grote behoefte aan woningen in een lage prijsklasse te voor zien volledig ondersteunen. Een derge lijk uitgangspunt brengt een in verhou ding groot aantal etagewoningen en een relatief hoge woningdichtheid met zich mee, die als zodanig bij het streven naar een zo goed mogelijk woningklimaat tot beperkingen leiden. Hiervan uitgaande zal een voldoende afwisseling in wo ningbouw het plan toch zeer zeker aan trekkelijk kunnen maken. Naar onze me ning bevatten de huidige opzet van het bestemmingsplan en de daartoe in het plan opgenomen voorschriften onvol doende waarborgen voor het tot stand brengen van een dergelijke verscheiden heid. Weliswaar vermeldt de toelichting op het bestemmingsplan een bepaalde verdeling in „hoogte"-klassen die op zichzelf al geen wezenlijke afwisseling met zich mee behoeft te brengen doch door aangebrachte wijzigingen in de voorschriften blijkt deze opgave niet meer juist te zijn. De gevolgen van deze veranderingen voor een aantal belang rijke aspecten van de opzet, zoals de voornoemde verdeling en de woning dichtheid, zijn daarbij niet aangegeven. Tevens gevoelen wij het als een be zwaar, dat de bestemming voor woon- doeleinden niet voldoende gespecificeerd is. Los van het feit, dat dit in verband met de rechtszekerheid van de bewoners en/of eigenaren ontoelaatbaar lijkt, laat een dergelijke globale planologische op- co w 33 333333333333 zet te veel ruimte open. Derhalve zijn waarborgen voor doorvoeren van de zo nodige afwisseling ons inziens niet vol doende aanwezig. Op zich verdient het waardering dat het aanvankelijke minimumpercentage een gezinswoningen (30) verhoogd is tot 40. Naar ons oordeel moeten de mogelijkhe den om dit percentage nog verder tot bijv. 50 op te voeren, zeer zeker worden bezien. Met name zal het aanbeveling verdienen de etagewoningen aan de zijde van het industrieterrein door eengezins woningen te vervangen. Op basis van thans geldende vuistregels lijkt de gereserveerde oppervlakte aan voorzieningen voor groen, sport en spel aanvaardbaar, al zal de totale opper vlakte naar onze mening wel als een minimum moeten worden beschouwd. Ten behoeve van de (kwalitatieve) uit voering van deze voorzieningen geven wij u echter in overweging ten spoedig ste een hearing te organiseren, waarbij o.a. de toekomstige bewoners van het plan Klaarwater, alsmede de bewoners van het plan Smitsweg hun mening kun nen geven. Gezien de recente ervaringen op dit gebied lijkt het ons wenselijk een begeleidingscommissie uit de erbij be trokkenen te formeren. De in het plan voorgestane wegenopzet lijkt geënt te zijn op het te verwachten verkeer in het plangebied. Met name ten aanzien van het parkeerprobleem kan van „een beleid met visie" worden gesproken. Opvallend is echter, dat voor schriften met betrekking tot een mini mumbreedte der wegen onvermijde lijk bij de uitvoering van een goede in frastructuur ontbreken. Onvoldoende wegbreedte blijkt nl. in een later sta dium tot noodmaatregelen als éénrich- tingverkeerscircuits aanleiding te geven. Gezien de bovengenoemde bezwaren, ge ven wij u dringend in overweging de opzet en de voorschriften van dit plan zodanig aan te vullen en aan te passen, dat aan deze bezwaren tegemoet wordt gekomen. Naar onze mening behoeft ons streven om tot een beter eindresultaat al in kannen en kruiken is", aldus de heer Brummelkamp. Hij erkende, dat de welvaart van een gemeenschap voor sommige groeperin gen inderdaad afhankelijk is van de grootte, onder meer voor de kerken en de middenstanders, maar anderzijds be streed hij de opvatting, dat de toekomst van Soesterberg bepaald wordt door het aantal woningen, dat nog gebouwd kan worden. Volgens de op de griffie bekende plannen is dat aantal inder daad niet buitensporig groot. „Het gaat echter niet in de eerste plaats om de kwatitatieve uitbreiding, maar vooral om de kwalitatieve", aldus de heer Brummelkamp. Ten aanzien van de geluidshinder con stateerde de heer Brummelkamp aanmer kelijk minder klachten uit Soesterberg dan uit het nabij gelegen Bosch en Duin. In de eerste plaats is dat een gevolg van het feit, dat Bosch en Duin wel en Soesterberg niet in het verleng de van de startbaan van de vliegbasis is gelegen. Daarnaast speelt echter ook de emotionele betrokkenheid hierbij een grote rol. Meer dan de helft van de beroepsbevolking van Soesterberg is werkzaam bij de defensie. Van die kant zal men niet zo gauw klachten over de geluidshinder ontvangen. De heer K. de Wilde, lid van de pro vinciale staten en sinds enige tijd woon achtig in Soest, zei van oordeel te zijn, dat een militair vliegveld niet in een dichtbevolkte streek thuishoort. Hij was van mening, dat de streek rond Soes terberg belast is met een onevenredig groot aantal militaire objecten en ter reinen. Wanneer het provinciaal be stuur zonder meer op alle wensen van defensie zou ingaan, dan zou weldra het hele streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug wezenlijk zijn aangetast, zo zei de heer De Wilde. Hij zei, dat in provinciale staten de geluidshinder door Soesterberg herhaaldelijk aan de orde wordt gesteld. „Uit een oogpunt van nationale planologie en welzijnsbehar- tiging hoort het vliegveld hier helemaal niet thuis", zo zei hij. De heer De Wilde ging ook nog even in op de veel omstreden zandafgravin- gen in en bij Soesterberg. Hij achtte dergelijke afgravingen weliswaar nood zakelijk maar meende ook, dat ten aan zien van het verlenen van ontgrondings vergunningen een stringent beleid moet worden gevoerd, opdat na de afgravin gen een acceptabele situatie wordt ge- creeerd, zodat de afgravingen nog van betekenis kunnen zijn. De heer Pieren, raadslid, ging vooral in op de bouwmogelijkheden in Soester berg. Hij trok vooral van leer tegen „die ene man, die ds hele ontwikkeling van Soesterberg in de weg staat, de heer P. Tetrode". Volgens de heer Pie ren heeft deze grondeigenaar tot dus ver iedere mogelijkheid aangegrepen om uitbreiding van Soesterberg ten oosten van de Kampweg te voorkomen. „De gemeente zal er goed aan doen, zo gauw mogelijk tot onteigening over te gaan", aldus de heer Pieren. Ook het onderbrengen van de sportter reinen wordt z.i. een groot probleem. De voetbalvelden nabij de Amersfoort- sestraat zullen in ieder geval moeten wijken voor de woningbouw, maar waar nieuwe velden kunnen worden aange legd is nog een volkomen open vraag. Er zijn besprekingen geweest met Zeist om nieuwe complexen op het terrein van de buurgemeente aan te leggen, maar het gemeentebestuur van Zeist voelt daar niet zo veel voor. Ook heb ben plannen bestaan, om de terreinen te verleggen naar de noordelijke grens van Soesterberg nabij het vliegveld, maar deze plannen werden weer door- kruisd door de plannen van rijkswa terstaat ten aanzien van de verlegging van de rijksweg. De gemeente zal vol gens de heer Pieren nogmaals in over leg moeten treden met het bestuur van de gemeente Zeist en de provinie Utrecht teneinde alsnog gedaan te krij gen, dat de sportvelden (ook voor korf balvereniging K.V.O., die bij het vlieg veld het veld zal moeten ruimen voor de nieuwe weg) alsnog op het grondge bied van Zeist kunnen worden aange legd. Als uw kanarie luis heeft, hang dan een stuk vilt over de kooi. Het onge dierte kruipt hierin, waarna u het ge makkelijk kunt vernietigen. Pas gekochte bloemen laat u eerst een poosje in koud water staan alvorens u ze in een vaas zet. De stelen schuin afsnijden. Het wassen van kledingsstukken in benzine dient buiten te geschieden. De gewassen kleiding blijft nog lange tijd licht ontvlambaar. Strooi een paar korreltjes rijst in uw zoutstrooier. Het zout wordt dan niet vochtig. Dof geworden kritstal wordt afgespoeld met blauwselwater, daarna opwrijven. Foto's kunt u schoonmaken met een in spiritus gedrenkt schoon watje. Sinasappelen, citroenen en alles wat u uitgeperst gebruikt, moet u gereedma ken zeer kort voor het gebruik, anders verliest het fruit zijn waarde als vita minebron. Sla is zeer goed, maar maak het klaar kort voor gebruik; bereid met citroensap is beter dan met azijn.

Soester Courant | 1970 | | pagina 9