Ton Beuken NI of 9n zetel Middelman zegt, Luxaf lex-mensen hebben een streepje vóór hS" EB. SETTEN OM GELD VERLEGEN? LEEFBAARHEIDSBEVORDERING SOEST IS ZAAK VAN HELE GEMEENSCHAP DE LANGZAAM STERVENDE KOPPEL FRANS BOSMAN Artishock organiseert kamerconcert Poppentheater van Otto van der Mieden naar openluchttheater F FRANS BOSMAN FRANS BOSMAN gen van lezers Nogmaal de VVD-enquete FRANS BOSMAN L- gametuw tijdmee -ga naardenmb! ST. BARBARA Verzorging van R.K. Begrafenissen J. LUSTENH0UWER Voor de balie Koopt u een auto Dan verzekeren bij J. L. M. van Hal-Zonderop moderne haarstukjes salon Toevoeging van fluor aan ons drinkwater FRANS BOSMAN FRANS BOSMAN VRIJDAG 5 JUNI 1970 Nog nooit is de leefbaarheid in Soest zo in het gedrang geweest als momenteel het geval is en nog nimmer heeft een discussie over dit onderwerp dan ook zoveel gevarieerde belangstelling gehad als maandagavond bij Artishock. Na alle wijsheden (en ook wel onwijshe den), die over de woningbouw, de in frastructuur, gastarbeiders, jeugd- en cultuurwerk, welzijnszorg en andere za ken zijn verkocht, is één ding duidelijk geworden: de bevordering van de leef baarheid ener gemeenschap is niet meer een zaak, die men alleen aan de geko zen en benoemde bestuurders wil over laten. De burgerij wenst naast een ro yale mate van inspraak zelf een actief aandeel in de leefbaarheidsbevordering te hebben. KOELKASTEN (zeer lage prüzen) Bosch, Zanussi, Ihdesit, Marijnen Telefoon 3367 De nog wat wankele basis is daartoe maandagavond gelegd. Rond 170 mensen stonden aan de wieg van diverse com missies, die wellicht in de komende maanden verschillende aspecten van een milder leefklimaat gaan bestuderen en stellig ook met suggesties zullen komen. Gespreksleider ds. N. van Gelder, waar nemend hoofd van de afdeling documen taires van N.C.R.V.-radio, spoorde aan het begin van de discussiebijeenkomst de belangstellenden tot gehoorzaamheid (aan de tijd) en fantasie (voor eikaars overtuigingen) aan, welk advies overi gens nog wel eens in de wind werd ge slagen. Niet zonder enig electoraal winstoog merk zei de heer P. C. Pieren, dat van Delfzijl tot Vlissingen dezelfde woningen worden gebouwd, zonder enige fantasie en inspraak van de bewoners. Teneinde een wat grotere variëteit in de wonin gen te brengen bepleitte hij de oprich ting van een inspraak bevorderende in stantie. Voorts signaleerde hij een grote behoefte aan woningen voor de minst draagkrachtigen, voor bejaarden en voor lichamelijk gehandicapten. Ook architect en stedebouwkundige H. N. van Wijk had wel de nodige beden kingen tegen de huidige situatie in de woningbouw: een zo onduidelijke struc tuur bij de ontwikkeling van plannen, dat niemand verantwoordelijk gesteld kan worden dan alleen de regering, wie daar ook zit, een gebrek aan doelbe wuste verscheidenheid in woonmilieu niet alleen van de woning, maar vooral in de aard van de woonomgeving en zijn relatie tot de woning zelf, een ge brek aan samenwerkingsgeest bij de be trokken deskundigen en gebrek aan in tegratie van ieders werk in het totaal, financieel opportunisme en een ontstel lend gebrek aan goede vakmensen. Daar naast want je moet uiteindelijk met alternatieven komen deed de heer Van Wijk een aantal waardevolle en bruikbare suggesties: a. vorming van werkgroepen voor de integrale ontwikkeling van woonbuurten met een eigen ook financiële ver antwoordelijkheid; b. geen bedisselarij van zo'n werkgroep dóór, maar meer vertrouwen van de overheid; c. gelijktijdige ontwikkeling en realise ring van alternatieve woonvormen bin nen eenzelfde structuur, waardoor keu zemogelijkheden ontstaan voor het gezin; d. confrontatie van de plannen per fase met de gemeenschap en mogelijkheid van het uitspreken van waardering of afkeuring: e. ontwikkeling van ontwerptechnieken voor integratie van alle betrokken vak- diciplines; f. bevordering van mentaliteitswijziging ten gunste van andere woonkwaliteiten dan alleen technische perfectie; g. opleiding en verstrekking van beur zen voor de bestudering van het woon milieu als onderdeel van het leefklimaat. Ds. van Gelder vond de suggesties be langwekkend genoeg om enige aandrang op de aanwezigen uit te oefenen ten einde dit onderwerp verder uit de die nen en de bevindingen op papier te stel len. Wel vroeg de heer Van Gelder de niet op een discussie voorbereide wet houder mevr. P. C. M. Walter-v. d. Togt, welke vrijheid en gemeentebestuur heeft om op eventuele suggesties en initiatie ven in te gaan. Na de literaire avonden, popenkastuit- voeringen, filmvoorstellingen, discussie avonden e.d. wil Artishock nu ook eens gaan onderzoeken of een kamerconcert in Soest succes zal hebben. Dit gebeurt op zaterdag 6 juni a.s., om 20.15 uur, in het Artishockgebouw aan de Steen- hoffstraat. De toegang bedraagt 1,25. Voor houders van een cultureel jeugd- paspoort 1, De uitvoerenden zijn Hans Bonsel, cello, Bouke van der Meer, piano en Adriaan Bonsel, viool. Uitgevoerd worden: Trio van J. Haydn, Sonate van Debussy voor cello en piano. Sonate van Poulenc en Trio van C. M. von Weber. Van 31 juli tot 31 augustus organiseert Artishock evenals verleden jaar een ten toonstelling van het werk van zondags schilders en andere vrije tijdkunstenaars. Men kan zich hiervoor opgeven aan het secretariaat, Dokter Rupertlaan 34, tel. 4283. Na langdurig overleg met de stichting Openluchttheater Soest is de kunste naarsvereniging Artishock erin geslaagd, het theater voor een acceptabele vergoe ding gedurende de zomermaanden te huren. Tedere zondagmiddag zal er een voorstelling van Otto van der Mieden's poppentheater worden gegeven. De eerste voorstelling van zijn nieuwe „ko kertheater" wordt reeds komende zon dagmiddag van drie tot vier uur gege ven. Hij komt met een geheel nieuw programma. Wanneer de weersomstan digheden het toelaten, zal iedere zondag een voorstelling worden gegeven. De toegangsprijs bedraagt 1,50. ,a:i»sssa««^ of uw gehele interieur... Bij Ton Beuken kunt u terecht. Ton Beuken geeft u adviezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Samen met u ontwerpt Ton Beuken uw interieurplan. interieurverzorging Soesterbergsestraat 51 - Soest t.o. busstation Soest Telefoon 02955 - 2180 Dealer Blaupunkt. Philips. B O Telefoon 3367 Mevr. Walter was het met ir. Van Wijk eens, dat tot dusver in Soest bij de wo ningbouw meer hét accent heeft gelegen op de kwantiteit dan op de kwaliteit. Overigens was zij wel van oordeel, dat de nieuwe wet op de ruimtelijke orde- nin het gemeentebestuur een grotere uit werkingsbevoegdheid in samenwerking met de burgerij geeft. De planologische ideeën, die op het gemeentehuis zijn ont wikkeld, kunnen per fase met de inge zetenen worden besproken, maar ge zien de ervaringen met de Engweg had men er niet al te veel vertrouwen in. De wethouder zei, dat de thans voor verschillende delen van de gemeente vastgestelde vlekkenplannen nog maar zeer globale bestemming aangeven. De nadere uitwerking ervan kan in gemeen overleg met de burgerij geschieden. Een vlekkenplan deed ds. Van Gelder denken aan experimentele kunst en een besmettelijke ziekte: „Vlektyphus is erg, maar een vlekkenplan is misschien nog wel veel erger", zei hij. Engweg. Uiteraard was ook de weg over de Eng zelf onderwerp van een uitvoerige discussie. Een verheugend verschijnsel daarbij was, dat ook eens een arts zich in het openbaar over een onderwerp uit sprak. Het is een in de medische wereld zelf ook onderkend verschijnsel, dat de arts zich ten aanzien van de openbare mening te geïsoleerd opsteld en zich nog teveel op een voetstuk waant. Dr. Nico- las, die maandagavond met deze traditie brak, nadat hij zelf al geconstateerd had, dat de medische wereld zich ten aanzien van haar taakvervulling tot voor kort nogal autoritair en dictatoriaal heeft op gesteld, vroeg met een ondertoon van verbazing aan wethouder mevr. Walter, wat het wel zou mogen betekenen, toen hij tijdens de gemeentelijke Engvoor- lichting van een ambtenaar op de vraag „waarom moet .die weg nou zo lopen" te hogen kreeg: „Dat weet ik niet, maar het is zo". Men vroeg zich af, wat er bij een dergelijke stellingname van voor lichting en inspraak terecht moet komen. De ogenschijnlijk nauwelijks enige te genspraak duldende wijsheid van mevr. Walter, dat men pas inspraak mag ver langen als men inzicht heeft, achtten de aanwezigen in dit geval echter niet van toepassing, omdat in het betrokken geval eenvoudig geen voorlichting en in zicht was verschaft. Dat zou volgens mevr. Walter een gevolg geweest kun nen zijn van het feit. dat de ambtenaar mischien ook niet alle aspecten van de zaak kende. De conclusie van de ver gadering lag voor de hand: hier stond de verkeerde man op de verkeerde plaats waardoor de voorlichting wel moest falen. „Het is duidelijk, dat er een enorm on behagen bestaat over de wegenstructuur van Soest. Blijkbaar is de voorlichting hierover niet aangekomen", concludeer de ds. Van Gelder. Hij gaf Artishock in overweging, een discussiebijeenkomst over dit specifieke onderwerp te orga niseren. Hetgeen zal geschieden. Gastarbeiders. Het probleem van de gastarbeiders bleek zich nog meer te lenen voor een emotio nele benadering. Vermoedens van uit buiting stonden lijnrecht tegenover over tuigingen van meer charitatieve aard. Alleen was men het erover eens, dat de buitenlanders zo snel mogelijk een hoop geld willen verdienen om daarna naar hun land terug te keren. Of Nederland aangewezen is op buitenlandse arbeids krachten of de buitenlandse arbeids krachten misschien op Nederland (omdat ze in hun eigen land niet in het arbeids proces kunnen worden opgenomen) bleef in het midden. Wel vond men wat aan de begeleiding van de buitenlanders ont breken. Met name de industrie kreeg nogal wat verwijten te horen. De heer A. H. Hoegen Dijkhof kaatste namens de Soester Zakenkring de bal terug naar de buitenlanders zelf, die eenvoudig geen belangstelling hebben voor het leren van behoorlijk Neder lands via het door de industrie beschik baar gestelde talen practicum. Men ging evenwel voorbij aan het feit, dat meer dan de helft van het aantal buitenlandse arbeidskrachten analfabeet is en veel meer baat heeft bij onderricht in de eigen taal. Temeer omdat de buitenland se arbeidskrachten toch met elkaar op trekken. Dat laatste bevestigde de heer R. Stalen hoef, van caféhouder overgestapt naar pensionhouder. Dat op zich was al aanleiding tot de vraag, wat de heer Stalenhoef wel aan de Turken verdiende en wat hij voor hun dagelijks welzijn doet. De heer Stalenhoef wenste daarop ech ter niet in te gaan. De eigenaar van de Gouden Ploeg zei, dat de Turken uit sluitend behoefte hebben aan wat vrien delijkheid in Nederland. „Ze lopen nu maar wat verloren rond. Het lijkt wel, of deze mensen niet lekker ruiken en soms is dat ook wel zo", aldus de heer Stalenhoef, die dat echter uitsluitend toeschreef aan de andere eetgewoonten in Turkije. Volgens de heer Stalenhoef zijn de Turken uitermate hygiënisch. Hij was van oordeel, dat de gastarbeiders over het algemeen geen behoefte hebben aan verhoging van hun intelligentieni veau en meende daaraan ook het mis lukken van het idustriële talenpracti cumplan te kunnen toeschrijven. Ook over dit onderwerp bleek een nadere bezinning noodzakelijk. Welzijnsbevordering Op het gebied van de welzijnsbevorde ring ook voor de buitenlandse werk nemers blijkt in Nederland nog een groot terrein braak te liggen. Er worden hier en daar wel inititatieven genomen, maar men kreeg de indruk, dat de bui tenwereld er betrekkelijk weinig van merkt. Dr. Nicolas deed daarom de doelstellin gen van de Stichting Gezondheidsbevor dering nog eens uit de doeken. Het streven is gericht op een gezond heidscentrum, de gezamenlijke kruis verenigingen. Men zal onder meer het ziekenvervoer en de uitbreiding van Zonnegloren gaan bestuderen. Daarnaast is echter een duidelijk streven naar welzijnsbevordering in veel groter ver band waarneembaar, zo zei dr. Nicolas. In medische kringen wordt men zich er steeds meer van bewust, dat vooral een dienstverlenende funktie moet worden vervuld, zei dr. Nicolas. De Stichting Ge zondheidszorg zal steeds meer een maat schappelijke funktie krijgen, maar vol gens dr. Van Gelder moeten dan ook wel alle condities aanwezig zijn om die funktie optimaal te kunnen vervullen. In een niet al te verre toekomst zal een meer algemeen gerichte welzijns zorg, mede gericht op bejaarden, jeugd en andere groeperingen ontstaan, al meende de heer Van Hal, directeur van het huisvestingsbureau, dat 'n organisa tie van die omvang niet zo maar even iets uit de grond stampt. „Zoiets moet groeien. En de praktijk heeft al wel uit gewezen, dat de welzijnsbevordering moeilijk aan de ambtelijke sfeer is te onttrekken", aldus de heer Van Hal. Cultureel centrum. Ben Joosten, voorzitter van Arti Shock, stelde het stichten van een clutureel centrum aan de orde, „een centrum, waar een ieder geheel ongedwongen zijn gang moet kunnen gaan en waar men desnoods een roeibootje moet kunnen lassen". Maar dat ging de heer Hoegen Dijkhof toch wat te ver. Hij wenste zijn belas tinggeld niet besteed te zien aan 't lassen van een bootje. De heer Joosten zei van mening te zijn, dat een cultureel cen trum niet een bepaalde status moet ver tegenwoordigen. En er dient ook geen bevoogding van uit te gaan. Volautomatische WASAUTOMATEN 548,— (5 kg) Telefoon 3367 Op de vraag, waar de Soester jeugd ter plaatse nu eigelijk terecht kan, wist al leen P.V.O.-voorzitter K. Jaarsveld een antwoord. Hij vond, dat Soest voldoen de verenigingen bezit om de jeugd een onderdak te bieden. Naar zijn mening heeft men het echter veelal voor zich zelf bedorven door vernielingen aan te richten e.d. Ben Joosten antwoordde, dat juist geen behoefte bij de jeugd bestaat aan het besteden van de vrije tijd in vereni gingsverband. De verenigingen leggen hun leden immers allemaal een vorm van verplichtingen en dicipline op en daar wil de jeugd juist van af. Deze problematiek en de mogelijkheden tot het stichten van een ludiek centrum in Soest zullen op een bijeenkomst, die op 16 juni in het Arti Shockgebouw wordt gehouden, verder worden besproken. Voorts is er maandagavond gevraagd, waar het overdekte instructiebad in Soest blijft. Het blijkt op papier althans vrijwel gereed, zo liet de heer Th. M. Peet, directeur van de sportstichting we ten. De vraag is echter, op welke wijze men bij de bouw rekening zal moeten houden met de sterke uitbreiding van Soest in de komende jaren. Men heeft volgens de heer Peet de keus uit een bad, dat voldoet aan de behoefte in 1980 of uit een bad, dat tegen de tijd, dat het te klein is geworden, gemakkelijk kan worden uitgebreid. En die kan hel welen. Heeft als vakman - dealer dagelijks met mensen te maken die 'Luxaflex' jaloezieën kopen. Verstandige mensen, die kozen voor de duidelijke voordelen van'Luxaflex* jaloezieën, zoals: Het beroemde merk Luxaflexop koordknopje en onderlat, bewijs van werkelijke kivaliteit, service en garantie. Het uitgekiende opmeten en zorgvuldig monteren. De onverivoeslbaarheid, de schoonheid, de kleurenkeuze. Het vertrouwen En de vriendelijke prijs. Vraag ook 'ns vrijblijvend prijs. Dan heeft u óók een streepje vóór. van de Gemeente Soest geen aanleiding zijn, om de vrijheid van de burgers aan te lasten en door hun ondeskundig be sluit er toe bij te dragen, een oordeel van maatschappelijk hoogstaande tegen standers met één pennestreek van tafel te vegen. Soest, 3 juni 1970. Tegenstander J. DE JONG, Hildebrandlaan 7, Soest. De eerste mogelijkheid vergt een te gro te investering op korte termijn, terwijl het tweede alternatief in zijn totaliteit duurder zal zijn. De bouw kan in ieder geval binnen een termijn van zes maan den geschieden. Wanneer echter met de bouw wordt begonnen, werd niet mede gedeeld. Uit deze discussiebijeenkomst bijge woond door vertegenwoordigers van bij na alle politieke partijen, zittende en kandidaat-raadsleden, ambtenaren, le den van actie-comités en andere meer of minder maatschappelijke instellingen is duidelijk gebleken, dat men een gro tere betrokkenheid van de burgerij bij de welzijnsbehartiging van de inwoners wenst. Er zijn zonder meer zeer posi tieven en constructieve suggesties ge daan. De vraag blijft alleen, welke ruim te aanwezig is of gecreëerd kan worden om ze ook te verwezenlijken. De onge twijfeld niet zo verre toekomst zal het leren. VERLGVINGS- JUWELIER HORLOGER REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Op mijn commentaar op de resultaten van de V.V.D.-enquête, welk commen taar in de Soester Courant van 29 mei j.1. werd opgenomen, vond ik in de edi tie van 2 juni j.1. een repliek van het bestuur van de afdeling Soest/Soester- berg van de V.V.D., dat op zijn beurt om dubliek vraagt. Laat ik beginnen met op te merken,' dat de toon, welke uit dit antwoord sprak, mij bijzonder plezierig aandeed. Het is nog mogelijk, zo is mij hieruit gebleken, van mening met elkaar te verschillen zonder onheus jegens elkaar te zijn. Een houding overigens, die ik van de partij, die jarenlang mijn stem heeft gekregen, wel verwachtte. Teneinde het geduld van dit blad niet al te zeer op de proef te stellen, zal ik met mijn com mentaar het antwoord van de V.V.D. zoveel mogelijk puntsgewijs volgen. Het bestuur van de V.V.D. trekt mijn deskundigheid niet in twijfel; dat stel ik op prijs. Uit mijn eerder commentaar moge zijn gebleken dat ik hier niet met gelijke munt kan terug betalen: m.i. werd de V.V.D.-enquête door moge lijk zeer welwillende maar op dit ge bied ondeskundige mensen opgezet. Het zelfde blijkt uit de poging tot weer legging van mijn critiek. Immers, AANLEG en REPARATIE licht- en krachtinstallaties P.U.E.M.-INSTALLATEUR Tel. 3367 - Na 6 uur 3674 of 4114 controle-vragen, die geen controle mogelijk maken (zie het eerste com mentaar zijn geen controle-vragen. het feit, dat „dwars door alle verde lingen heen ,een opvallende eenstem migheid bleek te bestaan, zodat her weging geen zin had" kan alleen maar worden uitgelegd als bewijs voor de juistheid van mijn veronder stelling, dat de uitkomsten van de enquête een volledig vertekend (van nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voeltl Ook als het om een per soonlijke lening gaat, kunt u onbevangen binnen stappen bij de NMB. Daar wordt het als de gewoonste zaak van de wereld gezien u te helpen. Om maar een bedrag te noemen; 5000 kunt u aflossen in 24 x 238,09. Veel formulieren komen er niet aan te pas. Op elk NMB-kantoor is vlotheid en plezierige behandeling het wachtwoord. de werkelijkheid uitwijkend) beeld geven. de mate van interesse in bepaalde onderwerpen -kan zeker van invloed zijn op de kennis over deze onder werpen. Gelijke tred zullen interesse en kennis zelden houden, omdat te veel andere factoren hierbij een rol spelen, factoren, die de geïnteresseer de meestal niet zelf in de hand heeft. als een vraagstelling de ondervraag den geen moeilijkheden biedt, is dit geen garantie voor de juistheid van deze vraagstelling. als men „niet geschroomd heeft aan vullend commentaar te geven" blijkt hieruit, dat de antwoordmogelijkhe den dan als te beperkt werden erva ren; wie kan echter zeggen of er niet ook mensen waren, die dezelfde er varing hadden, maar zich hielden -aan de gegeven antwoordmogelijk heden? het „aangeven van het voor en het tegen" en dan nog „in het kort" is bij een enquête uit den boze; als men dit gedaan heeft om „verwijten te voorkomen, die vaak tot politieke partijen worden gericht" dan was de vragenlijst geen vragenlijst maar een politieke propaganda-vorm. In mijn eerste commentaar heb ik ge zegd, dat spreekwoorden niet altijd op gaan. Ik ken er één. dat m.i. in dit ge val wel ongaat: „Schoenmaker, blijf bij je leest". Oninieonderzoek is niet zomaar een spel, dat men bij wijze van vrije tijdsbesteding kan spelen. In Nederland worden jaarlijks tientallen millioenen uitgegeven voor verantwoord markt- en opinieonderzoek; de V.V.D. wilde voor een dubbeltje op de eerste rij zitten en dat is niet verstandig. Het initiatief tot het instellen van een onderzoek juich ik van harte toe, maar laat een zo goed initiatief dan ook een goede uitwerking krijgen. Tenslotte wil ik dan nog gaarne de rechtstreeks - tot mij 'gericht vragen beantwoorden. 1. Het leek mij voor u interessanter te weten, dat ik verbonden ben aan het Instituut voor Commercieel Marktonder zoek en Opiniepeilingen dat nu een maal te Bussum is gevestigd dan dat ik inwoner van Soest ben. In mijn aan biedingsbrief aan de uitgever heb ik dat trouwens vermeld. 2. Toen ik de vragenlijst onder ogen kreeg, was het „veldwerk" aan de gang. Waarom zoudt u zoveel belang aan cri tiek mijnerzijds hechten, dat u de en quête zou stoppen of overdoen, als u voordien niet de moeite had genomen deskundig advies in te winnen? 3. Ik heb niet gewacht, maar onmiddel lijk gereageerd, toen ik de resultaten onder ogen kreeg. Dat dit juist voor de verkiezingen viel, kunt u eerder uzelf dan mij verwijten. De onderzoekresul taten werden immers kort daarvoor ge publiceerd? 4. Uit mijn aanhef zult u reeds hebben begrepen, dat het er mij niet om ging te trachten invloed uit te oefenen op de verkiezingsuitslag. Ik heb echter ge meend de liefde voor mijn vak te moe ten laten prevaleren boven de genegen heid, ie ik de V.V.D. toedraag. Het is verre van mij aan politiek te doen; het is mijn vak niet! Kon u dat nu ook maar zeggen waar het het opi nieonderzoek betreft. J. NIJSTAD, directeur van het Instituut voor Commercieel Marktonderzoek en Opiniepeilingen, Bussum. voor Soest, Soestdyk en Soest-Zuid. Vredehofstraat 5 - Soestdijk Telefoon 2327. b.g.g. 2030. „Ze hebben me een langzame dood laten sterreve, meneer de polisie", klaagde de verdachte, nog blozend van opwinding. „Ik heb toch nog géén bericht van uw overlijden gehad", mompelde de politie rechter en hij bladerde demonstratief in het dossier. „Ja, maar ze hebben me dood willen peste!" „O, d'r zijn ook al zoveel verdachten geweest die mij dood wilden hebben en dat is óók nog steeds niet gebeurd." „Eerlijk waar, meneer de pelisie. Ik kon de ene hartverlamming krijge na de andere. Doodziek ben ik er van ge weest Uit de wijde mouw van de zwarte toga achter de groene tafel kwam een hand en die nam een lange brief op. „Ik heb hier een medische verklaring van uw eigen huisarts en daarin lees ik zwart op wit dat u nog gezond bent, geen klach ten van psychische aard. geen last van u hart, niet ziek geweest sinds 1958 en toen was het A-griep." Bilderdijklaan 1. Soest, telefoon 3029 soesterbergsestr.44 tel 2045 soest De nogal eigenaardig aandoende inhoud van het ingezonden stuk in uwe editie van dinsdag 1 juni 1970 van de hand van de heer H. Abbring, van welker TELEVISIE, houten kast, 59 cm ƒ498.—. Dealer Blaupunkt, Philips, B O Soesterbergsestraat 20a - Soest Telefoon 3367 kwantiteit de kwaliteit schaadt, levert geen afdoende argumenten op, voor te genstanders van toevoeging van fluor aan ons drinkwater. De groep van tegenstanders bestaat nu niet bepaald uit achtergebleven kneusjes en de ma nier waarop ontwapening van hem be tracht wordt, is niet bepaald lofwaardig. Nu aan het slot van het opstel onze oos terburen er toch in betrokken zijn, is het wel geoorloofd in deze te spreken van een „es-ist-nicht-wahr"-betoog. In vele delen van de wereld en ook in ons land is men teruggekomen van fluor- toevoeging dit geeft wel te denken. Laat ieder eigen botten verzorgen en ouders hun kinderen de nadelige gevol gen van snoepen bijbrengen en enkele ma len per dag de tanden leren poetsen en desgewenst een eigelijk persoonlijk fluor bijnemen. Dat „110.000.0000 (honderd en tien mil- lioen)" mensen buiten hun wil en zonder hun voorkennis en medeweten gedwon gen worden drinkwater te consumeren, waarvan het fluorgehalte op „ideaal" peil is gebracht, mag voor Raadsleden „Ik ben allang bij een andere dokter!" weerlegde de niet gestorven sterven de. Na lang heen en weer praten bleek hij niet onder behandeling te zijn van een medicus, maar van een kruiden dokter. „Dus van een kwakzalver", stelde de politierechter vast. „Nou, die kan zoveel beweren, maar dat zegt me allemaal niets." „Ook niet assik dood ga „Dan wordt uw dood vastgesteld door een arts en niet door een of andere charlatan die er geen verstand van heeft of hij levenden dood maakt of halfdoden levend. En zolang ik u hier nog blakend van gezondheid voor me zie staan, bent u voor mij nog niet dood. Ook al beweert een kruidenverkoper dat u bijna dood bent. Dat beweert hij waarschijnlijk alleen maar om u z'n kruiden te kunnen verkopen. Wat be taalt u daarvoor?" „Betalen? Ik heb me arrem gekocht aan kruije, maar 't zou m'n dood zijn assik daar mee doorging!" „Aha, ook dat zou uw dood zijnNou til ik toch niet meer zó zwaar aan dat doodmaken door die collega's. Want als u een kwakzalver opzoekt, van wie u denkt dat hij uw dood op zijn geweten zal hebben met z'n hoge rekeingen of met z'n gevaarlijke kruiken, dan is dat echt uit eigen verkiezing en dan blijkt u niet erg aan het leven te hechten." Daarna kon de steeds roder aanlopende verdachte hoogspringen of laagspringen. hii kreeg telkens weer te horen, dat hij zelf zijn leven in de waagschaal stelde. En toen de getuigen ook nog kwamen vertellen dat hij zich zo opgewonden had en hele rake klappen had uitgedeeld, oordeelde de rechter droogjes: „U was dus van plan om andere mensen dood te maken! Dat is heel wat anders dan die kletspraat dat u zelf staat te ster ven." De officier haakte onmiddellijk in op die laatste woorden en eiste honderd gulden boete of drie weken wegens poging tot zware mishandeling, en dan praat ik nog maar niet over de mogelijk praat ik nog maar niet over de mogelijk heid van doodslag." Daar had de klappengever weinig meer op te zeggen. Alleen maar. dat hij nie mand had willen doodmaken van die collega's die hem dood hadden willen hebben. Het werd veertig gulden boete nu en zestig gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. „Tenzij u wer kelijk dood gaat, dan vervalt die voor waardelijke straf natuurlijk", voegde de politierechter er aan toe. REPARATIE aan alle merken radio en televisie Speciale service-werkplaats Tel. 3367 - Na 7 lür 6256

Soester Courant | 1970 | | pagina 13