Soest toen - Soest nu amstel Tdefoonnummer ziekenauto 5080 BIER Dankbetuiging uit het Duitse Soest Het oog gericht op nieuwe sfeer aan Israël's grens Frans la Rose 25 jaar bij Soester politie Bejaarde vrouw (88) las; twaalf uur met wbroken heup in huis Dinsdag 9 juni 1970 49e jaargang eio. 42 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en admin istratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 richt voor bijna een ton schade aan Brand in supermarkt Orgelbespeling in Oude Kerk Teveel lawaai en te weinig water Bestuurder onder invloed reed door na aanrijding Veilig Verkeer gaat verkeersonveiligheid aanpakken Wielerronde van Soest opnieuw groot succes Culturele uitwisseling Soest (U.) - Soest (Westf.) Door de Soester Stichting lichamelijke opvoeding en sport werd naar aanleiding van de sportuitwisseling Soest (Ned.) - Soest (Dld.) het navolgende schrijven ontvangen Stichting lichamelijke opvoeding en sport, soest Soest Niederlande Sehr geehrter Herr Peet „Soester Sportler zogen aus, um in Holland Freundschaft zu schliessen" Mit dieser Überschrift würdigt eine hiesige Tageszeitung den Aufent- halt unserer Sportler in Ihrer Stadt. In der Tat, der Sportvergleichs- kampf bei Ihnen hat solch eine Resonanz gefunden, wie ich nur selten erlebt habe. Ich möchte daher t=i auch im Namen von Herrn Stadtdirektor Dr. Groot, der Grüsse an Herrn Baron Bentinck übermitteln lasst herzlich Dank sagen für alle mühevollen Vorbereitungen, die zum grossartigen Gelingen dieses Treffens beigetragen haben. Dank gebührt auch den gastgebenden Familien für die herzliche Aufnahme und liebevolle Bewirtung wahrend der Zeit des Sportvergleichskampfes. Ich darf Ihnen versichern, dass sich unserer Sportler bei Ihnen wohlgefühlt haben und den Rückkampf im westfalischen Soest sehnlichst erwarten. Mit freundlicher Begrüssung Ihr W. GÖSMANN Een nieuwe sfeer ontstaat aan Israëls grenzen. Jordaanse artillerie bombar deerde de stad Tiberias als vergelding voor een eerdere Israëlische luchtaanval op Jordaans gebied. De keus van de stad Tiberias is hierbij niet zonder betekenis: reeds lang ge leden heeft Israël gezegd een aanval op Tiberias te beschouwen als een regel rechte oorlogsdaad en we kunnen aan nemen dat koning Hoessein persoonlijk zijn artilleristen opdracht heeft gegeven tot aktie over te gaan. uitgerekend op de dag dat Israël volgens de Joodse kalender de derde verjaardag van de zesdaagse oorlog herdenkt. Wat Jordanië hiermee diet is 't tot dus ver uitsluitend Israëlische systeem van vergeldingsaanvallen overnemen. Met daarin ingebouwd de waarschuwing dat het oostelijk front niet langer de be trekkelijke rust zal kennen die er tot vandaag heerste, maar dat. er net zo veel militaire acties komen als nu al langs het. Suezkanaal en sinds enige tijd ook in het noorden langs de grenzen van Libanon en Syrië. Israël merkt dat: de verliescijfers zijn per keer niet zo groot, maar zo af en toe wordt het dozijn overschreden. Per jaar gaat dat aanzienlijk oplopen, plus daarbij nog de doden die er onder de burgerbevolking vallen. De Arabische bedoeling is Israël te laten voelen dat het dergelijke verliezen niet tot in het oneidige kan blijven accep teren. Dat besef dringt trouwens al enigszins door. Premier mevrouw Meir heeft in het par lement ook de Israëlische eis van het rechtstreeks gesprek met de Arabische buren al wat afgezwakt. Maar als de Arabische landen dit gaan opvatten waarom zouden ze niet als een eerste gevolg van hun verhoogde activiteiten, is er meer kans dat zij op nog meer door geweld afgedwongen consessies kunnen wachten dan op een versoepeling van hun standpunt. KANTMAN Vrijdag 5 juni is voor de hoofdagent van politie te Soest, de heer F. C. P. la Rose een onvergetelijke dag geworden. Hij was die dag 25 jaar in politiedienst en vierde het jubileum thuis met vrouw en kinderen en familie. Bijna het gehele politiekorps kwam hem gelukwensen, 's Middags kwam de offi ciële deputatie waaronder de hoofdin specteur de heer H. G. Scholtmeijer «l de inspecteur de heer J. H. Hoogma. Volgens de heer Scholtmeiier kwam la Rose op 5 juni 1945 in dienst bij de politie Hilversum. Spoedig bleek, dat daar 30 man te veel was (heel anders dan tegenwoordig). Een jaar later ging je, aldus spreker., naar Utrecht, maar je had ook naar Soest gesolliciteerd. Soest leek je beter dan Utrecht en een maand later behoorde je tot het Soester Politiecorps. La Rose je hebt deze 25 iaar getoond een gewaardeerd medewer ker te zijn. Je hebt verborgen ideeën, die geTegeld naar voren komen. Momen teel doe ie dienst bij de vreemdelingen dienst. Wij zijn dankbaar, dat je 25 jaar bij ons hebt doorgebracht als lid van het korps. Namens het gemeentebestuur mag ik u de gebruikelijke enveloppe met inhoud aanbieden en tevens een zelfde enveloppe van het korpsfonds. De voorzitter van de Snester Politie Sportvereniging, de heer W. v. d. Brink zei o.m., dat la Rose niet zozeer als sportman naar voren treedt, maar h.'J is altijd present bij wandelmarsen, vis sen en zwemmen. U is een trouw lid en uw vrouw en u zijn steeds aanwezig bij onze festiviteiten. Ik hoop. dat je nog lang hij ons zult blijven. Namens de S.P.S.V. schonk spreker hem ook een enveloppe met inhoud. De heer W. ter Haar sprak als voorzit ter van de Politiebond ,.St. Michaél". af deling Soest. Frans, er is al veel over ie naar voren gebracht, zodat ik het kort zal maken, aldus spreker. Je bent lid van onze afdeling je betaalt je contributie op tijd, maar je zou wel eens wat vaker de vergaderingen kunnen bezoeken, het geen la Rose beloofde. Namens de af deling bood spreker hem een fles geest rijk vocht aan. De jubilaris dankte voor de gesproken wo rden en de geschenken 's Avonds kwamen nog velen hem dc hand drukken. De 88-jarige mevr. Mensink uit de Ra- demakerstraat in Soesterberg heeft ln de nacht van zondag op maandag twaalf uur lang met een gebroken heup ln de gang van haar woning gelegen. Zondagavond tegen tien uur kwam zij te vallen en brak haar heup. Haar ge roep om hulp werd echter door niemand gehoord. De hele nacht bleef zij, krim pend van pijn. alleen achter, totdat de volgende morgen tegen tien uur een in woonster van Soesterberg, die regel matig bij de bejaarde vrouw op bezoek komt. onraad vermoedde, toen zij de gordijnen dicht vond en op haar bellen niet werd opengedaan. De politie werd gewaarschuwd, die daarop een ruit in sloeg en de vrouw de eerste hulp ver leende. Nadat, men nog geruime tijd op de Amersfoortse GGD had moeter wachten, werd de vrouw tenslotte naa1 het zie kenhuis gebracht. OURANT Abonnement per kwartaal 3,75. Buiten Soest per kwartaal 6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De politie kreeg gedurende het week einde talrijke telefoontjes van mensen, die geluidshinder ondervonden van hun naaste omwonenden, o.a. aan de Hobbe- malaan. De politie heeft in de meeste gevallen de lawaaimakers tot het terug brengen van het aantal decibels tot een aanvaardbaar niveau kunnen bewegen. In het Soesterveen kwamen vele mensen op een gegeven moment zonder water te zitten. Door het talrijke sproeien was de druk geheel weggevallen, waardoor met name de hoger wonende Soester- veners „droog" kwamen te zitten en toen maar de politie waarschuwden. Via de geluidsinstallatie heeft de politie de buurtbewoners aangeraden, het sproeien zoveel mogelijk te staken. Dat gebeurde inderdaad, terwijl ook het waterleidingsbedrijf nog enkele maat regelen nam, zodat het euvel spoedig weer was verholpen. De Soester politie heeft zondag de Soestenaar G. de J. aangehouden, nadat hij op de Birkstraat een aanrijding had veroorzaakt en daarna was doorgereden. Omstanders wisten echter een signale ment van de wagen op te geven en na korte tijd werd de auto aangetroffen bij een café in Soest. De bestuurder bleek onder invloed. Hij is meegenomen naar het bureau en ter ontnuchtering inge sloten. Zijn rijbewijs is in beslag geno men. Bij de botsing ontstond alleen materiële schade. Een felle brand heeft gisteravond in korte tijd voor ongeveer een ton schade aangericht bij de supermarkt van Van der Laan (voorheen Westerveld) aan de Oude Utrechtseweg, hoek Braamweg. De meeste schade is ontstaan door de hevige rookontwikkeling, die bijna de gehele magazijn- en winkelvoorraad voor de consumptie ongeschikt heeft gemaakt. De brand is door nog onbekende oorzaak in het grote magazijn achter de winkel ontstaan. Toen de heer Van der Laan kort nadat hij zijn zaak om zes uur had gesloten, nog even in het magazijn ging kijken, ontdekte hij halverwege de ruim te vlammen. Het doosje met geld, dat hij bij zich droeg, zette hij neer om een paar schuimblussers te pakken. Hij spoot beide apparaten op de vuurhaard leeg, maar zonder veel succes. Onderwijl ver gat hij echter zijn doosje met geld (rond ƒ2000,dat later grotendeels verbrand werd teruggevonden. De snel gewaar schuwde brandweer kwam nog juist op tijd om te voorkomen, dat de hele zaak afbrandde. De vlammen sloegen weliswaar al door het dak, met behulp van vier nevelstra- len en zes lage drukstralen wist men het vuur nog juist op tijd te bedwingen. Dat ging gepaard met een hevige rook- Een groot winnaar, Arnold Voogt, po seerde voor de „statiefoto", nadat hy de grote wisselbcker in ontvangst had ge nomen van Tempo-voorzitter A. Semper. Het bestuur van de afdeling Soest van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft de gemeente om financiële' steun ge vraagd voor de verwezenlijking van het programma voor 1970. Het programma van aktie is door de afdeling opgesteld in overleg met een deskundige van het centraal bureau het hoofdbestuur van de vereniging. Het beoogt een meer doelgerichte en ver antwoorde aanpak van de regionale be strijding van de Verkeersonveiligheid. Uit de overgelegde begroting van het verbond blijkt, dat voor het jaar 1970, na beschikking over het batig saldo van vorig jaar een tekort van ƒ900,wordt geraamd. In de begroting zijn de kos ten van de actie reeds verwerkt. B. en W. onderschrijven de mening van het afdelingsbestuur, dat de bestrijding van de verkeersonveiligheid in regio naal verband niet alleen ten laste van de bij de plaatselijke afdeling aangeslo ten leden kan komen. Daarom wordt de gemeenteraad voorgesteld, op het verzoek van de afdeling in te gaan en een subsidie van ƒ900,te verlenen. Terwijl, zowel bij de nieuwelingenkoers als bij de wedstrijd voor de amateurs, de renners, als in een grote klassieker, werden voorafgegaan door een motor rijder, die met zijn voorop rijden zeker onnodige valpartijen, vaak veroorzaakt door het onvoorzichtig overstekende publiek, voorkwam, schalde uit de ge luidsinstallatie onophoudelijk de namen van de vele Soester bedrijven die door financiële bijdragen de organisatie van deze ronde hebben mogelijk gemaakt. Niet alleen Soester bedrijven, of zaken uit de directe omgeving, die de wieler sport een bijzonder warm hart toedra gen, ook de naam van onze „ilegale" 4e zender „Radio Veronica", galmde onop houdelijk over het parkoer als de spon sor. die alles mogelijk maakte. Voor een uitvoeriger verslag verwijzen wij naar onze sportpagina. ontwikkeling en luide knallen van ex ploderende busjes hairspray. De zware rookontwikkeling noodzaakte de brandweer, gebruik te maken van persluchtmaskers. Binnen een half uur was men de brand meester, maar de vette walm had zich toch via het ma gazijn over de gehele winkel verspreid, waardoor vrijwel de gehele voorraad voor de verkoop verloren ging. De heer Van der Laan schatte de schade aan de winkelvoorraad op 40.000, terwijl ook de magazijn voorraad nog eens voor 40.000,schade leed. Naast de schade, die nog aan het gebouw werd toegebracht. De brandweer, ditmaal niet onder lei ding van de heer Groart, die op dat moment op een brandweertentoonstel ling in Amsterdam was, was het vuur binnen een drie kwartier volkomen meester. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Nog niet zo lang geleden, toen de super markt nog eigendom was van de heer Westerveld, werd ook reeds voor vele tienduizenden guldens schade aangericht door brand. De heer Van der Laan hoopt zijn zaak na het treffen van de noodzakelijke voorzieningen zo spoedig mogelijk weer te kunnen openen. De eerste orgelbespeling in de Oude Kerk, welke afgelopen zaterdagavond plaats vond, is succesvol 'geweest. Een goed bezette kerk luisterde met aandacht naar het boeiende spel van de jonge organist Jan Jansen, die tot de besten van ons land kan worden gere kend. Zoals onlangs reeds gemeld bestaan er tussen Soest en Soest (Westf.) niet al len betrekkingen via de sport, maar er is dit jaar ook een begin gemaakt, op bescheiden schaal weliswaar, met een culturele uitwisseling. Het eerste gedeel te hiervan is voor het hollandse Soest vrijwel onopgemerkt voorbijgegaan; op 23 en 24 mei j.1. was het Hervormd Jeugdkoor o.l.v. Maarten Kooy te gast bij Soester Stadtkantorei. Er werd met veel succes een concert gegeven in de Hohnekirche, en 's zondagsmorgens werd gezongen in de Petrikirche, waar Frie- drich Ehrlinger, de dirigent van de Stadtkantorei, organist is. Het tegenbezoek van de Soester Stadt kantorei is nu aanstaande: op zaterdag 13 en zondag 14 juni a.s. zal het koor hier vertoeven. Na aankomst aan het eind van de middag en de daaron vol gende officiële ontvangst door de ge meente Soest zal het koor des avonds, om 8.15 uur, een concert geven in de Oude Kerk. Het programma vermeldt oude en moderne koormuziek van Schütz, Pache'bel. Brahms. Reger en Zimmermenn Organist is Hans Scbmidt. Ook zal het koo in de kerkdienst van 10 uur in de Oude Kerk des zondags met. het Hervormd Kerkkoor medewer ken. Voor de onderbrenging van het 55 man sterke koor roept bet Hervormd Jeugd- -koor. dat zelf rm'nder talriik is. gaarne de hulp in van ingezetenen van Soest,' die één of meer leden logies zouden wil len verschaffen van zaterdag 13 op zon dag 14 juni a.s. Inlichtingen ziin te ver krijgen en opgaven worden gaarne inge wacht bij mej. Oiska Schelland. Molen straat 59. tel. 3398. Om half zeven nog een ruim gevuld, overzichtelijk magazijn, korte tijd later een vies stinkende en rokende laag krui denierswaren. Ook de voorraad in dc winkel werd door dc brand waardeloos. Vooral de technisch zeer moeilijke Fan tasie over/ „Wachet auf" werd brillant gespeeld en ontlokte een hartelijk ap plaus. Ook de volgende zaterdagavonden zal de Oude Kerk weer openstaan voor koor- en orgelenthousiasten, en we ho pen dat deze zomeravondconcerten in een behoefte voorzien.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1