I ORANJE EN AMSTERDAM STALÏNS FOUTEN GRENSDEN AAN LANDVERRAAD NAAR DE UNIVERSITEIT? Meierbeschuit WILSON KAN WINNEN MEDISCHE DIENST PREDIKBEURTEN Groei naar volledige democratie Koningin Wilhelmina gaf de hoofdstad een devies FRANS BOSMAN UT 4 1/1 Garage ,DE SOESTER' FRANS BOSMAN Voor sommige afgestudeerden weinig mogelijkheden beslist lekkerder! FRANS BOSMAN FRANS BOSMAN FRANS BOSMAN Gevonden voorwerpen Koopt u een bromfiets J. L. M. van Hal-Zonderop FRANS BOSMAN R.K. kerkdiensten VRIJDAG 12 JUNI 1970 Op een gure februaridag ls ln het hartje van Amsterdam een groep mensen bij een. Het zijn mensen van allerlei slag, van allerlei rang en stand. Er zijn na zaten van de deftige regenten, maar er zijn er ook, die van de „Bijltjes" af stammen. Er zijn er, die Patriotse voor ouders hebben, en er zijn er, die van geslacht op geslacht tot de Prlnsgezln- den kunnen worden gerekend. Katho lieken en Protestanten, Joden en Huma nisten. Al deze mensen zijn zwijgend bijeen gekomen bij het standbeeld, dat herinnert aan die donkere februaridagen van 1941, toen op datzelfde plein de overvalwagens rondreden en de gehelm de soldaten tierend en schreeuwend de bewoners van het plein bijeendreven. Dealer Blaupunkt. Philips, B O Telefoon 3367 Maar het standbeeld herinnert ook aan de opstand van het volk van Amster dam. dat volk, dat, ondanks dreiging en terreur, in verzet kwam tegen de mensonterende maatregelen van een nietsontziende vijand tegen weerloze stadgenoten. Temidden van de zwijgende mensen een kleine vrouw, koningin "Wilhelmina, de moeder van het verzet. Nimmer zijn Amsterdam en Oranje zo verbonden geweest als hier, bij het standbeeld van de Dokwerker op het Jonas Daniël Meyerplein. „Naatje van de Dam" Op 12 mei 1849 werd Prihs Willem van Oranje in de Nieuw Kerk te Amster dam tot Koning Wilem III gekroond. De gehele koninklijke familie was hier bij aanwezig: Prins Frederik, de oom van de jonge Koning; Prins Hendrik, de broer van Willem III; Koningin Sophia van Württemburg, dochter van Koning Wilhelm 1 van Württemberg en Groot vorstin Catharlna van Rusland, de vrouw van de nieuwe Koning, eri de beide jonge Prinsjes, Willem en Mau- rits. De rijtoer, die aan de kroning vooraf ging en die dwars door Amsterdam ging, duurde anderhalf uur en werd een groot succes. Gedurende de regering van de derde Koning van Oranje ontplooide Amster dam zich tot een grote stad. In 1860 telde de hoofdstad 241.000 inwoners, in 1870 reeds 275.000 stedelingen. De Amsterdamse bevolking kon het in het midden van de 19e eeuw nogal goed vinden met de politie. Dit blijkt uit het feit, dat op 7 mei 1853 de directeur van de politie burgemeester van Amster dam werd. Later zouden de hoofdstede lijke kiezers deze man zelfs in de Twee de Kamer stemmen. Zijn naam was Hendrik Provó Kluit. Tijdens de regering van Koning Willem III werd Amsterdam verrijkt met een aantal bezienswaardigheden, die thans nog typisch bij de stad behoren. Zo werd omstreeks 1870 het Vondelpark aange legd en verrees onder de architectuur van Cuypers het Rijksmuseum. Maar het belangrijkste was wel, dat, nadat een commissie uit de gemeenteraad van Amsterdam in maart 1859 bij de Koning ter audiëntie was geweest, serieuze plan nen werden gemaakt voor de aanleg van een kanaal, dat Amsterdam langs de kortste weg in verbinding bracht met de Noordzee. In 1863 werd een begin ge maakt met de aanleg van het Noord- zeekanaal. In 1881 werd begonnen met de aanleg van het Merwedekanaal, dat Amsterdam met de Rijn moest verbin den, Koning Willem III en Koningin Sophle waren bij de opening pas in 1892 aanwezig. In de tijd van Koning Willem III be leefde ons land een opbloei van econo misch en cultureel leven. - De regering van de 3e Willem werd ook gekenmerkt door een groot aantal plechtige gebeur tenissen, b.v. het onthullen van tal van monumenten. Zo werd op 27 augustus 1865 het op de Dam opgerichte gedenk teken ter herinnering aan de Nationale eenheid tijdens de Belgische opstand plechtig door de Koning onthuld. Het monument kreeg hierbij de naam „De Eendracht", maar gewoontegetrouw ga ven de Amsterdammers een zelfverzon- nen naam aan het bouwsel: „Naatje van de Dam". Het standbeeld heeft later plaats moeten maken voor de electrische tram. Op 23 november 1890 overleed Koning Willem III. Koningin Emma, de tweede vrouw van de Koning, was, slechts ver gezeld door haar dochtertje Wilhelmina, bij de begrafenis aanwezig. Twee Oran- jevorstinnen waren overgebleven. Ko ningin Emma werd tot Regentes be roemd. Eindelijk totale volksinvloed Met de ontwikkeling in de richting van het algemeen kiesrecht begonnen de ver schillende politieke partijen zich te or ganiseren. In 1911 telde de Amsterdamse gemeenteraad: 16 Liberalen, 12 Socialis ten, 5 Vrijzinnig-Democraten, 5 Anti- Revolutlonalren, 4 Katholieken en 3 Christelijk-Historlschen. Zeven jaren daarna, in 1918, werden voor het eerst verkiezingen gehouden volgens het al gemene en evenredige kiesrecht, waarbij men zelfs verplicht was om ter stem bus te komen. Een verschuiving naar „links" leverde deze verkiezingen niet op, al kwamen er wel enkele Commu nisten in de raad. De stad Amsterdam groeide in het be gin van de 20e eeuw sterk uit. In 1923 was het aantal inwoners gestegen tot ruim 700.000. Oranje en Amsterdam Het einde var. de Eerste Wereldoorlog bracht in vele landen de revolutie. Tronen wankelden en vielen om. Ook in vanaf 6595.— incl. B.T.W, OH. dealer voorSuest, Baarn en A'foort Laanslraat - Telefoon 3S65 - Soest ons land, ook ln Amsterdam heeft men gepoogd het Oranjehuis omver te wer pen. Zonder succes. Koningin Wilhel mina, sinds 1898 regerend vorstin, werd door de bevolking gehuldigd op het Ma lieveld te 's-Gravenhage. Hoe anders was de verhouding Oranje- Amsterdam in de Tweede Wereldoorlog, toen op de muren de letters OZO wer den gekalkt: Oranje zal overwinnen. Toen Koningin Wilhelmina na de bevrij ding door de Amsterdamse bevolking letterlijk werd ingehaald gaf deze moe dige Oranje-vorstin aan de moedige stad Amsterdam een devies, dat de houding van de Amsterdammers in de bittere oorlogsjaren niet beter had kunnen weergeven: Heldhaftig, Vastberaden, Barmhartig. Volautomatische WASAUTOMATEN 548,— (5 kg) Telefoon 3367 Tienduizenden jongens en meisjes voltooien ln deze tjjd hnn middelbare opleiding en een niet onaanzienlijk gedeelte van hun gaat verder studeren aan een universiteit of hogeschool. Dat Is ongetwijfeld een zeer belangrijke maar ook riskante beslissing, want we mogen niet vergeten dat btfna de helft van alle studenten hun studie niet afmaakt. Men moet dan ook van te voren goed over wegen welke studierichting men wil kiezen en wanneer men een bepaalde richting kiest, die opleidt voor een specifiek beroep, dan moet men tevens overwegen of men ook al heeft men de capaciteiten om die studie te voltooien wel ge schikt is voor dat beroep. benen, die deze weelde kunnen dragen. Bovendien bestaat er een duidelijke sa menhang tussen studie en beroepskeuze. Sommige studies zijn primair bedoeld als opleiding voor één specifiek beroep. Bij de studiekeuze dienen we in deze gevallen zeer goed te overwegen wie voor dit beroep geschikt is. Wie bijvoor beeld theologie kiest, doet dat met de bedoeling om later predikant te worden. Weliswaar zijn er theologen, die een wetenschappelijke carrière volgen of bijvoorbeeld ln het maatschappelijk werk terecht komen, maar zij vormen slechts een kleine minderheidsgroep. Wie echter predikant wil worden, doet er goed aan eerst eens met enkele do minees te gaan praten. Hij krijgt dan een beeld van hetgeen de praktijkbe- oefening inhoudt. Komt hij tot de conclusie dat hij voor het beroep niet geschikt is of wat zijn geloof betreft niet stevig genoeg in de schoenen staat (vele theologiestudenten raken in een geloofscrisis), dan moet de keuzè van deze studie ernstig worden ontraden. Meer mogelijkheden Talenstudies leiden veelal op voor het leraarschap. Wie daarvoor niet geschikt is, moet een dergelijke studie ernstig worden ontraden. Voor de wiskundestu- denten zijn de mogelijkheden tegen woordig veel groter dan vroeger. Ook afgestudeerde biologen zijn niet meer aangewezen op het leraarschap alleen. Wie psychologie wil gaan studeren, moet goed weten waarom hij deze rich ting kiest. De ervaring leert dat er nog al wat jonge mensen zijn, die met zich zelf overhooD liggen en zich sterk voe len aangetrokken tot deze studierichting, misschien onbewust hopende dat zij dan ook hun eigen problemen kunnen oplos sen. Dat kan tot grote teleurstellingen aanleiding geven. Risico's Sommige studierichtingen geven toe gang tot een grote verscheidenheid van beroepen. Dat geldt met name voor de rechtenstudie. Binnen de juridische fa culteit bestaan er nog weer verschillen de studierichtingen (notariële richting, fiscaal-juridische richting, staatkundige richting en vrije studierichting), die al lemaal uitzicht geven op verschillende beroepen. Juristen worden tegenwoordig zelfs gevraagd voor funkties, waarvoor feitelijk specifiek juridische opleiding vereist is. Zo vinden we juristen in secretariaten van verenigingen en stichtingen, in de commerciële en administratieve straf in het bedrijfsleven, als hoofdredacteur van een dagblad enz. Soms wordt al leen een academicus verlangd uit status- overweglngen. In andere gevallen leert de ervaring dat de niet-academicus het moeilijk heeft om zich in het geregeld contact met academici te handhaven. Ook moet bedacht worden, dat de maat schappij sommige afgestudeerden nau welijks meer kan gebruiken. Zo vertoont de arbeidsmarkt voor culturele antropo logen duidelijk tekenen van verzadiging. Ook de diergeneeskundige praktijk biedt momenteel niet voldoende ruimte om alle afgestudeerden te plaatsen. Dierge neeskundigen kunnen uitwijken naar wetenschappelijke instituten of indus triële laboratoria, maar jongelui die deze studierichting kiezen, moeten zich dan toch wel afvragen of ze zo'n beroep ambiëren. Ook de studie van geologie brengt dergelijke risico's met zich mee. Wat de studierichting aan de universi teiten betreft: het aantal mogelijkheden is groot, vooral voor degenen die eén einddiploma gymnasium A of B in de zak hebben. Aanstaande studenten moe ten goed weten wat een bepaalde studie Inhoudt. Iemand, die op de middelbare school uitstekende cijfers had voor Ne derlands en op grond daarvan Neder lands wil studeren aan de universiteit, moet goed bedenken dat de wetenschap pelijke studie van onze taal niet te ver gelijken is met het vak, dat hem op de middelbare school werd onderwezen. Hij zal zich zes, zeven jaar moeten bezig houden met historische grammatica, fo nologie, algemene taalwetenschap, 17e eeuws- en middelnederlands en dat is toch iets ander dan zinnen ontleden, op stellen schrijven en gedichten lezen. Dat degenen die op de middelbare school betrekkelijk lage. cijfers voor wiskunde hadden, het aan een tech nische school zeer moeilijk zullen krij gen. ligt ook voor de hand. Van de in Delft geslaagden had ongeveer 68 op de middelbare school minstens een acht voor de wiskundevakken. Zij die slecht of zwak ln natuurkunde en scheikunde zijn, dienen te bedenken dat een studie in de medicijnen, om maar niet te spre ken van farmacie, grote risico's met zich meebrengt. Beroepsgeschiktheid Toch wordt de studiegeschiktheid niet alleen bepaald door intellectuele capa citeiten. Mentale capaciteiten als door zettingsvermogen spelen uiteraard ook een belangrijke rol. De academische studievrijheid is groot en het zijn sterke met fraaie bussen gratis- vraag ze uw bakker We troffen elkaar in Keulen op een grimmig-koude woensdagmorgen in fe bruari van dit jaar en het ijs tussen ons werd gebroken in één van die ge zellige Duitse „Lokalen" in de binnen stad. We nipten aan een glas onvervalste wodka en uw verslaggever luisterde aandachtig naar de in civiel geklede 57- jarige, gehuwde generaal-majoor Pjotr Grigorenko. Deze opperofficier van het Russische rode leger is oud-leraar van de militaire Frunze-academie in Moskou en een felle tegenstander van (wijlen) Josef Stalin en diens kliek. Hij maakte lang deel uit van de tegen het Kremlin gerichte oppositie en nam ondermeer actief deel aan protest-acties en demonstraties in Moskou, gericht te gen de censuur in zijn land. De generaal is een voorstander van een zelfstandige Oekraïne, doch toen hij in 1969 zijn sympathie voor de in opstand geraakte Krim-tataren in Tasjkent, de hoofdstad van Oesbekistan niet onder stoelen of banken stak, werd hij op last van het drietal Podgorny-Kosygin en Brezjnew uit de militaire dienst ontslagen en kort daarop in. arrest gesteld. Toen mevrouw Sinaida Grigorenko, de echtgenote van de generaal zich na vergeefse verzoekschriften aan het Kremlin tot het internationale Rode Kruis in Genève wendde werd het ant woord door de K.G.B. onderschept en kort daarop volgde haar arrestatie, en kele dagen later gevolgd door die van haar zoon. Reeds bij ons treffen in het artistieke café in Keulen vreesde de generaal rancunemaatregelen van de zijde der Kremlinheersers, hij vreesde voor zijn leven doch verklaarde vast beraden en nadrukkelijk op de eens in geslagen weg te zullen voortgaan. Pas na zijn arrestatie mocht aan ons inter view ruchtbaarheid worden gegeven. Wij laten thans generaal-majoor Pjotr Grigorenko zelf aan het woord. AANLEG en REPARATIE licht- en krachtinstallaties P.UE.M.-INSTALLATEUR Tgl. 3367 - Na 6 uur. 3674 of 4111 Bestudeerd en bewezen. Ik heb een studie gemaakt van de in val der Duitse troepen in Rusland in 1941 en van het snelle doorstoten der Duitse stoottroepen tot voor de poorten van Moskou, de verovering van de Bal- tische landen, van west-Rusland en van de Oekraïne en ook van het gevangen nemen van miljoenen Russische sol daten. Wij hebben dat te danken aan de ernstige fouten, tekortkomingen en onjuiste berekeningen van onze dictator en secretaris-generaal van de commu nistische partij in die tijd, Josef Stalin persoonlijk. Andere veldmaarschalken en generaals delen mijn mening en deze is al be krachtigd op de 20ste partijdag te Mos kou, want daar werd op 30 juni 1965 door het centraal comité medegedeeld: „dat partijgenoot Josef Stalin door de gemaakte grove fouten en oniuiste be rekeningen als de hoofdschuldige is te beschouwen, waardoor ons land aan de rand van een catastrofe werd gebracht en de troenen enorme verliezen leden". Met deze beslissende uitspraak van het centraal comité werd een afdoend einde gemaakt aan het door Stalin en diens kliek verspreide sprookje als zou de nederlaag van onze troepen slechts een doelbewuste en volgens het vooropgezet te plan te voren bevolen stelselmatige terugtocht zijn geweest, met de opzet de vijand dieper het land in te lokken, om deze daarna doeltreffend te kunnen verslaan. Fouten bekend Op 24 maart 1943 moest dictator Stalin tijdens een ontvangst van de leden van de generale staf op het Kremlin zuur zoet toegeven „dat onze regering tijdens deze oorlog grove fouten had gemaakt en dat in de jaren 1941 en 1942, toen onze legers tot de aftocht gedwongen werden, verschrikkelijke situaties ont stonden. Maar hij zei: „Andere volken zouden in dat geval tot hun regeerders hebben gezegd: gij hebt aan onze ver wachtingen niet voldaan, treedt af, maar het Russische volk deed dat niet en wij danken daarom dat volk voor het in ons gestelde vertrouwen." Waaruit die fouten bestonden „vergat" Stalin mede te delen. Zij kwamen op de 20ste partijdag in 1956 gehouden, aan het licht. In de periode voor de tweede wereld oorlog, die tijd van de eerste vijfjaren plannen, werd de industrie in al haar geledingen tot ontwikkeling gebracht en in het bijzonder de oorlogsindustrie in alle opzichten bevoordeeld. Het Stachanow-ideaal deed opgeld en aan de bevolking lag het waarlijk niet. Het rode leger kon tot de modernste strijdmachten ter wereld worden ge rekend en behoefde voor het Duitse le ger in geen enkel opzicht onder te doen. Op he»t moment van de Duitse inval in de Sowjet-Unie (1941) beschikte ons land over 170 parate divisies, 14.500 tanks en gevechtswagens en bijna 9000 gevechts vliegtuigen. Hier tegenover stelde Hitier en de met hem verbonden As-mogend- heden een totale legersterkte van 190 divisies, 3700 tanks en zo'n 3200 bom- bardements-, gevechts- en transport- vlietuigen. De Sowjet-luchtvloot be schikte toendertijd over ruim 2700 mo derne gevechtsvliegtuigen en onze artil lerie was van uitstekend technisch ge halte. De Duitsers brachten pas in de loop van 1943 een tank in het veld die de Russische T-34 benaderde. Niet kwetsen Internationaal bewezen is ook, aldus vervolgde generaal-majoor Pjotr Gri gorenko zijn uitéénzetting, dat onze le gers tegen de invallers opgewassen ble ken te zijn en dat van enig materieel voordeel der Duitsers geen sprake was. Ruim tien jaar voor 't uitbreken van de tweede wereldbrand werd in opdracht van het Russische ministerie van defen sie begonnen aan een verdedigingsgordel aan de westelijke grens van het land. Die liep onder de naam „Stalinlinie" van de Baltische landen tot aan de oevers van de Zwarte Zee, maar ze werd in opdracht van Stalin persoonlijk nimmer afgebouwd om „Hitier niet te kwetsen". Ik bedoel maar, dat de werkelijke oorzaak van de overhaaste terugtocht van onze troepen in de eerste periode van de Duitse inval elders en niet bij onze troepen gezocht moet wor den. In de aanvang van 1941 begon in op dracht van Stalin een ingrijpende wij ziging (reorganisatie) van het tankwa pen, dat in de grensgebieden gelegerd was terwijl de pantserbataljons die voordien bij iedere infanterie-divisie waren ingedeeld, zondermeer werden opgeheven om tot één gemechaniseerde eenheid te worden samengevoegd. Een volgende stap was het creëren van di visies op papier terwijl in geval van mobilisatie de aldus geregistreerde mi litairen eenvoudigweg aan andere on derdelen werden onttrokken om op die wijze een nieuwe divisie te formeren. Op een soortgelijke wijze werd gehan deld met tanks, met luchtafweergeschut, overige vuurwapenen en munitie. De administratie leek feilloos in orde: de wapens waren uitgereikt, de muni tie onderweg en de tanks op de plaats van bestemming, doch de harde prak tijk toonde achteraf aan, dat er op de dag dat de nazilegers het grondgebied van de Unie binnenvielen, niets van klopte. De wapens en munitie lagen ver weg in de honderden kilometers ach ter het front gelegen arsenalen, zodat onze infanteristen gedwongen werden de vijandelijke tanks met de nu zo be kende „Molotow-cocktails" te bestrij den. REPARATIE aan alle merken radio en televisie Speciale service-werkplaats Tel. 3367 - Na 7 uur 6256 Zuivering Weer ging Stalin en z'n aanhang een stap verder en een grootscheepse zui vering van het officierscorps ving aan. Deze trof voornamelijk de hoofd- en opperofficieren, de leden van de gene rale staf en van de krijgsraden, de po litieke officieren en de korps-, divisie- en brigadecommandanten van de troe penmacht te velde. Hun werd ten laste gelegd dat „zij zich hadden doen ken nen als vijanden des volks" of als „agent van 'n westelijke, geheime dienst". Die zuivering werd gevolgd door massa arrestaties, deportaties, monsterproces sen, en executies, waarvan ondermeer het slachtoffer werden de veldmaar schalken Toetatsjewski, Blücher en Jegerow; de generaals Uborewitsch en Jakir en van de rode vloot de admiraals Orlow en Wiktorow. De van hun post verjaagden werden vervangen door jonge, net voor hun taak berekende officieren, waarin de manschappen geen enkel vertrouwen stelden. Daardoor daalden de gevechtswaarde en het mo reel ontstellend. De latere minister van defensie, de ge- neraal-veldmaarschalk R. J. Malinowski, omschreef Stalin's optreden als volgt: „Met het oog op het voor ons land zo dreigende oorlogsgevaar grensden Stalin's fouten aan het misdadige". Uitstel Op bittere toon verklaarde generaal- majoor Grigorenko tenslotte: „Stalin en zijn helpers met de voorbeelden van de bezetting van Polen, België, Neder land, Denemarken, Noorwegen, Grieken land en Joegoslavië voor ogen wachtte na de Duitse invasie in ons land ruim zes uur met het geven van het bevel „vuur". Dit misdadig uitstel, aldus de generaal- majoor had tengevolge dat de Duitse legers in twee dagen ruim 200 km kon den oprukken, in vijf dagen Minsk be reikten, drie dagen later die stad kon den vernietigen de drie weken nodig hadden om Smolensk te nemen, welke stad op 16 juli ir. hun handen viel. In welgeteld vier en twintig (24) dagen za gen de Duitsers kans om ca. zeven honderd (700) km af te leggen en Kiëw te omsingelen. Ruim honderd van onze divisies werden vernietigd en ln de pan gehakt, de op perbevelhebber, generaal-majoor Kir- ponos en 2ijn stafchef, luitenant-kolonel Bondarew pleegden zelfmoord. Negentig percent van onze tanks ging toen ver loren en alleen aan de Russisch-Duitse fronten sneuvelden, dankzij de capaci teiten van onze grote leider, dertien en een half miljoen militairen en burgers. Nu. in 1969, zijn invloedrijke persoon lijkheden in Moskou bevreesd om alsnog voor de gevolgen van hun optreden, alleen of samen met (wijlen) Josef Stalin begaan, aan de kaak ge steld te worden. Zij werden dit reeds door de generaal-majoor Pjotr Grigo renko en zij hebben nu bewerkstelligd, dat deze voortreffelijke opperofficier uit het leger werd ontslagen en op een losse en onwettige grond van de vrij heid werd beroofd. De aantekeningen van de generaal bereikten niettemin het westen en bevatten meer gegevens dan in het drie uur durende gesprek met uw verslaggever konden worden ver kregen. De volledige gegevens van de generaal zullen in de loop van dit jaar in boekvorm worden uitgegeven. In Engeland moet een nieuw Lagerhuis worden gekozen. Maar het is daar het voorrecht van de eerste minister dat hijzelf daarvoor het tijdstip mag bepalen; dat betekent: het gunstigste uitkiezen, waarbij alle par tijen natuurlijk gespannen uitzien naar de resultaten van de opiniepeilingen. Lange tiid hoefde men die niet te hou den omdat algemeen bleek dat Labour enorm aan aanhang had ingeboet, wat haast automatisch de Conservatieven ten goede moest komen. Dat was geen wonder. Wilson kreeg een enorme economische misère op te lossen, waarbij harde maatregelen nodig waren, zoals deva luatie die werd uitgevoerd, inkomens- en prijsbeheersing die maar ten dele doorgezet werden maar toch genoeg om menigeen het gevoel te geven dat hem een stuk welvaartsstijging door de neus werd geboord. Dan was er een aanwas van het korps werklozen. Merkwaardigerwijs is dat allemaal sterk veranderd. Binnen een paar weken is een Conservatieve voorsprong veranderd in een achterstand, dat wil zeggen dat de toestand nu zou zijn als in maart 1966 toen Labour met een meerderheid van tegen de honderd zetels in het La gerhuis werd gebracht. Door het kiessysteem kan een geringe percentuele meerderheid namelijk zeer rijkelijk met zetelwinst gehonoreerd worden. Waarom die omzwaai? De aan zienlijk betere cijfers op de betalingsba lans, het feit dat tal van leningen ge sloten in de tijd van nood zijn afgelost, de sterkte opnieuw van het pond ster ling zijn wel argumenten die de econo men verblijden kunnen, maar het zijn geen argumenten waarmee men de bier drinkers enthousiast maakt. Die kunnen op zijn best een beetje blij zijn dat bij de laatste begroting de belastingen eens een keer niet opgeschroefd werden, zelfs niet op drank en sigaretten, zoals de laatste jaren gebruikelijk. Maar het ging hierbij nu ook weer niet op bedragen die tot nationale vreugde aanleiding konden geven. Bovendien hebben de Britten ook wel in de gaten dat de laatste tijd een aantal loonsver hogingen erdoor zijn gekomen waarvan het prijsverhogende effect binnenkort wel te voelen zal zijn. Zoveel is er dus aan het gevoel van persoonlijke welvaart niet veranderd. Wat Wiison waarschijnlijk het meest helpt is dat hij onverstoorbaar altijd maar door is gegaan en blijk heeft ge geven dat hij zijn zaken in elk geval beheerst al kan men over zijn inzichten gerust bekvechten. Zolang er niet on middellijk regeringsveranderingen op het spel staan kan men dan gerust uit protest Conservatief stemmen, maar als het nu om een nieuwe premier en een nieuw kabinet gaat moet men deze nieuwe heren wel even gaan bezien. En wat men dan ziet schept niet direct veel geestdrift. Heath, de oppositieleider is en blijft een kleurloze figuur waar niet erg veel van uit gaat. En wat zit er verder nog in het Conservatieve pak ket? Mannen als Powell, die handig de rassentegenstellingen exploiteert wat hem aan de ene kant zoveel nieuwe aanhang brengt als er aan de andere kant afgaat van mensen die dit soort onverdraagzaamheid niet pruimen. En ziet Heath kans zich tegen de powellis- ten door te zetten? Geenszins. Moet zo iemand dan als eerste minister krachtig de kabinetskoers bepalen? Het zijn eenvoudig de twiifels die over heersen, terwiil men bij Wilson wel ge dwongen is zijn bekwaamheid te erken nen zelfs als men zijn inzichten niet deelt. Het lijkt erop of de Britten bij zichzelf overwegen dat het belangrijkste dan toch is dat een bekwaam man wint leiding moet er zijn en Wilson kan die geven. Een opinie die Labour tame lijk gewaagd aanwakkert door nu al de Conservatieve tegenstanders als „plastic poppen" te bespotten. Het werkt alle maal zo goed dat Wilson inderdaad de kans heeft te winnen, al is het maar bij gebrék aan tegenstand. SOEST De artsendienst wordt waargenomen van zaterdagmorgen 12 uur tot maan dagmorgen 8 uur door J. Kuipers, Mid delwijkstraat 34, tel. 2815, en P. H. Walter, Ereprijsstraat 69, tel. 2064. SOESTERBERG Tijdens het weekeinde zal de artsen- dienst worden waargenomen door dok ter A. Th. M. Splinter, Amersfoortse- straat 3 Soesterberg. tel. 03463-1432. Ge durende de maand juni is dokter A. J. "W. Hoogedoorn op vakantie. Boodschappen vóór 9 uur. SOEST Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00 - 13.30 uur H. Abbrlng, Larixlaan 16. Apotheek Zaterdag en zondag is geopend Apotheek „Soest-Zuid". Avond- en nachtdienst t.e.m. 19 juni Apotheek „Soest-Zuid". Apotheek „Soestdijk" gesloten. Oranje-Groene Kruis Zr. H. Sijtsma, Bosstraat 29, tel. 4610. Wit-Gele Kruis Zr. J. Senden, Simon Stevinlaan 7, Soes terberg, tel. 03463-1540. Groene Kruis Zaterdag en zondag Zr. J. van Halen, Beckeringstraat 32, tel. 5638. Interpar. Charitatief Centrum Maatschappelijk werk en gezinszorg Mej. M. F. M. Elsenburg en mej. H. B. te Lintelo, maandag t.e.m. vrijdag, 9.30-10.30 uur, Molenstr. 11, teL 4040. In Soesterberg: dinsdag 18.30-19.00 uur in De Hoeksteen. TELEVISIE, houten kast, 59 cm 498,—. Dealer Blaupunkt, Philips, B O Soesterbergsestraat 20a - Soest Telefoon 3367 Aan het politiebureau te Soest zijn de volgende voorwerpen als gevonden aan gegeven. Regenjas in etui; transistor radio; blokfluit; muntbiljet van ƒ5, schepnetje; damesfiets; hondenriem; bos sleutels; zonnebril; fietstas met inhoud- bruine jongensschoen; knipbeurs; wit kindervestje; etui met sleutels; rode baret; twee huissleutels; bromfiets HTD 357 en bromfiets MRP 572, pakje met koffie; ring met drie sleutels; japans duifje en kanarie. Bewijs en plaatje djrekt verkrijgbaar bij Bilderdijklaan I, Soest, teleloon 3029 KOELKASTEN (zeer lage prijzen) Bosch, Zanussi, Indesit, Marijnen Telefoon 3367 HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds A. van Ginkel, Amersfoort, m.m.v. Kerkkoor. Kinderoppas tijdens morgendienst. Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur ds. D. H. Bosma. Viering H. A. 7 uur ds. K. van Liere, De Meern. Kinderoppas tijdens de morgendienst. Ichthuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 uur ds. J. Smit. 5 uur ds. J. Smit. Gebouw Middelw(jk, Pieter de Hooghl. 10 uur ds. P. G. van den Hooff. H.A. Zonnegloren. Soesterbergsestraat. 10 uur ds. J. W. B. Smit, Staflid, Beuk- bergen. Kinderoppas tijdens de morgendienst. Jeugdkerken: 10 uur; Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur: Eltheto, Driftje. Zondagsscholen 10 uur; Middelwijk, P. de Hooghlaan 10 uur: De Savornin Lohmanschool, Driehoeksweg. 10 uur: Gr. v. Prinstererschool. 10 uur: Da Costaschool, Pr. Bernhard- laan, interkerkelijk. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk, Julianalaan 9.30 en 5 uur ds. M. Wilschut. Viering H. A. en dankzegging. Wilhelminakerk. Soesterbergsestraat 18 10 en 5 uur ds. G. Rang. Viering H. A. en dankzegging. Kerkgebouw NPB, Rembrandtlaan 20. 8.15 uur ds C. Bijl, Hilversum. Viering H.A., 14.45 uur ds. C. Bijl, Hilversum. H.A. en dankzegging. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianalaan. Zondag 10.30 uur ds. Rutters, Baarn. 19 uur v. d. Weele, Huizen, GEREF. GEMEENTE Dalweg hoek Beukenlaan 10 en 5 uur Leesdienst. VER. v. VRIJZ. GODSDÏENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20 Zondag 10.15 uur ds. W. Leerink. Wljkgebouw „Soest-Zuid" 10.15 uur. Kinüerdienst. ADVENTSGF.MEENTE 10 en 11 uur geen dienst. EVANGELIE-GEMEENTE „IN DE RUIMTE" Klein Engendaalweg 52. Zondag 3.45 uur, Gezinsdienst. SOESTERBERG GEREFORMEERDE KERK Zondag 10 en 17 uur, drs. H. J. Pilon, Hilversum. HERVORMDE KERK Zondag 10 uur ds. F. J. Th. van Boven. 12 uur, Interk. zondagsschool. JeugdkapeL In de zomermaanden géén avonddienst. Johannes-Stlchting. 9.45 uur Prof. Dr. J. A. Diepenhorst, Zeist. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Epmnpssprweg 63B. Zondag 10.30 uur ds H. C. Valeton. GEREF. KERK „VRIJE KERKEN" Nassaulaan 12, Baarn. 10.30 en 16.30 uur ds W. Borgdorff. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burgemeester Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7, Baarn Zondag 10.30 uur Drs. G. Tafié. PAROCHIE SOEST, Kerkplein Zaterdagavond. 19 uur, avondmis. Zondag, H. Missen 8 en 11.30 uur. 9.30 uur, Hoogmis. In de week H. Missen om 8,30 en 19.38 uur. PAROCHIE SOESTDIJK Burgemeester Grothestrnat Zaterdag, 19 uur, avondmis. Zondag, om 9 uur en 11 uur Hoogmis. 18 uur. Avondmis. Dinsdag en donderdag H. Missen 8 en 19 uur, woensdags en vrijdags 8 uur. PAROCHIE SOEST-ZUID St. Willibrordusstraat Zaterdagavond 19 uur, avondmis. Zondag, H. Missen 8 en 11.30 uur en 9.30 uur Hoogmis, 19 uur lof. In de week H. Missen om 8 uur. Woensdag, 19 uur, (gezinsdienst). Zaterdags 8 en 19 uur. ST. CAROLUSKERK. Soesterberg. Zaterdag 19 uur, avondmis (met zang)- Zondag 9 uur Ned. Hoogmis met doop- viering, 11 uur met zang. Maand? uur v worden tuurbad voor he National warden. Er zal meter schoolsla slag jonj en de 4 jongens. Voor dez geschreve Naarden Groen. R Dick Niei Stegink, Strijland, Breukelen Boer, Ha Ebbelaar. Weeren, 1 tink, Tine. Neptunus. Arnold B Hoogveld, ter Smink, van Meete Anke Rjjnc berink, Ede v. d. Kam; Prins, Ietje

Soester Courant | 1970 | | pagina 10