Voertuig met 22 militairen op Soester Hoogt verongelukt: 4 DODEN Vrijdag' 12 juni 1970 19e jaargang' uo. 13 Uitgave Drukkerij Sinit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2506 - Postgiro 126156 Rampvoertuig raakte in beruchte S-bocht van de weg. Gekanteld voertuig met daaronder een tiental slachtoffers werd door juist passerende kraanwagen gelicht. Verkeer twee uur lang' omgeleid Het oog gericht op Democratie in \;a bezoek jaan het Saester Natuurbad verongelukt Ook burgemeester aanwezig V.V.V.-nieuws Speciaal voor de kinderen Stille getuigen Moeilijke reconstructie Geen straaljagers overgevlogen Argentinië Auto reed na botsing tuin binnen Fusie tussen ,,Daleo" en Powers Chemco. Inc. New York Kraanwagen bood eerste hulp Hulpverlening kwam zeer snel op gang SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Als een wonder passeerde kort na het verschrikkelijke ongeval de Utrechter Theo Molenaar met zjjn zware kraanwagen de plaats des onheiis, en ongetwijfeld heeft hij door zijn kordaat optreden het dodental nog beperkt. Op de plaats van de ramp merkten wij o.m. op Mr. S. P. Baron Bentinck, bur gemeester van Soest; de commissaris van de Soester gemeentepolitie, de heer H. G. Scholtmeijer; de commandant van de vliegbasis Soesterberg en het waarne mend hoofd van het Parket van de Utrechtse Rechtbank, Mr. Van der Werf. Het verkeer vanuit Soest in de richting Soesterberg, dat reeds gepasseerd was voordat de Soester politie op de Soes- terbergsestraat nabij de Van Beuningen- laan het verkeer kon stoppen, werd via de vliegbasis in de richting Soesterberg- dorp geleid. Het overige verkeer vanuit Soest werd via de Van Beuningenlaan en de Bartolottilaan in de richting Amersfoort gedirigeerd. Mede door het afsluiten van de Van Weerden Poelman- weg nabij de stoplichten van „Ons Be lang", heeft men de weg kunnen vrij houden voor de af- en aanrijdende am bulances. Hierdoor is het zo snelle ver voer van de gewonden mogelijk gewor den. Het ongeluksvoertuig, dat door twee militaire kraanwagens weer op de wie len gekanteld werd, is naar het brigade gebouw van Marechaussee te Soester berg gesleept, welke instantie ook het onderzoek in handen heeft. Nadat de brandweer van de vliegbasis alle sporen van het ongeval verwijderd had, werd tegen zeven uur de weg weer vrijgegeven. Van een colonne van vjjf legervoertuigen, elk met 22 dienstplichtige militairen als passagiers, raakte de voorste wagen, na 't passeren van het „Soester Hoogt" nabü de vliegbasis Soesterberg, van de weg, waardoor het voertuig kantelde cn een groot deel van de inzittenden onder het zware voertuig bekneld raakte. De wagen lag met de wielen omhoog. De gevolgen waren catastrofaal. Twee militairen werden op slag gedood, terwijl in de loop van de avond nog twee slachtoffers aan de opgelopen verwondingen bezweken zijn. Twee zwaargewonden werden naar het ziekenhuis „Zonnegloren" vervoerd, van waaruit er één, in verband met zijn zeer ernstige schedelvcrwondingen, direkt naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht moest worden vervoerd. In laatstgenoemd ziekenhuis, alsook in het militair hospitaal in Utrecht worden nog zes zwaar gewonde slachtoffers verpleegd. Eén van hen verkeert nog in levensgevaar. De minder ernstig gewonden werden naar diverse ziekenhuizen in de omgeving vervoerd. P «nderdagmiddag gingen ongeveer een h mderdtal militairen van verschillende legeronderdelen voor een bad naar het Soester Natuurbad. Om half vij fklonk er door de luidspre kers van de omroepinstallatie van het bad. dat de badende militairen zich moesten gaan kleden voor vertrek. Tegen vijven ging men opgewekt kazer- newaarts, daarbij gebruikmakend van vijf militaire voertuigen van het type DAF 314. Platte drietonswagens, die met houten banken ingericht zijn voor het vervoer van 22 manschappen. In ver band met de heersende temperatuur wa ren de kaptogen en de zeilen van de wagens verwijderd. Alle wagens waren afkomstig van de 131 TD, resortcrend onder de Du Moulinkazerne te Soester berg. Vandaar gaan we wat meer vertellen over de Schatgraverij, die op zaterdag middag, 20 juni, in de Soester Duinen gehouden zal worden. Kinderen uit Soest, luister maar goed! Wie nog niet zelf de krant kan lezen, hoort het wel van mamma of pappa. Misschien hebben jullie hier en daar op een plaats voor het raam van een win kel, een aardmannetje zien staan, dat naar een schatkist wijst. Dat is de Duinkabouter, die alles weet. Hij weet, dat VVV Soest en de Bottel- maatschappij Coca-Cola deze Schatgra ver^ voor jullie hebben bedacht en dat er in die schatkist wel meer dan 200 kansen zitten op prachtige prijzen. Die kansen zitten in doosjes, die een andere firma, de firma Lindner heeft gegeven. Voorlopig blijven ze veilig tn de kist opgeborgen tot op een geheim ogenblik de Duinkabouter al die doosjes tevoorschijn haalt en ze gaat verstoppen in de Soester Duinen. Het. zijn dus die doosjes, die daar door lullie worden opgegraven. Nee niet met een schop, maar met je handen! ?r,z^n doosjes te vinden, waaronder 4 heel bijzondere, die rechtgeven op 4 hoofdnrijzen en verder nog 2Dn andere. Dat alles gaat gebeuren op de 20ste juni. half drie, in de Soester Duinen, einde Sparrenlaan. Het eerste wat je doen moet, wanneer je mag meegraven. is een toegangs kaartje kost 0.50 en daar hoort dan nog bij. dat je zo maar voor niks op die zaterdagmiddag een flesje Coca-Cola of een flesje Fanta krijgt. En wat kun je nu winnen, wanneer je c?n Y.an ^1e gelukkige kinderen bent, die bij de hoofdprijzen hoort? Voor de groep van 4 tot en met 7 jaar zijn dat: een kinderfiets, met nog extra wieltjes voor wie het fietsen nog moet leren en een voetbalspel: voor de groep 8 tot en met 12 jaar: een opblaasbare boot met peddels en een tent. Nou dat is niet mis. hè! Deze hoofdprijzen met de 200 andere, mooie prijzen zullen jullie kunnen zien in de étalage van de firma Van Kooy aan de Soesterbergsestraat vanaf 15 tot 20 juni. Wat zal het een feest worden en we hopen, dat het. zonnetje vrolijk zal mee- gluren naar al die gravende en zoeken de kinderen. Wie er een beetje stoffig van wordt, kan zich daarna lekker in het Soester Natuurbad gaan afspoelen. Dat kan al lemaal in Soest, u*int we hebben hier alles! Nadat de wagens het Soester Hoogt nabij de vliegbasis Soesterberg waren gepas seerd, reed de eerste wagen de onover zichtelijke bocht naar rechts in waarna deze, na enige tientallen meters, de ge vaarlijke S-bocht naar links en weer naar rechts moest rijden. Hoewel de ware toedracht van het onge val wel nimmer aan het licht zal komen, is men bij de reconstructie van 't onge val tot de slotsom gekomen, dat de eer ste wagen, door nog onbekende oorzaak, met het rechter voorwiel van het beton nen wegdek is geraakt en in het zand naast de weg terecht kwam. Enige meters verderop heeft de bestuur der. in een poging de wagen in zjjn macht te houden, deze weer op de weg gekregen, maar toen stonden de voor wielen van de truck zóver naar links gedraaid, dat de bestuurder de macht over zijn voertuig moet hebben verloren cn de wagen om zijn lengteas moet zijn Bewusteloze en gewonde militairen la gen rondom het rampvoertuig verspreid. Een deel van de militairen van de volg- wagens was onmiddellijk ter plaatse om hulp te verlenen, daarbij geassisteerd door andere automoblisten, terwijl een ander deel van de militairen in paniek of mei een zenuwshock van de plaats van het onheil wegvluchtte. Van uit de richting Soest naderde, niets vermoedende van de levensreddende taak, die hem wachtte, Theo Molenaar uit Utrecht, die met zijn kraanwagen onderweg was van Soest naar Utrecht. Bij het overzien van de situatie reed hij zijn kraanwagen naast de gekantelde truck, liet de haak zakken en tilde de wagen aan één zijde omhoog, waardoor de omstanders gelegenheid kregen de gewonden onder de wagen weg te trek ken. Nadat de eerste hulp aan de slachtoffers was voltooid ging men orde scheppen in de chaos op de plaats van het onge val. In de berm van de weg telden wij 12 groene legerhelmen, die door een mi litair werden verzameld. Bundeltjes bad- goed lagen her en der verspreid. Terwfjl de aangrenzende begroeiing door militairen en burgers werd afgezocht naar eventueel uit de wagen geslingerde slachtoffers, werden de gewonden snel vervoerd naar de verschillende ziekenhuizen. Tot laat in de avond is de marechaus see in samenwerking met de Soester- bergse politie in de weer geweest om de balans van deze ramp op te maken. Omgekomen zijn de 18-jarige korporaal C. de Buck uit Veere, de 21-jarige sol daat R. de Haas uit Den Bosch, de 20- jarige korporaal M. van de Pas uit Veld hoven (N.B.) en de 21-jarige korporaal J. van den Oudenalder uit Utrecht. De 19-jarige soldaat J. Dieffcnbach uit Pur- merend, verkeerde heden nog in levens gevaar.' lastig gewond raakten de 22-jarige korporaal A. Rysterborch uit Den Dol- der en de 23-,jarige soldaat E. van IJzen- doorn uit Utrecht. De korporaals J. van Ewijk (20) uit Driebergen en S. de Greef (22) uit Den Haag alsmede de 20-jarige soldaat J. Klomp uit Amersfoort, raakten minder ernstig gewond. Volgens geruchten zou het ongeval mo gelijk te wijten zijn aan laag overvlie gende straaljagers van de vliegbasis. De bevoegde instantie deelde ons echter mede dat dit niet het geval is geweest. Men heeft aanwijzingen te veronderstel len dat deze tendentieuze mededelingen zijn gedaan door een Soestetberger, die hiermede op een misselijke manier zijn ongenoegen kracht heeft, willen bijzetten omtrent de aanwezigheid van de vlieg basis zó kort bij zijn woning. De bevelhebbers van de Argentijnse strijdkrachten hebben hun vroegere col lega. generaal Ongania uit de presi dentszetel gewipt, waarin zij hem bij na vier jaar geleden plaatsten. Hun motivering klinkt zeer verheffend: Ongania maakte naar hun smaak te weinig haast met het invoeren van de mocratischer verhoudingen. Hij regeerde per decreet, zonder parlement. Partijen waren verboden en dat hij de vakbe weging niet helemaal in de hand had, lag er niet aan dat Ongania het niet probeerde. Dat moet anders worden, menen de be velhebbers van land-, lucht en zee macht. Het bedenkelijke hierbij is wel licht dat Ongania door de Junta tot president werd verheven om precies die terugkeer naar de democratie te reali seren. Zijn voorganger Aramburu had daar naar de smaak van de generaals niet veel van terechtgebracht. Binnenkort kiezen de legerleiders weer een nieuwe president in het rose pa leisje van Buenes Aires, een man die van zijn ambt alleen maar zo lang ze ker is als hij de generaals behaagt. Waarschijnlijk is hij weer een generaal, die dan zal lijden aan het euvel dat hij door de aard van zijn vak: niet zo erg geschikt is om democratisch te werken. Militairen zijn gewend bevelen te geven en discipline te handhaven en niet met hun minderen te discussiëren hoe zij het samen zullen doen. Dat de volgende niet democratisch op geleide en niet democratisch getrainde president er in zal slagen de Argen tijnen de democratie te hergeven, is daarom wel een erg optimistische ge dachte. Zij zouden het eens met ver kiezingen kunnen proberen, maar dat is geen legertraditie. KANTMAN. Bij een botsing op de hoek van de Ju- lianalaan en de Waldeck Pyrmontlaan is woensdag een auto zwaar beschadigd in een tuin beland. Het ongeluk ge beurde, toen C. A. H. B. uit Bunscho ten, die met zijn auto over de Juliana- laan reed, geen voorrang verleend» adn de van rechts komende M. de G. uit Soest. Bij de botsing reed de auto van laatsgenoemde een tuin in, waarbij een stenen muurtje over een afstand van vier meter werd vernield. Ook df auto zelf liep aanzienlijke schade De bestuurder werd licht gewond. Aandeelhouders van de Nederlandsche Fotografische Industrie N.V. te Soest, beter bekend onder haar handelsnaam „DALCO", hebben met Powers Chemco, Inc. te New York (USA) overeenstem ming bereikt over een overdracht van hun belang in Dalco aan deze Ameri kaanse onderneming tegen een koers van Circa 300 n/o, door welke overdracht een volledige integratie van beide on dernemingen wordt bewerkstelligd. De in 1938 opgerichte onderneming Dalco is de enige Nederlandse fabrikante van lichtgevoelig fotografisch materiaal. Haar omzet is in de laatste 15 jaren zeer sterk gegroeid en het personeels bestand is in die periode gegroeid van 50 tot circa 300 personen. Haar produc tie wordt ongeveer 85 °.'n geëxporteerd en wel naar een zestigtal landen. Powers Chemco, Inc. vervaardigt came ra's en lichtgevoelige films voor de gra fische industrie. Op het gebied van deze films heeft ook Dalco in de laatste twee jaren een veelbelovende entree gemaakt. De beide ondernemingen vullen elkan der zowel ten aanzicri van de productie als van de afzet aan. Ook door verdere specialisatie en door uitwisseling van ervaringen op research-gebied wordt van deze fusie een voor beide onder nemingen gunstig gevolg verwacht. De ondernemingsraad en de vakbonden zijn tijdig op de hoogte gesteld van de voorgenomen fusie en van de verwachte gunstige invloed daarvan op de expansie van Dalco en op de daarmede verband houdende werkgelegenheid. De huidige directie van Dalco, op wier voorstel de fusie is tot stand gebracht, blijft belast met de leiding van deze onderneming. De korpschef-hoofdinspecteur van de Soester politie was zeer snel ter plaatse, waarna de burgemeester als hoofd van de politie, kort daarna arriveerde. gekanteld en met de wielen omhoog op het wegdek bleef liggen. Een deel van de militairen werd daarbij bekneld en opgesloten onder de bak van de truck. De gevolgen waren ontzettend. Naar la ter zou blijken waren twee van de inzit tenden zó ernstig aan de rug verwond, dat zij ter plaatse waren overleden. Via de mobilofoon van een snel aanwe zige politiewagen werd groot alarm ge slagen en weldra kwamen uit alle rich tingen doktoren, ambulances, politie- en militaire voertuigen naar de plaats van de ramp. Artsen van de vliegbasis Soes terberg en van de Amerikaanse basis „New Amsterdam" te Huis ter Heide, verleenden de eerste hulp, geassisteerd door de doktoren Rip uit Soest en Splin ter uit Soesterberg, bijgestaan door de bemanningen van de diverse ambulances. Met de ambulances van de EHBO uit Soest (2), de GGD Amersfoort (2), vlieg basis (2) en GGD Zeist, werden de meest ernstig gewonden het eerst afge voerd naar de ziekenhuizen Zonneglo ren te Soest, De Lichtenberg te Amers- hoort, Stads- en Academisch Ziekenhuis en het militair hospitaal te Utrecht, waarheen later ook de minder ernstige gewonden werden vervoerd. Het afvoeren van de in totaal 18 ge wonden ging zó snel in zijn werk, dat binnen een half uur alles was geschied. Stille getuigen, een paar laarzen, een helm en wat badgoed, kwamen te voor schijn nadat de wagen door twee militairen kraanwagens was gekanteld.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1