J. Hoppenbrouwers V VERKLEY Kareisen en Zn. b „Garage Stam" KLEINE BELEGGERS EN AANDELEN Drukkerij Smit DE WONDE PLEK ZOMER JAPONNEN 39.—, 59.-, 79.- PANTALONS 32.50, 37.50, 45.50 BLOUSES „Kerko" 19.95, 29.95 DE ALGEMENE WEDUWEN- EN WEZENWET F H E S ALFRED H1TCHC0CK Officiële Mededelingen Het behoud van uw auto r die ikelingen KETBAKKER srackeis, BOMEND riEF ASSISTENTE ENOTYP ENOTYP ENOTYP ENOTYP ne jonge vrouw ien part-time job YPISTE op ons )or? vrl. istratieve Trouwcirculaires trouwkaarten 16e Avondvierdaagse van15t.e,m. 28 |isni. RIJWIELEN Woningbouwplan „St. Joseph" goedgekeurd Zeist overwon Soest Vergadering Raad Bejaardenwerk Soest Schrijven aan de verenigingen „De Veenbes' en „Voortvarend" „Zelf ben ik bang voor de politie" Hulpverlening Rode Kruis Wederopbouwwet Ga ten rade bij Verkade Amersf. Radio- Storingsdienst Wij repareren iedere T.V. en iedere radio WASSERETTE VRIJDAG 12 Jl Ni 1970 BANKETBAKKERIJ Telefoon 2823 iroy jacks reparatie. i 3-pers. tenten, stoelen, parasols. )or camping. raat 3, telefoon 2749. elaan 32, telefoon 2650. ilLANDSCHE HERVORMDE VOOR ZENUW- EN 'ESZIEKEN" eau te Soesterberg een aantal psychiatrische itingen voor zwakzinnigen led er land) lagt een van poststukken, stencil- ïeel typewerk, enz. l.m. 16-18 jaar. beldsvoorwaarden. lige Inlichtingen worden de directeur van het cen- ïersfoortsestraat 12A te 2sterberg, meest gevraagd zijn Tn ona fancf o-jtypistes jens de werkwijze irium en een maandblad. Instel- aronder de meest vooraanstaande >epen, zakenmensen en particulie- /olle tevredenheid gebruik van de lie werken volgens de werkwijze sproblemen ig In (steno-Jtypewerkzaamheden talen ït gehele Gooi en Amersfoort is: ian 24, telefoon 02159- 17011 >or van de A.B.G. en V. is gevestigd in Soest, ide rijksweg Amsterdam- N 8.30-12.30 EN VAN KUNT KIEZEN VOOR MIDDAGS. cijn ega's, eving, leid. SCHRIJF OF BEL DE HEER J. K. VOGT, 251. -2834.) oestdijk, ing strekt tot aanbeveling, a vereist. ï-afspraken wordt rekening J850 en 4662. De beurs in de Ver. Staten heeft in de achter ons liggende weken laagterecords geboekt, die in ongeveer tien jaar niet zijn voorgekomen. Deze ontwikkeling heeft in Europa ook duidelijk gevolgen gehad omdat de ontwikkeling van de beurskoersen in het oude continent in sterke mate wordt bepaald door hetgeen in de nieuwe wereld plaats vindt. De maatschappelijke gevolgen van zo'n beursmalaise zijn in de V.S. direct veel groter dan bij ons. Dat ligt aan de ver schillende maatschappelijke structuur. Groei en bloei van het effectenbedrijf zijn in de V.S. veel nauwer verweven met de houding en welvaart van de kleine man. Als de kleine spaarder in Amerika over een sommetje beschikt, probeert hij dit al spoedig in aandelen te beleggen. Hij is van nature al specu latiever ingesteld dan de Europeaan, maar dit wil niet zeggen dat hij niet tevens naar wat zekerheid streeft. Die zekerheid meent hij te vinden in de aankoop van veel kleine aandelen van een beperkte waarde, dus in meerdere ondernemingen. Zo wordt zijn risico ge spreid. Een goede voorlichting noodzakeiyk. Uit de gedachte van deze risico-sprei ding zijn de z.g. funds geboren. Dit zijn administratiekantoren of beheersmaat- schappijen, die zelf aandelen uitgeven van beperkte waarde en voor de op brengst daarvan beleggingen kopen in grote maatschappijen, waarvan zij groei verwachten. Als deze groei aan de verwachtingen voldoet, dan zijn zij in staat een deel van de winst aan de kleine spaarders door te geven, zodat deze ook een dui delijke vermogenswinst zien. Bij al deze effectentransacties werken zij met ter mijnstransacties en prolongaties, zodat zij de operaties met een gedeelte aan contact geld kunnen afdoen. Het gehele systeem komt de geld- en kapitaalmarkt ten goede zolang er vertrouwen is bij de beleggers en de voorspoed, voortduurt. Zodra deze voorwaarden wegvallen ko men de nadelen aan het licht. Onvol doende afgedekte transacties moeten dan worden afgewikkeld en dit leidt dan tot een sneeuwbal van verkopen, waardoor de waarde van het effectenbezit snel daalt. Minder gevoelig. In Europa Is het Amerikaanse systeem deels nagevolgd. Ook hier wordt nu ge werkt met kleinere coupures van aan delen. De bedoeling is eveneens de klei ne spaarder gelegenheid te geven deel te nemen in internationale maatschap pijen. Zo zijn de nominale waarden van aandelen Philips, Kon. Olie, A.K.Z.O. en Hoogovens in de loop der tijd op 10, en 20,gesteld. Daarnaast heeft ook in ons werelddeel TV** Snello ca correcte levering en tot In de puntjes verzorgd 1 Uitgebreide collectie Klassiek en modern Vall Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 - Onder invloed van de kraakacties op te koop staande huurhuizen en forse uit spraken van de oppositie worden er al lerlei lapmiddelen bedacht om de wo ningnood en verkrotting tegen te gaan. De regering Is zogenaamd de zondebok. In werkelijkheid liggen de oorzaken van de voortdurende nood bij ons volk. De voorzitter van het Algemeen Ver bond Ondernemers Bouwnijverheid heeft deze duidelijk opgesomd. Hij noemde het ontbreken van een consis tent huurbeleid dat de meerderheid van onze volksvertegenwoordiging niet aan durft. Hij heeft gesproken over een te ruim subsidiebeleid omdat de bewoners van huizen de daarvoor geldende kost prijs niet willen betalen. Hij heeft ge sproken over de weigering van ons volk om te kiezen tussen overmatige besteding en het maken van voldoende hesparingen om huizen te kunnen k°u~ wen. Hierdoor wordt de rentestand zo hoog opgedreven dat het kopen van huizen een onbetaalbare zaak wordt. Ook onbetaalbaar voor beleggers omdat zij op die basis nooit een haalbare huur kunnen vragen. Hij heeft de stijgende bouwkosten gehekeld omdat de ziekte verzuimen bij de bouwvakkers steeds groter worden. Hij veroordeelde de langdurige planning van gemeentebe sturen waardoor bouwprojecten worden opgehouden. In ander verband is het onnodig lange vorstverlet in de winter maanden gekraakt. Bij een vlotte sa menwerking tussen werkgevers, vak bonden en bouwdirecties kan met een reeks van technische voorzieningen in de winter goeddeels worden doorge werkt. Er is uitgerekend dat daarmee 75 miljoen gulden per jaar wordt be spaard en bovendien nog een produktie- vermeerdering van 10°/o is te bereiken. Met genoemde uitspraken is de vinger bij de wonde plek gelegd. Wij moeten ophouden komedie te spelen met een zo belangrijk vraagstuk als de woning nood. Onze economie wordt er niét al leen in die zin door geschaad dat wij minder kunnen produceren en minder geld kunnen verdienen. Nog belang rijker is dat het welzijnsbeleid ermee gemoeid is. Wij bedoelen ermee dat de ontevredenheid en het onbehagen toe nemen door een suggestie van onmacht op dit punt. Na een kwarteeuw van vruchteloos zwoegen mogen we nu ein delijk wel eens de feiten onder ogen zien. de beleggingsmaatschappij haar intrede gedaan. Deze geeft ook zelf kleine aan delen uit, participaties genoemd, waar van de opbrengsten worden belegd in maatschappijen waarvan de groeikansen zijn onderzocht. Er is echter een duide lijk verschil gebleven met het Ameri kaanse systeem. We kunnen hier niet kopen of handelen zonder over de con tanten te beschikken. Zodra er dan schokken komen in de koersen kunnen we de verkoop opschorten tot er betere tijden komen. Het Europese beurswezen is daarmee minder gevoelig voor kort stondige veranderingen in het econo misch leven dan het Amerikaanse. Colportatie Een derde factor in de ontwikkeling is de komst van de Amerikaanse funds naar Europa. Daar presenteren zij zich als gewone beleggingsmaatschappijen. Zij proberen ook hun participaties aan de man te brengen. Zij pochen daarbij op de snélle groei van de Amerikaanse fondsen. Bij de verkoop gaan zij zelfs over tot deur-aan-deur-methoden. Er wordt gecolporteerd om afzet te krijgen. Aan deze methode en belegging zitten twee grote gevaren verbonden. In de eerste plaats worden daarmee spaarders tot kopen bewogen, die daarvoor niet geschikt zijn. Ongeacht of men nu aandelen koopt of participaties, men moet stees zorgen dat daar geld aan besteed wordt dat een lange tijd gelegd kan blijven. Wie zijn geld op een onverwacht moment nodig kan hebben, moet geen aandelen kopen maar de spaarbank kiezen als beleg gingsinstituut. Want die betaalt op elk gewenst moment het geld terug en geeft daarbij nog rente ook. Zoiets wordt door een pressie-verkoper van funds niet verteld. Vertrouwenscrisis Het tweede gevaar van Amerikaanse „funds" zit in de grotere mobiliteit van de waarde. Dat is een gevolg van het Amerikaanse systeem. Kopen we dus Amerikaanse funds dan binden we ons aan de Amerikaanse voor- en nadelen. Van de voordelen hebben velen reeds geprofiteerd. De nadelen hebben wij de laatste weken gezien. Met name het grote in Europa bekende I.O.S.-fund kreeg door een vertrouwens crisis grote klappen. Dit deed niet alleen de waarde zelf dalen, maar om dat bij het fund zelf de liquide middelen uitgeput raakten, moesten zij grote hoe veelheden effecten op de beurs verko pen, waardoor de gehele aandelenmarkt sterk terugviel. Als de vele beleggende consumenten in de V.S. grote verliezen lijden, krimpen hun aankopen in. Daar wordt de Ame rikaanse handel en industrie de dupe van, die minder verkopen. Deze plaatsen VAN WEEDESTRAAT 80-82 - SOESTDIJK dan minder orders in de rest van de wereld en daarmee krimpt de hele we reldeconomie in. Dat zien wij de laatste weken in meer of mindere mate gebeu ren. Ook de Nederlandse economie kan daarvan de weerslag ondervinden. Voorlichting. Het gebeurde met het I.O.S.-fund heeft de waardering voor vele andere funds sterk geschokt. In enkele weken tijds waren de verliezen enorm. Een bekend fund zag zijn waarde van 1 januari 1970 tot 22 mei 1970 dalen van 34 dollar tot ca. 6 dollar. De Nederlandse kleine be legger kan uit de les van de laatste we ken leren. Hij zal beseffen dat ook Amerikaanse bomen niet tot in de he mel groeien. Het moet hem nu duidelijk zijn dat bij de koop van vreemde waar ook de daarvan verbonden risico's moe ten worden aanvaard. Die risico's zijn op zichzelf niet te ver oordelen als we ze maar kunnen en willen dragen. In principe is nog eens weer duidelijk geworden dat aandelen belegging gebouwd moet worden op een soaarbanksaldo dat als buffer moet dienen. Er ligt een taak voor de bankwereld en de vakbonden om dat aan klanten en leden duidelijk te maken. Voor de verliezers in funds van de laatste weken moet de les duidelijk zijn dat zij zich door solide deskundigen moeten laten voorlichten bij beleggin gen. Hoe minder onrust verwekt wordt op de kapitaalmarkt, hoe meer het aan deel in grote en kleine counures als in vestering wordt gekozen. Want hoe we een depressie ook bezien, bij voortdu rende industrialisatie zal het spaargeld van de massa voor aankoop van aan delen niet gemist kunnen worden. Sinds 1 oktober 1959 is in ons land de Algemene Weduwen- en Wezenwet (A.W.W.) van kracht, waaraan tal van weduwen en wezen recht ontlenen op een uitkering. De A.W.W.-verzekering bleef niet be perkt tot werknemers. Zij omvat de gehele bevolking en is dus een „volks verzekering". In beginsel kan aan de A.W.W. recht op uitkering wordt ont leend door de weduwe of de wezen van al degenen, die bij hun overlijden in Nederland woonden of binnen Ne derland in loondienst werkzaam zijn. Weduwenpensioen De weduwe en in bepaalde gevallen ook de gewezen echtgenote van een verzekerde man heeft recht op A.W.W.- pensioen als zij in de maand van zijn overlijden 40 jaar of ouder is (geworden). Een jongere weduwe heeft recht op pensioen als zij 1. een kind heeft of in verwachting is; 2. 35 jaar of ouder is en een kind heeft (gehad), dat vóór het overlijden van haar man maar na haar 35e ver jaardag is gehuwd of overleden; 3. minstens 3 maanden (tijdelijk of blijvend) voor 55 arbeidsonge schikt is. Tot de kinderen van de weduwe wor den ook gerekend haar stief- of pleeg kinderen. Is de weduwe echter van de ouderlijke macht of van de voogdij over een of meer kinderen ontzet, dan blijven deze kinderen buiten beschou wing. Naast haar weduwenpensioen heeft de weduwe met kinderen ook recht op kinderbijslag. Zij dient deze apart aan te vragen bij de Raad van Arbeid. Duur van het weduwenpensioen De weduwe, die in de maand, waarin haar man overleed, 40 jaar of ouder was (werd), behoudt haar pensioen tot zij hertrouwt of 65 jaar wordt. In dat laatste geval ontvangt zij aan sluitend A.O.W.-pensioen. Was de weduwe bij het overlijden van haar man jonger maar ontvangt zij pensioen omdat zij arbeidsongeschikt is of een kind heeft, dan vervalt het recht op pensioen wanneer in deze omstan digheden verandering komt; en de we duwe dan nog beneden een bepaalde leeftijd is. Eindigt b.v. haar arbeidsongeschiktheid Twee avonden is het Soesterbergs wan dellegioen alweer op stap geweest met 745 wandelaars, waarvan 230 individu- elen. Onder hen bevindt zich ook een groepje van vier dames van naar schatting veertig jaar. Het zijn de dames Tammer, Bluekens, Hulsdouw en Tammer, die op de slotavond bij het defile ongetwijfeld een applausje verdienen. Er zijn dit jaar ook verschillende lustrumgroepen. Voor de 5e keer lopen de meisjes van Alta Vista mee. voor de 10e maal een groep van AGAVS, voor de 15e keer de welpen van de St. Mïchaelgroep, de Willemijntjes, de Carolusschool. Voor de eerste maal verscheen dit jaar aan de start de jongerengroep van de Sapu- zosoos, terwijl de wandelclub „Wing" van de Johannesstichting van Laetitia al voor de 16e maal tot het wandelleger behoren. Van het leger lopen er slechts twee manschappen mee! Dit jaar is ook Soest vertegenwoordigd door 22 jongens van de Hopman Hassemangroep en 13 leden van de Soester flatgebouwclub „Voortvarend". De grootste groep wordt gevormd door 92 leerlingen en begeleiders van de Christelijke school, terwijl de 11 meisjes van Alta Vista een charmante minder heid vormen. vóór de maand, waarin zij 40 jaar wordt, dan vervalt haar pensioen. In aansluiting daarop ontvangt zij dan nog een tijdelijke weduwen-uitkering. Daarover straks meer. Ook de weduwe, die na het overlijden van haar man maar vóór de maand, waarin zij 35 jaar wordt, kinderloos wordt, heeft geen recht meer op we duwenpensioen doch ontvangt dan nog wel een tij'delijke uitkering. Tijdelijke weduwen-uitkering Aan de weduwe, die niet (meer) voor weduwenpensioen in aanmerking komt wprdt een tijdelijke weduwen-uitkering toegekend gedurende een bepaalde pe riode. Voor een weduwe beneden 27 jaar bedraagt die periode zes maanden. Voor elk jaar, dat dc weduwe ouder is komt daar één maand bij. Wordt de weduwe tijdens deze periode gedurende minstens 3 maanden voor 55 °/o of meer arbeidsongeschikt, dan kan zij alsnog of opnieuw we duwenpensioen aanvragen. Hertrouwt de weduwe, dan eindigt haar pensioen of tijdelijke uitkering. Zij ontvangt dan nog een uitkering-ineens tot maximaal het jaarbedrag van haar weduwenpensioen of tijdelijke uitkering. Wezenpensioen Wezenpensioen wordt verleend aan ouderloze kinderen van een verzeker de vader of moeder, aan ouderloze pleegkinderen van een ongehuwde en aan vaderloos geworden pleegkinderen van een ongehuwde en aan vaderloos geworden kinderen, wier moeder van de ouderlijke macht of van de voogdij is ontzet. Al deze kinderen hebben recht op pensioen tot zij 16 jaar worden. Daarna alleen ingeval zij schoolgaand of gedurende tenminste een jaar ar beidsongeschikt zijn ofwel hun tijd gro tendeels besteden aan de eigen huis houding, waartoe dan minstens nog één kind met wezenpensioen moet be horen. Uitsluiting Om misbruik van de wet te voorkomen zijn in bepaalde gevallen de weduwe of de wezen van een verzekerde uitge sloten van het recht op pensioen. Dit is b.v. het geval wanneer de over leden verzekerde vóór zijn 65e verjaar dag nooit in Nederland verzekerd is geweest ofwel indien het overlijden plaats vond binnen een jaar na het begin der verzekering en dit toen ook redelijkerwijs was te verwachten. Ook wordt zij het niet in alle gevallen de weduwe van het recht op uitkering uitgesloten wanneer haar man bij het huwelijk minstens 65 jaar oud was. Aanvragen Uitkeringen en pensioenen ingevolge de A.W.W. dienen te worden aange vraagd bij de Raad van Arbeid, waar onder de woonplaats van de weduwe ofwel bij wezen de laatste woon plaats van de overleden vader of moe der ressorteert. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de postkantoren en bij de Raden van Arbeid, die ook alle gewenste in lichtingen verstrekken. Het is van groot belang, de aanvraag in te dienen binnen een jaar na het overlijden van de verzekerde. Bij latere indiening wordt namelijk een pensioen in de regel met niet meer dan één jaar terugwerkende kracht toegekend. Tijdelijke uitkeringen worden in zo'n geval voor een kortere periode of in het geheel niet verleend. Zij, die ook recht hebben op een wedu wen- of wezenpensioen van een andere instelling, dienen er aandacht aan te schenken, dat het A.W.W.-pensioen af zonderlijk moet worden aangevraagd. De A.W.W.-uitkering of het A.W.W.- pensioen wordt namelijk niet automa tisch geregeld met het andere pensioen, ook niet wanneer dat een overheids- pensioen is. Voor meer uitgebreide inlichtingen (b.v. ook over het recht op A.W.W.-pensioen in het buitenland) kan men zich wen den tot de Raden van Arbeid en tot de Sociale Verzekeringsbank, Appololaan 15 te Amsterdam. Folders met de uitkeringsbedragen (zo wel van de A.W.W. als van andere so ciale verzekeringswetten) zijn verkrijg baar bij het Voorlichtingscentrum So ciale Verzekering, Rhijnspoorplein 1 te Amsterdam, telefoon 020-927474. Kerkstraat 3. telefoon 2030. Het ligt in de bedoeling om na de bouwvakvakantie te starten met het nieuwe plan Van Maarenstraat-Gen. Winkelmanstraat van de woningbouw vereniging „St. Joseph". Medegedeeld werd op de vergadering van de bewo ners van de huizen van „St. Joseph" door voorzitter J. C. Korte, dat Gede puteerde Staten van de provincie Utrecht de bouwvergunning voor 101 nieuwe woningen heeft goedgekeurd. Deze bijeenkomst was door het bestuur van „St. Joseph" bedoeld als een voor. lichtingsavond omtrent de bouw en ver- moedelijke huren van de drie typen woningen, welke in dit plan geprojec. teerd zijn. De eerste groep woningen (39) zal een huur van ƒ110,— tot ƒ125,— gaan be dragen en zal worden gebouwd aan de Gen. Winkelmanstraat vanaf de Fok kersraat. De niet zo erg drukbezochte voetbal wedstrijd tussen een Soester Combinatie (SEC, BDC, WZ en Soesterberg) en Zeist werd door het hechtere Zeister elftal met 1-2 gewonnen. Een minuut voor rust nam Zeist pas de leiding door een kopstoot van Vermeer. In de tweede helft maakte Roest (BDC) de gelijkma ker, waarna zeven minuten later Adema van Scheltema Zeist de verdiende over winning bezorgde. De wedstrijd werd gespeeld in het kader van het veertig jarig bestaan van AGAVS. De eerste openbare vergadering van de Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest, zal gehouden worden woensdagavond 17 juni, om 8 uur, in de Openbare Leesbibliotheek. Door het gemeentebestuur van Soest is het navolgende schrijven gezonden aan de besturen „De Veenbes" en „Voort varend" alhier. Bij deze willen wij u het volgende on. der de aandacht brengen. Het zal u bekend zijn dat de dienst van gemeentewerken inmiddels in de nieu- we wijk „Smitsweg" grote delen van de aldaar geplande groenvoorzieningen heeft aangelegd. Het betreft hier dan met name de bomen, de heesters en coniferen alsmede de rozen en vaste planten. Het ligt thans in de bedoeling om zo spoedig mogelijk de gazons in te zaaien, terwijl voorts getracht zal worden om de kinderspeelplaatsen, uiteraard voor zover dit mogelijk is, nog voor de zo mervakantie aan te leggen. Deze ingezaaide terreinen zullen wor den voorzien van bordjes met opschrift „pas ingezaaid". De hierboven genoemde voorzieningen zullen het uiterlijk aanzien van de wijk „Smitsweg" in niet geringe mate ver fraaien. Het zal u bekend zijn dat de onderhavige voorzieningen slechts dan tot hun recht zullen komen als deze zo veel mogelijk worden ontzien, hetgeen vooral in de periode komt na de aanleg als een vereiste mag worden beschouwd. Voor wat betreft het vorenstaande wil len wij gaarne uw medewerking inroe pen en wel in die zin dat wij gaarne zien dat uw vereniging het een en an der onder de aandacht van de bewoners brengt. Uw medewerking in deze als mede die van de bewoners achten wij onmisbaar en ten voordeel strekken van alle belanghebbenden. Voorts kunnen wij u berichten dat de gemeente op korte termijn een speel veld voor de jeugd zal aanleggen en wel op een gedeelte van de Enghelling bij het begin van de Molenstraat, gere kend vanaf de Nieuweweg. Daarnaast wordt binnenkort eveneens ten behoeve van de jeugd een eenvou dig voetbalveldje aangelegd langs de Koningsweg aan de overzijde van de v/ijk Smitsweg. Ons college zal het zeer op prijs stel len Indien u aan het bovenstaande de nodige publiciteit wilt geven en dank u bij voorbaat voor de door u te onder nemen moeite. Alfred Hitchcock is mèt ïngmar Bergman de enige filmregisseur die zo befaamd I», dat men naar zyn prestaties en niet naar die van de acteurs komen kijken. In de afgelopen jaren heeft h\j zich een legendarische naam verworven als dè maker van thrillers. Zijn films trekken volle zalen en zelfs verschillende van z(jn vooroorlogse rol prenten zoals de onvolprezen „Lady Vanishes" vermogen het bioscooppubiek no nog te boeien. Grote filmsterren als Peter Lorre. James Stewart, Carv Grant, Michael Rcdgrave en last but not least Grace Kelly (de huidige prinses Gracla van Monaco) hebben belangrijke rollen in zün thrillers vervuld, maar zelfs hun namen werden overschaduwd door de faam van regisseur Hitchock. „Downhill" werd reeds aangeprezen met de slagzin „weer een Hitchcock". De beste Tussen de thrillers door creëerde de griezelvorst aanvankelijk ook nog an dere films zoals „june and the Peacock" naar een Iers verhaal en „The skin game" naar een stuk van Galsworthy. Maar zijn grootste talenten etaleerde hij in de crime-story. In de jaren '34-'38 schiep hij een aan tal thrillers, die tot op heden gelden als de beste, die er ooit zijn gemaakt. We noemen „The mar' who knew te much", „The secret agent" naar een spionageverhaal van Somerset Maug- ham en „The Lady Vanishes". In 1939 trok Hitchcock naar de Ver. Staten. Zijn eerste Amerikaanse film was Rebecca naar het bekende boek van Daphne du Maurier. Dit leverde hem een Oscar op. Tijdens de oorlog verrijkte hij de filmkunst weer met een aantal meesterlijke thrillers zoals „Suspicion", „Shadow of a doubt", „Lifeboat" en „Saboteur". Zijn eerste film na de oorlog was „Spellbound" en in zijn bekende hoge tempo volgden daarna o.a. .Notorious", „Rope", „Stran- gers on a train", „Rear Window", „To catch a thief", ,The trouble with Harry", „The wrong man", „Vertigo", „North bv Northwest", om slechts de bekendste te noemen. In „Psycho" en „The Birds", die na 1960 verschenen, leert men in zekere zin nog weer een andere Hitch cock kennen, die met vaak grove ef fecten zijn publiek tracht te schokken. Gedecideerd Welk een voortreffelijk regisseur Alfred Hitchcock is blijkt wel uit het grote aantal onderscheidingen dat hij ontving. Voordat hij aan een nieuwe film begint, heeft hij de komende op namen grondig bestudeerd en wanneer hij in de studio's komt, staat voor hem reeds vast hoe een en ander zal worden. Hij is een van de weinige regisseurs, die zelden of nooit door de camera's kijkt. Hij ziet zo hoe de scène op de film strook komt. Hij is altijd vriendelijk, doch zeer gedecideerd. De actrices en acteurs mogen hem bijzonder graag, omdat zij met iemand te doen hebben, die weet wat hij wil en ook precies weet hoe het moet. Dat geeft hen een prettig gevoel. Hitchcock heeft een schier on uitputtelijk geduld en blijft onder alle omstandigheden vriendelijk. Bij de op namen strooit hij met grapjes en gees tige opmerkingen, waardoor een prettig werkklimaat ontstaat. Een van de vele eigenaardige trekjes van deze excentrieke man is, dat hij in tegenstelling tot andere regisseurs zelf ook op het filmdoek wil verschijnen. In de meeste van zijn thrillers kan het publiek, meestal op een volkomen on verwacht moment, de lijvige gestalte van Hitchcock een ogenblik waarnemen. Die lijvigheid is trouwens een van zijn vele onopgeloste problemen. „Ik ben mijn hele leven bang geweest om dik te worden. Ik heb altijd de wens gekoes terd om slank door het leven te gaan. Want een illusie: Hoe liever je wil af vallen, hoe dikker dat je wordt. Duf kunt u begrijpen welk een obsessie mijn lichaam voor me is." Alfred Hitchcock is een rustige, vrien delijke, enigszins korte, gedrongen man, van wie men eigenlijk niet zou ver wachten dat hij films vol enerverende emoties zou kunnen creëeren. Hoe komt het dat juist deze man met het uiterlijk van de ordentelijke burger zich zo aan getrokken voelde tot het mysterie van ongewone misdaden? De poelierszoon uit Londen, die inmid dels reeds bijna dertig jaar in de Ver. Sta ten woont, zoekt de verklaring in zijn jeugd. Hij werd al heel vroeg naar een kostschool gestuurd, waar hij zich erg eenzaam voelde. „Dat sombere gebouw bracht me op iets diepzinnigs, de angst. Die leerde ik daar kennen. Morele angst: angst voor het kwaad, angst om in contact te komen met alles wat „ge meen" is. Misschien was het ook fysieke angst. Als klein ventje behoefde ik nooit veel praatjes te hebben. In mijn films treden mensen op die dingen doen, die ik zelf nooit zou durven. Het we melt er van geheime agenten en recher cheurs. maar zelf ben ik altijd bang voor de politie geweest." De angst staat inderdaad centraal in de thriller van deze regisseur. „Het kwaad gebruik ik alleen om de angst te sug gereren. Het kwaad wordt vertegen woordigd door een reeks kleine, schijn baar onbelangrijke gebeurtenissen, die een mens naar de angst drijven." Psychiatrie Dit geobsedeerd-zijn door de menselijke angst verklaart ook Hitchcock's belang stelling voor de psychiatrie. Die belang stelling krijgt gestalte in een van zijn latere films „Psycho", een horrorpro- duktie die de zaal anderhalf uur lang doet griezelen. De moordenaar (een schitterende rol van Anthony Perkins) is een geesteszieke, wiens gruweldaden aan het slot van de film door een psy chiater worden verklaard. Hij begon als jong technisch assistent, werd weldra tekst(her)schrijver en be wees zijn talent als regisseur in enkele melodramatische liefdesverhalen. Maar in 1926 maakt de regisseur zijn thriller debuut met „The Lodger". De film ging over een kindermoordenaar, die door de politie wordt achtervolgd en pas in de laatste meters van de film zijn onschuld aantoont door de ware moordenaar aan te wijzen. De film (met Ivor Novello in de hoofd rol) boekte een weergaloos succes, dat niet in de laatste plaats te danken was aan het suggestieve begin: close-up van een witte mannenhand, die langs een trapleuning naar beneden glijdt. De hand, en een schaduw van de eigenaar, worden door de camera van trappebuis tot trappehuis gevolgd, totdat de schaduw op straat verdwijnt. Zijn tweede thriller In de tijd van de jaarlijkse inzame lingscampagne van het Rode Kruis werd diverse keren gezegd tegen de inzamelaars „nee, wij geven niet". Op de vraag: waarom niet, heeft u soms iets tegen het Rode Kruis?", kwam dan direct het antwoord: „daar om niet, want er blijft teveel aan de strijkstok hangen en een verantwoor ding van de uitgegeven bedragen hoor je nooit". Gelukkig echter stuurde het Hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis deze week aan de afdelingen in ons land een mededeling, waarin de verant woording stond van de laatste maan den. Aan Libanon ten behoeve van de vluch telingen, die uit het zuidelijke Libanese grensgebied in het noorden van Liba non zijn aangekomen, n.1. 500 dekens ter waarde van ƒ8.811,00. Aan Roemenië ten behoeve van de wa tersnoodslachtoffers: 4 ton melkpoeder, 1.000 dekens, 8.090 flacons penicilline, 440 cartons baby/kleutervoeding, 400.000 cloramine tabletten, 1.000 Jeugd Rode Kruis-rampzakjes, 26 kisten verband, ter waarde van ƒ40.000,en 1 cheque ter waarde van 50.000,totaal een bedrag van 90.000, Aan Peru ten behoeve van de slachtof fers van de aardbeving: 1.000 dekens (voorlopige aantal) ter waarde van ƒ11.000,Bovendien staan ter verza meling gereed: 70 sets bloedplasma, 140.136 capsules antibiotica en 1.000.000 vitaminetabletten. Uit het bovenstaande blijkt toch 'wel zeer duidelijk de openheid van het ge voerde beleid, inzake de recente hulp verlening van het Nederlandsche Roode Kruis! Doordat nog dagelijks giften binnenko men voor de inzameling, gedeeltelijk van hen, die reeds met vacantie waren of die het bedrag wilden verhogen, dat zij reeds gaven, kan de totale uitslag nog niet worden meegedeeld en u zult dus geduld moeten hebben tot de vol gende week. Nu blijkt reeds uit de ontvangen gif ten, dat gelukkig niet iedereen het bo venomschreven standpunt heeft inge nomen en de verwachting is dan ook dat deze inzameling belangrijk hoger zal zijn, dan die van het vorig jaar. Uit het totale bedrag zal zeker blijken, dat men de zin: „sta achter uw Rode Kruis" volkomen heeft begrepen. Daar om reeds nu een woord van grote dank! Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat zij voornemens zijn om aan: a. S. van Woerden. H. J. Schei der, R. H. M. Pronk en J. H. Vlas winkel, p.a. Hertenlaantje 4 te Soest, op hun daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verle nen voor het bouwen van vier wonin gen met garages en schuurtjes, op het perceel gelegen aan de Acacialaan, ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 3492, zulks in afwijking van het bestemmingsplan ,,Soest-Zuid"; b. de heer J. Terlouw, Veldm. Montgomery- weg 32 te Soesterberg, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het be paalde in artikel 20 van de Wederop bouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een woonhuis, op het perceel gelegen aan de Veldm. Montgo- meryweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2739 (ged.), zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Landelijk Gebied"; c. de Provinciale Utrechtse Electriciteits Mij N.V., p.a. Postbus 110 te Urecht, op haar daartoe gedaan verzoek op grond van het be paalde in artikel 20 van de Wederop bouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een hoogspanningsscha- kelstation, op het perceel, gelegen aan de Peter v. d. Breemerweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie B, nr. 546, zulks in afwijking van het bestem mingsplan „Landelijk Gebied". Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmakig hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te die nen. De op de bouwaanvrage betrek king hebbende stukken liggen geduren de diezelfde termijn ter gemeentesecre tarie ter inzage. Soest, 12 juni 1970. Voor noten cn zuidvruchten REFORM Middelwijkstr. 75, Soest KINDERFIETS 7 tot 12 jaar, ƒ89,—. W. SLUYTER, Koninginnelaan 37, telefoon 4316. COMPOST - stalmest - kunstmest - kalk - turfmolm - potgrond - tuin turf enz. TUINTOKO VAN DRIE, Amsterdamseweg 139, Amersfoort, telefoon (03490)-17031. Vermeerstraat 81 Amersfoort - TeL 17177 Laat uw auto wassen Nieuwstr. 13, teL 3300. Geen borstels. Auto wassen 3.50 In de was spuiten 2.50 Uw auto laten bitakken op afspraak. Snelle afwerking. Gegarandeerd goed y I

Soester Courant | 1970 | | pagina 5