MM DE ZOMER IN EN UTT MET BROEKPAK AAN Gobelin-borduurwerk is een echt vrouwelijke bezigheid IITIZEN r I Zelf diepvriezen DE VROUW WORDT DOOR HAAR EIGEN MAN ONDERGEWAARDEERD ESLAAGD? 9 ester Courant Vreugden Toegestaan Verboden .J Variaties voor een verstandig ontbijt Fa. SPIJKER at 10, tel. 3008 t 40, tel. 5558 Als we weer een van de bekende (en beruchte) zomers voor de boeg hebben en daar reke nen we alvast maar op, dan kan het nooit tegen vallen zitten we goed met één of twee broek- pakken in onze gardero be. En zelfs als we in de komende maanden wor den verwend met een flinke portie zonneschijn, dan nog zullen we met 'n dosis „broekpakkenda- gen" worden geconfron teerd. Bovendien geeft 'n - lange broek altijd een sportief accent aan onze vakantie, terwijl dege nen die niet sportief zijn het gemak ervan zullen appreciëren. Want welke kledij biedt ons meer be wegingsvrijheid tijdens strandwandelingen, op 'n camping of in ons vakan tieverblijf dan een broek- of tuniekpak? Het zal be slist geen moeite kosten uw keus te bepalen, want ook uw modemagazijn heeft pakken te kust en te keur bij de zomercol lectie. Er zijn prachtige combinaties van wollen shetland, waarbij men wat de stof betreft on middellijk terugdenkt aan mantelpakstoffen. De pantalons van deze stof fen hebben 'n kleine om slag aan de pijpen, die wijd uitlopen. De jasjes van de broekpakken wa ren, evenals de jurken van de tuniekpakken tot voor kort nog zéér kort. Door de lange mode zijn de jasjes „jassen" ge worden en de jurkjes „jurken". Wie aan de mode wil meedoen kan boven de pantalon van broek- of tuniekpak een maxi- of midi-jas of -jurk dragen. Het geheel kan interes sant en zelfs charmant staan, als u het maar kunt dragen. Er is een Frans spreekwoord dat zegt, dat iedere leeftijd z'n eigen vreugden heeft. En aangezien de leeftijd nu een maal onherroepelijk vordert, hoeft het niet te verbazen dat we de „genoe gens" dan ook vaak zien wisselen. Op een bepaald soort mensen maakt dit de indruk van wispelturigheid, oppervlak kigheid, ondegelijkheid. Zeker hoeven we deze categorie niet te veroordelen, integendeel, het zijn juist de mensen waarop wij kunnen rekenen, waar we een houvast aan hebben. Alleen ze moeten er wel begrip voor op kunnen brengen dat er ook mensen zijn die 'n beetje anders van natuur zijn, maar daarom geenzins minder behoeven te zijn. Als we allerlei mogelijkheden die het leven biedt onbenut laten, omdat we van te voren weten dat ze slechts van tijdelijke aard zullen zijn, dan zal later blijken dat er allerlei ervaringen en vreugden aan ons voorbij zijn ge gaan die niet meer in te halen zijn, om dat ze nu eenmaal bij een bepaalde leeftijd hoorden. Het is niet zo erg als we onze houding steeds „herzien". Juist dat getuigt van groei, van proe ven en oordelen en ontwikkeling van eigen smaak en keuze. Wellicht slaan we ook wel eens een eindjeweg een pad in dat we achteraf liever hadden wil len vermijden, doch het heeft ons z'n lesje dan geleerd. Hoe meer onze eigen ervaring getast en beproefd heeft, hoe groter de kans dat ons leven uiteinde lijk een vorm zal aannemen die het best bij onze persoonlijkheid past. Het heeft zo weinig zin om voortdurend met spijt gevoelens achterom te zien. Tot op zekere hoogte kunnen we im mers iedere dag „opnieuw beginnen", dat wil zeggen opnieuw bepalen hoe we tegenover de dingen willen staan. We kunnen steeds weer al onze be schikbare energieën bijeenrapen om van de ons nu eenmaal geboden om standigheden te maken wat ervan te maken valt. Dit alleen al houdt de geest fris, de handen bezig. Zodra men een huis binnenstapt, welgesteld of eenvoudig, voelt men of er een geest van goede moed heerst, van plezier in vriendelij ke dingen, van waardering voor de rijk dommen van het leven zoals licht, planten, kleuren, sfeer en wat al niet meer. Maar zo goed als de vreemde ling dit onderscheidt van de kleurloze, doffe sfeer van de moedeloosheid of on verschilligheid. Zo ondergaan ook wij zelf onbewust deze deprimerende toe stand, die we zelf teweeg brengen en waartegen we ons slechts met een be sliste wil teneer kunnen stellen. JETTY Bent u op dieet of wilt u om welke reden dan ook niet dikker worden (of vermageren), dan Is TOEGESTAAN: dieetzout in plaats van zout; zoetstof In plaats van suiker; heldere boullllon; nlet-gezoete gelatine; kunstmatig gezoete gelatine; citroenen; azijn; alle krulden; suikervrije dranken; koffie en thee zonder suiker. Bent u op dieet of wilt u om welke reden dan ook niet dikker worden (of vermageren), dan Is VERBODEN: alle suikerhoudende dranken; gesuikerde vruchtensappen; de meeste vruchten uit blik; suiker In welke vorm dan ook; koekjes en zelfs biskwie; slagroom; mayonaise; patates en frites; zoute pinda's; overmatig gebruik van zout. „Het bezit van de zaak, is het eind van het ver maak", luidt een spreek woord. Dit schijnt door sommige (vele?) man nen óók van toepassing te worden gebracht wat hun eigen vrouw betreft. Zijn ze eenmaal jaren getrouwd, dan ontdekken ze plotseling een hele serie gebreken aan hun eigen vrouw. En de na righeid begint pas goed, als ze op hun werk of bij kennissen of vrienden nou net de vrouw ont moeten, die deze tekort komingen niet heeft: de ideale vrouw dus. In feite zou die „ideale vrouw" natuurlijk na verloop van tijd óók wel gebreken en fouten blij ken te hebben, mis schien niet dezelfde als hun echtgenote, maar andere, even irriterende. Bovendien vergeten die mannen dat ze zelf na tien of meer jaren ge trouwd te zijn geweest in de ogen van hun vrouw óók al lang niet meer „de ideale man" zijn. Maar de liefde van de vrouw ziet veel door de vingers. Bovendien weet „zij" wel dat we allen onze fouten en ge breken hebben, die heus wel vroeg of laat aan de dag zullen komen. In Miinchen kwam on langs een „teleurgestel de man" lelijk op de kof fie nadat hij van zijn eerste vrouw was ge scheiden, om met een zeer aantrekkelijke en knappe secretaresse te trouwen. Na zeer korte tijd zag hij wel in dat hij zich in haar had vergist. Het gevolg was, dat hij ook het tweede huwelijk liet ontbinden. Vervol gens plaatste hij bij een Vriezen is een van de oudste methoden om levensmiddelen te gen bederf te beschermen. Al duizenden jaren hebben de be woners van zeer koude landen op deze manier hun voedsel be waard. Ook u kunt met succes deze wijze van conserveren toe passen. Het doel van het diep vriezen is om de voedingsmid delen tegen bederf te vrijwaren met zoveel mogelijk behoud van kleur, smaak, aroma en voe dingsstoffen van de verse le vensmiddelen. Is zelf diepvriezen voor u van belang, dan raden wij u aan bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding de geestig geïllustreer de brochure „Zelf diepvriezen" aan te vragen. Het waardevolle werkje, waarin u letterlijk alles kunt lezen wat een „diepvriezer" móét weten, wordt beschikbaar gesteld voor de symbolische prijs van 75 cent. Het adres van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding luidt: Laan van Copes van Cattenburgh 44, Den Haag. P.S.: Het boekje bevat boven dien nog tientallen originele re cepten. Links: Twee goede voorbeelden van de huidige tu niekpakken. Over de lange pantalon worden midi- jurkjes gedragen met mathematische motieven in felle kleuren. Boven: Tuniekpak met maxi-regenmantél in rood en wit<_Deze regenmantel is ook apart leverbaar. Nog veel te veel mensen ontbijten onverstandig, terwijl iedereen tegenwoordig wel weet dat Juist die eerste maal tijd min of meer de „hoofdmaaltijd" moet zijn, wil men een groot deel (en vaak ook het drukste deel) van de dag, ac tief en zonder kleerscheuren doorkomen. Daarom is het ook zo belangrijk niet vastgeroest te blijven zitten aan die ene boterham met kaas en een kopje thee. Gebruik altijd fruit bij het ontbijt. Fruit wekt de eetlust op en zonder fruit mist het ontbijt de uitgebalanceerde verscheidenheid aan voedingswaarden, die voor een verantwoorde voeding nodig zijn. Naast het apart nuttigen van früit en vruchtensappen kan men ook eens een combinatie met Corn Flakes proberen. Schijfjes banaan en aardbeien bijvoorbeeld worden er over de hele wereld bij gebruikt. Wanneer het boterham-met- een-kopje-koffie-ontbijt aangevuld wordt met fruit of vruch tensap en een bord Corn Flakes met melk, is ook deze maaltijd goed uitgebalanceerd en gezond. Deze combina tie van spijzen, bekend als het „basis Corn Flakes ontbijt", werd na jaren van wetenschappelijk onderzoek samenge steld als het voorbeeld van een verantwoorde voeding bij de eerste maaltijd van de dag. Bij de meeste mensen voor ziet het in een kwart tot een derde van de totale dage lijkse voedingsbehoefte, hetgeen als ideaal beschouwd wordt. Iedereen weet dat met „gobelin" weef sel bedoeld wordt, dat zo dicht moge lijk het effect van een schilderij bena dert. De naam is afkomstig van Jean Gobelin, die oorspronkelijk tot een be kende Parijse verversfamilie behoorde, maar later wereldberoemd werd door zijn gobelinwerk. In 't jaar 1662 kocht Colbert in opdracht van Lodewijk XIV de weverij. Een kenmerk van dit weefsel is, dat de ketting slechts dient om de inslag vast te houden en zelfs in het voltooide werk niet zichtbaar wordt. Daar voorop staat dat de in wol of zijde te copiëren schil derijen zo getrouw mogelijk worden weergegeven, moet de wever zich tel kens van een andere tint bedienen en is zijn werk eigenlijk „schilderen met wol of zijde". De werkman zit aan de achterzijde van het tapijt en om de werking der kleuren juist te kunnen be oordelen, moet hij zich dus telkens ver plaatsen, als hij de voorzijde in ogen schouw wil nemen. Slechts een klein gedeelte van het geheel kan door één persoon op één dag worden bewerkt, zodat het maken van een heel tapijt veel tijd (en geld) kost. Met het vervaardigen van gobelins naar schilderijen van bekende schilders waren dan ook vaak jaren gemoeid. Telkens als de wever een andere kleur nodig had, moest hij de draad afbre ken en een andere spoel met een ande re kleur wol of zijde uitzoeken. Als er meer wevers aan hetzelfde tapijt werk- huwelijksbureau een ad vertentie met een heel program van eisen waar aan zijn ideale vrouw zou moeten voldoen. Zo moest zij humoristisch zijn, van klassieke mu ziek houden en niets te gen voetballen of vissen hebben, om maar een paar van die eisen op te sommen. Drie dagen later had het huwelijksbureau dat „schaap met vijf poten" voor hem opgespoord. De man werd opgebeld en men vroeg hem eens langs te komen, omdat men de Juiste ideale vrouw voor hem had gevonden. Toen de man deze vrouw ontmoette klapte zijn mond open van verbazing, want die „zij" bleek niemand an ders te zijn dan zijn eer ste vrouw. ten, moest ieder een eigen baan bewer ken; die banen werden dan later, als ze afgewerkt waren samengevoegd. Handwerken die volgens deze techniek worden gemaakt worden in Nederland en andere verschillende Europese lan den „gobelinwerk" genoemd. De zoge naamde wandtapijten dateren trouwent al uit de 14e eeuw, toen men de kale wanden in de ridderburchten ermee ging bekleden. Het gobelinwerk is een echt geduld werkje; er komt een flinke dosis nauw keurigheid aan te pas. Maar wie van borduurwerk houdt en doorzettingsver mogen heeft, zal haar ijver wel beloond zien: elk gobelinwerkje komt als een kunstwerk uit de bus. Het ia een echt vrouwelijke bezigheid, en wie denkt dat je zenuwachtig wordt van „al dat gepriegel" heeft het wel heel erg mis;1 het maken van gobelinwerk ls juist rustgevend en ontspannend. Ruth-Maria Kubltschek, de bekende toneelspeelster die o.a. triomfen vier de met het televisiespel }J)e reis naar Tilsit", is een enthousiast gobelin- maakster. Na inspannende repetities neemt ze haar handwerk op om zich te ontspannen. IJ ziet haar hier bezig in haar werkvertrek. Zij is een van de ve len die zich in deze dankbare hobby uitleeft. We kunnen u alleen maar aan raden haar voorbeeld te volgen; u zult trouwens niet de enige zijn, want het gobelinwerk heeft vooral de laatste ja ren weer veel populariteit gekregen. ine piano's piano's met liepedaal, vleugels, iw en gebruikt, occa- is met garantie v.a. 0.Keuze uit wel >racht instrumenten, preide betaling, of huur 25,per maand; rkoop. ag inl.VERHOOG'S GEL- en PIANOHAN- L. N.V., Nieuwstraat 2, terk. Tel. 03494-1321. t horloge uit een lere wereld, jzen vanaf 46.85. Horlogcr - Juwelier Opticien ioesterbergsestraat 26 Telefoon 2982 Dealer voor Soest

Soester Courant | 1970 | | pagina 7