Soest toen - Soest nu TON BEUKEN Van Schalkwijk ZELF DOEN LIJKT VERSTANDIGER Officiële Mededelingen DE RECHTERS EN DE BEHOUDZUCHT SoWi '70-organisatie draait op volle toeren WINKELMEISJES, LEERLING EN ZELFSTANDIGE WONINGSTOFFEERDER Goed Wonen Derde team L.T.C. Soest won kampioenswedstrijd Groot is onze sortering moderne en klassieke verlichting Zuivelmiddag Ned. Vrouwen Electr. Ver. Jeugddienst in de Heeskapel Onttrekking weg aan het openbaar verkeer Poppenkastvoorstelling in het Openluchttheater Jeugdcentrum Auto op Soester Hoogt uit de bocht Baarnaar bij vechtpartij met bos sleutels bewerkt Gevraagd Soesterbergsestraat 51, Soest. Het afgelopen weekeinde moesten de drie kampioensteams van de LTS Soest weer in het veld komen. Het A-team op zaterdag middag tegen Flehite A om een plaats in de eerste klasse zaterdag middag competitie. Mevr. v. d. Weijden- Boerma (dames enkelspel) en mej. v. d. Berg met G. J. Esendam brachten het team op een ogenschijnlijk confortabele 2-0 voorsprong voor Soest. J. Smit leek in het herenenkelspel met winst van de eerste set (6-2) en 3-0 voorsprong op een zege af te stevenen, maar wat pech met een net terugspringende bal en de zeer hoge temperatuur werkten er toe mee, dat de partij toch in handen van Fléhite kwam. Toen dit team ook de beide dubbels voor zich opeistewas de kleinst mogelijke nederlaag (2-3) een feit en Soest A zal volgend jaar weer in de 2e klasse zaterdagmiddag uitko men. Soest IV moest op zondag thuis aan de Schrikslaan de strijd aanbinden tegen Anonymus uit Purmerend en moest in dit team de meerdere erken nen. De uitslag 6-2 voor Purmerend lijkt veel groter dan het in werkelijk heid was. Verschillende partijen werden maar juist op het nippertje verloren. Van de vier enkelspelen wist alleen M. Mirck een punt voor Soest binnen te halen. Mej. van Dorssen had na winst in de eerste set en een 5-2 voorsprong in de tweede set (zelfs 2 matchpoints) bijna de winst gegrepen, maar ook hier was voorzichtigheid een slechte taktiek en stug volhouden van de Purmerendse te genstandster liet het punt voor Soest verloren gaan. Nadat de herendubbel verloren en de damesdubbel gewonnen was, was de stand 4-2. Winst van de beide gemengd dubbels zou de stand nog 4-4 hebben kunnen doen worden, zodat overgegaan zou moeten worden tot het tellen van sets, eventueel games. Maar het wilde net niet lukken en met een 6-2 overwinning zal Purmerend het nu op 14 juni moeten opnemen tegen een degradant uit de 4e klasse KNLTB. Wel tot een goede overwinning kwam het derde team, bestaande uit mevr. Mackor, mej. Von Bönninghausen en de heren R. v. Zadelhoff, A. Mackor en L. Twijssel. 6-2 winst op Kontakt I in een uitwedstrijd in het (net als overal in ons land bloedhete) Haarlem. De beide dames wonnen vlot hun enkelspelen, de heren moesten hun tegenstanders de eer laten. Damesdubbel en herendubbel werden gewonnen en toen ook de beide gemengddubbels voor Soest gewonnen werden was de eerste stap naar de 4e klasse met succes gezet. Een bijzonder goede single speelde mej. Von Bönning hausen. Op zondag 14 juni zal dit team aan de Schrikslaan het op moeten nemen te gen een 4e klasser en vast staat, dat de Soester spelers vol vechtlust aan het opknappen van dit laatste karwei zullen beginnen. Aan te nemen is, dat zij hier bij belangstelling zullen trekken van veel tennis-enthousiastelingen. Voor de LTC Soest zou het zeer gunstig zijn, in dien het gelukte een plaats in de vierde klasse te veroveren, om zodoende een schakel te vormen tussen de vijfde klas se en de beide teams, die in de derde klasse. Bondscompetitie spelen. Voor op klimmende, spelers is een sprong van 5e naar- 3e klasse* we'1 bijzonder zwaar. Electrotechnisch Installatiebureau Steenhoffstraat 55, telefoon 2906 Ondanks het warme weer kwam toch een flink aantal dames, leden van de N.V.E.V. afd. ..Eemland" naar zaal ..Brandpunt" in Baarn. Het Nederlandse Zuivelbureau uit Rijswijk gaf daar, bij monde van mejuffrouw Steenbergen, een gezellige, leerzame lezing over zui vel melk en kaas. Na het welkom van mevrouw E. C. van Goor-Cleton, kreeg mejuffrouw Steen bergen het woord. Met flanelbord toon de zij aan, dat we voor een goede voe ding z.g. brandstoffen nodig hebben: vetten, eiwitten, suikers, zetmeel en be schermende stoffen, zoals vitaminen. Dit wordt door de zuivelproducten geleverd. Voor elke leeftijd van de mens is het gebruik van melk en kaas nodig: melk alleen maakt niet dik; bevat slecht 3,2 vet. In karnemelk en taptemelk bevin den zich alle eiwitten, suikers en vita minen, alleen het vet is er uit. Kleuters, baby's tieners en ouderen wordt het gebruikt van melk aanbevo len. Ook yoghurt, b.v. met fruit is een goed voedsel, o.a. bij het ontbijt. Door enorme centrifuges wordt de melk ontdaan van vetten, zodat gepasteuri seerde en koffiemelk minder vet en meer droge stoffen bevatten. Slagroom bevat 40 vet, koffieroom 20 °/o vet. Spreekster wees de aanwezigen er op dat nog dikwijls de zuivelproducten te veel zonlicht en warmte krijgen bij het bewaren. Bij elk jaargetijde is het ge wenst zuivelproducten koel en afgedekt te houden. Na de pauze kregen de dames een leuke film te zien over het kaasmaken op de boerderij. Tot slot mochten de leden stukjes kaas proeven, bereidt op de boerderij en In de fabrieken. Het ver schil was duidelijk. Met het aanbieden van de gehruikelijke attentie, werd mejuffrouw Steenbergen dank gebracht voor deze leerzame le zing. Voor de leden van de N.V.E.V. afd. ..Eemland" begint in September het winterprogramma allereerst met een voordracht, door de bekende voor drachtskunstenares mevrouw J. Wesse- link-Lengkeek. De Partij van de Arbeid wil de belastin gen verhogen. In het nieuwe ontwerp programma worden suggesties hiertoe gedaan. Mén wil de loon-, inkomsten- en ver mogensbelasting verder opschroeven. Daarnaast moet ook de B.T.W. zonodig verder omhoog. De hiermee afgedwon gen guldens moeten worden besteed aan onderwijs, woningbouw, ontwikkelings hulp en sociale verzekering. Het lijkt een goed in elkaar gezet plan want als volk gedwongen wordt om meer geld in de staatskas te storten dan kan van zelfsprekend meer gedaan worden aan collectieve voorzieningen. Men heeft zich echter kennelijk niet af gevraagd of met een belastingverhoging over de gehele linie geen andere tegen werkende effekten worden opgeroepen. Wij denken met name aan het effekt van de afwenteling van lasten. Bij ho gere belastingen worden lonen en prij zen gevraagd. Zie naar de Loonindexe ring. Hogere lonen en prijzen betekenen een gevaar voor de export en werkge legenheid. Het resultaat is dus nog meer onbehagen. Wij leven in een tijd van de doe-het- zelfgedachte. Zou het niet verstandiger zijn als wij het loon- en prijspeil geen verder geweld aandoen? Dat betekent in feite dat onze bestedingen niet ver der moeten opvoeren maar dat wij als individuen ons moeten afvragen waar wij de voorkeur aan geven. Wij moeten mondig genoeg zijn om zelf te bepalen of wij ons geld willen uitgeven aan on derwijs of ontwikkelingshulp. Verzeke ringen kunnen wij binnen het bestaande welvaartspatroon ook zelf sluiten. Wij kunnen er dan voor ons zelf over be schikken en hoeven niet de hand op te houden bij vadertje Staat. Wij willen inspraak op allerlei gebied. Laten wij er in de eerste plaats voor zorgen, dat wij ons inkomen zelf voor het grootste deel blijven beheren. Het is niet zo moeilijk om de verantwoordelijkheid maar telkens weer af te schuiven naar de staat. De jeugdgroep Hees gaat aanstaande zondag bij mooi weer naar buiten om te luisteren en te diskussiëren. Vorige week was de buitdienst 'n groot succes. Ook ouderen zijn welkom op deze buiten bijeenkomst die om half elf begint op de Insingerstraat. Burgemeester en wethouders van Soest, brengen, ter voldoening aan het be paalde in artikel 10, tweede lid, van de wegenwet, ter kennis van belanghebben den, dat door hen ter gemeentesecreta rie (afdeling I). geopend op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur, is neergelegd een aan de raad van die gemeente gericht voorstel, om over te gaan tot onttrek king van een gedeelte van de Maatweg. kadastraal bekend sectie A, nr. 3716. tot voorbij de overweg over de spoorlijn Baarn-Utrecht, zoals op de desbetref fende tekening in rood is aangegeven. Het voorstel ligt aldaar van 16 tot en met 30 juni 1970 voor belanghebbenden ter inzage. Bezwaarschriften tegeh deze onttrek king kunnen vóór 30 juni 1970 bij de gemeenteraad worden ingediend. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht in een zitting van hun college of van een door hen uit hun midden benoemde commissie. Deze zitting zal worden gehouden op dinsdag 30 juni 1970 te 11.00 uur. ten gemeentehuis. Soest, 12 juni 1970. Er klinkt nogal wat kritiek op de rech telijke macht de laatste tijd. Soms over gebeurtenissen die aanleiding geven tot het vermoeden dat een beetje klasse- justitie wordt bedreven, bijvoorbeeld in de soepele behandeling van jeugdige moordenaars uit 'n goed millieu, studen ten die bizarre ontgroeningsmethoden tot de dood toe bedrijven, plus nog een paar van dergelijke gevallen met als tegenhanger de zeer barse straffen die in eerste instantie althans zijn uitge deeld aan bezetters en demonstranten. Een interessant aspect van deze kwes tie is door de Leidse hoogleraar Nagel geopenbaard toen hij meldde dat bij onderzoek van geseponeerde zaken bleek dat hierbij in meerderheid over treders betrokken waren die men een hogere sociale status pleegt toe te ken nen. Hij ging hierop niet verder in om dat hij tenslotte zijn gegevens eerst moet vastleggen in een rapport aan de opdrachtgever. Het juridisch gezelschap waarin deze onthulling werd gedaan kon ook een reeks verklaringen aanvoeren die ze ker wel logisch zijn. De seponeringen,, beslissingen dus dat niet tot vervolging wordt overgegaan, kunnen heel goed te danken zijn aan het feit dat de „hoger geklasseerde" betrokkenen in staat zijn zich te voorzien van betere woordvoer ders en wellicht zelf al meer de nei ging hebben met de leden van het openbaar ministerie te spreken op een voet van gelijkheid. Meer een kwestie van sociale omgangsvormen eigenlijk dan een kwestie van bewuste klasse- justitie, al zijn de gevolgen ongeveer gelijk. Niettemin is een onderzoek als de mi nister kennelijk heeft gelast wel nuttig omdat daardoor toch aandacht wordt besteed aan een oud probleem, name lijk dat de rechtelijke macht haast van zelf de neiging heeft zich te beschou wen als behoeders van de bestaande toestand van de stablishment vooral, waartoe ze ze zelf behoort. Waarbij zich dan vaak wreekt dat de rechters en officieren van justitie als burgers doorgaans leven in een milieu en met opvattingen die zeker niet geheel en al representatief zijn voor wat in de natie als geheel leeft. Curieus is bijvoorbeeld dat weer enige officieren van justitie acties gaan on dernemen tegen wat in hun ogen por nografie is juist al bij een opiniepei ling blijkt dat de overgrote meerder heid der Nederlanders dat helemaal overbodig is gaan achten. De massa is in dit opzicht tolerant geworden: wie het niet laten kan moet dan maar ko pen, daar heeft niemand last van. De establishment loopt daarbij niet voorop, de rechters en officieren uiter aard ook niet. Nu is dit bij pornografie en dergelijke geen kwestie waarover men zich tezeer hoeft op te winden, zo belangrijk is dit niet. Maar een derge lijke kloof tussen de opvattingen binnen de kring van de establishment en daar buiten gaapt op vele andere terreinen. Nieuwe ideeën worden doorgaans het eerst uitgedragen door minderheid j es die daarbij promt min of meer botsen met de meerderheid. Maar ze blijven tegen de justitie en het gezag in het algemeen aanbotsen ook nog lang na dat hun ideeën tamelijk gemeengoed zijn geworden. Het is het oude pro bleem hoe een instituut als de rechte lijke macht zich kan behoeden de voor vechter te worden van de al verouder de opvattingen. Voorstanders van jury rechtspraak voeren juist aan dat daar door gegarandeerd zou kunnen worden dat in de rechtszaal constanter rekening gehouden zou worden met wat de meerderheid der bevolking normaal, moreel gerechtvaardigd maatschappelijk verantwoord acht. Het is een redene ring die niet helemaal opgaat omdat zo'n jury waar ze bestaat slechts be perkt meespreekt, namelijk bij het be palen of iemand schuldig is of niet. De rechter blijft ook daar de man die in belangrijke mate de strafmaat be paalt. En het is juist de kwestie van strafmaat waarover zo vaak kritiek wordt geoefend. ..Zondag 7 juni jl. is Otto van der Mie den succesvol gestart met een reeks poppenkastvoorstellingen in het Open luchttheater. Hij speelt daar met Koning Rinkel, Prinses Rinkeitje, de Vogel en de Goedige Toverfee het speciaal hier voor geschreven poppenspel van De Rinkelkwast. Er komt ook nog een Echobeest aan te pas, die huist in de echokoker. Artishock organiseert dit experimentele poppentejater om het kostelijk gelegen Opluchtthcater in Soest open te stellen voor groot en klein. De hele zomer, voor zover het weer dit toelaat, elke zondagmiddag van 3 tot 4 uur aan de Soesterbergsestraat (bij Zonnegloren). Toegang: 1,50." Dat. er in Soest iets voor de jeugd moet komen in de vorm van een jeugdcen trum is iedereen wel duidelijk. Daarom wordt er op diisdag 16 juni een avond georganiseerd. Dan kunnen alle groepen en iedereen elkaar ontmoeten. De avond begint om 8 uur en wordt gehouden in het Arti shock gebouw. Men wil trachten een gezamenlijk wen senpakket en een eventueel aktiepro- gram ontwerpen. SoWi '70 bestuurders: vl.n.r.: de heer Kluwen, Smit, Hirschfeld en Ringenol- dus. De heer Breü was door omstandig heden verhinderd. Op het Soester Hoogt is dinsdagavond de 45-jarige militair A. C. den B. uit Soest met zijn auto uit de bocht gevlo gen en tegen een boom gebotst. Ver moedelijk is de militair in de war ge bracht door een tegenligger. Bij de botsing liep hij verschillende ge kneusde ribben, een gescheurde lip en ontvellingen op. Zijn auto werd volko men vernield. Na behandeling in het ziekenhuis mocht den B. weer naar huis. In de tamelijk vroege morgenuren van afgelopen woensdag kregen een inwoner van Baarn en Soest ruzie met elkaar. Mede onder invloed van de hoge tem peratuur raakten de gemoederen dus danig verhit, dat de Soestenaar, een zekere B. zijn opponent met een bos sleutels ging bewerken. De ander raak te daarbij dusdanig gewond, dat hij naar het ziekenhuis in Baarn moest worden overgebracht. Hij liep vrij ern stige verwondingen op. Tegen de dader is proces verbaal opgemaakt. De organisatie voor de tweede winkel- beurs die in Soest wordt gehouden, en onder de naam SoWi '70 de wereld in zal gaan, draait op volle toeren. Regel matig is het bestuur in vergadering bij een om er voor te zorgen, dat, wanneer op 18 september de deuren geopend worden, het succes van de eerste beurs van 1968 royaal wordt overtroffen. Deze week waren de bestuursleden de heren Smit, Kluwen en Ringenoldus in vergadering bijeen, waarbij ook de or ganisator van de beurs, de heer Hirsch feld, aanwezig was. Het aantal deelnemers, binnenkort volgt de definitieve opgave, bedraagt rond de veertig, wat inhoud dat twaalf nieu we deelnemers op de beurs zullen ver schijnen. Was het in 1968 allemaal nog onder te brengen in één grote hal, de verhuurde ruimte bedraagt op dit moment al ruim 1800 vierkante meter, terwijl men nóg ijverig doende is om deze afmetingen nog uit te breiden. Het niet meer be schikbaar zijn van voldoende materiaal lijkt hier echter roet in het eten te werpen. De exploitatie van het ook aanmerkelij ke uitgebreide restaurant-gedeelte is in handen van Hotel café-restaurant Van den Brink. Op verschillende wijzen probeert men nog speciale attracties aan te trekken waarbij de gedachten al uit gaan naar een door één van de deelnemende kan toorboekhandelaren te organiseren type wedstrijd voor iedereen. Daar het thans geplande vloeroppervlak niet meer in één hal is onder te bren gen, is men nu overgegaan tot het plaatsen, zij- het dan nog in schets, van twee royale hallen, met twee verbin dingsgangen, met slechts één gecombi neerde in- en uitgang. Met de ervaring die in 1968 werd opgedaan dat de 's middags en 's avonds gehouden mode shows aanmerkelijk in tijd uitliepen, zal men nu paal en perk stellen aan deze zij het niet moedwiHige tijdover- schrijding. In vergelijk met de eerste beurs zien wij Maison Termonde ditmaal niet te rugkeren in de rij van modezaken, ter wijl het schoeisel en andere accessoires ditmaal afkomstig zijn van schoenhan- del Nic van Dam. Op bepaalde uren zal er op het podium in het restaurant gedemonstreerd wor den door de afd. Soest van de E.H.B.O., dié evenals in 1968 opnieuw met een eigen stand aanwezig zal zijn, zij het ditmaal wat groter, zodat met een ei- ditmaal wat groter, zodat zal zijn op „eigen" terrein, daar waar nodig, „Eerste Hulp" te verlenen. Door de heer Hirschfeld werd voorge steld om ten tijde van de beurs een pi- colo in vaste dienst te nemen, als een extra mogelijkheid tot het verlenen van service aan de deelnemers. Aan het einde van deze maand, begin volgende maand komen de deelnemers bij elkaar om over aankleding van de stands e.d. te praten. Dezelfde plaats nu Splitsing Molenweg - Veldweg - Kolonieweg, vyftig jaar geleden

Soester Courant | 1970 | | pagina 9