I Soest toen - Soest nu NAAR DE STEMBUS Anjerfonds Jammer II RAADSLID ST0RIMANS STELT VRAGEN OVER VERBETERING WEG OVER HET VLIEGVELD Het oog gericht op openbaarheid tegen onbehagen OPLOSSING VAN HET PROBLEEM VAN HET RIJDEN ONDER INVLOED Dinsdag 16 juni 1970 19e jaargang no. 41 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en admin islratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2.166 - Postgiro 126156 Zes gewonden bij ongeluk op Biltseweg Receptie voor trouwe S.E.C.-medewerker Verhoging van Rijkssubsidie r#rrkN Open brief D "66 aan gemeenteraad over weg over de Eng Plaatsgenote in Holland Festival Concert Automobilist op Nieuweweg uit de boebt Jeugdcentrum SOESTER (ijOÜRANT Abonnement per kwartaal 3,75. Bulten Soest per kwartaal 6,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag In diverse landen worden verkiezingen gehouden, maar die in Engeland ge nieten wel bijzondere aandacht. Zal Harold Wilson kans zien zijn regime weer voor een aantal jaren te prolon geren, misschien zelfs versterkt uit de strijd te komen? Of zullen de Conservatieven (De Tories) hem wegvagen en zal Heath zijn intrek nemen in het regeerkasteel? Dc omstandigheid, dat Wilson zo plot seling verkiezingen uitschreef, terwijl hij nog tot volgend jaar de tijd heeft, wijst er op, dat hij vertrouwen heeft in de uitslag. Wil hij een politiek op lange termijn vceren, dan is dat bijzonder moeilijk als hij niet weet of hij er volgend jaar nog zit. En er kan in die tussentijd zo veel gebeuren. Daarom acht hij het beter thans, nu, naar men aanneemt, de kansen voor Labour gunstig liggen, het volk naar de stembus te sturen. Als hij dan wint, uit hij weer voor een hele tijd vast in het zadel en kan hij zijn politiek (o.a. de onderhandelingen over toetreding tot de EE.G.) rustig voortzetten. De verkiezingsstriic is in volle gang en he4 is een heftige strijd. Niet alleen de zaken, ook de personen komen er aan te pas en Labour is doende met het lanceren van een serie caricaturen van de ..mannen van gisteren", te weten de Tories. Dr- Tories zeggen, dat zij vernieuwingen willen. Wilson meent, dat het kiezers volk vóór alles „vastigheid" wenst. De strijd heeft een bijzonder accent door het optreden van de conservatief Enoch I owell, die bij de Tories het zwarte schaap is en door hen zelfs uit het z.g. schaduwkabinet is gezet. Pc wel 1 is een tegenstander van onbe- rtorkte immigratie, een tegenstander ook van toetreding tot de E.E.G., waaraan 7'pwel de Tories als Labour vastzitten. Men zou van die E.E.G.-toetreding een aardige verkiezingsstunt kunnen maken (zoals Powell ook doet), want de meer derheid van het Engelse volk voelt er niet voor. De voordelen liggen niet zo zeer in het heden als wel in de toekomst er je moet een klein beetje kijk od eco nomie hebben om die te zien. Dat heb ben de meeste mensen niet. En in een land, dat zo lang geleefd heeft in „splendid isolatlon". is het gemakkelijk om met wat vaderlandse leuzen de mensen op te jutten? D» Tories durven 'dat niet aan, want zij zijn te verstandig om niet te beseffen, dat Engeland naar Europa moet. Zou den ze tijdens Hun verkiezingsactie daartegen zijn en dan later een reuzen zwaai maken, dan staan ze in hun hemd. Maar Het enfant terrible Enoch Powell trekt zich' daarvan niets aan. Powell staat "gebrandmerkt als een „ra cist". omdat HIJ;paal en perk wil stellen aan de immigratie^ vooral uit Afrikaen Azië. Dat is een fook 'figuurlijk) zwart-wit- ooreel. want Het Hgtvniet zo eenvoudig. De ..kleurlingen" vormen vooral ln de steden een groet), die nogal wat verzet orroeDt. Zii Hokken bijeen in bepaalde wiik'en. waar de waarde van Het onroe rend goed daardoorsnel teruggaat, en zü' werken de bewoners er op een lang m'et nette manier uit. Vele mensen Heb ben hier schoon genoeg van en Powell snreekt dan ook bepaald niet over dove mansoren. In de periode van 22 juni tot en met 4 juli a.s. (de dagen rond de verjaar dag van Z.K.H. Prins Bernhard) zal de Provinciale Anjercollecte worden ge houden. Het Provinciaal 'Anjerfonds is een on derdeel van het landelijk Prins Bern hardfonds. Het Prins Bernhardfonds werd te Lon den in 1040. kort na de bezetting van Nederland, gesticht met het doel het Nederlandse aandeel in de geallieerde oorlogsvoering te helpen versterken. Dankzij de symnathie en 'de onophoude lijke offervaardigheid van alle in de vrije wereld vertoevende Nederlanders, versterkte in de jaren 1940-1945 een ingezameld bedrag van in totaal 21 mil joen gulden de oorlogsinspanning. Door het einde van de oorlog kwam deze taak te vervallen. Het Prins Bernhardfonds heeft zich toen onder regentschap van zijn naam gever. Prins Bernhard, een geheel nieuw doel gesteld, nl. het verlenen van finan ciële steun aan diverse instellingen en verenigingen in het land, die zich op het culturele vlak (kunst, volksontwik keling, jeugdzaken enz.). Deze steun strekt zicht uit van amateurverenigingen tot hulp aan het Nederlands Ballet, aan Wetenschappelijke Publicaties, enz. enz. De opbrengst van de in de provincie Utrecht te houden Anjercollecte, komt geheel ten goede van verenigingen in deze provincie. Ook vereniging uit de gemeente Soest zijn in de afgelopen ja ren reeds gesubsidieerd, o.a. het Man nenkoor ..Apollo", het Ned. Motet- en Madrigaalkoor, de Muziekvereniging P.V.O., allen te Soest; de Stichting Dorphuis Soesterberg en het Soester- bergs Gemengd Koor. Doel van de te houden collecte is nu: alle voor genoemde steun benodigde gelden bijeen te doen brengen door het Nederlandse volk, dat zelf verantwoor delijk is voor de eigen cultuur. Deze grote verantwoordelijkheid rust op de schouders van de gehele Nederlandse bevolking,, waaronder ook de inwoners van de gemeente Soest. Geeft blijk van uw verantwoordelijk heid bewust te zijn! Stort uw bijdrage in de collectebus! Op maandag 22 juni a.s. zal met de col lecte gestart worden Mocht u op andere wijze uw hulp wil len bieden, nl. door ook te collecteren voor dit doel, dan bent u van harte welkom. Contactadres: Gemeentehuis Soest, afd. kabinet, tel. 6744 toestel 114. Veel meer dan racistische zijn het eco nomische en sociale overwegingen, die Powell zovele medestanders, vooral on der de minder bedeelden, bezorgen. Geen aardverschuiving Wilson is niet populair, maar zijn be kwaamheid en handigheid maken veel goed en hij weet wel hoe hij met name de arbeiders moet toespreken. Heath, de conservatieve lijsttrekker, ls minstens zo bekwaam als Wilson, maar hij kan „zijn nummer slecht verkopen". De Tories hebben natuurlijk op Wilson een massa kritiek, maar de meeste mensen weten wel, dat Wilson kon be ginnen met de failliete boedel, die de Tories hadden achtergelaten, te redde ren. Dat heeft hij knap gedaan. Het is niet te verwachten, dat de ver kiezingen een politieke aardverschuiving te zien zullen geven. Trouwens, waar gebeurt dat wél? Als Wilson in het Lagerhuis maar een voldoende meerder heid heeft voor de komende jaren, dan kan hij weer een tijdje voort Bij een verkeersongeluk op de hoek van de Koninginnelaan en de Biltseweg zijn zondagmiddag rond het middaguur zes personen gewond geraakt. Degene, die het ongeluk veroorzaakte, de 19-jarige student R. L. Ie P. uit Blaricum, bleef ongedeerd. Hij wilde vlak voor de Koninginnelaan op de Biltseweg een file auto's gaan Inhalen, wat ter plaatse niet is toegestaan. Toen hij een tegenligger zag naderen, wilde hij weer invoegen achter een Simca met twee echtnaren en twee kleine kinderen uit Den Haag. De Blaricumse student vergiste zich echter in de zeer matige snelheid van de Simca en wilde ook deze toen nog voorbij. De tegenb-wer was op dat moment echter al zo dicht genaderd, dat ongelukken niet konden uitblijven. De student remde krachtig af en kwam met zijn wagen dwars over de weg te staan. De Simca kreeg echter een klap van de sportwagen en werd tegen een langs de rechterkant van de weg staan de boom gedrukt. Het ruim zeven maanden oude dochter tje Sandra van de heer J. W. van S. (29) en mevr. F. H. van S.-Z. uit Den Haag werd daarbij ernstig gewond. Zij is per politieauto overgebracht naar bet ziekenhuis in Baarn. Zij verkeert echter niet in levensgevaar. Ook haar beide ouders zijn met minder ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis ge bracht. Een tweede echtpaar uit Den Haag, dat in de Simca zat, raakte eveneens gewond en is per ziekenauto naar Baarn gebrachi. Een één jaar oud dochtertje Mendy moest in Zonnegloren worden opgenomen. De Simca werd zwaar beschadigd. De sportwagen van Le P. kreeg be trekkelijk geringe schade. De student bleek zich achteraf van geen kwaad en schuld bewust. Het bestuur van SEC heeft besloten, de heer Bart Veenendaal, sinds 25 jaar lid -van de voetbalvereniging en thans twintig jaar bestuurslid, bij zijn afscheid zaterdag een receptie aan te bieden. Die zal van half vier tot vijf uur in de kan tine van SEC worden gehouden, 's Avonds wordt een intern feest ge vierd. De heer Veenendaal is vrijwel alle jaren, dat hij deel uit maakt van het bestuur, wedstrijdsecretaris geweest. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de Minister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening-beeft besloten voor de Premieregeling „Beschikking geldeliike steun woningen en woonbuurten" het rijkssubsidie met 20 te verhogen, in dien de werkzaamheden, aan de ver betering van een woning verbonden, binnen de periode van 1 november 1970 tot 1 maart 1971 worden uitgevoerd, Het lot van deze eeuwenoude kastanje-reus is ook bezegeld. Daar hij zó kort op de weg staat, vormt hü niet alleen een gevaar voor elke weggebruiker tijdens een flinke storm, maar staat htf ook de daar geplande woon-winkelhuizen in de weg. Wie de Burg. Grothestraat in de richting Soest passeert, vindt deze „historische" kastanje tegenover het mooiste historische huisje van Soest, aan het begin van de Van Weedestraat. Het Soesterbergse gemeenteraadslid I dag langer mag voortduren, voor de K.V.P., de heer P. L. J. M. Hij verzoekt U dan ook mede te delen Storlmans, heeft zich met het navolgen- of U bereid bent: de schrijven gericht tot het college van burgemeester en wethouders: Geacht College, U zult zich herinneren dat circa 2 jaar geleden - tijdens een Gemeenteraads vergadering - verzocht werd, een tele gram te zenden aan hef Ministerie van Defensie. Dit naar aanleiding van weer een zwaar ongeluk op de weg over het Vliegveld Soesterberg, eigendom van Defensie. U raadde dit telegram af, om dat U goede hoop had, op korte ter- ir.'_ i, deze weg door „prettige" onder handelingen verbeterd te krijgen. Bij de begrotingsbespreking eind 1969 werd opnieuw gevraagd wanneer deze weg door Defensie eindelijk veranderd zou worden. U meende, dat dit nu spoe dig zou gebeuren. Gisteren - 11 juni 1970 - verloren 4 personen op deze weg het leven, terwijl 6 zaargewonden in het ziekenhuis lig gen! Mogelijk is het ongeluk mede te wijten aan een menselijke fout, maar... de hoofdoorzaak is de weg. Ondergetekende weet niet in welk sta dium Uw onderhandelingen met Defen sie verkeren, wel is hij echter van me ning, dat de toestand ter plaatse geen 1. „Defensie" een proces aan te doen voor dood door schuld wegens grove nalatigheid deze weg te verbeteren. 2. Op kosten van de Gemeente deze weg te verbeteren en deze kosten op „Defensie" te verhalen. Het is zeker bij ondergetekende niet de bedoeling een campagne tegen „Defen sie" te beginnen. Het is echter 'n grof schandaal en getuigend van weinig ver- antwoordelijksheidsgevoel tegenover de bevolking, dat deze weg (waarover dui zenden personen naar het Soester Na tuurbad gaan) door „Defensie" in een d—;;olijke levensgevaarlijke staat ge houden wordt. Ervan uitgaande, dat door Uw College ten aanzien van de wegverbetering tij dig de nodige stappen zijn genomen, moet vastgesteld worden, dat dit tot op heden niet tot een positief resultaat heeft geleid. Het is derhalve weinig verwonderlijk, dat onze medeburgers, gezien het langzaam malen van onze ambtelijke molens een zeer apatische houding aannemen ten aanzien van on ze democratische instellingen. Hoogachtend, P. L. J. M. Storimans. Aan de Gemeenteraad van Soest. Zeer geachte dames en heren, met toenemende bezorgdheid volgt de werkgroep Gemeentepolitiek Soest van de politieke partij D '66 de ontwikke lingen rondom het bestemmingsplan „weg over de Eng". Aan de reeds eerder genoemde be zwaren van technische en structurele aard. welke de werkgroep u in haar schrijven van 27 oktober 1969 kenbaar maakte, zou zij gaarne enkele van meer politieke aard willen toevoegen. De procedure welke thans wordt ge volgd ter verdere uitwerking van ge noemd bestemmingsplan, waarbij o.a. hei verstel tot het verstrekken van een opdracht voor bet maken van ontwer pen voor de kunstwerken in de weg over de Eng. acht de werkgroep prin cipieel onjuist. Vooruitlopend op een definitieve goed keuring van het bestemmingsplan door Gedeputeerde Staten en mogelijk door de Kroon, wordt thans aangedrongen op beslissingen waardoor een objectieve be oordeling. mede gezien de financiële offers, steeds moeilijker realiseerbaar is en een mogelijke afwijzing van dit plan zelfs verspillingen van gemeen schapsgelden tot gevolg kan hebben. Van de huidige Gemeente Raad. welke nog slechts enige maanden zitting zal hebben, wordt een uitspraak gevraagd van verstrekkende aard. Hierdoor wordt de nieuw gekozen Gemeente Raad in een nog afhankelijker t.a.v. de verdere ontwikkelingen gemanoeuvreerd. De werkgroep staat op het standpunt, dat waar zoveel bezwaren tegen dit plan zijn gerezen, waar uit de tot op heden versterkte informatie niet is ge bleken dat bij de plannen op voldoen de verantwoorde wetenschappelijke wij ze alternatieven zijn afgewogen, en waar tenslotte hogere instanties nog geen goedkeuring hebben verleend, de haast welke thans met de voorbereidin gen van dit plan wordt gemaakt, onge rechtvaardigd en zelfs ongewenst is. De werkgroep verzoekt u dientengevol ge geen belangrijke uitgaven t.b.v. de weg over Eng goed te keuren, alvorens a. de nieuwe Gemeenteraad zich vol doende heeft kunnen inwerken in de problematiek t.a.v. dit bestemmingsplan. b. alle gerezen bezwaren door Gedepu teerde Staten en Kroon zijn onderzocht. c. deze hogere instanties goedkeuring aan dit plan hebben verleend. Namens de wèrkgroep Gemeente poli tiek Soest van de politieke partij De mocraten '66 tekent, IR. G. J. WALMA VAN DER MOLEN Woensdag 17 juni a.s. zendt de N.O.S.- radio. van 20.00-22.30 uur, via Hilver sum 2 het Holland Festival concert uit, dat op 16 juni t.g.v. de uitreiking van de Schnhgerprijs 1970 te Zwolle gege ven wordt. Als soliste werkt o.a. mee de in Soest woonachtige sopraan Ursula van 't Wout-Stamm. Dit concert wordt gegeven door het Koor van de Ned. Bachvereniging en het Noordelijk Filharmonisch Orkest o.l.v. Charles de Wolff, m.m.v. Ursula van 't Wout-Stamm, sopraan; Max van Egmond. bariton; Serge Maurer. tenor: Wim van Beek en Charles de Wolff, orgel. Ursula van 't Wout-Stamm, die in de afgelopen jaren haar bijdrage aan het Soester muziekleven leverde met de uit voering van twee solo-cantates van Bach met de Nederlandse Kantorij o.l.v. Maarten Koov en een urogramma met werken van Schütz en Reda met de or ganist Jan Jansen, is in november we derom in deze serie in de Oude Kerk te beluisteren. Tevens geeft zii dit jaar nog met Jan Jansen een concert in de St. Joriskerk te Amersfoort en met de Soester Cantor-organist Maarten Kooy in Deventer. De grote ergernis van menig burger is. dat zich binnen zijn overheid te veel afspeelt waarvan hij nooit of te laat weet krijgt. De kwestie van de militaire oefenter reinen is er een .ecent voorbeeld van. In Den Haag bleek alles al in kannen en kruiken voor iemand ervan ervoer. Groot misbaar en buitenparlementaire acties moesten er aan te pas komen om de zaak bevredigender te regelen. Het probleem is dat ministers komen en gaan en slechts voorbijgangers zijn in een groot ambtelijk apparaat dat blijft. Dat apoaraat heeft dan ook de neiging ziin eigen politiek op veel lan gere termijn uit te stippelen en te rea liseren dan het leven van een kabinet. Natuurlijk is de minister wel hun baas, aan wie zii verantwoording schuldig ziin, maar ach. die gaat toch betrekke lijk spoedig weer heen. En het publiek, daar hebben zij nie'; zo heel veel mee te maken. In theorie kan de hureerii via bet par lement controle uitoefenen, maar aan- aangezien beiden vaak niet weten wat gebeurt, komt daar in de praktijk wei nig van. Dit te veranderen is de bedoeling van een rapport dat de commissie-Biesheu vel heeft uitgebracht. Dit bepaalt dat men achter de Haagse bureaus maar niet zijn gang kan gaan. maar dat alles in het openbaar moet gebeuren. Dat wil zeggen dat allerlei adviezen en rap porten openbaar moeten worden, die dat voorheen niet waren. En dat een burger die ergens naar vraagt, ook recht heeft op antwoord. Dit komt neer op een radicale mentali teitsverandering van het ambtelijk ap paraat, die echter te realiseren en af te dwingen is. Modewoorden als inspraak hebben het euvel dat zo vaag is dat er mee wordt bedoeld. De openheid echter, die het rapport-Biesheuvel aanbeveelt, is dui delijk en klaar. En kan een eind maken aan veel wat nu de burger gevoelens van onbehagen geeft over de ongrijp bare manier waarop hij geregeerd wordt. KANTMAN Vermoedelijk door te hoge snelheid is in de nacht van zondag op maandag, kort na middernacht, de Amersfoorter J. L. met zijn auto uit de bocht in -e Nieuweweg gevlogen. Hij raakte de macht ovr het stuur kwijt en botste te gen een links van de weg staande licht mast. die al? een luciferhoutje afknapte. De bestuurder bleef bij de botsing on gedeerd. maar een medepassagier, de heer E. G. uit Amersfoort, werd dusda nig gewond, dat hïi in bet ziekenhuis „De Lichtenberg" in zijn woonplaats moest worden opgenomen. Ook de brandweer heeft nog assistentie moeten verlenen, omdat na de botsing met de lichtmast rookontwikkeling in de auto ontstond. De wagen werd vrijwel ge heel vernield. Hedenavond, om 8 uur. wordt er in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat een bijeenkomst gehouden waarop iedere jeugdige welkom is en ook verwacht wordt om ideeën te lanceren en plannen uit te werken om te komen tot een jeugdcentrum. Dit centrum zou moeten omvatten een ludiekeëntrum, een dancing, een strip- (verhaallbar, een jeugd-café enz. Men wil trachten te komen tot bunde ling van plannen enz. en via een grotere groep trachten meer te bereiken. Wel licht is het mogelijk te komen tot een werkgroep die het centrum op korte termijn kan gaan realiseren. Er is nu reeds 120 vierkantie meter beschikbaar. Tijdens een internationale conferentie van de N.A.V.O., die onlangs op de proefterreiren van General M 'n de Verenigde Staten werd gehouden en gewijd was aan de passieve veiligheid, heeft AC Electronics division van Gene ral Motors het ontwerp van een - -h' logisch testapparaat gepresenteerd dat een autobestuurder zou kunnen belet ten met zijn wagen weg te rijden, wan neer hij onder invloed van alcohol of verdovende middelen is. Dit experimentele systeem is bestemd om een van de voornaamste oorzaken van ernstige verkeersongelukken, name lijk botsingen veroorzaakt door dronken bestuurders te beperken. Het principe van dit apparaat, dat in het instrumentenbord van automobielen zou kunnen worden ingebouwd, is als volgt: Wanneer dc bestuurder achter het stuur plaats neemt en het contactsleuteltje omdraait, verschijnt gedurende enkele seconden een willekeurig getal van vijf ciifers op een klein scherm. Als dit ge tal verdwijnt, wordt tegelijkertijd een toetsenbord met cijfers, dat zich ónder dit scherm bevindt, verlicht. De be stuurder heeri d'-rn een korte d be schikbaar om het getól dat op het scherm verscheen, weer op het toetsen bord aan te slaan. Indien hij :n staat is het getal binnen d<" toegestane tijd samen te stellen - en volgens GM kan elke persoon die niet onder invloed van alcohol is dit doen - dan start de wa gen onmiddellijk. Mocht de bestuurder hierin niet slagen dan kan hij nog altijd twee nieuwe po gingen wagen, maar in beide gevallen verschijnen er totarl verschillende ge tallen op het scherm. Indien hij ook van deze twee niets terechtbrengt zal de wagen gedurende een lange periode niet kunnen worden gestart. Deze eenvoudige test die slechts enke le seconden in beslag neemt, onderzoekt vier menselijke vermogens die door het overmatig gebruik van alcohol i verminderen het beoordelingsvermogen de gezichtsscherpte, het herinnerings vermogen en de coördinatie van bewe gingsreflexen. In verbanc* met deze experimentele testmethode zijn nog een "~ntc.l be ang- rijke vragen gerezen, waarop een ar woord dient te worden gevonden. Ge neral Mo+orr zal daarom deze zomer nog een researchpr^gramma aan hel testapparaa' wijden. Als aanvullende voordelen van het sy steem ziet GM ondermeer de mogelijk heid om het testapparaat met een ge heim getal te combineren, dat enkel aan de bestuurder bekend is, waardoor het apparaat als anti-diefeta' voorzie ning dienst gaat doen. Dit zor eveens voorkomen dat kleine kinderen de wa gen onverhoeds starten Ook zou het nieuwe testsysteem kunnen worden gebruikt om de fysiologische geschiktheid van een vliegtuigpiloot te onderzoehen. voordat deze yr.et zijn toe stel opstijgt, of die van een arbeider die met een gevaarlijke machine werkt.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1