meur" Heeft devader bij u thuis' ook al alles? Elektriciteit is goedkoper dan u denkt! Wat kunt u doen met 1 kilowattuur? ST 57 HLVERSUM !-deurs .innenkast 79,- ichrijf- tureau 79.— ïiken laden- iastje 118.— T.V.-tafels 39.- rtimi-set 49.- elijke of i kracht... rgroofhandel N.V. i28 Sla 28 Vz kilo18 a per stuk 30 ikool58 in per kilo 95 GOEDKOOP! per kilo 93 i 95 ppelen145 >ond98 ts75 kilo 140 >ELEN ier uk, nu ionen, 318 stuks112 blik 79 nas98 oor68 'pelmoes 105 ier kilo 350 f5,50 DUBBEL nes! 7 - Telef. 2895 EEN MOOIE HAARDOS IS EEN HOOFDZAAK VOOR DE VROUW 21 juni: vaderdag Risico's Stapelcake om stapel op te worden een lamp van 25 watt 40 uur branden 2 een lamp van 40 watt 25 uur branden J een lamp van 100 w.att -19 uur branden 2 veen haardroogkap 4 keer haardrogen strijkijzer (met temp. regelaar) iVt tot 2 uur strijken i hoogtezon 2 uur zonnen 2 keukenventilator 70 uur ventileren j droogtrommel 20 minuten drogen televisietoestel 6 uur televisiekijken koelkast 1 dag ln bedrijf 2 he etwaterreservoi r 10 1 water van 85 gr. C. theelichtje 8 uur branden handklutser 10 uur mengen of kneden i I centrifuge 300 kg wasgoed drogen Verder kost een gewone was in een wasautomaat ongeveer 2,5 kilowattuur; j het bereiden van een eenvoudige maaltijd voor 4 personen op een elektrisch fornuis 1 tot 1,5 kilowattuur, een volledig programma van een afwasmachi- 5 1 ne (spoelen, wassen en drogen) 1,5 tot 3 kilowatturen. \NKSTELLEN, EET- OEKEN, SLAAP- AMERS enz. gen zeer lage pryzeiv voor onze afdeling fak- prettige omgeving, goede maar een goed hu- rlijke dosis werklust moet empo te kunnen bijhou- ike werksfeer te passen, omgaande. isch of kom even langs ostbus 89 - Amersfoort Wij helpen u direkt aan geld, voor welk doel dan ook. Strikte geheim houding. ALS We nemen aan dat we er niet veel woorden over boeven vuil te maken, want in dit opzicht zUn we het zeker met elkaar eens: Een mooie haardos Is letterlek en figuurlijk een hoofdzaak voor elke vrouw. We zouden er zelfs nog aan willen toevoegen: niet AL LEEN voor de vrouw, want óók de mannen gaan hoe langer hoe meer waarde hechten aan hun uiterlijk. Wat de haren betreft, de belangstelling voor pruiken, haarstukjes, valse wim pers en wat al ter verfraaiing wordt gebruikt heeft tot ver bulten Europa tot de ontwikkeling van een bloelende en lucratieve Industrie geleld. Mis schien hebt u al eens gelezen dat Indo nesië een belangrijke leverancier is van grondstof voor harige verfraaiingen". In Zuid-Korea ls men echter nog een stapje verder gegaan. Daar heeft men niet alleen brood gezien in het „leve ren" van haar, maar heeft men zich toegelegd op het zelf maken van prui ken, haarstukjes, vaise baarden en wat daar allemaal nog meer bij komt kij ken. Men ls ln Zuid-Korea niet over één nacht ijs gegaan, want voordat de prui» ken-produktie op gang kwam, heeft men zich eerst terdege georiënteerd op de smaak en de wensen van vrouwen en mannen in Amerika en Europa De Koreanen hebben hun produkt nu al in vijf kwaliteiten op de markt gebracht: een luxe-kwaliteit en vier andere, die ln een afdalende reeks goedkoper zijn. Men kan in Europa dus wei spreken van „een Koreaanse haar-overplaiw ting". Mannen kunnen vaak zó makkelijk'zijn, dat ze pas goed lastig zijn door mak kelijkheid. Het klinkt allemaal tegen strijdig, maar het is toch maar zo. Voorts zijn ze dikwijls akelig onroman tisch. Hoewel ze geen Moederdag voor bij laten gaan zonder een bloemetje te geven aan „de vrouw die alles voor hen doet", en op die dag gerust ook wel met een gezicht van „ben ik niet geweldig" de vaat gaan staan wassen, willen ze van Vaderdag niets weten. Tenminste dat zeggen ze. Vraag uw man of uw vader maar eens wat hij op Vaderdag wil hebben en tien tegen één zal hij zeggen: „Ik? O, niks. Ik heb immers alles!" Ja, vader hééft alles. Maar probeer nu eens met lege handen aan te komen op 21 juni (de Vaderdag van 1970). Dan moet u eens opletten hoe teleurgesteld en ook een tikje beledigd hij is. Want „al heeft vader dan ook alles", hij had wel degelijk iets van u en de kinderen verwacht. Veel vrouwen weten niet wat ze hun man op zijn feestdag moeten geven. De man zit met Moederdag nooit met de handen in het haar. Want er zijn legio dingen waarmee een vrouw altijd in de wolken is te brengen. Bloemen zijn al tijd goed, een duur stukje zeep (dat ze zelf nooit koopt, omdat ze het voor zichzelf niet over heeft) wordt altijd dankbaar aanvaard. En zo zijn er nog tien dingen op te noemen, die nou echt geen kapitaal kosten, maar waarmee de man steeds bij iedere vrouw in de roos schiet. Maar waarom is de man dan zo afwe rend als hem gevraagd wordt wat hij voor zijn Vaderdag wil hebben? Ach, velen willen zich groot houden, vinden het kinderachtig om te bekennen, dat WITTE SUIKER BESTAAT NIET Zoals bekend onderschelden w(j In hoofdzaak drie soorten suiker: witte, bruine en basterd suiker. Dat kleuren- verschil berust evenwel op een vergis sing, die w(J te danken hebben aan de kwaliteit van onze ogen. Pure suiker heeft namelijk helemaal geen kleur. De kristallen waaruit suiker bestaat zijn kleurloos. Hoe sterker geraffineerd, hoe witter de suiker wordt, dat wil zeggen hoe meer vuil aan de suikerkristallen onttrokken wordt. Suiker dankt haar wit zijn uitsluitend aan de breking van het licht in de sui kerkristallen, die op onze ogen een wit- makend effect heeft. Het is net als met sneeuw. Die ls ook kleurloos maar de breking van het licht in de kristallen doet haar wit schijnen. Hoe schoner, helderde en doorzichtiger de kleurloze Buikerkristallen zijn, hoe witter de sui ker zich voordoet. ze het echt wel fijn vinden met een ca deautje verwend te worden. Maar ook stoelt veel afweer op de weinige fanta sie die de vrouwen blijken te hebben aio ze zelf iets moeten bedenken voor Va derdag. Ze laten zich met een kluitje in het riet sturen, kiezen de weg van de minste weerstand en stappen een si garenwinkel binnen. Daar kopen ze een doos sigaren, die veel duurder is dan meneer gewoonlijk rookt. Maar alle goede bedoelingen ten spijt lopen ze op die manier de kans dat de verrassing op een teleurstelling uitdraait. Want de man koopt niet in de eerste plaats een sigaar door naar de prijs te kijken, maar is gewend aan zijn eigen merk. Zo kan hij zijn „lijfsigaar" van bijvoor beeld 30 cent veel smakelijker vinden dan een paar echte Vaderdag-sigaren van 60 cent of duurder, ook al zitten ze in een opwindend bronsgouden koker tje. Maar de grootste angst van de vader is, dat zijn vrouw of zijn kinderen een das voor hem gaan kopen. Dat loopt al tijd op een teleurstelling uit, niet alleen voor hem, maar ook voor de gulle ge vers. Want de meeste mannen kunnen niet veinzen en het is van hun gezicht af te scheppen als ze ergens niet blij mee zijn. Maar het is ook zo lastig voor een man iets origineels te bedenken, zult u mis schien zeggen. Toch ls dat per se niet waar. U moet er alleen maar even uw gedachten over laten gaan. Met een „after shave lotion" doet u uw man beslist een plezier, vooropgesteld dat u een echt „mannegeurtje" uitzoekt en niet op "w eigen geurtjesvoorkeur af gaat. Geeft u eens Dry Lime van Max Factor, een kruidige, stoere en echt mannelijke toestand. Het is een prettig geurtje dat lang aan de huid blijft han gen, zonder opdringerig te zijn. Ook Ta- bac-lotion doet het altijd goed, evenals Exclusive. Er zijn natuurlijk nog wel meer merken, maar ik heb de drie be kendste (en gewildste) in een betaal bare prijsklasse opgenoemd. Er zijn natuurlijk nog andere dingen waarmee u „de vader bij u thuis die al les al heeft" een plezier kunt doen. Om er een paar te noemen: een tabakzak, een platenbon, een spannende detecti ve, een extra grote tablet chocolade (ais hij daar veel van houdt), een wek ker die driemaal afloopt met een tus senpoos van een minuut of een wijsje speelt (mannen blijven ergens kinde ren). Laat uw gedachten eens rustig over dit onderwerp gaan, dan komt u zeker wel op iets origineels, waarmee u hem echt kunt verrassen. Maar geef hem nooit een paar pantoffels, een nieu we scheerkwast (omdat de oude waar aan hij zo gehecht is al lang in de rul is), een paar sokken, een briefopener (omdat u vindt dat hij de brieven zo slordig openscheurt), een zakdoeken doos of een messenslijper, allemaal din gen waaraan hij volgens u zo'n gebrek heeft. Denk er goed over na, probeer in zijn lijn te denken en geef hem iets dat helemaal bij hem past, hoe verfoei lijk u het zelf ook mag vinden. Als u na goed te hebben nagedacht nog niets weet, dan komt dat niet omdat „vad r alles al heeft", maar on.dat H 9ver lè weinig fantasie beschikt» Twee vlotte midi-jassen: rechts een jas van geitenleer met bijbe horende tas. Links eveneens een jas van geitenleer met tas van python. Is elektrisch koken eigenlijk duurT De gemiddelde vrouw zal haar schouders ophalen, wanneer haar deze vraag wordt gesteld. En, laten we eerlijk zijn, de gemiddelde man weet van die elek triciteitsprijzen ook maar bitter wei nig. Hij moppert als zijn vrouw een lamp wat langer laat branden dan hoog nodig is en hij kijkt bedenkelijk als zijn vrouw alweermet het een of andere elektrisch apparaat in de keu ken bezig is. En let eens op de reacties van ande ren, als mevrouw trots een zelf-gebak- ken cake laat proeven en er dan bij zegt: „Lekkerder èn veel goedkoper dan uit de winkel!" Begint ze op te sommen wat er precies inzit, dan zal de een of ander vast de smalende op merking maken: „Je vergeet dat stroom óók geld kost". Natuurlijk, elek triciteit kost geld, dat is maar al te waar. Maar hoeveel kost het bakken van een cake, het branden van een lamp, het aanstaan van een koelkast, het gebruik van een haardroogkap en gaat u maar door nou eigenlijk pre cies? Dat weet u niet en uw vriendin nen kunnen u hoogstwaarschijnlijk daarover ook niet Inlichten. Maar kon den ze dat wèl, dan zou u al gauw tot de ontdekking komen, dat elektriciteit goedkoper is dan u denkt. U HOEFT NIET OP DE METER TE KIJKEN Wilt u weten hoeveel elektriciteit een zeker toestel gebruikt, dan hoeft u echt niet bij de meter te posten. Op al le huishoudelijke toestellen staat, net als op lampen wat hun vermogen is. Dat benodigde elektrisch vermogen wordt uitgedrukt in watts. Een kilo watt is duizend watt. Als je dus een uur lang gebruik maakt van een ver mogen van één kilowatt, dan kost je dat één kilowattuur. Maar een kilowatt is veel, dus voor de meeste toestellen duurt het wel wat langer dan een uur, voordat er één kilo watt is verbruikt. Hebt u bijvoorbeeld in een bureaulampje een gloeilamp van 40 watt, dan kan die lamp dus 25 uur branden voordat er één kilowattuur (1000 watt) is verbruikt. Voor de prijs van één sigaret kunt u een week lang elke dag stofzuigen, kunt u minstens 400 boterhammen roosteren, kunt u dertig kilo koffie malen, kan uw man zich een jaar lang elke dag elektrisch scheren. DAT HAD U NIET GEDACHT Hebt u eenmaal door hoe je moet uit rekenen in hoeveel tijd (uren) een elek trisch apparaat of een lamp een kilo watt verbruikt, dan hoef je alleen nog maar te weten wat electra per kilo wattuur kost. En die prijs, die u mis schien al tientallen jaren lang betaalt, hebt u waarschijnlijk nog nooit onder de loep genomen. En al valt er tegen woordig niet veel mee, de elektriciteit is goedkoper dan u denkt! Voor huis houdelijk gebruik betaalt u ongeveer (de prijs variëert iets in de verschil lende gemeenten) 8 cent per kilowatt uurvoor gebruik boven de 1200 kilo watt per jaar zelfs ongeveer 6 cent per kilowattuur. Nachttarief is óók goedkoper dan dagtarief en vaak wordt ook tussen de middag van 12 tot 2) nachttarief berekend. U moet er dus wèl rekening mee hou den dat u uw geld niet in het water gooit door de heetwaterboilier overdag aan te zetten; dat doet u natuurlijk 's nachts, want dan bent u veel goedko per uit. Nóg goedkoper, zouden we wil len zeggen. Want die bureaulamp, bij voorbeeld, die lamp van 40 watt kunt u dus 25 uur laten branden voor 8 ct. De prijs van het zogenaamde „vast recht" kunt u praktisch verwaarlozen, want u betaalt er maar 24 gulden per jaar voor, dat is vijftig cent per week. Om dit artikeltje af te sluiten is er een lijstje bijgevoegd van de meest voorko mende elektrische apparaten met de branduren erbij. U kunt dan zelf mak kelijk uitrekenen hoeveel „dure" stroom uw tv-apparaat, uw centrifuge, uw strijkijzer en vele andere onont beerlijke huishoudelijke hulpen gebrui ken. U zult dan ook tot de overtuiging komen dat elektriciteit goedkoper is dan u denktWat niet wegneemt dat u er verstandig aan doet er met over leg gebruik van te maken. Dikwijls genoeg komt het voor dat we tussen twee „kwaden" moeten kiezen, waarbij we er ons dus bewust van zijn, hoe dan ook onze keuze uit mag val len, een zeker risico te lopen. Natuur lijk kunnen we eerst nog eens goed overioegen of er nog niet een derde mogelijkheid te bedenken valt, die nóg minder kans op onaangename compli caties biedt; maar tenslotte moeten we toch tot een besluit komen. Sommige mensen worden door die dreigende on zekerheden die in de lucht hangen zó verlamddat ze helemaal niets meer durven te ondernemen. En daar stil stand nu eenmaal achteruitgang bete kent, ruilen ze hiermee toch een ónze- ker risico voor een dat zéker niet zal uitblijven. Wie de straat niet meer zou opdurven uit angst voor ongelukken en veiligop z'n stoeltje blijft zitten zou zó stijf worden, dat het middel nog er ger zou blijken dan de kwaal. Hetzelf de geldt als we waar 't onze kinderen betreft zó in duizend zorgen leven, dat we ze liefst voortdurend aan het hand je zouden willen houden. In de mening buitengewoon zorgzame ouders te zijn, doen we echter niet anders dan van on ze kinderen stumperde maken, die elke zelfstandigheid, elk initiatief missen ofwel, de teugels afwerpen om in een héél andere richting dan we bedoeld en geioenst hadden op hol te slaan. Het is een kwestie van doordenken en af wegen, vooral ook een overwegen of we de verschillende mogelijkheden die zich na onze beslissing kunnen voor doen, opnieuw kunnen opvangen. Als iemand dingen doet die ons niet zin nen, hebben we natuurlijk de neiging er iets over te zeggen. Veel hangt dan van de toon af, waarop we onze be zwaren naar voren brengen. Hoe geïrri teerder we ons gemoed luchten ook al hebben we naar eigen mening nog zo zeer gelijk hoe groter de kans op ruzie of een verkoelde verhouding. Soms kan ons dit risico zó ernstig lij ken, dat we het maar beter vinden te zwijgen en te verdragen; soms kan 'n rustig uitgesproken verzoek spannin gen wegnemen, omdat er niemand iets minder prettigs in de zin had. Zeuren achteraf van had ik maar zus, of hetd ik maar zo heeft weinig zin. VJe ver geten dat we de gevolgen van die an dere besluiten, die misschien nog veel ernstiger waren geweest, nu eenmaal niet kennen. Hoogstens kunnen we er voor de toekomst een les uit putten en eens proberen of we op een andere ma nier inderdaad beter uitkomen. JETTY Ofschoon de „rokkenoorlog" nog lang niet afgelopen is, zijn insiders toch wel unaniem van mening dat de maxi-roklengte absoluut onbruik baar is voor dagelijkse kleding, hoogstens voor avondcreaties. Afge zien van de vraag of maxi mooi is of niet, is het wel frappant, dat de zelfde moeilijkheden zich al een kleine veertig jaar geleden hebben voorgedaan, toen de lange rök ook werd gelanceerd. Hoe u het ook bekijkt het blijft een feit dat de moderne vrouw een flink stuk van haar zo duur verworven (bewegings-)vrijheid zou prijsgeven, door dagelijks in het lang te gaan lopen. Het zou zelfs niet uitgesloten geacht moeten worden dat de maxi-mode een koopstaking teweeg gaat brengen bij de vrouwen, die weigeren op lang over te schakelen. Het dwaze is ech ter dat er door al dat maxi-gedoe een hang naar midi wordt geconsta teerd en juist deze mode maakt de vrouw verre van elegant, 't Meest in trek zijn thans de midi-jassen: vooral in de sector van de lakjassen is er een haast ongelimiteerde keus wat kleur en dessin betreft. Enorme opgang maken de jassen van een soort vistram, bedrukt met python of krokodillendessin in de kleuren beige en bruin. Onder deze midi-jas sen kan men gemakkelijk het mini-jurkje blijven dragen. En dat is in ieder geval één pluspunt. Twee mldl-modéïïen van Edgar Vos: Unks een linnen midi-jurk en rechts een dito tunlekpak, waarvan de jurk ook zonder de broek kan worden gedragenDe prijzen liggen ongeveer rond de 200 gulden. Hoewel het begrip" gauw en goed" in de wereld van de keukenprinsessen wei nig opgang doet, is 't toch mogelijk een bijzonder smakelijke stapelcake te maken, een cake om sta pel op te worden. U hebt er de volgende ingrediën ten voor nodig: 1 pak cocos-cakemlx, een flinke hoeveelheid vanille-suikerglazuur, Vz kopje licht geroos terde gemalen cocos en 1 blik Callfornlsche perziken (schijven). Maak volgens de ge bruiksaanwijzing op het pak twee flinke vierkante plakken cocoscake. ver meng vervolgens de va nille-suikerglazuur met de licht geroosterde cocos en bedek hiermee één van de plakken cake. Giet vervolgens perzikenschi)- ven af en leg op de met glazuur bedekte plak ca ke een ruime laag perzik- schijven. Bedek daarna dit geheel met de tweede plak cake. behandel deze overeenkomstig en klaar is de stapelcake.

Soester Courant | 1970 | | pagina 5