v.v.v. -nieuws Soest toen - Soest nu RUSSISCHE INVLOED GROEIT Het oog gericht op de Duitse coalitie Officiële Mededelingen RAAD GEEFT FIAT AAN HET ONTWERPEN VAN KUNSTWERKEN IN ENGWEG Vrijdag 19 juni 1970 49e jaargang no. 45 /^V 49 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Nog eens voor de kinderen De heer J. Both lid van verdienste van de Soester Volleybal Vereniging Orgelbespeling Verhoging abonnementsgeld 25 cent per kwartaal, f 4,00 per kwartaal. Wasgoed van de lijn gestolen Wederopbonwwet Diefstal van geldkist soesterïTourant Abonnement per kwartaal ƒ3,75. Buiten Soesl per kwartaal ƒ6,75 Verschijnt iedere dinsdag en rrddag West-Duitsland gaat een niet-aanvals- verdrag met de Sowjet-Unie sluiten. We zouden dus zeggen: dat draagt bij tot het bereiken van meer ontspanning tus sen oost en west, dat zal de vredes- kansen verhogen en vooral west-Europa vrediger doen leven. Was het maar waar! We zien dan voor bij aan de sterk imperialistische inslag van Rusland. Deze dateert al vanaf de tsarentijd, werd geremd door de revo lutie, maar sinds de Sowjet-Unie zich na de tweede wereldoorlag vrijelijk kon ontplooien, is haar politiek er weer steeds meer op gericht de oude impe rialistische verlangens te kunnen ver wezenlijken. Die verlangens waren en zijn van oudsher: vrije doortocht naar en machtszekerheid in de Middellandse Zee, idem naar de Indische Oceaan, sterke invloed in de Arabische landen, voldoende maritieme kracht tot controle op en eventueel onderschepping van de drukke zeevaartroutes. En wat zien we sinds enige jaren ge beuren? Middellandse Zeehavens en -landen, die tot dien beheerst werden door Engeland en Frankrijk, maar waar dezen zich uit terugtrokken, komen langzaam maar zeker onder Russische invloed: de havens worden steunpunten voer de Russische vloot, de landen krij gen militaire steun van Moskou. Zoge naamd om zich zelfstandig te kunnen voelen, in werkelijkheid halen zij daar mee de Russische invloed in huis. waar aan, zonder een krachtige revolutie niet meer te ontkomen valt. De strijd tusen Israël en zijn Arabische buren wordt door Moskou vakkundig uitgebuit om dit vuurtje brandende te houden. Het verschaft de Sowjet-Unie de aanleiding om de erbij betrokken Arabische staten met vliegtuigen en an dere wapenen en zelfs „adviseurs" te helpen, die strijd te kunnen voortzetten, hen tegelijk daarmee afhankelijk te ma ken van Moskou. De Sowjets waken er intussen namelijk wel voor dat de strijd een al te openlijk en algemeen karakter zal krijgen, dat het nog net geen offieciële oorlog genoemd kan worden, want In dat geval zouden ook Amerika en mlschlen Engeland en Frankrijk er zich daadwerkelijk mee moeten gaan bemoeien en dat zou de strijd een te onzeker karakter geven, hetgeen Moskou beslist wil voorkomen. Wanneer het er straks in geslaagd is om Egypte voldoende kracht te hebben geleverd, dat de heer Nasser - met Russische hulp - weer het Suezkanaal Bijna is het zo ver, de schatgraverij zal morgenmiddag, om 14.30 uur kunnen beginnen. Als de Duinkabouter de doos jes nu maar niet te moeilijk verstopt heeft want jullie weten toch, dat die daarvoor zou zorgen? Voor de kinderen, die niet alles gelezen hebben, zullen we nog even herhalen, wat er allemaal met dat schatgraven bedoeld wordt. Eigens staat een grote schatkist, die vol zit met doosjes. Op een heel geheimzin nige manier worden die doosjes uit de kist gehaald en in de Soester duinen verstopt. Kinderen uit Soest moeten ze proberen te vinden. Wat zit er in zo'n doosje? Ten eerste lekkere dropjes, ten tweede een papier tje met een nummertje of een gekleurd papiertje zonder nummertje. Wie dit treft, heeft een heel bijzonder doosje gevonden. Jullie mogen geen schoppen of harken meenemen om de duinen af te graven of om te woelen, jullie moeten met je eigen handen aan bet werk gaan. Er zullen twee groepen kinderen ge vormd worden, die ook over twee vak ken verdeeld worden. De kleintjes van 4 tot en met 7 jaar gaan in vak X, de groteren van 8 tot en met 12 komen in vak II. Een toegangskaartje kost 0,50. Op dit kraat.je krijg je dus toegang tot het graaf-terrein, maar ook nog een flesje Coca- Cola of Fanta. Je kunt nu alvast bedenken wat je kiest. De prachtige 4 hoofdprijzen en de vele andere hebben jullie zeker al in de étalage van de firma Van Kooy, Soesterbergsestraat, zien staan. Wat een kans zeg, zo'n boot of zo'n fietsje te winnen! En behoor je niet tot de gelukkigen, dan heb je al tijd nog meer kansen en in elk geval dat heerlijke flesje frisdrank en boven dien, dat is nog een extra verrassing, in de doosjes, die je moet zoeken zit, behalve het papiertje met het nummer tje, zoals we al zeider., lekkere drop. V.V.V. Soest en Coca-Cola hebben dit alles georganiseerd, zoals je dat noemt en de firma Lindner heeft voor de doosjes gezorgd en voor de dropjes! Het zal een feestelijke middag worden, daar van zijn we overtuigd. Mocht het ineens vreselijk gaan regenen, dan wordt alles een weekje uitgesteld, want in de modder kunnen we niet graven, trouwens de Duinkabouter houdt alleen maar van zon, die werkt niet wanneer het regent en die moet toch de doosjes verstoppen'. We zullen maar rekenen op mooi weer, hè? In geval dat het echt te slecht weer is, wachten we dus een weekje. Zijn er dan kinderen, die wel een kaartje heb ben gekocht, maar op die volgende za terdag niet kunnen meedoen, omdat ze met vakantie gaan, die krijgen aan het V.V.V.-kantoor hun centjes weer terug. Maar we hopen dat we nu maar zo gauw mogelijk met graven kunnen be ginnen. Doe jullie best, kinderen! Wethouder mevr. Walter zei, dat het voorstel mede moest worden gezien als methode, om straks de nieuwe raad goed te kunnen inlichten. Tevens zag zij in dit voorstel de eerste mogelijkheid tot uitwerking van de subsidieaanvra gen.. „Men moet dit voorstel zien als een verlengstuk van de opdracht aan het bureau Coffeng en Goudappel". Zij meende, dat het geld niet weggegooid zou zijn. „Het is wel goed, als eerst eens iemand iets op papier zet. Eerst dan kan men zich een idee vormen, hoe het ongeveer zou kunnen worden" aldus wethouder mevr. Walter. Zij kon de V.V.D. en Binding Rechts toch niet overtuigen. Het voorstel van B. en W. werd dan ook met 14 tegen 6 stemmen aangenomen. De heer De Bruin vond het wel nodig, de nieuwe raad niet op te schepen met notulen van vergaderingen van de oude raad. Hij drong er bij het college op aan, alles in het werk te stellen om de achterstand van bijna een half jaar, die thans in de vaststelling van de no tulen is opgetreden, voor september weg te werken. Door deze achterstand was de heer De Bruin tevens een toe zegging van de wethouder vergeten en de wethouder zelf kennelijk ook, zo constateerde de heer De Bruin bij het doorlezen van de notulen van februari. Zijn fractiegenote mevr. Oranje heeft er bij het college op aangedrongen, in het nieuwe plan Klaarwater in het ka der van de structurele aanpassing van het kleuter- en basisonderwijs ook zo veel mogelijk 'n geografische vorm na te streven. Twee kleuterscholen, die in het plan Klaarwater zijn ontworpen, liggen in de onmiddellijke nabijheid van twee lagere scholen, maar de derde kleuter en lagere school liggen zeer ver uiteen. Om de leden op passende wijze gelegen heid te geven afscheid te nemen van de heer Both als trainer van de ver eniging had het bestuur vrijdag j.1. een gezellige avond belegd in de ontspan ningszaal aan de Regentesselaan. De band van Ton Steenbeek wist al spoedig de juiste stemming te brengen, zodat de aanwezigen een bijzonder prettige avond beleefden. Nadat de voorzitter aan vier leden t.w. de dames Stam-Schoonhoven. Egtberts en Van Herwaarden-Majoor er) de heer Stale.nhoef met enkele toepasselijke woorden het zilveren verenigings-insigne had opgespeld i.v.m. hun 12'/2-jarig lid maatschap moesten de heer en me vrouw Both voor het voetlicht treden i.v.m. het afscheid van de heer Both als trainer van de vereniging. De heer Kolthof schetste de omstandig heden waaronder de heer Both in 1963 zijn taak als trainer van de vereniging in de gymnastiekzaal van de Kerke- buurt begonnen was, de goede samen werking die steeds tussen trainer en be stuur bestaan had en de prestaties van de teams in de 7Vi jaar, dat de heer Both de leiding had gehad. De dames zijn onder uw leiding in de overgangs klassen gekomen en trots kunt u zijn. aldus de heer Kolthof, dat het volgend seizoen zowel het eerste, het tweede, het derde als het vierde herenteam een klasse hoger zullen spelen. Als aanden ken bood spreker een old-timer met gasaanstreker aan. Vervolgens ging de heer Kolthof in op het vele werk dat de heer Both als lid van de vereniging had gedaan. In het bijzonder ging hij in op het aandeel van de heer Both in de uitreiking van de Kolthof-trophee en de uitbreiding van het ledental. Onze groei van een zestig naar een tweehonderd leden is stellig in niet geringe mate aan u te danken. Een en ander was voor het be stuur aanleiding de leden voor te stel len de heer Both als lid van verdienste te benoemen met welk voorstel de le den, getuige het enthousiaste applaus, van harte hun instemming betuigden. De naar de voorzitter genoemde trophee voor het meest verdienstelijke lid van het afgelopen jaar ging naar de heer H. Stam, die als lid van de beoordelings commissie door dit besluit totaal ver rast werd. Principieel tegenstander van de aanwijzing van bestuursleden voor deze onderscheiding was hij onkundig gelaten van het besluit van zijn mede commissieleden hem de prijs toe te kennen. De voorzitter die op verzoek van de commissie met de daadwerkelijke uitrei king belast was noemde het 'n goed be sluit omdat z.i. het lidmaatschap van het bestuur voor deze toekenning vrijwel geen rol speelt. De toegekende punten komen op rekening van trouw trainings- bezoek, het lidmaatschap van de tour- nooicommissie, bereidheid om als scheidsrechter en coach te fungeren en vele andere zaken die gedaan moeten worden. Met deze avond zette de Soester Volley bal Vereniging tevens een streep achter het seizoen 1969-1970, die een grote bloei van de vereniging tezien heeft gegeven en niet minder dan drie kampioenschap pen heeft opgeleverd. Zaterdag 20 juni a.s. zal in de Oude Kerk te Soest een orgelbespeling wor den gegeven door de cantor-organist der kerk, Maarten Kooy. Het programma bestaat uit werken van oude en moderne Nederlandse meesters, t.w. J. P. Sweelinck (Baletto del gran- duca; More palatino; Von der Fortuna) Anthoni van Noort (Fantasia); J. G. Bastiaans (Jesu, meine Freude): Willem Vogel (Fantasia over „Jesus leeft en wij met Hem"). Aanvang 8.15 uur. Bondskanselier Brandt kan niet blij zijn na de verkiezingen voor de parlementen van drie Westduitse deelstaten. Niet dat zijn eigen S.P.D. zulke verliezen leed, integendeel: de winst in Ncder- saksen heft zo'n beetje het verlies in Noordrijn-Westfalen op en in Saarland veranderde niets noemenswaardigs. Ernstiger is dat de liberale F.D.P. in Noordrijn-Westfalen nog maar net bo ven de vijfprocentsdrempel brief en el ders daaronder, zodat ze geen zetels meer kreeg. We mogen daaruit zonder meer opmaken dat de liberale kiezers niet dol zijn op het beleid jegens Oost- Europa dat Brandt en Scheel voeren. Dat was het voornaamste punt van de verkiezingen, nog geaccentueerd door het juist nu publiceren van geheime stukken over het Moskouse gesprek dat al een tijdje loopt en moet uitmonden In een niet-aanvalsverdrag. Daarin zal iets opgenomen worden over het erkennen van alle grenzen zoals ze nu zijn. wat neerkomt op het erkennen van de D.D.R. on de Poolse westgrens langs Oder en Neisse. Twee zaken die nuchtere buiten landers al kunnen beschouwen als vol dongen feiten, maar waartegen nationa listische gevoelens in de bondsrepubliek nog fel in het geweer kunnen komen. Dat de F.D.P.'er Scheel als minister van buitenlandse zaken daarvoor grote ver antwoordelijkheid draagt, werd hem danig ingepeperd. Nog meer dan uit het F.D.P.-verlies blijkt dit uit de C.D.U.- winst, die ze niet alleen bij de hyperna- tionalistische D.P.D. van Von Thadden, die overal werd weggevaagd. Men mag aannemen niet doordat haar oude kie zers zijn bekeerd, maar doordat ze zich in de nieuwe C.D.U. beter thuisvoelen nu ook dapper op de nationalistische toer gaat. Brandt mag verwachten dat de C.D.U.- oppositie nog feller tegen dit stuk rege- ringspolitiek in zal gaan. Maar erger voor hem is dat 't zeer zeker ook zal gaan kraken in de F.D.P. die al niet met una nieme geestdrift tot de coalitie toetrad. En er hoeven maar een paar liberalen genoeg van te krijgen en Brandt is zijn meerderheid in het parlement kwijt. Zonder garantie dat als hij tot nieu we verkiezingen besluit hij sterker terugkeert. KANTMAN Ter verkrijging van betere finan ciële uitkomsten bij het uitgeven van couranten, heeft het minis terie van Economische Zaken met ingang van 1 juli a.s. toestem ming verleend tot verhoging van de abonnementsgelden van alle dag- en nieuwsbladen. Voor de Soester Courant zou de verhoging neerkomen op 45 cent per kwartaal. Waar wij echter de mening zijn toegedaan, dat het abonnements geld voor geen enkele inwoner een beletsel mag zijn om zich op ons blad te abonneren, hebben wij besloten een verhoging toe te passen van slechts hetgeen neerkomt op 1 cent per verschijnend nummer. Met ingang van 1 juli a.s. wordt het abonnementsgeld dus Van de waslijn in de tuin van mevrouw J. aan de Beatrixlaan werd een hoe veelheid wasgoed gestolen. Zij deed hiervan aangifte bij de politie. ij Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan de heer A. F. Chan, Kerkstraat 20 te Soest, op zijn daartoe gedaan ver zoek op grond van het bepaalde in arti kel 20 van de Wederopbouwwet, ver gunning te verlenen voor het uitbreiden van een Chinees-Indisch restaurant, op het perceel, gelegen aan de Torenstraat 20. kadastraal bekend gemeente Soest, secti H, nr. 3252 zulks in afwijking van het bestemmingsplan regelende de be- sterhming in hoofdzaak van gronden ge legen ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort. Alvorens een definitieve beslissing t* nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking heb bende stukken liggen gedurende diezelf de termijn ter gemeentesecretaris ter inzage. Soest, 19 juni 1970. kan gaan en laten gebruiken, dan zal Rusland zich zeker het voorrecht heb ben toegeëigend om daarvan ook ge bruik te kunnen maken voor zijn vloot- eenheden, die het in de Indische Oce aan wil laten opereren. Dan kan Rus land immers ook van die kant af een zekere druk uitoefenen op het machti ger wordende China, door de kleine landen in het verre oosten, met behulp van zijn vloot, onder zijn invloed te brengen. Ook kan er dan invloed wor den uitgeoefend in de Perzische golf, met de daar aanwezige olievoorraden. Zo is Rusland langzaam maar zeker op weg zijn macht te vergroten. Het hoedt er zich voor daarvoor geen oorlog te moeten voeren, doch dit eventueel over te laten aan kleine landen die van zijn hulp afhankelijk zijn. Die landen wor den op efficiënte wijze geholpen, niet te openlijk, zoals de Amerikanen de ge woonte hadden, maar zonder openlijke berichtgeving en dus opzien er over. De Russische macht en invloed breidt zich dus gestadig uit. In veel sterker mate dan Amerika zich, uit democrati sche overwegingen ooit kan veroorloven. En nu kan het heel realistisch en vre delievend lijken om met die machtige nabuur een niet-aanvalsverdrag te slui ten. maar dat houdt dus ook in dat men zich niet teweer kan stellen tegen Russische aanspraken of plannen ten aanzien van andere landen, men zich daarbij moet neerleggen en tot op ze kere hoogte de Russische invloed zich nu dus uitstrekt tot aan onze grenzen. Dit niet-aanvalsverdrag kan voor de Westeuropese landen in de toekomst on aangename kanten gaan tonen en komt de kracht van de NAVO zeker niet ten goede. Anderzijds bevordert het de po gingen dat Amerika en Rusland samen de invloed in de wereld verdelen, eer China voldoende in staat is om zich daar ook nog mee te bemoeien. Of dat nu zo prettig is, is een andere vraag. Bij mevr. M. H. aan de Korenweg is deze week een geldkist met 1400, haar paspoort en twee paspoorten van Turkse kostgangers verdwenen. Via een met plastic gesloten raam is men de woning binnengedrongen. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Zonder de vrijwillige medewerking van de fractie van de V.V.D. en Binding Rechts heeft de gemeenteraad van Soest woensdagavond een krediet van 50.000 beschikbaar gesteld voor het laten ont werpen van de kunstwerken in de weg over de Eng. Naar aanleiding van dit voorstel was een brief binnengekomen van de nog niet in de raad vertegen woordigde partij D '66, die bezwaar heeft gemaakt tegen het feit, dat B. en W. al een voorstel voor het ontwerpen van kunstwerken aan de raad heeft ge daan, terwijl de beroepsprocedure in zake het hele ontwerpplan weg over de Eng nog in volle gang is. Men vond het weinig elegant om nu terwijl Gedeputeerde Staten druk doen de zijn met het onderzoeken van de vele bezwaarschriften de procedure inzake de aanleg van de weg reeds voort te zetten. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck zei echter, dat het in het gehele plan ningssysteem past op hangende de be roepsprocedure met de zaak voort te gaan. „Bij een dergelijk groot werk moeten verschillende-soortige activitei ten worden ontwikkeld, die op elkaar afgestemd en zoveel mogelijk synchroon moeten verlopen. Er is een werkgroep geformeerd, die de hele planning zoveel mogelijk moet or ganiseren. Van een planningssysteem kan alleen wat terecht komen, wanneer normaal wordt doorgewerkt. Deze prak tijk hebben we in het verleden ook reeds gevolgd", aldus de burgemeester. Een tweede bezwaar van D '66 betrof het feit, dat deze nog belangrijke be sluiten neemt, waaraan de volgende raad dan meteen wordt geboden. De voorzitter achtte dit bezwaar niet gegrond. Hij zei, dat de raad tot de laatste dag van zijn zittingsperiode de volle verantwoordelijkheid voor het werk blijft dragen en ook normaal tot 1 september zal doorwerken. „Anders zouden we nu al wel naar huis kunnen gaan. Als de activiteiten worden afge remd, treedt er straks vertraging op. Bovendien is er geen enkele reden om welk werk ook uit te stellen of stil te leggen" aldus de burgemeester. Inderdaad bleek dit laatste argument niet erg aan te spreken bij de raad. Mevr. Pol et (P.v.d.A.): „De toekomstige D '66 fractie heeft vanaf de politieke tribune nu een jaar lang de gang van zaken in de raad gevolgd en dan had men toch moeten weten, dat de raad zijn verantwoordelijkheid tot de laatste dag blijft dragen". Overigens betreurde zij het, dat D '66 de brief niet aan alle raadsleden had doen toekomen doch dat enkelen de bezwaren uit de krant had den moeten lezen. Ook de heer J. K. de Bruin (V.V.D.) meende, dat de raad een continue be drijf Is en niet al een paar maanden voor het aftreden op halve kracht gaat werken. Dat zou z.i. de zaak onnodig ophouden. Maar wel was de heer De Bruin het met D '66 eens, dat de ge volgde gang van zaken weinig elegant te noemen is ten opzichte van degenen, die in beroep zijn gegaan tegen het ont- werp-bestemmingsplan weg over de Eng. De heer De Bruin zei, dat enige jaren geleden hangende een beroepsprocedure ook geen uitvoering is gegeven aan een raadsbesluit. Hij meende, dat er alle reden bestond om dat ook ditmaal niet te doen. Bovendien bleek de V.V.D.- fractie ook om principiële redenen tegen de votering van het krediet. De heer De Groot (Binding Rechts) had bezwaar tegen het voorstel vanwege de vermoedelijke omvang van de te ont werpen kunstwerken. Reeds bij de vast stelling van het bestemmingsplan had hij reeds laten weten, zich alle rechten tc zullen voorbehouden, wanneer in de weg en met name bij de Kerkstraat, al te grote viadukten en tunnels zouden worden aangelegd. Bovendien wees de heer De Groot erop, dat de raad bij be nadering nog niet weet, hoe de weg gaat lopen. Hij vond het daarom voor- ba,rig om nu al een krediet voor de kunstwerken beschikbaar te stellen. Het woonhuis waarin de heer Van Isselt aan de Torenstraat later een bescheiden schocnhandci begon, 50 jaar geleden Nu het pas heropende en drastisch gemoderniseerde zakenpand van schoenhandel Nic. van Dam

Soester Courant | 1970 | | pagina 1