Middelman zegt, Luxaflex-planten hebben een streepje vóór De Wi fé~Maurant .Soestdiik" EGvSETTEN ieier beschuit Telegram over Van Weerden Poelmanweg naar minister FRANS BOSMAN FRANS BOSMAN Meningen van lezers Analyse van een mislukking POLITIEK IN DE STRIJD TEGEN DE HONGER ri-rilD Garage ,DE SOESTER' FRANS BOSMAN E. G. KERKHOF FRANS BOSMAN Soestereng - Weg over de Eng FRANS BOSMAN Kledingdiefstal in het Soester Natuurbad Derde team LTC Soest gepromoveerd Krabbels van Knelis beslist lekkerder! FRANS BOSMAN VRIJDAG 19 JUNI 1970 De gemeenteraad van Soest heeft woensdagavond een telegram aan de minister van defensie gestuurd, waarin wordt aangedrongen op onmiddellijke verbetering van de Van Weerden Poel manweg op de vliegbasis Soesterberg. Op dit bij defensie in beheer zijnde weggedeelte gebeurde verleden week donderdag een verkeersongeval, waarbij vijf militairen om het leven kwamen en verscheidene anderen ernstig wer den gewond. Ook in het recente verleden zijn op de ze weg tal van ongelukken gebeurd, waarvan enkele met dodelijke afloop. De gemeente Soest heeft tot dusver ook steeds geweigerd om het weggedeelte over de vliegbasis in eigendom en be heer van het ministerie van defensie over te nemen, zolang van rijkswege niet voor verbetering van de weg is gezorgd. Burgemeester mr. S. P. Bentinck van Soest deelde woensdagavond in de raadsvergadering mede, dat het minis terie van defensie er kennelijk niet al Volautomatische WASAUTOMATEN ƒ518,— (5 kg) i Telefoon 3367 KLEURENTELEVISIE Dealer Blaupunkt, Philips. B O I Telefoon 3367 te veel geld aan wil besteden. Defen sie heeft twee reconstructieplannen op gesteld waarvan er een voor defensie financieel wel haalbaar is,, maar voor voor Soest qua verbetering niet accep tabel; het tweede plan beoogt volgens de gemeente Soest wel een afdoende verbetering van de weg, maar is voor defensie te duur. Inmiddels heeft de gemeente Soest ook zelf een reconstruc tieplan met begroting opgesteld, maar ook dit is voor defensie nog te duur, ofschoon het aanmerkelijk goedkoper is dan het „dure" plan van defensie. Door al deze omstandigheden is er drie jaar lang overleg geweest, zonder dat enig resultaat is behaald. Inmiddels is ook nog een rapport aan de provinciale wa terstaat gevraagd, maar dat is nog niet binnengekomen. Van verschillende zijden is er gisteren in de raad op aangedrongen, tot aktie over te gaan. Zo werd onder meer door dr. Berkelbach van der Sprenkel (prot. chr.) geadviseerd, om de Van Weerden Poelmanweg voor het gehele verkeer af te sluiten. De heer P. L. J. M. Sto- rimans, die over deze zaak vragen had Soester burgers hebben de kiezers nu no 7n uiict üohnnnon rroT-vnnonrnrnene- gesteld, het ministerie van defensie ver- naar zijn overtuiging onmiddellijk maat regelen zouden worden genomen, als bijvoorbeeld kabouters bezit van de weg zouden nemen en het verkeer er on mogelijk zouden maken. Burgemeester mr. S. P. baron Bentinck achtte het beginnen van een proces te gen defensie niet mogelijk, aangezien het hier een strafrechtelijke procedure zou moeten betreffen. De burgemeester achtte het afsluiten van de weg even eens niet mogelijk. Uiteindelijk werd op voorstel van de heer Van Poppelen (KVP) een telegram van de volgende inhoud verzonden-. „De raad van de gemeente Soest spreekt zijn ernstige verontrusting uit over de toestand van het weggedeelte van de Van Weerden Poelmanweg bij het vliegveld Soesterberg. Het afschu welijke ongeluk op 11 juni, waarbij vijf militairen om het leven kwamen en meerderen zwaar gewond werden, heeft de raad diep getroffen. Alhoewel van gemeentewege vele malen op de gevaar lijke situatie ter plaatse is gewezen, hebben alle pogingen om tot verbete ring te komen, tot op heden geen re sultaat gehad. De raad verzoekt uwe e::celentie onmiddellijk maatregelen te treffen tot afdoende verbetering van het weggedeelte". Het telegram is in afschrift naar de tweedekamercommissie voor defensie verzonden. De burgemeester van Soest zal een audiëntie bij de minister aan vragen. Nog steeds hangt ons de fluoridering van het drinkwater boven het hoofd. antwoordelijk stelde voor de gevolgen van het ongeval en de gemeente de fensie een proces wilde laten aandoen voor dood door schuld, vond het een bedenkelijke zaak, dat na drie jaar on derhandelen nog niets is bereikt, terwijl Ieder weet zo langzamerhand dat een groot deel van de wereldbevolking hon ger lijdt - hetzij door een absoluut te kort aan voedsel, hetzij doordat het be schikbare te slecht van kwaliteit is. Daar wordt ook het een en ander aan gedaan. Voornamelijk onder auspiciën van de F.A.O., de voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Na ties. Zo zijn nieuwe graansoorten ontwik keld, die grotere oogsten garanderen. Zo is kunstmest ter beschikking gesteld van boeren, wier grond daardoor aan zienlijk meer en beter voedsel kan pro duceren. En er zijn natuurlijk schen kingen uit de overproduktie van de rij kere landen. In theorie zou eigenlijk nergens meer honger geleden behoeven te worden. Waar dit toch gebeurt is te wijten b.v. aan gebrek aan een goed distributie apparaat, dat zorgt dat het eten tijdig op de juiste plek arriveert. India is hiervan een voorbeeld: door irrigatie systemen, kunstmest, nieuwe wegen en onderwijs aan de agrariërs produceert het land genoeg voor eigen behoefte. Maar het ziet geen kans met de voor handen transportsystemen hongersno den te voorkomen. En al zou het dit probleem wel opge lost hebben, dan blijft nog het pro bleem dat de hongerigen doorgaans het arme proletariaat van miljoenensteden vormen, die het geld niet zouden heb ben om het voedsel te kopen als het v/el aangevoerd was. Dit is het volgend vraagstuk voor de Wereldvoedselconferentie, waarvan Den Haag gastheer is. De sociale structuur van menig ontwikkelingsland zou dras tisch gewijzigd moeten worden om het effekt van de agrarische vooruitgang volledig tot zijn recht te laten komen. Wie ernst maakt met de strijd tegen de honger, aldus één redenering, moet dan ook niet alleen op argrarisch ter rein zijn, maar ook pogen verbetering van de sociale en politieke structuur te bereiken. In menig geval betekent dit dat men dan moet samenwerken met de groepe ringen die de regering van die landen beschouwen als hun. interne vijand. Voor een V.N.-organisatie echter is dit zonder meer al moeilijk: de Verenigde Naties hebben te maken met de rege ringen van haar lid-staten. Een barriere is in de praktijk dan bovendien dat de financiering van menig F.A.O.-pro- jekt komt van de Werelbank of van andere gespecialiseerde V.N.-organisa- ties, die er zeker niet voor zouden voe len om b.v. het omverwerpen van een regering in een ontwikkelingsland, door waarschijnlijk zeer linkse guerillatroe- pen te financieren. Zeker de Verenigde Staten als grote geldschieter in de meeste organisaties, zou zeer snel de beurs sluiten, wanneer de F.A.O. b.v. de revolutie in Latijns- Amerika ging helpen. De strijd tegen de honger is lang be schouwd als zuiver een technische kwest'e, die men met wetenschappelijke hulp kan winnen. Nu men ervaart dat deze s'rijd ook zijn moeilijke politieke en sociale aspecten heeft, waarop zij verloren kan worden, slinkt het opti. misme dat spoedig hef menselijk recht op vrijdom van honger over de hele wereld gegarandeerd kan worden. bij de zo juist gehouden gemeenteraads verkiezingen de gelegenheid geboden, zich door voorkeurstem tegen fluoride ring uit te spreken en bij de Prot. Chr. partijen, het P.A.K. en de V.V.D. (meer) tegenstanders van fluoridering in de niuwe gemeenteraad te kiezen. In een in 10.000 exemplaren huis aan huis verspreid strooibiljet (dat waren er ca. 500 te weinig) werden de situatie en de motieven geschetst en werd precies aangegeven, op wie 'n voorkeurstem uit te brengen bij gegeven, door de kiezer gedane partijkeuze. Bij het opstellen van het advies was uitgegaan van de overweging, dat volgens lVs jaar gele den genomen steekproeven ca. 2/3 van de bevolking tegen fluoridering is. Ik had erop gerekend, dat tenminste de helft daarvan (d.i. 1/3 van de kiezers) r vanaf f6595,— incl. B.T.W. Ofi. dealer voor Soest, Baarn en A'foort Laanstraat - Telefoon ,3865 - .Soest het gegeven advies wel zou opvolgen. Dat is, helaas, een veel te optimistische veronderstelling gebleken. Het lijkt de moeite waard het verschijnsel „voor keurstem" aan een analyse te onder werpen en te trachten de oorzaken van het fiasko op te sporen. Daarvan valt misschien te leren. Bestudering van de détails van de uitslag van de gemeente raadsverkiezing in Soest brengt me tot de volgende conclusies: 1. Rekening houdend met het feit, dat het aantal kandidaten op de verschil lende lijsten varieerde van 2 tot 20, kunnen we zeggen, dat bij de K.V.P. relatief de minste voorkeurstemmen zijn uitgebracht; dan volgen A.R. C.H., S.P.G. en C.P.N.; in 't midden bevinden zich V.V.D. en Binding Rechts; daarop volgen P.A.K. en Boeren Partij; en D '66 spant de kroon. D.A.F. heeft te weinig stemmen gekregen om geplaatst te kunnen worden. 2. Bij de K.V.P. zijn tegen fluoridering uitgebracht 19 stemmen, d.i. 3/4%! Het totaal aantal voorkeurstemmen bij de K.V.P. bedroef 527. Daarvan in Soester berg 87 op het schoolhdbfd van As, wat weliswaar de sympathie van ten minste 87 kiezers voor de heer van As tot uitdrukking brengt, maar verder Verloven Trouwen Vergadering Receptie Repetitie enz. enz. GA NIET TOBBEN MET RUIMTEGEBREK EN TEKORT AAN HULP. KOM EENS MET ONS PRATEN Vredehofstraat 6 - Telefoon 02155-2525 Tot in depuntjes verzorgd, tegen uiterst scherpe prijzen In de grote, geheel air-conditionned zaal, is een complete stereo-geluidsinstal latie aanwezig, terwijl ook een piano beschikbaar is. Geen zaalhuur, menukaarten en tafelversiering worden gratis door ons verzorgd. geen enkele betekenis heeft. Als de heer van As alle Soesterbergse K.V.P.-stem- men had gekregen, was dat ongetwij feld voldoende voor een voorkeurzetel, die hem echter door de K.V.P. onthou den zou zijn. Voorkeurstemmen kunnen slechts dan effekt hebben als ze een duidelijke betekenis hebben en/of iemand die op een zogenaamd niet-ver- kiesbare plaats staat, aan een zetel helpen, en dan moet het georganiseerd en gedisciplineerd gebeuren. Bij de A.R. C.H.U. zijn 203 stemmen (bijna 11 op aanbevolen kandidaten tegen, en 26 (is 1,4%) vóór fluoridering uitgebracht. We moeten echter wel be denken, dat deze kandidaten ook lit andere motieven voorkeurstemmen heb ben gekregen, zodat vermoedelijk niet meer dan 4 geïnterpreteerd mag wor den als „tegen fluoridering". Bij het P.A.K. ging het om maximaal 5,7 tegen en 1,15 vóór; bij de V.V.D. om maximaal 6,0 minimaal ruim 4 tegen. Bij Binding Rechts, Bóeren-Partij, en S.G.P. waren de maximale percen tages tegen fluoridering 14,5, 2,65 en 10,5 hoewel aangenomen mag worden dat vrijwel alle kiezers van deze par tijen tegen fluoridering zijn. Om onna speurbare redenen heeft men in het al gemeen niet duidelijk van z'n standpunt in deze laten blijken, ook waar dat ge nerlei consequenties kon hebben voor de samenstelling van de te kiezen ge meenteraad. Tenslotte: bij de C.P.N. heeft 7,0 op de aanbevolen kandidaten gestemd, en bij D '66 waren het 20,0 waarvan mogelijk de helft om andere -motieven. Deze onfortuinlijke verkiezingsuitslag zou voorstanders van de fluoridering misschien verleiden tot de uitleg: „Zie je wel! Die tegenstanders vormen maar een kleine minderheid". Om aan zulk een uitleg de grond te ontnemen, heb ik in m'n eigen buurt nagegaan, hoe ons advies is opgevolgd door mensen die in dertijd op een lijst tegen fluoridering hebben getekend, dan wel spontaan per brief(kaart) adhesie hebben betuigd. TELEVISIE, houten-kast, ,59 cm :T~ 498,—.. Dealer Blaupunkt, Philips", B O Soesterbergsestraat 20a - Soest Telefoon 3367 op nr. 2 (C.H.U.) is 2,84 van de stem men op lijst 2 c.q. voor P.S.P. en P.P.R. binnen de P.A.K.-lijst op een totaal van 733 voorkeurstemmen 75 is 3,62 van de P.A.K.-stemmen), en ten minste 18,5 (van alle geldige stem men) blijkbaar slechts om sympathie voor de voorkeurskandidaat tot uit drukking te brengen, zonder dat dat iets bijdroeg of bij zou hebben kunnen dra gen, om die kandidaat ook in de ge meenteraad te brengen. Anderzijds, van de 74,2 der kiezers die op nr. 1 van de lijst hebben gestemd, zijn er tenmin ste 31,6 (maar vermoedelijk meer dan tweemaal zoveel), bij wie die stem op nr. 1 sleur was en op geen enkele ratio nele overweging berustte. Conclusie: Bij vermoedelijk ca. 4/5 van de kiezers, of nog meer, zijn rationele overwegingen bij de beantwoording van de meestentijds niet eens gestelde vraag: „voorkeurstem of niet?", niet in het ge ding. Voorkeurstemmen zouden in het LOODGIETERS- EN VERWARMINGSBEDRIJF Gas-installaties, waterleiding sanitair, lood- en zinkwerken Oude Grachtje 14a Soest Telef. 02155-4332 Daarbij bleek dat van geen. der 86 on dervraagde kjezers het standpunt ver anderd was; dat van hen 67 gestemd hadden; dat van de 67 21 het strooibil jet niet gelezen hadden. Van de 46 die het wel gelezen 'hadden, hadden 15 kiezers naar ze zeggen 't gegeven advies opgevolgd; 31 kiezers hadden dit, door welke oorzaak of om wat voor re den dan ook, niet gedaan. Bij deze laatsten was ook de initiatiefneemster voor de hele antifluorideringsaktie in Soest en twee personen die indertijd spontaan hun instemming hadden be tuigd! Sommigen stelden, dat iemand die tegen fluoridering is, uit dien hoofde alleen nog niet een geschikt raadslid zou zijn. Toegegeven! Maar bij iemand die zich niet duidelijk tegen fluoridering uitspreekt, is onze persoonlijke beslis singsbevoegdheid over hoogst persoon lijke zaken niet veilig. Reden genoeg om hem ongeschikt te achten als raadslid. Volgens m'n kleine steekproef zou ca. 22 van de kiezers die tegen fluoride ring zijn en gestemd hebben, d.i. ca. 14 van alle kiezers die gestemd heb ben, het advies gevolgd hebben. Dat be tekent dat deze steekproef niet repre sentatief is, want de feitelijk gevonden percentages liggen veel lager. Maximaal heeft 6,8 (voor het stembureau Zon negloren, waar de geënketeerde perso nen gestemd hebben6,7 van de kie zers een voorkeurstem tegen fluoride ring uitgebracht; minimaal zijn het er mogelijk ca. 3Va Het is niet uitge sloten, dat in een aar.tal gevallen de mededeling, dat het advies is opgevolgd, ten onrechte, hoewel te goeder trouw, is gedaan. Ik heb één zo'n geval vastge steld. Uit het feit, dat er in totaal 25,8 aan voorkeurstemmen werd uit gebracht, waarvan slechts een paar op rationele overwegingen (te weten: tegen of voor fluoridering, en om voor keur uit te spreken voor de C.H.U. bin nen de lijst van A.R. C.H.U. op een totaal van 587 voorkeurstemmen 70 Staan er gewoon beter bij dan gewone planten. Dat horen wij dagelijks van onze klanten met 'Luxaflex"-jaloezieën. Zien wij trouwens bij ons zelf thuis ook. Andere voordelen van Luxaflex aluminium jaloezieën? Het merk Luxaflexop koordknopje en onderlat, dat zorgzame garantie en service aandacht van de vakman garandeert. Dal zijn wij in dit geval. En: 'Luxaflex' jaloezieën zijn voordeliger dan u dacht. Stel het zelf vast. Kom 'ns langs. Altijd welkom. algemeen slechts dan enig resultaat kunnen hebben, als de zaak goed geor ganiseerd wordt, wat dan mede zouin houden, dat aan de kiezer het hoe en waarom allemaal precies uit de doeken zou moeten worden gedaan. Zelfs dan lijkt de kans op fiasko heel groot, waar mee dan de eventuele betekenis van de voorkeustem tot vrijwel nul is geredu ceerd. Tenslotte dit: Dat de heer Abbring aan de vooravond van de verkiezingen met een stuk in de Soester Courant zou komen, lag wel in de lijn der verwach tingen. Hij had weliswaar in de zomer van 1968, ca. 7 weken nadat het Comité tot Behoud van Zuiver Drinkwater z'n aktie was begonnen, aan het eind van een tegen deze aktie gericht stuk mee gedeeld, dat voor hem hiermee de „dis cussie" gesloten was, maar er was ten slotte geen reden déze mededeling van de heer Abbring voor betrouwbaarder te houden dan z'n overige mededelingen. KOELKASTEN (zeer lage prqzen) Bosch, Zanussi, Indèsit, Marijnen Telèfoon' 3367 Die mededeling dat voor hem de kous af was was niet meer dan een overigens goed geslaagde poging, de tegenstanders van de waterfluoride- ring in de Soester. Courant de mond te snoeren. In het vóór de verkiezing in Soest en Soesterberg verspreide strooibiljet, waar van ik de tekst heb opgesteld, heb ik me zeer voorzichtig uitgedrukt. Ik heb me gehouden aan vaststaande feiten, aan bewezen zaken. Ik houd de fluori dering voor een veel kwalijker zaak, dan in het strooibiljet heb voorgesteld, en wel op grond van feiten en overwe gingen, die oorzakelijk verband tussen ziekteverschijnselen en fluóridegehalte van het water wel waarschijnlijk, maar daarmee nog niet onomstotelijk bewe zen maken. Bekend is des heren Abbring volstrekt vertrouwen in autoriteiten waartoe hij zich zelf ook wel een beetje rekent, als moge blijken uit de verrukkelijke onzin die hij destijds ten beste gaf: „artsen en tandartsen zijn alleen al op grond van hun opleiding bij uitstek be voegd te oordelen" over zulke zaken als fluoridering van het drinkwater, alsof die opleiding iets meer zou kunnen doen, dan ze in staat stellen met ver stand, en kritisch, kennis te nemen van de literatuur over het onderwerp en daarnó tot een oordeel te komen. In ambtelijk Nederlands verscheen 26 maart j.1. het besluit van de Gemeente raad tot het vaststellen van het bestem mingsplan en de bij dat besluit beho rende bijlage, beide bevattende de mo tieven die tot de beslissing hebben ge leid. Alles gebundeld in de gemeente lijke brochure „Weg over de Eng". Waarom? Omdat de door Napoleon aan gelegde rijksweg dwars door Soest steeds drukker wordt. Dat heeft de Franse keizer natuurlijk nooit voorzien en hij was ook niet bepaald de man die naar de mening vroeg van visionaire burgers of fantasierijke kunstenaars. In een democratie gaat het iets anders maar niet veel beter. In 1967 nam de Gemeenteraad van Soest een structuur nota aan als richtlijn voor het te voeren stedebouwkundig beleid. De bevolking werd weliswaar hierover ingelicht door middel van een tentoonstelling, een voorlichtingsbijeenkomst precies een jaar geleden, en een mondelinge toelichting op een avond in april, maar werd niet gevraagd zich eveneens uit te spreken. De overheid wenst dat zij, de mensen om wie het gaat, naar haar luisteren. Terwijl zij natuurlijk naar ons moet luisteren. Wij moeten zeggen wat ons ter harte gaat. In dit geval geen schil derachtig landweggetje, waarover Jaco- bus van Looy destijds zo poëtisch kon meimeren. Maar een nieuw geprojec teerde snelweg over de Eng, waaraan alleen een aantal napoleontische auto rijders behoefte heeft. Ten koste van een gebied, dat weliswaar geen natuur historische waarde bezit misschien maar landschappelijk onmisbaar is in een tijd dat vogels en vlinders dood uit de lucht vallen, mensen en vissen naar adem happen en ons voedsel langzaam vergiftigd wordt. Op blz. 9 van de zendbrief van B. W. aan de raad wordt gesteld: „Juist in dit landschap kan de weg een zeer goede plaats krijgen en zal als het ware één geheel met het park gaan vormen en zij zullen elkaar aanvullen." Het is maar hoe je het opzat. En op blz. 8: „Het is met name verkeerd te veronder stellen, dat juist door de aanleg van deze weg Soest in tweeën wordt gedeeld. Dit is immers in feite een reeds be staande situatie. Ook de thans aanwe zige landbouwgronden vormen een bar rière." Wie is door dergelijke drogredenen overtuigd? Misschien „de zwijgende meerderheid. Deze term werd in Soest voor 't eerst uitgesproken op de discussie-avond van de eerste juni jl. in het Artishock-ge- bouw. Maar bestaat er een meerderheid voor het wegenplan? Is er niet aller eerst in deze gemeente een zwijgende massa ongeïnteresseerden? Dan komt een rustige groep medestanders, daar naast zijn er een groot aantal belang hebbenden die hun huizen en tuintjes bedreigd zien en tenslotte zijn er dan de militante en geëngageerde burgers waaronder o.a. de Soester Kabouters die een keurig alternatief rapport hebben opgesteld over deze materie. Al deze min of meer betrokkenen en hopelijk ook deskundigen ontmoeten el kaar op een nieuwe discussiebijeenkomst, op dinsdagavond 23 juni, om 8 uur, in het A.S.-gebouw, Steenhoffstraat 46. Voorzitter is wederom Ds. N. van Gel der, plaatsvervangend hoofd, documen taire programma's, bij de N.C.R.V.-te levisie. Een man die als gespreksleider door iedereen aanvaard üs. Als opsteller van één van de 45 be zwaarschriften is de Kunstenaarsvereni ging Artishock in deze geenszins neu traal. Zij stelde destijds duidelijk: „Nogmaals willen wij met nadruk naar voren brengen, dat het park op maxi male grote dienstbaar moet zijn aan de inwoners van Soest en dit is alleen mo gelijk als de weg over de Eng er niet komt. Het verkeer, hoe belangrijk ook, moet ondergeschikt zijn aan de mens en niet omgekeerd." Dit bezwaarschrift wordt afgedaan, in „agendapunt 3 op blz. 36 van de pater nalistische brochure, door de raad der gemeente Soest („die heeft overwogen, dat het bezwaarschrift tijdig is inge komen en dat reklamante in haar be zwaren kan worden ontvangen") met verwijzing naar bijlage I, par 4, en der halve worden de bezwaren ongegrond verklaard, zo gaat dat. We moeten er nog eens rustig over praten dinsdag. Komt u ook? J. VISSER AANLEG en REPARATIE licht- en krachtinstallaties P.U.E.M.-INSTALLATEUR Tel. 3367 - Na 6 uur 3674 of 4111 KELTUM'PLEET JUWELIER HORLOGEP en DURFINE Cfl5SETTES REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Het is duidelijk:: des heren Abbrink ge schrijf moet dienen om „het gewone volk" zoals de heer Joosten het noemde zand in de ogen te strooien. Hij heeft het tij niet mee. Het ver trouwen in autoriteiten maakt ge lukkig meer en meer plaats voor een kritische houding tegenover autoriteiten. Ik zou „het gewone volk" onderschatten, van de Soester Courant veel te veel plaatsruimte vragen, en de heer Ab bring te veel eer bewijzen, door in details op zijn geschrijf in te gaan. Ik betreur het natuurlijk bijzonder, dat maar zo weinigen door voorkeurstem van hun afwijzing van de waterfluori- dering hebben doen blijken. Maar ik ben blij, dat de analyse van de verkie zingsuitslag. en m'n kleine enquête dui delijk maken, dat deze weinigen maar een kleine fraktie vormen van de grote groep van tegenstanders van fluoride- ring, en dat vrijwel niemand zich door het stuk van de heer Abbring van de wijs heeft laten brengen. W. P. ROELOFS Van de vijftienjarige Soester A. P. werd in het Soester Natuurbad zijn kleding uit de garderobe gestolen: blauw over hemd, lange zwarte pantalon, portemon nee met abonnement, ondergoed, blauwe sokken en lage zwarte schoenen. Op zondag 14 juni heeft het derde team van de LTC Soest de promotie naar de 4e klasse KNLTB bewerkstelligd. De beide dames enkelspelen werden gewon nen door mevr. T. Mackor en mej. M. von Bönninghausen. L. Twijsel moest het hoofd buigen voor de speler van het Rotterdamse Aeolus-Oledo, maar tot grote opluchting van het talrijke ten- nisminnende publiek, wist de heer A. Mackor zijn single te winnen. Dat de score in de derde set nog tot 77 opliep vóór er een beslissing kwam, bewijst wel, dat er veel gemaneuvreer bij te pas moest komen. Tot twee maal toe wist de Rotterdammer een matchpoint van Mackor met een zeer hard gesla gen service te niet te doen. Met een confortabele 3-1 voorsprong uit de singles traden de dames Mackor en von Bönninghausen aan voor de dames dubbel. Het leek fout af te lopen, toen zij de eerste set verloren en in de tweede met 5-2 achter (en matchpoint) kwamen. Vooral mevr. Mackor hield het hoofd koel en punt voor punt werd de Ajje ut ming vraog dan mok zeige dat zo teuge de vekaansie- tied toch alle jaor weer naor vore komp hoen kwak waorde- loze minse der toch in ongze omgeving rond blieve lope. Aal jaore binne der minse, die, vlaak voordaat zullie op vekaansie gaon, en daor staon de luu die naort buutelaand gaon voorop, hullie huusdiere gedaon geve. Nie daat zullie daan een aore baos voor de diere gaon zeuke, waas daat maor waor, maor zullie neme hullie huusvrind of vrindin mee in de otoo „naor buute", voor un ritje en as zullie daan veer genog uut de buurt binne, daan gaan zullie waandele. Deris geen haon die der naor kraoit, maor zullie gaon mit hullie dier ut bos in en komme der zongder dier uut. Kiek, ajje daat hoort of ziet, en daan maok ut heulemaol niks uut of jie diere- vrind bin of nie, daan krieje toch wel effe un raor geveul van binne. Ajje der waat ovur wil zeige, daan mojje eers gaon kieke ofter an zoon zaok messchien ok nog goeie kaante zitte, maor iets aors as „noeng kriege de minse die un huusdier zeuke de kaans om makkeluk an zoon dier te komme", hek nie kenne vingde. Vaast staot wel datter ok eigeluk nie zo bar veul mogelukhede binne om mit je huusdier op vekaansie te gaon. Vollu- guns Gart, en die kent wete, waant hie hep zelluf ok zoon ding op vier pote, binne der zowel in binne- as buutelaand maor bar wienug plaotse waor je un huusdier mee naor toe mag neme Daat houwd dus in, dat as dierebezitturs op vekaansie gaon, zullie in hullie omge ving iemaand motte gaan zeuke waor zullie voor un paor weke hullie beest magge laote loozjere. Das netuurluk ut heule prebleem, waant waor vingd je iemaand die op je huus dier wil passé. Ut mot netuurluk iemaand weze die zelluf al un dier hep, waant minse zongder diere veule der meestaai nie zo bar veul meer voor om op de diere vaan een andur^nins te gaon passé. As zullie zo meraokuls gek op diere waore gewees dan haade zullie zelluf wel un beest genome. Maor die minse deeje ut nie omdaat zullie geen laast wouwe hebbe as zullie weg moste of op vekaansie gonge. Misschien waas wél de voornaomste reje daat zullie voor geen pries aore minse mit hullie dier op wouwe schepe. Gelukkug binne der ok nog tehuuze waor je je dier voor un goeie haandvol knaoke voor un paor weke naor toe ken brenge. Mit un mooi woord hiet zoiets „dierepensjon", maor vaok ist nie aors dan un bar groot hok, waor ut beest nie uut ken lope, en waor die net genog te vrete krieg om nie dood te gaon. Maar der binne ok goeie tehuuze, dus kenne we ut praote over die slechte maor betur staoke. Veur ming staot in alle gevaal vaact, dat noeng der steeds meer beeste as huusdier komme, der eigeluk waat meer voorschrifte zouwe motte komme. Waant ut magge dan trouwe huusgenote ge- noemp worde, ut blieve beeste, En daan magge der messchien minse weze die voorstaander binne van hongde-weeceetje omwille vaant vuul laangs de straot maor daat magge zullie daan gerus vurgete zolaang as die beeste der billetjes nie mit un stukkie pepier -met fraaie bussen gratis- vraag ze uw bakker nu met mmm..! REPARATIE aan alle merken 1 radio en televisie Speciale service-werkplaats' Tel. 3367 - Na 7 uur 6256 achterstand ingelopen. Tenslotte werd ook deze partij voor Soest in winst om gezet Veel waardering had het publiek voor de houding van de Rotterdamse meisjes die weliswaar niet verhinderen konden dat zij steeds meer in het nauw wer den gedreven, maar die de tegenslag uitermate sportief verwerkten. De herendubbel van R. v. Zadelhoff en L. Twijssel was een korte procedure. Tegen de grillige effectballen van Van Zadelhoff en met vuurwerk van Twijssel aan het net had men geen verweer (6-3, 6-0). Daar de stand toen 5-1 voor Soest was, werd besloten de beide gemengddubbel- spelen te delen en de einduitslag werd derhalve 6-2. In het volgende seizoen zal de LTC Soest met twee teams in de derde klas se uitkomen, met een in de vierde en 1 in de vijfde. Indien het park aan de Schrikslaan zal worden uitgebreid zal de club met meerdere teams in de vijf de klasse kunnen beginnen, een nood zaak die binnen afzienbare tijd zal be staan, omdat er bij de junioren een flink aantal speelsters zijn, die een be hoorlijk niveau zullen bereiken.

Soester Courant | 1970 | | pagina 3