De jeugd is lang zo slecht niet als men wel denkt MET KATOEN KUN JE ALLES DOEN! zeefdrukker, S&óóoon JTLAAN Toetje voor cle slanke lijn n's Industrie n.v. nummer: 36 - SOEST ende ger - ssier Het gebruik van de pil is niet geheel zonder gevaar maar toch... Hulpvaardigheid et korte mouw v.a. ƒ19.90 ([Oversv.a. ƒ29.75 Wat denken, willen en doen uw kinderen wèl en nlet7 Dat zijn vragen waarmee heel wat ouder* hun hoofd hebben afge pijnigd, waarmee ze nog dagell|ks worden geconfronteerd en waarop ze slechts zelden een rechtstreeks antwoord krijgen. Onlangs werd door de KRO-televIsIe een documentaire uit gezonden van Leo Akkermans „Werkende Jeugd '70", een do cumentaire welke steunde op een enquête, die het bureau Veldkamp/Marktonderzoek In opdracht van de KRO had ge houden. De resultaten van dit onderzoek naar leef- en denk wijze van de werkende jeugd kunt u In dit artikel lezen. Onder werkende jeugd zijn te ver staan jongens en meisjes van 14 t.m. 17 jaar die in het arbeidspro ces zijn opgenomen en geen volle dig dagonderwijs meer volgen. Dat zijn zo'n 330.000 jongeren. Zo op 't eerste gezicht zijn deze jongeren tevreden mensen, die kans zien vooruit te komen in het leven en die van de toekomst verwachten dat zij het beter zullen krijgen dan hun ouders. De belangstellingsfeer Waar heeft de werkende jeugd be langstelling voor? Zijn ze geïnte resseerd ln politiek? Niet overma tig, mag men wel zeggen. Al» ze mochten stemmen zou 52% hetzelfde kiezen als hun vader, al thans voor zover ze weten wat hun ouders stemmen, want 30% weet dat nameiyk niet. De meesten van hen zijn echter weinig in politiek geïnteresseerd: 60% van hen vindt dat ministers en kamerleden zich maar bitter weinig om hen be kommeren. De belangstelling voor de gods dienst is bij de werkende jeugd groter dan men zou verwachten: 67% zegt godsdienstig te zijn, waarvan 34% zich uitspreekt voor het katholicisme; 21% ziet meer in hervormd, 10% in gereformeerd en 2% anders. Over het algemeen kiezen ze dezelfde godsdienst als hun ouders. Ongeveer een derde deel van die jongeren zegt van huis uit niet godsdienstig te zijn. Voor het lezen van kranten hebben de werkende jongeren niet veel in teresse; ze lezen ,,niet vaak" een krant en vrijwel nooit een opinie blad. Daarentegen is hun belang stelling voor de ontwikkelingslan den in vele gevallen groter dan bij de ouderen het geval is: 81'% vindt dat het Westen verplicht is de ont wikkelingslanden te helpen en 57% wil best Iets voor ontwikke lingshulp afstaan. De vrijetijdsbesteding Als vrijetijdsbesteding wordt sport op de eerste plaats genoemd (met 43%), dan volgt crossen op een brommer, lezen (34%), bioscoop (34%), dansen (28%), knutselen (27%), en televisie en radio (25%). In het weekeind gaan zeven van de tien jongeren naar een café, een bar, de bioscoop; 's avonds zit 't merendeel naar de televisie te kij ken. Slechts 6% van hen brengt de avonden door met het draaien van plaatjes. Popmuziek neemt een veel geringere plaats in de vrije tijd van de werkende jeugd dan men zou denken. Bij een onderzoek naar wat ze van popmuziek afwis ten waren zestien vragen ingelast over actualiteiten uit de wereld van pop en beat. Negen van de tien jongeren wisten geen enkel antwoord op de zestien vragen 1 De sexualltelt Ook de vragen verband houdend met sexualiteit leverden wel en kele verrassingen op. Er kwam duidelijk naar voren dat de jeugd in totaliteit niet zo verdorven is als men vaak wil suggereren. Om bij het onschuldigste te beginnen: 26 van de honderd jongens gaan vaak met meisjes uit en 33 van de hon derd meisjes gaan vaak met jon gens uit. Meisjes gaan iets meer uit, maar zijn véél strenger als het gaat om voorechtelijk geslachtsverkeer. Het opvallende is dat naarmate men minder uitgaat, men méér tegen voorechtelijk geslachtsverkeer is. Bij de jongens heeft 20% er be zwaren tegen; bij de meisjes zelfs 47%. De totale meningen zijn eer lijk verdeeld: een derde van de werkende jeugd is vóór, één derde tegen en één derde weet het eigen lijk niet. Als de ouders bij de en quête aanwezig waren, dan bleken de jongeren zich eerder tegen het voorechtelijke geslachtsverkeer te verklaren dan wanneer ze alléén werden ondervraagd. De genotmiddelen Er bleek ook niets van te kloppen dat „bijna alle jongeren tegen woordig verdovende middelen ge bruiken": driekwart van de wer kende jongen» en meisje» Is zelf» vóór een verbod van verdovende middelen. In roken zien ze minder kwaad, want 67 van de honderd jongens roken en 63 van de hon derd meisjes. De helft van alle on dervraagden verklaarde alcohol te gebruiken, dat dan voor twee der de uit bier bestaat. Gemiddeld hebben de werkende jongeren 15 gulden zakgeld in de week. Dit werd per 100 onder vraagden besteed aan: sparen voor de uitzet (24), sparen voor de toe komst (20), sparen voor gebruiks artikelen els bijvoorbeeld 'n brom mer (16), voor iets achter de hand (21) en voor de vakantie (2). Dat slechts twee van de honderd jon geren sparen voor de vakantie houdt natuurlijk ook verband met het feit dat „werkende jongeren" vakantiegeld krijgen. Die „rotschoot" Over de schooltijd zijn de werken de jongeren haast unaniem niet erg ie. spreken. Ze zijn er in ieder geval helemaal niet van overtuigd dat de op de schoolbanken doorge brachte tijd de gelukkigste van hun leven moet worden genoemd. Met een soort walging spreken ze over die „rotschool". Waar ze'"„alleen maar" hun mond móesten houden en onderworpen waren aan 'n star leerprogramma waar „je toch niks aan hebt". De school is niet veel meer dan een boosdoener ln hun ogen. Van de jongens volgt dan ook meer dan de helft géén cursus, en van de meisjes volgt 86% geen verder onderwijs. De jongens zien de meisje» nog maar al te vaak al» „de hruldjes van morgen", of ze het leuk vinden of niet. Uit het onderzoek is gebleken dat scholing van de vader- van meer belang is voor het doorleren van zoon of dochter dan het feit of pa op kantoor zit of op de fabriek werkt. Slechts in één van de drie gevallen gaat er van de werkge ver een stimulans uit om verdere opleiding te volgen. Waardering hel belangrijkst De verdiensten en zelfs de aard van het werk zijn minder belang rijk voor de werkende jeugd dan het gevoel gewaardeerd te worden. Waardering stellen ze zelfs hoger dan de sfeer op het werk en het contact met de baas. Men zoekt ln het bedrijf een zekere geborgen heid. Ofschoon de meesten bewe ren „tevreden werknemers" te zijn Is 34% toch van mening dat ze geen kans zien de gewenste baan te krijgen waardoor ze hun toe- komstideaal kunnen verwezenlij ken. De tevredenheid van de wer kende jeugd moet in feite dus meer als „berusting" worden ge zien, berusting omdat het tóch al lemaal hopeloos is. Ze leggen zich bij de bestaande toestand neer om dat 't nu eenmaal niet anders kan. Met opleiding is het meteen al an ders. Uit het onderzoek is name lijk gebleken dat geschoolde jon geren veel minder bei-ustend zijn dan ongeschoolden. Jongens en meisjes met wat meer opleiding zijn ook wat minder star, wat min der dogmatisch en pleiten zelf voor de rechten van hun groep. Zij kunnen ook wat beter zelf plei ten. We hebben de belangrijkste resul taten van de enquête in het kort weergegeven. Er is natuurlijk nog veel meer aan het licht gekomen, maar het intrigerends van alles vonden wij toch wel, dat het gene raliseren over de jeugd in ne gen van de tien gevallen in nega tieve zin door ouderen een kwa lijke zaak is. Want men mag sa menvattend toch zeker wel zeg gen: DE JEUGD IS LANG NIET ZO SLECHT ALS MEN DENKT! RE GARANTIE IS ER NIET 1 r voor of achter te lopen, het g van de produktie wordt ge- leken geschiktheid kan voor celijke woonruimte worden ge- telefonisch bij est, telefoon 02I55-222S. (SOERABAJA) ïESLOTEN HUIS) uist achter station Soestdjjk Dat bi) het gebruik van „de Pil" ne venverschijnselen kunnen optreden, ls reeds lang bekend. Toch worden deze nevenverschijnselen ln sommige krin gen sterk overdreven. Zo treedt de zo gevreesde trombose slechts ln zeer spo radische gevallen ep na het gebruik van de pil. Volgens een woordvoerder van het Staatstoezicht op de Volksgezond heid Is komen vast te staan, dat het ri sico tengevolge van trombose door pil gebruik over een periode van tien jaar ongeveer vergelijkbaar ls met het risi co tengevolge van een zwangerschap. Neemt men het sterfterisico bij abortus in beschouwing bij deze vergelijking, dan is dit risico zelfs aanmerkelijk gro ter dan het optreden van nevenver schijnselen bij pilgebruik. Ook is als conclusie van een gesprek tussen de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisin- ga en de directeur-generaal van de Volksgezondheid van Engeland, Sir George Godber naar voren gekomen, dat het optreden van trombose als ne venverschijnsel bij pilgebruik bij be paalde handelspreparaten kleiner is dan bij andere. Meer dan 90% van de vrouwen in Ne derland gebruikt thans preparaten die naar alle waarschijnlijkheid tot de vei ligste groep behoren. Bij de overigen is waarschijnlijk een deel, dat om ver schillende redenen de relatief hogere dosering oestrogenen nodig heeft voor een effectieve voorkoming van zwan gerschap. Het is aanbevelenswaardig eventuele omschakeling van het ene preparaat op het andere te doen ge schieden nadat 'n lopende menstruatie- cyclus is beëindigd. Bij tussentijdse omschakeling is er mogelijk een ver hoogd zwangerschapsrisico. Uw huis arts kan u er meer over vertellen. LEVI's heeft het assortiment corduroy modellen voor 1970 uitgebreid met ivale wide corduroy pantalons, dit is een brede rib, Duchessge naamd van 100 katoen. Pantalons in deze geheel nieuwe stof zijn ver krijgbaar in de kleuren sand, fel rood en kobaltblauw, eventueel met bijpassend jacket. Zonder nu juist te beweren dat u van de yoghurtpudding waarvan lk u hier het recept ga geven mager wordt, mag toch wel worden gezegd dat uw vetrolletjes er niet van groeien. U hebt ervoor nodig: 4 dl magere yoghurt, S dl magere melk, 18 g (9 blaadjes) gelatine, 1 blikje mandarijntjes (uitgelekt ongeveer 200 g), sap van een hal ve citroen en 15 g suiker. De gelatine weken in ruim kokend water. De helft van de melk verwarmen, maar niet laten koken en hier de gelatine en de suiker in oplossen. Daarna de overige melk toevoegen. Enkele mandarijntjes voor garnering achter houden, de overige in stukjes snijden. Het iets afgekoelde mengsel vermen gen met yoghurt, citroensap en de mandarijntjes. De massa, als ze drillig begint te worden, in 'n met olie ingevette puddingvorm schenken en verder laten afkoelen. Na afkoeling de pudding storten en gameren met de achter gehouden mandarijntjes. standigheid die »e vaak met grote moeite opbrengen laat hun hun gevoel van eigenwaarde. En als oma nu nog graag haar eigen zaakjes bereddert, laat ze dan maar. Het is zo heilzaam als ze in beweging blijftal gaat het niet zo vlug. Iedere spier die nooit ge bruikt wordt, wordt stijf. Al gaat het bukken, het lopen, het opstaan moei lijk, toch maar de hulpvaardige ban de» thuis houden en laten gaan zolang het kan. Misschien komt er een tijd dat het niet meer kan en ddn kunnen we tonen wat we werkelijk waard zijn. JETTY Er zijn mensen die zó hulpvaardig zijn, dat ze altijd lopen ,,te hollen en te vlie gen", zodat menigmaal de opmerking klinkt: blijf nu toch eens even rustig zitten! Ze zijn het levend tegendeel van die anderen, die zich zo graag laten bedienen, die juist in gesprek zijn als de tafel moet worden gedekt, of hun neus moeten poederen als een helpen de hand zo welkom zou zijn. Het is 'n verschil in natuur en de vraag wat ons het sympathiekst is, is niet moeilijk te beantwoorden. En toch moet ook hulp vaardigheid wel degelijk haar grenzen kennen. Het begint al bij de opvoeding van onze kinderen. We doen ze geen dienst met alles voor ze te doen; ze al les uit handen te nemen. Onze werke lijke liefde tonen we beter in het ge duld om zestapje voor stapje zelf te laten doen, met vallen en opstaan, wat we zo geneigd zijn uit hun kleine han den te nemen en snel even op te knap pen. Het kan goed gemeend zijn, maar we kweken er onhandige en onzelfstan dige kinderen mee. Nog groter is het gevaar voor een teveel aan hulp wan neer het gaat om het omgaan met kin deren, die op een of andere wijze ge handicapt zijn, met zieken, met invali den en bejaarden. Natuurlijk kunnen er talloze gelegenheden zijn waarbij wat hulp gewenst en volkomen op z'n plaats is, maar alle „teveel" is hier 'n ernstig teveel. Meer nog dan de gezon de kinderen hebben de anderen een in nerlijke veerkracht nodig om zich in 't leven staande te houden. Ons medelij den dat we allicht voelen, maar lie ver niet moeten tonen geeft hun zelfmedelijden en werkt verslappend op hun energie. Juist zij hebben extra oefening nodig om de anderen zo goed mogelijk bij te houdenzodat onze hulp dan ook dikwijls node wordt aanvaard of zelfs afgewezen. Ook oudere invali den helpen meestal graag zichzelf en zijn liever niet het middelpunt van me delijden en bemoeienis. Juist de zelf- Boven: Een ontwerp in katoen van Mary Quant, dat in ons land wordt verkocht via Hermanneke van Parera AmsterdamHet bestaat uit een broek en tuniek in crème/rode katoenen poplin; een heel dunne soepele stof, die bedrukt werd met een bloemdessin. Er overheen wordt een mouwloos tuniek gedragen uit een luchtige en vlinderlichte katoenvoile met een crème/rood streepdes- sin. Dit model ls een onderdeel van de Plastic Peace Pro duction, die gerealiseerd werd in samenwerking met John Lennon. Rechts: Een modieuze katoenen zomermantel met revers- kraag, twee grote opgestikte zakken en op de rug een bandceintuurtje. Verder een dubbele rij zilverwitte kno pen en van achteren een split. De stof te een vrolijke, bontgeweven ruit in rood en wit. Young Flair heet deze luchtige zomermantel, waarvan de prijs ca. 120 be draagt. Voor de verkoopadressen: Flash, Postbus 9017 Amsterdam. Rechts: Cin Fashion in Haarlem maakt dit zonnejurkje van een fijne katoen- cloqué. Het wordt gecombineerd met 'n bolero met ritssluiting en korte mou wen die afgezet zijn met een witte rand. De kleuren van dit zomerse ensemble zijn: oranje, wit, geel en olijf. De prijs ligt rond f UfO. Kort na de oorlog was er een tijd dat katoenen kleren ©r een beetje uit kwamen te liggen. Dat was het gevolg van de op komst van de synthetische vezelstoffen. U kent ze allemaal wel, want ze worden onder vele (merk)namen in de handel gebracht (perion. nylon, draion e.a). Die kunststoffen bleken eigenschap pen te hebben waarop men al jaren en jaren had gewacht: kreukherstellend, vuilafstotend, makkelijk wasbaar en snel dro gend. Bovendien hoefde er geen strijkbout aan te pas te ko men. Ze misten - vergeleken bij katoen - echter één belang rijke eigenschap: ze waren In zekere zin dood. Ze glansden wel. maar echt leven zat er niet in. Bovendien waren het geen ..ademende stoffen"; ze hielden de uitwaseming van de huid tegen, met het gevolg dat vooral In de zomer de van nylon en aanverwante vezelstoffen gemaakte kleding niet tot de ..luch tige zomerkleren" konden worden gerekend. De synthetische stoffen zijn intussen geperfectioneerd, zodat de daaraan kle vende onprettige eigenschappen werden afgezwakt. Maar ook de fabrikanten van katoenen kleding hebben niet stilgezeten. Katoen heeft tegenwoordig bijna alle prettige eigenschappen van de synthetische vezelstoffen, maar heeft bovendien de po reusheid niet prijsgegeven, zodat de huid vrij kan ademen en de wind er (bij wijze van spreken) doorheen kan spelen, waar door het dragen van katoen bij de mens een weldadig gevoel achterlaat. De meeste grote textielconcerns en veel ontwerpers hebben zich geheel geworpen op het maken van katoenen kle ding. „Met katoen kun Je alles doen", luidt een slagzin. En met dat „alles" kunt u. van top tot teen in katoen gekleed de zo mer met een gerust hart In- en uitgaan.

Soester Courant | 1970 | | pagina 9