Soest toen - Soest nu Dinsdag 23 juni 1370 49e jaargang uo. 46 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Itnreau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2366 - Postgiro 126136 Het oog gericht op illegaal verzet Prot. Christelijke- en K.V.P.-fractie schrijven aan de voorzitter van de gemeenteraad „KANTOORFLAT" NADERT ZIJN VOLTOOIING RECLAME IN PLAATS VAN POLITIEK 28 juli - 6 augustus Jamborette in Soestduinen Geslaagd Regionale Muziekschool Amersfoort OPBRENGST RODE KRUIS COLLECTE 1970 SOESTER()OURANT Abonnement per kwartaal 3,75. Huilen Soest per kwartaal t 6,75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Jfek. inltofcfc Toen kabouter Roel van Duyn de Am sterdamse stadsoverheid in een „sabota- ge-nota" voorstelde de burgerij degelijk les te geven in illegaal verzet, toonde menigeen zich geërgerd, vooral ten sladhuize. Zowel deze geërgerden als de goedgemutste profeet van het annar- chisme zullen zich verbaasd hebben, dezelfde soort ideeën te horen propage ren door overste M. H. von Meijenfeldt, die behalve staflid van de legerraad ook lid is van de anti-revolutionaire de fensie-werkgroep. De overste sprak - overigens niet als militair maar als staatsburger, wat voor verschil dat ook maakt - zich zodanig uit in een inter view, dat duidelijk geïnspireerd is door de pessimistische uitlatingen van Neder lands oorlogshistoricus dr. L. de Jong. Deze becijferde voor zijn gehoor van ex-politieke gevangenen dat Nederland hoe minder voor zijn leger uitgeeft en dat dit leger hoe langer hoe minder opgewassen is tegen eventuele taken die het zou moeten vervullen in de N.A.V.O.-defensie. Dat trouwens ditzelf de verschijnsel zich ook elders voor doet, gaf te denken: we komen in een situatie waarin we de les van vóór 1940 vergeten, toen ook een ontoerei kend militair apparaat door de goedgeo- liede krijgsmachine van Hitiers „Derde Rijk" onder de voet werd gelopen. Zonder meer heeft dr. De Jong in som mige opzichten het grootste gelijk, al is onder meer het bestaan van de N.A.V.O. al een faktor die vergelijkingen met toen niet helemaal verantwoord maakt. Maar een ander aspekt is ook, dat me nigeen die niet erg meer gelooft in le gers en derzelver nut, eveneens zijn mate van gelijk heeft. Het doel van N.A.V.O. en legers is minder ermee te vechten dan wel om eventuele tegen standers de lust te benemen op ver overing te gaan. Vandaar discussies over de vraag hoe snel na een con ventionele aanval kernwapens gebruikt zullen worden. Vandaar ook ideën als van Roel van Duyn en overste Von Meijenfeldt. Het verzet na 1940 is op gang geko men, moest zijn leiders vinden die door schade en schande moesten leren hoe men verzet voert. Wanneer in plaats van de slag bij de Grebbeberg op de tiende mei van 1940 een capitulatie was gekomen, onmiddel lijk gevolgd door een goed georgani seerd verzet, kan het goed zijn dat de Duitsers het als bezetters aanzienlijk lastiger hadden gehad. En de weten schap dat men bij bezetting terstond een goed geleid ondergronds verzet te genover zich kan vinden, kan minstens zo afschrikkend werken als de hele N.A.V.O.-macht. We kunnen ons trouwens afvragen, zo als Von Meijenfeldt doet, of bewapenen inmiddels niet zover gegaan is als nog zinvol is en dat aan weerszijden de last te groot wordt. Dan geldt nog meer het belang van het bekend zijn, dat be zetten van een land voor de bezetter misère meebrengt. Het zou wel eens d« doelmatigste verdediging kunnen zijn die er is. KANTMAN. voor jonge leerlingen met kleine handen als voorbereidend instrument voor Je gewone klarinet. De aanblaastechniek van de schoolklarinet is praktisch het zelfde als bij de „grote" klarinet. De grepentechniek is echter beduidend een voudiger en is berekend op kleine han den. Voor de z.g. Japanse harp is de belang stelling geleidelijk groeiende. Het in strument heeft een omvang van ruim 4'/2 octaaf en is in alle toonaarden be speelbaar. Door zijn fraaie klank en vorm spreekt de harp tot de fantasie van veel kinderen die voor de keus van een instrument staan. Bij de ouders is er dikwijls nog een zekere drempelvrees voor dit „ongewone" speeltuig. Men vraagt zich daarbij af. wat er eigenlijk mee „gedaan" kan worden. Dat is meer dan men wellicht denkt. Zowel solis tisch, als in diverse instrumentale be zettingen kan de harp zijn klankvolle taak vervullen. Er bestaat reeds een vrij uitgebreide muziekliteratuur voor de kleine harp. Daarbij kan ook een gedeelte van het repertoire voor de grote pedaal- harp gebruikt worden, omdat, de speel- techniek van beide harptypen in prin cipe gelijk is. Met ingang van het nieuwe cursusjaar zal een begin gemaakt worden met het onderwijs op elktronisch orgel. Voor dit instrument bestaat een zeer brede be langstelling, zowel in de kringen waar harmonium gespeeld wordt, als bij de genen die de muzikale kleinkunst pre fereren. Met beide richtingen zal in de onder wijsmethodiek voor dit instrument re kening worden gehouden. De rasechte kerkorganist beschouwt het elektronische orgel als een inferieur surrogaat voor een kerkorgel. De gedachtefout (veroorzaakt door de naam: electronisch orgel) schuilt hierin, dat men twee onvergelijkbare instru menten met elkaar vergelijkt. Hoewel het elektronische orgel in sommige re gisters bewust het kerkorgel imiteert (wellicht de zwakke zijde van het In strument!) is de elektronische klank- voortbrenging van dit instrument zo verschillend van die van het kerkorgel, dat een nauwkeurig luisterend oor di rect het zeer grote verschil in klankka- rakteristiek opvalt. Een oordeel geba seerd op de vergelijking van deze twee „orgels" mag derhalve als minder zin vol worden beschouwd. Thans kunnen leerlingen voor het vak elektronisch orgel worden ingeschreven Bij voldoende deelname zullen ook Soes- ter leerlingen in hun woonplaats de les sen kunnen volgen. Door de fracties van de K.V.P. en de Prot. Chr. Partijen werd de navolgende brief gezonden aan de voorzitter van de Soester Gemeenteraad: Aan de heer Voorzitter van de Raad der Gemeente Soest, te Soest. Edelachtbare heer, Odanks herhaaldelijk aandringen onder andere van de Prot. Christelijke fractie en de fractie van de K.V.P., heeft de raad tot op heden nog geen voorstel ont vangen om over te gaan tot het benoe men van een voorlichtings functionaris. Mede overeenkomstig het punt ln ons gemeenschappelijk programma, namelijk ruimere en betere voorlichting aan de bevolking over feiten en achtergronden van het gemeentebeleid, is het dringend gewenst tot aanstelling van een ge meentelijke voorlichtingsfunctionaris over te gaan. Wij willen u dan ook voorstellen nu de beslissing te nemen tot het instellen van de functie van voorlichtingsambtenaar en met spoed over te gaan tot het aan trekken van een dergelijke functionaris. Onze gedachten gaan uit naar de vol gende situatie. Na aanstelling van de functionaris zal er op korte termijn een bureau voorlichting ter secretarie inge steld moeten worden. De functie van hei Hoofd Voorlichting zal ongeveer op directie-niveau moeten gesitueerd wor den, want deze man staat rechtstreeks onder de Burgemeester en heeft ook rechtstreeks contact met de Burgemees ter. Deze man moet een zekere autori teit hebben, hij moet namelijk op voet van gelijkheid kunnen omgaan met directies van afdelingen, hoofden van afdelingen en chefs. Het Hoofd Voor lichting mag niot in politiek vaarwater komen, dat is de reden waarom hij zal moeten staan onder de Burgemeester en niet onder een wethouder. Het Hoofd Voorlichting staat nooit hele maal aan de kant van zijn werkgever, hij staat ook altijd enigszins aan de kant van de buitenstaander. Naar de kant van de pers bijvoorbeeld vertegen woordigt hij het gemeentebestuur; naar de kant van het gemeentebestuur zal hij de pers moeten vertegenwoordigen. Dit om een zo groot mogelijke objectiviteit te verkrijgen en te verwezenlijken. Gedurende de functionering van het voorlichtings-apparaat moet er een ont wikkeling van de taken van de voor- Niet alleen de verliezende partij maar alle Britten zitten met een kater na deze Lagerhuisverkiezingen, waarvan de praktijk ditmaal wel zeer duidelijk ver wijderd is geraakt van de basis-theorie. Die houdt in dat de Britten per dis trict een man naar Westminster afvaar digen die namens hen kan spreken. Formeel wordt daarom overal op een meneer of mevrouw gestemd, maar vooral dit keer ging de eigenlijke ver kiezingsstrijd duidelijk over de hoof den van deze plaatselijke kandidaten heen. Waar dan bijomt dat ze niet eens zozeer gestreden werd door de partij en, maar voornamelijk tussen twee hoofdpersonen: Edward Heath en Ha- rold Wilson met een aantal figuren van het tweede plan, zoals Enoch Powell en Jeremy Thorpe, wier uitingen overi gens ook niet zonder invloed op de steer bleven. Dat persoonlijk duel kreeg nog meer accent doordat de krantenstaking een deel van de campagne uitsluitend tot de televisie beperkte, een medium - zoals Nixon bijvoorbeeld zeer goed weet - het meer aankomt op de manier waarop de persoon overkomt dan op wat hij nu eigenlijk voorstaat. Nu was het met de programma's ook een tamelijk moeilijk geval. Wat de toetreding tot de E.E.G. betreft, daar over denken Labour en Conservatieven wel ongeveer gelijk, maar geen van beiden heeft veel lust daarover bij de kiezer aan te komen, dat valt gewoon niet goed, al moet natuurlijk op aller lei grond wel gestreefd worden naar aansluiting bij Europa. In stee van dit en enige andere wezenlijke belangrijke onderwerpen is daarom met kracht ge werkt met tamelijk wazige zaken. Labour wees maar met trots op over- sc* jtten op de betalingsbalans en dat het pond weer zo sterk was. De Con servatieven repten over de stijgende prijzen en dergelijke. Twee aspecten die geen van beide zelf zoveel in de hand hebben: ze worden voornamelijk gebruikt om de ander van allerlei on bewezens te betichten. Het gaat er niet om om iets te be wijzen, het gaat erom het imago zo blinkend mogelijk te poetsen en dat van de ander zo dof mogelijk te ma ken. Hier hebben de manipulators van de reclame de verkiezingen ontdaan van zijn politieke inhoud. Daarenboven heb ben de vele opiniepeilers er het hunne toe gedaan om de eigenlijke stembus gang overbodig te maken door voortdu rend de natie de uitslag al voor te hou den. Ze leverden daarbij de politici ook ijverig gegevens over welk soort op merkingen kennelijk het publiek het meest bekoorden, waarmee de zaak nog meer van de politiek naar het bewer ken van de mensen afzakte. Wat Brit ten zich nu afvrager is of dat nu echt zo moet, dat reclamemethoden en opi niepeilingen het politieke aspect van verkiezingen overwoekeren. •aan de bestrating die onder andere gaat voorzien in een wat meer verantwoorde invoeging van het Kerkstraatverkeer op de drukke Torenstraat. voor de vaak taaie volharding, waar mede zij de bedragen inzamelden. Af zonderlijk wil ik hier nog een woord van bijzondere dank brengen aan de bewoners van Braamhage, Engendaal, Mariënburg en Molenschot, die geza menlijk voor het Nederlandsche Roode Kruis een bedrag gaven van ƒ850, De rekeninghouders bij de girodienst en de banken, alsmede de gevers van be taalcheques wil ik vanzelfsprekend ook betrekken in de algemene dank. Ten slotte nog een extra handdruk, zij het dan ook maar symbolisch, aan de tien tallen particulieren, zakenmensen en bedrijfsdirecties voor het beschikbaar stellen van hun vlaggemaslen, waaraan de Rode-Kruis-vlag dagenlang volop ge legenheid kreeg om vrijuit te wapperen in zon en wind. Door bovengenoemd fraaie resultaat kwam het gemiddelde op 42,2 ets. per inwoner of 178,2 van het z.g. streefbedrag, wat ƒ7.660,— be droeg. Het resultaat is afgesloten per 19 juni, maar daarna kwamen er nog gelden binnen op giro 46.67,84 t.n.v. Penning- mr. Ned. Roode Kruis, Soest of via de Ned. Middenstandsbank, zodat het re sultaat nog wel hoger wordt. P. Bergema, Secr. N.R.K. afd. Soest/Soesterberg, Prins Bernhardlaan 38 - Telefoon 2250. Zoals bekend bestaat de padvinderij in Nederland dit jaar zestig jaren. Ter ge legenheid hiervan liet de padvinderij zich op 30 april j.1. (Koninginnedag) zien in de paleistuin, terwijl op 30 mei j.1. op verschillende punten in ons land een presentatiedag plaatsvond. In het kader van dit jubileumjaar wordt van 28 juli tot 6 augustus a.s. te Soest duinen een Jamborette gehouden, waar naar schatting zeshonderd padvinders van diverse nationaliteiten aanwezig zullen zijn. Aan de Pedagogische Academie, Rijks opleiding voor onderwijzer met H.A.V.O.- afdeling te Amersfoort, slaagden voor het examen H.A.V.O. de dames J. M. van den Oord te Soestdijk en S. J. Sprink te Soest. Voor het eindexamen akte van be kwaamheid als onderwijzer slaagden mej. E. W. Bamberg en de heer R. van Alphen te Soest en de heer H. J. Boer, W. F. van Eek en K. M. Boer te Soes- terberg. Een start met het elektronisch orgel Een spreekwoord zegt: „zoveel zielen, zoveel zinnen". Ook bij de keuze van een te bespelen instrument is dit spreek woord van toepassing. Daarom is het wenselijk dat een muziekschool van gro tere omvang een zo uitgebreid mogelijk pakket" van instrumentale vakken kan aanbieden. Gedurende de laatste twee jaren heeft de Regionale Muziekschool Amersfoort met goede resultaten geëxperimenteerd met een aantal (voor de school) nieuwe instrumenten. De „eenvoudige" instru menten zijn uitgebreid met de melodica en de schoolklarinet. De melodica (een z.g. tongeninstrument zoals accordeon en harmonium) verenigt in zich de karakteristieken van eenvoudig blaas instrument en toetseninstrument en kan dienen als voorbereidend instrument voor accoordeon of een ander toetsenin strument. Wil de melodicaspeler later toch liever de „blaaskant" op, dan heeft hij ook met zijn speeltuig enige, voor scholing gehad. De schoolklarinet dient lichtingsfunctionaris mogelijk zijn. Sug gesties daartoe komen van de zijde van B. W., maar ook van de gemeente raad. Deze nieuwe functiein het be stuursapparaat van de gemeente moet groeien waarbij gedacht moet worden aan: registratie krantenknipsels), voor lichting aan de raad, voor wat betreft de publieke opinie, evt. public relations naar de kant van de burgerij en buiten de grenzen van de gemeente, het or ganiseren van voorlichtingsavonden, zo mogelijk in de diverse wijken zelf, als dit wenselijk geacht wordt Burgemees ter en wethouders zullen tegenover de voorlichtingsfunctionaris altijd open kaart moeten spelen; aan de andere kant moet de functionaris de hem ge geven inlichtingen op de juiste wijze weten: a. in zich op te nemen en niet door te geven, als dit. niet bedoeld wordt, en b. door te geven, zodat het algemeen belang hiermede gediend is. College van B. W., en gemeenteraad moeten na aanstelling van de voorlich tingsfunctionaris positief medewerken om deze dienst te doen slagen. De voor lichtingsfunctionaris zal niet of weinig behoeven te vechten (dat doet de ge meenteraad) maar wel behoedzaam an strategisch moeten kunnen werken om de image of het image van de gemeente ofwel het gemeentebeleid te verdedigen en te begeleiden. Soest heeft in steeds sterker wordende behoefte aan openhar tige voorlichting. Openhartige informatie: bijvoorbeeld via een eigen rubriek in de Soester Courant; eventueel door het periodiek uitgeven van een eigen Gemeente-krant, vol openhartige informatie omtrent het be leid van het gemeentebestuur, misschien nog beter gezegd van het „overheidsbe drijf". Bij onvoldoende bewuste voor lichting is het gevaar niet denkbeeldig,1 dat het gerucht de plaats inneemt van kennis en dat men zich baseert op een foutief oordeel in plaats van op verkre gen inzicht. Onze gemeentelijke voorlichting moet voortdurend inzicht uitzaaien over het hoe en waarom van het door het ge meente bestuur gevoerde beleid. De ge meente op haar beurt dient volledige medewerking te geven aan de publici- teitsmiddelen tot een onbelemmerde vorming van de publieke opinie. De voorlichting mag niet op de stoel van het college van B. en W. gaan zit ten, noch op die van de politieke par tijen of van de pers, maar dient in het midden daarvan advizerend, coördine rend en stimulerend werkzaam té zijn. Voorlichting is langzamerhand 'n nood zakelijk onderdeel van het „beleid" ge worden. De voorlichtingsfunctionaris dient dan ook inzage te hebben, ver krijgen van alle niet als „geheim" te bestempelen stukken van B. en W. Hij moet mee kunnen denken over de pro blemen uit het oogpunt van de publieke opinie. Waar nodig zal hij het college van B. en W. moeten kunnen adviseren. Vervolgens onderhoudt de voorlichtings functionaris de contacten met de pers. Waar nodig vult hij onvoldoende kennis van zaken aan en verstrekt eventueel gewenste informatie. Anderzijds zal hij bepaalde zaken duidelijk moeten kun nen maken aan de pers, misverstanden trachten weg te nemen en voorgenomen verkeerde publicaties trachten te voor komen; hij zal te midden van de jour nalisten een voor hen aanvaardbare/ te aanvaarden figuur moeten zijn en dus niet strict genomen de spreekbuis van het gemeentebestuur moeten zijn. Sou plesse en tact zullen tot zijn deugden moeten behoren. Tenslotte ook zal de voorlichtingsfunc tionaris open oog en oor moeten hebben voor wat de „burgerij" ervan denkt, hij moet goed kunnen luisteren en in terpreteren. Hoe meer kennis van het beleid de functionaris heeft, hoe gemak kelijker hij zich beweegt met groepe ringen en tegenover het individu, dat hem om „advies" of „raad" komt vra gen. Op het perceel grond hoek Kerkstraat- Torenstraat, nadert het fraaie gebouw, waarin nu reeds een importeur van in bouw- en aanbouw-keukens is geves tigd, en waarin ook de Nederlandse De voorlichtingsfunctionaris is de be middelaar tussen bestuur en burgerij wensen, klachten, adviezen enz.; alles aanhoren - coördineren - onjuiste stand punten tactvpl weerleggen, goede initi atieven stimuleren of doen stimuleren door het gemeentebestuur. Enkele uitvoerende taken van de voor lichtings functionaris zijn: a. voorlichting aan de burgerij b. geregelde berichtgeving aan de pers c. interne voorlichting: de raad, het coelége, het gemeentelijke apparaat d. voorlichting aan de bepaalde per sonen en groepen e. uitdragen van Soest naar overig Ne derland (zo nodig buitenland). Hierbij zal hij steeds streven naar op timale openheid, een werkelij contact en zo mogelijk uitwisseling, het wek ken van belangstelling, inzicht en be grip. Naar de burgerij: voorlichting op scho len, a.s. echtparen, hen, die voor het eerst ter stembus gaan, voorlichtings avonden, hearings, toekomst van Soest, Soest als recreatiegebied, Soest als in dustrie centrum enz. Naar de pers: openheid, voorlichting over ontwikkelingen, gebeurtenissen, projecten begeleiding. Eventueel regel matig te verstrekken „persberichten", enz. Naar het gemeentelijk bestuur en diens ten apparaat: jubilea, recepties, ontvang sten van gasten, samenwerking betref fende materiaal met diensthoofden bij voorbeeld voor hearings, voorlichtings avonden enz. Optimale voorlichting van B. en W. van zaken, die dit college nodig heeft te weten bij de besluitvor ming. Naar bepaalde personen en groepen: bij voorbeeld bij industrievestiging vooraf informatie verstrekken; klachten over diensten en bedrijven tactvol behandelen eventueel in samenwerking met dienst hoofden; adviezen aan groepen, die be hoefte hebben 'aan meer voorlichting dan de krant biedt enz. Uitdragen van Soest buiten de gemeente Scest: folders, plattegronden van de ge- meente(industriémogelijkheden maar ook het recreatiegebied van Soest), eventueel films over Soest voor scholen en groe pen; persinformatie aan VVV's e.a. in stellingen voor tourisme enz. enz. Crediet Bank N.V. een onderkomen zal vinden, zijn voltooiing. Met dit gebouw heeft de Torenstraat er weer een „aanzienlijk" stuk bijgekregen. Straatmakers legger de laatste hand Ongetwijfeld zijn er veel meer taken voor' een voorlichtings functionaris te bedenken, die concreet tot zijn afdeling behoren; denk bijvoorbeeld aan festivi teiten, meedenken met de burgerij en groepen om iets goeds tot stand te bren gen; bemiddelaar tot het verkrijgen van faciliteiten bij de gemeente e.a. materia- lengebruik, assistentie van hulpkrachten enz. Over functie en taken van de voorlich- tings-functionaris is veel meer te schrij ven of te zeggen. Moge, dit een bijdrage zijn een ruimere en betere voorlichting tot werkelijkheid te brengen. Het heeft wel even geduurd voor de uitslag van de gehouden inzameling kon worden bekend gemaakt. Tientallen inzamelingslijsten moesten opgeteld, honderden „giftenzakjes" opengemaakt, diverse collectebussen ge ledigd worden en ten laatste en dit was wel het voornaamste, moesten de dui zenden briefjes, rijksdaalders, guldens, kwartjes, dubbeltjes, stuivers en centen worden geteld. Het resultaat van alle daaraan verbon den werkzaamheden, was een bedrag van 13.650,25 (dertienduizendzeshon- derdvijftig gulden en vijfentwintig cent), dat wij in onze stoutste verwach tingen niet hadden durven dromen. Jammer vindt ik het echter, dat ik nu maar twee handen heb, want ik had de inwoners van Soest en Soesterberg, die zo spontaan dit prachtige bedrag heb ben geschonken, zo gaarne persoonlijk even de hand willen drukken om hen te bedanken, maar ik ben bang, dat er dan niets meer van deze lichaamsdelen zou over zijn. Mijn dank is er evenwel niet minder om. De tientallen dames en heren die bij de inwoners de bedragen inzamelden, zullen ook niet dit fraaie resultaat ver wacht hebben Ook hun gaarne dank

Soester Courant | 1970 | | pagina 1