korting 6267 xjpincf Oer mee verkoop en en pakjes IN SOEST WEEK TOT WEEK Drukke dagen voor de brandweer 1 S0ESTERBERG WEEK TOT WEEK ■ENTE SOEST nejyff rouw 15 augustus gevraagd TO-SCHADE? kerij en Spuiterij VOS oordeel Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Burgerlijke Stand Doorgereden na aanrijding /eel belangstelling op receptie voor Van Veenendaal Iff[eierbeschuit beslist lekkerder! FULL TIME - PART TIME (02155) Hees vierde 20-jarig bestaan Voetbial komt uit de lucht „Olympia" wandelde in Voortbuizen D00RSMEREN klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEERSTATION GARAGE BOSBOOM Natuurwandeling vrouwengilden Filmclub Artishock Koe door trein aangereden Radio ontvreemd LOUIS ARMSTR0NG 70 Muzikale opvoeding in een gesticht Schatgraverij groot succes Wet Aansprakelijkheidsverzekering Motorrijtuigen BEGRAFENIS UIT ERFENIS BETAALD TOCH AFTREKBAAR VOOR BELASTING? multam DINSDAG 23 JUNI 1970 i. Muzikale stertocht. Van 3 er op het Dorpsplein een rkt, georganiseerd door le, jongerensoos „Sapuzo" en van de St.-Michaelgroep. 7 juni: van 9.00-12.00 uur van de Oosterse markt. 20.00 uur is er een feest, het Dorpshuis, waarbij de ikapel de stemming er in afgewisseld door vele ac- jp dat moment moet de jeep Van Burgsteden er zijn! museum, Vliegbasis Soester- :e zat., geopend van 10-16 uur. •a Baarn. dinsdag en woensdag, 8 uur, iril Fools". ater Otto van der Mieden, liddag 3-4 uur in het Open- ater, Soesterbergsestraat. Toe- 1,50. 5 juni, 19.30 uur, Julianakerk, aan, openbare receptie-avond ispelgroep Soest, voor alle be lenden. Toegang gratis. >6 juni, 20.15 uur, Artishock- Steen'hoffstraat, filmclub Ar- 23 juni, Dorpshuis, 20.30 uur, night of the proms". g 24 juni, Dorpshuis, 20.30 uur, •ond, m.m.v. „Free Way". ag 25 juni, Dorpshuis, 20.30 uur, Van Burgsteden vertelt. 26 juni, Dorpsplein, 19 uur, se markt. I 27 juni, Dorpsplein, 9 uur, markt. y 27 juni, Dorpshuis, 20 uur: ivond m.m.v. Boerenblaaskapel slijke dienst van het gemeente- igd een elast met het verzorgen van de dt met gebruikmaking van een ;den zullen zowel 's morgens als l uren in beslag nemen. :reen te komen. icitaties aan de gemeentesecre- week na de verschijning van r persoonlijke aanmelding bij de gemeentehuis, Soest, van maan- rijdag, tussen 9.00 en 17.00 uur. ïan uw auto uitdeuken bij 8, Soest, telefoon 5945, b.g.g. 4061. dags na 12.00 uur gesloten. De Soester brandweer heeft evenals de collega's uit vele andere plaatsen een paar drukke dagen achter de rug. De ellende begon verleden week woens dag al, toen vele brandweerlieden de voetbalwedstrijden in de kwartfinales om de wereldbeker op de televisie moes ten missen omdat de jeugd de bouwval ..Middelwijk", het voormalige distribu tiekantoor, in brand had gestoken. Tot half drie is men er die avond bezig ge weest, zodat men net niets meer van de wedstrijden heeft kunnen zien. Donderdag brak bij Leusden een respec tabele bosbrand uit, waarbij de aan wezigheid van vele omliggende korpsen gewenst was. Ook Soest, Soesterberg en de vliegbasis verleenden hier assisten tie. Dat alles nam niet weg, dat onge veer tien hectare naaldbos afbrandde tot aan de Doornse grindweg toe. Het verkeer over de weg Amersfoort-Doorn móest over een baan worden geleid. Donderdagavond moest de brandweer van Soest opnieuw in actie komen, nu in Baarn, waar aan de Biltseweg op het landgoed Pijnenburg een groot perceel bos in brand stond, ongeveer tussen de Konginnelaan en de Wieksloterweg. De hevige rookontwikkeling, waarmede deze brand gepaard ging, was tot in Utrecht te zien. Hoewel in korte tijd ook hier ongeveer tien hectare verloren ging, was de brandweer het vuur snel mees ter. Vrijdagmorgen moest men opnieuw naar Pijnenburg, omdat het vuur weer was opgelaaid. Ditmaal moest de Soester brandweer het alleen zien te klaren, om dat de Baarnse collega's toen hun jaar lijkse uitgaansdag hadden. Vrijdag ontstond ook brand aan het verlengde van de Generaal Winkelman straat te Soesterberg. Hier brandden enkele hectare bos af. De brandweer korpsen van Soesterberg, Zeist en de Vliegbasis bestreden het vuur. Ook moest de brandweer nog uitrukken voor een ruigtebrandje bij de spoorlijn in de omgeving van de Peter van de DIr. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Soest TeL 2504 GEBOREN: Daphne Ellen, dochter van H. C. Kroon, en C. L. van Pel, Valeriaanstraat 36. Marjolein Relinde Jackelien, dochter van C. de Schipper en L. L. Prins, Willem de Zwijgerlaan 41. Aaltje, dochter van L. Janssens en H. C. Steen brink, Nieuwstraat 51. Andries, zoon van J. A. Erasmus en H. J. Lazet, Kampweg 64, Soesterberg. Adriana Maria, dochter van A. W. A. Tolboom en M. E. "Ubink, Weegbreestraat 5. Dorothea Femke, dochter van H. Schram en F. T. Holleman, Prins Hendriklaan 28. Arjen, zoon van D. C. Tak en E. Kuijvenhoven, Kamperfoeliestraat 20. Wilhelmina Johanna, dochter van R. J. de Bruin en A. H. Hilhorst, Nieuwstraat 13. Petronella Christine, dochter van J. Westerveld en M. W. Kok, Korteweg 17. Pascal Johannes, zoon van R. Boers en G. M. L. Korebrits, Smitsweg 415. Thierry Reinler Silverster, zoon van W. Russcher en E. O. Snelders, Weegbreestraat 515. Catherina Johan na Maria, dochter van A. W. M. de Bruijn en C. P. M. Koning, Van Goyen- laan 208. Diederik Sebastiaan Johan nes, zoon van C. W. A. Moonen en C. M. B. Roovers, Speenkruidstraat 45. Uona, dochter van W. M. E. van Egdom en C. W. I. van der Linden, Kamperfoelie straat 16. Laurentia Barbara Maria, dochter van W. Uijland en B. A. Kok, Schoutenkampweg 35. Edith Jolanthe, dochter van R. M. C. Meijer en A. Blok, Chr. Huygenslaan 42, Soesterberg. Martin, zoon van J. C. Wabeke en H. J. J. Folders, Colenso 148. Berber Hen- drika Adriana, dochter van J. G. van Duinkerken en G. W. Vink, Varenstraat 56. Marlon, dochter van J. H. W. Wolf en A. van der Veen, Simon Ste- vinlaan 85, Soesterberg. ONDERTROUWD: Karei WillemBleijen- berg. Koningin Emmalaan 19. Bussum en Antoinetta Maria Okhuizen, Vosse- veldlaan 38. Johannes Gerardus van Asch. Gen. Spoorstraat 2 en Gerhardina Theodora Wilhelmina Maria van der Geld, Gen. Spoorstraat 2. Philippus Warmenhoven, Rubenslaan 25 en Johan na Geértruida Hendrina Duiser, Ru benslaan 23. Johannes Gommarius Maria van der Linden, Roland Holstlaan 465, Delft en Maria Johanna Antonia van Hal, Albert Cuyplaan 101. René Willem Mout, Prof. Lorentzlaan 40, Zeist en Jansje van Urk, Simon Stevin- laan 80. Petrus Gerardus de Rooij, Valeriaanstraat 125 en Sally Louis Nor- ris, Valeriaanstraat 125. Wilhelmus Theodorus Johannes Vos. Amersfoortse- straat 78b en Barbara Owsilc, Amers- foortsestraat 78b. GEHUWD: Eduard Rijnja, Jac. Catslaan 23 en Martina Alida van Hornsveld. Koninginnelaan 110. Robert Martin Maarseveen, Kerklaan 8, Ermelo en Stevina Elisabeth Duijst, Hartmanlaan 8. Jan Maarten van Dijk. Maasdijk 152 Brakel en Jannetje Maria Hol. Gen. Winkelma^straat 9. Johan Gerrit do Haas, Mozartwep 48b. Amersfoort en Anna TTaria Lenarduzzi. Nieuweweg 29a. Frank Hugo Mensink, Rijnstraat 236 III, Amsterdam en Leontine Kuv- per. De Rijpstraat 143 III. Amsterdam. Matthieu Clement, Larixlaan 6 en Johanna Appolonia We.sterhof, Cornelis i Houtmanstraat 16, Utrecht. I OVERLEDEN: Matheus Johannes Walte- I rus Maria van de Pas. 20 jaar, Amers- Ifoortsestraat 80. Johannes Hendrik lvan den Oudcnalder. 21 jaar, Amers- ■foortsestraat 80. Hendrik Abeen, 74 Kaar, gehuwd met. C. J. Nauta. Prof. Lorentzlaan 87, Soesterberg. Gertrud Llohanna Oldenkotte. 71 jaar. Nicuwer- noekplein 10. Wilhelmina Johan- van den Boogaard, 46 jaar, Veenbesstraat 688. - Petrus Cornelis Heijligers, 63 jaar. gehuwd met J. van per Flier, Eikenlaan 22. Franciscus Viss. 85 jaar, gehuwd met E. Tammer, Ëaanstraat 58. Yvonne Annemick Jifarmenhoven, 3 jaar, Chr. Huygenslaan 141, Soesterberg. Diewertje Nauta. jaar, weduwe van S. Spies, Orion- |fian 73, Hilversum. Breemerweg. En bij dat alles werd ook nog een poging gedaan om de brand bare restanten van Middelwijk aan het Kerkpad in brand te steken. Gezien de nog steeds aanhoudende droogte zal de paraatheid van de brandweer voorlopig nog wel gewenst blijven. Een paar automobilisten reden door na een aanrijding te hebben veroorzaakt. Op de Molenstraat zag de heer B. K. hoe zijn auto door een vrachtwagen werd aangereden en ernstig beschadigd werd. Maar ook deze chauffeur bekom merde zich in het geheel niet om de schade die hij had aangericht en reed door. De onverlaat kon echter later op de dag worden aangehouden. Het was de 39-jarige chauffeur W. J. W. uit Soest. Ook W. ontkende aanvankelijk de aanrijding, maar ging door de knieën, toen hij werd geconfronteerd met drie getuigen. Ook op de Beukenlaan werd een gemarkeerde auto aangereden en wel die van de heer F. Een onderzoek le verde ook in dit geval vrij spoedig suc ces op. Kort nadien kon namelijk de 28-jarige J. J. van O. uit Soest worden gearresteerd. Hij gaf de botsing wel toe en bekende tevens, iets gedronken te hebben. Velen hebben zaterdagmiddag een dank baar gebruik gemaakt van de door het besuur van SEC geboden mogelijk heid om de heer B. van Veenendaal op een receptie in de kantine te komen ge lukwensen met zijn 25-jarig jubileum bij SEC. De heer Van Veenendaal heeft vooral achter de schermen veel werk verricht. Dat veel mensen dat hebben weten te waarderen en op hun betekenis hebben kunnen schatten, bleek zaterdag uit de zeer grote belangstelling. Voorzitter B. Dekker en oudvoorzitter Wilhelm staken de loftrompet over "e heer Van Veenendaal in een tweetal toespraken. Van de zaterdagafdeling van SEC kreeg de jubilaris een gouden zegelring aan geboden, van de zondagafdeling kreeg zijn vrouw een gouden armband. Ook de nieuwe trainer, de heer Boerboom, die de heer Van Veenendaal nog van vroeger jaren kende, sprak lovende woorden. Van tal van andere belangstellenden kreeg de heer Van Veenendaal de meest uiteenlopende geschenken als blijk van waardering voor de aan de vereniging bewezen diensten: rokerijen, drank, tuinstoeltjes, een barometer, een antieke kaarsenstandaard, een kapstok e.d. De receptie werd ook bijgewoond door wethouder K. de Haan, alsmede een vertegenwoordiger van de voetbalver eniging B.D.C. 's Avonds is in de kantine van S.E.C. een grote interne feestavond gehouden. Zaterdag kwamen 24 voetballers van SEC elk met een pond paling naar huis. Dat was de prijs, die zij met hun vete- ranenelftallen hadden gewonnen op een toernooi van Spakenburg. S.E.C. wist zijn groep ongeslagen door te komen ten kosten van Sparta Nij- kerk, Spakenburg en Bloemenkwartier en wist in de finale tegen VVOG ook overeind te blijven. De Soester forma tie won de finale van de Harderwijkers met duidelijke cijfers: 3-0. Per speler betekende dat een pond paling. siltfyfi -met fraaie bussen gratis vraag ze uw bakker Het vanouds bekende uitzendbureau voor Soest en omstreken kan nog een groot aantal dames onmiddellijk plaatsen als TYPISTES - FAKTURISTES - DIKTAFONISTES en ADMINISTRATIEVE KRACHTEN èn de beste sociale voorzieningen Belt u fiven voor nadere inlichtingen Ons nummer ls Veenbesstraat 462 - Soest Hees heeft zaterdagavond met een ge zellige feestavond in de kantine op het sportterrein op Pijnenburg het twintig jarig bestaan van de vereniging gevierd. Verschillende personen, die in het nog korte verleden van de vereniging een.' belangrijke rol hebben gespeeld, zowel, voor als achter de schermen, werden: gehuldigd. In de eerste plaats de heer Wilhelm, dio als rentmeester van het landgoed Pij nenburg een belangrijke functie vervult in het overleg tussen Hees en de eigeé- naar van het landgoed Pijnenburg, cte erven Insinger. De heer Wilhelm treedt bovendien als coach van het eerste elftal op en hetgeen hij voor Hees in beiderlei functies in de afgelopen jaren heeft ge daan, zag hij gehonoreerd met een zil veren sigarettenkoker. Ook de heer Batenburg, trainer van de laatste jaren zo succesvolle Hees, deelde uiteraard in de hulde en kreeg een koperen planten bak aangeboden. De heer J. C. H. de Jong zag zijn twlln- tig-jarig lidmaatschap van de vereni ging (waarvan zeventien jaar als secre taris) beloond met 'n Parker vulpen ien balpoint. De heer J. Wiss was op ljiet veld van Hees in de afgelopen twinjtig jaar meer dan 850 uur voor de crub werkzadm, hetgeen werd beloond rmet een fruitmatnd. De echtgenotes van de in zonnetje gezette leden kregen bloe men aangeboden. Verschillende andere trouwe lede:n en medewerkers van Hees ontvingen van het bestuur een asbak met een herinnering aan dit vierde lus trum. Na de „verplichte nummers" is tot diep in de nacbl op gepaste wijze feest ge vierd, waairbij de uitzending van de voetbalwedstrijd om de derde en vierde plaats van het wereldkampioenschap tussen Duittsland en Uruguay niet werd vergeten. Zoals door ons gemeld zal a.s. vrij dagavond. op het K.P.S.-terrein aan de Biltseweg,' een ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard door K.P.S. fgeorganiseerde voetbalwed strijd worden gespeeld tussen oud-inter nationals en een streekelftal. De door voor deze wedstrijd te gebrui ken bal zal door de parachutist Jaap Havekatte, die uit een vliegtuig zal springen, uit de lucht worden medege bracht. i Drie groepen van de Chr. wandelsport- verenigirrg „Olympia" liepen zaterdag in Voorthuizen de „Landschapsmars", welke vlas georganiseerd door de w.s.v. „De Wheem". Ruim 8fi0 deelnemers gingen 's middags om haT'c drie van start. Het parkoers voerde de wandelaars over wegen in en om Vooirthuizen en door de bossen, het zgn. „Geldersch Landschap". De 11 adspiranten van „Olympia" liepen 5 km onder leiding van mevr. S. Brood. De uitslag luidde: 1. Hierdense Sport club (HLS.C.) 736 pnt. 2. J. v. Schaffelaar, Geesa langdurige wachttijd, daar er 2 ïtmeerbruggen ten dienste staan. "VAKKUNDIG PERSONEEL Eerste klas smeermiddelen B'frkstraat 105 - Soest - Telefoon 3256 Barneveld. 671 pnt. „Olympia" kreeg 612 pnt. Op de 5 km-route liepen 15 groepen, waaronder acht schoolgroepen, welke apart door de jury werden beoor deeld. Een dertigtal junioren liepen o.l.v. de heer D. Brood 10 km en wonnen de eerste prijs met 720 pnt. Bovendien kreeg de groep een wisselprijs. Tweede en derde respectievelijk Wios, Putten (690 pnt.) en de Sportvogels, Poe- derooyen 638 pnt. Achttien groepen, waarvan 10 schoolgroepen waren op de 10 km. vertegenwoordigd. Het was jammer dat op de 20 km alleen „Olympia" zich had aangemeld als groep. Zij kregen van de te behalen 650 pnt. toch 638 punten en en beker. De 13 senioren wandelden o.l.v. de heer L. Vogel. „Olympia" houdt nu een rustpauze tot zaterdag 22 augustus a.s. Dan organi seert ze haar eigen wandeltocht, de 13e Paleis Soestdijktocht. De wandelsport vereniging „Olympia" viert dan tevens haar 15 jarig bestaan. Bij gunstig weer wordt de maandelijkse wandeling gehouden op woensdag 24 juni. Bij regen één dag later. Vertrek te kwart over negen uur van Rusthuis „Eikenhorst", einde Koninginnelaan. In de maanden juli en augustus wordt gegn wandeling gehouden! Vrijdag 26 juni a.s., om 8.15 uur, geeft de filmclub Artishock in het Artishock- gebouw, Steenhoffstraat 46 te Soest, de laatste filmavond van dit seizoen. Er zal een film gedraaid worden die het afgelopen jaar bijzonder in de belang stelling heeft gestaan. Voor geïnteres seerde niet-leden gaven wij twee tele foonnummers: 7310 en 4283 te Soest. Zondag werd een koe, die op de spoor lijn Baarn-Amersfoort liep, door een trein aangereden. Het beest werd door personeel van het slachthuis afgemaakt. Op het kampeerterrein in de Soester Duinen werd, tijdens afwezigheid van de bewoners van een der huisjes, een transistor-radio ontvreemd. Hoe men in het huisje is binnengekomen kon niet worden vastgesteld. Louis Armstrong werd op 4 juli 1900 geboren in een van de drukste èn armste wijken van New Orleans in Back o' Town. Hy werd opgevoed in het huis van zjjn grootmoeder. Op oudejaarsavond van het jaar 1912 liep hy met een stel feestende vriendjes door de sloppen van een negerwyk. Hy schoot toen enkele losse flodders af uit een oud pistool, dat liy ergens had gevonden. Hij werd door de politie gearresteerd en moest naar het gesticht voor verwaarloosde negerkinde deren. lm dit gesticht kreeg hy zyn eerste muzieklessen. Via het fanfareorkest van dit tehuis zou hy de muziekwereld binnentreden, die hem later zou kronen als de King of Jazz. Met zyn formidabel trompetspel en zijn even merkwaardige als fas cinerende vocale kwaliteiten werd Louis Armstrong een begrip in de wereld van die lichte muze, een man, die jaren aan de top heeft gestaan en die talloze jazzmu sici heeft beïnvloed. nies form Heaven, niet in de laatste plaats door zijn medewerking een kas stuk van de eerste orde. Door dit suc ces werd Armstrong nu regelmatig voor het witte doek gevraagd. Hij trad onder meer op in rolprenten als „The Glenn Miller Story" en „High Society", die in de gehele wereld een miljoenenpubliek naar de bioscopen lokten. Het publiek kon Armstrong hier niet alleen als een formidabele trompettist, maar ook als een zeer extravagant vocalist bewon deren. Tournees naar de Sowjet-Unie, Latijns- Amerika, Japan en Afrika volgden en overal liep het storm om de zwarte maestro in actie te zien. En daarnaast bleef hij natuurlijk doorgaan met zijn werk voor de grammafoon en zijn pla ten kregen steeds een hoge plaats op de bestsellerslijst. Natuurlijk deed Arm strong concessies aan de smaak van het publiek en bracht hij ook commerciële muziekjes, maar ook die niemandallet- jes gaf hij een zo persoonlijke kleur, dat zelfs de doorgewinterde jazzliefheb bers ze met genoegen beluisterden. Aan de top Wat we vooral in Armstrong moeten bewonderen is de manier waarop hij zijn talenten steeds verder wist te ont wikkelen. De oude maestro liet zich niet verdringen door de teenagerster ren. Hij bleef aan de top. Zo werd hij nog eens no. 1. op de hitparade met de vertolking van een song uit „Hello Dol ly". Maar het ls toch vooral als jazzmu-, sicus, dat hij zal voortleven. Voor ieder, die de jazz beoefent, is Armstrong de grote leermeester, the King of Jazz. Tal van vooraanstaande musici, in de eerste plaats natuurlijk de trompettisten, zijn door hem beinvloed. Maar ook andere groten aan het jazzfirmament zoals Lio- nel Hampton en Milton Merrow hebben de Invloed van zijn reusachtige per soonlijkheid ondergaan. Zijn technische vaardigheid en zijn fabelachtige impro visatietalent zullen blijven boeien en nog vele musici inspireren. Het is op zich al een merkwaardig feit dat een van 's werelds meest befaamde jazzmusici zijn eerste muzikale vorming binnen een gesticht voor jeugdige on- behuisden kreeg. Louis maakte lange tijd deel uit van het „huisorkest", dat een van de oppassers, een zekere Peter (Davis, had gevormd. In deze jaren werd /ook de jazz geboren en dan in het bij— Izonder die stijl, die men de New-Or- jleans-stijl noemt en die uitsluitend door negers werd gespeeld. In alle neger buurten van New Orleans kon van deze muziek worden genoten. Grote favoriet van het publiek in die dagen was de legendarische Buddy Holden, de eerste grote jazztrompettist uit de geschiede nis, die vooral door de gekleurde be volking op de handen werd gedragen. Op 17-jarige leeftijd trad Louis Arm strong, die op dat moment nog geen noot kon lezen, toe tot de beroemde Kid Ory band, nadat hij eerst enkele maanden met Joe Lindsey en Morris French een orkestje had gevormd. In de Kid Ory band ontplooide Armstrong voor het eerst zijn grote gaven en in de tien daaropvolgende jaren maakte hij deel uit van andere vooraanstaande jazzbands zoals Zutty Singleton, Tom Anderson, King Olivier, Fletcher Hen- derson, Erskinc Tate, Carroll Dickerson en vele anderen. In de tweede helft der twintiger jaren formeerde Armstrong zijn legendarische „Hot Five" en „Hot Seven" in Chicago en in deze jaren vestigde hij zijn re putatie als groot jazzmusicus. Door de grammafoon werd hij al spoedig in de gehele wereld bekend en in de jaren dertig zet hij voet op Europese bodem voor een groot aantal tournees, waar hij steeds warm werd toegejuicht. Film Armstrong werd bij een nog groter pu bliek bekend, toen hij voor de film ging optreden. In 1939 werd de film „Pen- Niet minder dan 645 kinderen hebben zaterdagmiddag deelgenomen aan de door de V.V.V. Soest in de Soester Dui nen gehouden schatgraverij. Het mooie weer heeft er veel toe bij gedragen, dat de vele Soester kinderen en de kinderen van de thans reeds in Soest verbij ven de gasten een genotvol le middag hebben gehad. Het terrein was verdeeld in twee vak ken, een voor de kinderen van 4 tot 7 jaar en een tweede vak voor de kin deren van 8 tot 12 jaar, zodat de klein tjes niet door de ouderen konden wor den verdrongen. Direct na het beginsignaal begon het grote leger te graven en al spoedig kon den enkele prijswinnaars zich melden. Van de groep van 4-7 jaar viel de eer ste prijs, een fiets, toe aan Sander Boonstra, Varenstraat 192, en de tweede prijs, een voetbalspel aan Yvonne Der gent. Varenstraat 190. De hoofdprijzen voor de groep van 8-12 jaar werden gewonnen door: eerste prijs, een rubberboot, Hanneke Baten burg, Vosseveldlaan 24, en tweede prijs, een kampeertent. Frits van Hees, Gal- lenkamppelsweg 15. Alle deelnemende kinderen ontvingen van de Coca-Cola fabriek een flesje Coca-Cola en van de firma Lindner dropjes. Een auto behoorde toe aan A. Zyn broer B haalde 's nachts de autosleutels uit de zak van de slapende broer A, ging met de auto ryden en reed tegen een ge parkeerde auto. De eigenaar van de geparkeerde auto was all risks verzekerd by assuradeur C, die de schade uitbetaalde en daarna de assuradeur D van de aanrijdende auto voor de schade aansprakelijk stelde. Dit op grond van het feit dat volgens artikel 3 van de Wet Aansprakelijkheidsverzekering Motorrijtuigen de verzekering de burgerrechtelijke aansprakelijkheid moet dekken van o.m. iedere bestuurder, met uitzondering van hen die zich door diefstal of geweldpleging de macht over het motorrijtuig hebben verschaft. De assuradeur D stelde zich op het standpunt dat geen dekking verleend behoefde te worden, omdat B zich door diefstal de macht over het motorrijtuig had verschaft. De vorderende assuradeur C evenwel nam het standpunt in dat, nu vaststond dat B zich de auto niet wilde toeëige- nen, er ook geen sprake was van dief stal, doch uitsluitend van joyriding, waarvoor assuradeur D wèl dekking diende te verlenen. Assuradeur D was echter van mening dat ieder wederrechtelijk gebruiken van het motorrijtuig van een ander als dief stal in de zin van artikel 3 van de W.A.M. diende te worden beschouwd. De rechtbank was het met de opvatting van assuradeur D eens en wees de vordering van assuradeur C af. De Hoge Raad daarentegen vernietigde het vonnis van de rechtbank, omdat op deze wijze het begrip diefstal tè zeer zou worden uitgebreid en het ge- gebied van de verplichte W.A.-verze- kering te zeer zou worden ingeperkt. In de zin van de W.A.M. is aldus de Hoge Raad joyriding derhalve geen diefstal. Een auto-eigenaar had zijn auto telefo nisch bij zijn assurantie-tussenpersoon ter verzekering aangemeld. Hem werd echter tenlastegelegd dat hij een motor rijtuig aan het verkeer had doen deelnemen zonder dat een verze kering overeenkomstig de W.A.M. van kracht wai. De auto-eigenaar was het daarmee niet eens; en al zou de auto wèl onverze kerd zijn, dan was dit z.i. hem niet te verwijten. Uit de polis echter bleek, dat de ver zekering ingegaan was na de datum waarop het tenlastegelegde feit werd gepleegd. Bovendien bleek dat het de verdachte ook vroeger al was overko men dat de ingangsdatum var. de polis na de datum lag waarop hij een auto telefonisch ter verzekering had aange meld. Hij had er dan ook niet op mogen vertrouwen dat nü de verzekering direkt tot stand was gekomen. Het verweer van de verdachte werd dan ook niet aanvaard en hij werd derhalve veroordeeld. De eigenaar van een auto. A, had zijn auto verzekerd bij assuradeur B. A verkocht zijn auto aan C. De verzekering werd niet op naam van C overgeschreven en C sloot ook geen nieuwe verzekering. Aan C werd ten lastegelegd dat hij het motorrijtuig had doen deelnemenaan het verkeer op de weg zonder een verzekering overeen komstig de W. A. M. van kracht was. De kantonrechter en de rechtbank spra ken C echter vrij in de overweging dat de assuradeur B de auto nog niet bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer (R.D.W). had afgemeld, althans dat de "bekende 16-dagen-termijn nog niet was verstreken, zodat de verplichtingen van assuradeur B jegens eventuele gelae- deerden ten tijde van het tenlastege legde nog in stand waren. Derhalve kon niet gezegd worden dat er geen ver zekering overeenkomstig de W.A.M. van kracht was, Zoals bekend behoren de kosten van overlijden ook tot de buitengewone lasten, waarvoor aftrek van inkomsten- en loonbelasting kan worden verkregen als ze in totaal een zeker minimum bedrag te boven gaan. Andere groepen buitengewone lasten zijn de uitgaven wegens ziekte, invaliditeit en bevalling, kosten van levensonderhoud van sommige naaste verwanten en kosten van opleiding van de belastingplichtige of zyn echtgenote zelfs van oplei ding of studie voor een beroep. ry lijden door een werkgever moet op deze IVOSten van 0V6rllJ0.cn wijze in mindering op de aftrekbare uitgi- Voor alle buitengewone lasten geldt, dat de uitgaven, willen zij aftrekbaar zijn, rechtstreeks uit het onheil, hier dus het overlijden, moeten voortvloeien. Ook zijn de uitgaven slechts aftrekbaar voor zover ze redelijk zijn, d.w.z. nor maliter plegen te worden gemaakt. Tot de overlijdingskosten behoren dus b.v. de begraveniskosten, de kosten van uitvaartdiensten en overlijdingsadver- tenties en van een redelijke grafbedek king. Niet aftrekbaar zijn de kosten die hun oorzaak vinden in de toestand na het overlijden, ook al is die toestand door het overlijden ontstaan. B.v. de kosten van een huishoudster in een ge zin, waarin de moeder is komen te ont breken. Deze kosten zijn geen direct gevolg van het overlijden, doch van de behoeften van de huishouding daar na Op gelijke wijze zijn de kosten van missen voor de zielerust van de over ledene niet aftrekbaar. Ook niet de kosten van een herbegrafenis daar de als regel hun directe oorzaak niet meer vinden in het overlijden, doch in een sindsdien opgetreden nieuwe om standigheid. Ook zijn de kosten van onderhoud van het graf en de kosten van een tweede huwelijk na overlijden niet aftrekbaar. Helemaal wiskundig moet dit echter ook niet worden genomen, zoals blijkt uit de uitspraak van het Gerechtshof te Arnhem in het geval van de weduwe van een plotseling overleden arts, die bleef zitten in een, door de overbodig geworden praktijkruimte te groot, on praktisch en duur huis. Haar verhuis kosten naar een kleinere flat werden geacht wel direct uit het overlijden voort te vloeien. Juist, zegt de een. Meer wel willend dan juist, zegt de ander. Een grensgeval dus. Kosten moeten drukken Eveneens voor alle buitengewone las ten en dus ook voor o verlij denskosten geldt de eis, dat de uitgaven moeten drukken op degene die ze wil aftrekken. Ze moeten het karakter van een on heil hebben, waaraan hij zich re delijkerwijze niet kan onttrekken. Dit geldt niet volledig voor de studiekosten, maar die behoren naar hun aard dan ook eigenlijk niet hierbij thuis. Dit vereiste brengt b.v. mede, dat de kosten van het bijwonen van begrafe nissen alleen aftrekbaar zijn voorzover het een zodanig naaste verwant betreft, dat men er zich redelijkerwijze niet aan kon onttrekken. Het brengt ook mede, dat de kosten die men zelf niet draagt, omdat ze ver goed worden, niet aftrekbaar zijn. De uitkering uit een begrafenisverzekering vermindert dus de buitengewone last, ook al is de premie voor die verzekering weer niet aftrekbaar, omdat niet zeker is dat de uitkering ook werkelijk voor de begrafenis zal worden gebruikt. Hier doet de wetsuitleg door de Hoge Raad de fiscus dus van twee walletjes eten. Ook de uitkering terzake van het over- ven worden gebracht wanneer die uitkt- ring is vrijgesteld van loon- en inkomsten» belasting. Erfenla Het burgerlijke recht gaat er van uit, dat de overlijdenskosten bij voorrang uit de erfenis worden betaald. Konse- kwent heeft de Hoge Raad dan ook uitgemaakt, dat de overlijdenskosten, die uit de erfenis kunnen worden be taald, niet op de erfgenaam, op wiens erfdeel die kosten in mindering komen, drukken. Is zijn erfdeel groter dan zijn aandeel in de kosten, dan wordt hij niet armer, maar rijker. Financieel ge zien gaat iemand er toch als regel op achteruit wanneer zijn echtgenoot over lijdt, ook al is hij dan achteraf enig eigenaar van de tevoren gezamenlijke in boedel. De minister heeft daarom goedgekeurd, dat toch aftrek kan worden verleend indien is voldaan aan de volgende voor waarden: 1. dat de kosten niet kunnen worden bestreden uit een verzekeringsuitkering of een belastingvrije vergoeding voor de werkgever, welke (mede) bestmd is die kosten te bestriiden. 2. dat de overledene deel uitmaakte van het huishouden van degene te wiens laste de kosten krachtens de bepalingen van het burgelijke recht (het erfrecht) zijn gekomen en (doch dit geldt niet indien het de begrafeniskosten van de echtgenoot betreft) dat het gemeen schappelijk huishouden mede werd be kostigd uit de inkomsten van de over ledene. Kinderen Is aan alle drie voorwaarden voldaan dan krijgt men dus toch aftrek, maar allleen voor het deel dat men als erf genaam zelf moet dragen volgens het erfrecht. Overlijdt dus in een gezin met vier kindertjes en voldoende vermogen voor ons voorbeeld, één der echtgenoten, dan erft de andere echtgenoot gelijkelijk met de kinderen ieder een vijfde deel van de nalatenschap van de overledene en dan kan hij dus ook slechts 20°'n van de overlijdenskosten tot zijn buitenge wone lasten rekenen. De rest komt in mindering op de erfdelen van de kin deren, die bij gebrek aan belastbaar in komen wel geen belang bij aftrek zul len hebben. Niet eenvoudig De geschetste regeling toont nog eens duidelijk hoe moeilijk het is de wet telijke regeling van een betrekkelijk eenvoudig geval bevredigend te laten werken onder alle maatschappelijke omstandigheden. De erfrechtelijke bepaling, dat de over lijdenskosten in de eerste plaats moe ten worden betaald uit de nalatenschap van de overledene, is vanzelfsprekend en doodeenvoudig. Toch blijkt het maat schappelijk gezien in het fiscale vlak niet zo logisch en dus ook niet zo een voudig te werken. Het is daarom on ontbeerlijk, dat de minister de bevoegd heid heeft zijn belastingsdienst zulke uitvoeringsvoorschriften te geven.

Soester Courant | 1970 | | pagina 3