Slfl/ICA... ALEX van KEULEN n.v. PRUIK SPECIAAL Kijk uw ogen uit. "Ton Beuken 19HD KOPPEL NU OOK IN SOEST ORANJE EN AMSTERDAM MENINGEN VAN LEZERS Soestenaar rijdt door ita veroorzaken van dodelijke botsins uiten van >n wasmachines Soest n.v. ïoest - Te!. 5389 salon ----- - - Het Groene Kruis Wedvlucht vanaf Survill Foss ben SS ™°TVal te maken te heb" j.ft_ s maandagmorgen bekende G Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk Soest IEDERE ZATERDAG SHOW De elitepruik voor modieus Nederland IJ ziet liet: ongelooflijk laag in prijs: iniitatieprniken kosten vaak meer Uw altijd-klare, tweeds kansel wacht en u bil deskundige P.S, agente MEVROUW VAN WY (slot) Koningin Juliana was op haar taak goed voorbereid Eenzelfde ideaal verbindt vorstenhuis en hoofdstad Gereedschappen gestolen uit bouwkeet Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Vrijheid voor de onderdanen Bezoek aan de synagoge Stam winnaar van bedrijfsprijs Eiermarkt Genoeg stof voor de Soesterengweg Krabbels van Knelis ons magazijn ;n ïxpeditie I n de orders. n 9.00 en 5.00 uur melden, d 7, of schriftelijk Postbus 85, ne 18-jarige G. J. G. uit Soest ls zon- riaeavond doorgereden na ln Baarn on- it, invloed van sterke drank een wiel. Mer te hebben doodgereden. Ander, j-aif uur nadien werd G. toch aange houden. maar hij presteerde het om tot maandagmorgen te blijven ontkennen, iets met het ongeval te maken te heb ben gehad. Het ongeval gebeurde op de Bosstraat )n het centrum van Baarn. Om kwart flver tien werd daar de 56-jarige wie]_ rijder C. van der Zalm uit Baarn door 8e donkerrode auto van G„ die geen i verlichting voerde, van achteren aan gereden en geschept. De wielrijder sloeg tegen de voorruit, bleef op de motor kap liggen en werd n°S twintig meter meegenomen, alvorens hij op het weg dek viel. Op weg naar het ziekenhuis is de heer van der Zalm aan de gevol gen van een schedelbasisfractuur over- leden. De bestuurder G. Is na het ongeluk nog steeds met gedoofde lichten snel weg- I gereden. Anderhalf uur nadien werd hij echter ln zijn woonplaats Soest aange- soesterbergsestr.44 tel 2045 - soest De jaarvergadering van „Het Groene Kruis", afdeling Soest, welke donder dagavond in De Rank werd gehouden, kenschetste zich door een geringe op komst van leden, met welk euvel de meeste verenigingen te kampen heb ben. dit volgens de voorzitter, de heer I G. Kruijff. In zijn openingswoord zei de heer Kruijff, dat de afdeling een goed jaar achter de rug heeft. Het ledental is enorm toegenomen en de samenwerking van de andere plaatselijke Kruisvereni gingen is zeer goed. Verschillende cur sussen, zoals voor kleuters en zuigelin gen, worden gemeenschappelijk gehou den. Binnenkort zal het gezamenlijke Kruis- gebouw in het Soester Veen tot stand komen, waarvan de afdeling Soest van het Nederlandse Rode Kruis ook ge bruik zal kunnen maken. Uit het jaarverslag van de administra teur, de heer J. A. Kampen ontlenen wij, dat het ledental in 1969 850 was. Per 1 januari 1970 was dit 1094 en mo menteel heeft de afdeling 1250 leden, hetgeen een enorme toename betekent, ook wat de financiën betreft. De contributie bleef gehandhaafd op 15,— per jaar. De vereniging heeft twee wijkzusters in dienst. Wegens vertrek van zuster Den Haan is zuster Postma aangesteld. In samenwerking met de andere Kruis verenigingen hebben de zusters zitting gehouden op consultatiebureaus. Zij heb ben vervolgens assistentie verleend bij polio- en D.K.T.-inentingen. Gedurende het verslagjaar werd 276 maal artikelen uit het magazijn uitgeleend. De kas van de penningmeester, de heer H. M. Reulen sloot met een voordelig saldo. De kascommissie, bestaande uit de heren J. Dobben en A. Kudders, had waarderende woorden voor de penning meester die alles keurig verzorgd ter controle kon aanbieden. De begroting voor 1971 werd met alge mene stemmen aangenomen. De aftre dende bestuursleden, de heren J. A. Kampen en H. M. Reulen werden bij acclamatie herkozen. In zijn slotwoord dankte de voorzitter de beide zusters, die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt en veel werk hebben verzet. De vereniging „De Vriendschap" uam deel aan een wedvlucht vanaf Survill Foss, afstand 398 kilometer. De duiven werden gelost om 6.40 uur met N.O. wind. In concours waren 251 duiven. De eerste duif kwam aan om 12.30.58 uur. De laatste prijsdulf kwam aan te 14.59.26 uur. Uitslag: Altenaar-Reijerse 1 22 29 32 34 42. J. Ruttenberg 2 24 41. W. Roest 3. Kamerbeek 4 6 7 18 26 45 49. S.K.B. 0 20 30 39 48. J. van Groningen 8. E. Veerman 9 13. D. de Zoete 10 31 43. C. Jak 11 21 50. H. Strumpel 12. C. Bokma 14 35. H. Westerveld 15 16 17. F. Groe- inestein 19 40. H. Verkerk 23 25. J. Rijk- ,sen 27 36. G. v. d. Broek 28. J. van J Klooster 33 46 47. J. Wijnands 37 38 44. De vereniging „De Zwaluw" nam aan ldeze wedvlucht deel met 296 duiven. Aankomst eerste duif te 12.42.02. _De laatste prijsduif kwam aan te 14.36.40 1 snelheid 826.66 m.p.m. I Uitslag: G. Rijksen 1 2 5 7 10 18 24 46 150 51. Jac. Wijnands 3. J. v. d. Brakel 4 6 54 56. L. v. 't Klooster 8 53. H. Voskuilen 9 17 21 25. F. Reyerse 11. R. I Voskuilen 12 22. A. de Bes 13. A. v. Riet 1 14 27. C. Dijkman 15 52. H. Gorissen 16. IK de goede 19. C. v. d. Hoek 20. H. I Hauch 23 26. B. Lijnsvelt 28 34. C. v. lBrummelen 29. A. v. Dorrestein 30. C. Iv d. Lugt 31 45. Jac. Stalenhoef 32 4- Ij- W. de Bree 33. H. den Dekker 35. IDuyst 36. T. Wigtman 37 58. H. v. IHengstum 38 47. B. Roest 39. H. Bosman I40' G. Visser 41. J. Brouwer 43. J. Groe- 1 Destein 44. P. Rauch 48. J. Ottens 49. W. GriK 55. A. Hooyer 57. H. Woudstra 60. hij ondank*nnar Fuarn gebracht, waar pelende tegen hem opsta- EmethTij2en verbaasd volhield, ?Srgr„T SChUM de d°°d van de wiei: onder ïm i Z1.J,n geweten te hebben en benLl"l°ed van cterke drank heb- OD£prraai,fn' is proces verbaal rhden r a Teens dood d00r schuld' der verr hf- tmdced en het r«da" *°n- na een ongeluk. het doorr«den Opdekunstniiverheidafdeling van ion Beuken wel te verstaan. Want die staat vol begeerlijke kunststukjes. U kunt ze vaak tegen lachwekkend lage prijsjes bemachtigen. Stap maar eens binnen. Bij Ton Beuken, tegenover het busstation in Soest^Zuid. Openbare jaarvergadering De op woensdag 17 juni in de Openba re Bibilotheek gehouden jaarvergade ring van de Stichting Federatieve Raad voor het Bejaardenwerk, mocht zich in de belangstelling van ruim 50 bezoekers verheugen. Voorzitter Smits gaf een kort overzicht van wat sinds oktober 1968 aan coör dinatie in het open bejaardenwerk tot stand is gekomen; hij roemde de en thousiaste, doortastende aanpak van be sturen van het Overkoepelende Orgaan en de Wijkraden en de voortreffelijke samenwerking met de Gemeentelijke Sociale Dienst. Secretaris-penningmeester Faber vulde dit overzicht met gedetailleerde bijzon derheden aan, daarbij aandacht beste dend aan de warme-maaltijden-voorzie ning, de bejaardengymnastiek, de be- jaardenwacht en het stimuleren van het creatieve denken. Woorden van dank werden uitgesproken tot allen, die ge heel vrijwillig en met grote toewijding aan het werk hebben deelgenomen. In een toekomstbeeld werd o.m. een „gesloten-bejaarden-circuit" geschetst: langere zelfstandigheid in aangepaste bejaardenwoningen, annex dienstencen tra; voldoende opname-capaciteit in verzorgings-verpleeg-tehuizen en zieken huizen voor lichamelijk en geestelijk zie ken. Wijzende op de steeds toenemende behoefte aan verpleegsters, bejaarden verzorgsters/helpsters, maatschappelijke werksters, gezinsverzorgsters, enz., kwam niet alleen de noodzaak naar vo ren van uitgebreider opleidingsmoge lijkheden, maar ook het aantrekkelijker REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 AMSTERDAMSEWEG 29 AMERSFOORT TEL. 03490-14243 P.S., de pruik van 100 °/o écht haar, is er in 5 modellen SASK1A ƒ39,95; AUDRY ƒ49,95; TARA ƒ59,95: MARINA ƒ69,95: GINA 89,95 en LOLITA ƒ119,95. Nu ook synthetische pruiken v.a. 29.95. IRENELAAN 60 - SOEST - TELEFOON 02155-6237 Belt u even voor een afspraak Ook 's avonds en in het weekend. moeten maken van de beloning van de ze krachten door tegemoetkomingen in de fiscale sfeer. Plaatselijk zal er naar gestreefd moeten worden te komen tot een alles overkoepelend orgaan voor de Welzijnsbevordering, omvattende de Be jaarden-, Jeugd-, Gezondheid en Ge zinszorg en het Maatschappelijk Werk. De diëtiste .mevrouw Bruin lichtte haar taak toe: het samenstellen van en de controle op de menu's van de warme maaltijden; haar contacten met dediëet- patiënten e.d. Tot kok Beyer werden waarderende woorden gericht; de berei ding en distributie der maaltijden zijn in deskundige en zorgzame handen. Mevrouw Bruin vertelde van haar er varingen op de gymnastiek-cursussen met bejaarden en van de wijze waarop zij haar taak als lerares opvat en uit voert. De heer Van Hal, directeur van de Ge meentelijke Sociale Dienst en als zo danig bestuurslid var de Stichting, hield een zeer overzichtelijk verhelde rend betoog over de Algemene Bij stand Wet, met betrekking tot de be jaarden in het bijzonder. Het werd een ieder duidelijk, dat de Sociale Dienst ten Gemeentehuize dagelijks openstaat om de bevolking met raad en daad van dienst te zijn. Tenslotte wijdde Dr. W. Th. Seegers een uiteenzetting aan de mogelijkheden bejaarden tot creatief denken te stimu leren en werd de aandacht gevestigd op komende cursussen „Zelf-training in creatief denken", die onder auspiciën van de Stichting zullen worden gehou den. Een ieder zal huiswaarts zijn gegaan met de overtuiging dat in Soest het open bejaardenwerk in handen is van mensen, die bereid zijn met hart en hand te helpen en dat er een groot aantal vrijwilligers/sters is, dat hieraan spontaan medewerking verleent. Afgelopen vrijdag is een behoorlijk gro te hoeveelheid gereedschappen gestolen uit de bouwkeet van de firma Van Wijnen aan de Dalweg. Tot de gestolen gereedschappen behoren onder meer koevoeten, hamers, schroevedraaiers, boren e.d. De waarde van de ontvreem de goederen bedraagt enkele bonder den guldens. Van de dader(s) ontbreekt Op zaterdag 4 september 1948 is een grote mensenmenigte op De Dam ver zameld. Vele Amsterdammers zijn naar het paleis gekomen, waar Koningin Wil- helmina een dag tevoren haar intrek heeft genomen. Om 12 uur precies wor den de balkondeuren geopend. Het ru moer verstomt en een doodse stilte valt onder de wachtende mensen. Ko ningin Wilhelmina, Prinses Juliana en Prins Bernhard verschijnen op het bal kon. Koningin Wilhelmina begint te spreken: „Ik stel er prijs op u zelf me de te delen, dat ik juist mijn troonaf stand heb getekend ten behoeve van mijn dochter Koningin Juliana." Wanneer Koningin Wilhelmina haar toespraak eindigt met een „Leve onze Koningin" barst een spontaan en luid gejuich los. Op dat moment voelt Am sterdam zich zeer- nauw verbonden met de twee Oranje-vorstinnen, die lief en leed met de stad hebben gedeeld. Deze historische momenten van de 4e sep tember - waarvan miljoenen landgeno ten - via het bioscoopjournaal - mede getuigen waren tonen duidelijk aan wat de gevoelens zijn, zowel van Oran je als van Amsterdam: Ontroering en dankbaarheid. De jonge Koningin neemt haar zware taak niet onvoorbereid van haar moe der over. Bij haar troonsbestijging is zij 39 jaren oud en gedurende al die jaren werd zij voorbereid voor haar taak als toekomstige vorstin. Een ervaring van geslachten en een ge richte opvoeding van de geboorte af, maken dat, bij erfopvolging, een vorst of vorstin beter voor de zware opgave is geprepareerd dan een gekozen pre sident, die van te voren geen weet heeft van het hoge ambt, waartoe hij zal worden geroepen. Mi+s natuurlijk degenen, die belast zijn met de opvoeding van het koningskind, hun opdracht verstaan en hun pupil een eigentijdse educatie geven. Van de Oranjeprinsen en -vorsten kan worden ge~cgd dat zij allen 'n zeer goede opvoe ding hebben genoten. Om een paar voorbeelden te noemen: Prins Willem I ontving zijn scholing aan het hof van Karei V, Prins Willem III werd onder persoonlijke leiding van Johan de Witt opgeleid, Koning Willem I werd door de strenge Wilhelmina van Pruisen voor zijn taak voorbereid en Koning Willem II. werd in de harde strijd onder gene raal Wellington gestaald. De opvoeding van Koningin Juliana was volkomen afgestemd op de snelle maat schappelijke ontwikkeling in het begin van de 20e eeuw, de democratisering van het landsbestuur en de steeds gro ter wordende invloed van het volk op de regering, hetgeen alles in 1918 met de invoering van het algemeen kies recht zijn eindafse vond. Daarnaast was er de eeuwenoude Oranje-traditie: Vrijheid voor de onderdanen. Gebeurtenissen uit vroeger tijd en uit het nabije verleden illustreerden hierbij het „leerboek" van de Kroonprinses. We willen een enkele illustratie eens nader bezien: De geschiedenis bewijst, dat er tussen de Amsterdamse Joden en Oranje steeds een grote genegenheid bestond. Dat was onder de Stadhouders reeds het geval. Zelfs in de slechte jaren van de tweede helft der 18e eeuw, toen de grote economische moeilijkheden vele Amsterdamse joden tot de bedelstaf brachten en zwakke Stadhouders het land regeerden, bleven de Joden felle Oranjeklanten. In 1787 streden de be woners van de Jodenbuurt zij aan zij met de Bijltjes van Kattenburg tegen de Patriotten. Joodse wijkwachten wer den aangesteld om hun stadswijk te be schermen tegen Patriotse aanvallen. De Patriotten hebben onder de Joden van Amsterdam, bij straatgevechten, vele slachtoffers gemaakt. Na het herstel van het Stadhouderschap door de Prui sen was de Jodenhoek feestelijk ver sierd, en onder grote belangstelling van de gelovigen bracht Prins Willem V op 3 juni 1768 met zijn gezin een bezoek aan de Grote Synagoge. Op 1 april 1924 herhaalt de geschiedenis zich. Op die dag wordt n.1. door Ko ningin Wilhelmina, Prins Hendrik en Prinses Juliana een bezoek gebracht aan hetzelfde, in 1761 gebouwde bede huis aan de Nieuwe Amstelstraat, hoek Jonas Daniël Meyerplein. Een historisch sebouw. Hier vertoefden berooiden en vluchtelingen uit vrijwel geheel Europa. Voor het eerst de Duitse Joden, tijdens de Dertigjarige oorlog uit Duitsland verjaagd. In deze synagogen werden dankgebe den opgezonden voor de bevrijding van het Franse juk, dat, door verregaande bemoeizucht en strenge voorschriften, het godsdienstige leven aan banden had gelegd. Hier stegen de gebeden omhoog van de Russische Joden, die, in het begin van de 20e eeuw, na vervol ging, ontbering en omzwerving, einde lijk rust vonden in Amsterdam. In de eeuwen, waarin de ghetto's van de meeste Europese hoofdsteden vaak het toneel waren van steeds weerke rende progroms en waarin vorsten stil zwijgend hun steun gaven aan het an tisemitisme, was „Amsterdam Hame- hoellolo" - de stad Amsterdam, de Roemrijke, voor de vervolgden een woonoord van rust en herstel. In de jaren, waarin de Jood ln vele Europese landen nauwelijks als mens en helemaal niet als Jood, werd aan vaard, werden in Amsterdam synagogen gebouwd, waarin telkens dankbaar de Koningszang weerklonk: „Euwige, in Uwe zege moge zich de koning verblij den; hoe moge hij over Uwe hulp jui chen!" De verdraagzaamheid, zowel van Am sterdam als van Oranje, is feitelijk niet meer dan iets, dat vanzelfspreekt, doch wel een zeer gunstige uitzondering in vergelijking met de jodenpolitiek in andere landen, uit het verleden en, he laas, ook nog in het heden, waar, onder het mom van anti-Zionisme, de Jood zijn Jood-zijn wordt onthouden en sy nagogen worden gesloten en de Joden wordt belet banden aan te knopen met Israël. Het wegens het koninklijk bezoek door de Joodse gemeente van Amsetrdam uitgegeven gedenkboek kreeg de veel zeggende titel: „Orde van den Dienst in de Groote Synagoge van de Heile verheven blijve Hare Majesteit, deze Synagoge kwam bezoeken, 26 Adar Sjeini van het jaar der getallenwaarde, „Met de Hulpe Gods". Met het goede voorbeeld voor ogen, van voorouders en ouders, waarvan hierbo ven slechts één enkel facet is belicht, aanvaardde Koningin Juliana de troon. In alle bescheidenheid. Dit blijkt wel uit de toespraak, die de vorstin hield bij haar kroning in de Grote Kerk te Amsterdam, en waarvan de woorden: „Wie ben ik, dat ik dit doen mag" wel de boventoon voerden, doch waarin ook werd gezegd: „De mogelijkheden, die mij hierdoor worden gegeven, om in het algemeen welzijn werkzaam te kunnen zijn, zijn zo groot, dat ik na veel inner lijke strijd bereid ben deze roeping te volgen, waarop mijn ouders mij met zorg hebben voorbereid." De vraag „republiek of koninkrijk", in de rumoerige dagen rond het huwelijk van Prinses Beatrix en Prins Claus plotseling weer boven gekomen, is thans niet meer van opportuun. De politieke partijen, die destijds haastig het woord „republikeins" aan hun vaandels hecht ten, zwijgen nu liever over deze kwes tie en bij verkiezingscampagnes wordt over dit deel van hun streven met geen woord gerept. Prins Claus is - als gevolg van zijn sympathieke manier van optreden - door Nederland aanvaard en de geboor te van Prins Willem-Alexander bracht ons volk in feestvreugde, zoals in ja ren niet is voorgekomen. Grapjes ten koste van Koninklijk huls „doen het niet", maar ook de persoonsverheerlij- kende en „stroperige" toon ten aanzien van het Oranjehuis is verdwenen. Oranje en Amsterdam was en is een altijd boeiende geschiedenis. Van „ups" en „downs", van vallen en opstaan. Van vriendschap en verkoeling, doch getui gen van een steeds weerkerende oude liefde, die nimmer roest. En hoe kan het ook anders. Vorstenhuis en Stad zijn beide symbool van een hoge le vensopvatting: Vrijheid van geweten. En telkens weer wordt in moeilijke tij den daarvan gezamenlijk getuigenis af gelegd. Zoals bijvoorbeeld in de donke- re dagen van 1956, toen voor het oog van de gehele wereld het Hongaarse volk op zeer brute v/ijze zijn kortston dige vrijheid werd ontnomen. Uit medeleven met de onderdrukten en uit protest tegen de onderdrukker werd. onder zeer grote belangstelling van de Amsterdamse bevolking, de Hongaarse „bloedvlag", door vrijheidsstrijders hier gebracht, in het bijzijn van Koningin Juliana, plechtig op het verzetsmonu- ment op de Dam geplaatst. Voor het behoud van hoge levenswaar den zullen Oranje en Amsterdam el kaar steeds weer vinden. Vrijdagavond is een definitief einde gekomen aan de achtste Soester Be- drijfssportcompetitie. Van enig compe titie-element was vrijdag al geen sprake meer, maar wel werden de bedrijven deze avond door verschillende vertegen woordigers van de Soester Zakenkrlng aan hun sportieve prestaties in de com petitie herinnerd. De heer A. H. Hoegen Dijkhof, voorzit ter van de Zakenkring begon op deze feestavond met zijn waardering uit te spreken over het feit, dat de belangstel ling voor de sportwedstrijden heel wat groter was geweest dan voor deze slot- avond, die onder meer door burgemees ter mr. S. P. Baron Bentinck en echt genote, wethouder K. de Haan en vijf honderd anderen werd bijgewoond. De heer J. Elderman bedankte namens de evenementencommissie het drietal heren (dr. Buss, M. Th. Peet en Stork), die voor de beoordeling van de ver schillende bedrijven, hun sportiviteit, kleding, deelname e.d. hebben zorgge dragen. De scheidsrechters hebben uit eindelijk een grote invloed op de be paling van de bedrijfsprijzen gehad. De heer Elderman noemde de realisering van de bedrijfssportcompetitie organi satorisch een bijzonder arbeidsintensief werk, wat wel blijkt uit het feit, dat eenmaal binnen 24 uur meer dan twee honderd wedstrijden moesten worden gespeeld. De heer J. Stork las als voorzitter van de beoordelingscomissie de bedrijfsprijs- winnaars in code op, terwijl de heer Kruimer, lid van de evenementencom missie dit in goed Nederlands vertaalde. Winnaar bleek te zijn geworden het be drijf van Garage Stam, dat met een zeer gespreide deelneming over de ver schillende takken van sport ondanks het betrekkelijk kleine aantal deelne mers overal present was. Op de tweede plaats eindigde Foxboro, dat bovendien met het grootste aantal werknemers had deelgenomen. Wel viel op de kleding van de deelnemers wat aan te merken. Derde werd Jaarsveld; alle vier de werknemers van dit bedrijf namen met hun familieleden aan de competitie deel, om aan het vereiste minimum te komen. Vierde werd Mer- curius met 45 deelnemers op 196 werk nemers en vijfde Coca Cola met een be zetting van 24 op 81 deelnemers. De verdere volgorde was: 6. Houdijk; 7. Frejo; 8. Ing. Bureau Van Wijk; 9. Branson Europa; 10. Avia. De heer Stork sprak in het bijzonder zijn bewondering uit voor het „bedrijf", dat ieder jaar weer van de partij is, maar nooit een prijs wint: de evene mentencommissie, bestaande uit de he ren Kruimer, Brink en Elderman. De prijs voor de beste persoonlijke pres tatie ging naar Jan Paauw. De heer Hoegen Dijkhof reikte de dr. M. van Briel-beker uit aan de winnaar van het voetbaltoernooi, Lindner. De heer Falch bedankte de leden van de evenementen commissie namens de zakenkring met een platenbon en bloemen voor de echtgenotes. De verdere avond werd muzikaal ver zorgd door de Skyliners en acrobatisch door Roling Stars en glaskunstenaar Sa- co, die als enige in de overvolle sporthal glaswerk mocht gebruiken. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 70.000 stuks in prijzen van 7,25 tot ƒ8,25. Middenprijs ƒ7,50. Prijs per kg 1,19. De eerste op aarde die een weg nodig had, was Adam. Vanuit het paradijs, de rust, de vrede naar de onrust, de onvre de, de chaos. Zo kapte de mens zich een weg door een jungle van moeilijkheden, voortdurend op zoek naar een weg terug, terug van de chaos naar een zon nige toekomst. Maar langzamerhand is hij verstrikt geraakt in een weg van hij verstrik geraakt in een web van Leefruimte is nu de kreet geworden. In het Polytechnisch Tijdschrift heeft ir. H. M. Goudappel opgemerkt dat we in vele gevallen al te laat zijn met het treffen van de nodige verkeersmaat regelen. We kunnen de ontwikkeling niet meer voor blijven, we zijn verplicht maatregelen te houden. Dit leidt eerder tot verkeersbeheersing dan tot verkeers planning. Planologische toekomstvisies houden re kening met 1 personenauto per drie in woners. Een dergelijke dichtheid zou in houden dat het huidige aantal auto's van ruim anderhalf miljoen tot onge veer 7 miljoen binnen 35 jaar zal zijn gestegen; de problemen waarvoor het autopark ons dan zou stellen zullen vrij wel zeker onoplosbaar zijn. Vooral wan neer we er van uitgaan dat de perso nenauto zoals wij die thans kennen, dan nog zal bestaan. De auto in zijn huidige vorm is een ln hoge mate a- sociaal verschijnsel, dat nauwelijks nog getolereerd zou mogen worden. A-so ciaal om de volgende redenen: 1. de gemiddelde auto neemt te veel ruimte in beslag; 2. de auto legt de gemeenschap een last op die ver uitgaat boven het reële nut; 3. de auto verziekt de milieuhygiëne; 4. de veiligheid van andere weggebrui kers wordt ernstig bedreigd. Het jaarverslag 1969 van de Rijksdienst voor het Nationale Plan betoogt: „Het contact met de natuur is na de behoefte aan huisvesting het eerst als essentieel element bij de zorg voor het menselijke milieu naar voren gekomen". Ten opzichte van de woon- en werkom standigheden van velen en als middel Ajje ut ming vraog dan mok zeige datter vaan deuze tied door heul veul minse wordt gezeit, dattw» zo bar medern is, en dajje haos door de vooruutstrevendhied ut ouwerwetse nie meer ken zien, maor die luu zalle de leste daoge ok wel gemarruk hebbe dattut mit die vooruutstrevendhied allemaol nog wel los loop. Maor echte vooruutstrevendhied ken haos ok nie. Nie alle minse binne vaan binne geliek. Waat de een als heul ge woon ervaort is voor de aor iets waat hie heulemaol nie ken pruume. Soms ist ouwerwets, maor in de meeste die vaan huusuut bar christeluk waore un heul grote groep minse un belache- lukke zaok, maor voor un aore groep minse ist iets waat zullie toch wel wete te respektere, ondaanks ut feit daat zul lie ut zelluf allemaol nie zien. Kiek, ut is in de loop der tied toch al lemaol aal un kwak vuraanderd. Minse die vaan huusuut bar kristeluk waore dochte der nie an om op zondaag te gaon fietse, maor daor vaalt noeng aal nie zo bar veul meer vaan te ontdekke, en eerluk gezeit vingk daat heul geluk- kug, waant ik von ut allemaol maor bar vurvelend, ak zondaags gong fietse en ming kammeraode moste, omwille vaan de zondaagsheiluging, tuus blieve. Mit traone in der oge, waant zullie zaoge ut zo niet. Kiek, dajje der op teuge bin datter zon daags gewarruk gaot worde, kenk be- griepe, maar waat ming betref, laot noeng in negetienzeuvetug de minse toch zoveul mogeluk gaon geniete vaan die dinge die der op de weruld voor ons allemaol binne. En de minse diet mit hullie gewete nie of nog nie overeen kenne komme doent heul gewoon nie. Maor of zullie mit hullie gedaachte „daat daan maor nie- maand ut mot doen" ut bie ut rechte end hebbe vingk un bar meujelukke zaok. Der binne minse, en daat worde der steeds meer in deuze tied van haot en ofgunst, die as liefspreuk hebbe „iedur voor zich, en God voor ongs allemaol", maor daat gaot toch ok wel weer un bietje te veer. Ik zouw zeige, minse die vaan binne- uut ut geveul hebbe daat zullie op zon daag nie magge fietse, nie naort voet- baalle magge gaon kieke, bar derop teuge binne datter minse binne die naor wielrenne gaon kieke, peerd gaon rieje of op de motor gaon krosse, motte daat as un zaok zien die heulemaol hullie allenug angaot. Daat zouwk eigeluk ok wille zeige teuge die minse die derop teuge binne datter op zondaag gezwom- me wordt en daorom maor vingde daat ut zwembaad op zondaag dich mot blieve. Stel je is voor daat ut Netuurbad de leste weke op zondaag nie ope gewees zou zijn. Duuzende minse, die de heule week naor frisse luch hebbe staon te happe in febrieke en kaantore en ast waore op de maondaagmarrege aal weer naar de vrieje zaoterdaag en zondaag ant toeleve binne, motte tuus blieve zit- te, of mit zun alle gaon waandele. Un mins zouw haos geneig weze om te zeige, de tied daat da nog ken voor- komme is veurbie, maar de warrekeluk- hied is ok noeng nog aors. Ik bin der wel vaan overtuug dattut nie zo bar laang meer ken duure dattut mit die prinsiepezaoke ofgelope is. Door- dattur minse uut grotere en vaok voor- uutstrevender plaotse komme, gaot ut langzaomaon vuraandere. Der komp een grote groep vaan minse diet waat ruu- mer neemt. Maor jao, ut is noeng een- maol in een darrup bar gevaorluk om te zeige wajje vaan iets vind, vooraal ajje heulemaol of haos heulemaol alle nug staot, en das mit heul veul zaoke. Doort mooije weer ist zwemme in de andaacht gekomme. De gemoedere raoke daan ok waat gauwer vurhit. Voor ming ist un zaok vaan gezond vurstaand. om zich te onttrekken aan volte, stank en lawaai moet de onaangetaste open recreatieruimte als een medicinale nood zaak worden gezien. De vrije open ruimte fungeert als het nationale sana torium voor alle lijders aan volteneu rosen. De wereldbevolking heeft 200.000 jaar nodig gehad om een zielental van 2 mil jard te bereiken, daarna zullen slechts 30 jaar voldoende zijn om dit getal te laten verdubbelen: 4 miljard. De 3 mil jard zijn we al gepasseerd en demogra fische voorspellingen noemen een we reldbevolking van 6 miljard in het jaar 2000 als onontkoombaar. En daar komt dan nog een kleinigheid bij: Fourastié betoogt dat wanneer de mens tengevol ge van technische verbeteringen in staat is zijn inkomen te verhogen, hij steeds meer aandacht zal krijgen voor allerlei zaken welke zich nagenoeg niet in geld laten uitdrukken. Hij zal hogere eisen gaan stellen aan de uitoefening van zijn beroep; zijn werktijd verkorten om over meer tijd te beschikken; de oplei dingsperiode verlengen; meer mogelijk heden zoeken tot ontspanning; al deze elementen vat Fourastié samen onder het begrip „genre de vie". Hij heeft hiermede het welzijnsbegrip tegenover het welvaartsbegrip gesteld. Zo is er dus vanavond stof genoeg om te praten over wegen en bestemmings- nlannen op de discussiebijeenkomst in het AS-gebouw, Steenhoffstraat 46 in Soest. Nog een paar exacte feiten: De Kroon schrapte deze Engweg uit het streekplan Utrechtse Heuvelrug, omdat sedert de vaststelling van dit streekplan belangrijke wijzigingen hebben voorge daan met betrekking tot de inzichten omtrent het juiste beloop van^ een nieuwe verbindingsweg tussen Hilver sum en Amersfoort. B. W. op 3 jan. 1963: de Engweg zal op een verrassend goede wijze in het rijkswegennet worden opgenomen en er zal derhalve van de nieuwe weg opti maal gebruik worden gemaakt, zowel door het streekverkeer als ook door het bij Soest betrokken langeafstandsver- keer. In 1964 verklaart Rijkswaterstaat bij monde van de heer Dibbits: er wordt thans in overleg met de provin ciale waterstaat naar een oplossing ge zocht voor doorgaand verkeer buiten de kom van Soest om. Op 29 oktober 1964 zegt de burgemees ter: de Engweg wordt een vierbaansweg. twee rijbanen van ieder twee rijstroken, geschikt voor zeer groot verkeer. To* ziens vanavond. JAN VISSER.

Soester Courant | 1970 | | pagina 7