Soest toen - Soest nu SOEKARNO PRINS BERNHARD 59 JAAR Vrijdag 26 juni 1970 49e jaargang no. 47 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op nieuwe Londense ploeg Radiateuren gestolen Doorgaand verkeer nog maar 29 van totale verkeer over huidige rijksweg Concertreis van het Nederlands Hervormd Jeugdkoor te Soest V.V.V.-nieuws Vakantie En nog meer Uitloting loterij „Dc Zwaluw" 50ESTER((TOURANT Abonnement per kwartaal t 3.75. Huilen Soest per kwartaal f 6.75 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Wat mogen de Britten - en de wereld - verwachten van de regering-Heath? Niemand die het precies kan zeggen. Zoveel stond er niet in de programma's waarmee de Conservatieven zowel La- bour de verkiezingen ingingen. En tij dens de campagne kwamen de echt be langrijke zaken ook niet aan de orde. Er is wel hoop gewekt in oost-Azië dat er garnizoenen zullen blijven ten oosten van Suez, al had Wilson gelei delijke afschaffing aangekondigd. In Rhodesië denkt men dat er misschien v/at zal gebeuren met de blokkade. Zuid-Afrika hoopt weer wapens te krij gen. De Conservatieven maken anders dan Labour een onderscheid tussen gro te wapens die bijvoorbeeld zeeroutes voor olietankers kunnen beveiligen en kleine die ter onderdrukking van op standige bevolkingsgroepen gebruikt kunnen worden. Het is mogelijk dat Heath nog eens opkomt voor een Brits-Frans kern- machtje, al zal dit weinig kans maken omdat de Fransen geen zin hebben hun beslissingsmacht over het gebruik ervan te delen wat toch wel zou moeten. Het zijn voornamelijk alsen en indiens. Het enige wat men weet is dat Heath nog meer voor aansluiting bij de E.E.G. is dan Wilson en dat hij een taai onder handelaar is, die zeker de touwtjes zelf in handen houdt omdat zijn minis ter van buitenlandse zaken, de terugge keerde Douglas-Home, op economisch gebied berucht weinig inzicht heeft. Waarschijnlijk hebben Wilson en Heath beide hun programma's oppervlakkig gehouden, beiden de les geleerd heb bende van Wilsons grote plannen bij zijn eerste en tweede verkiezingsover winning. Daar zat van alles bij over technologische vooruitgang en industrië le ontwikkeling waarvan maar weinig verwezenlijkt kon worden in de prak- trijk. Zoals van allerle5 ideeën als het afschaffen van de kernbom, nationali saties e.d. ook niets kwam. Iedere re gering in Londen moet zich ermee verzoenen dat daar niet de loop van het wereldgebeuren wordt bepaald, maar dat men er slechts kan hopen zich zo goed mogelijk bij aan te passen. Doen wat de omstandigheden toelaten en nalaten wat ze verhinderen, dat is het enige reële recept gebleken. De prijzen in de hand houden, waarvan Heath beweerde dat Labour het niet zou kunnen, zal de Tories ook zwaar vallen, omdat dit niet zonder meer een binnenlandse zaak meer is. De vakbon den bedwingen is iets waarover beide partijen het wel eens zijn, maar de een is niet beter toegerust dan de an der om het ook te doen. De Britten hebben kennelijk gedacht - nu er toch geen grote rampen schijnen te dreigen - dat 'nnieuwe-ploeg met wat frisser elan te verkiezen is boven een die het gevaar loopt wat teveel op routine te gaan vertrouwen. Dat is ook ongeveer het enige wat de Conservatieven op Labour vóór hadden. Politiek maakt het alle maal niet zoveel verschil. KANTMAN. Doordat niet alle loten waren verkocht, nam de trekking van de 302 prijzen nogal veel tijd in beslag. De hoofdprijs een volkswagen 1300, viel op lot no. 10763, dat in het bezit is van de heer J. R. Schimmel, Koninginne- laan 64. De tweede prijs, een elektrische naaimachine viel op lot no. 8699 (win naar nog onbekend). Ten nadele van autosloperij De Ridder aan de Soesterbergsestraat werden in de afgelopen dagen 20 vrachtauto-ra- diatoren gestolen. Soekarno's dood is voornamelijk een aanleiding tot herinneringen aan zijn grote jaren, die veel langer geleden schijnen dan ze zijn. Zijn onbestrijdbare verdienste is dat hij de voornaamste grondlegger was van de republiek Indonesië. Onafhankelijkheid was het doel waarnaar hij een leven lang streefde, weinig kieskeurig met wie hij daarvoor moest samenwerken: de Japanners eerst, later de door Pe king beheerste communisten, echter steeds zonder daarbij bun heerschappij te ruilen voor de koloniale van voor heen. Over zijn latere prestaties als regeerder, meer en meer dictator, en als stimu lans van een verbond tussen de nieuwe naties van de derde wereld, valt minder lovends te zeggen. De vaste koers die hij voerde om onafhankelijkheid te ver krijgen, werd gevolgd door een chao tisch gezigzag. Intern liet hij de corruptie opbloeien tot het land economisch nog erger ver zwakte. Dan de nationalisatie die meer uit principe werd uitgevoerd dan op grond van zakelijke overwegingen. Dit gevoegd bij een zucht naar groot heid, waarvoor de basis zowel als de middelen ontbraken, geeft als balans een rampzalig beleid, omsloten door nog altijd tamelijk duistere verbindingen met de communisten die poogden een staatsgreep te plegen, die echter in plaats van hen het. leger van generaal Soeharto aan de macht bracht. Als bezielende en stimulerende figuur heeft Soekarno een rol gespeeld die vergelijkbaar is met die van b.v. Loe- moemba in Kongo. Diens aureool bleef ook na zijn dood. Soekarno's tragedie is geweest dat zijn latere daden veel van de glanzen wegnamen, die hij ver wierf door zijn eerste, zijn levenswerk. Van de paar honderd mensen, die nu bijna een jaar geleden zich bij meer derheid op een gemeentelijke voorlich tingsavond kwamen afvragen, hoe men het in zijn hoofd kon halen om dwars over de Eng een grote verkeersaantrek- kende weg aan te leggen ter vervanging van de huidige, overbelaste rijksweg lb door Soest, waren er gisteravond op een door Artishock belegde openbare dis cussieavond nog maar zestig over. Een betrekkelijk kleine groep meent, dat het nog zin heeft om door te vech ten en dat het nog geenszins zeker is, dat de weg over de Eng zal worden aangelegd. Hoewel de kwantiteit van de actieve Engweg-bestrijders aanmerke lijk is teruggelopen, is hun strijdvaardig heid echter veeleer toegenomen, zo bleek dinsdagavond tijdens de discussie onder leiding van ds. N. van Gelder. De gespreksleider kon zich wel enigs- Maandag a.s. wordt prins Bern- hard 59 jaar. Nog steeds maakt de prins ten behoeve van ons land vele bui tenlandse reizen. Hij geeft nog steeds zijn beste krachten voor allerlei economische en maat schappelijke taken en is onmid dellijk bereid tot daden en om nieuwe plannen uit te werken. Tevens legt z.k.h. een grenzeloze sportiviteit aan de dag en toont hij veel belangstelling voor nieu we machines, vooral computers. Als hij naast zijn dagelijkse werk eens wat tijd overhoud, is hij in zijn element als hij een nieuwe auto of een vliegtuig kan probe ren. Wij hopen dat de prins het een en ander nog lang en in goede gezondheid zal kunnen blijven doen. zins voorstellen, dat vele burgers zich gefrustreerd voelen vanwege het feit, dat zij er bij al de plannen nauwelijks aan te pas zijn gekomen. In dit kader acht te hij het dan ook helemaal niet toe vallig, dat de prot. christelijke en ka tholieke raadsfractie er bij B. en W. op hebben aangedrongen, een voorlich tingsambtenaar aan te stellen. „We wil len een weg aanleggen om de mensen dichter bij elkaar te brengen, terwijl er over de weg zoveel herrie is, dat het tegendeel wordt bereikt. Dat is in we zen een merkwaardige paradox", zo constateerde ds. van Gelder. Architect en stedebouwkundige ir. H. N. van Wijk zei van oordeel te zijn, dat de zaak nog geenszins is vastgelopen, voor zover althans de democratische middelen tot protest tegen de plannen betreft. De heer Van Wijk was wel van mening, dat de inspraak van de bur gerij beter tot zijn recht had kunnen komen. Daartoe had de inspraak vanaf het eerste begin een integrerend deel van het hele project moeten zijn, zo meende hij. „Latere inspraak kan alleen nog maar toelichting zijn". Maar uit eindelijk zal er toch een keer gekozen moeten worden", aldus ir. Van Wijk, die erop wees, dat tegenwoordig al ternatieve oplossingen heel wat seri euzer worden bekeken en tegen elkaar worden afgewogen dan dat in vroeger jaren het geval was. De heer Van Ee, aanstaand liberaal raadslid was van oordeel, dat van ge meentewege meer mogelijkheden gebo den hadden moeten worden tot deskun dig tegenspel. Hij meende, dat de plannen van het bureau Goudappel en Cóffeng ten aanzien van de Engweg als een soort dissertatie ter discussie hadden moeten worden gesteld. De heer Van Ee was van oordeel, dat ook thans nog wel de mogelijkheid bestaat om de plannen in een forum met deskundige ..tegenspelers", vertegenwoordigers van de burgerij en de raad te bespreken. Eventueel zou dan de raad de moge lijkheid moeten hebben om een andere weg te gaan. Het houden van een re ferendum achtte de heer Van Ee geen oplossing. Wethouder mevr. Walter-v. d. Togt vroeg zich daarbij echter af, tegen over wie het verkeersbureau dan een Ja, nog meer plezier voor de kinderen. Na het schatgraven is nu een ander festijn aan de beurt. De meeste kinde ren weten zo langzamerhand wel, dat VVV Soest ook altijd een voorstelling in het Openlucht-theater aanbiedt, als zomerverrassing. Er wordt geprobeerd telkens iets aardigs te vinden, waar al le Soester kinderen en ook hun logeetjes, want die zullen er hier en daar wel zijn, van kunnen genieten. Op zaterdagmiddag, 4 juli, aanvang 14 uur, wordt door het gezelschap Coos van de Velde een daverende kinder show gegeven. Hieraan werken heel bijzondere artiesten mee, die voor een Oosterse goochelshow zullen zorgen, clowns, die allerlei dwaze dingen gaan doen, er komt muziek, een bloemenshow nou noem maar op. Het wordt een programma, waar je van omvalt. De .cegangskaartjes worden al aan ons "VV-kantoor verkocht. De prijs is maar 0,75 per persoon. Dat wil dus zeggen, ^at de kinderen hun ouders ook mogen meenemen, ieder betaalt hetzelfde en tree-geld, er is deze middag geen ver schil tussen ouderen en jongeren. Wie het Openlucht-theater kent, weet, dat het er prachtig is en dat 't de moeite waard is erheen te gaan en dan voor maar drie kwartjes! We hopen dan ook, dat er heel veel kinderen en ouders met kinderen zuilen komen en ook... en dat is natuurlijk heel belangrijk, dat het alsjeblieft niet zal regenen, zoals verleden jaar. Och. wat was dat zonde! Wie tot het laatste minuutje wacht met het kopen van een kaartje om te kij ken of het zonnetje erbij zal zijn, kan dan altijd nog zijn toegangskaartje aan de kassa van het Openlucht-theater kopen. Daar kun je al omstreeks half twee terecht. En nu maar hopen, dat we dit jaar eens geen paraplu hoeven meenemen. Wie weet komt de stralende zomer weer terug! Daar zullen we het maar op houden Aanstaande zaterdagmorgen zal om 7 uur vanaf de Oude Kerk het Neder lands Hervormde Jeugdkoor o.l.v. Maar ten Kooy vertrekken voor een concert reis naar Duitsland, Oostenrijk en Italië. Concerten zullen o.a. gegeven worden in Nürnberg, Insbruck en Bolzano. Op dit toernee zal de organist Jan Jansen oude en moderne nederlandse orgelwer ken spelen. Het programma van het koor bestaat uit koorliteratuur vanaf de renaissance tot en met de avant-gardistische. Uitgevoerd wordt o.a. het achtstemmige dubbelkorige „Singet dem Herrn ein neues Lied" van Joh. Seb. Bach en de „Musikalische Exequien" van Heinrich Schütz. proeve van bekwaamheid zou moeten afleggen. Overigens is het wegenplan volgens de wethouder al door verschil lende deskundigen bekeken. Het plan voor een weg over de Eng werd door het stedebouwkundig bureau Van Emb- den al in de structuurnota voor Soest opgenomen. Het bureau Goudappel en Cóffeng is daarna gevraagd, deze sug gestie nader te beoordelen. De heer Walma van der Molen meende, dat de communicatiestoornissen tussen overheid en burgerij vooral een gevolg waren van het feit, dat de wetenschap pen, die het gemeentebestuur advise ren, moeilijk in voor de burger ver staanbare termen kunnen spreken. In een volgend stadium wordt de zaak bo vendien zó gecompliceerd en technisch, dat ook B. en W. de zaak verder over laten aan de deskundigen. Op die wijze ontstaat gauw de indruk, dat er geen gelijke krachten tegenover elkaar staan, zo meende de heer Walma 'van der Molen. Enkelen gingen nader in op de lucht- Het gebouw aan het begin van de Vredehofstraat, tegenover „Mariënburg" toentertijd gebouwd door een kunst schilder als expositieruimte, huisveste later een horeca-bedrijf en kwam weer later in het bezit van de r.k. kerk te Socstdük, die het als parochiehuis exploiteerde. Het thans „le koop" zijnde parochiehuis „St. Ludgardis", anno 1370. vervuiling en de geluidshinder, die het verkeer op de Engweg zouden veroor zaken. De heer A. H. Hoegen Dijkhof achtte deze bezwaren echter nauwelijks reëel. „We werken immers bijna allemaal aan die vervuiling mee. En degenen, die thans langs de rijksweg klagen over la waai, hebben het niet over de auto's maar over die rottige brommers. De zelfde jeugd, die nu al klaagt over de geluidshinder door de Engweg, zaagt als eerste de uitlaten van de brommers af", aldus de heer Hoegen Dijkhof. De heer Hoegen Dijkhof meende, dat de weggebruiker er meer mee gebaat zou zijn, wanneer hij bij de grens van Soest de keus zou hebben uit meerdere we gen in de lengterichting door Soest. De directeur van gemeentewerken, de heer Van der Dussen, ging nader ln op de funktie van een weg over de Eng. Deze weg zal z.i. in de eerste plaats lokaal verkeer te verwerken krijgen. Recente tellingen hebben uitgewezen, dat van het totale verkeer over de hui dige rijksweg 29 doorgaand verkeer is. Tien jaar geleden was dat nog 45 °/o. Volgens de verwachtingen zal dit per centage nog verder teruglopen. De weg zal vooral voor een snelle verkeersaf wikkeling van en naar de wijken en in het bijzonder het Soesterveen zorg moeten dragen. De huidige wegen in de lengterichting door Soest (Beuken- laan-Nieuweweg, Koningsweg, Rijksweg Ib) zijn daarvoor z.i. onmogelijk ge schikt te maken. Een weg noordelijk om Soest biedt in dat opzicht volgens de heer Van der Dussen geen oplossing omdat dan de dwarsverbindingen te zwaar zouden worden belast. Eén van de aanwezigen stelde, dat bij de aanwezigheid van een weg om de noord het verkeer voor of van Soest van deze mogelijkheid helemaal geen gebruik zou maken doch gewoon van de oude weg, wat de heer Van der Dussen weer tot de conclusie bracht, dat dan ook een weg om de noord helemaal geen funktie heeft en daarom ook niet behoeft te worden aangelegd. De heer J. K. de Bruin (VVD), die zich sinds jaren al verzet tegen een autoweg dwars door een bebouwde kom in plaats van er omheen, vroeg zich af, of het wel de taak van de gemeente Soest is om een rijksweg door een gemeente lijke le gaan vervangen. Hij verwees in dit opzicht naar een vergelijkbare situatie in Soesterberg waar de Rade- makerstraat (als onderdeel van de rijks weg Amersfoort-Utrecht) ook niet meer aan de eisen voldoet, maar waar rijks waterstaat wél zelf voor een oplossing zorgt. Mevr. Walter wees erop, dat de hui dige rijksweg door rijkswaterstaat nau welijks meer als rijksweg wordt be schouwd en in ieder geval geen belang rijke funktie meer heeft voor het door gaande verkeer. Daarom wil rijkswater staat de weg ook afstoten. De heer De Bruin wees erop, dat het rijk hiervoor weliswaar een symbolisch bedrag betaalt, terwijl tevens subsidie kan worden verkregen voor de aanleg van de weg over de Eng, maar dat de gemeente toch voor het kostbare onder houd opdraait. Artishock-voorzitter Ben Joosten sprak er tenslotte zijn teleurstelling over uit, dat het plan nooit echt ter discussie is gesteld, reden voor ds. van Gelder om mevr. Walter te vragen, dat alsnog te doen. Een duidelijke toezegging kwam er echter nog niet uit. De trekking van de loterij ten bate van het open bejaardenwerk en bet clubhuis van de vereniging van postduiven-hou ders De Zwaluw, georganiseerd door de ze vereniging, vond woensdagavond plaats in het clubhuis aan de Schriks- laan. Notaris C. J. 1W. Emmen uit Soest ver richtte de trekking onder toezicht van de hoofdinspecteur van politie, de heer H. G. Scholtmeijer.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1