Soest toen - Soest nu «BB*™. Dinsdag' 30 juni 1970 49e jaargang no. 48 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Dureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2306 - Postgiro 126150 MARIHUANA OVER DE TOONBANK V.V.V.-nieuws Expositie Boze chauffeur weigerde brood te bezorgen TIPS VOOR VAKANTIETRIPS Feestelijke afscheidsavond Leegstaande boerderij uitgebrand Verbreding rijksweg Soesterberg - Amersfoort kVSwsK®;®?#?: temVaÈ.-.rieP- ,vz.f fS', v si Geen spreekuur burgemeester Artiestenpalet Eiermarkt Het oog gericht op de middenpartijen RENTEKAART IS GELD WAARD Algemene Bond van Bejaarden SOESTEBÜbURANT Abonnement per kwartaal ƒ3,75. Buiten Soest per kwartaal ƒ6.75 Verschijnt iedere dinsdag en vrUdag De wet scheert marihuana en andere „soft drugs" over één kam met opium - een constructie waarmee niemand erg gelukkig is. Vandaar dat de Baad voor de Jeugdvorming zich weer eens tot minister Klompé heeft gewend met een adviesrapport waarin wordt aan bevolen om in de eerste plaast die can- nabisprodukten als marihuana uit de opiumwet te halen en er een aparte wetgeving voor in de plaats te stellen, waarbij men denkt aan die voor alco hol. Dan zou er controle zijn op het produkt, aan wie het verkocht wordt enzovoort. Vervolgens zou - gelijk al cohol in zaken met een slijtvergunning - de marihuana en dergelijke vrij ver kocht moeten worden in „drug shops" waarbij (net als bij alcohol) bijvoor beeld leeftijdsgrenzen in acht genomen zouden moeten worden. De voordelen van een dergelijk systeem zouden zijn dat de luguberste figuren, de illegale handelaars, hun nering kwijt raken, die hen nu toestaat straffeloos inferieure produkten te verkopen tegen woekerprijzen. Wie gaat daarover bij de politie klagen, nu? De raad heeft zelfs al een prijs van tussen de gulden en één vijftig per gram in gedachten. Daarbij gaat het overigens minder om het brodeloos maken van de handelaars. Wanneer het juist is - wat bestreden wordt - dat het gebruik van de „soft drugs" zo makkelijk leidt tot het over stappen op de veel gevaarlijker „hard drugs", zoals heroïne en wat er verder in de opiumwet staat, dan komt dit doordat de marihuanaroker met de le veranciers hiervan in contact komt: vaak dezelfde die de marihuana verkopen. Dit en de kans in de ecl te komen zijn volgens deskundigen op medisch-toxicologisch en juridisch-sociologisch gebied als drs. H. Cohen, dr. O. M. de Vaal, porf. dr. W. Buikhuizen de voornaamste gevaren van het marihuana-gebruik. Reden om tot een andere aanpak te komen dan de huidige met de strenge opiumwet vindt men ook in het feit dat het huidige systeem niet werkt. Het on derzoek van het Groningse universitaire instituut duidt erop dat elf procent van de scholieren wel marihuana en derge lijke gebruikt. Voor hogere technische scholen komen de onderzoekers tot per centages die wat lager liggen, voor kunstacademies tot aanzienlijk hogere: tegen de dertig procent. Waarbij we mogen beseffen dat dit voorlopige cij fers zijn: er is niet de minste reden om aan te nemen dat ze over een paar jaar weer aanzienlijk hoger liggen dan nu. Een paar jaar geleden waren ze beslist lager geweest. Wat men nu bereikt is dat het drugge bruik in de sfeer van een taboe wordt getrokken, wat juist funest is doordat de jonge mensen van 197C haast auto matisch de gewoonte hebben van ouds her overgeleverde taboes aan te vech ten. In dit geval dan nog geruggesteund door medische rapporten waarin de cannabisprodukten niet gevaarlijker worden geacht dan alcohol, dat juist veel minder door een taboe wordt ge- trofen: niet op wetenschappelijke gron den, maar voornamelijk omdat de oude ren eraan gewend zijn het te gebruiken. Deze twee Nederlandse rapporten zijn vergelijkbaar met de uitkomsten van studie in menig ander land. Dat maakt het echter juist des te moeilijker om per land over te gaan op een nieuwe wetgeving. Als het advies van de Raad voor de Jeugdvorming zou worden uit gevoerd, stonden in de korste keren de illegale handelaars van België en Duits land en Engeland bij ons voor de toon bank om hun voorraden in te slaan. We herinneren nog even aan het kin derfeest in 't OPENLUCHT-THEATER, dat aanstaande zaterdagmiddag, aan vang 14.00 uur, gegeven wordt. De kaartverkoop is al druk aan de gang. We raden, ieder, die er graag bij wil zijn, zich alvast van zo'n plaatsbewijs te voorzien, des te gemakkelijker vind je een goed plaatsje. Het beloofd een fijne middag te worden, want er zal van alles te zien en te beleven zijn. Daar de toegangsprijs maar 0,75 is, zal dit wellicht voor vaders of moeders portemonnaie geen bezwaar zijn, of mis schien zit er nog wel zoveel in de eigen spaarpot. In elk geval hopen we, dat er veel kin deren komen kijken, zodat het OPEN LUCHT-THEATER helemaal gevuld is. Er kunnen heel wat ouders en kinderen naar binnen, jade ouders mogen best meekomen! Wie geen gelegenheid heeft tevoren een kaartje bij het VVV-kantoor te komen kopen, kan dit nog aan de kassa doen op de middag zelf, maar kom dan niet op het laatste nippertje Vrijdag vertellen we er nog wat meer over, anders wordt dit verhaal te lang en in de vakantie is iedereen te lui om zoveel te lezen. Tot de volgende keer dus. In de bibliotheek aan de Albert Cuyp- laan te Soest is een expositie gestart die duurt tot 12 juli. Paul Peet en Dick van Arkel exposeren er schilderijen, tekeningen en kollages. Deze expositie is dagelijks geopend van 2 tot 5 uur en op maandag-, woensdag en donderdagavond van 7 tot 9.30 uur. En de internationale smokkelaars op dit gebied zouden geheel safe kunnen wer ken door hun handel met officiële do cumenten naar Nederlandse havens te verschepen. Dat maakt het rapport een beetje zinloos. Tenzij men er op zijn minst op Europees niveau en nog liever over de hele wereld eens over wil gaan denken: tenslote sukkelt men met het probleem overal. Een boze chauffeur uit Den Haag heeft zaterdag geweigerd, de bakkers in de omgeving van Den Haag van (Soesters) brood te voorzien. De man was zater dagmorgen vroeg wel bij de broodfa briek aan de Dorresteinweg gekomen om 120 mandjes brood te halen, maar hij heeft ze nimmer op de plaats van bestemming gebracht. Verschillende bakkers belden de fabriek op, om te vragen waar de man bleef, maar de chauffeur bleek met brood en auto te zijn verdwenen. Eerst in de loop van zondag belde hij de fabriek op, dat hij het brood kwam terugbrengen, waardoor het kon worden weggegooid. Achteraf bleek de man boos te zijn geweest over het feit, dat de directie van de fabriek een premie van hem had ingehouden. Ook dat bleek niet voor niets te zijn gebeurd, want de chauffeur, de 40-jarige D. W. uit Den Haag, had in korte tijd drie bekeuringen opgelopen. Vakantie is een heerlijke maar ook ge vaarlijke tijd. De opwaarts uitschietende piek var. de statistiek van verkeerson gevallen in de zomermaanden is daar van een duidelijk bewijs. Meer dan ooit dient daarom in de vakantietijd het ge drag van elke weggebruiker te worden beheerst door de moraal van: „niet ik alleen gebruik de weg, maar wij allen". Wees een voorbeeld voor anderen, maar houd tevens rekening met de fouten van anderen. Verwacht het onverwachte van vele onervaren automobilisten, die meer dan normaal op de weg komen; ook van buitenlanders die ons verkeer niet ge wend zijn. Als u met een huurauto op pad gaat maak dan eerst een proefrit en controleer vooral remmen, stuur en banden. Geef ook uw auto een extra con trolebeurt, want onderhoud is uw be houd. Erger u op de weg niet al te zeer aan het gedrag van anderen en wind u niet op als er geen eind schijnt te komen aan een file. Houd afstand in file. en gelijke snelheid met anderen.' Breek niet uit een file, want wie uit een file rijdt krijgt vaak spijt. Als u wilt stoppen, waarschuw dan het achteropkomende verkeer door enkele malen op het rem pedaal te trappen, waardoor de stop lichten opgloeien. Voeg zó in dat u ander verkeer niet hindert. Bedenk als automobilist dat u geen recht van de sterkste bezit. U heeft naast rechten ook vele plichten. Maak als bromfietser gebruik van de verplichte en slechts van de geoorloofde fietspaden. Wie veilig wil fietsen moet van aan wezige fietspaden gebruik maken en alleen met tweeën naast elkaar rijden als het overige verkeer daardoor niet wordt gehinderd. Maak als voetganger gebruik van de voetpaden. Neem de maximumsnelheid in acht. Dat is ook in uw eigen belang. Nimmer haasten ten koste van uw naasten. Rust na enkele uren besturen een kwartiertje om de benen te strekken of om wat te eten of te drinken. Steeds meer pick nick-plaatsen langs de snelwegen bieden daarvoor ruimschoots de gelegenheid. Doe niet aan bermtoerisme. Dat is langs een drukke weg niet verantwoord met kinderen die de gevaarlijke rijweg op kunnen hollen! Doe gewoon in het verkeer. Dat wil zeg gen, normaal, niet te snel, niet te lang zaam, niet te bekrompen, niet te over moedig. Vooral niet te zwaar, niet 'ce breed. Gun een ander ook een plaatsje. Zorg voor tabletten voor wagenziekte, waarvan slechthorenden het minst last hebben. Ook helpen watjes in de oren. Iemand die last van wagenziekte heeft zit het best voorin. Het opzij kijken naar voorbij flitsende huizen en bomen be vordert wagenziekte. Zuigen op een zuurtje is een probaat middel tegen wa genziekte. Veilig uit - Veilig thuis. In de openbare leesbibliotheek aan de Molenstraat werd een afscheidsavond gegeven voor de leerlingen van de Ge klas van de openbare lagere school Soest Centrum (Molenstraat), welke avond geheel georganiseerd was door de leerlingen van de zesde klas. De heer Bijl opende de avond met een welkomswoord tot de ouders en leer lingen. Er werden dia's vertoond over het drie daagse schoolreisje, waarbij de leerlin gen zelf toelichting gaven en hun kamp liederen zongen. Daarna vond de uit reiking plaats van de prijzen voor de beste werkstukken over het schoolreisje. Tijdens de pauze werd koffie geserveerd door de meisjes van de klas. Het werd een bonte avond, waarbij vooral Hillie Vogelaar een groot aandeel had. Vooral de bokswedstrijd (zonder slachtoffers) was een groot succes en bracht de lach spieren in beweging, vooral van de ouders. Aan het eind van de avond werd Miss '70 van Soest Centrum gekozen. Het werd Sonja als Miss Midi. Hiervoor waren zelfvervaardigde toiletjes ge maakt, die ook dagelijks heel goed ge dragen kunnen worden. In zijn slotwoord gaf de heer Bijl de leerlingen de raad mee goed bun best te doen op de middelbare school en de school die ze nu verlaten, nog eens bin nen te wippen om het contact te be waren en nog eens een praatje te ma ken. Het af scheidslepeltje met inscriptie viel erg in de smaak. Aan de Ferdinand Huycklaan is vrij dagavond jaat de leegstaande boerderij van de zusters Plekkepoel door een korte, maar felle brand volledig in de as gelegd. Frecies om twaalf uur werd de brand weer gewaarschuwd voor een grote uit slaande brand. Toen men met twee wa gens arriveerde, stond de vroegere boer derij, waarin een hoeveelheid hóoi, stro, oude huisraad en rommel was opgesla gen, al te branden als een fakkel. Bin nen een half uur was de boerderij tot op de grond toe afgebrand. De brand weer heeft in eerste instantie tevens met succes geprobeerd, het overslaan van het vuur naar een belendende boerderij te voorkomen Men kon niet vei'hinderen, dat een paal van de P.U.E.M. vlam vatte, maar men wist te voorkomen, dat de electriciteits- voorziening uitviel. Door de hevige von- kenregen vatten nog wel enkele strui- ken vlam, maar verdere schade kon worden voorkomen. De brandweer bestreed het vuur met drie hoge- en vier lagedrukstralen. Om- trent de oorzaak van de brand is of- ficieel niets bekend, maar de kans, dat het vuur is aangestoken, is zeer gi'oot. Kort tevoi"en kon men in de onmiddel lijke omgeving van het afgebrande per ceel een bordje aantreffen met een te- gen de brandweercommandant gericht opschrift. Bij de brandstichtingen in het voorma- lige distributiekantoor aan het Kerkpad heeft de jeugd al eerder laten weten, dat nog wel meer onbewoonbare gebou wen in brand zouden worden gestoken. Hetgeen vrijdag kennelijk is geschied. Minister Bakker van Verkeer en Wa terstaat handhaaft vooralsnog het oor spronkelijke plan tot verbreding van de rijksweg Soesterberg-Amersfoort tot twee maal twee rijstroken. De bewinds man is van mening, dat aan het alterna tieve plan, dat een aantal inwoners van Soesterberg heeft ingediend, en dat de aanleg wil van een nieuwe weg ten noorden van de bestaande weg, weer andere bezwaren kleven. De bewoners aan de noordzijde van de rijksweg ko men dan tussen beide wegen minder prettig te wonen, aldus de minister. De bewindsman die dit meedeelt in antwoord op vragen van het tweede kamerlid Van Harselaar (groep-Harm- sèn), wijst er verder op, dat het oor spronkelijke plan ter visie heeft gelegen in het kader van de onteigeningsproce dure. De bezwaren zijn nogmaals door de betrokkenen omstandig naar voren gebracht op de hoorzittingen, die een commissie uit Ged. Staten van Utrecht op 27 en 28 mei als onderdeel van de onteigeningsprocedure op de gemeente huizen van Soest en Amersfoort heeft gehouden. Deze commissie zal de inge diende bezwaren, vergezeld van haar advies, aan de minister toezenden, T'-sSwï- waarna alle op de onteigening betrek king hebbende stukken naar de raad van State zullen worden doorgezonden. De minister zegt zijn uiteindelijke standpunt te zullen bepalen na ont vangst van het advies van de Raad van State. Aan belanghebbenden wordt bericht, dat de burgemeester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck verhinderd is morgen (woensdag) zijn wekelijks speekuur te houden. „Artiestenpalet" brengt woensdagavond 1 juli, aanvang 8 uur, een ontspannings programma in het (vijf jaar bestaande) bejaardencentrum Groot Engendaal aan de Dalweg. Medewerking verlenen o.a. het accor deon duo De Hanriëtta's met onder meer Weense melodieën. Bert Kwaker- naak met voordracht, de zangeres Ti neke Schouten en de Soester pianiste Irma Lagerweij. Produktie: Victor Con- selman. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 70.000 stuks in prijzen van 7,75 tot 8,75. Middenprijs 8,Prijs per kg 1,27. De Duitse liberale Freie Deutsche Partei wordt fijngewreven tussen de kolossen C.D.U. en S.P.D. De Engelse liberalen tussen Labour en Conservatieven. De heer Jeremy Thorpe kan sinds deze ju- niverkiezing met zijn hele fractie in één taxi naar het Lagerhuis rijden. En in Frankrijk staan sinds jaren tussen de gaullistische en communistische welis waar veel partijtjes, maar zij^ betekenen stuk voor stuk weinig (meer). In al die drie gevallen weet de kiezer die niet voor de ene of de andere grote stemt dat hij niet de minste invloed heeft op het landsbestuur, wat in het bijzonder in Frankrijk een onplezierige situatie in de hand werkt. Immers daar is van deze drie landen het verschil in opvatting en programma der grote par tijen het grootst. Dit nu verdriet de journalist Jean-Jacques Servan-Schrei- ber 'en kennelijk ook menige burger. In Nancy oogstte J-J. S-S. tenminste ver rassend veel stemmen al had het afge treden gaullistische parlementslid ge dacht zonder meer herkozen te worden. Dankt Servan Schreiber zijn succes nu aan zijn persoon? Dat is niet onmogelijk, want zijn optreden om Theodorakis uit Griekenland te halen en zijn roerigheid in de radicale partij hebben hem een massa publiciteit gebracht. Maar daar enboven moet wel iets aanslaan van zijn doelstelling: bundelen wat tussen de communisten en de gaulisten inslaat. Dat hebben presidentskandidaten Leca- nuet en Poher ook wel eens gedaan cn zelfs niet zonder succes, echter zonder dat ze hun persoonlijke aanhang in een partij konden transformeren. De Leca- nuet- en Poherstemmers bleven verder ruzie maken in de verschillende socia listische en minder duidelijk te benoe men partijtjes die doorgaans niets dors ten te doen uit angst dat de kiezers zou den weglopen. De Fransen mogen hopen dat het Seivan Schreiber dit keer wel lukt, want zo'n aangenaam perspectief is het niet, dat de keus valt tussen een gaullistische regering of een onbehaaglijke coalitie van allerlei elkaar hatende groeperinkjes. Een communistisch bewind of een volksfront tussen deze en de socialisten maakt geen kansen. Dit argument geldt niet voor Engeland en Duitsland, waar beide grote partijen zeer goed in staat zijn elkaar in kabi netten af te wisselen. Toch is het daar niet zeer verheugend de tussenpartij te zien aftakelen. In Engeland hebben de Liberalen herhaalde malen diverse idee- en in de publieke belangstelling en in het Lagerhuis gebracht die misschien ook wel in de grote geboren waren, maar daar in het partijapparaat ver zandden voor ze tot de top doordrongen. De afkalvende F.D.P. in Duitsland heeft een dergelijke staat van dienst niet. Die heeft het kennelijk te druk om terwijl stemmenverlies de partij van buitenaf al flink reduceert ook intern nog eens flink te ruziën vooral door toedoen van ex-minister Mende die met zijn rechter vleugel fors ageert tegen de linker vleugel van de huidige minister Scheel, twee heren die voornamelijk van me ning verschillen over het vormen van een coalitie met welke grote. Beider houding doet de vraag rijzen waarom de een niet direct naar de S.P.D.de ander niet direct naar de C.D.U. is gegaan. Een tussenpartij die zijn nut wil bewijzen, moet natuurlijk wel een beetje eigen gezicht hebben, eigen ideeën die afwijkend zijn: een dui delijke kern vormen van een alternatief dat de kiezer nog altijd heeft als hij genoeg heeft van beide groten, een geval waarbij het wegblijven van de stembus niets uithaalt. Al was het alleen maar om democratieën een beetje fris te houden zijn derde partijen al erg nuttig. KANTMAN Ook dit jaar zal weer een groot aantal afkoopsommen worden uitbetaald aan vroegere bezitters van z.g. rentekaarten. Van 1 juli 1970 af zijn aan de beurt zij die geboren zijn in een der jaren 1937 t./m. 1940. Om het aan rentezegels geplakte bedrag terug te krijgen kan men zich wenden tot de Raden van Arbeid. Aanvraag formulieren zijn daar en op alle post kantoren te verkrijgen. Ook zij die aan de beurt zijn geweest, maar hebben nagelaten een aanvraag in te dienen, kunnen alsnog terecht. Het betreft hier hen die geboren zijn in een der jaren 1942 t./m, 1950. Ook zij die tussen 1903 en 1912 zijn ge boren en nog geen terugbetaling van 't aan rentezegels geplakte bedrag hebben verzocht, kunnen 'n aanvraag indienen. Zij moeten er echter wel rekening mee houden dat zij in het algemeen alleen voor terugbetaling in aanmerking ko men als er op hun rentekaart(en) min der is geplakt dan 286, Is het bedrag namelijk hoger, d^n krij gen zij te zijner tijd ouderdomsrente. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Algemene bond van Be jaarden hield de afdeling Soest van de ze bond zaterdagmiddag een feestelijke bijeenkomst, die zeer goed is geslaagd. Door afwezigheid van de voorzitter hield de waarnemend voorzitter een korte inleiding, waarin hij de velen die aan het feest deel namen hartelijk wel kom heette en sumier het doel van de bond memoreerde. Hij herinnerde er aan. dat de bond binnenkort zijn 150.000ste lid hoopt te kunnen inschrijven en wekte de aan wezigen op propaganda te maken voor de bond zodat de afdeling Soest, even eens binnenkort, haar 500ste lid zal kunnen begroeten. Dat moet mogelijk zijn als een ieder meewerkt, zo zei hij. Na nog bloemen en sigaren te hebben uitgereikt aan enige leden, die zich voor de bond, en voornamelijk voor de afde ling Soest verdienstelijk hebben ge maakt was het woord aan een Cabaret gezelschap uit. Baarn, onder leiding van de heer Van Vliet. Zij hebben met hun muziek en vele liedjes en sketsjes niet weinig bijgedragen aan het succes van deze middag. In de twee pauzes werd volop koffie en thee geschonken, vergezeld van ver snaperingen voor de dames en sigaren voor de heren. Vóór het einde van de tweede pauze ging de feestwijn en fris- drank nog rond. Na het uitreiken van bloemen aan de zangeres en een kleine attentie aan de heren van het Cabaret-gezelschap sloot de waarnemend voorzitter te 5 uur de bijeenkomst en ging ieder voldaan naar huis.

Soester Courant | 1970 | | pagina 1