WAT WAGENZIEKTE Kies geen vlag op een modderschuit MOOI BRUIN WORDEN ZONDER PIJN Ga eens een paar dagen op (huwelijks)vakantie Zelfvertrouwen KEUKENGEREI VAN ALUMINIUM VORMT GEEN GIFSTOFFEN TE DOEN TEGEN Kaneekake om te zoenen WU mensen van de twintigste eeuw z(jn ware zonaanbidders geworden. We stellen onze huid om verschillende redenen graag aan de zonnestralen bloot: we weten dat we op die manier een flinke dosis gezondheid en le venslust kunnen opdoen. Maar vooral ook speelt bU de jongeren een grote rol, dat-een zonverbrande, goudbruine huid de charme accentueert en ver groot. Elk jaar echter wordt door velen maar al te vaak vergeten, dat vrij wel elke huid geleidelijk aan het zonlicht moet wennen. Wie dagelijks haar werk op kantoor, in een winkel of op een andere manier binnenshuis ver richt en van de eerste de beste zonnige vakantiedag gaat profiteren door uren achtereen ln de zon te gaan bakken, loopt de kans de rest van haar vakantie daarmee grondig te bederven. Want zo'n overdadig en onverstan dig zonnebad kan niet alleen de huid heel wat narigheid bezorgen, maar kan ook sluimerende ziekten doen uitbreken. De gevoeligheid van de huid is bjj iedereen anders, daar zy voornamelijk afhangt van de dikte der opperhuid, de Intensiteit van de bloedsomloop en de aard der pigmentvorming. Blondines en roodharige vrouwen zUn over 't algemeen veel gevoeliger voor verbranding dan donkere typen. Maar zelfs al hebt u niet direct een gevoelige huid, toch doet u eT verstandig aan uw huid te beschermen tegen zonnebrand door haar in te smeren met een crè me, zonnebrandolie of -lotion. Een goede zonncbrandcrème is volgens ons Californla Bronze Tube van Max Factor. Voor het beste resultaat bruin worden zonder verbranden moet u, voordat u gaat zonnen de crème royaal aanbrengen op alle delen van het lichaam die aan de zon worden blootgesteld. De crème dringt diep In de huid, is niet vet, vlekt niet en werkt heerlijk verkoelend. Voelt u meer voor zonnebrandolie, probeert u dan Californla Bronze Lotion (van dezelfde firma) eens, een actief zonnefilter. Laat u adviseren door uw leverancier van cosmetica of uw drogist; z(j weten precies wat voor uw huid de Ideale .zonnebrand" is, crème, olie of lotion. Het gaat er tenslotte om uw huid te beschermen èn „mooi bruin te worden zonder pijn". De prijs van lotion en olie ligt rond de acht gulden; de crème Is goedkoper, maar u bent daar dan ook gauwer doorheen. Nee, het ie niet de bedoeling u op te wekken uw echtgenoot ontrouw te worden of hem op de een of andere manier een hak te zetten. We willen er alleen maar propaganda voor maken dat het elk huwelijk ten goede komt als de vrouw er één of tweemaal per jaar eens een paar dagen alleen tussenuit trekt, naar haar ouders of liever nog naar een goede vriendin buiten de stad. Vooral de niet bui ten de deur werkende vrouwen hebben behoefte aan zo'n „verandering van kli maat"; enkele dagen bevrijd te zijn van de knellende banden van de dagelijkse sleur werken verfrissend op geest en lichaam. De man heeft nu eenmaal door zijn werkzaamheden dagelijks de nodige af leiding. Hij komt met andere mensen in aanraking, kan met soortgenoten praten over dingen die tot de speciale ..mannensfeer" behoren en leeft acht uur per dag in een geheel andere we reld dan hij thuis binnen zijn eigen vier muren vindt. Maar een vrouw die zich met hart en ziel aan haar huishoudelij ke bezigheden wijdt wordt soms door 't gevoel overvallen „opgesloten" te zit ten. Vandaar dat het alleen maar ver frissend en heilzaam voor beide part ners is als zij eens een frisse wind door haar haren laat waaien. Een veel gehoord motief om zo'n korte „huwelijksvakantie" van de hand te wijzen is, dat „meneer" zo afhankelijk is, dat zijn handen in het huishouden en in de keuken verkeerd staan en dat hij dus de boel laat verslonzen en de maal tijden verwaarloost als zijn vrouw niet thuis is. Een ander motief luidt, dat de echtgenoot niet buiten zijn vrouw kan. Hij wil haar in de huiskamer vinden als hij thuis komt. Elke man zegt im mers dat hij het saai en ongezellig vindt in huis als zijn vrouw er niet is? Toch zijn alle genoemde motieven aan vechtbaar en slechts gedeeltelijk waar. Het is niet zo, dat de man halve nach ten in „de kroeg" doorbrengt als zijn vrouw niet thuis is. In die paar dagen (of die week) krijgt de stof niet eens kans om zich „metershoog" op te sta pelen, en de keuken wordt ook niet te klein om de zich opstapelende vuile vaat te herbergen. We geven toe dat uw man misschien een paar dagen lang van hetzelfde bord eet, omdat hij geen zin heeft om elk bordje en elk kopje na gebruik meteen af te wassen. We geven toe dat hij zijn bed hoogstwaar schijnlijk niet opmaakt, alleen maar „rechttrekt". Hij bakt misschien alleen maar elke dag twee keer spiegeleieren, als hij daar veel van houdt, of eet da genlang alleen maar boterhammen met kaas, of eet alle koektrommels leeg. Misschien ook ontbijt hij niet omdat hij geen tijd of geen zin heeft een paar bo terhammen te smeren en thee te zet ten. Misschien ook eet hij geen stukje fruit ,,wat voor zijn gezondheid toch zo noodzakelijk is"; misschien ook drinkt hij wel een glaasje te veel als er nie mand is om hem daarop attent te ma ken; misschien ook zit hij een onver teerbaar tv-programma uit, als u er niet bent om hem de Bonanza-serie te gen te maken, om hem te zeggen „dat hij morgen weer niet uit bed kan ko men". Eén ding is zeker, ondanks de eenzijdige voeding, de misschien wat onhygiënische leefwijze en het creëren van een (volgens u) huishouden van Jan Steen, zal uw man er niet aan ten gron de gaan. U zult hem levend en wel aan treffen als u van vakantie terugkomt. Als geruststelling mag er wel aan wor den toegevoegd dat uw man best op ei gen benen kan staan, op „zijn" benen als hij weet dat er niemand om hem heen is om hem erop attent te maken, dat hij voor een klein potje thee een volle ketel water opzet en het brood met een verkeerd mes zo maar op het aanrecht snijdt. Ook hij geniet van de vrijheid van UW huwelijksvakantie, of schoon hij zich tussen haakjes ge zegd helemaal niet zo heel erg ge lukkig voelt. Want de vrijheid van zijn vrijgezellentijd is hij al lang ontgroeid en het IS bar ongezellig alleen ln huis, te meer daar hij dat helemaal niet ge wend is. Er bestaat een goeie kans dat hij u met heel andere ogen bekijkt als hij u van de trein haalt, dat hij u (tij delijk) naar waarde schat, veel meer waardeert dan voordat u op vakantie ging. Natuurlijk zorgt u wel dat de ijskast goed gevuld is als u weggaat en rekent u erop dat die zelfde ijskast leeg is als u weer thuiskomt. De meeste man nen eten liever niet, dan dat ze zelf moeten gaan inkopen, zelf moeten den ken wat ze allemaal in huis moeten ha len, En, o, ja, als u weggaat, geef hem dan niet duizend en één goede raadge vingen. Hij slaat ze toch in de wind, on danks zijn beleefde „ja-ja" op uw wij ze woorden. Als u er niet bent is hij tenslotte de baas in huis. Laat hem dus naar eigen goeddunken „koekhak ken". Als u terugkomt zal hij het met een zucht van verlichting het huishou den weer graag aan u overlatenI Het ene kind komt meer begaafd ter wereld dan het andere, al kunnen we dat soms in de wieg nog niet zo dui delijk zien. En bij het opgroeien kun nen we ons vergissent De kleuters die in hun kringetje Haantje de voorste spelen, zijn niet altijd later de „knap perds" op school. Op hun beurt ver dwijnen soms ook weer die „knap perds" op ontiaspeurlijke wijze in het onbekende en komen er genieën voort uit kinderen die op school helemaal niet mee konden of wilden. Juist om die sluimerende mogelijkheden de kans tot ontplooiing te geven is het zo be langrijk dat we het zelfvertrouwen dat een kind argeloos en van nature heeft niet schokken. Het zijn zo vaak de ou deren die gaan vergelijken, die Jantje ten voorbeeld stellen aan Pietje. Als ze wijzer waren zou Jantje zich waar schijnlijk verheugen in eigen presta ties en Pietje in de zijne. Het maakt voor een kind niet zoveel verschil in waardering of je goed kunt knikkeren of goed kunt rekenen. Ook goedbedoel de aanmoedigingen kunnen het zelf vertrouwen van het kind ondermijnen, omdat het hem toch een gevoel van tekortschieten geeft. En toch is het van zoveel belang dat het dat zelfgevoel krijgt, dat zelfrespect dat afhankelijk is van een goede wil, van een recht schapen karakter. Wie zich teveel door anderen laat imponeren verlamt daar mede eigen krachten, inplaats van ze naar eigen wijze zo goed mogelijk te gebruiken. En op hoeveel manieren proberen de mensen toch niet een klein beetje of liever nog een gróót beetje meer te lijken dan eeti ander. Daar om doen wij onze kinderen een dienst als we niet meedraven in deze soms onziyinige wedloop en de moed op brengen rustig onszelf te zijn. De ijdel- heid van de ouders is vaak funest voor hun kinderen. Zij willen er wonderen van verwachten, zij willen er mee voor de dag kunnen komen en pronken, en zijn bitter teleurgesteld als ze „maar gewone" kinderen hebben. Zelfs als re gelrechte verwijten uitblijven ontgaat deze teleurstelling het kind toch niet en onbewust krijgt het zelfvertrouwen een knauw, waarvan het misschien nooit geheel geneest. JETTY Het gebruik van aluminium keu kengerei neemt nog steeds toe. Toch blijven vele hulsvrouwen denken, dat koken of bewaren van voedsel in aluminium pan nen schadelijk zou zijn voor de gezondheid en zelfs gifstoffen zou produceren. Dit is echter be slist niet het geval. Aluminium-folie die steeds meer en meer wordt -gebruikt als ver pakking van levensmiddelen èn in de keuken, is natuurlijk even min schadelijk voor de gezond heid. Vitaminen in het voedsel worden in aluminium potten en pannen niet intensiever aange tast dan in keukengerei van an der materiaal. Soms treedt bij voedingsmidde len die langdurig geklopt of ge roerd moeten worden een zekere verkleuring op. Men kan bij de be reiding van stoffen die intensief moeten worden geklopt of ge roerd dus beter geen aluminium lepel gebruiken. Maar ook in dit geval is er geen sprake van een bedreiging van de gezondheid en ieder die dit wèl beweerd vertelt sprookjes. Wie zou haar hoofd niet schudden nis ze een schipper een vlag op een modder schuit zag hijsen? In feite is dit slechts een zogenaamde „rhetorische vraag", een vraag die men alleen maar stelt als een onderstreepte bevestiging, zonder er 'n antwoord op te verwachten. Maar figuurlijk gesproken ziet men, wat de garderobe betreft die „vlag" bij vele vrouwen wel in top gehesen. Hoe vaak worden er niet juist de verkeerde kledingstukken bij elkaar gedragen: de goede rok wèl, maar de juiste bloes niet, of omgekeerd. Soms komt dat omdat het de draagster aan goede smaak ontbreekt of omdat ze het gewoon niet ziet. Maar in de meeste ga- vallen Is het toch wel force-majeur: de collecties van rokkenfabrikanten en bloe- zenmakers zijn niet op elkaar afgestemd. Men gaat op stap om een leuke rok en een fijne bijpassende bloes te kopen. Maar al winkelend merkt men, dat dèt niet zo eenvoudig is als men zich had voorgesteld. Lukt het tenslotte toch, dan ls dat vaak het resultaat van moeizaam zoeken in verschillende winkels. Vandaar dan ook dat wel eens even naar voren mag worden gebracht, dat de Terlenka Young- zomercollectie werd ontworpen met het speciale doel het de vrouw zo makkelijk mogelijk te maken bij het kiezen van een combinatie. De rokken, bloezen, panta lons en hessen zijn geheel op elkaar afgestemd; ze hóren bij elkaar en u kunt naar hartelust combineren en variëren. Vanzelfsprekend zijn de onderdelen óók apart verkrijgbaar. Maar het aantrekkelijkst is toch wel, dat de vrouw tussen de 18 en de 40 jaar op één afdeling en in één zaak alles bij elkaar kan vinden, als ze op Terlenka Young valt. De foto's laten duidelijk zien welke mogelijkheden de combinaties bieden. Wagenziekte is een lastige kwaal. U weet misschien dat deze narigheid wordt veroorzaakt door een wat trage werking van de evenwichtsorganen in ons hoofd tijdens het rijden. De even wichtsorganen zorgen ervoor, dat we bij het opstaan en lopen niet omvallen en dat we by buigen en bukken ons evenwicht kunnen bewaren. Ze vervul len eigenlijk dezelfde functie als het stukje lood aan de onderkant van een duikelaartje, u kent ze wel, die kinder speeltjes: een popje zonder benen, dat u een tik kunt geven waarna het popje vanzelf weer overeind komt. Vooral ook in een auto worden er hoge eisen aan de goede werking van onze evenwichtsorganen gesteld. Bij elke bocht worden we naar links of rechts geslingerd en bij elke versnelling of het aandrukken van de remmen hebben de evénwichtsorganen de plicht ons in be dwang te houden. Doen ze hun werk niet goed, dan voelen we ons ziek. Wie zelf last van wagenziekte heeft weet maar al te goed hoe daardoor een hele vakantiereis grondig in het water kan vallen. Is er dan niets te doen tegen deze akelige (on)hebbelijkheid? MEDICIJNEN EN GOEDE RAAD Ja, er zijn medicijnen die de wagen ziekte tegengaan, maar helaas zijn die pilletjes vaak erger dan de kwaal. In ieder geval kunnen ze voor velen het autorijden nauwelijks acceptabel ma ken, want in de meeste gevallen wordt men na het innemen van de pillen moe en slaperig. Zelfs zo erg, dat men al leen nog maar volkomen apathisch aan de tocht kan deelnemen. Misschien kunt u iets bereiken als u de volgende aanwijzingen ter harte neemt: Zorg voor frisse lucht in de auto, dus als het enigszins kan niet roken; Naast de bestuurder gezeten heeft de passagier veel minder kans wagen- ziek te worden; Het dragen van een zonnebril wil ook wel eens helpen; Onderweg niet eten en ook niet vlak voor het vertrek liefst een uur voordat de reis begint een lichte maaltijd nuttigen; De wagcnzlcke zoveel mogelijk met rust laten, dus niet tegen hem of haar praten; De bestuurder verzoeken rustig te rij den en vooral geen bochten met grote snelheid te nemen óók bij inhalen en uitwijken zo weinig mogelijk plot seling van richting veranderen. Er zullen maar weinig mensen zijn die niet van de kaneelsmaak houden. Of schoon het toevoegen van kaneel aan gebak en toetjes een vrij overheersende smaak geeft, is het nooit opdringerig maar wel strelend voor de tong. Denkt u maar aan de simpele kaneelbeschuitjes, die in elk gezin (vooral bij het drinken van chocolademelk) als een delicatesse wordt beschouwd. We durven dan ook met een gerust hart aan te raden eens een knisperige kaneelcake te maken. Het recept dat volgt is geschikt voor een beboterde springvorm van ongeveer 23 cm middellijn. U hebt ervoor nodig: Voor het deeg: 2 eieren, 100 g boter of margarine, 150 g suiker, 165 g tar webloem, 2 theel. bakpoeder, theel. zout, l theel. kaneel, j'/2 dl (onge veer 11 eetl.) melk; Voor de garnering: l kop Corn Flakes, 15 g (1 eetl.) gesmolten boter of margarine en 50 g ruim S eetl.) suiker. Het deeg: Splits de eieren. Roer de boter of margarine, de suiker en de eier dooiers schuimig, eventueel met een elektrische handklutser. Meng en zeef de volgende 4 Ingrediënten en voeg ze geleidelijk toe. Roer er daarna de melk door heen. Klop de eiwitten net zolang, tot ze bijna stijf zijn en spatel ze voorzichtig door het deeg. Vul de vorm met het deeg. De garnering: Maak de Corn Flakes Iets fijn. Meng ze met de overige ingrediënten en bedek het deeg met dit meng sel. Baktijden: Zet de vorm ongeveer 1^4 uur onder het midden van een vrij warme oven (is 350 g F is cijfer 3, of 175 g C is cijfer 4)

Soester Courant | 1970 | | pagina 5