innen assen ssen -GJUvZ de muh dee^ PRUIK SPECIAAL Tour de France D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM WAAROM KINDERBIJSLAG NU OOK IN SOEST Kijk uwogen uit. Ton Beuken KIEZERSBEDROG S0ESTBRBERG Officiële Mededelingen ig en fornuizen (EN HUSSEL Alleen bijslag voor hen, die 't nodig hebben klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEERSTATSOX De elitepruik voor modieus Nederland U ziet liet: ongelooflijk laag in prijs: imitatiepruiken kosten vaak meer Uw altijd-klare, tweede kapsel wacht op u bij de deskundige P.S. agente MEVROUW VAN DIJK Voor het eerst twee Nederlandse ploegen Groen van Prinstererschool Prachtig succes voor manege „De Boshoeve" Zo vlogen de duiven Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Actie „Hij wel" Adspiranten v.v. Soesterberg Midgetgolfnieuws Wederopbouwwet DINSDAG 30 JUNI 1970 aar t 43 - Telefoon 2472 - VVISO - WISO ig personeelszaken van A1 N.V ient est 1. r:s r.\ Op 13 december 1938 werd bij de Tweede Kamer een wetsontwerp voor een kinderbijslagwet ingediend. Op 1 januari 1941 werd deze wet door de Duitse bezetters van kracht verklaard, ook al fungeerden er in ons land hele maal geen volksvertegenwoordiging en geen ministers meer. De wet voorzag in de toekenning van kinderbijslag aan loontrekkenden vanaf het derde kind. Met ingang van 1 okto ber 1946 is, met name uit loonpolitieke overwegingen, voor de loontrekkenden kinderbijslag ingevoerd voor het eerste en tweede kind. Sinds 1 januari 1963 is het recht op kinderbijslag neergelegd in een viertal wetten, t.w. de algemene kinderbijslag wet, die aan alle ingezetenen recht op Geen langdurige wachttijd, daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. VAKKUNDIG PERSONEEL Eerste klas smeermiddelen Blrkstraat 105 - Soest - Telefoon 3256 De kinderbijslagwetten zjjn weer in het nieuws. In de Tweede Kamer heeft de V.V.D. onlangs voorgesteld om het volgend jaar de kinderbijslag te „bevriezen", hetgeen wilde zeggen dat de kinderbijslag niet meer zou worden verhoogd. Dit voorstel werd door de meerderheid van de Kamer afgewezen, maar wel gaven verschillende sprekers te kennen dat wanneer er op de sociale uitkeringen bezui nigd zou moeten worden, de kinderbijslag daarvoor het eerst in aanmerking zou komen. Wanneer de uitgaven voor kinderbijslag verminderd zouden kunnen worden, zou dit een welkome verlichting van de premiedruk tengevolge hebben of in elk geval een compensatie voor de onvermijdelijke verhoging van andere premies (bijv. A.O.W.). Maar kennelijk durven de meeste politieke partijen aan de kinderbijslag niet te tornen. Dat moet worden betreurd, want nu is de situatie zo dat ook men sen die dat financieel helemaal niet nodig hebben, profiteren van de kinderbijslag. kinderbijslag vanaf het derde kind toe kent, de kinderbijslagwet voor loontrek kenden (recht op bijslag van het eerste en tweede kind voor loontrekkenden), de kinderbijslagwet voor kleine zelf standigen, die zelfstandigen met een inkomen beneden een bepaald niveau ook recht geeft op bijslag voor de eerste twee kinderen en tenslotte een kinder toeslagregeling voor het overheidsperso neel. Maar inmiddels is de welvaart de afge lopen tien jaar sterk toegenomen en de vraag rijst of vele mensen die kinder bijslag nou echt wel zo hard nodig heb ben. Het is redelijk aan te nemen dat een deel van de bevolking er echt ook wel zou komen wanneer die kinderbij slag geheel of gedeeltelijk zou worden afgeschaft. Maar op welke wijze moet dat geschieden? Minister Roolvink heeft al eens de suggestie gedaan om de bij slag voor het eerste kind over de gehele linie af te schaffen. Maar waarschijnlijk treft men met dit voorstel voornamelijk de laagst betaalden en de kleine zelf standigen. Bevolkingspolitiek Uit een oogpunt van bevolkingspolitiek zou men eerder moeten besluiten de bij slag voor bijvoorbeeld het vierde en volgende kind af te schaffen, c.q. te verminderen, maar hiermee zou de overheid als het ware een poging doen de gezinsgrotte min of meer te dicteren. Het is niet uitgesloten dat dergelijke impopulaire maatregelen in de toekomst ooit genomen zullen moeten worden, maar dit lijkt ons voorhands ietwat pre matuur. Een bevriezing van de kin derbijslag op het huidige niveau, zoals de V.V.D. dat voorstelde, zal ook voor namelijk de laagbetaalden treffen en daarom is het maar gelukkig dat de Kamer dit voorstel met ruime meerder heid heeft verworpen. Maar dat wil niet zeggen, dat we niet moeten zoeken naar andere middelen om de kinderbijslagen te verminderen. Hierbij zal men moeten uitgaan van de gedachte, dat de aan zienlijke groep van degenen, wier inko men beneden de loongrens is, zeer ern stig gedupeerd zal worden, wanneer hun huidige rechten op kinderbijslag worden aangetast. Maar hoogbetaalde ambtenaren van be drijven en andere instellingen, die als loontrekkenden ook kinderbijslag ont vangen vanaf het eerste kind, kunnen die bijslag best missen. Het zou zeker niet onredelijk zijn wanneer zij pas bij slag ontvingen vanaf het derde kind evenals de niet kleine-zelfstandigen. Inkomensgrens Kortom, het lijkt ons alleszins aan te bevelen dat in de naaste toekomst de kinderbijslag voor loontrekkenden wordt opgeheven en dat alleen de loontrek kenden met een inkomen beneden de weistandsgrens hiervoor compensatie krijgen in de fiscale sfeer. Want dit zijn de mensen, die de kinderbijslag werke lijk nodig hebben. Nu ontkomt men niet aan het gevoel, dat van de kinderbij slagwetten in het bijzonder wordt ge profiteerd door degenen, die de kinder bijslag het minst nodig hebben. Ook bij de toekenning van dubbele of drievoudige kinderbijslag doet dit as pect zich gelden. Het is een bekend feit dat mensen uit de hogere milieus het meest van de kinderbijslagwetten profiteren, omdat in deze kring het aan tal studerende kinderen het hoogst Is. Zelfs de directeur van een grote n.v. krijgt kinderbijslag, omdat hij in loon dienst is. Kortom, de kinderbijslagwetten mogen best eens doorgelicht worden. Bezuini gingen zijn hier zeker mogelijk, wan neer men althans uitgaat van het prin cipe dat kinderbijslag alleen moet wor den toegekend aan mensen die het ge zien hun financiële situatie werkelijk nodig hebben. VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTRAAT 30 P.S., de pruik van 100 */t écht haar, Is er ln 5 modellen SASKIA 39,95; AUDRY ƒ49,95; TARA ƒ59,95; MARINA ƒ69,95; GINA ƒ89,95 en LOLITA ƒ119,95. Nu ook synthetische pruiken v.a. 29,95. IRENELAAN 60 - SOEST - TELEFOON 02155-6237 Belt u even voor een afspraak Ook 's avonds en tn het weekend. ZWEMLESSEN OP DE LAGERE SCHOOL. In het nieuwe instructiebad te Bunscho ten nam een eerste groep leerlingen van de Groen van Prinstererschool deel aan het afzwemmen voor het A-diploma. In het cursusjaar 1969-1970 namen de klassen 2, 3 en 4, voorzover niet in het bezit van een zwemdiploma, deel aan zwemlessen, die elke donderdagmorgen plaats vonden ln het nieuwe bad te Bunschoten. Het vervoer geschiedde door de firma Tensen. De volgende leerlingen slaagden allen voor het A-diploma: Annie Bosma, Alie- da M. van Grol, Wilma Veldhuizen, Gertje v. d. Hoek, Marijke ten Caat, An neke Visser, Pernella de Koster, Yvette Frijlink, Madeion Koning Wilson, Peter Jonker, Juliana Faber, Gerard Klifman, Martin van Zomeren, Cornelia Visser, Carla v. Hornsveld, Robble van Horns- veld, Anita Vreugdenhill, Albertus van Amerongen, Anita Vos, Gerda v. d. Boon, Diana Reilman, Marianne Mar- seille, Hermanus Rouwendaal, Gera Boekele, Erik Loef. Johannes Visser, Johannes Maassen, Gerda Koenen, Jac- ques Ruijssennaars, Gerrit v. d. Werken. Toegelaten tot het Corderius Lyceum te Amersfoort: Nico Brouwer, Herman Bruinenberg, Leo Roedelof, Wybe Vene- ma, Didy Berkhoff, Wilma Floor en Fiene van der Heide en tot het Baarns Lyceum Lia Buitenhuis en Els Kraaij en- hagen. Afscheidsavond zesde klas. De leerlingen van de zesde klas namen woensdag. 24 juni afscheid van de school in het gebouw naast de Emmakerk met de opvoering van een musical „De won derlijke tijdmachine van Professor Knap". De avond werd geopend door het hoofd der school, de heer B. Dijke- ma, die meedeelde, dat 9 leerlingen naar het Middelbaar onderwijs gingen, 17 naar de Mavo school aan de Prins Bernhardlaan, 5 naar de nieuwe Chris telijke Huishoudschool aan de Ir. Men- kolaan en 2 naar de L.T.S. „Eemland", terwijl 1 leerling naar de Grafische School te Utrecht zal gaan. Daarna werd de musical opgevoerd. Het werd een groot succes met een goede bezetting van de hoofdrollen als de commissaris, juffrouw Roselaar (Els Kraaijenhagen), de troubadour (Freerf Boekelo) en prof. Knap (Nico Brouwer). De holbewoners Kees v. Rouwendaal en Evert v. Oostenbrugge) verwekten op schudding en het zangkoor met de om standers zorgden voor een uitstekende totaalindruk. De voorzitter der oudercommissie, de heer L. van Schaffelaar, dankte het per soneel voor de goede zorgen aan de leerlingen besteed en bood elk perso neelslid bloemen en een boekenbon aan. terwijl het hoofd der school een zeer fraaie plantenbak voor de school werd aangeboden. Vervolgens ontving elk der leerlingen namens het bestuur een bij bel voor persoonlijk gebruik, om de waarde van de Chr. opvoeding op school genoten, ook in het latere leven te be houden. Voor het eerst nemen dit jaar twee Nederlandse ploegen deel aan de Ronde van Frankrijk, die op 26 juni van start zijn gegaan in Limoges. Dat zijn de ploegen van Caballero, onder leiding van Frans van den Enden en die van Willem II en Gazelle gezamenlijk met ploegbaas Ton Vissers. De grote vedette in deze tour is weer de Belg Eddy Merckx. Tekenend voor de grote mate waarin de jonge Belgische coureur favoriet is, is het bedanken van de Italiaanse topman Felice Gimondi voor de eer. Hij wil niet weer van Merckx verliezen. Pas laat kreeg de Caballeroploeg van Tourdirecteur Felix Levithan de toe zegging om in de grootste klassieke wielerwedstrijd van het jaar te mogen starten. Er zijn aan dit wielerevenement overi gens een recordaantal renners begon nen: 150 man verdeeld over 15 ploegen De Italiaanse interesse in dit wieler evenement is beperkt, maar dat wordt vooral door de Belgen en Fransen ruim schoots gecompenseerd. Rini Wagtmans De Willem II-Gazelleploeg deed ook vo rig jaar mee. Toen behaalde Rini Wagt mans verrassend een zesde plaats, ruim vóór Jan Janssen. De daardoor aange taste positie van Janssen kwam later door felle discussies tussen Rini en Jan en uitspraken over eikaars vermeende onsportiviteit nog flink naar voren. Rini verwacht dit jaar niet weer zo'n fraai resultaat te bereiken. Enkele te genslagen hebben zijn conditie en voor bereiding op de tour aangetast. Coach Ton Vissers wil, als Rini Wagtmans eventueel faalt, René Pijnen naar voren schuiven. Deze eveneens jonge renner heeft dit seizoen al heel wat laten zien. Zo reed hij in de Ronde van Spanje een week lang in de leiderstrui. Op klassementsoverwinningen gokt Ton Vissers niet. „We willen geld verdienen met goede etapperesultaten. Pas als het echt leuk blijft gaan zullen we proberen in een bepaald klassement de eerste plaats, want alleen die telt, te verove ren." Frans van den Enden (50), nu 5 jaar coach van de Caballeroploeg, ging met vertrouwen aan -het eerste Franse wie- tP Op de kunstnijverheidafdeling van. Ton Beuken wel te verstaan. Want die staat vol begeerlijke kunststukjes. U kunt ze vaak tegen lachwekkend. lage prijsjes bemachtigen. Stap maar eens binnen. Bi; Ton Beuken, tegenover het busstation in Soest-Zuid. net zulke mee- of tegenstanders als de renners van andere ploegen", zegt Ton Vissers. Van den Enden wijst er ook op, dat beide Nederlandse ploegen zich zullen moeten waarmaken, „Levithan heeft nu een paar ploegen meer dan waarop hij had gerekend. Willen we allebei vol gend jaar weer meedoen dan moeten wij elkaar misschien wel steunen. Hoe wel, je weet het nooit hoe de ploeg, formaties worden als combines komen, want dan wordt er met grof geld ge werkt." De ploegen van Caballero en Willem II- Gazelle zien er als volgt uit. Caballero: Arie den Hartog, Steevens, Krekels, Vianen, Zoontjes, Benjamins, Schepers, Rentmeester, Frijters en Duyndam en ploegleider Frans van den Enden. Willem II-Gazelle: Wagtmans, Dolman, Van Katwijk, Ottenbros, Poortvliet, Pij nen, Serpenti, Van der Vleuten, de Bel gen Nuelant en Seis en ploegleider Ton Vissers. Manége „Gijsbrecht van Amstel" te Ouderkerk hield zondag een springcon cours met als inzet de Manège-beker. Evenals vorig jaar werd deze fraaie beker gewonren door amazones en rui ters van manége De Boshoeve te Soest- dijk. Het aantal deelnemers(sters) bedroeg 287. Er werden vier springconcoursen verreden en de uitslagen voor Soest waren: Jeugd-concours: 2e prijs Patty v. d. Bor met „Prince of Fennor." 4e prijs Marga Reiners met „Dakota". Senioren licht parkoers: le prijs S. Gie- len met „Bolmar". 2e prijs, B. Rierink met „Wodka". 6e prijs J. Laseur met „Nico". 9e prijs J. Laseur met „Fernan- do". 9e prijs H. Schoen met „Bruno". Senioren middelzwaar parkoers: le prijs B. Rierink met „Wodka". 10e prijs T. Toonen met „Tomboy". Binnen de bepalingen van onze Kieswet staat het de politieke groeperingen vrij, een zo groot mogelijk aantal personen op de kandidatenlijst voor een verkie zing te plaatsen. En daar wordt in ons land druk gebruik van gemaakt. In de eerste plaats al, om dat de gangmakers hopen op een gun stige verkiezingsuitslag en daardoor op een flink aantal zetels. Dan moeten er voldoende kandidaten gesteld zijn om die zetels te kunnen bezetten. Want als de lijst „uitgeput" is," zou er een toege wezen zetel leeg moeten blijven. Men kan naderhand geen aanvulling op de lijst meer leveren. Een andere reden van de vaak veel te lange lijsten van kleine partijen is de propagandistische waarde die er uit gaat van bepaalde namen in de kan didatenlijst. Óp een onverkidfebare plaats vinden wij wel een mensen vermeld, die voor de kiezers een zekere trekpleister kunnen zijn om juist op die lijst te stemmen. Met de laatste raadsverkie zingen stond bijvoorbeeld de bekende voorzitster van de V.V.D., mevr Haya van Someren-Downer, als laatste op de V.V.D.-lijst voor de gemeente Rotterdam, alwaar zij woont. De V.V.D. heeft er beslist stemmen mee getrokken. Maar heel wat van die stemmen kwamen als voorkeurstemmen terecht in de witte stip voor haar naam. En nu is mevrouw Van Someren onbedoeld als gemeente raadslid gekozen, alhoewel zij juist de Tweede Kamer wegens de drukte had verlaten. Mag zij nu de kiezers, die spe ciaal haar hebben uitverkoren, teleur stellen en voor haar toegewezen zetel in de Rotterdamse raad bedanken? Wij menen van niet. Zij heeft zich im mers zelf kandidaat laten stellen. Zij heeft bij het Hoofd van het stembureau een verklaring laten inleveren, dat zij zichzelf beschikbaar stelde voor het lid maatschap van de gemeenteraad. Wie dit vooraf schriftelijk verklaart, en dan direct na de verkiezingen bedankt, zou zichzelf lelijk in de kaart laten kijken. Er zou uit blijken, dat de betrokkene zich helemaal niet beschikbaar heeft willen stellen en dat de schriftelijke verklaring die tevoren werd afgelegd, van nul en generlei waarde is geweest. Er zou evenzeer uit blijken, dat de par tij de naam in zekere zin ten onrechte heeft gebruikt, om daar kiezers mee te lokken. Mensen dus die niet op deze lijst zouden hebben gestemd, indien die ene naam niet op die kandidatenlijst had geprijkt. En dat is 'n vorm van kie zersbedrog. Mevrouw Van Someren heeft nu beslist en gaf de voorkeur aan de Rijnmond- raad, die alleen een adviserend lichaam is. Óok daarvoor stond zij op de lijst Op een onverkiesbare plaats. Ook daar fungeerde zij als „loknaam". En ook bij die verkiezing werd zij met voorkeurs stemmen door de kiezers naar voren ge haald. Dit is een teleurstelling voor haar kie zers in Rotterdam, want in het belang rijker gemeentebestuur zal zij nu toch verstek laten gaan. Ondanks haar ver klaring vooraf, dat zij zich wel be schikbaar stelde. Er doen zich meer mogelijkheden voor. Het komt voor, dat een voorman van een partij zichzelf aan het hoofd doet plaatsen van een groot aantal kan didatenlijsten (zoals de heer Koekoek nog probeerde bij de laatste statenver kiezingen), alhoewel ook een lijsttrekker maar éénmaal benoemd kan worden, namelijk in de provincie waar hij ge vestigd is. In de andere provincies komt er dan een ander op het kussen, dan de man op wie een aantal kiezers gestemd heeft. Het is ons inziens evenzeer kie- Senioren zwaar parkoers: 6e prijs J. lercircus voor hem en vrijwel alle ren- Laseur met „Skippy". Zondag werd een wedvlucht voor post duiven gehouden vanaf Pont St. Max, afstand 371 km. De duiven werden te 6 uur gelost met z.w. wind. De vereniging „De Vriendschap" nam aan deze vlucht deel met 140 duiven. De eerste duif arriveerde te 10.39.30 uur, de laatste prijsduif te 11.08.12 uur. Uitslag: Altenaar-Reijerse 1 11 14 28. J. Kamerbeek 2 3 12. J. v. Groningen 4 5. C. Bokma 6 17. J. Ruttenberg 7 16. D. de Zoete 8. J. Wijnands 9. E. Daatselaar 10. F. Groenestein 13. S.K.B. 15 18 24. H. Verkerk 19 21 22. E. Veerman 20. H. v. d. Broek 23. J. Rijksen 25. W. Roest 26. J. v. Klooster 27. De vereniging „De Zwaluw" nam met 229 duiven deel aan deze vlucht. Aankomst eerste duif te 10.43.57 uur, de laatste prijsduif te 13.05.50 uur. Uitslag: H. Voskuilen 1 6 19 45. G. Rijk sen 2 12 13 16 23 28 30 41. J. v. d. Brakel 3 4 11 40. P. Duijst 5. A. v. Dorrestein 7 18 21 34 35 37. C. v. d. Lugt 8 17 31. F. Reyerse 9. E. de Goede 10 14. R. Voskuilen 15 27 32. C. Dijkman 20. Jac. Wijnands 22 25 46. G. Visser 24 26 36. H. Rauch 29 42. H. Bosman 33 44. P. Rauch 38. A. de Bes 39. J. Brouwer 43. De vereniging „De Vriendschap" nam met 46 duiven ook deel aan een wed vlucht vanaf Chaterous. afstand 651 km. De duiven werden gelost te 6.30 uur met z.w. wind. Aankomst eerste duif te 15.49.05, de laatste prijsduif te 17.54.47 uur. Uitslag: W. Roest 1 2. H. Verkerk 3. J. Kamerbeek 4 5 11 12. S.K.B. 6 7 9. Altenaar-Reijerse 8. H. v. d. Broek 10. Ook de vereniging „De Zwaluw" nam met 70 duiven deel aan deze vlucht. De eerste duif arriveerde te 15.34.58 uur, de laatste prijsduif te 18.52.19 uur. Uitslag: C. Dijkman 1. G. Rijksen 2 3 4 9 18. J. v. d. Brakel 5 12. R. Voskuilen 6 17. H. Bosman 7. H. v. Hengstum 8. B. Roest 10 11. W. de Bree 13. A. v. Riet 14. P. Rauch 15. P. Duijst 16. ners uit zijn ploeg beginnen. Vorig jaar was de top van zijn ploeg nog te smal, maar nu ziet hij er een behoorlijk per spectief in. „We moeten zien hoe het in de eerste etappes voor ons uitpakt, daaraan passen wij later onze taktiek aan." Zowel Vissers als Van den Enden vin den het leuk, dat nu twee echte Ne derlandse ploegen deelnemen. Geen van beiden gelooft, dat dit op een nationale tweestrijd ten koste van elkaar zal uit draaien. „Zolang er geen sprake is van combines voor of tegen Eddy Merckx zijn de jongens van Caballero voor ons Met deze zeer goede uitslagen voor de Soester amazones en ruiters b,ehaalde manége De Boshoeve het hoogste aan tal punten en veroverde voor de twee de maal de fel begeerde Manége-beker. Voornoemd amazones en ruiters wor den getraind door John Duiser in ma nége De Boshoeve aan de Beckeringh- straat te Soestdijk. REUKSTOF. Ik heb gehoord dat er een spuitbus in de handel zou zijn met een bepaalde reukstof. Als men deze langs de omtrek van een tuin zou spui ten, de poes deze niet verlaat. Is dit waar en waar is het verkrijgbaar? Antwoord: Het door u bedoelde artikel is het Dex-af afweermiddel voor hond en kat en wordt in de handel gebracht door de fa. Beaphar in pharmaceutische en biologische produkten, Lindertseweg 4, Raalte, tel. 05720-1350/12376. BURGEMEESTER— Zijn er ook vrou welijke burgemeesters in Nederland of is het bij de wet verboden voor een vrouw? Art woord: Bij de wet is nog nooit be paald geweest dat een burgemester een manlijk persoon moet zijn. In de gemeente Middelbeers in Noord-Brabant is kort na de tweede wereldoorlog de eerste vrouwelijke burgemeester be noemd als opvolgster van haar man, die in de bezettingstijd gefusilleerd is. Het was mevrouw G. C. T. N. Smul- der-Beliën. Momenteel zijn - er vier vrouwelijke burgemeesters, nl. ln de gemeenten. Geldermalsen, Leersum, Hei- lo en Rozendaal. STICHTING- Wat is het adres van de Stichting 1940-1945? Antwoord: De adressen van de district bureaus van de Stichting 1940-1945 zijn: Amsterdam, J. J. Viottastraat 50; Arn hem, Apeldoornseweg 23; Endhoven, Smalle Haven IA, Groningen, Taco Mesdagstraat 21; Rotterdam, Mathe- nesserlaan 451; Utrecht, Nieuwe Gracht 69. Voor nadere inlichtingen kunt u zich dus wenden tot het bureau te Utrecht. SCHEIDING- Mijn bouwland is om ringd door een boomgaard met hoge populieren en elzen van 12 tot 14 me ter, hetgeen voor mijr. gewassen erg nadelig is. Kan ik de eigenaar voor de schade aansprakelijk stellen. Tot wie moet ik mij wenden? Antwoord: De wet luidt als volgt: Men mag zijn naaste geen overlast aandoen. Maar de vraag is maar: kunt u dat be wijzen? Wendt u zich in deze tot de Grondkamer in de provincie. Deze zal zelf wel voor u uitzoeken of dit door een deskundige moet worden opgelost of niet. B.U.M.A- Voor een besloten feestavond wordt de muziek door eigen leden ver- zorgd. Moeten hiervoor ook buma-rech- ten worden betaald? Antwoord: Onder een „besloten kring", in de zin van de Auteurswet 1912, wordt in principe verstaan een huise lijke- of familiekring. Voor de uitvoe ring van muziekwerken op een feest, avondje van uw biljartvereniging bent u dus wel degelijk auteursrechten ver schuldigd en dienst u zich vooraf in verbinding te stellen met „Buma", Ma llus Bauerstraat 3D, Amsterdam, tele foon 020-156822. zersbedrog. De kandidaat verklaart Im mers van tevoren een benoeming te zul len aanvaarden, terwijl hij op hetzelfde tijdstip al wéét, dat hij die zetel(s) niet wil bezetten en iemand anders daar voor de kiezers als vertrouwensman en afgevaardigde zal gaan optreden. Omdat het hier om een verkiesbare plaats gaat, kunnen we zelfs van boerenbedrog spre ken. We hebben ook al meegemaakt, dat een lijsttrekker zijn zetel aanvaardt en dat nummer twee van de lijst terstond na het bekend worden van de uitslag laat mededelen dat hij zich terugtrekt ten behoeve van een niet verkozen derde op de lijst. Dat kan gebeuren als de partij op meer zetels gerekend heeft dan ze uiteindelijk kreeg en bijvoorbeeld num mer één en nummer drie tevoren nauw samenwerkten aan de voorbereidingen, of omdat genoemden beter bij elkaar passen dan de nummers één en twee. Ofwel omdat nummer drie en specialist op bepaald terrein is, wiens deskundig heid op bepaald gebied node kan wor den gemist in het college. Toch menen wij, dat bij het vaststellen van de kan didatenlijst ook met zulke faktoren re kening moet .worden gehouden. De twee de man had dan als derde kandidaat op de lijst geplaatst moeten worden. Ook als de kiezers een naam wordt gepre senteerd van iemanc., die mogelijk kan terugtreden na het bekend maken van de uitslag, is het niet helemaal eerlijk deze mensen in ruil voor het ge schonken vertrouwen met een ander op te schepen die feitelijk niet werd uit verkoren. En dan willen wij aannemen, dat het in zo'n geval gaat om een beslissing die genomen wordt in onderling overleg, met goedvinden van beide betrokken kandidaten, en door gewijzigde omstan digheden. Geheel anders wordt het, wanneer de insiders al weten wie van een bepaalde lijst hun zetel wel en wie er hun zetel niet zullen mogen bezetten. We zouden ons kunnen indenken, dat een meerder heid in een partij bij het opstellen van een kandidatenlijst al rekening gaat houden met de mogelijkheden van ver schillende uitslagen. Om nu het stem merrat enigermate gustig te beïnvloe den, zou de meerderheid kunnen rede neren: we zetten iemand uit de minder heidsgroepering wel op een verkiesbare plaats op de lijst, maar als we maar weinig zetels verwerven, is hij verplicht zijn plaats af te staan aan zijn opvolger. En dat is natuurlijk weer een vertegen woordiger uit de meerderheid. Hoe het gespeeld wordt, blijft dan voor de kiezers verborgen. Het kan zijn, dat er gewerkt wordt met tegenstrijdige bereidverklaringen: één voor het stem busbureau, dat de betrokkene zich kan didaat stelt, een andere voor het partij bestuur dat hij de zetel in een bepaald geval niet zal aanvaarden. Het is ook mogelijk, dat er op zijn eergevoel, op zijn loyaliteit of op andere karakter eigenschappen wordt gespeculeerd. Het is zelfs denkbaar, dat vertegenwoordi gers van de meerderheid hun eigen par tijgenoot uit de minderheid dwingen fat soenshalve te bedanken voor de eer. Het is nog niet aangetoond, dat iets der gelijks gebeurt in Nederland. Maar we moeten een open oog hebben voor de mogelijkheden die de kieswet (als gevolg van zijn vele mazen) biedt. Nu het al voorkomt, dat kandidaten zich bedenken, zodra de uitslag van de stembusstrijd zwart op wit staat, dreigt ook het ge vaar dat er te gelegener tijd op groter en op grover schaal misbruik zal wor den gemaakt van deze Kieswet. Dat moeten wij zo mogelijk voorkomen door tijdige herziening. De grote, maar zinvolle drukte rond de actie „Hij wel" voor pater Herman van Burgsteden is voorbij en het einddoel de jeep, als passend vervoermiddel is besteld. De actie vóór de Soesterbergse pater heeft het prachtige bedrag van 10.008,23 opgebracht, zo werd zater dagavond medegedeeld door de voorzit ter van het actiecomité, de heer Van de Berg. Pater Van Burgsteden, niet gauw van streek gebracht was over donderd door dit geweldige resultaat van deze ene actieweek. Lotenverkoop, rommelmarkt, Ameri kaanse verloting en avonden in het Dorpshuis vormden in het Dorpshuis de hechte financiële basis voor het welsla gen van deze actie. Het was een gezellige en rumoerige slotavond in de grote zaal van het Dorpshuis, waaraan medewerking werd verleend door hammond-organist Joop Kemperman, de boerenblaaskapel, de welpen van de Michaelgroep en de ca baretgroep „Peejibah" var de actiegroep „Akoesta". Namens de burgemeester van Soest verrichte de heer J. A. Luyf de officiële trekking van de loterij „Hij wel", waar bij onder het wakend oog van de post- commandant van politie, de heer P. J. Bergman, tien hoofdprijzen en nog zes andere waardevolle prijzen uit de bus kwam::.. De eerste prijs viel op lotnummer 5538; 2e prijs 5067; vervolgens 3e 2556; 4e 2234; 5e 4684; 6e 5915 7e 2508; 8e 1587; 9e 1013; 10e 143; 11e 6560; 12e 6606; 13e 5681; 14e 694; 15e 5307; 16e 1338. De A-adspiranten van de v.v. Soester berg moesten het zaterdag tijdens het jeugdtoernooi var de v.v. Odin te Utrecht waar maken, dat zij in de Bl- afdeling Utrecht mogen spelen in de nieuwe competitie. Die uitdaging lieten zij niet. op zich zit ten en na de tweede prijzen in De Meern en Den Dolder werd nu de eer ste prijs behaald. Met 6-0 werd gewonnen van S.V.F. uit Cothen; met 6-0 van P.V.C.V. uit Vleu ten; met 2-0 van Odin zelf en met 5-1 van Utrechtse Boys. In de finale werd de poulewinnaar St. Maarten maar liefst met 4-1 verslagen. Eerste prijs en wisselbeker voor de A- adspiranten v.v. Soesterberg. 1 Er bestaan plannen om in Soest tot de oprichting van een midgetgolfclub te komen. Zij, die zich hiervoor interesseren, wor den verzocht zich woensdagavond, 1 juli, 's avonds 8 uur, op de midgetgolfbaan in het Soester Natuurbad te vervoegen. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan: a. de heer W. H. A.. Steen, Oranjelaan 11 te Soest, op zijn daartoe gedaan ver zoek op grond van het bepaalde in arti kel 20 van de Wederopbouwwet, ver gunning te verlenen voor het bouwen van een woonhuis met praktijkruimte, op het perceel, gelegen aan het Nassau- plantsoen-hoek Margrietlaan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 9704 ged., zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Lazarusberg"; b. de heer H. Huigen, Plasweg 25 te Soest, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te verlenen voor het uitbreiden van een werkplaats, op het perceel, gelegen aan de Plasweg 25. kadastraal bekend ge meente Soest, sectie D, nr. 3624, zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Soest-Zuid"; c. de heer H. L. M. Lieben, Veldm. Montgomeryweg 37 te Soesterberg, op zijn daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet, vergunning te ver lenen voor het bouwen van een bun galow met garage, op het perceel, gele gen aan de Veldm. Montgomerywegi kakastraal bekend gemeente Soest, sec tie E, nr. 2739 ged., zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Landelijk Gebied gemeente Soest". Alvorens definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gele genheid om binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvragen betrekking hebbende stukken liggen gedurende die zelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 30 juni 1970.

Soester Courant | 1970 | | pagina 7